„Wij wensenUzonneschijn en vreugde "maar het regent en de barometer daalt De tijd der Boete Man doodt zijn slapende vrouw met een bijl POLITIEPERSONEEL PROTESTEERT Van „Rusthoek" tot Vormingsinstituut Alleen incourante merken worden teruggenomen „Aifiche-oorlog in België KON/NCJiV EN PRINSESJES TE SANKT ANTON AANGEKOMEN ii V. S. verbreken diplomatieke betrek kingen met Bulgarije Schallende fanfare Th. B. J. Wilmer f Oud-Kamerlid Westerman omgekomen Beestachtige moord te Loosduinen „Onsociale sn onchristelijke" ontslagregeling Overheidspersoneel op 5 Mei halve dag vrij Nieuwe K.V.P.-Kamerleden Waar ooit Seys Inquart vertoefde, zal nu de K.V.P. zich vestigen Bescherming van „verboden plaatsen" NOG EENS: DE STRIJD ROND ONS ROKERTJE Een algemene prijsverlaging zal nog wel op zich laten wachten WE„ MERKEN OP, dat ons artikel deze indruk niet wilde wek ken. En om alle misverstand uit te sluiten, willen we hier onze zegsman uit de tabakshandel ook verder aan het woord laten. Aanvallen Darul Islam in Tasikmalaja ZESDE JAARGANG^** NO. 1620 Uitgave: SV. ^re^Bre^ï Verschijnt e'ke Recjactie 8181, Admini- Relgerstraat 18, Tffl- A F j Aernoudts, stratie 8778 RedacV5 Dr, A. J. J. M. Mes, Mr. C.J.v.Hootegem, y ,t Westende. H. B. L. de R jj Bruna. Abonne- Hoofdredacteur. jtbet 3 90 per kwartaal, mentsprijs bU v wegk (uitsiuitend bij met- per post11-'°:v. 039 Losse nummers 8 cent. postbestelling' i prijzen van buitenlandse P°!lr±:nten\vorden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/ra. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Jnzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om'redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 7.éeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau Bureau voor H'H.ST. P.on 7. 102- - (Bijbure.ux. OOSTBURG. Nl,uw».„,. B. T.Mo,. TER NEUZEN.. Axe lsestraat Wgjjffi.. r TET KLEINE STATIONNETJE in Sankt Anton puilde uit H van de mensen, toen de trein gisteren om kwart voor twaalf binnenreed, na een rit van twaalf minuten door de tunnel van de Arlbergpas. Amerikaanse, Engelse, Franse, Oostenrijkse en 'Nederlandse welkomstkreten weer klonken, toen de Koningin en de Prinsesjes, omstuwd door een honderd'koppige menigte in skitenue, het smalle weggetje aflie pen, dat naar hotel „Post" leidt. DE V. S. hebben besloten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, aldus maakt het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend. 19 Januari verzocht de Bulgaarse regering in een nota om het onmid dellijk terugroepen van de Amerikaan se gezant, die „persona non grata' werd genoemd. Donald Heath werd er van beschuldigd in contact te heb ben gestaan met Kostof de voorma lige Bulgaarse plaatsvervangende mi nister-president die 16 December we gens verraad te Sotia terechtgesteld werd. Verleden maand reeds dreigde de Amerikaanse regering in ten nota aan Bulgarije de betrekkingen te ver breken tenzij de Bulgaarse regerir.g haar verzoek om terugroepen van de Amerikaanse gezant te Sofia, zou in trekken. Ket is de eerste maal na de oorlog, dat de V. S. betrekkingen met enig lat d hebben afgebroken. DRINSES MARGRIET, die aan de hand van mevrouw Pennink haar intrede in Sankt Anton deed, raakte bijna verloren in de menigte, die de vorstelijke gasten omringde tot voor de ingang van het hotel. En daar was de dorpsmuziek, die op nog geen twee meter afstand van de Koningin haar blaasinstrumenten deed schallen. Toen trad naar voren de 13-jarige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de skileraar van de prinsesjes, die tot de Koningin zei: „Grüss Gott. Sag es herzlich noch einmal, recht schön Grüss Gott" in unserem Tal. Und horen Sie was ich Ihnen wünschp: Viel Sonnenschein den ganzen Tag, Sie sollen vergessen all Ihre Sorgen und Klagen. Recht viel guten Schnee und viel Freude. Dass es Ihnen in Sankt Anton gut gefallt." Daarmede was de begroeting in Sankt Anton ten einde. In de haU van het hotel maakten nog enige autoriteiten hun opwachting. De Koningin begaf zich onmiddellijk met de prinsesjes naar haar apparte menten op de tweede étage. SPEELKAMERAADJES DE TELEPAATH Peter Hurkos, een Nederlander, heeft sensationele ont hullingen gedaan over de moord op de jachtopziener Lugein, wiens lijk in 1948 te Oostduinkerke werd gevon den. Hij zei o.m., dat de dader binnen korte tijd zou worden gevonden. DE T.N.I. en de politie hebben vn Lampeni in het gebied van Tegal een bende van 700 onruststokers overrom peld, Ten westen van Tegal werden 70 mishandelde inwoners aangetrof fen. HENRIETTE ROLAND HOLST wordt te Rome gehuldigd ter gelegenheid van haar 80e verjaardag. Op 23 Fe bruari is er een bijeenkomst in het Nederlands Historisch Instituut, IN LEIPZIG zal op de jaarlijkse Messe (5 Maart) een nieuwe micros coop te zien zijn, die door getrouwe kleurenreproductie en beeldscherpte de bestaande exemplaren verre over treft. HET WEGVERKEER naar Berlijn is weer geheel normaal. Alle aangehou den wagens zijn vrijgegeven. HET PARLEMENT van Indonesië zag gisteren in zijn midden het lid me vrouw Mudigdo, met op haar schoot haar (zoete) baby. DE EERSTE KAMER besprak giste ren uitvoerig alles wat ressorteert over Minister Lieftinck. Het voor en tegen van diens financieel beleid werd door verscheidene sprekers uit alle partijen belicht. DE BETREKKINGEN tussen Zwitser land en Egypte zijn zeer slecht, sinds ln de Zwitserse pers artikelen zijn verschenen over het privé-leven van koning Faroek. INDONESIë zal een delegatie naar Moskou zenden om te onderzoeken of er diplomatieke betrekkingen kunnen worden aangeknoopt. Dit geschiedt op uitnodiging van Vysjinsky. DE KOLENGELDEN op bon 544 van levensmiddelenkaart 909 zullen nog worden uitbetaald tot en met 24 Fe bruari 1950. IN HET PROCES te Budapast kregen de Hongaren Rado en Geiger de dood straf. De Amerikaan Vogeler werd tot 15 en de Engelsman Sanders tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. VOLGENS voorlopige gegevens van het centraal kantoor voor de statistiek beureeg de export uit Indonesië in December 1949: 713.193 ton goederen, ,er .^stde van 169.2 millioen (v.m. luz.123 ton goederen t.w.v. 169.8 millioen). PpST VOOR opvarenden van de „Ko- m intenmoet uiterlijk 27 Februari op de bus zijn ER IS HARD GEWERKT om de ka- mers op tijd ln gereedheid te krijgen. In de kamer van de Koningin is gisteren een telefoon geplaatst en een vertegenwoordiger van Philips uit Weenen heeft vier radio-toestellen naar Sankt Anton gebracht. De grote bel canto komt in de salon te staan en de kleine radiotoestellen worden over de andere kamers verdeeld, in de slaapkamer van de Koningin, die haar slaapkamer met prinses Margriet deelt en een in de gemeenschappelijke slaapkamer van de prinsesjes Beatrix en Irene. Er zijn niet overmatig veel Neder landers in Sankt Anton. In hotel „Post" waren er niet meer dan acht te ontdekken. Er is echter in hotel „Post", evenals in de andere hotelle tjes en pensions bij de bakker en oe slager nauwelijks een bed meer vrij. In hotel „Post" is ook een kamer ge reserveerd voor een Nederlandse fa milie, waarvan het dochtertje een klasgenootje van prinses Beatrix ts. Met de Koningin was afgesproken, dat zij de vacantie gelijktijdig zoudeif nemen, opdat de kinderen wat steun aan elkaar zouden hebben. En dan is gisteren aangekomen een speelkame raadje van prinses Marijke zodat ook die zich niet alleen behoeft te voelen. De barometer staat nog steeds op regen en dat is wel de grootste zorg in Sankt Anton, die noch de verte genwoordiger van de Bonds-president, noch de plaatselijke dorpsmuzikanten vermogen op te lossen. rpE LEIDEN overleed gisterenmor- gen in de leeftijd van 63 jaar, de heer Th. B. J. Wilmer, hoofdredac teur van de Leidse Courant, Ruim 30 jaar is hij aan dit katholieke dagblad verbonden geweest. Daarnaast wijdde hij zich aan tal van openbare func ties. Zo was hij jarenlang lid van de Raad in de Sleutelstad en voorzitter der katholieke raadsfractie. In alle kringen was hij zeer gezien om zijn capaciteiten en zijn collegiale zin. Uitvaart en begrafenis hebben Vrij dag a.s. plaats. rtM 3 UUR is gisterenmiddag op de rijksweg Utrecht-Den Haag. ter hoogte van Bodegraven een luxe wa gen. bestuurd door de 57-jarige Haag se advocaat mr. dr. W. M. Westerman, bij het passeren van een andere auto, over de kop geslagen. De bestuurder, die alleen in de wa gen zat, liep hierbij zulke ernstige verwondingen op, dat hij tijdens het vervoer naar het St. Jozefpaviljoen, te Gouda, is overleden. Mr. dr. W. M. Westerman is o.a. chef geweest van het kabinet van de burgemeester van Den Haag, lid van de Tweede Kamer en lid van de Haagse gemeenteraad. Van 1941 tot 1946 was hij raad-adviseur bij het De partement van Justitie. piSTERENMORGEN rond vijf unr, is de 26-jarige C. W. van der Ark- I.unenburg in haar woning aan de Kijkduinsestraat 57 te Loosduinen ver moord. De vermoedelijke dader, de 28-jarige J. W. van der Ark, echtge noot van het slachtoffer, is voort vluchtig. In het huis wonen behalve de fa milie van der A., bestaande uit man vrouw en een dochtertje van vier jaar, ook de bejaarde ouders van het slachtoffer en haar 35-jarige broer. Om kwart voor vijf hoorde de groot moeder, die in de voorkamer sliep, een licht geschreeuw. Zij stond op en ging naar de slaapkamer van haar dochter. Toen zij de deur van de slaapkamer opende, zag zij haar doch ter ernstig gewond op bed liggen. Het vierjarig, hevig ontstelde klein dochtertje, lag dicht tegen haar moe der aan. Op het bed lag een bijl. De grootmoeder maakte dadelijk alarm. Haar dochter was niet meer te hel pen. Zij overleed spoedig. JN DE DIERENTUIN te 's-Graven- hage werd gisterenmiddag een congres gehouden ter bespreking van Pensiormeringsvraagstuk voor het politiepersoneel. ...Vroeger adjudant van politie, thans rijwielbewaarder", aldus kenschetste de heer G. van Netten, voorzitter van de bona van Christelijke politieambte naren m Nederland, de gevolgen van het ontslag op 55-jarige leeftijd. Spr. was van oordeel, dat de pen sioengerechtigde leeftijd van 55 naar 60 jaar moest worden verlegd, ter wijl bij vervroegd pensioen niet meer 1 3/4 doch 2 pet. pensioen per dienst jaar toegekend zou moeten worden. De heer van Netten stelde verder voor deze aangelegenheid voor te leg gen aan de Centrale Raad van Be roep, teneinde een principiële uit spraak te verkrijgen. „De arbeidslust en arbeidsvreugde gaan teloor bij deze regeling", aldus verklaarde de heer J. Körner, voor zitter van de R. K. Politiebond „St. Michaël". De heer Körner, wiens rede herhaaldelijk door luid applaus werd onderbroken, noemde de ontslagrege ling bij 55-jarige leeftijd „onsociaal" en „onchristelijk". Minder wind Weersverwachting, vanavond: geldig tot In de loop van de dag geleide lijk toenemende bewolking, voor namelijk in het Zuiden van het land, maar bijna overal droog weer Zwakke tot matige wind. hoofdzakelyk tussen Oost en Zuid tuur"'8 veran8ering in tempera- Vandaag: Zon onder 18,66 unr. Morgen: Zon op 7,40 uur. Maan op uur- Maan onder 0,39 uur. Aan de hand van tal van spreken de voorbeelden toonde hij aan, dat het politie-personeel thans aan de ar moede wordt prijsgegeven. Een van deze voorbeelden was het volgende: In Roosendaal werd een brigadier van politie, gehuwd, 8 kinderen, gepen- sionneerd. De man had met zijn 29 dienstjaren een salaris genoten van '.*20. Thans heeft hij op 55-jarige leef tijd f 164 pensioen, waarmede 10 per sonen onderhouden moeten worden. JJ1! MINISTERRAAD heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op welke dag de Rijksdiensten van 1 uur des nam. af gesloten zullen zijn voor zo ver de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechtelijke li chamen zal worden verzocht, ertoe mee te werken, dat door hen een over eenkomstige gedragslijn zal worden gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan het personeel vrij af zal worden gegeven ter zake van de bevrijding. Het is ook te verwachten, dat van de zijde der Rijksbemiddelaars een algemene vergunning zal worden ge geven om de werknemers ln het par ticuliere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de verjaardag van H. M. de Koningin dit jaar zal worden gevierd op de eerste Mei. „Minister-president Drees", zo be sloot spr., „heeft terecht de erenaam van vader van de ouden van dagen verworven. Bjj ons echter is het vader schap nog vacant, wie bieden daarom aar de ministers v. Binnenlandse Za ken en Justitie het ere-praedicaat aan van vader van het oude politieperso neel". Het congres nam hierna met alge mene stemmen een resolutie aan, waarin gevraagd werd ontslag van het politiepersoneel op 60-jarige leeftijd, voor het bereiken van het 61ste le vensjaar alleen dan ontslag te verle nen als de betrokkene tenminste 35 voor pensioen geldende dienstjaren heeft of als hijzelf tegen ontslag geen beewaar heeft en verder bij pensionne ring toekenning van tenminste 2 pet. van de pensioengrondslag per dienst jaar. V[U het Tweede Kamerlid mr. J. M. L. Th. Cals (K.V.P.) benoemd is tot staatssecretaris, is het de bedoeling, dat zijn plaats in de Tweede Kamer zal worden ingenomen door de heer M. P. van Buytenen te Leeuwarden, archivaris der provincie Friesland. Naar wij vernemen is het thans ze ker dat de heer J. J. W. IJsselmuiden (K.V.P.) eveneens zal bedanken als lid der Tweede Kamer. Hjj zal wor den opgevolgd door mr. E. G. M. vink te A' Roolv Almelo. Volgens de politie leefde het echt paar van der A. reeds geruime tijd in onmin. De man was sinds Donder dag niet meer thuis geweest. Hij had in de Willem III-straat te Loosduinen een kamertje. Vannacht heeft hij daar niet geslapen. Het vermoeden bestaat, dat hij zich vroeg in de morgen toe gang tot het huis, waar zijn vrouw woonde, heeft verschaft door verbre king van een keukenruit aan de ach terzijde. Hij schijnt zeer zacht te werk gegaan te zijn, want niemand heeft hem gehoord. De politie kenschetste de wijze waarop