Hei ÏBREïiEi „Spion" Sanders en zijn bekentenis Kan Amerika onze hotelhouders iets leren? Koningin Juliana in Sankt Anton RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 VLISSINGEN TANDPASTA GOES Vergadering „Nederl. Trekpaard" De Statenverkiezing Herindeling Bevelandse gemeenten Plannen voor B.L.O.- school De grootste en de beste! f 3.50 zakgeld toe Huiselijk meningsverschil over een zwaan De slag om de vaeantie-dollars EEN eng, koorts! akkertjes AGENDA PEURDER IN RUSTE 0/>Z< Bete I H" A. Th. >1 MARINEOPLEIDING WEER NAAR VLISSINGEN Uit een schrijven, dat B. en W. van Vlissingen aan de raad richt ten, blijkt, dat, indien dee voorte kenen niet bedriegen, de gemeente de zekerheid kan krijgen, dat de terugkeer van de marineopleiding naar Vlissingen gewaarborgd is. Het is bovendien meer dan waar schijnlijk, dat de omvang van de opeiding die van voor de oorlog zal overtreffen. GODSDIENSTDIPLOMA Te Sluiskil in het St. Elisabeths- ziekenhuis slaagden voor gods- -dienstdiploma: Zr. Virglnl (Maria H. P. Herms) uit Lemelerveld; Zr. W. M. van Lieshout uit Heeswijk; Zr. .Caslmira (Cornelia A. L. van Reusel) uit Tilburg (cum laude); Zr. P. Th. van Velthoven uit So meren; Zr. Jesur.lda (Cornelia E. Menken) uit Hazerswoude; Zr. Al- bertlna (Sophia Venhoven) uit Genderingen; Zr. Nicoleta (P. C. Kerkvliet) uit Hazerswoude; Zr. Engelina (Alberta W. Menken) uit Hazerswoude; Zr. Theodata (S. de Kort) uit Aalsmeer. Afgewezen geen. De religieuse Zusters zijn van de Congregatie van het Allerheiligst Hart van Jezus van Moerdijk tijdelijk te Vught Maria-Oord, t.z.t. te Veldhoven. GESLAAGD Op het eindexamen ter verkrij ging van het godsdienst-diploma, dat gehouden werd in het St. An- toniusziekenhuis te Oostburg, slaagden alle 11 Candida ten, n.l.: de vier derde j aars-leerling ver pleegsters: Zr. Constantia (met lof); Zr. N. A. Prinsen (uit Made); Zr. M. Reijnders (Rijen)Zr. H. Lingg (Asten) en de volgende reli- gieusen, die reeds langer een diplo ma ziekenverpleging bezaten; Zr. Camilla, Zr. Angelina, Zr. Judoca, Zr. Mlchaela, Zr. Bernarda, Zr. Agnes (met lof), en Zr. Laura (met lof). R. K. LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL TE IJZENDIJKE De gemeenteraad van IJzendijke besloot een plan te doen ontwer pen voor de bouw van een R. K. Landbouwhulshoudschool aldaar. (Advertentie) LIEBIG AROMA Een OXO product De enige Aroma met vleesextract; in kwaliteit en smaak is er geen betere. Prijs per Flacon 55 ct Nagevuld 37 ci MOTIE VAN DE ALG. MIL. PENSIOENBOND De afdelingen Vlissingen, Mid delburg, Goes en Terneuzen van de algemene militaire pensioenbond, die Zaterdag te Vlissingen in ver gadering bijeen zijn geweest, heb ben o.m. een motie aangenomen, waarin de Regering met klem verzocht, maatregelen te treffen tot verlichting der financiële om standigheden, waarin de gepen- sionneerde militairen en hun ge zinnen thans verkeren. NED. TOONKUNSTENAARS BELUISTERDEN MAD. GEUER De afd. West Brabant-Zeeland van de Ned. Toonkunstenaarsver eniging heeft Zaterdag j.l. in Breda een kunstavond belegd, waar ma dame de Geuer uit Parijs een voor dracht hield over de moderne Franse muziek. Behalve een inte ressante causeuse bleek zij haar woord muzikaal zeer goed te kun nen illustreren. Ook het trio Knib- beler uit Breda is deze avond met veel succes opgetreden. PROEFVAART „JAGERSFONTEIN" Morgen (Dinsdag) zal de „Ja gersfontein" gaan proefvaren. Op „de Schelde" is in 2M> jaar het verwoeste en zwaar beschadig de casco veranderd in een passa giers- en vrachtschip van 10.000 ton met accomodatie voor 200 passagiers. DE ROOFOVERVAL TE OUD-VOSSEMEER De Middelburgse rechtbank deed uitspraak inzake de roofoverval te Oud-Vossemeer door drie Rotter dammers. M. N. kreeg vijf jaar; J. F. twee jaar en P. H. twee jaar; alle met aftrek voorarrest. De eis was resp. 8, 5 en 5 jaar. JAARVERGADERING B.N.M.O. De Bond van militaire oorlogs slachtoffers, afd. Zeeland, hield haar jaarvergadering in de „Prins van Oranje" te Goes."De vergade ring was slecht bezocht. Mevr. FranckeVerhulst uit Breskens en de heer D. v. d. Velde uit Kloetinge, die als bestuursleden