Churchill te oud voor minister? 700 jaren uitbarsting van zotternij a&iïfs» Na de Nederlands journalist stierf in Russisch kamp Koningin en Prinsesjes naar Sankt Anton Partijraad „Bisschop" geëxcommuniceerd 23 Februari nadert met rasse schreden Hardnekkige huismoeder als „de gramofoonplaat" Onderwijs-probleem bepaalt de katholieke stemmen AMERIKA'S ONGEKROONDE KONINGIN IN ONS LAND Er kunnen meer sigaretten naar „Onze Jongens" Wisselend bewolkt WESTERLING NAAR SINGAPORE Marijke blijft bij Oma Zeeuwse kleiboeren waren te vlug Nice heeft 's werelds beroemdste carnaval Man vermoordt zijn vrouw op druk verkeerspunt De Vastenavond der Beau-mande Drukte in Oeteldonk Vergadering St. Augustinus- vereniging te Goes ZESDE JAARGANG No- 1619 Citgave: KV ^e^B^a stratie 8778 Redacüeraad. A F J Aernoudts S-V-20tgRech^ L. J. v. 't Westende rioofdredacteur^ J. J- R' ^.^per kwartaal menteprysbU vooruit^ (uits,uitend bij niet. pCT post f 4.75, p Losse nummers g cent. Postrek no 278341 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden °P aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 21 FEBRUARI 1950 Advartentleprijs voor de gehele oplage: 10.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t O.fiO per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f a.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.28 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Xnzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau y^d^Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws VOOT KjOu, r^oniuyiri Kil v UUK71UHU ■Vlaanderen: HULirTPubbele Poort 7. Telefoon 10Z - (Bjjbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35: TERNEUZEN,. Axelsestraat 45, Telefoon 2347): (Speciale correspondentie.) TSJOG MAAR KORTE TIJD en de grote strijd zal hier gestreden zijn. De Liberalen voeren een uitstekende en vrij eerlijke verkiezings campagne. Zij willen het goede, oude, Engeland herstellen en strij den zelfs voor afschaffing van de dienstplicht. Ingeval de beide andere partijen even sterk zullen blijken, zijn de Liberalen geneigd, het land Jijt die impasse te helpen en de regeringsverantwoordelijkheid te dragen. me beu z(jn en naar de vooroorlogse vrijheid terug willen. Zij zullen ook stemmen afstaan aan de Liberalen, nl. van diegenen, die wel Labour moe zijn maar ook de Conservatieven hun stem niet durven geven. OM HET ONDERWIJS. DIT KLINKT alles erg optimistisch, maar de werkelijkheid zal deze wel zijn. dat de Liberalen ook al zullen ze stemmenwinst behalen, wat zeker is weinig zetels zullen win nen. Het districtenstelsel werkt voor hen als kleine partij, wel erg ongun stig! Om een zetel te krijgen, moet een Liberale candidaat immers in zijn district zegevieren boven de andere candidates Zo niet. dan zijn de stem men verloren. Het is zeker waar, dat de Liberalen minder zetels hebben, dan overeenkomt met hun werkelijke betekenis datzelfde geldt ook voor de communisten! - en in hun program ma staat dan ook vervanging van het districtenstelsel door het systeem van evenredige vertegenwoord'ging, zoals ook Nederland dat kent. Het is zelfs zo, dat vele mensen, die wel Liberaal willen stemmen, dit maar nalaten, om dat het toch geen baat brengt. Alleen Labour zit in de hoek, waar de klappen vallen. Zij zullen stem men verliezen aan de Communisten, omdat zij niet links genoeg zijn. Zjj zullen stemmen verliezen, aan de Con servatieven, omdat velen het socialis- TAE KATHOLIEKEN meestal aan hangers van Labour hebben, gezien de onderwijsmoeilijkheden, die geen der grote partijen geneigd schijnt te willen oplossen, het volgende be paald. Zij zullen in elk district stem men op die candidaat (van welke par tij. doet er niet