iOP ole BELANGSTELLING EN BEGRIP VOOR A.R. HANDREIKING Vier doden 1950 ERS EN ZN KN.V. Prof. Romme constateert politieke depressie dmachines en meubelglas Tsjecho-Slowaakse regering benoemt bisschop Complot tegen Stalin en Sovjet-Unie Sociale Lasten Een aanvaring bij Terneuzen |g 25 Februari tliteiten ■LEF. 53 iele gezin R - HEIKANT Z. Vlaanderen iinsbergen's piegelfabricage :o's. rt i8-o ^KNEUZEN Partijraad beveelt aan: halvering classificatie-aftrek als noodregeling ROVERIUS PETRUS ROMME Betekenis van de oppositie Spaanse kloosterzuster zalig verklaard Prinses Marijke als huismoedertje PROVINCIE PROGRAM K.V.P. bij verkeersongeval te Antwerpen 2 AMERIKAANSE TREINEN OP ELKAAR Bijna 200 hoge functionarissen er hij betrokken Joegoslavië niet voor dollars te koop Prins Berahard naar de V. S. Mr. J. Cals staatssecre taris van O., K. en W. |)OP VANAF f 5.- TEL- en ONTBIJT- LAKENS if4.09 |kLEURD FLANEL rose en bleu 1.60 1IPPERSLAKENS 7.60 na GRASLINNEN LAKENS I breed 9.60 ICHORTENBONT wasecht meter 2.25 SHIRTING l;m breed, extra fijn meter 1.72 6.95 tel messen fl. 900.- IJZENDIJKE 492-0 op LUCHTBANDEN ezichtigen. Licht, oer- 187-0 iterzande Telef. 34 es te halen art, voor 25 ct., punaises, wasknijpers, per kaart chuurpapier, per vel 4 ct, dels, vanaf 18 ct„ kamer- grote maat f 2.15, kam- ijkammetjes, vanaf 10,15. boterhampapier, per rol prima kwaliteit, lang 7f xtra reclame grote bezem prijzen in behangselpapier 892-0 de adviezen om- aanvragen is bij 276-0 j aangesteld als GOEDE VERZORGINO drikskinderenstraat 66 (JOEV i verschaffend ZESDE JAARGANG No. 1618 Uitgave: NV. Uitgevers MÜ^Neerlan^. Verschijnt ""^dictie 8181, Admini- Reigerstraat 16, Tel.. T Acrnoudts, stratie 8778. Redactieraad: A. F^Aernoud C. 3. v. Hootegem Mr. A. Jy Jra^est^nde. H. B. L. de Hechter, a.' Bruna.Abonne- lloofdredacteur - - 3 g0 per kwartaal, mentspr.js bi wrwtoe uitendbij niet- Perr1,,1nP» f 0 30 Losse nummers 8 cent. F^stre^no. 278841. Prijzen van buitenlandse F°—enten worden op aanvraag verstrekt. MAANDAG 20 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage:!0-25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen r 0.6O per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f t).25- per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om "redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. abonnementen F,ilandenTllOES/Westsingeb98!_Telefoon 2236 tyrdf ANEMA heeft in de Eerste Kamer gepleit voor een Nationaal Kabinet met geestverwanten van alle grotere constructieve partijen. Ik neem aan, dat zijn bedoeling was, tijdig de aandachte te vragen voor dH probleem zonder dat er nu sprake moet zijn van een Kabinetswijzi ging van vandaag op morgen. Verstaan in deze zin moet deze anti-revo lutionnaire handreiking met belangstelling en open begrip worden ont leen Nog twee jaren hebben we de tijd, om aan de practijk te toet- of deze reële mogelijkheid bestaat. Gewapend met die ervaring, s .1 Tr„L;„„tof.vw,n+;0 iqf;9. vprder zien. Aldus Professor vangen. kunnen wrbirdTKrbTne\"fö™atre"in l952 verder zien. Aldus Professor Romme in de grote rede, welke hij Zaterdagmorgen voor de Partij der K.V.P. afstak. TJ1R IS, aldus ging hij verder zo de mogelijkheid van nader be raad over de vraag, of een Kabinet met een flinke loyale oppositie tegen over zich meer aanbeveling zou ver dienen. In dit verband rijst echter de vraag, of de betekenis van de opposi tie niet aan het verdwijnen is. Immers men noemt voor de K.V.P. de oppo sitie onmogelijk en ook voor de P. v. d. A. niet