BIDAULT BREEKT e° g de communistische obstructie Wilde Capt Karpe „begraven" worden Een hard-werkend zakenman readies Opent het Parlement! Krabbendijke geopend TW00 Jongen dook thuis in de kelder onder De Derde Man Over nationalisatie geen woord FRANS PARLEMENT WEER RUSTIG, PARIJS ONRUSTIG |V„ r l D I v u millioenen parijzen aars zijn door verkeersstaking gedupeerd Handige oplossing Naasting kerkelijke goederen in Polen Ontmantelingsveldslag bij Hermann Goering Werke De eerste Pools-Duitse evacué's aan de grens teruggestuurd De matrozenopleiding van de marine ALBERT LEBRUN OVERLEDEN „Moeder, ik ben niet verdronken" a.K.u.-directie over Louwers Alleen de portier.... „Derde Man" zou lyk uit een trein geworpen hebben Vrij zonnig GEHEIMZINNIG GEVAL IN TUNNEL han/t f gip0litiek komen. Het een hangt met het ander nauw samen ER Is TROUWENS nog een factor Het Seminarie der Capucjjnen te Oosterhout ZESDE JAARGANG No. 1631 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Ttl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- «aiiinirl f 0.30. Losse nummers 8 cent. DINSDAG 7 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t OM per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen l 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ttET ZEER OFFICIËLE FRANKRIJK, het Parlement, was dus enkele dagen lang op een lang niet officiële wijze in wanorde: schoppen, slaan, bijten, fluiten, schelden ent al wat daarmee zo ongeveer gepaard gaat stelden de communisten aan ,de orde van de dag. Het anti-sabotage- ontiverp moest en zou worden g $aboteerd. Het vrijwel nimmer erg officiële Parijs van métro en bus was overi gens gisteren niet minder in wanorde: nagenoeg alles staakte en dat wil bij een dagelijks millioen-vervoer heel wat zeggen. Inmiddels is de rust in het Parlement weergekeerd: het ontwerp (2 artikelen) is ingetrokken, Betplaud (Onafh.) stelde een nieuw ontwerp (1 artikel) voor, waaraan Bidault na overneming door de Regering on middellijk de kwestie van vertrouwen verbond. Nu is het obstructie-spel uit en morgenavond wordt er zonder meer gestemd! rjE COMMUNISTEN hebben dus de nederlaag geleden. Het is maar een kwestie van (laat bedachte) han digheid geweest van de tegenpartij, om dez- oplossing te vinden. Maar ze is er dan toch en het lijdt geen twij fel, of het nieuwe or' srp behaalt 'n flinke meerderheid. - 'Communisten hebben nu geen kanstneer om reek sen amendmenten in té dienen of uren lange speeches af te steken (de laatste communist sprak 6 uifi* aan één stuk door) en ze wisten dais ook niet be ter te doen dan fluitend en zingend het Parlementsgebouw te verlaten. Of de verkeersstaking ook zo vlot zal kunnen worden opgelost is een ge heel andere zaak. Wanfieer we de bij zonderheden daarove-^zen, is het niet twijfelachtig, dat de arijzenaars zich voor dit laatste probleem veel sterker interesseren dan voor de communisti sche obstructie in de Kamer. Het be gon gisterenmorgen al heel vroeg. DRUPPEL OP GLOEIENDE PLAAT. WARSCHAU MELDT, dat de Poolse minister-president, Cyrankiewicz, heden in het parlement een wetsont werp tot secularisatie van alle lande rijen en landgoederen van de Kerk en andere godsdienstige organisaties heeft ingediend. Ook voorziet het wetsontwerp in de instelling van een „Kerkfonds" dat de baten van deze kerkelijke be zittingen zal beheren en het geld zal gebruiken voor „de noden van de Kerk en voor liefdadigheid." "Kerken, kloosters en bisschoppelij ke residenties zullen niet onder de te seculariseren bezittingen