toe), die hun tevoren belooft, het onderwijsprobleem te wil len oplossen. Inderdaad de meest zekere weg, al doet het vreemd aan, dat Katholieke stemmen dus naar alle partijen zullen of tenminste: kunnen gaan. Ter- DE BEIDE KAMERS van de Staten- Generaal komen 28 Februari a.s. in verenigde zitting bijeen. Op de agen da staat het wetsontwerp over de erf opvolging en de benoeming van een voogd. TWEE JONGELUI, 20 jaar, reden bij Akkrum dwars door de afsluitbomen van 'n geopende brug over het kanaal heen. Een daar wonende caféhoudster die het zag gebeuren, sprong in een roeiboot en wist de drenkelingen te redden. DE STUDENTEN te Napels hebben een poging gedaan het Universiteits gebouw te bezetten. Traangasbommen, gewonde studenten en politiemannen, mitsgaders de nodige arrestanten wa ren het resultaat. BINNEN ENKELE WEKEN ver. wacht Paul van Zeeland regeling van het inter-Europese betalingsverkeer. I SCHACHT zal binnenkort voor een j zuiveringsrechtbank te Lueneburg verschijnen. Tijdens Hitler was Schacht president van de Reichsbank. SELDEN CHAPIN, de Amerikaanse gezant in Den Haag, heeft officiéél verklaard niets van doen te hebben met Vogeler, die tijdens het spionna- ge-proces in Budapest het tegendeel beweerde. EEN AUTOMOBILIST uit Zwolle reed op thuisreis van een Carnavals feest een 19-jarige electricien op de weg Zwolle-Hasselt zo ernstig aan, dat deze aan de gevolgen overleed. De automobilist reed door, verloor echter zijn nummerbord en is later aangehouden. KOOPVAARDIJPERSONEEL kan vol gens een ministeriële beschikking uit stel van eerste militaire oefening krij gen. Van vrijstelling is echter geen sprake. NEDERLANDERS, waaronder een journaliste, zouden in een Russisch concentratiekamp te Kief worden ge vangen gehouden, aldus een verklaring van 30 onlangs uit dat kamp ontsla gen Zuid-Tirolers. Een aantal is niet genoemd. ..ER ZIJN te weinig Joden uitgeroeid". Dit stond te lezen op een aantal in dor pen rond München aangeplakte affi ches. Van daders geen spoor! DE COMMANDANT van de 7-Decem- ber-divisie, generaal-majoor E. Engles is gisterenmiddag op Schiphol aange komen. Hij zei o.a.: „Westerling zal wel niet tot nieuwe acties overgaan". EEN OOGGETUIGEVERSLAG van de voetbalwedstrijd Engeland B tegen Nederland is Woensdag over Hilver sum II te beluisteren van 10 over 4 tot kwart voor 6 uur nam. BIJ DE TWEEDE KAMER is een ont werp tot wijziging van de Pachtrege- nng 1945 en van t,et Pachtbesluit in gediend. DE STAKING in de Amerikaanse "lijnen heeft o.a. tot gevolg, dat in de staat New-York een kolenrantsoene- Hng is ingesteld. En dat terwijl juist een koudegolf haar intree deed met temperaturen van min 12 tot min 25 graden Celsius. DE „KOTA INTEN" vertrok 16 Febr van Priok met 1625 passagiers aan boord. De „Johan van Oldenbarne- veldt" wordt vanmorgen 9 uur en de ..Empire Brent" morgenochtend 9 uur 'e Amsterdam ontscheept. loops zij opgemerkt, dat het onder wijsprobleem hierin bestaat, dat de Katholieken, via belastingen, moeten bijdrage voor de openbare scholen; maan dat zij daarnaast, geheel uit eigen middelen, ook nog de bijzondere scholen moeten onderhouden. Het aantal te verdelen Lagerhuis zetels is 625. Zowel Labour als de Con servatieven hebben ook zoveel can- didaten gesteld. De Liberalen stelden 470 candidaten en de Communisten ruim 100. Het totaal aantal vrouwe lijke candidaten is 125. Onder de La- bourcandidaten bevinden zich om U een idee te geven van de samenstel ling van deze partij 53 juristen. 