aftredend waren, werden herkozen. In de plaats van de heer H. Snoep uit Goes werd gekozen de heer J. Bosselaar uit Vlissingen. NIEUWE WETHOUDER IN THOLEN Met 7 tegen 4 stemmen is de heer A. J. de Heer (St. Ger. partij) gekozen als wethouder van Tholen. Hij volgt hiermee wijlen de heer C. v. d. Berge op. De heer A. Wage- maker (Gem. Belang) kreeg 4 stemmen. GEMEENTERAAD. IN SNELTREINVAART DOOR DE AGENDA. De raad maakte zich ditmaal niet erg druk over de zestien punten tel lende agenda. Het vooruitzicht, dat volgende week zwaardere nummers op het program komen, remde de spraak- lust, zodat zonder één woord de agen da er doorgehamerd werd. Zo krijgt dus het middenplantsoen der Bloemenlaan zijn beplanting en de padvinders een home op de Zeilmarkt. Ook werd in beginsel besloten tot de bouw van 24 montage-woningen in plan-Oost voor ,St„ Willibrord" en tot verkoop van 3250 m2 grond aan deze vereniging voor f 33.345. De rondvraag maakte de tongen wel los. De heer van Poelje wilde maat regelen tegen gepensionneerden in ge- I meentedienst, opdat werkloze jonge- 1 ren een kans krijgen. Hij vroeg onder zoek. Wethouder v. Popering zei dat de zaak de aandacht heeft van B. en W.; vooral bij het aanstellen van nieu we ambtenaren zal op deze kwestie worden gelet. De heer van Poelje wilde ook nog weten wat B. en W. van plan zijn met de lokalen aan de Hellebardierstraat, maar de voorzitter liet zich niet uit zijn tent lokken. Er zijn plannen maar die moeten nog even onder de dek mantel blijven. De heer de Wit mopperde over het braakliggend terrein aan de Singel, dat de stad zo ontsiert en vond dat „De Schelde", de eigenaresse, niet ten eeu wige dagen moet blijven wachten. De voorzitter merkte op, dat „De Schelde" niet zo bijzonder gehecht is aan die gronden; misschien zou de ge meente ze kunnen overnemen. Vraag Uw winkelier het formulier. Win de volle linnenkast! De heer Beun informeerde naar de waarheid omtrent de geruchten over de bouw van middenstandswoningen in Vlissingen. Wethouder van Popering kon er wei nig positiefs over zeggen. B. en W. voelen de behoefte aan dit soort hui zen, waarvoor terrein beschikbaar is aan de Rooseveltlaan, maar zitten met het kleine bouwvolume. Zij zullen doen wat ze kunnen. Aan de Boule vard Bankers is er kans op herbouw van enige panden. TWINTIG NIEUWE WONINGEN Buiten het volume om, B. en W. ontvingen van de prov. di recteur Volkshuisvesting te Middel burg bericht, dat Goes buiten het ge wone volume om, twintig woningwet woningen met verminderde Rijksbij drage kan bouwen. De directeur van gem. werken had onlangs reeds plannen hiervoor inge diend. B. en W. stellen nu voor om voor deze woningen grond te kopen achter de Zuidvlietstraat voor ƒ20.000; tevens vragen zij een crediet van 142.000 voor de bouw, en van 5645 voor 't bouwrijp maken der gronden. „DE NIEUWE KOERS" Onder deze titel zal Dinsdag 28 Fe bruari a.s. door kapelaan Bram een buitenkerkelijke bezinningavond wor den gehouden in het Schuttershof voor meisjes en jonge vrouwen van 16 t.m. 30 jaar. Als inzet worden vijf actuele filmp jes gedraaid, daarna volgt een „Vraag en antwoord" op godsdienstig gebied en tenslotte wordt een uitleg gege ven van de Vastentijd met een litur gische beschouwing als sluitstuk. Het initiatief tot deze bezinnings- avonden want meerdere volgen gaat uit van de Maria-congregatie in de K.A.-kernen. 's-Heer Arendskerke De kiezerslijst. Op de door B. en W. vastgestelde kiezerslijst voor dit jaar komen 2648 personen voor. 's-Heerenhoek RESTAURATIE KERKSCHILDERWERK Door vocht en andere verderfelijke invloeden is de schildering in onze kerk dusdanig aangetast, dat bijwerken noodzakelijk bleek te zijn. Schilder Franse heeft zich met zijn personeel aan dit werk gewijd, zodat reeds zeer goede veranderingen zijn waar te ne men. Vooral de verandering van som mige gedeelten waar de waterverf zal verdwijnen en olieverf in de plaats komt, zal mettertijd een reuze ver betering blijken te zijn. Lewedorp ST. DEUS DEDIT IN HET ZILVER De afdeling Lewedorp van de R.K. Landarbeidersbond St. Deus dedit heeft haar zilveren bestaansfeest op waardige