m Proces tegen Mgr. Beran kan iedere dag beginnen LOUWERS kreeg 15 jaar DWANGARBEID lerts jwers! Ek- en BINDERZElg; E Uw aangewezen ENS nesasssi»»' Afschuwelijke roofmoord A.s. Zondag collecte voor nieuwe parochie CEPICKA WAARSCHUWT Bisschoppen voor het laatst x 0 Alexej Cepicka, heeft in 'n rede tot de landelijke Pers ver klaard dat de Regering de Tsjecho-SIowaakse bisschoppen „voor de laatste maal heeft gewaarschuwd, dat zij zich hebben te be vrijden van hun banden met het Vaticaan en dat zij tot beschik king van de Staat dienen te komen". Dit is dan het Regeringsant- woord on de missieve van de Bisschoppen aan alle priesters, geen henneming van de Staat te aanvaarden op straffe van excommu nicatie. Het K.N.P. weet tenslotte te berichten, dat „het proces tegen Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, iedere dag kan worden verwacht Joegoslaaf mocht Engeland niet in DE GR0SLUSTSTEMM1NG DER KVP Polen „evacueert" 250.000 Duitsers Overdrachi Het schijnproces te Praag is ten einde Waarschijnlijk nog in hoger beroep i-VflflSJE. U Z N Tsjechoslowaakse regering tracht Episcopaat „uit te hollen" Op 74-jarige vrouw te Antwerpen Sprong uit Zwitsers vliegtuig Totaal-uitslag van de districten Garry Davis wil naar de V.S. Maar ze mogen West-Duitsland niet in! Rustig weer Prins Bernhard „met lof" geslaagd Eerste internationaal trekkerspad SCHERP PROTEST DE NEDERLANDSE regering heeft er bij de Tsjechische regering in een scherp protest opnieuw op gewe zen. dat de Nederlandse regering de rechtsgang in het proces tegen de heer Louwers met pijnlijke verbazing en verontwaardiging had gevolgd. ZESDE JAARGANG No. 1630 TTlteavo- NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Abonne- mentsdrijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, r post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. pLgtrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. M AANPAS 6 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen l.O.OO per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f OIO per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatweik 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om'redenen te hunner beoordeling verlangen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Eilanden^GOES, Westsingel flgJTelefoon 2236 Bureauvoor Zeeuws-Vlaanderen T I* i® Molenaar'* 50 jaar lang t>or babies en eid en de hoge uit rijst ver- ideaal voedsel» na afloop der SPAAR DB CONTROLEZEGELS OP DE VOORZIJDE DER VERPAKKING GLAS IRAAT 70 r\E TSJECHO-SLOWAAKSE MINISTER van Justitie, dr. felle beschuldigingen. DE BRIEF van Cepicka aan alle bi- schoppen is uitermate scherp ge steld Er staan openlijke beschuldigin gen in, waarvan het „zaaien van on rust en het voortdurend tonen van kwade wil" nog lang niet de ergste ziin. De Minister stelt uitdrukkelijk vast, dat de Bisschoppen kennelijk een diepe haat en vijandschap koes teren tegen de Volksdemocratie' en dat zij zich niet om het welzijn van Kerk en Staat bekommeren. Het Is ondenkbaar, zo eindigt hij, dat we in de toekomst een of andere vorm van opstokerij van priesters of gelovigen of een of andere verstoring van de vreedzame ontwikkeling van de Staat zouden tolereren. Geheel in overeenstemming met dit alles is helaas de berichtgeving van het K. N. P., waarin o.m. te lezen staat: PRINS BAO LONG, de 14-jarige zoon van keizer Bao Dai van Indo-China, is bijna het slachtoffer geworden van een ontvoering nabij Cannes, waar hij op school is. Extremistische ele menten zouden er meer van weten. De Nationale Veiligheid greep tijdig in. JOH. KW/PERS en Leo Hazelzet, resp. directeur en lid van de hoofd redactie van De Maasbode, zijn be noemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. MR. v. d. STARP, indertijd