53 vakverenigingsleiders, 37 arbeiders meest mijnwerkers 34 leraren en onderwijzers en 27 journalisten. DAT IS BELANGSTELLING! De gevelsteen, die hierboven staat af gebeeld. is bestemd om geplaatst te worden in het nieuwe gebouw van de Coöp. Boerenleenbank in Dinteloord. De steen is vervaardigd door de Bre dase beeldhouwer Jan Geelen. Men ziet erop uitgebeeld Mercurius, de god van de handel, die de hand reikt aan Ceres, de godin van de landbouw. Op de achtergrond staat een palm boom met aan weerszijden druiven trossen, die de vruchtbaarheid sym boliseren. De gevelsteen heeft een af meting van 85 bij 60 cm. AT"EEL MEER dan in Nederland staat het gehele openbare Engelse le ven in het teken der verkiezingen. En wat zullen Nederlandse afdelingsbe sturen zeggen, als wij hun vertellen, dat de toehoorders bij een Labour- propaganda-avond die ook wij bij woonden tot buiten op de straat stonden, omdat de zaal uitpuilde van de belangstellenden? Op Zondag wordt de rust alleen verbroken door de so cialisten. Zij zijn de enigen, die ook op Zondag met hun campagne door gaan. Op alle vergaderingen en open luchtmeetings heeft het publiek het recht, met opmerkingen tussenbeide te komen. Dat maakt de zaak inte ressant, vooral als huisvrouwen hun opmerkingen naar de spreker slinge ren. De aangeboren Engelse zin voor orde zorgt er wel voor, dat toch alles zonder stoornis verloopt. De Labour minister van Gezond heid, werd in een hevige woordenwis seling gewikkeld met enige huisvrou wen, die hem toeriepen, waarom het dollartekort moest worden opgevan gen door een tekort in hun huishoud boekjes. Eerst gaf de minister een normaal antwoord, doch toen een der huisvrouwen later steeds met opmer kingen tussenbeide kwafn, kon hij telkens slechts uitroepen: „gaat daar de gramofoonplaat weer".. DE OUDE. daan worden en zullen loon- en prijs- stop worden afgeschaft. De Nationale kosteloze Gezond heidsdienst, Labour's grootste presta tie, zal echter zeker gehandhaafd blij ven. Dit als een typisch socialistisch iets te zien, zoals in Nederland vaak gebeurt, is dan ook niet juist. En op het terrein der buitenlandse verhoudingen liggen de kaarten nu eenmaal zo, dat Engeland als wereld macht goeddeels heeft afgedaan. Daar aan zal ook een nieuw Conservatief bewind weinig kunnen veranderen. Mogelfjk echter maakt een Fede ratief Europa dan meer kans, daar Churchill, als bekend, hiervoor sterk ijvert. Ook de Duitslandpolitiek kan verandering ondergaan. COALITIE-KABINET? OTEEDS MEER stemmen gaan hier echter op om te komen tot een Nationaal coalitiekabinet, ingeval bei de grote partijen ongeveer evenveel zetels zullen behalen. Inderdaad zou dit voor Engeland's herstel misschien het beste zijn. Labour echter voelt daarvoor weinig. Zo nadert, vol onzekerheden, de 23e Februari. Deze dag is voor geheel Europa belangrijk. Het is de dag. waarop het democratisch socialisme voor de rechterstoel van het volk zal worden gedaagd. Beslist zal worden, of Engeland het enige socialistische land in West-Europa zal blijven ofwel zal blijken, de jeugdjaren te zijn ge passeerd. /CHURCHILL gaat, kerngezond, als een briesende leeuw het gehele land door en spreekt overal. Daar de socialisten niet meer van „huizen" spre ken, maar van „accomodatie-eenheden" begon Churchill ergens zijn rede, met het bekende lied „Home sweet Home" te zingen, met als tekst: „dit is mijn accomodatie-eenheid". Er gaan hier en daar echter ge ruchten, dat, mochten de Conserva tieven winnen. Churchill gezien zijn leeftijd, toch geen ministerszetel zal bezetten. Mochten de Conservatieven winnen, dan is het de vraag of er eigenlijk wel veel zal veranderen. Men' neemt aan, dat dit niet het geval is. Wel zullen vele nationalisaties teniet ge- AMERIKA wilde nu eens geen schoonheidskoningin sturen en daarom kwam ik", zei gisterenmiddag op Schiphol mrs. Sally Baker, ver pleegster en sociaal werkster, uitver