wijze gevierd. De voorzitter, de heer C. Vermeulen mocht aller eerst welkom heten de geestelijk ad viseur, pastoor Wolff van Lewedorp en de Weled. heer kapelaan Heems kerk uit Middelburg, de besturen der andere stands- en vakorganisaties, de districtsbestuurder van de K.A.B., de Ontwerp nieuwe Paardenwet overbodig. AP DE TE GOES gehouden algeme- ne vergadering der afdeling Zee land van het Nederlandsche Trek paard, heeft de alg. voorzittter, Jhr. van Vredenburch nog eens het ont werp nieuwe Paardenwet onder de loupe genomen. Vorig jaar verklaarde de afdeling Zeeland dit onaanvaard baar en dit standpunt wordt door steeds meer instanties gedeeld. De omstandigheden zijn nu eigenlijk zo geworden, dat de wet feitelijk over bodig is en gehoopt wordt, dat de re gering en anders de Kamers dit zul len inzien. Meegedeeld werd, dat ook dit jaar een nationale tentoonstelling te Den Bosch wordt gehouden en de verga dering besloot, dat Zeeland weer mee zou dingen. De aftredende bestuursleden, de heer C. v. d. Hoeve, A. v. Hootegem, I. van Maldeghem en C. Steendijk werden herkozen, terwijl de heer Alf. Aer- noudts als commissaris van het hoofd bestuur werd benoemd. Deze deelde tevens mee, dat het afgelopen jaar voor de paardenfokkerij en -houderij een jaar van depressie is geweest. Thans is er echter enige opleving te bespeuren. De export naar Duitsland loop vrij goed en de prijzen beginnen te stijgen. Hij hoopte voorts, dat net voornemen van G.S. het provinciaal subsidie met de loop der jaren te ver lagen en tenslotte In 1953 geheel te doen ophouden, alsnog zal worden her zien. Ook de afgevaardigden naar de alg. vergadering werden herkozen. De heer R. Scheele te Wissenkerke werd aan gewezen als jurylid voor de Stamboek merrie-keuringen. De exploitaties-rekening 1949 sloot met een nadelig faldo van 9846 (ont staan wegens inkoop van het pensioen van de secretaris) en het kapitaal be draagt ƒ28.000. De begroting 1950 werd goedgekeurd met een eindcijfer van ƒ11.650 (onvoorzien 95). Candidaten der K.V.P. EEN kringvergadering van de kring Middelburg der K.V.P., welke te Terneuzen onder voorzitterschap van mr. dr. Mes gehouden werd, beslo ten de afgevaardigden het gedeeltelijk politiek advies te nemen, in de ver- kiezingsraad werden vervolgens de candidaten gesteld. De uitslag was ge heel overeenkomstig de in een vroegere vergadering gestelde candidatuur. Al leen voor de plaatsvervangers kwam er een kleine wijziginc De uitslag is: Statenkring Hulst: 1. A. L. C. Locke- feer, Hulst, 2. P. V. M. Vercauteren, Clinge, -'laatsvervangers: 1. J. Plas- schaert, St. Jansteen, 2. A. Rammeloo, Axel; slatenkring Sluis: 1. M. Go- vaert, Groede. Plaatsvervanger. J. Buckens, Sluis. De Eilanden: 1. Mr. dr. A Mes, Heinkenszand. Plaatsvervan ger' J. Be_ man, Zlerikzee. heer v. d. Himst en later op de avond de bondsvoorzitter de heer v. d. Ploeg. Na het openingswoord van de voorzit ter, waarin hij de afgelopen 25 jaar de revue liet passeren, verkreeg kape laan Heemskerk het woord voor het houden van de feestrede. In een hoog gestemde rede belichtte de gewijde spreker op de hem eigen wijze, wat bereikt werd en wat nog te doen is, daarbij vooral de nadruk leggend op de apostolaatsplicht van ieder lid af zonderlijk en van de afdeling voor haar leden. Na deze prachtige rede, die ieder met grote aandacht volgde, werd de thee geserveerd en een vrolijk wijsje gespeeld door het duo Simonse-Pieters van Heinkenszand. Vriend v. d. Himst als districtsbestuurder der K.A.B. en vriend de Kooning als oud-voorzitter van de L.A.B. en als voorzitter van de K.A.B. te Lewedorp kwamen achter eenvolgens hun gelukwensen aanbie den, waarbij vooral de pioniers eens extra naar voren werden gestoken. De rijke koffiemaaltijd vond een goed onthaal. Toen was het woord aan bondsvoor zitter v. d. Ploeg, die de geschiedenis van de Landarbeidersbond schetste om te eindigen met het uitreiken van het diploma voor 25 jaar lidmaatschap aan 8 leden van de Lewedorpse afde ling, te weten A. Pieters, A. v. d. Dries, P. de Jonge, A. Polfliet, P. Pol- fliet, M. Verbart, J. Fraas en P. Drie- dijk. Vriend