wenselijk. Zo verdwijnt de mogelijkheid van de prijs voor de op positie, n.l. ook een deel te hebben aan de regering, zo wordt die oppo sitie isolement. PRIMAAT BUITENLAND SE POLITIEK? TAE LIJN, waarmede Prof. Anema het aas in de politieke vijver heeft geworpen, is het primaat van de bui tenlandse politiek. Prof. Romme on derzocht de vraag, of dit primaat in derdaad is ontstaan. Hij gaf toe: het buitenlands beleid is duurzaam van veel dieper en veel groter betekenis geworden. Als K.V.P. staan we po sitief tegenover de Benelux, de Wes terse Unie, de Europese Raad, het At lantisch Pact, de U.N.O. en de Ned. Indonesische Unie. In man- en vrouw kracht staan we bij de daardoor ge schapen taak ten achter. Bij de aan staande Grondwetsherziening zal het denkbeeld van een uitbreiding der Kamer wel aan de orde komen. Bij een aantal van 150 leden kan onze fractie bestaan uit 48 leden en dan hoop ik, aldus Prof. Romme, dat we 12 tot 15 man van onze fractie zullen kunnen bestemmen voor het tijdrovende internationale werk. Wij moeten ons daarbij niet in nieu we eenzijdigheden storten, als de een zijdige ontwapening was, doch we zul len moeten uitdragen onze zin voor recht en rechtvaardigheid, tot uiting komend in de binnenlands-politieke practijk. En daardoor blijft voor ons land primeren de binnenlandse poli tiek; misschien geldt dit wel voor elk land. DEPRESSIE TTONDERD JAAR geleden heeft de afgevaardigde R. P. Romme uit Terheijden, in de Baronie van Breda, bij het wetsontwerp, dat de scheiding tussen Nederland en België regelde gezegd: Door deze wet wordt het zegel gedrukt op de scheiding van een schoon Rijk. Een Maastrichtse afgevaardigde herinnerde daaraan de Partijraads vergadering en merkte verder op: Ik weet niet, of Professor Romme iets te mtken heeft met deze afge vaardigde, doch ik hoop, dat van hem eens zal gezegd worden: Door zijn werk is het zegel gedrukt op de economische, culturele en so ciale hereniging van twee schone rijken. Professor Romme antwoordde: Zeker had ik iets te maken met deze afgevaardigde, het was mijn grootvader. En U kunt het ook mooier zeggen: hi.j heette Rove- rius Petrus Romme. Een van mijn zoons heet dan ook Roverius Pe trus. Zeker wil ik werken in de geest zoals de geachte afgevaar digde uit Maastricht mij voor spiegelde. „Engel der bedienden". piSTEREN heeft in de Sint Pieter te Rome, de derde zaligverklaring van het Heilig Jaar plaats gevonden, nl. van de Spaanse religieuze Vincen- za Maria Lopez Vicuna, die om haar werk voor de morele en materiële verheffing van de huisbedienden, ook wel de ..Engel der bedienden" ge noemd wordt. Zuster Vincenza is de tweede Spaanse religieuze, die in het Heilig Jaar zalig verklaard is. Z. H. de Paus Pius XII, die de af gelopen week door ziekte zijn kamer heeft moeten houden, was niet bij dc zaligverklaring tegenwoordig, doch verscheen wel later op de dag, gedra gen op de sedia gestatoria, in de ba siliek om de nieuwe Zalige te ver-. DE BURGEMEESTER van New-York, William O'Dwyer, gaat en „regenma ker" engageren om vóór de zomer 4000 miilioen liter water voor de stad New-York uit kunstmatige wol ken te toveren. OOST-EUROPA beschikt over meer dan 250.000 vliegtuigen, beweert Chur chill. „Onze cijfers zal ik maar niet noemen, dat zou gevaarlijk zijn" voegde hij daaraan toe. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ zal in Australië buiten de wet worden gesteld, wanneer het betreffende ont werp van wet wordt aangenomen. JOHN LEWIS heeft opnieuw een dringend beroep gedaan op de sta kende mijnwerkers onmiddellijk het werk te hervatten „voor het welzijn en de bescherming van onze Bond en al zijn leden". MAO EN TSJOU zijn uit Moskou ver trokken onder betuigingen van vriend schap voor de Sovjets. Deze vriend schap zal „duurzaam, onverwoestbaar en onwankelbaar" zijn, zei Mao. SINT PAULUS in het jaar 51 naar Griekenland. Het 19e eeuwfeest van deze gebeurtenis zal op het feest van de Apostel, 29 Juni, in 1951 over ge heel Griekenland met grote plechtig heid worden gevierd. BELGIE voteert volgens een aangeno men wetsontwerp een bedrag van 19600 miilioen francs voor een 10-jarenplan ten bate van de ontwikkeling van de Belgische Congo. DE WIJDING van Mgr. dr. J. Theunis- sen S.M.M., apostolisch Vicaris van Nyassaland, zal 25 Maart te Meerssen geschieden door Mgr. dr. G. Lemmens, met assistentie van Mgr. W. Mut- saerts. DE VERKENNERS organiseren voor 17 en 18 Juni a.s. op de Goudsberg te Lun- teren een nationale Koempoelan. DE K.L.M. beschikt over 1220 man vliegend personeel, waaronder 440 pilo ten. Voor de oorlog was dit: 200 vlie gend personeel, w.o. 74 piloten. DE „ZUIDERKRUIS" bracht Zaterdag 1572 militairen in Rotterdam aan land, terwijl enkele uren tevoren de „Ches hire" 630 man weer naar het vader land terug had gebracht. De ..Tabinta' ontscheepte gisteren ongev. 1000 man schappen. POST VOOR opvarenden van de „Gro te Beer" voor een der tussenhavens, moet op zijn laatst vandaag nog op de bus. TN HET tweede deel zijner rede con stateerde Prof. Romme een depres sie in de politieke stemming, ook in het katholieke volksdeel. Inderdaad zijn de dagelijkse zorgen groot en die zullen er niet minder op worden. De gevolgen van ons uitgeschud-zij n door de vijand en van de diep-ingrijpende wijzigingen van de internationale ver houdingen moeten we realistisch onder ogen zien. Toch is die depressie verwonderlijk waar we een hoofdpunt van ons pro gram, de wettelijke grondslag voor de P.B.O. en de ondernemingsraden, heb ben bereikt. Dat zit hem niet alleen in de zuigkracht der dagelijkse zor gen. We zjjn er niet in geslaagd, de diepere betekenis van de bereikte her vorming duidelijk te maken, d.i. het herstel van de waardigheid van de mens in het werkleven. De practijk van de ondernemings raad zal het winstdoel in de onderne ming omvormen. De P.B.O. zal een wijd-verspreide bezitsvorming stimu leren. Nu het welhaast twintig jaar geleden is dat Quadragesimo Anno wer. scheen, zouden wij aan Rome willen lijnen te schenken. In ieder eF-wnder vragen ons verder doorgetrokken richttlijnen te schenken. In ieder ge val geloof ik niet, aldus besloot Pro fessor Romme. dat wij gezamenlijk niet in staat zouden zijn tot een mee slepende politiek op het binnenlandse terrein. Geve God ons allen tezamen nooit-of-te-nimmer af te laten van 't bouwen aan een maatschappij, ge grondvest op de sociale rechtvaardig heid. Het was wederom een ovationeel applaus, dat Professor Romme beloon de voor zijn brillante rede. En een nieuw, langdurig aangehouden ap plaus weerklonk, toen voorzitter An- driessen Professor Veraart, in deze vergadering verschenen, feliciteerde met zijn koninklijke onderscheiding. ALLERLEI JJE BEHANDELING van het ont- werp-provincie-program in de Par tijraadsvergadering der K.V.P. is in geleid met een toelichting door Mr. Dr. Mes, Gedeputeerde van Zeeland. Hij wees op de groeiende taak van de provincie, waaraan de wettelijke regeling nog niet is aangepast. Er is nog geen sprake van een eigen bud get en inzake de toewijzing