vallen, ook al liggen zij op landerijen, die door de Staat worden genaast. Het „Kerkfonds" zal ook schenkin gen ontvangen van de Ministerraad. De Poolse Nationale Vergadering heeft 's middags unaniem een rege ringsdecreet tot secularisatie van alle landgoederen der Kerk, die groter dan 125 h.a. zijn. goedgekeurd. Kleine landgoederen van parochie geestelijken vallen niet onder het de creet, dat hoofdzakelijk betrekking heeft op de eigendommen der Poolse Bisschoppen. TVE PARIJSE hoofdstraten waren vol fietsers en voetgangers, die tenge volge van de staking niet per bus of met de ondergrondse naar hun werk konden gaan. In de métro-stations brandde licht, maar de hekken waren gesloten. Taxi-chauffeurs deden goede zaken, Er was nog niet veel te zien van de 3000 speciale vervoersmiddelen, die de Regering voor het vervoer der Parij- zenaars had toegezegd. Toen deze leger-auto's werden in gezet, bleek de maatregel echter een druppel op een gloeiende plaat. Politie en soldaten regelden het ver keer, dat in maanden niet zo druk is geweest. Er reden zestig van 1,950 bussen. Twee belangrijke métro-lijnen in Midden-Parijs werkten. Een dreigende spoorwegstaking werd afgewend door een overeen komst inzake een premie, die, hangen de de onderhandelingen, aan de ar beiders zou worden uitbetaald. Een meerderheid van arbeiders in gas- en electriciteitsbedrijven zou voor een staking gestemd hebben. 11/fEER dan 1.000 arbeiders van de 1 A vroegere „Hermann Goering Werke" te Watenste^t-Salzgitter heb ben strijd geleverd «tegen een groep ontmantelingsperson^el, die op het punt stond een deei van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingsper- soneel en de bewaking werd van het terrein verdreven en sommigen wer den afgeranseld. Na de kloppartij stroomde de me nigte naar de bureaux van de Britse ontmantelingscommissie en een hon derdtal arbeiders drong de gebouwén binnen. Zij sloegen de ruiten in en wierpen radiotoestellen, telefoons, kaartsystemen, brievenórdnérs en te keningen naar buiten en staken ze in brand. Tien auto's, die voor het ge bouw geparkeerd stonden, werden omver geworpen. De demonstranten waren verdwe nen, toen de eerste Duitse politie- detachementen arriveerden. Niemand van het Britse en Duitse kantoorper soneel werd gemolesteerd. Vijf Britse officieren, die zich in een der kamers hadden gebarricadeerd, konden het gebouw verlaten, toen de politie was aangekomen en de menigte was ver strooid. T ATER werd door een Britse woord- voerder te Hannover meegedeeld, dat het gebouw van het Britse ont mantelingshoofdkwartier te Waten- stedt-Salzgitter door een duizendtal woedende Duitse arbeiders is omsin geld en in brand gestoken. Het personeel, dat in het gebouw aanwezig was, mocht vertrekken. Het gebouw is geheel afgebrand. Het hoofdkwartier van het Britse Rijn- leger heeft de troepen in het gebied van de onlusten opdracht gegeven, zich paraat te houden. T\E GEHELE DAG zijn gisteren de Britse troepen aan de grens van de Russische zone in gereedheid ge houden om te interveniëren als de Duitse politie er niet zou slagen de Duitse vluchtelingen uit Polen uit de Britse zone te weren. In de vroege ochtend is een nieuw transport van 186 vluchtelingen aan de zonegrens aangekomen. Geen van hen kwam voor op de lijst van 25.000 Duitsers, die volgens een overeen komst met Polen in West-Duitsland zullen worden toegelaten. Vier van de vluchtelingen konden echter toch wor den doorgelaten, omdat zij papieren van de geallieerde gecombineerde ver keersraad bij