A. Pieters dankte bondsvoor zitter v. d. Ploeg voor de gesproken woorden en gelukwensen en spoorde vooral de jongeren aan om toch actief aan de werkzaamheden van hun orga nisatie deel te nemen. Hierna is het woord aan de geestelijk adviseur, die aan het slot van het officiële gedeel te het bes'tuur en de leden gelukwenste met het jubileum en hen aanspoorde de woorden gesproken door kapelaan Heemskerk en de heer v. d. Ploeg in practijk te brengen. Een gezellig sa menzijn volgde. Sas van Gent GOUDEN DIENSTJUBILEUM 5 Maart a.s. hoopt de heer Th. Stub- be de dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar als hoofdboekhouder in dienst trad bij de N.V. Walzenmolen Sas van Gent. Op 4 Maart zal hij door de directie in de foyer van het Olym- piatheater gehuldigd worden, terwijl om half elf een receptie plaats vindt. Philippine Aanbesteding. Een 4-tal woning wetwoningen, bouwvolume 1950, wer den aanbesteed. Er waren maar drie inschrijvingen, n.l. A. Roegiers Phi lippine f 38.300, F. Haers, Philippine f 38.095, Meeuwese, Hoek f 37.750. Het werk is aan de laagste inschrijver ge gund. Stoppeldijk NIEUW ORGEL Binnenkort zal men beginnen met het plaatsen van het nieuwe orgel in de R. K. kerk. In verband hiermee heeft het koor reeds de nodige uit breiding ondergaan. Men hoopt met Pasen het orgel in gebruik te nemen. fii schkapelle ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Het bestuur van de plaatselijke K. A.B. organiseerde in het parochiehuis een ontwikkelingsavond voor de le den. De bondssecretaris C. v. d. Eeden hield een interessante causerie over 't onderwerp „Ons gezin, een bedreigde veste". De belangstelling voor deze mooie avond was matig. Aardenburg Vaststelling kiezerslijst. De kie zerslijst voor onze gemeente werd vastgesteld met in totaal 2047 kiezers. Deze kiezerslijst ligt voor eenieder ter inzage. Blindenuitvoering. Door de Ne derlandse Blindenbond wordt op Maan dag 6 Maart in de Sociëteit een pro- paganda-kunstavond gegeven, ten ba te van de blinden. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd door de blin de solisten Gusta van der Heijden, violiste en Joh. Slegtenhorst, pianist. Sluis Aanbesteding. Aanbesteed werd het wederopbouwen van een woon. huis aan de Kapellestraat voor Me juffrouw E. Aernoudts, volgens ont werp van het architecten- en inge nieursbureau Sturm te Roosendaal. Ingeschreven werd als völgt: Dierick Aardenburg 22.548, Vermeulen, Gorin- chem, 22.795, A. Bogaardt, Sluis 22.650, Cortvriend, Sluis 19.074. Oudelande en Baarland tegen VfOLGENS het ontwerp-herindeling Zuid Bevelandse gemeenten, zou den de gemeenten Oudelande en Baar land gevoegd worden bij Hoedekens- kerke en dus opgeheven worden. De raden van beide gemeenten hebben nu vergaderd en zich tegen bet ontwerp verklaard; beiden willen hun zelfstandigheid bewaren. B. en W. van Oudelande noemden de samenvoeging een modegril en we zen erop, dat, wat historisch gegroeid is, niet met één slag kan worden weg gevaagd. Voor Walcheren en Z. Beveland TN OVERLEG met het katholiek Zeeuws centrum en de afdeling on derwijs hiervan, heeft een kleine com missie zich belast met het maken van plannen voor de oprichting van een school voor buitengewoon lager onder wijs voor Walcheren en Zuid Beve land. In deze commissie hebben zitting broeder Arthur, hoofd der school voor B.L.O. te Hulst, mej. van den Heuvel, sociaal werkster te Sas van Gent en de heer Buissing, secretaris van de bijzondere raad der Sint Vincentlus- verenigingen in het dekenaat Middel burg en Vlissingen. Aan de commissie Is een adjunct toegevoegd, namelijk de heer W. Snoeren te Aardenburg. De commissie zal zich beraden over de plaats van vestiging. West Zeeuwsch Vlaanderen zal bij de bestudering wor den betrokken. De geheimzinnige „Mr. Mowbridge" rrOALS WIJ onlangs berichtten, heeft nu dezelfde rechtbank, die Kardi naal Mindszenty veroordeelde, een proces gediend tegen een Amerikaan se zakenman, de heer Robert A. Vo- geler en tegen de Engelsman Edgar Sanders. Zij waren beschuldigd van spionnage en bekenden volgens het befaamde Russische recept. Sanders werd tot 13 