koren als de Amerikaanse vrouw, die door haar noeste arbeid ten bate van de mensheid een ieder ten voorbeeld kan worden gesteld. Zij is gekozen tot Koningin van Amerika door de gezamenlijke Amerikaanse vrouwen clubs. Een van de Amerikaanse om roepverenigingen bood haar en haar echtgenoot een reis van anderhalve maand door Europa aan ter bestude ring van de sociale problemen en de sociaal-hygiënische maatregelen, die daar getroffen worden. Mevrouw Baker zal vier dagen in ons land blijven als gast van de alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. TYE HOEVEELHEDEN tabaksproduc ten, die zonder heffing van ac cijns in Indonesië mogen worden in gevoerd zijn thans de volgende: 200 sigaretten of 50 sigaren, of half kg kerftabak, of half kg. van deze arti kelen te samen. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden, wordt accijns geheven over de gehele zending, waarbij er rekening mee moet worden gehouden, dat deze op ongeveer 6 cent per siga ret komt. De artikelen kunnen ook als pakjes per briefpost aan de militairen in In donesië worden gezonden. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Geleidelijk tot ui:' -fnemende wind uit Noordv ke rich ting, Wisselende 1, iking, af nemende buiigheid en iets lagere temperatuur dan gisteren. Vandaag: Zon onder 18,04 uur. 'aan onder 23,26 uur. Morgen: Zon ®P7.42 uur. Maan op 9,17 uur. TAE NEDERLANDSE journalist J. v. d. Hoek is, naar eerst thans bü de liquidatie van een deel van de con centratiekampen in de Russische zone bekend is geworden, op 22 September 1945 in het kamp Ketschendorf tenge volge van longontsteking overleden. Het slechte nieuws was al enige we ken geleden tot ons doorgedrongen. Van den Hoek heeft als correspon dent o.m. te Rome en Berlijn gewerkt. Te Rome heeft hij De Tijd vertegen woordigd, te Berlijn is hij voor het Algemeen HandeisbJad. Rotterdams Nieuwsbiad en de Nederlandse cci- respondentie werkzaam geweest. Voor laatstgenoemd persbureau he *<t h j in de eerste piaa.E de oorlog in het Verre Oosten gevolgd en wel op zulk een wijze, dat de Nederlandse lezers gced werden ingelicht over de ont wikkeling van de strijd aldaar. Een taak, die door het scherpe toezicht dat de Duitsers en de Nederlandse collaborateurs oefenden, niet eenvou dig was. Van den Hoek was een goed Nederlander. Hij was dapper genoeg om zijn zienswijze niet onder stoelen of banken te steken. En hij heeft meer dan eens groot risico gelopen door in het hol van de leeuw te Berlijn in samenwerking met de Nederlandse il legale organisatie ontvluchte Neder landse krijgsgevangenen onderdak te verlenen en hun voor hun verdere vlucht van kleding, papieren en geld te voorzien. Begin Juli 1945, een paar dagen vóór de intocht van de Westelijke troepen, is v. d. Hoek door de ge heime Russische politie afgehaald om niet meer terug te keren. De reden van zijn arrestatie is niet meer be kend geworden, doch er is nauwelijks een andere mogelijkheid dan dat Duit se Nazi's, die in dienst van de Rus sen stonden, v. d. Hoek uit wraak en onder aangifte van valse beschuldigin gen hebben aangegeven, aldus het Algem. Handelsblad. "yOLGENS welingelichte kringen te Djakarta gelooft men, dat Wes terling uit Indonesië naar Singapore is vertrokken. Westerling heeft niet verzocht om een visum voor Singa pore, maar men weet, dat hij contact heeft gehad met smokkelaars, die tus sen Sumatra en de kust van Malakka hun werkterrein hebben liggen. Uit berichten van de geheime dienst blijkt, dat Westerling's troepen om Bandung verstrooid raken en, naar men aanneemt, zich aansluiten bij guerillabenden op West-Java. In de vroege ochtend zijn gisteren H. M. Koningin Juliana en de drie