de ver dediger van van der Waals, heeft 'n brochure geschreven over het Eng- landspiel. De geruchten, dat deze brochure in beslag was genomen, blijken onjuist te zijn. DE FRANSE COMMUNISTEN zijn nog altijd in obstructie tegen de „Anti-sabotage-wet": in de Kamer praten ze elkaar en zichzelf suf. Ze lezen zelf gedichten voor om tijd te rekken. Maar het vechten is (voor hoe lang?) afgelopen. EEN PETROLEUMLAMP, viel om te Saigon. In de Chinese wijk verbrand den duizend hutten, waardoor 6000 mensen dakloos werden. POST VOOR opvarenden van de Waterman" moet uiterlijk 9 Maart a.s. in Nederland op de bus worden gedaan. „G' NERAAL WALTER", een Pools schip, raakte in de haven van Rot terdam in brand. Met 37 stralen werd het vuur geblust, 4 brandweerlieden raakten bewusteloos. De schade is zeer aanzienlijk. DE TECHNISCHE Hogeschool heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de Sint Radboud-Stichting om 'n bijzondere leerstoel in de Thomisti sche Wijsbegeerte in Delft te mogen vestigen. IZIDOR TAUSINGER, een „vooraan staand communist en een der oudste Bolsjewiki" (sinds 1921) is te Bra tislava Zaterdag bij zijn werk ver moord. Van de daders geen spoor. Het gist in Tsjecho-Slowakije. DE SPANNING tussen Egypte en Is raël neemt met het uur toe. Azzam Pasja, secretarisgeneraal van de Ara bisch Liga, veklaarde, dat „een nieu we Israëlische agressie elk ogenblik worden verwacht". GRIEKENLAND ging gisteren ter stembus. De uitslagen worden tegen 20 Maart bekend gemaakt. Ondanks het slechte weer was de opkomst van de kiezers goed. Alles was rustig. MEVROUW PETERS—de Goede ar riveerde Zaterdag uit Djakarta op Schiphol. Nu noemt de vrouw van Westerling zich eveneens „Mevrouw Peters". Daarom stoof een legertje journalisten op haar af. „Ik was er Wel bang voor" zei ze, „maar U hebt pech, heren". DE MIJNWERKERS in Amerika zul len weldra weer aan het werk gaan. Er is overeenstemming bereikt over de „fundamentele principes" voor 'n nieuw contract, zo vertelde Trumans commissie van onderzoek. De communistische regering van Tsjecho-Slowakije heeft tot besluit van het tweede jaar der volksdemocra- tische terreur een nieuwe opzienba rende maatregel toegevoegd aan de lange reeks sinds Februari 1948, „de dag van de overwinning der volksde mocratie". Na haar talrijke weinig suc cesvolle pogingen om de Katholieke geestelijkheid die haar sterkste tegen stander is, onder druk te zetten, na 't van kracht worden van de Kerkwet op 1 November 1949, na de handteke ningenatcie bij de 70e verjaardag van Stalin en de verplichting van de gees telijken om de eed van trouw op de volksdemocratische republiek af te leggen, is zij thans een nieuw expe riment begonnen: een poging nl. om de hiërarchie van binnen uit te ont wrichten. „BISSCHOP" DECHET SPRAK. T)EZE „uithollingspoging" ten aan zien van het Episcopaat kan maar al te duidelijk worden geconstateerd uit het niet door de Regering „erkend worden van heel regelmatig benoem de of verkozen kerkelijke functiona rissen en van de andere kant uit het „benoemen" van „geschikte" functio narissen" door de Staat. Het meest sprekende voorbeeld van de laatste tijd vinden we in de benoeming van „deken Joannes Dechet, aan wien de zorg voor een diocees werd toever trouwd". Dechet is inmiddels geëx communiceerd. De nieuwe „bisschop" heeft dezer dagen een rede gehou den, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Hij verklaarde o.a., dat een wet, die de toestemming eist van de Staat bij de benoeming van 'n kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder geëerbiedigd moet worden, des te meer omdat de Kerk in het verleden aan „Keizers, graven en baronnen", veei grotere rechten heeft toegestaan. „De