de vrouw van het leven was beroofd, als „beestachtig". Z. K. H. Prins Bernhard, heeft tijdens zijn bezoek aan Rio de Janeiro de lunch gebruikt bü de Braziliaanse president Dutra in diens zomerverblijf Petropolis op de heuvels boven Rio. Prins Bernhard overhandigde de president het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw en hij ont ving de „Cruzeiro do Sul", het grootkruis van de Zuidelijke kruisorde, wat de hoogste Braziliaanse onderscheiding is. Bij de overhandiging der onderscheidingen was de Braziliaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul Femandes, aanwezig. Jeugd eet Koning-Leopold- chocolade TN BELGIE is een hevige „affiche- oorlog" uitgebroken als voorbe reiding op de volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold. Op 12 Maart zullen 5,5 millioen Bel gen met „ja" of „neen" moeten ant woorden op de vraag: „zijt gij van mening, dat Koning Leopold zijn grondwettelijke rechten weer moet op nemen?" De fronttroepen ln deze „affiche- oorlog" is de jeugd. Zij kreeg vorige week in de socialistische propaganda- centra een reep chocolade voor het opplakken van 50 aanplakbiljetten te gen de terugkeer van de Koning. De Christelijke Volkspartij bood daarop de jeugd een reep chocolade voor het aanplakken van 20 affiches, waar op de socialisten hun bod verhoogden tot 2 repen voor 50 aanplakbiljetten. De fronttroepen strijden onver vaard. In het centrum van Brussel kan men geen auto langer dan 10 minuten parkeren, zonder dat men haar met verschillende biljetten beplakt terug vindt. De socialistische zijn hel rood met alleen het woord „Non" (neen) erop. Die van de Christelijke Volks partij, die geel zijn, dragen het woord „Oui" (ja). Op kruispunten van straten wil de „affiche-oorlog" wel eens verwarring wekken, doordat sommige verkeers lichten zijn verduisterd door affiches, die bij tientallen over elkaar geplakt zijn. Het Noorderstation van Brussel toont ook sporen van de strijd. Zijn hoge muren zijn met tientallen ja's en neens bekalkt. „STORDALE" WEER VLOT GEKOMEN Het Britse motorschip „Stordale" dat Maandagavond bij Terneuzen aan de grond is gelopen, is des nachts om 2.10 uur op eigen kracht vlotgekomen. (Van onze speciale verslaggever) jyjet de aankoop van het buitengoed „De Rusthoek" heeft de Partij raad van de Katholieke Volkspartij een daad van betekenis gesteld. Want ln dit waarlijk imposante gebouw zal men ruimte te over vinden voor de in richting van het zolang begeerde cen trale vormingsinstituut. De naam, die aan dit gebouw is verbonden; dateert van oudsher en heeft een min of meer historische klank. Het gebouw zelf is evenwel van het jaar 1904. Het is in voorname stijl opgetrokken en zeer smaakvol in gericht door de familie Van Heusen „De Rusthoek" staat aan het einde van de Zantvoortweg, waar de grote betonstrada van Amsterdam naar Amersfoort passeert. Het is een ge bouw van stijl en van formaat, met niet minder dan 26 kamers. Beneden, ter weerszijden van de enorme hall met trappenhuis, liggen zeer grote suites, die zich gemakkelijk zullen le nen voor vergaderingsgebruik. Verder liggen gelijkvloers nog enkele salons, waarvan een tot dusverre als biljart zaal gebruikt. Het gebouw heeft twee verdiepingen en wordt bekroond door een rank torentje met klokkenhuis. Achter strekt zich een weids bos- park met vijvers uit; aan de voorzijde ligt een fraaie tuin met eeuwenoude bomen, en daar weer voor, over de Zantvoortweg heen. bevindt zich in een driehoek