lal Churchill „mooi-weer-spelen Schatgravers in Alphen doen belangrijke vondsten dank zij het slechte weer? Zwarte bankbiljetten werden wit EXTRA-WERKGELEGENHEID voor arbeiders Groter opkomst dan ooit tevoren DE EERSTE UITSLAGEN Duistere De Bussumse plannen zaak Ook Prins Bernhard naar Frankrijk FRfTSE (LABOUR-) REGERING AAN STEMBUSPROEF ONDERWORPEN Nieuwste Amerikaanse vinding 15.000 stembureaux Engelse humor Geheim Consistorie op 16 Maart EERSTE KAMER Binnen enige weken rapport over politievraagstuk Geef ons margarine met vitamine A Geen grote verschuivingen Na anderhalf jaar industrialisatie „Vrijwillig" naar Aue VIJF RIJEN MEDAILLES EN EEN MONOCLE Veel bewolking URNEN, DOLKEN, SPEREN EN KRALEN UIT LANG VERVLOGEN TIJDEN Nog veel interessants te wachten Katholiek Thuisfront geeft ook de luiklok Zeldzame werken onder de hamer Bisüstweigeraars k conflict met BÜW Middelburger wacht arrest van de Hoge Raad af >7T?«nR JAARGANG No. 1622 -Niv Uitgevers Mij. Neerlandia. Uitgave. N - werkdag Bureau: Breda. VeTschunt eike Redactie 8181. Admim- Relg,--^?« Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, stratie 8778 Reaa M. Mes, Mr. C V ft8»". J- v. 't Westende. 4" ^Ptpnr- J J- H- A- Bruna. Abonne- H°ofdre^® ooruitbet. 3 gQ pe[. kwartaaj. mentspnjs by wcek (uitsluitend bij niet- per post 030 Losse nummers 8 cent, postbestelling prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 24 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). VoW advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om 'redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd ZTTzéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws Bureau -Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). vv I Van zeestrand tot autoweg pyE BRITTEN zijn gisteren ter stembus getogen, om een LA regering te kiezen voor de komende periode van vijf jaar en daarmede hun uitspraak te doen over de afgelopen vijf jaar Labourregering. Vier uur nadat de stembureaux waren opengesteld, kon men er lange rijen zien staan, waarop men de verwachting kon gronden van een record opkomst der stem gerechtigden. jjUISVROUWEN, brievenbestellers en melkboeren waren onder de eer sten, die zich in druilerig weer, en op sommige plaatsen in hevige regen, naar de stembureaux begaven. Ongeveer 34.500.000 kiesgerechtig den begonnen de da met bij het ont bijt de laatste opwekkingen om de ene dan wel de andere partij te stem men in hun ochtendblad te lezen, Er werd gestemd in 15.000 stembu reaux, onderge- bracht in scholen, p gymnastiekloka- len en dergelijke. g| De eerste uitsla-g| gen werden tegen; 2 uur in de nacht verwacht. De uit eindelijke uitslag zal echter pas op zijn vroegst Vrij dag rond het mid daguur bekend kunnen zijn, ten zij zich een mas sale verschuiving voordoet zoals die waarbij in 1945 Labour aan het bewind werd ge bracht. MEER AUTO'S. rpOEN de stem- ming begon, hadden eerste "minister Attlee en zijn vrouw reeds per brief hun stem uitge bracht. Dit was namelijk een nieuwe faciliteit voor kiezers, die niet in staat waren naar het stembureau te TOEN gisterenmorgen de Brit- ten ter stembus trokken, haal den wegarbeiders in Attlee's dis trict Walthamstow (N.O.