der finan ciële middelen moge de Commissie- Oud een betere regeling ontwerpen, dan de bestaande. Als de Provincie intussen opkomt tegen de centralis tische neigingen der landsoverheid, mag zij zelf daarvan geen blijk geven ten aanzien van het particulier initia tief. Daaraan dient ze zoveel mogelijk vrije baan te geven. Dit waren de grondgedachten vai het provincie-program. Er was een aantal amendementen op ingediend en ter vergadering kwamen er ook nog binnen, o.a. van de Kring Til burg. Ze betroffen meest redactie verduidelijkingen. Nieuw ingelast werd o.a. een bepaling, dat het Provinciaal Bestuur medewerking Meer bewolking Weersverwachting, vanavond: geldig tot Over het algemeen veel bewol- mg met plaatselijk enige regen ot motregen, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Aanvankelijk zwakke, later tot malig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en Zui west Zacht voor de tijd van het jaar (Eigen bericht). ZATERDAGAVOND omstreeks kwart voor tien is nabij het Sportpaleis te Antwerpen een tragisch verkeers ongeval gebeurd, dat aan vier per sonen, twee dames en twee heren het leven heeft gekost. Een kleine personenauto, bestuurd door de heer J. S. te Antwerpen, op weg naar het Sportpaleis en komen de uit de richting Merxem, wilde tij dens de afdaling onder het viaduct een rijdende tram passeren. Van de tegenovergestelde zijde was intussen eveneens een auto genaderd. Een bot sing met de tram was onvermijdelijk. De gevolgen waren ontzettend. De bestuurder bleek op slag te zijn ge dood. Een der dames overleed op weg naar het gasthuis, terwijl de andere dame en heer korte tijd later in het gasthuis, waarheen ook zij waren over gebracht, het tijdelijke met het eeuwi ge verwisselden. TJET DEBAT, dat zich hierna ont- spon, gold niet de rede op zich. Het bewoog zich om verschillende concrete punten: de classificatie, de dubbele taak van minister Stikker, de waterwegenkwesties, de Benelux, de kinderbijslag voor zelfstandigen, de actie Westerling. Ten aanzien van de classificatie kwam de Partijraad tot een uitspraak en wel deze, dat in afwachting van een definitieve regeling de noodrege ling een halvering van de standplaats aftrek voor de 2e en 3e klas zou in houden. Dus niet langer 4 resp. 8 pro cent, maar 2, resp. 4 procent. Bij de besprekingen over dit punt klaagde de heer Romsom (Breda) er bitter over, dat men ten Departemen- te geen oog heeft, hoe zijn stad met 89 000 inwoners in dezen ten achter gesteld wordt bij veel kleinere plaat sen, ja zelfs bij een met minder dan 100Ü inwoners. Van bestuurszijde kwam nog de toe- zeggin, dat de fractie rechtstreeks met de minister contact zal opnemen terzake van het classificatie vraagstuk. Prof. Romme heeft in antwoord op de vele opmerkingen er o.m. nog op gewezen, dat Mr. Kropman reeds be zwaar heeft gemaakt tegen de kop peling der functies van minister Stik ker; dat men niet te gauw over een te veel aan staatssecretarissen moet spreken; dat de waterwegenkwestie bij de commissie-van Cauwelaert- Steenberghe in behandeling, niet voor openbare discussie vatbaar is; dat er terzake van de Benelux binnenkort weer een ministersconferentie plaats heeft; dat bij de noodregeling kin derbijslag voor zelfstandigen één in komensgrens voor kleinere en grote Minstens 100 gewonden, 29 doden QP LONG ISLAND, ongeveer 30 km. ten Oosten van New-York, zijn Vrijdagavond laat twee stampvolle passagierstreinen op elkaar gereden, doordat een der treinen door een on veilig signaal reed. Er zijn 29 doden en minstens honderd gewonden. Naar schatting bevonden zich in de twee treinen 400 passagiers. Joseph Keif er, de bestuurder van de trein die de aanrijding veroor zaakte, is gearresteerd. -----.