een grote weide, die zich bijzonder leent voor sportdoeleinden. De totale oppervlakte is ongeveer zes hectaren. SLECHTS EEN PAAR DAGEN JVit aantrekkelijk gebouw met net uitgesproken karakter van net begin van deze eeuw, had bij het uit breken van de oorlog natuurlijk de aandacht van de bezetter. Het werd dan ook prompt gevorderd, in het bij zonder ten dienste van Seys Inquart; maar deze machthebber uit vervlogen dagen heeft er slechts enkele dagen vertoefd. Niet zodra was de oorlog voorbij, of de Canadezen trokken het gebouw binnen. Toen ook dezen uit ons land weggingen, viel „De Rust hoek" terug aan de eigenaar, de tex tielfabrikant H. J. van Heusen, die er in 1937 reeds was komen wonen. In tussen is de heer v. Heusen overleden en nu is door middel van de make laar der familie dit uitstekend gele gen en voor een vormingsinstituut practische gebouw in handen gekomen van de Kath. Volkspartij. Het opent ongetwijfeld rijke perspectieven. Wetsontwerp ingediend JJIJ DE Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan de geheimhouding door het belang van de staat wordt geboden. In dit ontwerp wordt de overheid de mogelijkheid geboden bepaalde plaatsen onder nader aangegeven om standigheden en voorwaarden aan te wijzen als verboden plaatsen. De strafrechtelijke bescherming in het ontwerp strekt zich algemeen uit tot alle gegevens, waarvan de dader wist of redelijkerwijs moest vermoe den, dat de geheimhouding door het belang van de Staat werd geboden. Als verboden plaatsen kunnen wor den aangewezen militaire objecten (verdedigingswerken, militaire werk plaatsen, depots enz.) en overheids- bureaux, waar geheime gegevens wor den verzameld, bewerkt of bewaard. IT HEBT ONS WAT AANGEDAAN met Uw verhaal over de strijd, die rond ons rokertje ontbrand zou zijn, zo verzuchtte iemand uit de tabaks branche. Allerlei winkeliers willen, dat de fabrieken hun voorraden terug nemen. En zij niet alleen. Zelfs particulieren. Er was er een, die pas 10 kist jes sigaren had gekocht, en die ze nu netjes bij zijn winkelier kwam terug brengen. Lever ze maar in bij de fabriek, dan komen ze later wel goedkoper terug, en dan betaal ik ze wel, aldus zijn redenering. Hij mocht dat dan al denken. Waar was het in geen geval. Net zo min als het waar is, wat ook heel wat kopers schijnen te denken, dat nu plots alle sigaretten goedkoper zijn of worden. We zitten nu. zo zei hij, midden in een overgangsfase. We hebben de si tuatie, dat we volledig gebonden wa ren, achter ons. Toen was de handel verplicht bepaalde sigaretten van be paalde prijsklassen af te nemen krach tens voorschriften van het directoraat- generaal van de prijzen. Juist overi gens, zoals de industrie verplicht was, sigaretten van bepaalde prijsklassen te produceren. Op het ogenblik zijn we weer zo ver, dat de bonnen verdwenen zijn, en dat ieder weer kan kopen, wat hij wenst Maar dat betekent, dat de handel met een hoeveelheid incourant goed, tot welker afname ze destijds verplicht was, blijft zitten. Het enige, wat nu gebeurt, is dat de fabrieken, die incourante merken terugnemen. Dat is overigens niets nieuws, want dat deden ze voor de oorlog ook al, en ook toen kregen de winkeliers voor het teruggenomen goed hun geld terug. De courante merken blijven gewoon in de handel, en daarvan blijft ook de prijs onver anderd. Dat kan ook moeilijk anders, want de prijsvoorschriften zijn voor de si garetten nog steeds van kracht. Iede re fabriek moet dus in iedere prijs klasse