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Nu is er in het proces-Sanders spra ke van geweest van een zekere „Mr. Mowbridge", aan wie Sanders zijn z.g. inlichtingen ten behoeve van de Brit se geheime dienst zou hebben gege ven. Die „mr. Mowbridge" is een 37- jarige taalleraar "in het Engelse graafschap Surrey, John S. Mogge- ridge, een vriend van Sanders. Moggeridge zeide: „Wat hem is over komen, had ook mij kunnen overko men. Het had iedereen kunnen over komen die zich in Hongarije bevond. HONGAARSE JAREN TUTOGGERIDGE was in de jaren 1946 en 1947 als Brits administratief of ficier werkzaam in Boedapest. „Ik ben helemaal niet werkzaam geweest bij de inlichtingendienst", zei hij tot een reporter van de Daily Express. „Ik ben even onschuldig als Edgar San ders". Hij had Sanders in Londen ontmoet en vernam van hem, dat hij aan het eind van de oorlog in Hongarije in 't leger had gediend. Sanders wilde daar een betrekking vinden, omdat het le ven in Hongarije hem wel aanstond. (Advertenties) te veel vrienden? C ANDERS was een opgewekte ke- rel, zei Moggeridge. Wanneer er 'n feestje of partij was, was hij er de ziel van Hij had een heleboel Hon gaarse vrienden. Misschien wel te veel. Soms zag men Sanders in een ca fé bij de Donau-oever. Dit café werd beheerd door een barones. Toeval- lig(?) blijkt nu een der medebeschul digden, die tot 5 jaren werd veroor deeld, gravin Edina Dory te zijn, die een café beheerde. „Ik had steeds de gedachte, gevolgd te worden", zei Moggeridge. „ledereen kreeg die gedachte. „Het is belachelijk", voegde hij er aan toe, ,dat Sanders of iemand an ders geheime inlichtingen verstrekte aan de Britse raad of aan mij. Ik heb nooit van Zoltan Rado ge hoord, totdat hij voor de rechter „be kende", mij inlichtingen te hebben ge geven. Ik zal", zo besloot Moggerid ge „in de toekomst Hongarije maar vermijden...." rpACHTIG leerlingen volgen op het ogenblik de cursussen aan het communistisch internaat, dat vorige maand te Bologna is geopend. Van Ce 80 volgen er 34 een complete cursus in de Marxistische leer. Zij zijn be stemd om in het partijbestuur te wor den opgenomen. Zij zijn afkomstig uit de zeventien gewesten van het land. De overige 46 worden na een cursus, die slechts zes maanden duurt, bij de opbouw van de partij ingelijfd. De studenten genieten gratis kost en in woning. Bovendien ontvangen zij iede re week een. zakgeld van 500 lire (f 3.50). f Advertentie) Wij vroegen een huisvrouw: „Kunt U zich zuiverder wit voorstellen dan van 't galatoilet van een zwaan?" Mevrouw was niet om haar antwoord verlegen. Ze zei: „Zelfs het witste zwaantje legt het in witheid af bjj mijn wasgoed, als Ik 't pas gewasset heb met Super Radion". Een proef Oj de som bewees, dat zij, zoals altijd, gelijk had. De wasexperts, die na lang durige onderzoekingen Super Radion samenstelden, kunnen terecht trots zijn op hun werk. Een witter tint is op geen andere wijze te bereiken èn... zonder boenen of bleken. Bovendien, zelfs met 't schraalste water beleeft men geen narigheid meer. t%-ok Nederlandse deskundigen geven hun mening tijdens Amerikaanse reis „DERLANDSE deskundigen uit het hotelbedrijf en op het gebied van vreemdelingenverkeer, die mo menteel een studiereis van zes we ken door de Verenigde Staten ma ken en die door dc E.C.A. in staat gesteld zijn een grondig onderzoek naar de Amerikaanse methoden in te stellen, berichten, dat zij in de Verenigde Staten reeds heel wat ge zien hebben, dat voor hen van be lang is voor de wederopbouw en de perfectionering van het hotelbedrijf in Nederland. De vijf Nederlanders maken de reis tezamen met 12 andere deskundigen op dit gebied uit Ierland, Engeland, België en Turkije. Tijdens hun reis zullen zij zich op de hoogte stellen van de methoden die in de Verenigde Sta ten gevolgd worden by de exploitatie van hotels, café's, restaurants e.d. en aanverwante bedrijven die hieraan vlees en andere benodigdheden leve ren. Tydens deze studiereis zal spe ciale aandacht geschonken worden aan alle categorieën en soorten bedrijven, zowel kleine als grote, in steden, dor pen en in touristencentra in het Oos