-Londen) die met de uitvoering van een werk aan de weg bij het plaatse lijk bureau van de Labourpartij bezig waren, de voorgeschreven rode waarschuwingsvlaggen bij de kuilen weg. „Men zou het eens verkeerd kunnen opvatten", zeiden zij. Een kiezer te Bristol kwam, na enige tijd in het stemhokje te hebben vertoefd, zijn biljet bij de voorzitter van het bureau inleve ren met het verzoek, hem een nieuw te willen geven. „Sorry", zei hij: „ik dacht dat ik 'n biljet voor de voetbalpool stond in te vullen. Dat doe ik altijd Donder- in 3 uur TXE TECHNICI van de Amerikaanse Marine hebben een procédé ont dekt, waardoor het mogelijk is zee zand te verharden. Twee uur na de toepassing van dit procédé kan een jeep gemakkelijk over het zand rijden, drie uur later laat een vrachtwagen van 7 ton geen spoor meer na en een dag daarna is de verharding zo ver gevorderd, dat het zand een geschikt wegdek is ge worden voor een vrachtwagen van 14 ton. Hoewel het gebruikte product niet worde vermeld, word gezegd, dat het gemakkelijk kan vervaardigd wor den en dat de kostprijs per kilo 30 cent bedraagt. Een dergelijke weg kan met een snelheid van 4 meter per seconde worden aangelegd, terwijl de breedte afhangt van de capaciteit, van het ge bruikte materiaal. gaan vanwege de afstand of drukke werkzaamheden. De weersgesteldheid werd van grote betekenis geacht. De Labourpartij was van mening, dat mooi weer een grote opkomst ten gevolge zou hebben in haar voordeel, doch dat slecht weer in het voordeel van de Conservatieven zou zijn, omdat deze over meer auto's beschikken om stemmers naar de bu reaux te vervoeren. De grote stroom van kiezeressen is mogelijk een bevestiging van de i voorspelling dat het de Britse huis vrouw zal zijn, die de verkiezingsba lans zal doen doorslaan. Aanhangers der Conservatieven zijn van mening, dat deze grote belang- CHURCHILL: Meer auto's. stelling van het vrouwelijke geslacht voor de verkiezingen een slecht voor teken voor de socialisten betekent. In Zuid-Engeland begon het, twee uur voor het einde van de stemming, hevig te regenen, ten ongerieve van alle partijen. Dit natuurverschijnsel werd echter speciaal door de socialis ten als een ongunstig teken opgevat- Waarnemers, die het verloop der verkiezingen in bepaalde Londense kiesdistricten hebben gadegeslagen, zijn van mening, dat gemiddeld 80 procent van de kiezers ter stembus is getogen, tegen 75 pet. in 1945. In de nieuwe Britse verkiezingswet zijn beperkende bepalingen opgeno men wat betreft het aantal auto's, dat mag worden gebruikt. Dit had tot gevolg dat allerlei soorten rijtui gen, waaronder zelfs oude postwagens voor het vervoer van kiezers en kie zeressen werden gebruikt. Ook de boerenwagens ontbraken heden niet in het stadsbeeld. Tenminste twee kiezers hechtten zoveel waarde aan het uitbrengen van hun stemmen, dat zij hiervoor een vliegtuig huurden. Een derde reisde van Italië naar Engeland, om te kun nen stemmen. OP DE GREBBEBERG zullen 28 Febr, de stoffelijke overschotten worden bijgezet van 29 tijdens de oorlog in Frankrijk gesneuvelde militairen. BIJ DE VEEHOUDER Noom te Beesd 'n de Betuwe bracht een koe gisteren drie vrouwelijke kalveren ter wereld, DE WET op de materiële oorlogsscha den is gisteren afgekondigd en treedt vandaag in werking. HET MONUMENT van Joodse erken telijkheid op het Weesperplein te Am sterdam, werd gisterenmiddag door 1 urgemeester mr. Arn. d'Ailly ont huld. DE „BANKIER" Wreszynski, een Pool, hoorde gisteren in Amsterdam -vier jaar tegen zich eisen. Hij maak- yte zich voor, tijdens en na de bezet ting aan oplichting schuldig in alle 't mogelijke vormen. Bij afwisseling noemde hij zich bankier, consul, mil- lionnair of lid van de Secret-service. DE DESKUNDIGE A. L. Govers bij de commissie voor de Perszuivering, adviseerde gisteren tot 20 jaar ont zetting uit alle journalistieke func ties van A. Meyer Schwencke. HONGARIJE heeft in een nota aan de V. S. en aan Engeland de eis ge steld het legatiepersoneel te Budapest m te krimpen. DE COMMUNISTEN in België meld den.. dat tot nu toe opvallend weinig succes wordt geboekt met de actie geen wapens te (doen) lossen van Amerikaanse oorsprong. DE HERTOGIN van Valencia, een varig Spaanse monarchiste, is te Ma drid gearresteerd. Zij werd in 1948 wagens koningsgezinde uitlatingen tot e1Q War gevangenisstraf veroordeeld. N-.