oudste Prinsesjes van het station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de Koningin voor het vertrek een der ramen van het salonrijtuig om afscheid te nemen van de leden van de hofhouding, die Haar uitgeleide deden. Voor het geopende raam H.M. de Koningin, Prinses Beatrix en mevrouw van Maasdijk, de echtgenote van de algem. secretaris van H.M. de Koningin T UIDE KNALLEN en donderbussen en hartelijke goede reis wensen klonken gisterenmorgen tegen zeven uur over het station Baarn, toen de koninklijke trein zich in beweging stelde en H. M. de Koningin met de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de vacantiereis naar Sankt Anton aan ving. Enkele persoonlijke vrienden uit Baarn en vriendjes en vriendinnetjes van de Prinsesjes hadden voor dit har telijke en onofficiële afscheid gezorgd, en dat het in goede aarde viel, bleek wel uit de glundere gezichtjes van de Prinsesjes die, verrast door serpen tines die door de geopende ramen het statierijtuig in dwarrelden, lachend 'n „Tot ziens" terugriepen. De reis gaat met de koninklijke trein bestaande uit een stoomlocomotief, twee salonrijtuigen en een bagagewa gen. In Visé worden de salonrijtuigen achter de internationale D-trein naar Bazel gekoppeld. In de wagons wordt de nacht doorgebracht en Dinsdag middag komt het hoge gezelschap in Sankt Anton aan. Daar wordt dan juist Carnaval gevierd en de Prinses jes hopen, dat zij nog iets van dit feest kunnen meemaken. De secreta ris van het Kon. Huis, de heer van Maasdijk, diens echtgenote en doch tertje Eleonora, een vriendinnetje van Prinses Margriet en mevr. M. A. Pennink, de verzorgster van de Prin sesjes, vormen het gevolg van de Ko ningin. De kleine Marijke, maakt de reis niet mee. Zij blijft bij haar grootmoe der, Prinses Wilhelmina, met wie zij gisterenmiddag naar het Paleis het Loo ging. Z. K. H. Prins Bernhard zal zich, zodra hij uit Amerika is teruggekeerd, veneens naar Sankt Anton begeven. Thans hoge prijzen voor aard appelen en uien QP HET ogenblik bestaat er grote vraag naar aardappelen en uien en ongekend hoge prijzen worden voor deze landbouwproducten ge maakt. Er is echter slechts een klein deel der landbouwers, dat van deze prij zen profiteert. Het massaproduct aardappelen werd door de Zeeuwse kleiboeren van de hand gedaan, toen men berekende, dat de onkosten juist door de finan ciële resultaten werden gedekt, voor hoogstens 6 a 7 cent per kg. Het spe culatieve artikel uien werd door de meesten verkocht, toen men dacht, dat ook deze prijzen niet veel meer zouden stijgen. De meeste zaken zijn gedaan voor ongeveer 10 cent per kg. Het gevolg is nu, dat de aardap pelen thans het dubbele opbrengen en de uien zelfs het vijfvoudige van de prijs waarvoor de meesten hebben verkocht. Het verschil met vorig jaar is dan ook groot. Toen gingen de aardappe len als veevoer naar de drogerijen en de uienprijs daalde tot 1 cent per kg. Thans wordt 50 cent per kg. be taald. Eén van de mooiste wagens uit de Bredase Carnavalsoptocht, die ook het meest immuum was tegen de verraderlijke regenvlagen: een grote stevige en en welgevormde blauwe schuit. Het varken dat er voor stond was aan het formaat aangepast. Slaat daarna de hand aan zichzelf QM HALF EEN gisterenmiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg- Friese straatweg te Groningen een drama afgespeeld. Een man, een ze kere O. uit Groningen, heeft, of schoon op dit kruispunt een grote drukte heerste, zijn vrouw met een padvindersmes van het leven beroofd. Hij bracht haar een wond aan de hals slagader \toe, waarna het slachtoffer dood neerviel. De man trachtte zich toen eveneens door het doorsnijden van zijn halsslagader van het leven te