ten van de Verenigde Staten gelegen vacantie-oorden. H. M. de Koningin neemt enkele staatsstukken door met de heer Dijkmeester van het kabinet van de Koningin. Elke dag vertoeft H. M. enkele uren in Haar werkkamer van de Koninklijke trein die voor het station van Sankt Anton staat, om het lopende werk af te doen. Hetgeen de Nederlanders het meest is opgevallen, is de snelheid waarmee de Amerikanen eten en de efficiënte organisatie van de restaurants, waar door het mogeiyk Is in korte tjjd 'n groot aantal maaltijden te serveren. ELKE KAMER EEN BAD VAN DE aanwezigen merkte over de hotelbouw in Amerika op: „De stelregel, dat elke kamer een eigen badkamer moet hebben i. op economi sche wyze verwezeniykt. Er kan m,i. niet aan getwijfeld worden, dat bij het bouwen van nieuwe hotels en het moderniseren van oude wij de invloed zullen ondergaan van wat ons gezel schap hier gezien heeft. Op deze wij ze zullen wij beter toegerust zijn om de wensen en speciale verlangens van de Amerikaanse touristen te bevredi gen". BEDIENING EN FOOIEN WIJ HEBBEN nieuwe ideëen op- gedaan ovef de wijze waarop Amerikaanse reizigers bediend wensen te worden", verklaarde een ander Ne derlands lid van het gezelschap „en wij hebben gezien welke wensen zij ten aanzien van de verzorging in ho tels koesteren, o.a. vlotte bediening bij de maaltijden en geen gebedel om fooien". Hij sprak zijn bewondering uit over het veelvuldig gebruik van roestvrij staal in de Amerikaanse ho telkeukens en over het gevolgde op leidingssysteem van het personeel, zo dat dit zonder voortdurend toezicht alle mogelijke moeite doet om ver spilling te voorkomen. Een van de andere leden van het gezelschap wees er op, dat, hoewel het aantal werkuren tot 40 beperkt was, zeer veel werk werd verzet. Behalve bezoeken aan grote hotels in New York en Washington, maakt het gezelschap een rondreis langs eer. aantal centra van vreemdelingenver keer, hotels in kleine en middelgrote steden, plattelandshotels en speciale logeergelegenheden voor automobilis ten, waarmee beoogd wordt de gasten in staat te stellen, zich een volledig beeld van alle aspecten van de Ame rikaanse vreemdelingenindustrie. (Advertentie) Druk de infectie grondigde kop in Neem één! of twee 'AKKERTJES',kruip onderde wol/ enin'korte tijd bentUweeropgeknapt|'Y helpen direct! GOES. Maandag 27 Februari. Raadsvergadering om 19,30 uur. MIDDELBURG. Maandag 27 Februari. Raadsvergadering om 14 uur. TERHOLE. Dinsdag 28 Femruari. Lezing door de heer v. d. Zande, lid van de Tweede Kamer, voor de N.C.B-, de Boerinnenbond en de R.K.J.B. over landbouwpolitiek P"i 65) De Voorzienigheid was tussenbeide gekomen om te beletten, dat een jonge man langer onschuldig moest lijden voor de daad van een ander. Notaris Wenslade, ging de advocpat voort, heeft het dodelijk schot niet van zijn zoon ontvangen, met wie hij ongeluk kigerwijze juist tevoren een twist had gehad, maar was met voorbedachte rade vermoord door een buitengewoon sluwe boosdoener, die voordeel uit deze twist had getrokken, die hij bovendien zelf eerst aangestookt had, om zodoen de een mogelijke verdenking van zich zelf af te leiden. De persoon had het pistool, waarmee het schot was gelost, op dusdanige wijze in de boekenkast van de werkkamer van de notaris be vestigd. dat toen Mr. Wenslade van de stoel, waarop hij was gaan zitten, de trekker overhaalde, zodat de kogel hem van achter in het hart trof. Zo'n sluwe er. duivelse valstrik had in de geschiedenis der misdaad nog nooit iemand opgezet om zijn alibi te kun nen bewijzen. De moeilijkheid, om de draad, waar mee het pistool was bevestigd, onmid dellijk te vernietigen na het gebruik, was overwonnen op geraffineerde wijze door het gebruik van magnesium me taaldraad, waarvan fotografen zich wel bedienen en dat zó bevestigd was, dat de vlam van het afgaande schot er mee in contact moest komen en de draad deed verteren, zonder dat 't een spoor achterliet. De advocaat ver klaarde deze theorie tot in alle onder delen te kunnen bewijzen en hij zou dan ook de invrijheidsstelling van Richard Wenslade vragen, niet uit overwegingen van clementie, maar om de eenvoudige reden, dat iemand an ders dan hij de daad moest hebben voorbereid en indirect gepleegd. Hij, de pleiter, stond hier thans meer als aanklager dan als verdediger en hij zou er dadelijk toe overgaan, zijn getuigen op te roepen. Maar voor hij dat deed. wilde hij in verband met de verrassende feiten, die aan het licht waren gekomen, een naam noemen; de naam van iemand, die ze ontdekt had en die een inwoner was van Beacon Audley, een oud-detective, die in jon gere dagen in Amerika een grote repu tatie had gehad en die, aangetrokken door het ingewikkelde probleem, en gesteund door zijn. bekendheid met de betrokken partijen, jn het strijdperk was getreden om te voorkomen, dat onschuldig bloed werd vergoten. Deze man is Mr. Elisha Crowe, vroe ger verbonden aan Pinksterton's bu reau. aan wie de rechtbank en Jury het te danken hadden, dat niet een vonnis zou worden voltrokken, dat een afschuwelijke gerechtelijke dwaling zou zijn geweest. Toen Mr. Vyner zo ver was gekomen, ontstond er een klein tumult dicht bij een der deuren van de gerechtszaal, dat veroorzaakt werd door het haastig vertrek van enige aanwezigen. De ad vocaat hield even op, terwijl hij in de richting keek van waar het lawaai kwam en zag toen de presiderende rechter veelbetekenend aan. Ik stond op het punt, mylord, verlof te vragen, een der getuigen in het belang van de verdachte opnieuw te horen, zei hij. Maar ik ben bang, dat het niet gaan zal, op het ogenblik ten minste niet. Hij scheen het raad zamer te vinden, om er vandoor te gaan. En daar heeft hij natuurlijk het recht toe, omdat hij niet gedagvaard is door de verdediger. Over welke getuige hebt u het? vroeg de rechter. Ik bedoel Mr. Carter Ravenscar, antwoordde de verdediger. Het is mis schien toch wel goed zijn naam nog eens in de gang uit te roepen, ofschoon ik vermoed, dat er geen antwoord zal komen. En dat vermoeden werd bevestigd, want er werd tevergeefs geroepen om „Carter Ravenscar" en de deurwaarder kwam terug, om daar officieel melding van te maken. De getuige was niet in de buurt van de rechtszaal. Het doet er niet veel toe, zei Mr. Vyner opgewekt. De afwezigheid van Mr. Ravenscar is slechts een be vestiging temeer van wat ik zei. We kunnen het uitstekend zonder hem stellen ln de getuigenbank, we zullen hem binnenkort terugzien in de bank van de beschuldigden. Hebt u voorzorgsmaatregelen ge nomen? kwam de scherpe vraag van de rechter. Zeker mylord, was het antwoord. Een ervaren ambtenaar van Scotland Yard heeft mijn Instructies I HOOFDSTUK XXEH. De verdwenen detective. Twee uur later kon Dick Wenslade de gelukwensen van zijn familie en vrienden in ontvangst nemen. De uit spraak van de jury „Niet schuldig" was heel spoedig gevolgd op het resu mé van de presiderende rechter, dat de onschuld van de verdachte in het licht stelde. (wordt vervolgd) MAANDAG 27 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 meter 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19.15 Engelse les, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.40 Radio krant, 20 Nieuws, 20.05 Gramofoonmu ziek, 19.40 Radiokrant, 20 Nieuws, 20.05 Gramofoonmuziek, 20.50 „Serumhoor spel, 21.30 „Apocalyps", oratorium, 22,45 Avondoverdenking, 23 Nieuws, 23.15 tot 24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 meter - 17.45 Gramo foonmuziek, 18 Nieuws, 18.15 Gramofoon muziek, 18.30 Filmkrant, 19 Voor de kin deren, 19.05 „Strijders in de Java-zee- slag", causerie, 19.20 Gramofoonmuziek, 19.30 Muzikale causerie, 19.45 Regerings uitzending, 20 Nieuws, 20.05 .Radioscoop" 22.45 Gramofoonmuziek, 23 Nieuws, 23.15 Reportage, 23.30 tot 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 meter - (Vlaams): 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Gra mofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Kamerorkest en vocaal kwartet, 21 Actua liteiten, 21.15 Gramofoonmuziek, 22 Nws., 22.15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, 23.05 tot 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter (Frans): 19 Om roeporkest, 19.45 Nieuws, 20.45 Gramo foonmuziek, 21.15 Hoorspel met