Staat verlangt van ons niet", riep hij met nadruk uit, „dat wij van onze christelijke wereldbeschouwing af stand doen, maar veel meer, dat wij juist met ons christendom goede en moedige mensen tot ons trekken zoals 't socialisme nodig heeft. Ik weet dat er priesters zijn, die het begrijpen en hen roep ik op mede te werken'" als we in de aanhef schreven, volgens wei-ingelichte kringen in Tsjecho- Slowakije iedere dag venvacht wor den. De aanklacht tegen Mgr. Beran wordt gebaseerd op zijn afwijzende houding ten opzichte van de commu nistische regering en haar maatrege len, waarin Mgr. Beran een onwettige inbreuk ziet van de wereldlijke macht op de onvervreemdbare rechten van de Kerk. Het voornaamste punt van de aanklacht moet zijn: Misdaad tegen de Staat en hoogverraad. De voorbe reidingen voor de aanklacht zijn toe vertrouwd aan de medewerkers van de minister van Justitie, Cepicka, n.l Dr. Horaf, Dr. Grospie, generaal Dr. Vanek. Dr. Cerny en Dr. Engelsmann en enige politieke beambten van het ministerie van Binnenlandse Zaken, De communisten hebben het plan aan Mgr. Beran een verdediger „ex officio" ter beschikking te stellen Deze zal niemand anders zijn dan de beruchte advocaat en voorzitter van de communistische juristenorganisa tie in Praag, Dr. Stein. Als hoofdgetuigen zullen optreden de ge-excommuniceerde priester Ploj har, momenteel minister van gezond heid in de Praagse communistische regering; verder de minister van ver voer. Petr, die voo-zitter is van de gelijkgeschakelde „Volkspartij"; Ce picka zelf en tenslotte Dr. Nejedly, minister van Onderwijs en minister president Zapotocky. In het monster proces za] ook een groot aantal pries ters, die gevangen zitten, worden ge hoord. yRIJDAG is de anders zeer rustige Geertstraat» op de grens van Antwerpen en Borgerhout opge schrikt door het ontstellende nieuws: Madammeke Pelles (74-jarige gepen- sionneerde weduwe) is gewurgd en neergeslagen door een onbekende! De misdaad werd om half elf in de morgen ontdekt door een buurvrouw, die het vreemd vond, dat de weduwe haar krant nog niet uit de bus had gehaald. Denkend, dat het oude moe dertje ziek kon zijn, ging zij naar de dochter van, Madame Pelles en deze ging op haar beurt even bij moeder aanlopen. Zij vond de deur open en zag, zodra zij over de drempel was haar moeder in een grote plas bloed in de woonkamer liggen. Men tast omtrent de moord en de dader nog geheel in het duister. Wel hebben buren Donderdagavond „iemand" zacht de trap op horen gaan en nadien hebben zij een „lichte schreeuw" gehoord. Daarvan dacht men, dat de weduwe zich bezeerd had bij een val. Bijzondere aandacht is er door niemand aan besteed. De wonden- van de vermoorde wij zen uit, dat de laffe dader zijn slacht offer eerst met een hard' voorwerp op het achterhoofd heeft geslagen en daarna gewurgd. Men vermoedt, dat roof het doel van de misdadiger was, omcat de weduwe naast haar pensioen wellicht nog inkomsten had van spaar gelden. Tot nu toe wijst het onderzoek in de richting van twee vermoedelijke daders. DE ONTMOETING MAURITS—N.A.C. (0—0. verslag lüervan op pag. 3), stond niet op hoog peil, maar de Bredanaars bezorgden met dit gelijke spel hun gastheren toch een grote teleurstelling: een overwinning voor Maurits zou hen immers tot titelhouder hebben gemaakt! Bij de foto: de Maurits-keeper maakt een N.A.C.