zich hadden. De rest moest in de Russische zone blijven. ONZE LANDBOUW stond aan emi gratie in 1949 tenminste 9500 perso nen af (ruim 2400 gezinnen). Het leeu wendeel vestigde zich in Canada, nl. ruim 7000. DE GRIEKSE verkiezingsstrijd lever de tot voor zover bekend, voorlopig een winst op voor de „Nationale po litieke Unie" van generaal Piastiras. De Populisten, die de sterkste partij vormden, stonden op dat moment no. drie, NEDERLAND heeft na onderhande lingen op de Zwitserse kapitaalmarkt een lening kunnen plaatsen van 50 miilioen Zw. franken. De looptijd is 12 jaar, de rentevoet 4 pet. DOM. CONSTANTINUS M. Bos schaerts, Abt van de Abdij „Regina Pacis" te Schotenhof bij Antwerpen, is Vrijdag IA overleden in de leeftijd van 60 jaar. PRINS BERNHARD heeft een dag het bed moeten houden tengevolge van een griepaanval. In de loop van Maan dag heeft hij echter met toestemming van de behandelende arts zijn reis voortgezet. PRESIDENT AURIOL arriveert van daag voor een officieel bezoek van drie dagen te Londen. Dit is het eer ste Franse officiële bezoek van een Franse president aan Londen sinds 1939. DE BIJEENKOMST einde deze maand van de Atlantische Staf-Chefs zal 1 April worden gevolgd door een ver gadering van de Ministers van De fensie. URANIUM is nog altijd een begeerd artikel. Vandaar de vreugde in Por- tugees-Oost-Afrika over een nieuw ontdekte uranium-winplaats. BELGIE heeft er een steenkolenlaag bij: in de streek van Leopoldsburg is op 1100 meter diepte een laag ont dekt van dezelfde kwaliteit als in de andere Limburgse mijnen. DE „KOTA INTEN" wordt rond 15 Maart in Rotterdam verwacht met o.a. aan boord 4 garde-regimenten grenadiers en 4-11 R. I. Vlissingen krijgt een gedeelte PJE BURGEMEESTER van Vlissingen mr. dr. B. Kolff, heeft, zoals wij schreven, verklaard, dat het vaststaat dat de marinestaf de matrozenoplei ding naar Vlissingen wenst over te brengen. Naar aanleiding van dit be richt deelde die comandant van het marine-opleidingskamp Hilversum, kol. S. Dobenga desgevraagd mede, dat dit geenszins betekent, dat het marine kamp uit Hilversum zal verdwijnen Vlissingen heeft wel getracht de ge hele opleiding tot zich te trekken maar hiertegen is krachtig geageerd en deze „strijd" is door Hilversum gewonnen. Er staat zelfs een uitbreiding van het marinekamp te wachten. Dat ook Vlissingen een deel van de voortgezet te opleiding de eerste opleiding ge schiedt uitsluitend in Hilversum - zal krijgen, acht koL Dobenga waarschijn lijk. De marine is na de oorlog belang rijk groter geworden dan vroeger, zo dat meer opleidingscentra noodzake lijk zijn. IRONING GEORGE'VI heeft gister- ochtend bij de officiële opening van het Parlement slechts „een be perkt program van wetgeving" voor de huidige zitting uiteengezet. Hij zei echter dat. indien er andere maatregelen onmiddellijk noodzake lijk zouden blijken te zijn „ter hand having van volledige tewerkstelling en tot het behoud van het nationale welzijn, de ministers niet zullen aar zelen deze aan het Parlement voor te stellen, zelfs indien het waar schijnlijk is, dat zij twistpunten zul len vormen." Nergens wordt in de rede de staal industrie genoemd, welke in October a.s. voor nationalisatie in aanmerking komt. Clement Attlee, de Britse premier, heeft bij het debat verklaard, dat het de bedoeling van het Lagerhuis bleef de staalindustrie te nationaliseren. De conservatieve oppositie in het Lagerhuis heeft een frontaanval op de geringe meerderheid van de re geringspartij gedaan, door twee amen dementen