Terugroeping van 2 Tsjechische diplomaten geëist Anti-sabotagewet aangenomen Kende Karpe Ruslands plannen tegen Tito? Meer genot van uw radio Pseudo-vogelpest nu ook in Nederland Nieuwe koffiebon Onze jongens in Westerling tot een maand veroordeeld Indonesië Opleiding De jongste profter wereld Vrolijk afscheid ONZE PLUIMVEE-STAPEL WORDT ERNSTIG BEDREIGD MARKTEN, TENTOONSTELLINGEN EN KEURINGEN ZIJN VERBODEN Regen van goud en juwelen Eerst de Oosterpolder Geen „werktuigen-hulp" voor bedrijven heneden 3 H.A. Tegenmaatregel van onze Regering Meer bewolking Visum geweigerd Na vechtpartij van 300 Kamerleden A.T.O. 1033 maal in overtreding „EEN IDENTIFICATIE WAS NUTTELOOS Toevalliggingen treinlichten in tunnel niet aan dank zij nieuwe golflengten ZESDE JAARGANG No. 1633 ■ITiteava: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, T<».: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr, H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, oer post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) f 0.30. Losse nummers 3 cent, postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin, en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: t OM per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0 80 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per jn/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om'redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuw.se Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele P^l^Moon 102. - (Bijbüreaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNBUZEN.- Axelsestraat 45, Telefoon, 2J47L r»E PSEUDO-VOGELPEST is een kwaadaardige ziekte onder het pluimvee, die nu al weken België, Frankrijk en West-Duitsland teistert. Nu hebben zich ook in Brabant enkele gevallen voorgedaan en Minister Mansholt heeft zich gehaast doeltreffende maatregelen te nemen. Pluimveemarkten, tentoonstellingen en -keuringen zijn verbo den en zelfs vervoer van pluimvee, levend of dood, is tot nader order niet toegestaan in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. De duivenhouders behoeven zich echter, voor zover wij dat thans kunnen bezien, voor hun „pluimvee" (hun duiven dus) niet ongerust te maken. In België, waar de pseudo-vogelpest al ongeveer 7 weken heerst, zijn ten aanzien van de duiven geen maatregelen getroffen. Men neemt daar blijkbaar aan, dat deze diertjes voor de gevreesde ziekte immuun zijn. >JU DE officiële bepalingen, gelijk in de zitting van de Eerste Kamer bij de behandeling van de Begroting van Landbouw gisteren reeds aange kondigd: De Minister van Landbouw, heeft bepaald, dat alle pluimveemarkten, tentoonstellingen, keuringen en ande re gelegenheden, waar concentraties van pluimvee voorkomen in geheel Nederland gesloten moeten worden, en tot nader order gesloten moeten blijven. De Minister kondigt bovendien een vervoersverbod af voor Noordbrabant, Limburg en Zeeland voor alle pluim vee, levend en geslacht, gedood en ge storven pluimvee en delen daarvan. Het vervoersverbod geldt eveneens voor verpakkingsmiddelen en delen daarvan voor pluimvee, broedeieren en voor pluimveemest, tenzij de in specteur van de veeartsenijkundige dienst in het desbetreffende district ontheffing verleend. Deze maatregelen zijn onmiddellijk, dus met ingang van heden van kracht. DE SYMPTOMEN. lasting en tranende ogen, die vaak zijn toegeknepen, verlamming, kram pen en draaihals. ONMIDDELLIJK WAAR SCHUWEN. Uit Parijse overgordijnen 1~)E EIGENAAR van een vervoerbe- drijf te Parijs, de heer