Eén dag in 't Europese Chicago Ei Woningproblemen in Baarland „...Wie doet het, dit jaar...?" Grondonteigening voor woningbouw in Clinge Financiële toestand van Groede ongunstiger Gaan wij Brits vlees eten? DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 audiëntie benoemingen doktersdien st de zaak-weyns een brandstichter vergadering philatelica grijpskerke heeft vernieuwd dorpshuis Bent U geboren tussen 19Febr ♦en 20Maart? „delta" is vlissingen gepasseerd aanbesteding MIDDELBURG VLISSINGEN Sportterrein te Nieuw-Namen vormde twistappel voor de raad Oorspronkelijke begroting moest Worden herzien VANDALEN besmeurden schilderij van Koning Leopold GOES TERNEUZEN HULST KING'S VIRGINIA OOSTBURG Gemeenteraad ontsticht over Daalbouwkwestie Een „kostbare" stem ROOFOVERVALLEN, MOORDEN, DIEFSTALLEN.... Parijse politie voert hardnekkige strijd tegen gangsterdom Rond de oevers van de Scheldt Zijn zonden werden hem vergeven.... AGENDA Ind\ maker Met Regerin DE Mgr. J. Baeten zal geen audiën tie verlenen op 26 Febr., 28 Febr., 1 Maart en 2 Maart. Mgr. W. Mutsaerts zal in de a.s. week geen audiëntie verlenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot Bestuurslid van de R.K. Vereniging voor Kinder bescherming in het Bisdom Breda de heer Mr. J. F. M. van Mierlo, tot geestelijk adviseur van ds R.K. Bond van Ziekenverplegen- den afd. Hulst de Weleerw. heer C. van Bavel. Te Goes wordt Zondag de dok- tersdienst waargenomen door dok ter Doeleman; te 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Driewegen door dokter Gelderblom en te Hein- kenszand, 's H. Arendskerke en Wolf aartsdijk door dokter Staver- man. Door de Middelburgse rechtbank werd G. W. uit Axel, het ex-tri bunaallid, verdacht van een po ging zich te hebben laten omko pen, ontslagen van rechtsvervol ging. Tegen zijn medehelper, de com missionair L. D. was de uitspraak gelijkluidend. De manufacturier C. G. te Arne- muiden stond terecht voor de Middelburgse rechtbank, verdacht van brandstichting in zijn werk plaats. De officier eiste 2y2 jaar gevangenisstraf. Mr. P. Adriaanse, de verdediger, achtte de brandstichting niet be wezen. De Goese afd. van deze postze gelvereniging vergaderde in „Cen traal". Men besloot ongeveer op 't eind van de maand April een ray onvergadering te beleggen voor de afdelingen Middelburg, Vlissingen en Goes, teneinde het onderling contact te verstevigen. Een be stuurslid uit Vlissingen zal een le zing houden, terwijl aan de ver gadering ook een kleine veiling en tentoonstelling verbonden zal wor den. De leden werden verzocht voor deze dag hun verzamelingen mee te brengen. in vergadering konden de le den tevens kennis maken met de eerste uitgave van een door het lid M. P. Breel te Goes uitgegeven viertalig internationaal postzegel blad, dat een oplage heeft van 10.000 exemplaren, en over de ge hele wereld verspreid wordt. Grijpskerke op Walcheren heeft een vernieuw dorpshuis gekregen. Het oude gebouw, waarin het ver gaderlokaal was ondergebracht, en dat in zeer slechte toestand ver keerde, is geheel verbouwd en uit gebreid. Het dorpshuis is thans op fees telijke wijze in gebruik genomen. Een aantal autoriteiten woonde de openingsbijeenkomst bij, waar in de burgemeester de heer H. Bouwman naar voren bracht, dat steeds opnieuw blijkt, dat juist de kleinste gemeenten in Zeeland allerminst aan verval van krachten lijden. (Advertentie) Mensen In dit teken geboren zijn vaak stillen in den lande, die in prettig ge- zeischap echter oer gezellig kunnen zija Om de goede sfeer te scheppen, kiezen zij zorgvuldig hun dranken. Zij kiezen dus bi] voorkeur fijne zachte OUDE VLEK Gcnever uit Delft. Bent V toevallig in de volgende periode (21 Maart- 21 April) jarig? Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Co. Delft De kustvaarder „Delta", die in de Theems was gezonken en in middels is gelicht, passeerde gis terenmiddag Vlissingen, op weg naar Terneuzen, waar het schip zal worden gerepareerd. De „Del ta" werd ge pestl vbgkqj emfw f ta" werd gesleept door de Engelse sleepboot „Priseman". Aanbesteed werd het wederop- bouwen der hofstede omvattende landbouwschuur, landbouwerswo ning, stalling en aanhorigheden aan de Beestenmarkt te Sluis voor de heer A. Weemaere, volgens ontwerp van het architecten- en ingenieursbureau Sturm te Roo sendaal. Ingeschreven werd als volgt: Dierick, Aardenburg, f 88950; Bleyenbergh, St. Jansteen, 88400; A. Bogaardt, Sluis, 87500; Cort- vriendt, Sluis, 74425; Gebrs. v. d. Poel, Terneuzen, 73100; Vermeu len, Gorinchem, 73000. trum van vermaak worden. Er komen om. een luchtschommel, een autoscoo ter, draaimolen, kramen voor zuur, ge bak en andere zoetigheid en vele an dere tenten en kramen. GEMEENTE VLISSINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen; brengen ter openbare kennis; dat voor personen beneden de 2 jaar gele genheid bestaat tot kosteloos inenten te gen pokken en voor personen boven de leeftijd van 2 jaar tot kosteloze h e r- inenting tegen pokken op Woensdag 1 Maart om half vier 's middags in het gebouw van het Medisch Centrum. Ju- lianalaan 4; en op Donderdag 2 Maart om half vier in het gebouw, Havendorp 609. Feestavond. De buurtvereniging Paul Krugerstraat en omgeving hield haar jaarlijkse feestavond in het Con certgebouw. Het werd een geslaagde avond, welke met een gezellig bal werd besloten. 102 JAAR Vandaag viert de wed. H. Pauwels te Kloosterzande haar 102de verjaardag. Zij geniet nog een uitstekende ge zondheid ondanks het feit, dat zij het bed moet houden. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, gelezen een mededeling van de Vrouwenvereniging „Zeeuwse Dorcas" besluiten: van de lijst van instellin gen van weldadigheid in de gemeente Middelburg (rubriek III nr. 2) te schrap pen de Vrouwenvereniging „Zeeuwse Dorcas". ONTHEFFING BOUWVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, brengen ter openbare ken nis, dat door D. Greiner te Amsterdam, ontheffing is verzocht van de bepalingen van artikel 26, lid 1 van de gemeente lijke bouwverordening, betreffende over schrijding van de achtergevel-rooilijn ten aanzien van een te bouwen perceel aan de Lange Delft (perceel Blok). Het verzoek ligt voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie van 22 Februari tot en met 9 Maart 1950. VASTSTELLING DER KIEZERS LIJST. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1950-1951 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en. tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering van de door dat bestuur vastge stelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt, of alsdan niet voor enige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Middelburg, 22 Februari 1950. Burgemeester en Wethouders voor noemd: J. W. KöGELER, wnd. burgem. J. PH. KOENE, secretaris. 581-o NAAR SURINAME De heer H. Vermey vertrekt naar Suirname, waar hij met ingang van 1 Apil a.s. is benoemd tot technisch- ambtenaar bij de N.V. Nederlands-In dische Gasmaatschappij te Parama ribo. DE STATIONSBRUG De Stationsbrug zal niet dit voorjaar gereed komen, zoals tot nu toe steeds wed beweerd, maar eerst dit najaar. De metalen bovenbouw zal namelijk niet eerder kunnen worden afgeleverd. KERMISVERPACHTING Donderdagmiddag werden in de Mid- delbugse raadszaal de standplaatsen voor de van 31 Juli tot en met 5 Au gustus a.s. te houden kermis verpacht. De opbrengst van deze verpachting was ruim 15000. Ook nu zal de Markt weer het een- Dij de ingekomen stukken was een schrijven van het Schoolbestuur van St. Jansteen, waarin verzocht werd om het plaatsen van achtergordijnen in de school te Kapellebrug. De Raad beschikte goedgunstig. In een schrij ven van de P.Z.E.M. werd meegedeeld, dat het niet mogelijk was om zowel des morgens als des avonds de straat verlichting te doen branden. De Raad verklaarde rich accoord met de jaar wedde van de wethouders (ƒ400. Enkele ingezetenen van Nieuw-Namen hadden een schrijven gericht tot de Raad waarin verzocht werd om tege lijkertijd met het leggen van de nieu we weg in het dorp, ook de Hombacht- straat en de Smetstraat van een nieu we weg te voorzien. Dhr. Willaert stel de voor om eens een plan op te maken van alle zijstraten, welke nog verbe tering nodig hebben. De Raad ging hiermede accoord en B. en W. zullen nu dit plan verder tiitwerken. Aan de afdeling E.H.B.O. werd een subsidie verleend van 100.voor de nieuw op te richten posten; eveneens werd een subsidie van 150.verleend aan het jeugdwerk te Nieuw-Namen. De vergoeding voor 't werk van de ge meentebode Fr. Vermeulen werd ge bracht op 400.