beroven. De politie, die spoedig ter plaatse was, bracht hem in levensge vaarlijke toestand naar het Acade misch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De politie staat nog voor een raadsel en stelt een uit voerig onderzoek in. (Van onze Parijse correspondent) JfRANKRIJK viert de Mardi Gras (Lett. Vette Dinsdag) met uitbars tingen van zotternij in het kwadraat: gemaskerde bals in het klein ste gehucht, feestdiners, pannekoeken, oliebollen en oestermaaltijden. Illuminaties, bloemencorso's, optochten, studentenstreken en wat dies meer zij. Het gekste is niet gek genoeg, het dwaaste is nog te verstandig en het fleurigste is nog te doods. Op Mardi Gras drinkt Frankrijk een paar millioen liter wijn, enige honderdduizenden liters champagne, plus een aantal flessen Pernod, waarmee men de hele Benelux onder de tafel zon kunnen werken. Zelfs de jeugd heeft al weken tevoren een masker gekocht, organiseert een optocht, drinkt melkchocola en ieder deelt der halve in de vreugde. DE BLOEMENVELDSLAG AAN DE RIVIcRA lytAAci ZELFS de carnaval van de existentialisten in St. Germain des Prés, de Rijnwijn-leut van de Keulse schonen, de uiensoep van Ba zel vallen evenals de Vastenavond vieringen in Bergen op Zoom, Breda, Den Bosch en Maastricht volkomen in het niet bij de Carnaval te Nice. Nice, de koningin van de Rivièra, viert al Carnaval gedurende zeven honderd jaren, zij het dan, dat de jaarlijks terugkerende vreugde-dagen nog al eens onderbroken werden door oorlogen en andere rampen. Karei de Tweede ging In 1294 al naar Nice om er Mardl-Gras te vieren. Oude ge schiedschrijvers weten te vertellen, dat „die Van Nice op Mardi Gras dusda nige hoeveelheden wijn dronken, dat een geschikt oorlogsschip er in sou kunnen drijven en keren". De Bloe menveldslag ontstond eerst veel later: in 1821. Na een lange en moeilijke periode van de Franse revolutie en de veldslagen van Napoleon had Vic tor Emanuel van Sardinië zich ten slotte in Nice gevestigd. Ter zijner ere werd er met carnaval een bloe mencorso gehouden. De rijtuigen wa ren fraai met bloemen versierd. Dertig namen er aan deel. Spontaan wierp men bloemen naar de monarch, Die vanaf het balcon de show gade sloeg. En dat werpen beviel die van Nice wel. Ze wierpen bloemen in het publiek, ze begonnen te smijten met sinaas appelen. sigaren, fruit, voetzoekers en wat ze maar in hun handen kregen en zo ontstond de ook thans nog be roemde Bloemenveldslag: het jaar lijks terugkerende Carnaval-festijn van de Koning der Rivièra. KONINGEN EN PRINSEN JN AANSLUITING op ons bericht van gisteren, verneemt het K.N.P. uit Vaticaanstad, dat de H. Congre gatie van het Consistorie de door de Tsjecllo-Slowaakse ministe* aangestel de Administrateur van het Bisdom Banska Bystrica, Jan Dechet, heeft geëxcommuniceerd. De H. Congregatie fundeert deze excommunicatie op het feit, dat Deken Dechet in strijd met de voorschriften van het Kerkelijk Wetboek deze be noeming heeft aanvaard en bezit van zijn ambt heeft genomen. De H. Congregatie heeft de excom municatie, die op speciale wijze aan de H. Stoel is voorbehouden, op 18 Februari uitgesproken met de bijvoe ging, dat de gelovigen de omgang met deze priester moeten mijden. QP DEZELFDE DAG, dat de heer AnrirL-ssen nog eens duidelijk de spijkers op de kop sloeg wat be treft de aard der K.V.P. als katho lieke, doch niet als kerkelijke par tij, heeft Pater Creyghton een slot woord in het debat gepubliceerd. Een slotwoord, dat in sterk ver zoenende toon was gesteld. De hoofdredacteur van „De Linie had ervaren, dat bij zijn critiek mede standers stonden te applaudisseren, die hem lelijk gingen compromitte ren. Mensen, die het bestaan zelf van de K.V.P. uit