naar verhouding produceren. GOEDKOPER TERUG. ■yAN DE Incourante merken, die zijn teruggenomen, komen er inder daad enkel terug in een lagere prijs klasse. Waarom men dat doet? Om dat er veel vraag is naar sigaretten in die klasse, en waarschijnlijk ook om op die manier grote hoeveelheden verpakkingen, die anders als verlies posten moesten worden beschouwd, nog te kunnen gebruiken. Het is ech ter te betwijfelen, of de kwaliteit van een merk, dat in lagere prijs op de markt terugkeert, op de duur dezelf de zal blijven. KLEIN TEGEN GROOT. XXOE de situatie bij de sigaren ligt? Wel, 't enige'dat daar gebeurt, is dat enkele fabrieken de prijzen verlaagd hebben, omdat hun product door dat het b.v. kleiner van omvang was dan andere concurrerende producten van dezelfde prijs in die prijsklas se niet meekon. En dan zün er natuurlijk de kleine fabrieken, die op leven en dood vech ten, en daarbij hun toevlucht nemen tot lagere prijzen. Als U weet, dat de sigarenproductie is gedaald tot 50 pet. van het voor oorlogse kwantum, en de consumptie tot 30 pet., dan weet U meteen, hoe het er in die industrie bijstaat. De grote en een deel van de mid den-bedrijven (in totaal 40) zijn ver enigd in een kartel met onderlinge afspraken geen advertenties b.v., wel andere reclame dat in Februari weer met een halfjaar verlengd is de andere bedrijven binden de strijd tegen hen aan en trachten dat o.m. te doen door middel van de prijs. Maar of ze dat vol kunnen houden, is een vraag, die gemakkelijk te beantwoor den is, en daarom zie ik hun actie ook niet als een begin van algemene prijsverlaging. Trouwens over kartel gesproken: ook de sigarettenindustrie heeft on derlinge afspraken, zo b.v. om niet te adverteren. Sinds Februari zijn er echter 2 bedrijven uit dit kartel ge gaan, en dat zijn de twee enige, die momenteel adverteren. En de moraal van dit alles: eer er een algemene prijsdaling op het 6tuk van rookartikelen komt, zuilen er heel wat wolkjes de lucht ingeblazen zijn. Daarom, aldus onze zegsman, moeten de winkeliers zich niet onge rust maken. Als zij naar behoefte in kopen, zullen ze niet voor grote ver rassingen komen te staan. JN HEEL de leer van de Katholie ke Kerk en in de geschiedenis van haar leven vervult de boete 'n voorname rol. De eerste bladzijden van de heilige boeken spreken er al van, wanneer ze Adams verdrijving uit het paradijs beschrijven en zijn zware reis, die dan aanvangt om te gaan werken en in moeitevolle ar beid een karig stuk brood te ont trekken aan de weerbarstige aarde. Toen we vroeger op de schoolban ken zaten, genoten we van het ver haal van Jonas, die zo ongelukkig aan zijn einde dreigde te komen, toen de walvis hem opslokte: Ge lukkig voor hem, dat deze hem net jes op het strand deponeerde, want nu kon hij zijn opdracht gaan ver vullen en aan de afgedwaalde Ni- nivieten de boete gaan preken voor hun zonden. Ieder van ons kent de figuur van Joannes de Doper in ziin vacht, maar de betekenis van die b'oetepreker, die een ware onrust bracht in de harten van zijn tijd genoten, is niet zo algemeen. En zo liggen de voorbeelden voor het grij pen op alle bladzijden van H. Schrift of Kerkgeschiedenis of van de le vens van de Heiligen, de boete is een levensvoorwaarde van het ka tholiek geloof. Niemand kan daar aan ontkomen en nergens ter we reld ook zou de mens ontkomen aan de strijd, het lijden, de vrijwillig op zich genomen versterving. Zelfs een St. Antonius, die als kluizenaar de eenzaamheid