op de Troonrede in te dienen. Reuter tekent hierbij aan, dat de amendementen de Labourregering ten val zouden kunnen brengen, indien zij werden aanvaard. In de amendementen wordt be treurd. dat in de Troonrede niets ge zegd wordt over de ijzer- en staal industrie en dat er geen doeltreffende maatregelen worden genoemd voor het oplossen van de woningnood. Koning George VI en Koningin Elizabeth's aankomst met het sta tierijtuig te Westminster, bü de opening van het Parlement. I)E COMMISSARIS der Koningin, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, heeft in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden, het nieuwe gemeentehuis van Krabbendijke offi cieel geopend. Dit gebeurde in de raadszaal waar de burgemeester de heer J. Vader eerst in het kort ver telde hoe deze vernieuwing tot stand is gekomen. Jhr. Mi'. A. F. C. de Casembroot, die vervolgens het woord voerde, had zoals hij zei, „niets dan goede cijfers voor Krabendljke". Hij bracht hulde aan de architect en noemde het een mirakel, dat de gemeente het gebouw grotendeels contant heeft weten te betalen. Hij bracht de gelukwens over van een oude bekende van de gemeen te, de Schotse majoor Camp en ver klaarde het gebouw voor geopend. Er volgden hierna vele gelukwensen. Hierna volgde de onthulling van 'n door de burgerij aangeboden gedenk raam. Dit gebrandschilderd glas-in- lood raam is ontworpen door J. Pronk en van Bommel te Haarlem. Het fraaie raam, dat in de achtergevel van het gebouw in het midden van het trap penhuis is aangebracht, werd onthuld door burgemeester Vader. Het stelt voor de zegen en rijkdom, die zich rond 't nieuwe raadhuis uitstrekken, n.l. de fruitteelt en de landbouw. Tenslotte was er gelegenheid het raadhuis te bezichtigen. JjE KNAAP, die enige dagen geleden uit de ouderlijke woning in Ant werpen verdwenen scheen te zijn en naar wie de politie zelfs reeds dreggingswerken had laten uitvoeren, is weer terecht. Of beter, is weer onder de ogen van zijn ouders verschenen, want feitelijk is de jongen nooit weg geweest. Terwijl men hem wie weet waar dacht, vertoefde hij op de dag in de omgeving en sliep 's nachts, zij het verborgen, in hetzelfde huis als zijn ouders. TJE VOORMALIGE Franse president Albert Lebrun, is gisteren op 79- jarige leeftijd aan longontsteking, overleden. Lebrun was president van 1932 tot 1939. In 1939 werd hij herkozen, maar in Juli 1940 nam maarschalk Pétain de functie over. In Aug. 1943 werd bij door de Duitsers gearresteerd en in Beieren geïnterneerd. Na twee maan den internering werd hij naar Frank rijk teruggebracht op grond van zijn slechte gezondheid. TIE JONGEN was, wat men kan noe- men, ondergedoken. Geërgerd over 'n paar draaien om z'n oren, bleef hij op 'n avond weg. De ouders dachten hem bij kennissen. De vol gende dag liet hij zich evenmin zien. Toen begon de moeder toch wel een beetje ongerust te wo'rden en toeval lig stond juist die avond in het dag blad het verhaal van het 10-jarig jon getje over het verdrinken van een oudere jongen ergens in een vesting gracht. Zij wachtte nog de nacht af en toen de zoon weer niet verschenen was. ging zij gealarmeerd bij de poli tie aangifte doen. De aangifte met het signalement T\E NEW-YORK TIMES heeft het nodig geoordeeld de in Praag tot 15 jaar dwangarbeid veroordeelde Ne derlander J. Louwers „een meedo genloze communist" te noemen. De di rectie van de A. K. U. deelde mee, dat zij deze uitspraak belachelijk zou noemen, wanneer de zaak niet zo tra gisch was. Verder tekent de directie