—, terwijl jaarlijks voor bijzondere diensten 50.zou vergoed worden. DE WONINGEN VOOR 1950 Vod ra de verdeling van het woning contingent 1950 voor Clinge en Nieuw-Namen ter sprake kwam. begon nen de raadsleden te rekenen. De voorzitter deelde vergadering mede, dat er voor 1950 13 woningen aan de ge meente zijn toegewezen. B. en W. stel den voor ditmaal Nieuw-Namen 6 en Clinge 7 woningen te geven. Na enig beraad konden de raadsleden zich hiermede accoord verklaren. Verder deelde de voorzitter mede, dat er vier aanvragen waren binnengekomen voor particuliere woningbouw, waarvan drie met het verzoek om een stukje grond. B. en W. stelden aan de Raad voor om tot onteigening over te gaan, zodat particulieren kunnen bouwen. Na enig bedat volgde het besluit van de Raad om B. en W. te machtigen om tot grond-onteigening over te gaan ten behoeve van particulieren. In een schrijven van het schoolbe stuur van Clinge werd verzocht om de W.C.'s en de speelplaats der kinderen te verbeteren. De raad stemde erin toe, dat het schoolbestuur tot aanbe steding van een en ander zou over- agan. Daar het plan voor het te ma ken zwembad aan de Zestigvoet op een verkeerde plaats was geprojecteerd, kon hierop niet verder worden inge gaan. De begroting ad. ƒ30.650.— was veel te hoog. Besloten werd om op nieuw met Bouw- en Woningtoe zicht in onderhandeling te treden. SPORTTERREIN N. NAMEN J^eeds lang was door B. en W. ge zocht naar een geschikt terrein te Nieuw-Namen voor het aanleggen van een soortterrein. Thans was er een gevonden en de voorzitter vroeg nu aan de vergadeing om verdere stappen in die richting te nemen. Dhr. Wil laert kwam met bezwaren voor de dag. Als op Nieuw-Namen, aldus spreker, een soortgelijk sportterrein komt als op Clinge, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat na enige tijd het ene sportterrein het andere wegteert. De voorzitter deelde echter mede, dat het niet de 'bedoeling is om Nieuw- namen een soortgelijk terrein te geven als Clinge. Dhr. Willaert kwam nog eens terug op zijn naar voren gebrach te bezwaren. Tegen het sportterrein te Nieuw-Namen is volgens hem geen be zwaar, doch hij wil hier een bepaling aan vastmaken, waarbij het verboden is om wedstrijden te organiseren In competitieverband. Dit voorstel werd niet aangenomen. De Raad kon zich accoord verklaren met het aangaan van een rekening courant lening ad 70.000.bij de Bank van Nederlandse gemeenten voor het financieren van de huidige bouw kosten. In de rondvraag vroeg dhr. de Cock verbetering van het rijwielpad in de Molenstraat. Dhr. Hageman vroeg uit graving van een sloot in de Kapelle- straat om zodoende een betere afwa tering te verkijgen. Dhr. van den Branden vroeg eveneens verbetering van. 't rijwielpad langs de verbindings weg ClingeHulst. Dhr. Willaert vroeg om de nieuwe weg, welke door de Wa terleiding Mij. beloofd is, reeds nu te laten leggen. De voorzitter achtte dit niet juist en wilde liever wachten, totdat de Molenstraat in rijn geheel wordt aangepakt. Immers de Molen straat is óp 't tertiaire wegenplan ge plaatst en kan dtis van zelfsprekend niet lang meer op zich laten wachten. Slot van pag, 1 inktsmijters dus voor een boemerang gezorgd, die de anti-Koningsgezinden zelf heeft getroffen. Honderden en honderden auto's komen regelmatig naar Merksplas om het vandalenwerk te bezichtigen en zonder uitzondering toont iedereen zich verontwaardigd „Ze zien de Koning nu nog veel lie ver", zei ons Burgemeester J. Mer- tens. En heel de Kempen hoopt met hem, dat hij gelijk heeft. Als klap op de vuurpijl zijn gister overigens in alle huizen grote foto's van Koning Leopold bezorgd. Velen hebben dat portret voor hun ramen gehangen. „De Koning komt terug!" staat er heel suggestief dwars door de foto heen. En de Kempen gelooft vast en zeker aan die terugkomst! IN de laatstgehouden raadsverga dering is de begroting van 1950 aan de raad aangeboden. De finan ciële toestand van de gemeente Groede is iets ongunstiger gewor den, dit als gevolg van de algeme ne verarming van ons land. Per in woner heeft Groede een schuld van plus minus f 10. De begroting die aanvankelijk was opgemaakt liet 'n nadelig slot zien. Er moest dus ge schrapt worden, daar dit anders door G.S. gedaan