introk en geen contact meer had met de mensen, hij zag voor zijn geest de zinsbegoochelin gen van zijn bekoringen, die hem haast waanzinnig maakten. De ver klaring is eenvoudig, we hebben ons lichaam van de aarde en onze ziel van de hemel en zodoende strijden aarde en hemel in ons: we zijn uit Adam en hebben tegelijk de moei lijke opdracht in Christus te zijn. En zodoende is er dus voortdurend strijd in de mens. MU IS DAT IETS, waarvoor de mo derne mens zich schijnbaar wei nig zorgen maakt. Hij is het als van zelfsprekend gaan beschouwen, dat hij geniet van alle genoegens, die hem het leven kan bieden en boete doen en versterving zijn voor hem ofwel begrippen, die niet meer be staan of die zijn meewarig lachje opwekken. Deze tijdgeest had onze christelijke samenleving de laatste jaren steeds meer geïnfiltreerd, we kunnen ook nu nog zo moeilijk af stand doen van het hoogopgevoerde levenspeil, dat we voor de oorlog bereikt hadden en dragen slechts met innerlijke tegenzin de vele be perkingen, die de omstandigheden ons opleggen. JJET LIJKT me daarom zeer psy chologisch gezien van de ker kelijke Overheid, dat zij nu de geest van de Vasten weer opnieuw wil opwekken en de mensen herinnert aan de verplichting om boete te doen; deze verplichting is aan het katholiek geloof inhaerent. Offer vaardigheid is het meest christelij ke aan het christendom. Wie daarom in de Vastentijd weer allerlei uitvluchten vindt om aan deze verplichtingen te ontkomen, geeft geen blijk van bijzonder sterk geloof. Hij is als een boom, die kwijnt, terwijl de hele natuur op nieuw gaat uitbotten en gaat bloei en. Ook moet de Vasten niet iets zijn. waarbij men precies berekent wat men er op uitspaart of aan ver dient. In een mooi boekje, dat de Ka tholieke Actie in Nederland ter ver klaring van de Vasten- en Ont- houdingswet uitgaf, wordt gezegd: Laat hier het lied van de liefde klinken! Laat nu de ene hand weg schenken wat de andere spaarde. Laat nu de ander leven van uw versterving en beide zult ge er eeuwig bij leven! Daarom niet al leen met St. Nicolaas de armen- klomp, met Kerstmis het pakket en met Driekoningen de mand bij de kribbe, maar ook met Pasen een hoogtijdag van de charitas! Ziehier wat ligt tussen de gedoofde as, waarmee wij op Aswoensdag onze hoofden bestrooien en het nieuwe vuur, dat wij op Paaszaterdag uit de stenen slaan om er het Lumen Christi mee aan te steken. De vas ten is geen pure ontkleding en beroving van de oude mens. Hij is tegelijkertijd schering en inslag voor het stralend witte kleed, dat de nieuwe mens op Pasen aantrekt over zijn gekastijde en gezuiverde leden. "TROEPEN van de Darul Islam heb ben verscheidene hevige aanval len op Indonesische troepen in Tasik malaja uitgevoerd, sedert het ver trek van Nederlandse eenheden op 8 Februari. Volgens deze berichten gingen 500 guerilla's in de nacht van 13 op 14 Februari de stad binnen, deden een aanval op verdedigingsposten en op de gevangenis, waar zij 29 gestraften vrijlieten, alvorens zij bij een tegen aanval verdreven werden. Van de Indonesische strijdkrachten zouden 52 leden gedood zijn. De ver liezen aan de zijde van de Darul Is lam waren niet bekend, doch deze zouden groot zijn. Aanvallen van guerilla's op verbin dingswegen van het leger komen iede re nacht voor en volgens berichten zou het mogelijk zijn, dat het leger op het punt staat een zuiveringsactie op grote schaal in het gebied van Ta sikmalaja uit te voeren.

de Stem | 1950 | | pagina 1