Malitsand, had de laatste tijd zo het een en an der gelezen over gewapende overval len. Tenslotte had hij zich voor zijn bezit zo bezorgd gemaakt, dat hij be- sloo' al zijn goud en juwelen in de overgordijnen van zijn salon te naai en. Had hij daarvan nu maar niets tegen zijn huisknecht en dienstbode verteld, dan zou het waarschijnlijk wel goed zijn afgelopen. Maar hij had gezwegen in alle talen en zo geviel het, dat de schoonmaak de eigenaar der kostbaarheden een lelijke poets speelde. Toen nl. de sa lon de grote beurt kreeg, moesten de overgordijnen eraf en de huisknecht maakte zich verdienstelijk door het hele geval eens duchtig door het ven ster uit te schudden. Behalve stof viel echter ook de kostbare schat op straat en merk waardig genoeg de man bemerkte daar helemaal niets van! Toen de eige naar echter een paar dagen later zijn bezit eens wilde controleren, vond hij niets anders dan de opengescheurde voering. De knecht zegt van niets te weten en de arm geworden rijkaard wist niet beter te doen dan een mil- lioen francs voor de „eerlijke vinder" uit te loven. DIJ optreden van vogelpest en in twijfelgevallen waarschuwe men onmiddellijk de Veeartsenijkundige Dienst of de Burgemeester van de ge gemeente, waar men woont. Het aan getaste pluimvee en de ogenschijnlijk nog gezonde kippen op het besmette bedrijf zullen terstond gedood en verbrand moeten worden de terreinen en hokken ontsmet en het bedrijf ge- ispleerd. De eigenaar kan in dat ge val van Regeringswege schadeloos worden gesteld, zoals dit bij de. wet is geregeld. HET bedrijfschap voor grar.en, za den en peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft bon 425 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van 10 Maart. 1950 worden ge bruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 25 Maart 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 20 April 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aange wezen. rjE MINISTER van verkeer en VVa- terstaat heeft de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Regering heeft besloten b|j de verdere inpolderingen in het IJssel- meer het voorlopig als „Oostpolder" aangeduide onderdeel als eerste ter hand te nemen. TN DE Eerste Kamer heeft de Mi nister van Landbouw, meegedeeld dat de bedrijven beneden de 3 H.A. ingevolge de daarvoor vastgestelde richtlijnen doorgaans niet in aanmer king komen voor hulp aan werktui gen. Deze hulp wordt verleend, als het bedrijf de hoofdbron van inkomen vormt. ^ij beogen de verspreiding van de vo- gelpest, waarvan thans in Brabant enkele gevallen voorkomen, tegen te gaan. Ziekteverschijnselen bij vogel pest, die kunnen worden waargeno men zijn behalve plotselinge sterfte: bij kuikens benauwdheid, zwakheid en sufheid. Bij volwassen dieren op snot gelij kende benauwdheid, ruw vederkleed, waterige, soms bloederige, gele ont- TN VERBAND met het feit, dat de Tsjechische regering aan de Ne derlandse zaakgelastigde te Praag ais- mede aan de Nederlandse militaire attaché en de kanselier der legatie heeft verzocht, binnen acht dagen Tsjecho-Slowakije te verlaten, heeft de Nederlandse regering de terugroe ping gelast binnen acht dagen van mej. M. Ludvova, attaché en mej. R. Palova, kanselarijbeambte van de Tsjechische legatie. De Nederlandse Regering heeft in de betreffende nota nogmaals ten stel ligste alle in het proces Louwers ge uite beschuldigingen tegen de leden van de Nederlandse legatie, van wie het vertrek werd geëist afgewezen. Ook wordt in de nota geprotesteerd tegen