van de A. K. U. de heer Louwers als een hard-werkend en nauwgezet za kenman, die zich in Tsjecho-Slowakije geenszins ontzag in het belang van verschillende fabrieken kostbare tech nische aanwijzingen ter verbetering te geven. Bovendien spande hij zich steeds in Tsjecho-Slowakije flinke en vlugge leveringen te bezorgen in een tijd van schaarste. Uiteraard gaat het OOQQOQ^ooooqoooo^OOOOO TJE NEDERLANDSE zaakgelastigde te Praag, de heer van der Gaag, heeft gisteren een protestnota over handigd aan de portier van heb Tsje- cho-Slowaakse ministerie van Buiten landse Zaken, omdat, naar hij mee deelde, hij geen verantwoordelijk per soon kon vinden, die bereid was de nota te accepteren. Het protest, waarvan de heer van der Gaag de inhoud niet bekend wil de maken, heeft betrekking op het proces tegen de heer Louwers. Zo gaat dat blijkbaar In Praag! GOGOOOGOO0GOG0GOOGOGGGOG ons begrip te boven, hoe de activiteit zou kunnen worden betiteld als eco nomische spionnage. Eerst verleden week vernam de A. K. U., waar de heèr Lou wers zich in hechtenis bevond. Zijn vrouw kreeg vorige week een brief van hem, waarin hij haar moed insprak en schreef: „Wie kan zeggen, hoe vlug ik weer bij je ben". Veertien da gen voor zijn arrestatie was de heer Louwers nog op het hoofd kantoor van de A. K. U. te Arnhem. Tenslotte deelde de directie mee zich voortdurend in verbinding te houden met het Ministerie van Bui tenlandse Zaken om in overeenstem ming met de gedragslijn van dat Mi nisterie de belangen van dé heren Louwers en Vavra volledig te kunnen blijven behartigen. MATTHEUSPASSION TE HULST Het Amsterdamse Oratorium koor en de Haarlemse Orkestver eniging zullen op 26 Maart a.s. on der leiding van Piet van Eg- mond in de basiliek te Hulst de traditionele uitvoering van de Mat- thauspassion van J. S. Bach geven. kwam in het middagblad en daardoor raakte ook de jongen er mee bekend hoe angstig het z'n ouders te moede was. De pijnlijke onzekerheid wilde hij hen besparen en stopte een briefje in de bus, gericht aan zijn moeder, waarin hij schreef: „Moeder, wees niet bevreesd, ik ben niet verdronken". Toch kon hij er nog niet toe komen direct weer op te duiken en liet zich eerst de volgende morgen zien. Nu alles goed is afgelopen, ziet het geval er nogal komisch uit. Op de dag hielp de jongen met boodschappen en zo meer in een krui denierswinkel in de buurt, 's Avonds sloop hij het huis, een groot flatge bouw. binnen en legde zich in een klapstoel, die in een der talrijke kel ders stond, ter ruste. 's Morgens maakte hij zich ongezien uit de voeten. De kruidenier wist dus niet beter of de jongen was 's nachts thuis, de ouders dachten hem aan het zwerven of nog erger, terwijl de po litie de vestinggracht afzocht. Maar toen het geval in de pers kwam en een omvang dreigde aan te nemen, begreep hij dit spelletje'van verstop pertje of „wegstekertje" niet langer te kunnen volhouden en kwam de vol gende morgen uit de schuilplaats in de kelder naar boven naar z'n ouders toe. Of hij toen weer ferme draaien om de oren heeft gekregen, vermeldt de geschiedenis niet, zo vertelt de Nieuwe Gids. NED. REISVERENIGING In de door de afdeling Walcheren der Nederl. Reisver. gehouden le denvergadering werden optmisti- sche klanken gehoord. Financiëel heeft de afdeling een goed jaar achter de rug, zij het dat het leden tal enigszins terugliep. Het batig saldo bedraagt fl. 721.69. In de vacature-Schipper pen ningmeester kon nog niet wor den voorzien. Besloten werd naar de algemene vergadering der