-.-.-.---.-O ivaAHAJKE is „Petemoei" van het jongste wapen van de Nederlandse Landmacht, de Verbin dingstroepen. Van haar „petekind" kreeg zij met haar derde verjaardag een étui met een zilveren lepel en vork. Maar haar belangstelling ging vel meer uit naar de doos heerlijke bonbons, welke dit geschenk verge zelde. En tijdens de „officiële aanbie ding", vond ze haar twee bezems het allerbelangrijkste VtfWi rtE TSJECHO-SLOWAAKSE rege ring heeft de communistische de ken Jan Dechet, aangesteld als opvol ger van de overleden bisschop van Banska Bystrica, Mgr. Andrej Skra- bik. Door deze maatregel heeft de re gering van Praag de laatste stap ge zet tot de algehele overheersing van de Katholieke Kerk. Mgr. Strabik stierf op 19 Januari. Onmiddellijk daarop werd Dr. Daniel Brieden benoemd tot vicaris-capitu- laris werd met 't bestuur van 't bis dom belast, totdat de H. Stoel een an dere bisschop zou benoemen. Dit is de eerste maal, dat de re gering van Tsjecho-Slowakije haar dreigement heeft uitgevoerd en zelf is overgegaan tot de benoeming van ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders. Volgens de nieuwe communistische wet op de kerken is de staat daartoe gemachtigd. Een zegsman van de regering ver klaarde, naar aanleiding van deze be noeming: „De Kerk heeft de wet ab soluut genegeerd en Dr. Daniel Brie- Yrüi,CENS een nog niet van andere zijde bevestigd bericht van „Der Abend" (Amerikaanse licentie) heeft de Sovjet-Russische geheime politie te Leningrad een complot op grote schaal tegen Stalin en de Sovjet-Unie ontdekt. Het blad vermeldt als bron verleent aan provinciale instanties en organen, die gezinnen onaanvaardbaar zou zijn; dat verantwoorde emigratie voorbereiden I de actie-Westerling momenteel mis- en de nazorg van de emigranten op schien enige sympathie ondervindt zich nemen. De slotredactie van het bij de Ned. militairen, maar dat die program zal door een commissie vast- mentaliteit wel niet duurzaam zal gesteld worden. blijven. Liever loopt Tito in lompen jyrAARSCHALK TITO heeft voor 'n gehoor van 50.000 mensen te Ti- tibo Uzice, een van de onlangs naar hem genoemde plaatsen, geklaagd over de vertraging in de inwilliging van Joego-Slavië's verzoek aan de Internationale Bank om een lening. Volgens de pers van de Kominform verkopen wij ons land voor dollars, aldus Tito. „Zij zijn leugenaars, hun leugens zijn evengroot als zij zelf". In dien het Westen niet met ons zou wil len handelen of reeds gesloten over eenkomsten verbreekt of druk op ons uitoefent, zullen wij ons eerder neer leggen bij het feit, dat ons vijfjaren plan enige tijd niet gevolgd kan wor den, dan dat wij onze beginselen la ten varen. Wij zullen liever in lom pen lopen, totdat wij uit eigen kracht in onze behoeften kunnen voorzien. „kringen in de omgeving van de Sov jet-Russische bestuurscommissie in Duitsland". Leider van het complot zou maar schalk Govorof zijn. Bijna 200 voor aanstaande officieren, regerings- en partij-functionarissen zouden er bij betrokken zijn, onder meer leden van het politiek directoraat Leningrad en zelfs van het Ministerie voor Staats veiligheid. Het doel van het complot zou ge weest zijn, een grotere niet-federale Sovjet-Russische republiek te vormen met Leningrad als hoofdstad. „Deze ondergrondse beschouwde de beloften van de