zou zijn. Bij dit schrappen is de gulden middenweg bewondeld. Er zal gedaan worden, wat gedaan MOET worden en ge daan 'tANi worden. Bij zijn welkomstwoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit over de be houden terugkeer van 2 militairen, in gezetenen van Groede, uit Indonesië. Besloten werd dat B. en W, de oe- trokkenen zullen bezoeken om hen na mens de gemeente met hun behouden terugkeer te feliciteren. Naar aanleiding van het herstel van de toren, waarvan de werkzaam heden aan de Fa. Huurman uit Vlis singen werden opgedragen werd be sloten aan het Provinciaal Bestuur en de Commissaris van de Koningin namens de gemeente oprechte en wel gemeende dank uit te brengen, voor de vlotte en daadkrachtige medewer king waardoor het mogelijk is gewor den de gunning voor het herstel bin nen 3 maanden na de brand te doen. HET SPORTTERREIN r\E inspectie Zeeland van de Rijks- dienst voor Uitvoering Werken kon over het in orde brengen van net sportterrein niet gunstig adviseren, dit door niet tijdige indienihg van de begroting der Gemeente. De raad voelt zich hierdoor ln haar rechten aangetast, zij betoogde bij monde van haar voorzitter, dat de raad dient te beslissen over de financiële verant woordelijkheid, onder toezicht van G. S. Besloten werd sterk tegen het schrijven te protesteren. De verbinding van Groede naar Zee is door de aanleg van o.a. het hertenkamp volgens het Vrije van Sluis van aspect veranderd door net intensievere verkeer. Het Vrije heeft naar dit lichaam meedeelt, meer dan de normale onderhoudswerkzaamhe den aan de weg verricht. Het meent naar aanleiding van een en ander de gemeente Groede om een onderhouds bijdrage voor deze weg te kunnen ver zoeken. De raad verklaarde zich hier vierkant tegen. Zij zal er bij het Vrije zo mogelijk in samenwerking met de A.N.W.B. en de Provinciale V.V.V. op aandringen de weg, die nog in een zeer slechte toestand is, te verbeteren. Het verzoek van de gemeenteont vanger, de vergoeding welke hij krijgt voor het beschikbaar stellen van kantoorruimte te verhogen, werd z.h. st. ingewilligd. De vergoeding, welke reeds ver voor de oorlog was vastge steld op f 45, werd nu gebracht op f 100. De vergoeding van de exploitatie kosten voor bijzondere scholen, werd vastgesteld op f 20 per leerling per jaar, dit na aandrang van de heer v. Damme (R.K.), B. en W. hadden voorgesteld f 19,20 toe te kennen. De danslnvasie. In Grand Thea ter loopt deze week bovenstaande amu sementsfilm. Problemen worden niet aangesneden en alles neemt men van de vrolijke kant. De regisseur spande zich in van het gegeven een kleurrijk en afwisselend schouwspel te maken, waarin hij glansrijk slaagde. Voor ie der geschikt. GERAAMTE GEVONDEN Voor de tweede maal werd bij het afgraven van de Molendijk een ge raamte aangetroffen. Ook dit, naar schatting enkele eeuwen oude skelet, werd naar de Alg, Begraafplaats over gebracht. Tegen afsluitboom. Een vrachtau to, bestuurd door de vrachtrijder M. uit Zaamslag, reed tegen één der af sluitbomen der Axelsebrug op, omdat hij te laat bemerkte, dat deze boom wegens reparatie gesloten was. Boom en auto werden beschadigd. TE LAAT ONTDEKT Enkele Belgen, die to een winkel al hier een paar schoenen kochten, zagen kans tijdens het passen, enz., een tweede paar zonder betaling, onopge merkt buiten de winkel te krijgen. Even na hun vertrek werd de diefstal echter geconstateerd, maar toen ble ken de vogels reeds gevlogen. Het Wit Gele Kruis. A.s. Zondag houdt de afdeling Hulst haar jaarver gadering to het Klein Patronaat en wel des morgens om 11.30 uur. Er is een uitgebreide agenda, waar op o.a. jaaverslagen, bestuursverkiezing en bespreking van het Nieuwe Gebouw en de Financiering op voorkomen. Het is lammer, dat zulke belangrij ke vergaderingen altijd op Zondag ge houden worden. De practijk heeft im mers bewezen, dat de belangstelling dan zeer miniem is. Clinge (Advertentie) Op GOEDE VOORU1TBANG de driesprong Nieuwstraat-- Burchstraat - Zuidzandestraat heeft men thans, inplaatr van het kleme lampje, dat daar voor de straatverlich ting zorgde, een grote lamp geplaatst mr-t drie armen. Aan elke arm is een lamp bevestigd, waardoor de straat zeer goed verlicht is. RIOLERINGSWERKZAAMHEDEN WEER HERVAT Na een korte rustperiode, in verband met de vorst, heeft men nu weer de rioleringswerkzaamheden hervat. Men is thans bezig in de Oudestad met de nieuwe riolen aan te leggen, waarna de Walstraat aan de beurt komt. Mo menteel is het in beide straten, met hun slechte straatverlichting, des avonds levensgevaarlijk, doordat er overal buizen e.d. verspreid liggen. Groede Aanbesteding, Dezer dagen vond er in de raadszaal van het gemeente huls alhier een openbare aanbesteding plaats van zes woningen, welke in twee blokon van drie woningen zullen ge bouwd worden. De uitslag van deze aanbesteding was als volgt: A. P. Du- rinck, Graauw ƒ64.000.Al. v. d. Poel, Lamswaarde ƒ63.560.—; Gebr. Mathijssen Graauw 63.450.Louis Lansu Clinge 63.00.Fa. Polspoel St. Jansteen ƒ62.900.—; J. B. van Troost Graauw 62000.R. Bleyen- berg St. Jansteen ƒ61.800.Al. Frev- ser Hulst 61.585.Fa. van den Bran den, Hulst 60.290.—; A. P. Freyser Terhole 80.150.—; B. J. Bolsen Clinge ƒ59.850.-; J. F. Waal, Kuitaart ƒ59.400.- Louis de Bruin Hulst ƒ58.160. IJzendijke NOG STEEDS OORLOGSTUIG Langs de Rijksweg IJzendijke—Phi lippine zijn bij het schoonmaken van de bevmer. enige granaten en mortie ren gevonden. De mijnopruimings- dienst te Oostburg heeft deze gevaar lijke overblijfselen van de ooorlogsaa- geu weggehaald. Nog eens, voorzichtig heid blijft nog steeds geboden. DETREFFENDE de Daalbouwwonln- gen hadden B. en W. een uitvoerig prae-advies uitgebracht over de gang van zaken. N.V. „van Daal's Systeem heeft naar aanleiding van een bespre king met het Ministerie voorgesteld een dakbeschot aan te brengen van si- salkraft en kippengaas, waarin de ge- meute dan 70.— per woning moet bijbetalen. B. en W. zijn van mening, dat het aanbrengen van een dakbeschot niet door de gemente behoort te worden bijbetaald. Het Rijk heeft het con tract met N.V. „van Daal's Systeem afgesloten en behoort derhalve naar de mening van B. en W. ook de gevol gen te dragen van gebreken die aan het contract kleven. De heer Valk, directeur der Centrale Dienst, deelde ta een vergadering van B. en W. mede, niet veel te voelen voor sisalkraft en kippengaas, daar dit niet houdbaar is op de lange duur. Hij ziet liever een houten dakbeschot, dat ech ter duurder zou komen. Intussen heeft de aannemer een voorstel gedaan om asbestplaten te gebruiken en deze on der het huidige dak aan te brengen, dan zijn moteen de naden, die men bij houten dakbeschot heeft, weg. De aan nemer is bereid deze platen aan te brengen voor dezelfde prijs van 70. per woning. Deze oplossing kan de goedkeuring van de raad wegdragen, hoewel men er slecht over gesticht is, dat deze kosten de gemeente worden opgedron gen. De voorzitter deelde mede, dat als thans de hand wordt gehouden aan de gemaakte afspraken, dat dan de zaak spoedig in orde zal komen. De heer de Vriend was van mening, dat thans binnen 14 dagen de zaak in orde moet zijn, daar anders naar rijn mening boete zal moeten worden toegepast. Hierna werden B. en W. gemachtigd de gevraagde oplossing te accepteren. Een voorstel van B. en W„ om de 4 Daalbouw-woningen te verhuren voor 4.50 per week, de door de minister vastgestelde prijs, werd z.h.st. aange nomen, nadat de heer Van 't West- ende had betoogd, de huur wel wat hoog te vinden in verhouding tot de woningen aan de Burg. Vogelaarstraat. Hierna werd op voorstel van B. en W. besloten een verordening vast te stellen tegen het loslaten van duiven. Het tijdvak is bepaald van 15 April t.m. 31 Mei. Bij de rondvraag vroeg de heer Van 't Westende naar de plaatsing van brandkranen in wijk C. De Voorzitter deelde mede, dat overleg met 'de brand" weer heeft plaatsgevonden, zodat de plaatsen inmiddels bepaald zijn, nl. tussen Remijn en Allemekinders en bij P. Steenbakker. AANVULLING VOOR HET HERTENKAMP Van de geneesheerdireceur der stichtingVrederust te Bergen op Zoom ontving de burgemeester een schrijven, waarin 2 vrouwelijke dam herten worden aangeboden. Daar ons Hertenkamp juist gebrek had aan vrou welijke bewoners, is dit een zeer wel kome aanvulling. DE HERBOUW VAN DE TOREN SPITS Op 13 Maart a.s. hoopt de aannemer Huurman uit Delft een aanvang te maken met de herbouw van de toren spits die ta de nacht van 8 op 9 No- verber afbrandde. Reeds heeft men de voorbereidende werkzaamheden ter hand genomen. Biervliet Staten verkiezing. Biervliet heeft 1247 stemgerechtigden, die voor de prov. staten hun stem uit zullen bren gen. TAE ENGELSE vleesvoorraden en -verwachtingen blijken zo goed te zijn, dat de Blitse minister Strachey een leen-overeenkomst met Nederland heeft gesloten, waarbij vlees naar ons land zal worden uitgevoerd. De Ne derlandse regering, aldus de Daily Express, zal de vlees-invoer zo spoe dig mogelijk betalen. Het zou hier gaan om 7500 ton vlees, waarvan 1500 reeds is afgele verd. Een schip met Australisch vlees, op weg naar Engeland, is thans naar ons land gedirigeerd. Een Engelse importeur meende, dat Nederland de lening zal voldoen door uitvoer van schapenvlees of spek of in contanten. AAISTER Charles Middleditch, een Engels vliegtuigbouwkundig in genieur, die op zakenreis in Neder land is, heeft eergisteren 800 km. ge vlogen om zijn stem in Engeland uit te brengen. Hij verliet Londen afgelopen Maan dag voor een verblijf van drie weken in Nederland. Eergisteren had hij in ons land een zakenafspraak, die hij beslist niet mocht missen. De heer Middleditch besloot even heen en terug naar Lon den te vliegen. Om 9 uur (Ned. tijd) vertrok hij met het eerste K.L.M.-toestel naar Londen, waar op het vliegveld reeds een auto voor hem gereed stond. In snelle vaart ging het na aankomst naar zijn stembureau in Feitham, een paar mijl van het vliegveld. Na zijn stem uitgebracht te hebben reed hij weer naar het vliegveld, waar hij nog juist het toestel voor Amster dam kon halen, zodat hij om 13,30 ((Ned. tijd) reeds op Schiphol stond. De heer Middleditch heeft zijn af spraak kunnen houden. j^ET DE REGELMAAT van een klok volgen de misdaden in de Fran se hoofdstad elkaar op en in de successen der politie zit bijna even veel regelmaat. Iedere dag brengen de bladen in grote opmaak de bloe derige verslagen van moorden en doodslagen, vertellen ze over roof overvallen en diefstallen, of aanslagen en verkrachtingen. „Le Figaro", een ernstig dagblad, dat in tegenstelling tot de boulevardbladen niet houdt van overdreven of goedkope sensatie, ziet zich reeds geruime tijd genoodzaakt een goed deel van de tweede pagina te besteden aan de prestaties van de gangsters en de politie. Meer dan ooit is Parijs het Chicago van Europa. BUIT VAN 26 MILLIOEN TTOEWEL MEN al een half jaar doen- de is het gangsterdom met alle ge oorloofde middelen te bestrijden, waar bij Vfele misdadigers konden worden gearresteerd, is er nochtans geen merk bare verlichting te bespeuren: het blijft even onrustig. Thans houden twee mannen van ongeveer 35 jaar ge heel Parijs in gespannen aandacht. De politie beschikt over een nauwkeurig signalement, doch is er nochtans niet in geslaagd de heren op te sporen. Ze begonnen hun actie op 26 Januari j.l. bij de Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordiger John Krause, die ze tien millioen lichter maakten. Vier da. gen later verschaften ze zich toegang tot de appartementen van de Graaf van Eyelmans, waar ze voor een mil lioen aan juwelen meenamen. Weer zeven dagen later sloegen ze hun slag bij Monsieur Cottin, ook wonende in Neuilly. Hier bestond de buit uit zes millioen. En terwijl intussen duidelijk was geworden, dat deze drie roofover vallen dooi twee zelfde lieden waren gepleegd, waarvan men een uitstekend signalement had, zodat de hele Parijse politie dag en nacht in de weer was om de kerels te „knippen", drukten ze op 15 Februari, achter de rug van een patrouillerende agent een ruit in bij Madame de Vasselot, de schoon moeder van de staats-secretaris van Financiën. Met de automatische revol vers in de vuist dwongen ze Madame de Vasselot en haar personeel tegen de muur. Terwijl de kleinste de per sonen bewaakte, zette de langste het hele huis op stelten. Om half acht wa ren ze binnen gedrongen en eerst om kwart over twaalf waren zij gereed. Buit: 15.000.000 frs. Terwijl daarna de Lange de „bewaking" overnam, dwong de Korte een der bedienden de garage te openen en de wagen voor te rijden. In de auto van Madame de Vasselot reden de beide dieven weg. In nog geen drie weken hebben ze vier ope raties ondernomen met als resultaat: 26 millioen frs. of ongeveer driehon derdduizend gulden. NIET NOEMENSWAARD IN EEN ENKELE DAG ÜEN INBRAAKJE, dat als buit 800 duizend frs. oplevert zoals 15 Fe bruari geschiedde bij Madame Fayol- les wordt door vele bladen niet eens meer opgenomen, als zijnde niet be langrijk genoeg. In „Le Figaro" besloeg het negen regels. De veiligheid is nog niet toegeno men. Geldtransporten vinden plaats onder bewaking van vier stenguns. Grote maatschappijen betalen hun per. soneel uit terwijl in het betaalvertrek gewapende mannen zijn gestationneerd. Keer op keer verandert een bioscoop- cassa van eigenaar. De 23-jarige An- cora, die in een koffer de recette van drie samenwerkende bioscopen in vei ligheid zou brengen (500.000 frs.) werd tegen de grond geknuppeld en van het koffertje ontdaan. Waar het ein de is weet niemand. Ontvoeringen van kinderen komen ook weer voor. Lief desdrama's zijn schering en inslag. Soms spreekt het alcoholisme een woordje mee, zoals te Alencon, waar een molenaarsknecht van 30 jaar in het bijzijn van zijn tweejarig dochter tje zijn 27-jarige vrouw neerschoot en daarna de hand aan zichzelf sloeg. (Alle in dit artikel genoemde mis daden zijn slechts een bloemlezing uit één dag politierapport). /AP DEZELFDE DAG arresteerde de politie Leon Cretal, die de over val uitvoerde op het postkantoor te Landes en daardoor anderhalf millioen verwierf. In Lyon werd Koribeche ge arresteerd, die een slordige honderd inbraken op zijn geweten heeft. On der de vloer op zijn vijfde etage vond men nog voor acht millioen juwelen. Twee Parijse clochards werden gear resteerd, omdat ze hun pasgeboren ba by in een ton water verdronken. De overvallers van de postwagen van Sa- riac werden te Limoges aangehouden en ingesloten. Nadat hij vijf jaar lang had rondgelopen met zelfmoordplan nen, omdat hij niet kon verkroppen, dat hij een oude vrouw te Lille had vermoord, werd tenslotte ook Frede- redo gearresteerd. De politie heeft een goed geheugen. Twee jaar geleden deden enige ban dieten een overval in de Banque de l'lndochtoe, waaruit ze maar liefst 22 millioen stalen. De leider, Gabriel Ste- be werd thans gearresteerd. Hij be kende reeds, ook een serie andere mis daden op zijn geweten te hebben. Maar ondanks het kordate ingrijpen van de politie en ondanks de schran dere geest van de knappe Franse de tectives neemt de veiligheid eerder af. Men heeft reeds agenten uit de admi nistratieve diensten moeten halen om' straatwerk te verrichten, in de hoop, dat veel agenten op straat een pre ventieve uitwerking uitoefenen, doch het heeft alles weinig resultaat. De geldbezitters voelen zich .vooral na de vier knappe slagen van de Lan ge en de Korte zo onrustig, dat op di verse banken de .inleggingen," zijn ge stegen en ook uit andere gegevens blijkt, dat men de grootst mogelijke veiligheid zoekt. Maarals de Bank van Indo-China niet meer veilig is, wat is er dan nog wel veilig? Trek deze maand je snoeptand uit de uitgelatenheid moet wat bedaren en als de vasten-t(jd je stuit, denk dan toch aan 't Laetare". yo ZONGEN we vroeger. Men heeft mij verteld, dat. als er voorheer; in Zeeland Missie werd gehouden, de Pater het de eerste vier dagen zo straf aanpakte, dat heel de parochie zich als 't ware in de boeien van 't oordeel zag geslagen. Men kreeg het angst wekkend gevoel, te lopen op de rani van de hel, waar men bij de eerste dt beste misstap zou intuimelen. De laatste twee dagen kreeg echit de hemel weer zijn kansen. Maar o®. dat deze Pater „te best" was voor dit makkelijke onderwerp, wat hem bo vendien niet zo erg lag, kwam er hier voor een ander. Dit was niet zo erg, want „het voornaamste" was dan toch achter de rug. Tjrnj „JONGEREN" zien zachtjes aan met een beetje medelijden terug op de tijd, waarin zoiets nog mogelijk was. Maar maken wij in onze heden daagse vastenprediking en -beleving niet zo'n zelfde verschijnsel mee? Als dezer dagen in onze huiska mer het woord: Lijdensmeditaties ge- noemd wordt, dan klinkt direct de belangstellende vraag: Wie doet het dit jaar? En even later kimt u de naam van de bewuste Priester meestal vinden: óf onherkenbaar verminkt door de snijtanden van het oordeel van „zijn beminden" óf verdwaasd door de lofwolken van „zijn gelief den". Probeert men nu echter te weten te komen wat de goe-gemeente precies verstaat onder: „hij heeft zo'n mooie leiding, hij brengt 't mooi bij; 't is zo echt naar 't leven enz." dan krijgt men toch sterk de indruk, dat dit alles betrekking heeft op de gave van de predikant om het lijden Christi in al zijn verbijsterende ontzetting voelbaar te maken aan zijn hoorders. Dat is „het voornaamste". Voor de Paaspreek mag dan ook gerust een ander komen. Dan is ,,'t mooiste" toch voorbij! Zetten we op zo'n manier de klok geen halve eeuw terug? Als we wel willen dat in de Missie door de donkerte van de oordeels- preek reeds het blijmakend licht straalt van de .feestelijke Christus", moeten we dan ook niet wensen, dat het Paaslicht, het licht van het leven, onze lijdensmeditaties omzoomt ais 'n horizon, vol zon? TN DE WERELD van dit uur, die zo vol is van een heidense doodsbe- zetenheid en van een kleinmoedigs doodsangst, moeten wij Christenen weer zijn de palmendragers van de hoop. Geen argument voor de krach! van onze levensbeschouwing zal de uitzichtloze en levensbeangste ment van nu sterker aanspreken dan dage lijks in ons Christenen te ontmoeten een stralend levens- en verrijzenis- besef. Welnu, de rechte weg naar onze één wording met Jezus, de altijd levende en eeuwig Heerlijke is: de versterving. De Thabor en de lijdensvoorspel ling, Calvarië en de hof der Verrijze nis liggen in eikaars verlengde. En bedenken wij: dat slechts als de be geerte naar het doel is gewekt, een weg licht valt. P- K ■yXASTA BURIAN, een van de meest bekende komieken van Tsjecho- Slowakije, had in de afgelopen oor log zijn talenten misbruikt door Duitse propaganda-uitzendingen via Radio-Praag, wijlen president Eduara Benesj en minister Jan Masaryk be lachelijk te maken. Burian werd M afloop van de oorlog tot dwangarbeid en verbeurdverklaring van zijn bezit veroordeeld. Zijn Tsjecho-Slowaaks- burgerschap kwam te vervallen, ter wijl hij ook niet meer mocht optreden Burian deed, in verband met zijn .proletarische afkomst", een beroep op zijn vakvereniging om kwijtschel ding van de hem opgelegde straffen. Hij zou, indien dit geschiedde ,,he' CLINGE. Zondag 26 Febr. Karper-prijskaarting bij Fred. om 18 uur. CLINGE. Zondag 26 Februari- - Karper-prijskaarting bij Fred. Lcrn" hout. Begin om 6 uur. 's-II. ARENDSKERKE. Maandaf Febr. Raadsvergadering om 14.30 HULST. Zondag 26 Februari. Grote prijskaarting om tamme en J" de konijnen bij S. Bloemmaert 5 tionsweg, begin 6,30 uur. Schiet' in café Apollo, aanvang 3 uur- Pl kaarting bij P. de Keyzer. Speelti: De Nachtegaal. Begin 6 uur. b jartprijskamp bij P. de Bruyn. KAPELLEBRUG. Zondag 26 Fcbru-i Prijspiering om kalkoenen, konijh®" krentenbroden bij P. Uitendaal, bef 5 uur stipt. KLOOSTERZANDE. Zondag 26 F' Pijlenschieting bij C. F. Maerman, 1 gin 4 uur. OOSTBURG. Zaterdag 25 Februari. Ontspanningsavond der L. J. G. bb de Vuyst om 19 uur. OVERSLAG. Maandag 27 Februari. Jaarlijkse teerdag van de „Veloc in lokaal A. Hillaert. TERHOLE. Zondag 26 Februari- Grote Prijskaarting om konijnen Wed. Christiaansen, begin 5 uur- VLISSINGEN. Zaterdag 25 Febr. Vergadering alg. militaire P|nSur bond in Concertgebouw om 15 ZANDBERG. Zondag 26 Februari Prijskaarting bij J. Want, inleg 5-6 uur. ZUIDDORPE. Zondag 26 February Schieting bij P. de Smet, café Cen» begin 3 uur. KLEII Brat provinci( ongeveer c.a. 30 bruik bij van c.a. er enige Met de zijn groj deelde yAN DE gevraa hyper-motj mannen op de toel P.N.E.M. nooit in ten. Er isl teriaalgebl schade enl men natul van de pij den van alle fines; de remmd wat gebeu In Janud verbruik der dan! gelijkinf jaar. Da oorlog technisc| sen In i stegen zijn cljf| ken. Het toegej verschillei| len de pa een rol, i dat het slaggevend de electri heeft uiteij trische industrla vraag na stijgen. 70 bruik kon in verban de Indus de P.N.E.! De P.N.J de indu wat del maar bfl toekoma van de meer brenge: dustriali vinei ale sequent! rpOTNUï tricitej Geertruid 50.000 doo derstation omgezet tl te van if de transj wordt in i De lijn I heeft een verband de Oost-1 En nu West-Bi te geveT stroom I een kle| dere gebruik funderi ginnen.j De tha Roosetida vervallen komen td bel circul Maar verk| toezeggin den, best| in ons la doen. Dik de zijde organisat: ven, dat zer groej De Reg verleend oorlogssl: den hebl van de L worden zaam ges worden Voor c ring In o neming is er de zijde

de Stem | 1950 | | pagina 2