N.R. V. te Den Haag af te vaardigen, de voorzitter der afdeling, de heer A. Buyterse. Mej. H. A. van Visvliet werd benoemd tot afgevaardigde voor de Raad van Afgevaardigden. Met de vertoning van enkele in teressante films werd de niet druk bezochte bijeenkomst be sloten. PASTOOR M. M. v. d. EEM Op 63-jarige leeftijd is in de Mariastichting te Haarlem overle den de zeereerw. heer pastoor M. M. van der Eem, Pastoor Van der Eem was achtereenvolgens kapelaan te Halfweg, Goes, Noordwijkerhout, Amsterdam, Delft, Rotterdam en Hoorn. In Juni 1931 werd tot pastoor be noemd in Anna Paulowna en in Maart 1939 tot pastoor in Vogelen zang. Weersverwachting, vanavond: geldig tot In de vroege ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Vandaag: Maan op 23,09 uur. Morgen: Zon op 7,12 uur. Maan on der 8,29 uur. DIT VREDESKRUIS, persoonlijk wa pen van Z. H. Paus Pius XII, mag met toestemming van de H. Stoel op Deens initiatief over de hele wereld worden gebruikt als symboliserend insigne voor het H. Jaar. Het wordt als das speld, broche of hanger in de han del gebracht voor f 1,75. Een deel van de opbrengst der verkoop komt ten goede aan Katholiek Thuisfront. J£R GAAN GERUCHTEN in Wenen na de verdwijning van Kapitein Eugene Karpe, Amerikaanse militaire attaché te Boekarest, wiens lijk vorige week in de Golling-spoorwegtunnel ten Zuiden van Salz burg is gevonden. Men zegt, dat de kapitein verdwijnen moest en daar toe maatregelen nam. Zegt men dit onder invloed van de film „De der de man", die nogal sensatie verwekte? Men vergete niet, dat Wenen de stad is, waar de geschiedenis van „De derde man" zich afspeelde. „spionnage-complotten" welke achter het IJzeren Gordijn aan de lopende band worden gearrangeerd, tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Karpe was de vrouw van zijn'Vriend in Wenen gaan opzoeken, terwijl het proces, dat in Hongarije werd gevoerd, afliep. Na dit bezoek, op de terugreis naar zijn post in Boekarest, zou Karpe in de tunnel bij Salzburg uit de trein „gevallen" zijn. Half Wenen, aldus Foley, be weert nu dat het lijk in de tun nel van iemand anders dan Kar pe is. Het proces-Vogeler zou Karpe een teken zijn geweest, dat het de hoogste tijd werd te verdwijnen op de manier van de Derde Man. Karpe bracht drie jaren door ach ter het IJzeren Gordijn. Hij kende iedereen en de geheime politie kende hem. Hij was niet meer van nut in dit deel van de wereld. Hij had vrouw noch kinderen. Zijn identiteit was dus moeilijk vast te stellen. „U ziet dus", zei de redacteur van een toonaangevend dagblad, dat zich met het onderzoek van de zaak-Karpe bezig houdt „dat hij eenvoudig 'n va derlandslievende daad meende te doen /TRAHAM GREENE'S filmgeschiede- nis vertelt ons van een Ameri kaan, Harry Lyme, die het voor zijn veiligheid beslist noodzakelijk achtte, van de aardbodem te verdwijnen. De film begint met een opname van een begraafplaats bij Wenen, waar we het lijk van Harry Lyme ter aarde zien bestellen. Pas in het laatste deel van de his torie, wanneer de kist bij onderzoek van de zaak-Lyme wordt geopend, blijkt er het lijk in te liggen van een ziekenbroeder, die betrokken was in Lyme's zwarthandelaarscomplot. Door diens dood en begrafenis werd het Lyme mogelijk onder te duiken en voorlopig aan alle nasporingen te ont komen. WAT BEKEND WAS TYE DAILY EXPRESS, nieuwsgierig naar de affaire-Karpe, stuurde haar buitenlandse redacteur Charles Foley naar Wenen om klaarheid te krijgen in de geheimzinnige affaire. Bekend was, dat Karpe bevriend was