de beledigingen, die de leden van de Ned. legatie hebben moeten óndergaan van de zijde van het Tsje chische Openbaar Ministerie, geduren de het proces LouWers. De Nederlandse Regering aanvaardt dan ook in genen dele de argumenten, die door de Tsjechische regering voor de uitwijzing zijn aangevoerd en zij constateert, dat alle consequenties van deze arbitraire maatregele van de. Tsjechische regering voor rekening komen van deze regering. Om deze redenen heeft de Neder landse Regering zich genoodzaakt ge zien het vertrek te verlangen van de hierboven vermelde personen. EN WEER krijgen we er Duitse grond grond bij: een 1000 H.A. in Noord en nog enkele tientallen H.A. in Mid den-Limburg. DE PELGRIMSTREIN, waarmee Kar dinaal Spellman en 600 bedevaartgan gers tussen Milaan en Bologna reed botste tegen een reparatiewagen aan' Er waren geen gewonden. PRINS BERNHARD was een half uur te vroeg in Washington op het vlieg veld. Toen de officiële commissie van ontvangst en de erewacht een poosie tevergeefs naar een vliegtuig hadden uitgezien, werd de Prins ontdekt in kopjerth?eUrant achter een heel'lÜk steedJASG in FrankriJ'k Jaat zich person T !rnstlg aanzien. Het drbven' 'L. l?e openbare Nutsbe- WnJ 1 vandaag in Parijs in sta- riirf- n gaan> 1S officieel „gevor derd'. Dat gaat dus niet door! speffnL'tB?IE17S 50U weer een massa- on)Wf. Amsterdamse stadion leiden op Bevrijdingsdag. Omdat pas om 13 w. Vnj:a! wordt gegeven, kan dit leest met doorgaan: de tijd is te krap. DE COMMUNIST Lehmann, afge vaardigde in de Nedersaksische Land dag is door de Britse politie gearres teerd. Hij schreef een opruiende bro chure, waaraan mede de „ontmante- ungsveldslag" te Watenstedt-Salzgit- ter wordt geweten. SHINWELL, de Britse Minister van Defensie, wordt in een door 6 con servatieve afgevaardigden ingediende motie beschuldigd van communisti sche sympathieën. ADENAUER heeft in een persconfe rentie gezegd voorstander te zijn van politieke en economische Unie Frankrijk en Duitsland, waar aan later ook Engeland en de Bene Jrx zouden kunnen deelnemen. West- "Uropa heeft deze verklaring „met reserve" ontvangen. PERSBUREAU Tass van de Sov- i zonder blikken of blozen verk.aard: „We kennen die Britse atoomgeleerd Klaus Fuchs niet eens' EEN INTERNATIONAAL kunsthisto- "sc! congres zal in 1952, en wel van 43 Juli tot 4 Augustus, in ons land worden gehouden. De plaats Am sterdam of Den Haag is nog niet bepaald. In elk geval is het niet het Zuiden! Weersverwachting, geldig tot van- avond: Ovedrüvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. In de ochtend plaatselijke nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord, iets minder zacht dan gisteren. Vandaag zon onder 18.33 uur. Morgen zon op 7.07 uur. Maan op 2,14 uur. Maan onder 9,18 uur. Geboeid voorgeleid. YyESTERLING is door de rechtbank te Singapore wegens illegaal bin nenkomen van Malakka veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Hij is in een cel voor twee personen van de gevangenis te Changi opgesloten. Tegen de cipier zei hij: „Mijn enige zorg is de veiligheid van mijn vrouw". Westerling moet ook nog terecht staan wegens mishandeling. Dit zal op 4 April worden behandeld. Giste ren echter Verklaarde hij reeds, dat hij boos werd, toen een medegevan gene weigerde hem een hand te ge ven. Daarna had hij diens kaak ge broken. Tijdens de rechtszitting zag Wester ling er kalm uit. Hij was goed gescho ren. Het aanbod van een tolk wees hij af. Hij zeide de Engelse taal vol komen te beheersen. aan een