muziek, 21.45 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.10 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gra mofoonmuziek, 23.55 Nieuws. DINSDAG 28 FEBRUARI HILVERSUM I, 301 meter 7 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Orgelspel, 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der, 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gra mofoonmuziek, 9.35 „Lichtbaken", 10 Voor de kinderen, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.40 Schoolradio, 11 Voor de vrouw, 11.30 Ka merorkest eh solisten, 11.50 Godsdiensti ge causerie, 12 Angelus, 12.03 Metropole orkest (12.3012.33 mededelingen) 12.55 Zonnweijzer 13 Nieuws, en katholiek nws, 13.20 Kamerorkest, 14 Pianorecital, 14.30 Gramofoonmuziek, 15 Schoolradio, 15.30 Gramofoonmuziek, 16 Voor de zieken, 16.30 Ziekenlof, 17 Declamatie, 17.30 Voor de kinderen, 17.45 Regeringsuitzending, 18 Amusementsorkest, 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 „Dit is leven", causerie, 19.40 Gramofoonmuziek, 19.45 „Komt toch en volgt ons na", klankbeeld. 20 Nieuws, 20.05 De gewone mah zegt er 't zijne van, 20.12 Hobo's, fagotten en hoorns, 20.30 Lijdensmeditatie, 21.30 Maas trichts Stedelijk Orkest (22—22.15 Gra mofoonmuziek), 22.40 „Bewaar het u toe vertrouwde pand" en avondgebed, 23 Nws 23.1524 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 415 meter 7 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.50 Dagopening, 8 Nieuws, en weerberichten, 8.15 Och tendblad, 8.40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw, 9 Gramofoonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek, 10 Morgenwijding, 10.15 Populair concert, 10,50 Voor dc kinderen, 11 Radio Volks Universiteit, 11.30 Voor de zieken, 12 Or gelspel, 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.40* Pianospel, 13 Nws., 13.15 Financieel weekoverzicht, 13.25 Gra mofoonmuziek, 14 Voor de vrouw, 14.30 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor de jeugd, 17.30 Gramofoonmuziek, 18 Nieuws, 1815 Pianospel, 18.30 Radio Volks Universiteit, 19 Voor de kinderen, 19.05 Fanfare orkest, 19.25 Toneelbeschouwing, 19.40 „Paris vous parle", 19.45 Koorzang, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.15 Gevarieerd program ma, 21.30 Gramofoonmuziek, 21.45 Bui tenlands overzicht, 22 Accordeonorkest vocaal ensemble en solist, 22.30 Pianore cital, 23 Nieuws, 23.1524 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL, 322 meter (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek, 12.30 Weerberichten, Lichte muziek, 13 Nieuws, 13.15 Gramo: foonmuziek, 17 Idem, 17.03 Nieuws, l7-^ Gramofoonmuziek, 17.20 Franse les, l7 Orgelspel, 17.55 Boekbespreking, 18 &1®" deren, 18.25 Financiële causerie, 1°"' Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Gramo foonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, Hoorspel met muziek, 21.30 Gramofoon muziek, 21.45 Actualiteiten, 22 Nieuws. 22.15 Lichte muziek, 22.45 GramofoonmU" ziek, 23 Nieuws, 23 05—24 VerzoekpiW- BRUSSEL, 484 meter (Frans): 12.05 Om roeporkest, 13 Nieuws, 13.15, 14 en 14-®w tot 15 Gramofoonmuziek, 17.10 VerzoeKj programma, 17.40 Kamermuziek, ^6» Gramofoonmuziek, 19 Omroeporkest -koren, 19.30 Gramofoonmuziek, 20 om roeporkest, 20.30 Gramofoonmuziek, zl Klankbeeld. 22 Nieuws, 22.15 Gramoioo" muziek. 22.55 Nieuws, 23 Dansmuziek 23.55 Nieuws, BEZoj sterdam waar.ië11 wy| Amsterdam 1| zorgsmaatregl stoot" zou gel „e iabriek gd ten aan de Pj Toch is de I kei bekenl rijst de vraag J guweest ware zoek van de L aan te kondigl de redenen va had bij voorl Kunnen worde? Men kon ed zijn dat de n.4 me herinnennl volk zou opwek de bommenwel welke vele steel ben. Als merj verteld bad, fll Heinkel ln ons| een en ander men. De kwestie wereld afzoekt structeur van er, doch men 1 een contract briek, welke NOT| te L verkoopt open! dag 28 Februalj middags 2 uur de heer van Nieuw-Namen 60, ten verzoek! van Immersed I nette ipt bestaande uit: stoelen, kaster len, geleierd aardewerk, gil buiskachel andl dikant met toel derijen en post| verder zal wor den. Betaling cont irj

de Stem | 1950 | | pagina 2