met de Amerikaanse handelsman Vogeler. Deze werd samen met de En gelsman Sanders in een der berucht* door zichzelf te „doden" en aldus on dergronds te gaan. „U glimlacht hierom? U moet dan wie bedenken, dat Wenen geen Londen is. Hier verdwijnen doorlopend mensen in de spionnenoorlog tussen de vier mogendheden. En lijken vergeef mij de term zijn goedkoper wanneer er veel nodig zijn. ZES MINUTEN KARPE zou het lichaam van een onbekende man meegenomen kunnen hebben in de Parijs-express van Wenen. Wij weten, dat hij tien stuks bagage bij zich had. In de Gol- lingtunnel, ten Zuiden van Salzburg had hij gedurende zes minuten de duisternis om het uit het venster van zijn slaapwagen te werpen. ,,De overblijfselen van Karpe's kle ding zeggen niets. Op zijn minst zijn nog twee treinen door de tunnel ge reden, eer de ontdekking werd ge daan" Karpe werd niet vermist, voor al eer drie uren waren verstreken. In die tijd kon hij wel aan zes stop-plaat sen zijn uitgestapt. „Hij kan", vervolgde de Weense re dacteur, „op 'n dag ergens anders op nieuw verschijnen onder een andere naam om een nieuw leven te begin nen ten dienste van zijn land. Zo zijn er meer geweest". Amerikaanse ambtenaren achten zelfmoord en moord uitgesloten. Zij houden zich aan een ongeluk. „Na tuurlijk" zeggen de Oostenrijkers, „dat is de enige theorie die geen mens kan aanvaarden". De Amerikanen zijn zo achterhou dend, dat zelfs de namen van de com- missie-van-drie aan welke deze affai re werd toevertrouwd, niet genoemd worden. Toen Foley aan het Ameri- \yAT WE de vorige week schre ven over verhoging der produc tie heeft twee lezers naar de pen doen grijpen. De ene noemt zijn naam niet. Noch op de copie noch op de enveloppe. Maar sjonge, wat is hij boos! Deze boosheid uit zich in enkele vragen op de man af: Zou U willen zeggen, dat de arbeider met die 5 procent loonsverhoging blijde is? Je krijgt 5 procent en al wat er te koop is gaat 20 procent en meer omhoog. Toch moet de ar beider langer en harder werken. Voor wie? Waarvoor? Om nog meer reactionnaire redacteuren te voeren? Schande is het om iets te schrijven waar U geen verstand van hebt. In de bedrijven werken de arbeiders reeds lang in de uiter ste grenzen. Eerst moet U eens in fabrieken gaan kijken en dan pas oordelen.In deze trant gaat dit proza nog een tijdje door, om te be sluiten met een klap op de vuur pijl: Redacteuren moest men 3 uur langer laten werken, per dag, dan zouden ze er wel anders over den ken Nu deze inzender zó persoonlijk wordt, willen we hem dit wel zeg gen: Journalisten werken veel en veel meer dan 48 uur per week. Avondwerk, Zondagswerk, ze zijn in het journalistenvak regel. We zeggen dit niet om ons te be klagen. Wie journalist wordt, weet nu eenmaal, dat dit er bij hoort. Doch ais men hem dan zulke be lachelijke vragen stelt, wil hij het toch wel eens even spuien. Als inzender vraagt, waarom de productie vergroot moet worden, dan kunnen we hem kortweg ant woorden: Omdat Nederland er weer bovenop moet komen. Omdat de sociale toestanden van thans be veiligd moeten worden. Omdat we het kwaad van de werkloosheid met man en macht moeten keren. Waarlijk, we weten het wel, dat de 5 procent loonsverhoging een onvoldoende compensatie is voor de prijsstijgingen als gevolg van de devaluatie. Maar waarom nu weer die mateloze overdrijving als zou al wat er te koop is met 20 procent en meer omhoog gaan? We vrezen, dat inzender onder invloed staat van bepaalde demagogen, die maar het liefst zien, dat hier chaos en ar