Brood-magere „absolute meerderheid" voor Labour Onze jongens in Indonesië Vandalen besmeuren schilderij van koning Leopold Attlee blijft vermoedelijk aan de regering (4-)tnnES deken Labour wini Churchill verloor nek-aan-nek-race met sigaar-lengte LIBERALEN ontgoocheld, communisten WEGGEVAAGD De druiven zijn zuur Nederlands convooi door t.N.I. beschoten DE UITSLAG IN CIJFERS Lijk van Amerikaans attaché gevonden Invoerrecht op benzine naar Duitsland Feestganger werd amokmaker VERONTWAARDIGING EN OPTIMISME IN DE KEMPEN J rij somber weer MAAR IN MERKSPLAS ZEGT MEN: Het is een prachtige reklaam voor de Koning ZIJT twening toegedaan, dat Koning Leopold III de uitoefening van zijn grondwettelijke machten zou hernemen?" OM HET PORTRET WAS REEDS MEER TE DOEN Verliezen in Indo nesië ZESDE JAARGANG NO. 1623 Uitgave: NV. Uitgevers Mïj. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: B:reda. Reigerstraat 16, T«.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. V. t Westende. Hoofdredacteur: J, J. H. A. Bruna. Aborrne- mentsprijs bij vooruitbet. f 3,90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend by met- postbestelling) f 0.30. Losse nummers S cent Postrek. no. 178841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f O.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vc^te Zc.uwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). HET WAS PRECIES 10 minuten vóór half tien gisteravond, toen wat papieren van ons bureau wegwaaiden de B.B.C- man uit Londen vertelde tegelijkertijd, dat de absolute meer derheid van de Labour met 313 van de 625 zetels was verzekerd. Toen dachten we zo maar, dat het wegwaaien van die papieren iets te maken had met de zucht van verlichting, welke we via de radio door Enge land meenden te horen gaan. De spanning, die 24 lange uren had geduurd, was eindelijk geweken. Attlee had resultaat geboekt van het mooie weer, het ongekend grote aantal opgekomen kiezers was in meerderheid trouw aan de zittende Regering gebleven. Wel had Churchill op datzelfde ogenblik met de binnengehaalde 288 zetels een niet onaanzienlijke winst op de stand van de vorige verkiezingen voor de Conservatieven (203) gehaald, maar de Bulldog" zou ook de komende vijf jaar alleen maar kunnen blaffen en niet of nauwelijks kunnen bijten. Zij het dan, dat de oude vechtjas om zo te zeg gen slechts met één sigaar lengte deze nek-aan-nek-race had verloren. De 16 uitslagen, die nog moesten binnenkomen en de 7 op dat moment door de libei-alen veroverde zetels legden weinig gewicht meer in de schaal. Attlee zal overeenkomstig de Britse Grondwet vermoedelijk aan de Re gering blijven, zo wordt algemeen aangenomen. Vandaag zal het Kabinet in een speciale zitting hierover bijeen komen. DE ZUCHT VAN VERLICHTING. JTET communistische Lagerhuis- lid William Gallacher is niet herkozen. Gallacher had het kies district, waarin hij thans niet is herkozen, gedurende twintig ach tereenvolgende jaren in het Lager huis vertegenwoordigd. Gisterenavond verklaarde Gal lacher: „Persoonlijk raakt het mij niet erg, dat ik niet ben herkozen. Ik was volksmenner, voor ik tot lid van het Lagerhuis werd geko zen. Als Lagerhuislid ben ik volks menner gebleven en nu ik niet ben herkozen, blijk ik in elk geval toch volksmenner". EEN KWART MÏLLIOEN eieren nam de „Mataram" gisteren mee voor In donesië. „Duim maar eens voor goed weer", zei de kapitein, „want met een kwart millioen kneusjes aankomen, lijkt me ook niet leuk". BEGIN Mei begint in ons land een wereld-Iandbouw-tentoonstelling, die enkele weken zal duren. Onderwerp: statistieken. Een tweede „deel" van de expositie, gewijd aan arbeidskrach ten en machines, begint in December a.s. STAATSEXAMENS H.B.S. A en B, schriftelijk deel, kunnen dit jaar wor den afgelegd in H.B.S,-en of lycea in de woonplaats of in de nabijheid daarvan van de candidaten. Dit ter besparing van reiskosten. VOOR GEREPATRIEERDE militai ren van na 1 September 1949 is gele genheid dit jaar een speciaal midden standsexamen af te leggen. Aanmel den tussen 15 Augustus en 15 Sep tember a.s. Laan van Meerdervoort 96 a, Den Haag. (Stichting Midden standsexamen). MINISTER STIKKER is naar Was hington vertrokken om als politiek bemiddelaar van de O.E.E.C, bespre kingen te gaan voeren. DE „PASTEUR" bracht gisteren 4000 mannen uit de Oost aan de Amster damse kade. Een gedeelte werd gede- barkeerd, de overigen gaan vandaag naar huis. DE ..BRANDARIS" redde op 1 Maart 1949 van de Poolse boot „Katowice' 26 man. Schipper Douwe Tot, zijn zoon Klaas, de stuurman de Beer en opstapper de Beer zullen Woensdaz namens de Poolse regering worden onderscheiden met het Kruis van Ver dienste. ONZE POSTZEGELS bestaan in 1952 honderd jaar Ter ere daarvan zal de P.T.T. een internationale postzegel tentoonstelling organiseren. Z.K.H. PRINS BERNHARD is voor een een bezoek van drie dagen in de pro vincie Yucatan van Mexico aangeko men. Daarna zal hij naar de staat Michoaean gaan, HET SPEELGOED van de Amerikaan se voor de Nederlandse kinderen zal op 26 Februari a.s. in Rotterdam aan komen. PALAR wordt genoemd als de man, die voor Indonesië de onderhandelin gen zal voeren te Mouskou over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen. MANSTEIN kreeg indertijd 18 jaar gevangenisstraf. Deze straf is vermin derd tot 12 jaar. VUAARLIJK, de zucht van verlich ting was hoorbaar en zelfs voel baar door de aether. We hebben erin mee geleefd, zoals we de ganse dag de groeiende spanning meebeleefden. Het begon al vroeg in de morgen. Toen in 266 van de 625 kiesdistrict ten de uitslag bekend was, had La bour 163 zetels gewonnen tegenover de conservatieven 102 en de liberalen 1. Attlee was niet pessimistisch, al was dan het resultaat eigenlijk niet meer dan pover te noemen. Geen wonder ook, dat Labour nog geen en kel „officieel geluid" deed horen, want voor de middag stonden de uit slagen van het platteland ai schamper te lachen In het begin leek het er waarlijk op, dat het lachen zou overslaan tot een grijnslach van leedvermaak en het was een sportief intermezzo, toen Att lee in het heetst van de strijd ver klaarde, dat de Conservatieven een „fair play" hadden gespeeld. Deel, le zer, onze vreugde hierover, wanneer u verneemt, dat de voorsprong van de Labour van 61 zetels gedaald was tot één zetel om precies 17,28 uur. Er werden toen nog 97 uitslagen ver wachtOm u een denkbeeld te ge ven van de ook in Engeland met koortssprongen verlopende spanning, voegen we daar onmiddellijk aan toe, dat twee mir.uten later de Labour de voorsprong weer tot negen zetels had weten uit te breiden. Daarna ging het als bij een span nende interland-match: er werden cor ners gemaakt en freekicks genomen, de scheidsrechter (de radio-verslag gever in dit geval) floot nu eens voor een off-side, dan weer voor een hands of een out-ball. Maar onafgebroken werden er nieu we goals aangekondigd en tot kwart over negen in de avond was er, on danks de door Labour al bijile een uur lang „officieel" doorgegeven be richten nog geen sprake van een „ab solute Labour-meerderheid". Het was op ons bureau een klein regentje van berichten en tegenspraken, totdat ein delijk 10 voor half tien het voor Att lee en de zijnen verlossende woord gesproken werd. ■yAN de 19 zittende ministers wer den er 17 in hun district herko zen. Zo heeft de minister van Kolo niën, Creech Jones, het loodje moeten leggen met81 stemmen. Er komen nog meer belangrijke figuren niet te rug in het Lagerhuis: het zetelaantal is teruggebracht van 640 op 625, door welke vermindering hoofdzakelijk de z.g. universiteitszetels worden ge troffen. Dit zijn 12 door belangrijke mannen bezette (kwaliteits-) zetels. Maar de stemgerechtigden voor deze zetels hadden ook nog recht op