Sovjet-leiders als leu gens en vreesde, dat de expansiepoli tiek van Stalin de Sovjet-Unie op de rand van oorlog zou brengen". den benoemd tot Vicaris van het bis dom zonder daardoor de noodzakelij ke toestemming aan de regering te vragen". Deze nieuwe „bisschop heeft zijn instelling ten aanzi n van de com munistische regering zeer duidelijk te kennen gegeven, toen hij eens zeide: „Indien wij, priesters, het socialisti sche streven van onze regering steu nen, dan behoeven wij niets te vre zen". Het is wellicht overbodig erop te wijzen, dat de benoeming van deken Jan' Dechet tot bisschop van Banska Bystrica geen rechtsgeldigheid bezit en vanzelfsprekend niet wordt erkend door de H. Stoel. TYE ARBEIDER wordt verplicht 'n groot deel van zijn loon af te staan voor sociale lasten: verzeke ring van de oude dag en tegen de kwade kansen: invaliditeit, ziekte, kinderbijslag en werkloosheid. Er wordt geregeld een vinnige strijd gevoerd tussen werkgevers en werknemers, wie verplicht is de pre mie te betalen. Die strijd heeft slechts formele betekenis. Want al les wat betaald wordt, gaat af van het loon van de werknemer, ook als de werkgever de premie betaalt. Hij moet immers de premie in de prijs doorberekenen. Uit de verkoopsprijs moet de premie worden gehaald en het is voor de berekening van de werkgever onverschillig of hij zijn premie rechtstreeks aan het verze keringsorgaan betaalt dan wel de arbeider zoveel loon meer geeft, dat de arbeider zelf daaruit de verschul digde premie kan betalen. In ieder geval komt de premie ten goede aan de werknemer en is het dus zijn eigendom. Het grootste gedeelte van de som men, die als sociale verzekerings gelden worden betaald, dragen niet rechtstreeks bij tot vermeerdering van het maatschappelijk kapitaal, 't Is slechts geld, dat geadministreerd wordt en ten behoeve van de recht hebbenden wordt uitbetaald. De kin derbijslagpremies worden door de uitvoeringsorganen dezer wet on middellijk weer als kinderbijslag uitbetaald. Het ziekengeld, dat aan de fondsen wordt gegeven, wordt door deze weer doorgegeven aan de doktoren, specialisten, apothekers, en ziekenhuizen, die aan de zieke arbeiders hun diensten verleend hebben. De werkloosheidsgelden worden misschien langer geadmini streerd, maar ook deze worden aan de werkloze arbeiders uitbetaald: de premies worden niet hoger ge steld dan nodig is voor het betalen van wachtgelden en gedwongen werkloosheidsuitkeringen. Belgisch en Panamees schip beschadigd TIET BELGISCHE stoomschip „Louis Sheid", groot 7606 bruto register- ton en toebehorende aan de Société Anonyme „Armement Deppe" te Ant werpen, is, komende van Antwerpen, ter hoogste van de Eendrachtpolder bij Terneuzen in aanvaring geweest met het Panamese stoomschip „Maria G", groot 3326 bruto registerton en toebehorende aan „Cia Crystal de Vapores" in Panama. De „Maria G" is met ingedrukte voorsteven opgevaren naar Antwer pen en de „Louis Sheid" heeft averij aan de achtersteven. De „Maria G" kwam van Tyne. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Nader wordt vernomen, dat de „Louis Sheid" bij gasboei nummer 16 ter hoogte van Terneuzen aan de grond is gelopen. Het schip heeft een tros in de schoef. Het is later vlot gekomen en door Belgische sleepboten naar Antwerpen gesleept. JpRINS BERNHARD zal op 2 Maart in de Ver. Staten aankomen voor een reis van een week, langs de West kust. Dit heeft de Nederlandse am bassadeur, mr. van Kleffens, aan de pers meegedeeld. De Prins zou waar schijnlijk vliegtuigfabrieken in Cali- fornië bezoeken en op 8 en 9 Maart naar Washington gaan. Verwacht wordt, dat de Prins Tru man en Acheson zal ontmoeten. TIET LID der Tweede Kamer, Mr. J. M. L. Th. Cals uit Nijmegen, is benoemd tot Staatssecretaris bij het Ministerie van O., K. en W. De nieuwe staatssecretaris van O., K. en W. werd op 18 Juli 1914 te Nij megen geboren. Hij bezocht het gym nasium te Roermond en studeerde aan de rechtsgeleerde faculteit van de R. K. Universiteit te Nijmegen. Mr. Cals is voorzitter van de Mijn- industrieraad en voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Neder land. 0OK v Man" or zon op onder 18.02 uur. 11 uur. Morgen: m op 9,06 uur. DE fondsvorming voor de pensioenen is eigenlijk maar 'n fictie. Sinds vele jaren wordt er door de voorstanders van fondsvor ming en omslagstelsel hevig gedis puteerd. Maar men moet wel aan de voorstanders van de omslag toe geven, dat, zolang er meer aan pen sioenen wordt uitbetaald dan er aan premies binnenkomt, van het vor men van fondsen geen sprake kan zijn. Behalve de premies moet zelfs een deel van de belastinggelden aan de pensioenbetalingen worden be steed. Nu kan de staat wel andere belastinggelden gebruiken om deze in oe pensioenfondsen te storten. Maar dat is ook een fictie. Want de staat leent die gelden weer uit aan zichzelf of aan zijn organen en belooft dan aan zich zelf of zijn organen rente te betalen. Deze ren te moet toch weer door de belas tingbetalers worden opgebracht. Als iedere werker op de duur voor een pensioen in aanmerking komt, met uitzondering van enkele weinige grote ondernemers, dan betekent dat, dat de werkers van nu de gelden opbrengen voor de gepensionneer- den van nu, opdat zij strakjes zelf gepensionneerd kunnen werden uit de lonen van de werkers van straks. Dat is juist, wat het omslagstelsel voorstaat. Alleen de invaliditeit brengt gel den op, omdat de uitbetaling van de renten afhankelijk is van de vroeger gestorte premies, ofschoon ook hier de belegging meer fictie, dan werkelijkheid is. Wat echter geen fictie is, dat is het vorderingsrecht van de arbei der op de uitkeringen. Dat vorde ringsrecht is vermogen of eigendom van de arbeider. Het is geen eigen dom van de enkele arbeiders, maar vorderingsrecht van alle arbeiders tezamen tot uitkering onder zekere omstandigheden, JJET FUNDAMENT van de vorde ringsrechten zijn niet de brief jes (schuldbewijzen), die door de Rijks-verzekeringsbank en andere uitvoeringsorganen geadministreerd worden. Het fundament zijn de werkelijk productieve krachten der gemeenschap. Op de gezamenlijke productieve krachten (arbeid en ka pitaal) hebben de arbeiders een claim. Die moeten behalve het loon tot levensonderhoud ook de kwade kansen van de werkende en afge werkte werkers betalen. En het is hierbij onverschillig of de arbeiders zelf dat geld een ogenblik in han den krijgen of niet. Het behoort niet toe aan de arbeiders in het al gemeen, maar alleen kan die arbei ders, die door de „kwade" kansen getroffen worden: ziekte, invalidi teit, werkloosheid, kinderrijkdom of oude dag. Als wij spreken over eigendom spreiding en eigendomsvorming door de arbeiders, moeten wij met dit vorderingsrecht terdege reke ning houden. Het recht op een lijf rente of een uitkering van een par ticulier persoon geldt als vermogen. Alle arbeiders gezamenlijk hebben ook zulke vorderingen op uitkerin gen en wij moeten dus ook zeggen, dat zij een collectief vermogen be zitten, waaruit hun onder zekere omstandigheden uitkeringen wor den gedaan. