In begroting 1950 ontstond een gat van 220 millioen Boekverkoop belangrijker dan zieleheil Uitgestoken hand De Koningin gaat naar Frankrijk Loosduinse moordenaar gepakt „Reactionnairen naar het schavot, Leopold aan de kop" ïs^TTZw-f.yiisai!: MINISTER LIEFTINCK VOOR DE EERSTE KAMER Grote productie inspanning vereist „PASTEUR" komt Vrijdag aan Poging tot zelfmoord leidde tot ontdekking Wildeman ging 16 uur lang te keer Meyer Schwenke verweert zich niet Belgisch socialist over de Koning: In Singapore van Westerling geen spoor Hevige vogelpest in West-Viaanderen Uit de keuken van Jehova's Getuigen „Ik bid alleen voor mezelf", zei een „zuster" Zonnig weer ZE HEBBEN daarmee overigens wei-' nig succes en dat is goed. Want wie zich met hen inlaat zal desillusie op ooFillusie ondergaan en snel on dervinden, dat hij als boekenverkoper van grotere waarde voor de getuigen is, dan als mede-gelovige. Ter illus tratie moge dienen het verhaal van de man, die ook enige lectuur kocht en daardoor met de getuigen in connec tie kwam, maar zich nu teleurgesteld heeft afgewend. Het is een waarschu wing voor allen om de getuigen zon der meer de deur te wijzen. Zijn ver haal geeft meteen de nodige interes sante organisatorische bijzonderheden. Provincie- RAPPORT OVER HET VAN HUIS TOT HUIS WERK Haagse Brieven Emigranten naar Australië ZESDE JAARGANG «lUavo: NV Uitgevers m^Neerlan^a. itratie 8778. Redactieraad. A.j C.J.v.Hootegem Mr. L y ,t Westende. H. B. L. de Re jj A Bruna. Abonne- rioofdredacteur- bet f 3 90 per kwartaa]i mentsprys bU week (uitsluitend bij niet- per post t '4.70, P Losse nummers 8 cent. postbestelling» prj:zen van buitenlandse !T°lnl"^enworfe"op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplagelf0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/ro)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. -~~~~~~~~"ri7~zïïeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. - (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). Bureau voor uc - ==s iasss= Algehele herziening nodig, met mogelijke bezuinigingen op K.L.M., P.T.T. en Spoorwegen RUIM drie-en-een-half uur heeft Minister Lieftinck gisteren in de Eerste Kamer zijn beleid verdedigd. Hoewel niet alle critici daardoor bevredigd werden, is zijn begroting toch zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Minister moest ver tellen, dat de begroting 1950 niet meer sluit. Er is een gat van 220 millioen in geslagen. Daarom moet er algeheel worden herzien. In het kader dier revisie wordt nagegaan, of in de sectoren van K.L.M., P.T-T. en Ned. Spoorwegen bezuinigingen mogelijk zijn. JJET IS de devaluatie, welke het 'm gedaan hgeft. Zij heeft een on gunstig effect op de begroting van f 180 millioen (waaronder voor het landbouw-egalisatiefonds f 20 mil lioen), voor pensioenen en salarissen f 100'millioen en voor gevolgen der H.T.C. f 160 millioen. Samen 440 mil- Aannemende, dat de belastingont- werpen dit jaar nog in werking ko men, rekent de ministei voor 1950 op een vermeerdering der belastingin komsten van f 220 millioen. Het na delig saldo wordt dus f 220 millioen. Voor 1950 betekent de devaluatie Officieel bezoek aan president der republiek tjET LIGT in de bedoeling, dat H.M. Koningin Juliana enkele officiële bezoeken zal afleggen in het buiten land, welke in verband staan met Haar troonsbestijging in 1948, aldus de Maasbode. Het eerste officiële bezoek aan een buitenlands staatshoofd zal gebracht worden aan de president der Franse republiek, de heer Vincent Auriol en het zal in de maand Mei te verwach ten zijn, PIERRE MOEURS een 36-jarige Fran se landarbeider, stichtte de vorige zomer negen bosbranden, „omdat hij het prettig vond ernaar te kijken". Hij kan nu nog zeven jaar in de ge vangenis na genieten! HET LANDGOED „De Berkenhoven' op Schaarsbergen is aangekocht, in eerste instantie voor de Kajotters uit het aartsbisdom, later wordt het volkS' hogeschool voor de gehele katholieke jeugd. DE „EMPIRE BRENT" bracht giste ren 913 militairen, waarvan velen met hun gezinnen, in het vaderland terug. Ze werden namens H. M. de Konin gin, de regering en Prins Bernhard, welkom geheten. MINISTER STIKKER, die als politiek bemiddelaar van de O.E.E.S.. Maan dag in Amerika aankomt, zal daar o. m. bezoeken brengen aan president Truman en minister Acheson. OPERATIE-CARIBEX heet de Engels Canadees-Amerikaanse vlootmanoeu- vre in de Caraibische Zee, als onder deel waarvan ook Nederlands-Ameri kaanse vlootoefeningen zullen wor den gehouden met o.m. de Karei Door man. ONLUSTEN te Asmara in Eritrea hebben 30 doden en 130 gewonden ge eist. DE INSCHRIJVINGEN op de 3 1/4 pet. Nederlandse Staatslening 1950, hebben het gevraagde bedrag van f 200 millioen overschreden. TE EDE wordt per 1 April een twee de vrijwilligers-opleidingscentrum op- om het opleidingstempo der toekomsti- gericht, om het beroepsonderofficie ren der Kon. Landmacht te bespoedi gen. Z. H. DE PAUS heeft via de radio de Amerikaanse schoolkinderen opge wekt de hongerende kinderen in Euro pa en Azië te helpen. Waarschijnlijk zal Z.H., die langzaam herstelt van zijn influenza. Zaterdag weer pelgrims ontvangen. BE VOORZITTERS van de Belgische Kamer en Senaat hebben geweigerd een delegatie te ontvangen van het wereldcongres voor de vrede, waarbij zich o.m. de Nederlandse musicus Haakon Stotijn bevond. mor kazimierz kowalski. bis schop van Chelmo in Polen, is onder huisarrest geplaatst. De Poolse rege ring geeft als reden op, dat de bis schop „vaderlandslievende priesters zou hebben bedreigd". een extra-tegenvaller, omdat het be drag van f 160 millioen voor de R.T. C. dit jaar verrekend wordt. De ge volgen der devaluatie zijn blijvend, doch hiertegenover staat, dat de de valuatie tot een hoger opbrengst der belastingen leidt. De Minister deelde ook nog mede, dat hy voor Nieuw-Guinea heeft be willigd in een verlopig crediet van 5» millioen. GEEN ALARMKLOK Ten aanzien van de lening van f 200 millioen vertelde de Minister dat de inschrijving zodanig was, dat niet alle inschrijvingen ten volle kunnen wor den toegewezen, DE SCHROKKERIGE FISCUS. l~\e Minister erkende, dat een hoog percentage van het nationale in komen aan de fiscus, wordt betaald, maar deze draagt weër 'n belangrijk deel er van over aan particulieren, b.v. als vergoeding van materiële oor logsschaden, sociale verzekeringen e.d. Zoals gezegd, de begroting kwam ex- door z.h.st. Vandaag komt Binnen landse Zaken aan de orde. Niet alle militairen kunnen die dag nog ontscheept worden ITET GROOTSTE troepenschip ter wereld, het ruim 30.000 ton me tende schip „Pasteur", zal Vrijdag bij het aanbreken van de dag in IJmui- den binnenlopen. Omstreeks 13 uur 's middags zat het in Amsterdam aan de wal liggen. Onder leiding van de minister van Oorlog is er een uitvoerige conferen tie geweest over de vraag, of het mo gelijk zou zijn alle 4000 opvarende mi litairen nog in de loop van Vrijdag middag te debarkeren. Dit 'is onmo gelijk gebleken. Als het schip tijdig aankomt zullen echter wel reeds op Vrijdag zoveel mogelijk militairen debarkeren. Men zal daarvoor moeten kiezen militairen, die in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam wonen. Ook deze groepen zijn reeds zeer talrijk. De debarkatie van de overigen wordt Zaterdag-morgen vroeg begon nen. /AVERIGENS ging de Minister In te- gen beschouwingen, welke de toe stand als zeer somber hadden geschil derd. Met betrekking tot de geldcir culatie is er geen enkele reden, om de alarmklok te luiden. Liberalisatie van het betalings- en handelsverkeer is alleen mogelijk bij behoud van het monetaire evenwicht, De Nederlandse regering streeft er doelbewust naar, te voorkomen, dat Engeland buiten het kader der Euro pese samenwerking zou staan. Ernstig zal moeten worden rekening gehouden met een hoge mate van waarschijnlijkheid, dat de betalings balans na het ophouden van de Mar shall-hulp in evenwicht zal moeten worden gehouden door een evenwich tige handelsbalans, als het kan op hoog niveau. Dat zal een grote pro ductie-inspanning eisen. 1~)E VOORTVLUCHTIGE echtgenoot van de vrouw, die eergisterenmor- gen in Loosduinen met een bijl werd vermoord, is gisterenmorgen gearres teerd. Hij heeft bekend de moord ge pleegd te hebben De man werd ontdekt na een poging tot zelfmoord. Op het Schenkviaduct ir. Den Haag wierp hij zich voor de wielen van een vrachtwagen. De chauf feur kon op het laatste moment nog het stuur van zijn auto naar links om gooien. Het rechterspatbord raakte echter nog de man, die tegen de grond werd gesmakt en bleef liggen. Toe schietende voorbijgangers herkenden hem van foto's uit de kranten. In het ziekenhuis werd de moorde naar een voorlODig verhoor afgenomen, waarbij hij vertelde, dat hij 's avonds tussen elf en twaalf uur heimelijk via de keukendeur zijn huis was binnen gekomen, Hij is toen naar de slaap kamer van zijn vrouw gegaan, met wie hij, volgens zijn zeggen, urenlang heeft gepraat. Over en weer werden verwij ten gemaakt, waardoor hij zich zo had opgewonden, dat hij zijn vrouw met een .bijl en een dolkmes van het leven beroofde. De fiets, die hij na het ple gen van zijn daad had gestolen, had hij voor f 20.verkocht. Voor dat geld had hij zich een oude bruine over jas en een paar oude schoenen aan geschaft. Bij de schouwing van het lijk werden 15 wonden ontdekt. Vrolijk lachend kijken de Prinsesjes uit het venster van de Koninklijke wagon bij het passeren van het grensplaatsje Buchs aan de Zwitsers- Oostenrijkse grens. Rechts van de Prinsesjes staat Eleonore van Maasdijk, het dochtertje van de algemeen secretaris van het Koninklijk rluis. „Ik ben gedwongen dit te doen" LIET DORP Filottrano bij Ancona werd 16 uur lang geterroriseerd door de 23-jarige boer Cetullio Lil- lini. Eerst had hij in het huis van zijn verloofde Maria Mammoli op korte afstand zes schoten op haar gelost. Naar buiten gerend schoot hij twee buren dood die hem tegen wilden hou den. Maria's moeder en haar 7-jarig broertje die in paniek uit het huis vluchtten, werden onder vuur geno men en vielen ernstig gewond neer. De gehele nacht raasde Lillini als een wildeman door de straten en schoot hij op ieder, die zich buitenshuis waag de of door de luiken naar buiten durfde kijken. Drie carabinieri tracht ten hem te arresteren. Stuk voor stuk reknde hij met hen af en zwaar ge wond bleven zij in een sloot liggen. Totaal werden 23 personen gewond, van wie verscheidene waarschijnlijk dodelijk. In de vroege ochtend hing hij in de dorpsstraat het volgende bil jet op: „Ik ben gedwongen dit te doen. Het spi.it mij, indien onschul- digen lijden. Maar ik kan er niets aan doen". Sindsdien heeft men niets meer van de woesteling gemerkt. Gewapen de politie trekt thans behoedzaam in gevechtsformatie op. A. Meyer Schwenke moest zist giste- rn verantwoorden voor de commis sie voor de perszuivering. Hij ver scheen niet, doch liet een briefje over leggen, waarin hij verklaarde „zich niet te willen verweren". Tijdens de zitting onderzocht de commissie Meyer's beleid als uitgever van verschillende bladen, als direc teur van de Verenigde Persbureaux en leider van de afdeling Pers en Propaganda van de staf der Neder landse S.S. Vandaag wordt het onder zoek voortgezet. Links: Sergt. E. A. M. Burm, Prosperpolder, te Nieuw-Namen: als ver groeid met zijn trouwe motor. Hieronder: Laur. Koenraadt, Welberg 47, (Steenbergen), die even in Lawan bij Surabaja po seerde. Piet van Trijp, D 53, te Schijf, (gem. Zundert), wacht in Dja karta na ruim 2 tropenjaren op de thuisvaart. Links: de Gebroe ders G. W. en W. E. Seters uit Raamsdonksveer, Koningstraat 15 waren resp. in Sukabumi Daimaradja. QP WELKE TOON de Belgische so- cialisten hun actie tegen de te rugkeer van Koning Leopold menen te moeten voeren, geeft het Belgische Handelsblad wel een heel duidelijk beeld, als het een „boeketje" plukt uit een van de redevoei-ingeh van de heer Gailly, socialistisch Kamerlid, waarop verder commentaar overbo dig is: „De arbeiders zijn bereid: orders werden gegeven aan al de A.B.V.V.- ers om de koolmijnen onder water te zetten, zich meester te maken van de stadhuizen, gemeentehuizen, fabrieken en grootwarenhuizen van de reactie, alsook door het in de minderheid stel len van de clerus. Door de wapens en het bloed, ver mits het niet meer mogelijk is zich anders te verstaan, zal de werkende klas haar doel bereiken: het kapitalis me doden door al de reactionnairen terecht te stellen, Leopold III aan de kop. Al enze kapitalistische nijver heden zullen gesaboteerd worden, wij zullen naar de wapens en naar de werkhuizen grijpen. In navolging van wat in 1789 en 1848 gebeurde, zullen al de reactionnairen naar het schavot worden gevoerd en Leopold III en zijn nakomelingschap nooit vergeten dat in een volksrevo lutie de gekroonde hoofden hun kroon laten op de trappen van het schavot. Na de opstandige stakingen, over wegend dat hét volk zijn bloed toch niet zal vergoten hebben om op de troon de zoon van de vex-rader te zien zetelen, zal het definitief de volks republiek uitroepen en zal het al de uitschotten van het kapitalisme en hun trawanten (leger, kerk en admi nistrateurs) opruimen. MAAR aanleiding van het bericht, dat Westerling raar Singapore is ge vlucht, heeft de regering der R.I.S. aan GrooMBi-ittannië om hulp vei- zocht, aldus vernam „Antara" uit offi ciële kringen. Functionarissen van de Britse ambassade te Djakarta deelden hedenavond naar aan-leiding hiervan mede, dat aan de R.I.S. is medege deeld. dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens gezin is ontdekt. In wei-ingelichte kringen wei-d gezegd, dat het nog steeds niet zeker is, of Westerling Indonesië heeft verlaten. 1~\E VOGELPEST heerst thans hevig in West-Vlaanderen. Bij een pluim veehouder in Houthulst stierven in één nacht 300 kippen. Niet minder dan 550 andere kippen, die eveneens door de ziekte waren aangetast, moes ten door deze pluimveehouder worden afgemaakt. Ook in de omgeving van Brugge, Tielt en Poperinge maakt de vogelpest vele slachtoffers. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Over het algemeen weinig be wolking en droog weer. In de och- vfna koud. met hier en daar mist. es middags iets zachter dan gis- Zwa^ke tot matige *,nd tussen West en Zuid. Hedei zon onder 18,08 uur. °P 7'38 uur- Maan 1,0 uur. Maan op 9,48 uur. TEDERE WEEK OPNIEUW paraderen door de straten van onze steden enige eenzame figuren, die de voorbijgangers „De wachttoren", in celo- faan verpakt, tonen, Geregeld kan men deze zelfde figuren huis aan huis zien aanbellen en daar boeken ten verkoop zien aanbieden: „De waarheid zal u vrijmaken", 380 pagina's dik, ,of „Kinderen", 348 pagina's dik, allebei keurig ingebonden in blauwe band en met vele bont-gekleurde platen (maar ongenietelijk van inhoud) voor de prijs van zegge en schrijve 1 gulden. Of een brochuurtje onder de optimistische titel „Verheugt u, gij naties". Het z\jn de Getuigen van Jehova, die onder het spuien van grote aantallen bij belteksten de mensen willen overhalen hun boeken te kopen en ze op die wijze aan hun anti-godsdienstige bedoelingen te binden. Ze ontzien zich daarbij niet de mensen bewust te misleiden en zich bij hun propaganda te beroepen op uitlatingen van een man als pater de Greeve. GELADEN MET BIJBEL TEKSTEN ten de argeloze man of vrouw aan de deur te strikken met hun bijbelkennis die ze als een lesje opspuiten. STAKHANOF - SYSTEEM TYIE BOEKENVERKOOP is uitste- kend georganiseerd. Iedere ver kondiger moet een .Rapport over het van huis tot huis werk" invullen. Daarop tekent hij aan, of hij de be zochte thuis trof of niet, of er interes se bestond of niet, of het een tegen stander is, dan wel of er reden be staat voor nabezoek. Bovendien moet hij een „velddienst-rapport" voor de gehele dag maken. Daarop vermeldt hij hoeveel boeken, hoeveel brochures hoeveel tijdschriften hij in zijn ge bied de stad is verdeeld in genum merde wijken heeft verkocht, en hoeveel uren „velddienst" hij heeft gedaan. Het systeem is een typisch opdrijfsysteem a la Stakhanof. Onder het rapport staat deze karakteristie ke opmerking: streef er altijd naar het uren-quota (bedoeld is waarschijnlijk quotum) van je groep te overschrij den. Uit deze hele opzet blijkt, hoe za kelijk dit hele Jehova-bedrijf is op gezet. Het is een internationale boek verkoop-organisatie, waar de Ameri kaanse uitgever alle drukwerk wordt in Amerika vervaardigd wel ander heil dan uitsluitend zieleheil mee behartigt. Behalve op theocratische vergade ringen ontvangen de verkondigers ook nog op andere wijze hun instx-ucties, n.l. via een weekblaadje „De informa teur", dat voor intern gebruik be stemd is. Dit geschriftje spant zich bijzonder in om de verkondigers voor te lichten over hun houding tegenover de politie hij de colportage. Boekenverkoip en daarmee in ver band staande training van de verkon digers vormen het hoofdwerk van de getuigen. Er wordt een stelselmatige afkeer van de godsdienst aangekweekt want dat is werk van de Satan. GEBREK AAN LIEFDE TAE GROOTSTE desillusie voor onze man, die zijn heil bij de getuigen meende te kunnen vinden, was het ge brek aan liefde, dat hij bij zijn „broe ders en zusters" ontdekte. Er lag een getuige ernstig ziek in het ziekenhuis gedurende geruime tijd. Geen lid van de getuigen dacht er ook maar aan hern een bezoek te brengen. Men vond de verkoop van boeken een ernstiger zaak! Er was een man, die een zware gees telijke strijd te kampen had. Hij wend de zich tot een van zijn „zusters" met het verzoek hem in zijn gebed te ge denken. „Ik bid alleen voor mezelf", kreeg hij ten antwoord. De getuigen zijn ijverige voorstan ders van dienstweigering. Ze beroepen zich daarbij op Jehova's gebod: Gij zult niet doden. Ze weten bepaalde militairen-in-spe dusdanig te kneden en te bewerken, dat ze inderdaad wei geren in dienst te gaan. De militairen worden gerechtelijk vervolgd en vast gezet. Er zal geen Jehova-getuige zijn, die zich dan nog voor hun lot inte resseert! Ook onze zegsman ondervond dit gebrek aan liefde. Hij toonde op een bepaald ogenblik gemis aan interesse en kreeg toen per aangetekende brief de mededeling dat hij was uitgestoten. Aan alle „broeders en zusters" werd verboden nog enig contact met hem op te nemen en sinds die tijd wordt hij dan ook gemeden als de heftigste besmettelijke ziekte. Een wel heel merkwaardig staal van handelen voor een beweging, die zich voortdurend op Jehova beroept. Al weinig minder merkwaardig dan het feit, dat als een van twee echte lieden tot de Jehova-getuigen behoort, dat de getuigen dan vinden, dat er maar een scheiding van het huwelijk moet plaats vinden, omdat het toch niet van Jehova gebonden is. Gebied' No... VELDDIENST.RAPPORT VAN VERKONDIGER Cienl ingelmré It «tilt» tt 4# vétgtriéé frttplvargadffinf, éie aa 4aia adivittll-valflt I^EN KEER in de week komen de getuigen bijeen op een zgn. „theo cratische vergadering. Daar „bouwen ze elkaar op" en met name worden ze daar onderricht, hoe ze zich aan de huizen moeten gedragen. De geschie denis der Pausen en van de Katholie ke Kerk wordt daar te uit en te na bestudeerd en de Bijbel wordt uitge plozen. Dit alles heeft ten doel de ka tholieken, die bezocht worden, te over donderen en als ze zich tot een discus sie doen verleiden, vast te zetten Men moet het dan ook nooit zover laten komen. Men bewijst een getuige geen groter dienst dan op zijn redenerin gen in te gaan. Koopt men iets. dan komt men in aanmerking voor nabe zoek en die wordt door de „verkon diger" zo heten de lieden, die ten vex-koop trekken benut om te trach- Naam Plaat* (Schrijf duidelijk) Adres. slot op pag 2, kolom 1, onderaan HAAM VAK VERKONDIGER Jeekens: G geïnteresseerd WB weer bezoeken NB nabezoek ONGETWIJFELD is haast geen enkel gebaar meer sympathiek dan de- uitgestoken hand. Het is zelfs tot symbool geworden van de wil tot samenwerking in vrede en vriendschap. Een dergelijk gebaar maakte de wijze senator Anema van de anti revolutionaire partij bij de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Een uitnodigend gebaar van anti revolutionaire zijde naar de K.V.P. en de P.v.d.A., met als klaarblijke lijke opzet een komende samenwer king in een nationaal kabinet. Van de bonafide partijen van betekenis had immers tot dusverre alleen de A. R. het isolement aanvaard, met name met het oog op het Indonesi sche probleem. Dat op het gebaar van Prof. Ane ma spoedig gereageerd zou worden, was te verwachten. Wim Snitker deed het o.a. in de nieuwe K.R.O.- rubriek „Echo van het Binnenhof", waarbij hij zeer actueel kon wijzen op de houding van Prof. Romme, zoals die gebleken was op de Partijraadsvergadering der Ka tholieke Volkspartij van Zaterdag j.l. pROF. ROMME heeft grote aan dacht besteed aan de avances van A. R.-zijde, of, zoals hij het uit drukte, aan „het aas, dat Prof. Ane ma in de politieke vijver had ge worpen". Maar schrokkerig bleek de leider der K.V.P.-fractie niet te zijn. Hij wilde wel gaarne in de nog reste rende twee jaren van deze parle mentaire periode realiteit aan ver langens toetsen. En toen hem werd tegengewor pen, dat men prof. Anema toch moeilijk twee jaren lang met uitge stoken hand kon laten staan, merkte hij droogjes op, dat twee jaar in de politiek niet zo erg lang is. Een blijkbaar scherp opmerker ter vergadering deelde mij na afloop als pikante bijzonderheid mee, dat bij het spreken over de uitgestoken hand Prof. Romme zijn eigen rech terhand voortdurend achter zijn rug had gehouden. Zo worden zelfs hou dingen en rompstanden van politici „politiek" uitgelegd. JJËT parlementaire stelsel kent als regel de regeringspartij (en) en de oppositie, in Engeland waarde rend aangeduid als „His Majesty's most loyal opposition". Nationale kabinetten komen voor als gevolg van oorlog en rampen: zij worden gevormd als alle tegenstellingen ter zijde worden gesteld omwille van het primaire levensbelang van staat en van volk. Overigens streeft men naar het parlementaire kabinet en beschouwt men veelal extra-parlementaire of zaken-kabinetten als een noodzake lijk kwaad. (Het huidige Nederl. kabinet is ook pas tot stand geko men toen een parlementair minis terie niet mogelijk bleek). In ons land was voor de oorlog de politieke situatie zó gegroeid toen de evolutie was uitgevallen en de „uiterste noodzaak" van samen werking tussen rood en rooms nog niet aanwezig scheen -r dat een krachtig parlementair kabinet niet gevormd kon worden. Toen kwam na de bevrijding de K.V.P.P.v.d.A-combinatie, nu ge volgd, uitgebreid en vervlakt tot een extra-parlementair ministerie. Alleen de A. R. missen een geestver want in het kabinet. En het gevolg? Dat deze christelijke groepering zich geen oppositie voelt, maar in het isolement gedrongen. Dit isolement wenst zij niet, al thans Prof. Anema niet. Daarvan daan het geuite verlangen naar een nationaal kabinet. ^FGEZIEN even van het feit, dat 't Indonesisch probleem men denke aan Nieuw-Guinea nog veel moeilijkheden kan bieden, waarbij zich weer ernstige tegen stellingen kunnen openbaren, zou een nationaal kabinet toch moeilijk anders dan een tijdelijke situatie kunnen betekenen. In het parlementaire systeem pas sen van nature: regeringspartijen en oppositie. En zoals Prof. Romme het stelde: de oppositie hoopt ais be loning eenmaal de gelegenheid om te regeren te verkrijgen. In onze situatie is er sprake van een extra-parlementair kabinet op brede basis, in welke kring de eni ge „buitenstaander" verlangt te worden opgenomen. Is deze kring eenmaal vol, dan zal toch de tijd weer komen, dat naar de „natuur lijke" verhoudingen wordt terug gekeerd. De huidige neiging der A.R. naar een nationale regering wijst op een impasse, die kan voei-en naar een verstarring of naar een zwak bewind. 0 onbewoond 3 bezig A afwezig NG niet geinfer. T tegenstander K kind M - V man vrouw STRAAT GEBIED No.. Dagelijksch Rapport voor_ (Maanj) (Dag) (Jaar) Totaal boeken Totaal Brochures Uren Yelddiensl Nieuwe W.T. en YJ. abonnementen Losse Tijdschriften Nabezoeken Slreél er .11,,i neer hel uren eaele ven ie b mmnchrtiien en weel elte meenj It nlheieehee en heJieu elle week éénbétlulud». Opmerkingen S-4-O 10/46 Jehova hun bevindingen aantekenen. Op deze rapporten moeten de „verkondigers" van de Getuigen van Huis No. Datum Teeken Verspreiding en Opmerkingen 470 Gedemobiliseerden voor N. Zeeland J^JIDDEN APRIL zal de Sibajak een i'eis naar Australië maken met 850 emigranten aan boord. Dit is nog maar een deel van het groot aantal gegadigden. In Nieuw-Zeeland heeft de minister van immigratie medegedeeld, dat zich daar 470 ongehuwde Nederlanders (370 mannen en 100 wouwen), die bij de Nederlandse strijdkrachten in Indone sië dienst hebben gedaan, kunnen vestigen. De kosten van het vervoer zouden door de Nederlandse regering I geregeld worden.

de Stem | 1950 | | pagina 1