-LEISE guerilla's hebben het dorp Bqekit Kepeng (Johore) met de grond 'Jk gemaakt. Er vielen tijdens een vuurgevecht 23 doden. DE KONINGSKWESTIE in België wo,dt via geheime zenders nu ook in dt aether. De propaganda tegen Lêujold wordt uitermate fel gevoerd. TR^tSMARA is de noodtoestand af gekondigd, Meer dan 150 personen zijn tij de relletjes tussen de Mohamme danen en de Koptische Christenen gewijhd, 130 vonden de dood. DE „VOLENDAM" is Woensdag met 2040 passagiers uit Priok vertrokken. Aan boord: 4-5 R.I., 4-7 R.I., 4-8 R.I., 5e esk. pantser en 17 A.A.T. Semi-Openbaar Consistorie op 27 Maart TTE H. VADER heeft bepaald, dat op 16 Maart een Geheim Consistorie zal worden gehouden, tijdens welke de Kardinalen hun stem zullen uit brengen over de heiligverklaring van de zalige Marie Guillaume de Rodat op 23 April, van de zalige N. Claret op 7 Mei, van de zalige Vincenzo Strambi op 11 Juni, van de zalige Ma ria Goretti op 25 Juni en van de za lige Anna Maria de Paredes op 9 Juli. Op 27 Maart zullen kardinalen en bisschoppen in een semi-openbaar Consistorie bijeenkomen. Er zullen echter geen kardinalen worden be- rie volgt. noemd, daar geen Openbaar Consisto- TN DE vergadering der Eerste Ka mer zijn gisterenochtend de al gemene beraadslagingen over de be groting van het departement van Bin nenlandse Zaken begonnen. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd, zeide minister Teulings o.m.:. De publicatie van het rapport van de commissie Langemeyer over het politie-vraagstuk kan binnen enige weken worden tegemoetgezien. Het werk ligt in de technische sfeer om tot publicatie te kunnen komen. Te half 6 brak de Minister zijn re de af. De Kamer komt 28 Februari te 19 uur weer bijeen. Huisvrouwen vragen Minister: TTET Nederlandse Vrouwen-Comité, heeft aan de Minister van Land bouw o.m. geschreven: „Het feit, dat toevoeging van vita mine A aan margarine niet meer ver plicht is, verontrust vele huisvrou wen. Een tekort in het yoedsel lijkt nu vrijwel onaf wendbar: 1 Omdat de melk gedeeltelijk is afgeroomd. 2 Omdat boter voor 'de meeste ge zinnen te duur is. 3 Omdat geregeld gebruik van levertraan het huishoudbudget te veel belast en het tevens een on aangename maatregel is, .die men niet lang volhoudt. 4 Omdat groente en fruit voor de meeste gezinnen te duur zijn en het .ook zeer de vraag is of het gebruik van meer groente, dus speciaal van de soorten rijk aan carotine, in staat zou zijn het vitamine A gehalte van het lichaam op peil te houden. Het Nederlandse Vrouwen-Comité hoopt, dat de Minister de mogelijk heid zal willen onderzoeken de toe voeging van vitamine A aan marga rine verplicht te stellen. iyrU WE IN HET NACHTELIJK UUR POGEN, de balans op te maken van hetgeen er bekend is geworden van de Engelse verkiezingsuitslagen, kun nen wij helaas niet erg ver komen. Want als er 625 districten zijn, waarvan er twaalf met de telling klaar gekomen zijn, geeft dit weinig houvast. Van deze twaalf districten hebben de socialisten (Labour) er in zeven de overwinning behaald. Doch bij de vorige verkiezingen werden in bedoelde districten hun candidaten ook gekozen; niets nieuws onder de zon dus. In de overige 5 districten viel de overwinning ten deel aan de Conser vatieven, Churchills partij. Bij de vorige verkiezingen werden hier 4 Con servatieven gekozen. De vijfde man kregen ze thans ten koste van de Onaf- hankelijken. De algemene indruk is, dat de Liberalen eer achteruit, dan vooruit zijn gegaan, hoewel men het andersom verwacht had. De stand van hedennacht 2 uur was: gekozen 38 Labours tegen 21 Con servatieven. X Nieuw financieel schandaal in België wekt beroering nE BELGISCHE BLADEN hebben het druk over een nieuw finan- ciëel schandaal. Er zou nameljjk in October 1944 een zogenaamde vere niging voor de studie van theologi sche en filosofische vraagstukken zijn opgericht, met het uitsluitende doel bankbiljetten, welke bü de geldzui- vering aan inleveringsplicht waren onderworpen, daaraan te onttrekken. Bepaald was nantelijk, dat vereni gingen zonder winstgevend doel daar van zouden worden uitgezonderd. Om genoemde vereniging daaronder te la ten vallen, vervalste men de stich tingsdatum en schreef Juli 1944. Met het aldus wit-gemaakte zwarte geld, zogenaamd verkregen door giften, kocht men onroerende goederen aan. Deze eigenaardige studie-arbeid is nu door de gerechtelijke politie aan het licht gebracht. Gearresteerd zijn reeds een Dominicaner Pater uit Leuven en een notaris uit Gent. Oncontroleer bare geruchten doen de ronde als zouden ook andere notabelen uit Gent mede-schuldig zijn. De socialistische pers is zo onkies, om deze betreurenswaardige zaak ook al te gebruiken in de campagne te gen Koning Leopold. Met dikke kop pen brengt ze dit „clericale schan daal" naar voren. Het is demagogie van de laagste soort. De politiek moet hier geheel buiten blijven. Personen, die misstappen begaan, komen in alle kringen voor. Wie daaruit wapens smeedt tegen de politieke tegenstan der, moet al heel arm zijn aan deug delijke argumenten. TN de laatste anderhalf jaar ver- schafte de Nederlandse Indus, trie extra wefkltlegenheid aan 60.000 arbeiders. DU is ongeveer het dubbele van hetgeen als een even redig deel van de totale taakstelling tot einde 1952 had moeten worden geplaatst, aldus heeft dr. Winsemius, directeur-generaal voor de industri alisatie medegedeeld. Daaraan verbond dr. Wirsemius echter tevens de waarschuwing, dat niet verwacht moet worden, dat ook het resterende deel van de doelstel ling zonder veel moeite bereiki zal kunnen worden. Tot nu toe immers werd dit grotere aantal arbeidskrach ten te werk gesteld hoofdzakelijk door het intensiever gebruik van reeds aanwezige productiecapaciteit. In de nabije toekomst echter zal in veel sterkere mate het accent moeten val len op de nieuwe investeringen en op het overgaan naar het meerploegen- systeem als bronnen van werkgele genheid. De industriële productie liet ever 1949 een stijging van ea. 10 pet. zien vergeleken bij 1948. De gewenste in dustriële investeringen zijn voor bijna 92 pet. gerealiseerd. Dit betekent ver- BEVIN VERLAAT 'T STEMHOKJE We durven er alles om verwedden, dat HIJ Labour stemde. TENEINDE niet te .erhongerer. heb ben tachtig procent van de arbei ders in de „volkseigen" suikerfabriek Prenzlau in de Uckermark (Sovjet zone) zich laten aanwerven voor de uraniummijnen in Aue. Toen de suikerbietencampagne was afgelopen werden de arbeiders bijeen geroepen en kregen zij te horen, dat volgens de bepalingen in de Sovjet zone er geen sprake kon zijn van een werklozenuitkering, daar de meestên van hen pas sedert October in dit sei zoen hadden gewerkt. Daarop gingen meer dan 80 pCt. van de ruim duizend arbeiders op de aanbieding van de di rectie van de uraniummijnen te Aue in, omdat hun geen andere uitweg uit hun noodtoestand overbleef. geleken met 1948, toen het percentage 78 bedroeg, een belangrijke vooruit gang. WERKLOOSHEID NIET ONRUSTBAREND. Tte stijging der werkloosheid noem- de spreker geenszins onrustba rend. In de meeste branches gaat de werkloosheid in doorsnee niet uit boven een percentage, dat vooy een normale roulering van arbeidskrach ten overmijdelijk is. Zelfs zijn er nog enige sectoren op industrieel gebied, waar ook thans rog initiatieven wor den geremd, doordat niet voldoende werkkrachten beschikbaar zijn, met name vakbekwame arbeiders. De geraamde nieuwe investeringen van de industrialisatie-nota bedragen f 600 millioen per jaar. hetgeen neer komt op een jaarlijkse uitbreiding van circa 4 pet. Graziani voor de rechter QISTEREN heeft een militaire recht bank te Rome het proces geopend tegen ex-maarschalk Rodolfo Grazia ni, die wordt beschuldigd van oor logsmisdaden en collaboratie met de Nazi's. De voorlezing van' de aan klacht nam een uur in beslag. Toen voor de opening vap het pro ces de lenzen der foto-toestellen op hem gericht werden, trok hij zijn jas uit om een militaire uniformjas te la ten zien met vijf medailles. Toen de president van het gerechts hof met vijf andere rechters, allen generaals, binnentrad, zette Grazia ni een monocle in zün linkeroog. Voordat het Hof de zitting korte tijd verdaagde, stond Graziani op, leunde zwaar op een leuning van zijn stoel en verklaarde: „Niet waar, alles niet waar, ik ben 'n soldaat. Ik heb met deze dingen niets van doen". Na dat hij was gaan zitten, sprong hij weer op en zei: „Mijn woorden zul len in de geschieaboeken vermeld worden" Te Rome is maar weinig publieke belangstelling voor het proces. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of mot regen. Zwakke tot matige en aan de kust later vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets hogere temperaturen dan Donderdag. Vandaag: Zon onder 18,20 uur. Morgen: Zon op 7,36 uur. Maan op 10,13 uur. Maan onder 3,08 uur. IN ALPHEN heeft men een 1 massa-graf ontdekt. Ge be hoeft niet te schrikken, want het is een eerzaam massa-graf en bovendien stamt het uit de tijd van 600 jaar na Christus. Wat men namelijk in Alphen heeft ontdekt is een Frankisch rijen-grafveld, een grafveld dus, waarin onze verre, verre voorvaderen eens in rijen een laatste rustplaats hebben ge vonden. Tie denkt misschien, is dat nu alles? Maar indien ge zo mocht denken, dan doet ge toch verkeerd om gering schattend het hoofd erover te schud den. De oudheidkundigen schudden I ook hun hoofd wel over de vondst- te Alphen. Maar die doen dat op een andere manier: op een wijze die ver-' wondering, verbazing éh genoegen uitdrukt. Om dat te begrijpen dient men te weten, dat er in ons land nog altijd bar-weinig bekend is over onze Frankische voorvaderen. Dat komt omdat men nog niet veel graven heeft ontdekt. In Limburg en Gelderland heeft men enige graven ontdekt. En ook in, het Brabantse Hoogeloon is men zo gelukkig geweest. Maar nu weer op Brabantse bodem tastbare tekenen van vëoeger Frankisch be staan zijn gevonden-, heeft men goede hoop, dat men weer wat wijzer zal worden. Het typische van de gra ven te Alphen is, dat het geen echte rijkaards geweest zijn, die hier begra ven zijn, in tegenstelling tot in Zuid- Limburg, waar de hoge omes in de grond hebben gelegen. Ge moet nu niet denken, dat wij dat allemaal echt diep doorvorst heb ben, want wat wij zeggen is niets an. ders dan het resultaat van een praatje dat wij met Pastoor Binck (ge weet wel die in het Brabantse zo bekende speurder naar oudheden), hebben ge maakt. JJeze Pastoor Binck is geweldig enthousiast over de vondsten en zijn plaa.s. Hij heeft oireot de Rijks dienst voor oudheidkundig onderzoek erbij gehaald. En toen deskundigen van deze dienst kwamen, bleken ze even enthousiast als Pastoor Binck. Deze deskundigen hebben zich haastig aan het graven gezet en als ge nu op ongeveer 100 meter achter de ruïne van de kerk komt zult ge daar meters, grote kuilen vinden en bergen aarde, want de mensen va- het oudheidkun dig onderzoek hebben haast achter de graverij gezet. Er zijn heel wat vondsten .gedaan, waaruit de culturele trap van de Kranken is gebleken, zoals urnen, die beslist aardige versieringen dragen punten van lansen, dolke- en kralen Die dingen wijzen er in ieder geval op dat het niet-Christenen zijn geweest, die hier begraven zijn. Immers de na derhand Christen geworden Frank nam geen lans, dolk en urn met eten mee in zijn graf. En evenmin kreeg de Frankische vrouw nog een kralenket ting en rirgen om de voeten mee. En merkwaardig is wel, dat de kralen die men in Alphen heeft gevonden van een bijzonder fijn karakter zijn. In de komende paar weken want zo lang zal de graverij nog wel du ren hoopt men een schat van be langrijke dingen uit de grond te kun nen toveren. Vandaag worden enige graven geheel „b.oo.gelegd". Da', wordt een uitermate secuur en .voor zichtig werkje, omdat de aarde maar in zeer dunne laagjes verwijderd mag worden, totdat men op de kern van 'iet graf is gestoten. OOK BIJ EN IN DE KERK? Minister in 't Veld geeft nadere uitleg jyjINISTER in 't Veld heeft geant- woord op vragen van het Kamer lid Andriessen betreffende de Bussum se woningbouwplannen. Hij vertelt, dat hij voor deze en soortgelijke plan- nen een andere bijdrage-regelirg heeft ontworpen. Het worden bijdragen, af hankelijk van het woongerief, dat de woningen bieden. Ze staan op zulk een peil, dat de noodzakelijke versobering sterk in de hand gewerkt wordt. Er wordt uitgegaan van een rente van 314 procent inplaats van 4 procent. In Bussum liggen de huren der woningen 30 pCt. boven het peil van Mei 1940. Mét de rijksbijdrage is een sluitende exploitatie mogelijk. Dat klinkt alle maal prachtig. Nu komt echter het „maar". De toewijzingen voor deze en dergelijke plarnen moeten namelijk ge put worden uit de reserve, welke de Minister achter de hand heeft gehou den, nadat aan de provincies hun pro- ties toebedeeld waren. Die reserve heeft natuurlijk ook haar begrenzing. En nu iedere gemeente zich haast, het Bussumse voorbeeld na te volgen, moet het Departement al weer gaan orde nen en schiften. Dit laatste vertelt de Minister er wel niet bij, maar zo is het toch. De eerst gewekte indruk als zou nu schier onbeperkt kunnen worden gaan gebouwd is allang verdwenen. De vlijtige gemeentebesturen hebben het wel gemerkt. Bezoek van 23 t/m 26 Mei J-J.M. DE KONINGIN heeft het voornemen, zoals wë gisteren reeds meldden, een officieel be zoek te brengen aan de President der Franse Republiek. H.M. zal worden vergezeld door Z.K.H. Prins Bernliard. H. M. en Z. K. H. zullen op 23 Mei a.s. in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weer verlaten. Volgens een communiqué van het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken, zal de Franse Regering zich gelukkig achten H.M. de Koningin dei- Nederlanden, die de wens te kennen heeft gegeven een bezoek te brengen aan de President van de Republiek, ie ontvangen". TN DE TELEGRAAF heeft H. A. Lunshof een hele reeks artike len gewijd aan de zaak-Menten. Het gaat hier over een man, die in de tijd tussen de twee wereldoorlogen naar de jonge staat Polen trok en er door succesvol