-aanval onschadelijk. DEN Joegoslavische vluchteling, wien op het vliegveld van Northolt, de toegang tot Engeland was ontzegd, heeft zich boven Noord-Frankrijk ui', het vliegtuig gestort, waarmede hij naar Zurich werd' teruggebracht. De Joegoslaaf. Nicolaas Martinozick, had tevoren verklaard, dat hij zelfmoord zou plegen, indien hem de toegang tot Engeland zou worden ontzegd. Tijdens de lunch maakte Martino zick zijn woorden waar. Toen de ste wardess hem kwam bedienen, gaf -hij haar het presenteerblad terug, opende de deur van het vliegtuig en sprong naar buiten. Twintig leden der Franse politie zoohten Zaterdag het moerassige en beboste gebied ten Noord'-Oosten van- Saint Quentin in Noord-Frankrijk af. Door een functionaris van de „Swiss Air" is medegedeeld, dat de maat schappij er geen denkbeeld var. heeft hoe lang Martinozick in Zwitserland is geweest, terwijl evenmin met ze kerheid kan worden gezegd, vanwaar hij afkomstig is. Er is te Zürich niets over hem bekend. 70ndag vond in Zeeland de gros- lijststemming van de K.V.P. plaats, waarvan wij hier de totaal uitslag laten volgen: STATENKRING HULST HOOGVERRAAD. JJET PROCES tegen Mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, kan, zo- TAE 28-jarige Garry Davis, die thans sinds achttti'en maanden „wereld burger nummer één" is, heeft tegen over Reuter verklaard dat hij heeft verzocht de Verenigde Staten als im migrant te mogen binnenkomen. Garry Davis ontkende, dat hij natu ralisatie als Amerikaans staatsburger zou hebben aangevraagd. In antwoord op de vraag of hij voor nemens is met de Hollywoodse dans lerares Audrey Peters in het huwelijk te treden, antwoordde Davis: „Dat is mijn zaak". I eden: A. Lockefeer 1112; P. Vercau- teren 1113; Th. Adriaansens 422; F. Barbe 222; J. Blommaert 130; G. Dierick 144; G. Dikötter 645; E. Ivens 60; C. de Maayer 28; E. de Martelae- re 31; J. Martens 41: C. Plasschaert 155; E. Poppe 620; L. Ra-mmeloo 73. Plaatsvervangers: J. Plasschaert 359 L. Rammeloo 992; Th Adriaansens 690; F. Barbe 685; J. Blommaert 331; G. Dierick 286; G. Dikötter 199; E. Ivens 42; A Lockefeer 49;; C. de Maayer 79; E. de Martelaere 81; J. Martens 87; E. Poppe 177; P. Vercauteren 39. STATENKRING SLUIS Plaatsvervangers; Ch. Bukkens 424; J. van Dongen 107; M. Govaert 183; Th. Larnoye 296; P. de Meyer 162; E. van Opdorp 76; G. Termote 270. DE EILANDEN eden: A. Mes 867; P. Beekman 178; M. v. d. Himst 587; F. Schets 271; E. Suy 181: C. Verdonk; 459; L. van 't Westeinde 247. Plaatsvervangers; P. Beekman 622; M Bakker 555: B. Funk 681; M. v. d. Himst 97: A. Mes 28; F. Schets 179: E. Suy 212; C. Verdonk 177: G. van Wanrooy 119; L. van 't Westeindc 250. DE CANDIDATENLIJST T^e definitieve samenstelling van de candidatenlijst is thans als volgt: 1. Mes; 2 Vercauteren: 3 van Dongen; 4 v. d. Himst; 5 Lockefeer; 6 Verdonk: 7 Dikötter; 8 Govaert; 9 Pöppe;; 10 leden: M. Govaert 395: Ch. Bukkens Beekman; 11 Plasschaert; 12 Bukkens; 148; J. van Dongen 413; Th. Lan- -! 13 Funk; 14 Adriaansens; 15 Bakker; noye 84; P. de Meyer 185; E. van Op- j 16 Rammeloo; 17 Lanr.oye; 18 Barbe; dorp 245; G. Temiote 48. 1 19 Schets; 20 van 't Westeinde. Mgs. Hopmans dankt voor het gebed tijdens zijn ziekte Tn alle kerken van- het bisdom Breda is Zondag een schrijven van Mgr. Jos Baeten voorgelezen. Hierin deelde de bisschop-coadjutor mee, dat Mgr. Hopmans verzocht heeft aan de gelo vigen. zijn oprechte dankbaarheid te betuigen voor hun gebed tijdens zijn korte lichamelijke inzinking en voor de trouwe hulp in zijn 35-jarig bes- schippelijk bestuur. Thans is Z. H. Exc. weer in zoverre hersteld, dat hij dagelijks de H. Mis kan opdragen. Doch al leeft zijn on verwoestbare werkkracht weer merk baar op, toch heeft Z. H. Exc. aan Mgr. Baeten overgelaten de zware on derneming een nieuwe parochie te Ber gen op Zoom aan te bevelen. In verban,d daarmee zal op Zondag 12 Maart in alle kerken van het bis dom Breda een collecte met open schaal voor de nieuwe parochie van Bergen op Zoom worden gehouden. TAEZER dagen las ik in een publi- U catie, dat het nationaal vermo gen in 1940 met