twintigtal Tsjechen, die om een visum voor Neder land hadden verzocht, met de be doeling aan de Utrechtse Jaar beurs deel te nemen, is dit visum geweigerd. Het betreft hier voor namelijk deelnemers-exposanten. Hierboven: Jos. Donkers, Hulsüonk D 26 te Zundert: in de koffieplantage te Benkoelen op Sumatra. En daarnaast: Frans Ruskens, Sluis straat 14 te Breda: eindelijk op thuis vaart. Rechts hiernaast: Moriel Dhaenens, Nieuwstraat 8, te Eede (Zld.); nog de zelfde, ondanks de tropenzon. Tenslotte: Hendr. v. d. Beemt, Geer straat 6 te Etten met zijn beste vriend op Poerakarta. HET WETSONTWERP dat ge richt is tegen sabotage, is met 393 tegen 186 stemmen in de Franse Nationale Vergadering aangenomen. De Franse Regering had aan de stemming over het ontwerp de vertrouwenskwestie verbon den. Het is ook deze keer niet zonder incidenten gegaan. Herriot, die walgt van de Frankrijk onwaardige verto ningen in het Parlement, zoals zich de laatste dagen hebben voorgedaan, kon ook gisteren de situatie niet mees ter blijven. Toen de communisten be gonnen, wees hij dreigend in hun richting en zei met van emotie tril lende stem, dat het volk genoeg had van dit debat en niet goed vond, dat zijn vertegenwoordigers gemene taal uitsloegen en scheldwoorden gebruik ten. Na een scheldpartij tussen de com munistische oud-minister Billioux en enige rechtse kamerleden stormden de communisten op hen af en kwam het tot handtastelijkheden. In een ogen blik was de vergaderzaal in een strijd- Zware straffen uitgesproken cpEGEN de algemene directeur uit Utrecht,, de directeur uit Eind hoven en 20 chauffeurs van de N.V. A.T.O. werden te Eindhoven zware straffen uitgesproken wegens overtre ding van het Rijtijdenbesluit. Er wa ren over een paar maanden verdeeld „maar" 1033 overtredingen geconsta teerd. Het gaat hier vooral om trans porten in, de „wilde vaart", waarbij ongelofelijk veel uren werd gewerkt- De chauffeurs hebben geknoeid met hun werkboekjes en de directie liet alles oogluikend toe. De Kantonrechter vond het des te erger, omdat het een semi-overheids- bedrijf geldt en de algemene directeur werd veroordeeld tot 21 maal 100,— boete, de plaatselijke directeur tot 18 maal 100,en voor drie gevallen tot een voorwaardelijke straf van, 2 weiken met een proeftijd van 2 jaar en 20 chauffeurs kregen ieder 40, boete en twee weken voorwaardelijk. De Ambtenaar van het O.M. noem de het de ernstigste overtreding van het Rijtijdenbesluit ooit in Eindhoven en misschien wel in heel Nederland voorgekomen. toneel herschapen waaraan driehon derd kamerleden deelnamen. Zij klom men over banken en schopten en sloe gen naar elkander. Op het hoogte punt van de strijd kwamen suppoos ten aansnellen om de vechtende te scheiden. Enkele afgevaardigden ont deden de suppoosten van hun zware bus vertrekken, die via het station en de Oude Vlissingse weg bij het Scheldeveer in Vlissingen stopt, tijdig genoeg om de passagiers ge legenheid te geven, de boten van 5 minuten vóór het hele uur te halen. Men behoeft dus niet meer over te stappen. De bussen vertrekken dan weer 5 minuten over het hele uur om via de Nieuwe Vlissingse weg naar Middelburg terug te rijden, zodat de passagiers, die van Bres metalen ambtsketenen en begonnen j.