zakendoen enorm rijk werd. Tijdens de laatste oorlog kreeg hij er moeilijkheden met de Duitsers, werd eerst gearresteerd en later uitgewezen. Hij kwam met 'n grote inboedel in Nederland aan en vestigde zich in Aerdenhout. Toen gingen er geruchten over Menten lopen. Hij zou met de Duitsers ge heuld hebben, hij was als hun tolk opgetreden, kortom hij was een col laborateur. Bij de bevrijding heeft men hem dan ook opgepakt. Alles wat hij bezat, waaronder vele kunst schatten, heeft men op voorhand maar vast „verdeeld". Hij is mis handeld, zijn vrouw en een aantal familieleden zijn gearresteerd. Men heeft getuigen bewerkt, om verkla ringen tegen hem los te krijgen, zon der veel succes overigens. Aan de advocaten werd verhinderd, het verhoren van de getuigen bij te wo nen. Er is een aanslag op zijn leven gepleegd. Enz. enz. Dit alles be schrijft de heer Lunshof zeer minu tieus. En hij richt onomwonden de felste beschuldigingen tegen be paalde magistraten. Hij gewaagt van omkoperij, diefstal, meineed en wat allemaal niet meer. Hij ontwierp het beeld van een justitieel schand- stuk, dat, zo het naar waarheid ge modelleerd is, evenveel beroering moest wekken als een Dreyfus-af- faire. Wij voor ons zijn niet in staat de juistheid van een en ander te con troleren. We weten wel, dat Mr. Kortenhorst, ook toen hij voorzit ter der Tweede Kamer geworden was, het zich een plicht achtte voor deze cliënt belangeloos als verdedi ger te blijven optreden. WAAR zo de zaken staan, waar zo ernstige en met motieven omklede twijfel is gewekt aan de integriteit van onze rechtspraak, waar duidelijk aangeduide magistra ten en opsporingsambtenaren van de zwaarste misdrijven worden be ticht, zal er toch iets moeten ge beuren. Iets, dat wil zeggen, de aangeval lenen hebben de plicht zich te ver weren door een aanklacht wegens smaad en laster. De met zo veel nauwkeurigheid tot in détails om schreven beschuldigingen moeten ze trachten te ontzenuwen door de journalist Lunshof voor het gerecht te dagen. Hun naam staat er niet alleen bij op het spel. Ook die van de magistratuur, van het hele Ne derlandse rechtswezen. Komt deze wijze van verweer er niet, dan zal toch de Minister van Justitie niet mogen blijven berus ten. Als er ooit een commissie op haar plaats is, dan nu wel, om dit hele geval uiteen te rafelen, als ge- I volg waarvan twee dingen kunnen geschieden: óf de heer Lunshof staat als een onbeschaamde lasteraar te kijk, óf de bezem zal gehanteerd moeten worden om de hallen van het Recht te zuiveren van een zeer zwarte vlek. En we geloven, dat van de volks vertegenwoordiging uit, in ieder ge val de aandacht van de Minister dient te worden gevraagd voor zulk een zaak. Het gaat om onze erenaam als rechtsstaat. Hij mag geen enkele blaam op zijn blazoen dulden. TTpvallend is het wel, dat de Fran- kische begraafplaats zich zo kort bij de kerk van Alphen bevindt. Pas- -oc.r Binck is de mening toegedaan dat op de plaats waar de kerk-ruïne s.aat, eok overblijfselen te vinaen moeten zijn van een vroegere Fran kische nederzetting. Hij gaat name lijk van de veronderstelling uit. dat de begraafplaats in de buurt heeft gestaan van een sacrale plaats der Franken, dus van de plaats waar zij hun godsdienstplechtigheden verricht ten, En nu is het zo volgens de Pas- tooi, dat in zeer vele gevallen- bij de Christianisefing kapellen verrezen zijn op de plekken, waar eerst de Franken hun sacrale plaatsen hadden Dat betekent volgens hem, dat daar waar de Alphense kerk nu s aat er vroeger een „heilige" plaats der Fran ken geweest moei zijn. De Rijksdienst voor oudheidkundig onderzoek heeft er wel oren naar, dat eens nader te onderzoeken. En wan neer over een paar weken nu de be graafplaats is afgewerkt, zal men dc kerk en de omgeving ervan eens aan een grondig onderzoek onderwer pen. Alphen is dus voorlopig niet var de „schatgravers" af. Dat vindt men overigens niet zó erg, want Alphen weet zo onderhand door Pss'oo.- Binck wel wat oudheidkunde -r. vinei he interessant daarover wat mee te kun nen praten. T\E BOUW van de Simultaan-kerk, de dank der natie, op het Ereveld Menteng Poeloe, is inmiddels behoor lijk gevorderd. Katholiek Thuisfront heeft dit monument der nationale piëteit ook een stem willen geven en aan de kerk een luiklok geschonken. Dé klok wordt gegoten door de Fir ma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel. Het randschrift is van de hand van de dichter Anton Erwich en luidt als volgt: Den dank van 't volk ten vromen tolk, tamp ik boven de graven van hen die trouw aan 't rood-wit-blauw in stof en as hier staven. Opdat onze piëteit het meest reli gieuze karakter, zal dragen, ligt het in de bedoeling van Katholiek Thuis front, ook een fonds te stichten om op de graven van onze gevallenen in Indonesië regelmatig H.H. Missen te l?ten lezen. Bijdragen hiervoor kun nen worden gestort op gironummer 7033, Katholiek Thuisfront, Den Haag. DIJ DE PRACHTIGE bibliotheek van de Graaf van Malmesbury, die Maart te Londen openbaar zal wor den verkocht, behoort een eerste edi tie van de werken van Aristoteles. waarvan de vier delen in Venetië wer den gedrukt. Andere waardevolle 15de eeuwse exemplaren van Griekse en La tijnse werken bevinden zich in deze verzameling, waarmede in de 18de eeu een begin erd gemaakt. Zo zul len ook de zeldzame Venetiaanse uit gave va.i de Historie Naturalis van Plinius uil de Renaissance en een be roemde .Has. die in de 17de eeuw m Amsterdam verscheen, de aandacht van boekenliefhebbers trékken. T>E 23-JARIGE J. de J. uit Mid delburg, student, hoorde door de Officier van Justitie te Assen een boete van f 15 subs. 10 dag-m hechtenis tegen zich eisen, alsmede een week gevangenisstraf. Tot een uitsivaak kwam 't evenwel niet daar de twee zaken, waarvoor de J. te- rech* stond, aangehouden zijn, om het arrest van de Hoge Raad in Den Haag af te wachten. Het ging om een tweetal overtre dingen van de dienstweigeringswet. Degenen die een beroep doen op de dienstweigeringswet en wier gewe tensbezwaren erkend zijn. worden reeds geruime tijd ondergebrach1 in kampen, waar zij hoofdzakelijk DUW- werkzaamheden te verrichten krij gen. De DUW meent, dat de dienst weigeraars geen enkel recht hebben, en dat hun rechtspositie in hoofdzaak bepaald zou zijn door gunsten, welke de DUW en 't ministerie hier en daar wel willen verlenen, in vele gevallen naar analogie van de militaire dienst. De dienstweigeraars, w.o. de Mid delburgse student, weigerden in Oc tober van het vorige jaar werk te ver richten in DUW-verband. Zij waren belast met in hoofdzaak grondwerk, ongeacht hun begaafdheden of kun digheden. De tewerkstelling was vol gens hen in strijd met de bestaande regels en zij waren van mening, dat zij hierdoor in hun rechten waren aan getast. Een twéede conflict was ont staan. toen deze dienstweigeraars niet aan het werk wilden gaan, toen de vorstverlet-regeling wel voor de ge wone DUW-arbeiders maar niet voor hen gold. De Officier van Justitie achtte over treding van de Dienstweigeraarswet bewezen. De verdediger beplakte vrij spraak. De Hoee Raad zal zich thans moeten uitspreken of de tewerkstel ling al dan niet juist is.

de Stem | 1950 | | pagina 1