anderhalf milliard is toegenomen. Als wij dat gelijk- matig over alle volwassen arbeiders zouden ve.xxl-n, zou ieder zowat 500 gulden krijgen als zijn aan deel De professoren Romme en van den Brink hebben indertijd bere kend, wat er in de grote naamloze vennootschappen verdiend wordt en hoeveel daarvan als aandeel aan de arbeiders zou kunnen gegeven wor den Zij kwamen tot de conclusie, dat het zowat 400 gulden per jaar zou zijn. Dat is dan de winst van de paar honderd duizend bevoor rechte arbeiders in de grote onder nemingen. •Zulke berekeningen zijn niet ge heel zuiver omdat zij de voornaam ste onberekenbare factor van de eigendoms-overdracht buiten be schouwing laten. De economie als geheel is een gesloten systeem: wat wordt opgebracht door de arbeid, wordt besteed aan de verrijking van mens en kapitaal. Het gaat daarin op. Maar dat proces van op bouw en afbraak heeft twee zijden: er is kapitaal, dat verteerd wordt en zijn dienst doet en er is kapitaal dat opgenomen wordt in mensen en zaken om later zijn dienst te doen. TAE JONGE MENS wordt gevoed, maatschappelijk getraind, on derwezen, eerst in de noodzakelijke kennis voor het leven en dan in de bijzondere kennis van zijn beroep. Als hij dan op zijn veertiende tot zijn vijf-en-twintigste jaar begint te werken, komen eerst de vruchten van die opleidingstij d voor de dag. Er gaat in die opleiding ontzaglijk veel kapitaal verloren. Ik herinner mij het voorbeeld van een dokter, die op zijn dertigste jaar tot de meestbelovende talenten behoorde en die in wijde kring ontzaglijk veei goed had kunnen doen en door zijn arbeid de economische vrucht baarheid van vele arbeiders had kunnen hersteilen, verbeteren, ver lengen en zelfs redden. Hij werd echter, toen hij nauwehjks begon nen was, ernstig ziek en leefde nog enkele jaren om beslag te leggen op vele diensten van doktoren, ver pleegsters en huispersoneel. Econo misch was dat een groot kapitaal verlies. Een gelijke soort winst aan economisch kapitaal zien wij, als 'n noodlijdende zaak wordt overgeno men door een talentvolle jongeman, die een millioenenzaak door goede organisatie redt en weer tot bloei brengt. TAE GEALLIEERDE hoge-commissie te Bonn heeft verklaard, dat Po len de gehele Duitse bevolking ten Oosten van de Oder-Neisse-grens wil uitzetten. Het zielenaantal van deze bevolking is niet bekend, doch volgens eerdere mededeling uit gezaghebben de geallieerde bron waren Polen en de autoriteiten van de Sowjet-zone on geveer 250.000 Duitsers aan het eva cueren. De Oder-Neisse-grens is de huidige oostelijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsjecho- Slowaaks bestuur. Volgens de mededeling van de Hoge commissie heeft Polen de Britse am bassade te Warschau van zijn bedoe ling op de hoogte gesteld, verklarend, dat de huidige transporten pas een eerste groep vormden. De Hoge-commissie verklaart van mening te zijn, dat het toelaten van deze vluchtelingen slechts tot voort zetting van deze onmenselijke en wil lekeurige maatregelen zal leiden." Zij waarschuwt de Westduitse federale en staatsregeringen „de nodige maat regelen te nemen om de binnenkomst te verhinderen van vluchtelingen, wier namen niet voorkomen op de lijsten, die volgens de overeenkomst van November 1.1. tussen de weste lijke geallieerden en Polen zijn opge steld." Deze waarschuwing gaat in tegen een Zaterdagmorgen door Heinrich Albertz, de minister van vluchtelin genzaken in Nedersaksen (Britse zöne). dat hij bereid was alle Duitse vluchtelingen uit Polen In West- Duitsland te laten binnenkomen. Albertz zou dit gezegd hebben na, ondanks protesten van de Britse douane, een groep van zevenhonderd mensen te hebben toegelaten. Enkele kinderen, die zich bij deze groep bevonden, kregen voor het eerst van hun leven sinaasappelen en rie pen uit: „Wat 'n leuke aardappelen." De Hoge-commissie verklaarde, dat men nog niet had kunnen vaststellen dat er onder deze zevenhonderd men sen personen waren, behorend bij de 25.000, wier toelating in November is geregeld, omdat zij In de Westelijke zones verwanten hebben, die voor hen kunnen zorgen. Voor meer vluchte lingen dan deze 25.000 was in West- Duitsland geen accomodatie aanwezig. In Duitsland zijn reeds acht millioen vluchtelingen, waarvan de meesten in het Westen, levend in zeer benarde omstandigheden. yy EERSVERWACHTING tot vanavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist, overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden, maar op veie plaatsen ook flinke opkla ringen. Aanvankelijk zwakke ver anderlijke, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij zacht. Vandaag: zon onder 1828 uur, maan op 21,37 uur. Morgen: Zon op 7,14 uur, maan onder 8,13 uur. pRINS BERNHARD heeft met zeer goed gevolg een kort examen af gelegd met betrekking tot zijn capa citeiten als vliegenier, dat hem werd afgenomen door een commissie van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Het ging speciaal over zijn vaardigheid in transcontinentale vluchten. Hoewel Prins Bernhard zijn brevet voor nachtvliegen reeds heeft behaald heeft hij zich hieraan onderworpen, omdat het in de V.S. een gewoonte is, dat men voor transcontinentale vluch ten een kort examen aflegt. Maandagmorgen vroeg is de Prins, die dan weder zijn eigen Dakota zal besturen, met zijn reisgezelschap naar Washington vertrokken. HOE RESOLUUT DE ROOSENDAALSE DEFENSIE haar doel heeft verdedigd in de ontmoeting LimburgiaR.B.C. (10), maakt boven staande foto wel uitermate duidelijk. De zoveelste Limburgse aanval is met succes afgeslagen. Pas in het laatste kwartier moest IJzermans voor een kopbal zwichten! (Voor verslag zie pag. 3). Offiiiële opining te Zuiddorpe E'EN GEZELSCHAP van ongeveer honderd Belgische trekkers maak te ter gelegenheid van de officiële in gebruikneming van het eerste Interna tionale trekkerspad, de tocht over dit pad, dat loopt van de jeugdherberg „Francipany" te Mcerbeke over Rode- sluis naar Zuiddorpe en verder vla Overslag terug naar Moerbeke. Bij de Nederlands-Belgische grens werd het gezelschap vewelkomd door de burge meester van Koewacht, de heer G. Dierick, waarna in Zuiddorpe de bur gemeester dier geemeente, de heer M. Puylaert, met het doorknippen van een lint de symbolische opening verrichtte. Ir. Haak, voorzitter van het Belgi sche jeugdherbergen-comité, die tevens sprak namens de eveneens aanwezige burgemeester van Moerbeke, zeide o.m. te hopen, dat dit eerste trekkerspad de band tussen Nederland en België zal verstevigen. Na de officiële opening van het trek kerspad voerden de trekkers op het Zuiddorpse dorpsplein „onder de lin den" enige oud-Vlaamse volksdansen uit, waarna aan elk der deelnemers een herinnering in de vorm van een be schrijving der gemeenten Moerbeke en Zuiddorpe, voorzien van de gemeen testempels, werd uitgereikt. J^OUWERS is te Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Wat reeds geruime tijd was te voorzien is dus geschied: dit schijnproces, geraf fineerd netwerk van verdichtsel en waarheid, heeft voor de jonge Neder landse zakman een tragisch einde genomen. De aanklager heeft in de motivering van zijn eis (die oorspronkelijk was „begroot" op de dood straf!) duidelijk te kennen gegeven, dat de activiteit van Louwers „eigenlijk" tegen de Sovjet-Unie was gerichtEn dit is dan wel het allerergste, dat in een rode marionetten-staat kan gebeuren! Naar wat Louwers nu eigenlijk aan werkelijke misdaden zou hebben gedaan, is weliswaar uit dit „openbare" proces aan niemand duidelijk geworden. UfET zakelijke relaas, dat we gisteren als samenvatting van dit schijn proces ontvingen, zag er als volgt uit; De Nederlandse zakenman J. A. Louwers van de Aku is door een Staatsgerechtshof te Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Negen Tsje choslowaakse aangeklaagden kregen straffen, die variëren van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. Aloisie Slovencirkova, de 45-jarige vrouwelijke beambte van een staatsfirma, kreeg de zwaarste straf, 25 jaar dwangarbeid. De aan klacht in dit proces, dat drie dagen geduurd heeft, luidde; spionnage, eco nomische spionnage en hulpverlening bij het vluchten van Tsjechoslowaken uit het land. Na het uitzitten van zijn straf zal Louwers uit het land gezet worden. Al zijn bezittingen worden verbeurd verklaard. A. v. d. Gaag, de zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, die' het proces heeft bijgewoond, deelde Reuter mee, dat de advocaat van Louwers hem zal aanraden in ho ger beroep te gaan. Men neemt aan, dat de door de aanklager tegen Louwers geëiste doodstraf in 15 jaar dwangarbeid is veranderd, omdat hij bekend heeft en geen Tjechoslowaaks burger is. Van de Gaag zal bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse zaken een protest indienen tegen het feit, dat Louwers 11 weken voor het proces in eenzame opsluiting is gehouden. Ook wil de zaakgelastigde Maan dag bij het Ministerie een protest in dienen tegen de tijdens het proces tegen de Nederlandse legatie te Praag geuite beschuldigingen, die v. d. Gaag „volkomen onjuist" noemt. DE ACHTERGROND. yOLGENS de aanklager, dr. Josef Urvalek, aldus Ceteka, leeft op de achtergrond van dit proces een tegen Tsjecho-Slowakije gerichte activiteit van de Nederlandse legatie. Uit Lou wers' verklaringen was gebleken, dat hp niet alleen maar bijna alle leden van de legatie zich schuldig hadden gemaakt aan tegen de Staat gerichte activiteiten en ..grof misbruik hadden gemaakt van hun extra territoriale rechten." Hij beschuldigde verschil lende leden der legatie, ook voorma lige leden, van „hulpverlening bij ontvluchting op valse paspoorten", en deelneming aan „economische sabo tage". De aanklager noemde bij name kanselier Th. Lochman, de voormalige Nederlandse gezant A. Marens, de voormalige handelssecretaris D. Kru- seman, en de voormalige tweede ge zantschapssecretaris M. J. Rosenberg- Polak. Het verslag van het proces werd voornamelijk samengesteld uit de offi ciële tekst van de rede van de aan klager en uit de mededelingen van v. d. Gaag. daar westelijke journalisten niet werden toegelaten. De verdediger van Louwers had het Hof gezegd, dat Louwers als West- Europeaan zjjn optreden niet als meer dan „verzamelen van economische in lichtingen" beschouwde. Wat in Tsje cho-Slowakije als economische spion nage werd beschouwd, gold in het Westen als gewone verzameling van gegevens, aldus Louwers' verdediger. ATLANTISCH PACT! JJIT de activiteit van de beklaagden, die de steun ondervonden van diplomaten, van die landen, die hun onafhankelijkheid hadden opgegeven, bleek duidelijk de invloed van het Atlantisch Pact, aldus de aanklager. „Wij kunnen zien, dat het niet lou ter een strijd tegen ons land was maar voornamelijk tegen de Sovjet- Unie". Volgens dr. Urvalek hadden de genoemde leden van de Nederland- 00O00000QOOOOO0000000000 Deze gang van zaken, welke in Ne derland niet zou worden begrepen, kon niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tussen beide landen. De Nederlandse regering tekende krachtig protest aan tegen het feit. dat de openbare aanklager zich niet had ontzien volkomen ongegronde be schuldigingen tegen leden van de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoor diging te Praag te uiten. 3Göoot)0ü0t)0C)t)üoeoooo00QQ se legatie valse paspoorten en devie zen verstrekt aan ..de Tsjechoslowaak se reactionnairen", hun bagage per diplomatieke post uit het land gehol pen en „misbruik gemaakt van hun .status door direct deel te nemen aan economische sabotage". Hij bracht in herinnering, dat Louwers verklaard had, dat Nederlandse gezantschaps functionarissen hun auto's met enor me winst verkocht hadden en dat „knoeierijen met de valuta bijna ge regeld voorkwamen'. Louwers zou uit de gevangenis een geheime boodschap aan zijn vrienden op de legatie ge zonden hebben van de volgende in houd: „Stop alle leveringen, doe stap pen by de Koningin." ■yyiJ VERBEELDEN ons graag, dat zulke kapitaalverliezen in het stoffelijk apparaat niet voorkomen. Het calculatiesysteem der bedrijfs economie is ingesteld op het intact houden van het vermogen. Wat ver slijt of veroudert, wordt uit de af schrijvingen weer in nieuwe vorm hersteld. Maar, al zijn opbouw en afbraak bij het materiaalkapitaal van een andere aard dan bij het mensenkapitaal, zij komen er even goed voor. Ook daar worden goede zaken door slecht beheer of onvol doende aanpassing bedorven en gaan failliet. Ook daar gaan zaken achteruit of maken minder winsten dan ze gewoon waren. Terwijl an dere zaken van het uitvallen van concurrenten weer profiteren. Hetzelfde proces van opbouw en afbraak speelt zich ook af in de eigendomsverwerving. Er zijn men sen, die met een klein kapitaaltje of met geen ander kapitaal dan hun hersenen en hun handen beginnen en bij het einde van hun leven een groot kapitaal bij elkaar verdiend hebben. Ford heeft in één mensen leven een milliard verdiend. Dat is een uitzondering. Maar anderen verdienen millioenen. Weer ande ren brengen het tot de honderd duizenden en zeer velen lot de tien duizenden of duizenden om van de honderden niet te spreken, waartoe iedere arbeider het brengen kan. Deze kapitalen worden niet al leen verdiend door het schennen van nieuwe fabrieken en inrichtin gen, maar ook zeer veel door het overnemen van reeds bestaand ka pitaal. Want in de strijd om het be staan zijn er niet alleen mensen, die kapitalen verdienen, maar ook mensen, die kapitalen verliezen, omdat zij hun vermogen opteren of slecht beheren. De eigendomsver werving is daarom niet slechts schepping van nieuw eigendom, maar ook overdracht van oud eigendom in nieuwe handen. QOK HET PROCES van eigen domsverwerving is een nroces van opbouw en afbraak, van winst en verlies. De statistieken hebben zich met deze eigendomsoverdrach ten nog zeer weinig bemoeid, of schoon zij van groot belang zijn. En als er gesproken wordt ven de mo gelijkheid van arbeiders om bezit te verwerven, dan wordt hier ge woonlijk geen rekening mee gehou den. De groten nemen van elkaar over, maar de kleinen worden in dat proces maar zeer matig opgeno men. Dat is niet zoals het'hoort. Ook de arbeider moet zijn deel heb ben van het overdrachtskapitaal. Hoeveel hij erdoor zal verwer ven, dat valt niet in concrete cii- feis vast te stellen, maar als er een maal een begin mee gemaakt wordt om de vlijtige arbeider in dit pro ces van eigendomsoverdracht op te nemen, geloof ik, dat de mogelijk heden veel groter zijn dan de sta- tistieken veronderstellen. Dan gaat de arbeider de tegen woordige bezitters voor een gedeel te uitkopen om zijn deel van het productief kapitaal ais eigendom te verwerven. Dr. P. DE BRUIN S. J. MATTHEW FOX, de Amerikaanse zakenman, is voor de tweede maal na de souvereiniteitsoverdraeht in Dja karta aangekomen. Hij denk een paar weken in Indonesië te blijven. Maar Sukarno zal hij niet met zaken lastig vallen, zei hij.

de Stem | 1950 | | pagina 1