den boze achten, mensen ook, die in het algemeen van iedere gelegenheid gebruik ma ken om gevestigde reputaties om laag te halen. Dit heeft hem min of meer aan het schrikken gebracht. Dit heeft hem ook genoopt te ver klaren, dat hij nimmer heeft te kennen gegeven als zou de fractie voorzitter van de K.V.P. in zijn plichten van katholiek politicus tc kort schieten. Terwijl hij daarne vens vaststelt, dat Prof. Romme zich voor zijn theoretische opvatting ook kan beroepen op mannen van ge zag, waartegenover Pater Creyghton dan zijn auteurs zet. Hiermee is deze lawaaierige discussie in een ver- zoeningsaccoord geëindigd. Laten de theoretici nu maar eens rustig in wetenschappelijke tijdschriften voortdiscuteren. Onderwijl de K.V. P. haar arbeid kan voortzetten vol gens de in de practijk beproefde lijn, gelijk de heer Andriessen ze nog eens duidelijk getrokken heeft. Geen der leden van de Partij raad heeft er ook behoefte aan ge had, deze lijn aan te tasten. Men ging over tot de veelzijdige orde van de dag. Die bevatte eerst de praalabele vraag, of het wel te pas komt op Carnavalsdag zo'n zwaar-politieke vergadering uit te schrijven. We hadden niet de indruk, dat het gros van de Partijraad de bloedige ernst van het Maastrichtse protest be greep. Maar in ieder geval begreep de Voorzitter het en het volgend jaar zullen de Prinsen Carnaval bij hun plechtige intocht ook het hul debetoon van de K.V.P.-afgevaar- digden uit het Zuiden in ontvangst kunnen nemen. Van grote betekenis zal deze Par- tijvergadering overigens blijven, omdat ze de stap aandurfde, reeds onmiddellijk over te gaan tot de stichting van het Centraal Vor mingsinstituut in Baarn. De opzet is buiten kijf prachtig en het geestdriftig woord van Penning meester Alberts zal er ongetwijfeld het meest toe hebben bijgedragen weifelenden tot voorstemmen te be wegen. Hij zegt altijd onverbloemd de waarheid en heeft dan ook wel eens heel sombere geluiden laten horen over de K.V.P.-financiën. Des te meer indruk maakte het, hem nu te horen gewagen van de solide financiële positie, welke was verkregen, en ook van de offer vaardigheid ten gunste van de K.V.P., welke was gebleken. Het heeft geen zin, om nu nog na te kaarten over de plaats van vesti ging. De pleidooien voor het Zui den waren echter niet van gewicht gespeend. Vooral wat er in dit verband gezegd werd over het con tact met de Benelux-landen, leek ons van betekenis. Maar goed, Baarn is nu uitverkoren. We hopen van harte, dat Baarn zal slagen. CBN bloot toeval wil, dat het Febru- ari en eindigt in Mei. Dan wordt het te heet in Nice en Canne en zoekt de beau de meer frisse Baskische kust op, in het Zuid-westen van Frankrijk. Sedert jaar en dag vormt de Carna valviering het hoogtepunt van het sei. zoen en de organisatoren, die in het algemeen over rijke fondsen beschik ken, afkomstig uit vrijwillige bijdra gen van hoteliers, restauranthouders, middenstanders en rijke gasten, ma ken er dan ook een feest van, dat een week duurt en zijn weerga in de we reld niet heeft. Sprookjesachtige bloe mencorso's trekken door de straten en later zijn het de reuzen van Nice, die de aandacht vragen. Fantastische praalwagens vanwaaruit en waarop men serpentines, bloemen, kransen en lekkernijen werpt, eisen nu eens hier, dan weer daar de aandacht op. Enor me waterballetten, gala-concerten, ge maskerde en gecostumeerdë bals, feest diners en duizend andere vermakelijk heden laten de bezoekers van de ene sensatie in de andere tuimelen. Dan heft men dit jaar de Mimosa-week, belangrijke sportgebeurtenissen enz. En dat alles wordt bijgewoond door koningen en. ex-koningen, prinsen en prinsessen, .een .legertje schoon heidskoninginnen en beroemde man nequins, politici van wereldformaat en fabelachtige rijke industriëlen. De een trekt de ander en de ander trekt de een. Zo is het Carnaval te Nice net jaarlijks hoogtepunt geworden. Om het mee te maken veroorlooft men zich een trip vanaf Buenos-Aires, Washing ton. Londen en Sydney en Kaapstad, want charme, schoonheid, kleur en uit bundigheid gaan hier hand in hand. Ook mr. Moh. Rum aanwezig {"•"ISTEREN heerste er in Den Boscn een ontzaglijke drukte. Van hein de en ver was men gekomen om het Carnavalsfeest mee te vieren. Tot de vele gasten uit het Noorden behoorden ook de hoge vertegenwoor diger voor Indonesië, Mr. Moh. Rum met zijn secretaris en beider gezin nen. Zij werden door burgemeester Loeff, de wethouders en de gemeente secretaris op het stadhuis ontvangen. Vanaf het bordes hebben zij de voor bijtrekkende optocht gadegeslagen. RUIT INGEDRUKT PEN betreurenswaardig incident deed zich voor toen een grote spiegelruit van V. en D. op de Markt werd ingedrukt, tengevolge waarvan een man en een meisje zodanig door glasscherven gewond werden, dat zij naar het Groot Ziekengasthuis ver voerd moesten worden. Contributie-verhoging AP de te Goes gehouden vergade- ring van de georganiseerde kath. onderwijzers(essen) in Slot Ostende, werd na brede bespreking het voor stel om de contributie van 15 op 20 gulden per jaar te brengen, aanvaard Mej. Berkvens, hoofd der kath. meisjesschool te Vlissingen, werd in plaats van de heer F. Schuermann. die naar Rotterdam is vertrokken tot bestuurslid gekozen. De heren v. d. Dries, Favejee. Raas Vermeulen en Beekman koos men tot afgevaardigden naar de alg. vergade ring, terwijl de heer A. de Boo te T>e rede van Romme was er weer een van grote betekenis. Voor al, menen we, door de openlijke bekentenis, dat we wat de politieke belangstelling aangaat in een dal van mismoedigheid zijn beland. En dat we er niet in geslaagd zijn, de grote menigte inzicht te geven in de geweldige betekenis van de kor telings aangenomen wetten betref fende P.B.O. en Ondernemingsra den voor de toekomst van land en volk. Dit duidt op 'n ernstig manco in de voorlichting, waarbij wellicht ook de pers op de borst moet klop pen. Doch in ieder geval is 't duide lijk. dat er wegen moeten gevonden worden, om ingewikkelde wetten en rapporten voor de eenvoudige man en vrouw te „vertalen", zodat ze verstaanbaar en geestdriftwëk- kend worden. Professor Romme slaagt daarin steeds met zijn rede voeringen voor de Partijraadsleden. Het gaat echter om de grote massa, welke door de dagelijkse zorgen in politieke apathie dreigt te verzin ken. Het is hier een kwestie van methode, waarbij we ons afvragen, of de klassieke middelen van ver gaderingen en geschriften wel vol doende zijn. We moeten ons bezin nen op originele middelen, aange past aan de psyche van de moderne mens. Het klinkt misschien gek, maar we zouden eens te rade moe ten gaan bij de mensen van het re clamevak. De visie moge er zijn, het meeslepende ontbreekt maar al te vaak. Niet door te zeggen, dat ze „meeslepend" is, zijn we er. Ze moet zonder dit adjectief te gebrui ken grote scharen tot ontroering en enthousiasme brengen. Zullen we door het nieuwe vor mingswerk erin slagen, de Partij weer tot trillend, jong leven te brengen? God geve het! Kwadendamme benoemd werd tot lid der onderwijs-sectie van het Z.K.C. In de middag-bijeenkomst werd door de heer C. Vervest uit Goes een instructieve lezing met lichtbeelden over de Islam gehouden. De bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer P. J. v. d. Dries, werd ook voor het eerst bezocht door de zusters-onderwijzeressen van de Schippersschool te Hansweert.

de Stem | 1950 | | pagina 1