-ns komen, evenmin behoeven over er mede op los te slaan. Het publiek, - dat vijf uur op deze sensatie had zit- reizigeis die van ten wachten, werd uit de zaal verwij- Middelburg kwamen. Er komt geen derd. wijziging in de rijtijden der bussen, die op de hele uren uit Middelburg en op de halve uren uit Vlissingen VAN MIDDELBURG RECHT- vetrekken en hun route hebben over STREEKS NAAR DE BOOT de Nieuwe Vlissingse weg. Ook in de kwartierdiensten tussen 12 en 6 Ingaande 14 Mei ïal elk half uur ^ur komt geen wijziging, van de Markt te Middelburg een TIIERNAAST de foto van de Breda- naar Prof. dr. ir. C. H. M. van Bavel die vandaag op 28-jarige leef tijd het professoraat aan het State College of Agriculture and Enginee ring te Raleigh (North Carolina) be gint. Hij is daar research-prof., spe ciaal voor bodemonderzoek. Dat er van kindsaf reeds veel in de prof. heeft gezeten, blijkt wel hier uit, dat hij al op 5-jarige leeftijd in de tweede klas van de St. Laurentius- school in Ginneken zat en op 10-ja- rige leeftijd in de eerste klas van het Lyceum te Breda. „We hebben er steeds voor gewaakt, dat hij zich geen „wonderkind zou voelen", zei ons zijn vader, „want zijn gaven heeft hij aan God te danken". Na zijn In genieurstitel' aan de Landbouwhoge school in Wageningen gehaald te heb ben, werd hij „master of science" (de Amerikaanse ingenieurstitel) aan de universiteit te Ames (Iowa). Na acht maanden, bodemonderzoek in Bolivia verricht te hebben voor een Neder lands particulier instituut, doctoreer de hij in 1948 aan de universiteit te Ames, waar hij inmiddels ook als as sistent-prof. was benoemd. Wageningen heeft hem een aanbod gedaan professor aan de ILandbouw- hogeschool te worden, doch dr. ir. van Bavel gaf er de voorkeur aan in de Ver. Staten te blijven en een profes soraat in Raleigh (aan de O.-kust) te aanvaarden. EEN AMERIKAANSE militaire recht bank te Yokohama heeft vandaag elf Japanners en Chinezen wegens het smokkelen van' penicilline en Ameri kaanse luxe artikelen ter waarde van 200.000 dollar tot gevangenisstraffen en geldboeten van maximaal 6 jaar en 10.000 dollar veroordeeld. J)E VERONDERSTELLING van de Daily Express, dat de Amerikaanse diplomaat Karpe, wiens lijk in een tunnel bij Salzburg werd ge vonden, niet dood zou zijn, hebben wij reeds vermeld. Deze gedachte wordt versterkt door een uitvoerig verslag over Karpe's verdwijning in Time van deze week. Wij moeten daarbij bedenken, dat het relaas in Time werd afgedrukt, vóór de Daily Express met de opzienbarende veronderstelling kwam, dat Karpe een lijk in de tunnel zou hebben ge worpen, om zelf te kunnen onderduiken. Hier volgt het verslag van Time ^"A DRIE JAAR te hebben gediend als Amerikaans marine-attaché in Roemenië begaf de 47-jarige, geniale kapitein Eugene (bijgenaamd „Fish") Kar,, zich op weg naar huis. Te We nen bezocht de forse ex-commandant van een destroyer de vrouw en schoonzuster van zijn oude vriend en mede-bewoner van Annapolis, Robert Vogeler, de Amerikaanse zakenman, die door het communistische Honga rije als spion was gevangen gezet. Mevrouw Vogeler had hem de zil veren sigaren-aansteker van haar man gegeven „om die te bewaren tot hij hem aan Bob terug kon geven". Toen steeg kapitein Karpe in de blauw-en- gouden Arlberg-Oriënt Express naar Parijs. Hij hinkte een beetje, omdat hij spierpijn had toen hij insteeg, maar voor het overige leek Fish Karpe, voor zover ieder zich kon herinneren, even zelfverzekerd en volijk als gewoon lijk. De Arlberg-Oriënt is een van de mooiste treinen van Europa een be faamd spoor voor de internationale diplomatie en de internationale intri ge. Karpe had coupé nr 11 van de Boe- karester slaapwagon. Er waren nog zes andere passagier in die wagon, waaronder twee vrienden: Secretaris John Oliver Wright II van de Britse legatie in Boekarest en mevrouw Wright. De Britten waren in gezel schap van twee landgenoten een koninklijke boodschapper (of diplo matieke koerier) en diens militaire geleider. VRIJ WAS BLIJ rpE SALZBURG, in de Amerikaanse zone van Westelijk Oostenrijk, stond Karpe op het balcon te praten met vrienden, die hem kwamen be groeten. Hij was blij, naar huis te kun nen gaan, zoals hij zeide. Een kleine loense vreemdeling stond op de ach tergrond naar Karpe te kijken en naar zijn woorden te luisteren, maar niemand toonde op dat ogenblik veel belangstelling voor hem. Kort na half een 's middags vertrok de Ariberg van Salzburg. Vijftien minuten later zagen de Wrights kapitein Karpe naar 't voor ste deel van de trein lopen om te gaan dineren. Hij passeerde door de drukbevolkte Boekarester dag-wa gon en ging met een Amerikaanse stu dent aan tafel zitten. Karpe beklaag de zich een beetje over zijn zere been en gebruikte alleen een flesje seltzer- water. Toen verliet hij de tafel. Noch de Wrights, noch de ko ninklijke boodschapper, noch diens militaire geleider zagen Karpe naar coupé nr. 11 terug keren. „Ik zou hem hebben moe ten zien", zei de geleider later. „Ik hield de deur van mijn cou pé opzettelijk open om de meis jes te zien passeren, 't Is een oude gewoonte van me". Slechts met kwaliteits-producten kan Nederland op de internationale markt concurreren. Dat vraagt vele en goede vaklieden en het blijft, ook voor de toekomst, woar, dat voor de geschoolde arbeidskracht geen werkloosheid be hoeft te bestaan. Het bedrijfsleven vraagt nog steeds om goede vaklieden. Nederland heeft er echter te weinig. Zo is er b.v. nog steeds een tekort aan chemische analysten, calculators, technische tekenaars en instrumentma kers. In de kantoorvakken verdringt men daarentegen elkaar. Velen menen, dat men na het behalen van een Mulo diploma op een kantoorstoel moet gaar. zitten. De zucht naar een baan met een boord, die in vele gevallen funest is voor de toekomst van de jongen, heerst nog steeds in sterke mate. [JET IS EEN fragment van een artikel, door „De Tijd" onlangs gepubliceerd. Het kan een goed uit- jangspunt bieden voor beschouwin gen over de stand en de betekenis van het technisch onderwijs in deze tijd. Over het Technisch Hoger On derwijs spreken we in dit verband nu niet. Daarover hebben we het al uittentreure gehad. Het gaat nu om de ambachtsscholen en de Mid delbaar Technische Scholen. Daar is nog altijd niet genoeg belangstel ling voor, al is die belangstelling wel groeiende. Het misverstand, dat iemand met gezonde hersens eigen lijk te goed zou zijn voor arbeid in ambacht en bedrijf, schijnt nog al tijd niet verdwenen te zijn. Men meent zoonlief hoger op de maat schappelijke ladder te zien stijgen, als hij zich een eenvoudig baantje op kantoor heeft verworven, dan wanneer hij met de overall aan flinke handenarbeid verricht. En toch, wat zit er niet veel aantrek kelijks in de techniek voor iemand met goede hersens! Wat liggen daar ook geen kansen, om zich op te wer ken en de welvaart van het land te dienen in leidende posities! Met alle kracht moet eraan ge werkt worden, om het akelige mis verstand betreffende de baan met de boord te doen verdwijnen. gR IS OOK wel aan gewerkt en niet zonder resultaat. Minister van den Brink verstrek te dezer dagen in de Eerste Kamer vergelijkende cijfers voor de jaren 1947 en 1948. Daaruit blijkt een toeneming van de toelatingen tot de dagambachtsscholen van 22.700 tot 25.600, tot het avond-nij verheids-on derwijs van 25.200 tot 28.900, tot het leerlingenstelsel in de industrie van 7300 tot 9500 en tot de M.T.S. van 2000 tot 2400. De indruk bestaat, zo voegde de minister daaraan toe, dat geduren de 1949 plm. 20.000 a 25.000 jonge lieden een technische opleiding in enigerlei vorm hebben voltooid, terwijl er ongeveer 40.000 a 50.000 nieuw in het industriële bedrijfs leven zullen zijn getreden, zodat ongeveer de helft daarvan een tech nische opleiding heeft genoten. Die cijfers kunnen inderdaad tot enige tevredenheid stemmen. Maar zeker nog niet tot voldaanheid, als men alleen maar let op de in de aanhef van deze beschouwing ge uite klacht. Bovendien zal het in dustrialisatie-tempo zeker nog op gevoerd moeten worden, waarbij we onze kracht vooral dienen te zoeken in kwaliteitsproducten. Die moeten de spits vormen van onze aanvallen op de exportfronten. En daaruit vloeit voort, dat we ook het vakbekwaamheidspeil van onze ar beidersstand nog hoger dienen op te voeren. De verhouding tussen de aantallen arbeiders met en zonder speciale vakopleiding zal ten gun ste van de eerste groep nog heel wat verbetering behoeven. Bovendien hebben we hier te doen met globale cijfers over het gehele land. Het is van belang, ze ook eens regionaal te bekijken. We hopen daartoe binnenkort over te gaan. TOEVALLIG. QM TIEN MINUTEN over twee vond een spoorwegwerker het verminkte lichaam zonder ledema ten van Karpe langs de rails in de tunnel van de Luga-pas, niet ver buiten Salzburg. Was hij uit de trein gevallen of was hij er uit ge duwd? De Amerikaanse bezettingspolltie zei, dat ze geen duidelijk spoor van boos opzet had gevonden. Daarente gen dachten de beambten van de Amerikaanse geheime dienst, dat er sprake was van moord. Toevallig had de Arlberg-Oriënt buiten de dienstregeling om bij het dorpje Golling, drie minuten van de Luga-tunnel, een half uur gestopt, om dat de sporen niet vrij waren. Aan weerszijden van de trein hadden pas sagiers coupédeuren geopend en wa ren ze uitgestegen om wat heen en weer te lopen en te roken. Toen de Ariberg zich weer in be weging zette hadden treinbeambten de deuren weer gesloten, echter alleen aan de stationskant. En juist aan die zijde was Karpe er uit gevallen. Toevallig waren, toen de trein door de tunnel ging, de lichten niet aange gaan, wat anders de gewoonte was. Toevallig kon, zeiden treinbeamb ten, de „trek" van de Ariberg toen hij aan het eind van de tunnel de bocht nam, een losse coupédeur opengezo- gen hebben en kon Karpe er in het donker uit gevallen zijn. -slot op pag. 2, kolom 1, onderaan I>E PROGRAMMA'S Hilversum I en Hilversum II zullen van 15 Maart naar alle waarschijnlijkheid onge stoord de lucht in gaan. Hilversum I komt op 402,1 meter, Hilversum II op 297,9 meter. Beide zenders hebben een vermogen van 120 kilowatt, waar mee zij tot de sterkste van Europa behoren. Hilversum III (de steunzender Hoo- gezand, Hengelo en Hulsberg) komen op 188,2 meter, ieder met een vermo gen van 5 kilowatt. Het is nog niet zeker, of liet kerzer.dertje Bloemen- daal (50 watt) op deze golflengte zal komen. Voorlopig handhaaft men dit op 245 meter. De mogelijkheid bestaat, dat de luisteraars de steunzenders op 188 me ter niet op alle radiotoestellen zullen kunnen ontvangen. De radiodokter zal dan een kleine ingreep moeten doen, die, naar men bij de P.T.T. aan neemt, van vrij onbeduidende aard zal zijn. Op de hierbij afgedrukte kaart wordt een beeld gegeven van de aether toestand in Europa per 15 Maart a.s.

de Stem | 1950 | | pagina 1