een „gewone stem" en nu vond men in Engeland (in de gegeven omstandig heden?) twee stemmen voor één kie zer wel een beetje luxueus. Hoe dit alles ook zij: Labour blijft weer vijf jaar aan het roer. De koers, eenmaal uitgezet, zal verder worden bevaren. In elk geval schijnt een van de eerste taken van de nieuwe pre mier erin te zullen bestaan, een ant woord te vinden op de vraag van de Labour-man Norman Dodds: zullen we de atoombom buiten de wet stel len? Tenslotte nog dit: de communis ten met hun 100 candidaten hebben aan de verkiezingen geen andere her innering over, dan een groot aantal teloor gegane ponden sterling, te beta len dewijl hun candidaten in de mees te gevallen minder dan een achtste deel van de in dat district uitgebrach te stemmed behaalden. (Kosten 150 pond per geval). De liberalen hadden zich tegen eenzelfde euvel verzekred al is het bij deze voor hen zeer slechte uitslag de vraag of er niet „iets" bij betaald zal moeten worden. RECORDS A LICE BACON, die in het oude Brit- se Lagerhuis Labour-afgvaardig- de was voor Noord-Oost Leeds en ook thans candidaat stond, moest gis terenmorgen als getuige verschijnen in een diefstal-rechtszaak. Op de vraag naar haar beroep antwoordde zij: „Werkloos op het ogenblik, denk ik". Een paar uur later werd bekend, dat zij was herkozen.... rjeze verkiezingen zijn de merkwaar- digste geweest, welke tot nog toe in Groot-Brittannië zijn gehouden. Een aantal buitenissige records werd gevestigd, namelijk: 1) Nimmer tevo ren hebben zoveel personen gestemd. 2) Nooit tevoren zijn er zoveel candi daten gesteld, namelijk 1868. 3) Het is nog niet eerder geschied, dat zoveel candidaten er niet in slaagden ten minste een achtste gedeelte van het aantal in hun kiesdistricten uitge brachte stemmen te verwerven, daar mee hun waarborgsommen verspelend. 4) Nog nooit heeft er zolang onzeker heid bestaan over de einduitslag. En tenslotte heeft zich hoogst zelden na in Groot-Brittannië gehouden algeme ne verkiezingen een situatie voorge daan, welke de politici zoveel hoofd brekens kost. TN EEN Nederlands legercommuni qué wordt verklaard, dat zich Donderdag te Bekassi, op 48 kilometer van Djakarta, een gewapende botsing heeft voorgedaan tussen een Neder lands gewapend convooi en een een heid van het Indonesische leger. Een Nederlandse soldaat is gedood en verscheidene zijn gewond. Er zijn nog geen nadere bijzonder heden bekend. De verzoeningscommissie van de V. N. heeft een onderzoek naar het inci dent ingesteld. Rechts: Soldaat v. Brast, Haasdük 69, Made, die in Medan ligt. Hieronder: J. Mulders, Ondland 44, Steenbergen, in Malakka. Links boven: M. Vissenberg, Koekoek 23, Sprundel, met z'n jonge vriend en z'n auto in Falembang. Rechts: Achil les Roeland uit Westdorpe, die er in de hitte maar eens zUn gemak van neemt. VACANTIE. MAAR MET HUISWERK! De Prinsesjes Beatrix en Irene studeren in de werkcoupé van de Koninklijke trein, die voor het station van Sankt Anton staat. De Prinsesjes worden hierbij geholpen door mevrouw Pennink. Een uitvoerige reportage hierover vindt men op pag. 3 van dit nummer. Aantal zetels In 1950 behaalde 1950 1945 stemmen LABOUR 314 390 13.178.787 CONSERVATIEVEN 292 203 11.236.413 LIBERALEN 8 23 2.596.058 COMMUNISTEN 0 2 91.746 OVERIGEN I 22 1.091.310 (Nog 10 zetels onbekend). Te verdelen 625 640 Ongeval of (politieke) moord in Oostenrijk TVE AMERIKAANSE autoriteiten stellen een onderzoek in naar de dood van de marine-kapitein Eugene Karp, een attaché aan de Amerikaan se ambassade te Boekarest. Het ver minkte lijk van Karp werd Donder dag gevonden in een tunnel bij Salz burg (Oostenrijk). Karp was een in tieme vriend van Vogeler, de Ame rikaanse zakenman, die te Budapest tot 15 jaar veroordeeld is „wegens spionnage", Karp was op reis van Boekarest naar Parijs. Het zag er naar uit, dat Karp uit zijn slaapcou- pé was gevallen. Officieus wordt me degedeeld, dat Karp Woensdag een bezoek aan Vogelers echtgenote in Wenen had gebracht. TN DE volgende gevallen wordt geen invoerrecht geheven op benzine welke nodig is voor de voorgenomen reis en welke in de tank of in bus sen wordt meegevoerd over de Duitse grens: a. Voor lange afstandsreizen met personenwagens. b. Bij inreis gedurende het week end. c. Voor toerwagens. In alle andere gevallen wordt slechts 20 liter benzine vrij toegela ten. De invoerrechten bedragen 21 Duitse mark per 100 kg. Smeerolie kan vrij ingevoerd worden tot een hoeveelheid van 1 kg. Schoot 3 mensen neer en verwondde er 29 rjETULLIO LILLINI, de 23-jarige boer, die op vastenavond in een dorp in Noord-Oost-Italië amok maak te, drie mensen doodschoot en 23 per sonen verwondde, heeft, na geduren de twee dagen en drie nachten zich in de bossen voor de politie te heb ben schuil gehouden, zelfmoord ge pleegd. Zijn lijk werd achter de dorps* kerk gevonden. De drie mensen, die hij doodde, wa ren zijn verloofde en twee buren. Verwarm Uw bed behaaglijk met een i iCBBFP ELECTHISCHE ni> voor babies en volwassenen Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest zwaarbewolkt met plaat selijk nevel of mist en af en toe enige regen of motregen. Zwakke matige wind, hoofdzakelijk uit duidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 18,12 uur. Morgen: Zon op 7,34 uur. Maan onder 4.18 uur. Maan op 10,50 uur 111 onder 18,13 uur. Maandag: op 7,32 uur. Maan onder 5,19 uur. Maan op 11,42 uur. Het is deze vraag, die de Belgen op 12 Maart bij de volksraadpleging over de Koningskwestie hebben te beantwoorden. Op de stembiljetten die op deze dag moeten worden ingevuld, staat deze vraag en er onder a vermeld aan de eene kant „Ja" met er achter een wit cirkeltje en aan de andere kant „Nee" met een wit cirkeltje. De kiezers hebben een van deze twee cirkeltjes zwart te maken om hun mening over de terugkeer van de Koning kenbaar te maken. In het Kempische is men over het algemeen optimistisch over de uitslag; men denkt er straks niet veel zwarte „neen"-cirkeltje te moeten tellen. Hier wonen over 't algemeen katholieken en die kunnen nu eenmaal geen kwaad van hun sympathieke vorst horen. De socialisten doen wel moeite om de mensen tot andere gedachten te brengen, maar „wat de socialisten in hun kranten schrijven, kan eigenlijk geen deftige mens lezen", zo zegt men in de Kempen. En daar bedoelt men dan mee, dat de manier waarop de socialisten in hun kranten de Koning door de modder sleuren niet waard is door fatsoen lijke mensen gelezen te worden. Men vindt dat geschrijf misselijk. Wij hebben er oud-militairen gesproken, die hun hart voor hun „sol daten-koning" in het vuur steken: „Hij was gewone soldaat met de gewone soldaten". En wij hebben er diverse mensen gesproken, die het de Koning in het geheel niet kwalijk neemt, dat hij heeft gecapituleerd: „Wat de Koning heeft gedaan was verstandig. Waarom moesten er nog meer slachtoffers zijn?" ■Meen, in het Kempische moet ge niets kwaads van de Koning ver tellen. En daarom is men er ontzet tend nijdig op enige lieden, die in het holst van de nacht in Merksplas (ruim 10 k.m. van Baarle-Nassau-grens) een levensgroot olieverfschilderij van de Koning op boosaardige wijze hebben besmeurd. Op het eenvoudige marktpleintje, vlak naast het café „De zes sterren", is in Aug. 1948 op initiatief van het plaatselijk „komiteit van de Volks raadpleging" een levensgroot schilde rij van de Koning in militaire uniform opgesteld. „Mijn volk wat heb ik U misdaan, antwoord mij" vraagt de Koning op het portret. Ên Merksplas antwoordt dan op 't schilderij: „Sire, Merksplas zweert U trouw". Om het schilderij is een ereboog in diverse kleuren en versierd met vlag gen geplaatst en voor die ereboog en het schilderij vindt ge talrijke kran sen en bloemstukken het hele jaar door. Kransen en bloemen van alle mogelijke „maatschappijen", van de velo-club, tot de vereniging van bij enfokkers en de bewoners van de straf gevangenis toe. Ja zeker, ook van de strafgevangenis. Want ge moet weten dat Merksplas de „eer" geniet een van de grootste strafgevangenissen van België te bezittten. Er zitten ongeveer 3000 man over hun straf te peinzen, en daaronder zijn de meeste politieke' delinquenten (incivieken of zwarten, zegt de Vlaming). Het is zelfs een der incivieken geweest, die op verzoek van aalmoezenier W. Haverals het door heel Merksplas en omgeving zo zeer versierde portret van Koning Leopold heeft vervaardigdOver dat portret is er destijds in de Bel gische Kamer overigens heel wat te doen geweest. De socialisten hebben ei een felle obstructie over gevoerd en het scherp gehekeld, dat notabene in een staatsgevangenis een portret van de Koning is gemaakt. NIEUWE TEKST. Qnder het portret hangt nu weer een nieuwe tekst. „Door duizen den trouw vereerd, door enkelen grof besmeurd", staat er in zwarte letters te lezen. Waarlijk, hot portret ziel er deer lijk gehavend uit. Het is door on verlaten geheel volgespoten of vol- gesmeten met aniline-inkt. Dat heeft men opgemaakt uit een lege fles en een lege kop, die men even buiten Merksplas heeft gevonden en die alleen van de kladders afkom stig kunnen zijn. Een jonge man heeft, de „ververs" bezig gezien. Dat wil zeggen hij heeft hun vertrek opgemerkt en toen haas tig het nummer van de auto geno teerd. Maar de commandant der Rijks wacht weet nog niet of het onder zoek wat heeft opgeleverd. „Hadden ze ons onze gang maar laten gaan, verzucht aalmoezenier Haverals, (Commandant van de vroegere „Weer stand") dan hadden wij de dader, die in Antwerpen moet wonen, allang bij zijn kladden, maar die admini stratie, die administratieWaar mee hij dan bedoelt, dat het politie apparaat wel wat te langzaam naar zijn smaak heeft gewerkt. REKLAAM VOOR ONS". TVirect na het gebeurde stond half Merksplas voor de deur van de aalmoezenier. Een paar afgevaar digden durfden hem echter het nieuws niet direct te vertellen. ,,D'n aalmoezenier zal doodvallen als hij het hoort", hadden de eenvoudige lieden van Merksplas onder elkaar gezegd. En om dat te voorkomen hebben ze het de aalmoezenier op hun manier maar heel voorzichtigjes gezegd. Misschien is het daaraan te danken, dat de ruim 70-jarige aal moezenier nog steeds kerngezond is. Hij zei toen wel: „Ik moet eerst 'n minuutje nadenken". En na dat minuutje had deze vuurvreter, die twee wereldoorlogen aan het front stond en daarbij prompt twee keer ernstig gewond werd. het gevonden. Er komt géén nieuwe portret, besloot hij, of schoon dat juist wel de bedoeling der dorpelingen was, want het be smeurde schilderij is juist een prachtige „reklaam" voor ons. Het is een kwestie van psychologie. Want de aalmoezenier heeft gelijk gehad. Op het ogenblik spreekt heel België over het verknoeide schilderij in Merksplas en spreekt er schande over. Met hun knoeierij hebben de Slot op pag, 2, kolom 1, onderaan Voordat de inksmijters aan de gang togen zag het „monument" er zó uit. AI was het dan niet zwaar-artistiek, het toonde onomstotelijk de „hou en trouw" voor de Koning. In alle huizen zijn zij bezorgd, deze foto's. J-JET is wel een spannende race geworden in de Engelse ver kiezingen, maar tenslotte heeft Labour het weer gehaald. Met de hakken over de sloot. Eigenlijk verstoort dit het rhyth- me, dat het Engelse parlementaire stelsel zo vaak heeft gekend; op positie werd regeringspartij, rege ringspartij werd oppositie. Men heeft dat ook vaak een groot voor deel van het Engelse parlementai re stelsel genoemd. De afwisseling zou de partijen behoeden vioor ver starring en zelfgenoegzaamheid. Dit voordeel gaat door deze uit slag niet geheel verloren. Labour heeft wel zulk een flinke duw ge had en zijn meerderheid Is zo ge slonken, dat het de verder te vol gens koers wat voorzichtiger zal moeten uitzetten. Doch de koers blijft socialstiseh. Ook dient de partljtucht strakker aangetrok ken te worden. Buitenbeentjes In de fractie kunnen nu veel gauwer ongelukken veroorzaken. Een an der kenmerk van het Engelse stelsel wiskundig minder zui ver dan de E.V., doch met de aan- trekelijkheid der verrassing is bewaard gebleven: dat één partij het heft in handen houdt, zonder dat ze genoopt wordt tot compro missenpolitiek, gelijk ln de meeste Westerse landen wordt vertoond. Labour zal voortgaan met de na tionalisaties. De ijzer- en staalin dustrie zal er het eerst aan moe ten geloven. Labour vertrouwt ver der te kunnen bewijzen, dat een socialistische staat uit te bouwen is zonderdat men in de tyrannie van een totalitair stelsel vervalt. Het is een boeiend experiment, weliks uitslag met grote belang stelling ln de hele wereld zal ge volgd worden. Het is zeker ook een experiment dat gevaren in zich bergt. Niet steeds blijkt men ln Labourkringen voldoende begrip te hebben voor het gezonde subsidiariteitsbegin sel. Attlee c.s. zijn geen doldriftige hervormers, maar door langzaam afglijden kan men ook plotseling voor een catastrophe komen te staan. We hopen, dat ze dit hun land zullen besparen door te stre ven naar een goed evenwicht tus sen gebondenheid en vrijheid. Het Engelse kiezerscorps heeft wel een zware verantwoordelijkheid op hen gelegd en als de feestroes der overwinning voorbij is, staat de ernst van een geweldige taak weer voor hen. fEN aanzien van de buitenland se politiek heeft het Labour- bewind duidelijk een compromis gezocht tussen de gebondenheid aan Europa en de gebondenheid aan het Empire. Daardoor kon een Bevin zich nimmer van harte inzetten voor de federalistische eenwording van Europa. Tot groot verdriet bijvoorbeeld van zijn Bel gische geestverwant Spaak. In Churchill vond die een veel vu riger medestrijder voor deze ge dachte. We vrezen, dat Brlttannië zal volharden in zijn remmend op treden, waardoor ook een Wester se Unie moeilijk tot volle uitbloei kan komen en zelfs de Benelux in zijn ontplooiing gehinderd wordt. Toch moeten er ook in Labour- kring wel mannen zijn, die hier omtrent gezonder opvattingen huldigen. Zal Bevin misschien door een dier mannen worden op gevolgd? Het ware van harte te hopen. In de verhouding tot het Rus sisch blok heeft Engeland steeds onvervaard aan de zijde van Ame rika gestaan. Het onvoorzichtige denkbeeld van Churchill, om de heerser van het Kremlin nog eens te testen op zijn vredesgezindheid, zal nu wel met de verkiezingscam pagne van de baan zijn. In het buitenlands-poljtieke beeld zal er wat dat betreft niet veel verande ren. Het wegvagen van alle com munisten uit het Lagerhuis toont trouwens hoe het Engelse volk het daarmee van harte eens is. fENSLOTTE willen we nog even wijzen op het sombere lot van de Liberale Partij. Ze koesterde de droom van een grote vooruit gang. Haar vertegenwoordiging is vermorzeld op een klein brokje na. Eerlijkheidshalve moet er aan worden toegevoegd, dat zij wel zeer bijzonder de onbillijkheden van het Britse kiesstelsel onder vindt. Doch groei zit er niet meer in haar ondanks de bekwame mannen,,welke zij telt. Er wordt op het vasteland van Europa dik wijls gesproken en geschreven over de hergeboorte van de libe rale gedachte. Voor Engeland gaat dit zeker niet op! |)E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Overleden 3 Februari 1950, te Utrecht, tengevolge van een in In donesië bekomen verwonding: Sold. H. de Graaf, uit Haarlem. Overleden 22 Februari 1950 te Utrecht tengevolge van een in In donesië bekomen verwonding op 26 Maart 1949: le luit. P. Melse, uit Zwolle. Overleden 13 Februari 1950 aan bjj vuurgevecht bekomen verwon ding: korp. H. Driesmans, uit In donesië. R. I. P.

de Stem | 1950 | | pagina 1