beidsonrust hun intrede doen. En wel, omdat ze daardoor de weg wil len openen voor een systeem, dat de arbeiders door een onmatig pre miestelsel opjaagt tot uitputtende arbeidsprestaties, dat hen van al hun politieke rechten en van hun vakverenigingsvrijheid zal beroven, als het ooit een kans zou krijgen. VAN MEER BELANG is een an dere opmerking, welke men ons maakte. Voorop stel ik, dat pro ductievergroting van het grootste belang is, aldus deze inzender. U ziet daarvoor als geschikte midde len: iets langer werken, ploegen- stelsel, loonpremies. Goed, daar valt over te praten. Maar er is ook van de ondernemers wel iets te eisen: een betere, een rationeler inrich ting van de bedrijven, het tegen gaan van alle verspilling, kortom- meer efficiency. Wordt daar wei voldoende aan gedacht? Deze opmerking snijdt hout. Er is m het Nederlandse bedrijfsleven zeker nog veel verouderds op te ruimen. Er moet initiatief en door zicht zijn, om nieuwe wegen in te slaan. We kunnen in dit opzicht van net buitenland ook nog wel het een en ander leren. Nu de concurren- tiefactor gelukkig weer sterker gaat werken, zijn de ondernemers trou wens wel verplicht hun aandacht te spitsen op een zo doelmatig moge- nf6 m"?htlnS van de bedrijven Dat wordt een kwestie van behoud of ondergang. Waarbij echter in n zal aansluiten de noodzaak van vernieuwing der ma- dernmoH n\ Van het aanschaffen installaties. En dit hangt weer samen met de mogelijk- we danamifnVeSterillgen- Waarmee we dan meteen op het terrein van „Q„iiY ?en niet uit het oog mag rif.oH we sPreken over pro ductievergroting, dat is de scholing tot W6h het bedri-lf' van laag tot hoog. Het is een onderwerp waarop we m de komende tijd nog' nader willen terugkomen. Voor vandaag leggen we slechts C°"cJ,us'e vast, dat het probleem der productievergroting vele facet ten heeft, waarvan er geen ver waarloosd mag worden. EUGENE KARPE „Derde Man"? kaanse Inlichtingenbureau vroeg, of hij deze kwestie kon komen bespre ken, kreeg hij ten antwoord, dat vra gen alleen schriftelijk konden worden ingediend, wat wel heel erg in strijd is met de Amerikaanse gewoonten. ALLES MOGELIJK PEN AMERIKAAN, sprekende over Karpe, zei: „Hij werd vermoord. Hü had te veel gedronken en de Rus sen duwden hem naar buiten. We hebben het bewijs, dat de treinver- lichting aan was in de tunnel. Hü is dus niet per ongeluk uit de trein ge vallen". Een Engelsman (Oliver Wright van de ambassade te Boekarest) zei: „Ro bert leefde sober. Ik geloof, dat het een ongeluk was. De treinveriichting was uit". En een Oostenrijker glimlachte: „Wenendaar kan van alles ge beuren". VTA AR WIJ VERNEMEN is de bouw van het seminarie der Capucijnen te Oosterhout nog steeds in studie. Het ligt voor de hand dat de stich ting van een groot complex veel hoofdbrekens en overleg vereisen. Het is daarom nog niet te verwach ten dat binnen korte termijn het fiat zal worden gegeven, wat daaren tegen ook weer niet wil zeggen dat het een kwestie van jaren wordt. Men is aan de veilige kant wanneer men met maanden rekent. Is eenmaal de bouw voldoende ge vorderd dan zullen zich enige paters, die bij de inrichting van het semi narie een stem in het kapittel krü- gen, zich in Oosterhout vestigen, maar met die benoeming wordt voor- 1 alsnog geen haast gemaakt. Zoals men weet is het seminarie momenteel ondergebracht in het voormalig instituut van Vullings te Voorschoten met welke tijdelijke huisvesting en accomodatie de over heid en de in wonenden niet ontevre den zijn.

de Stem | 1950 | | pagina 1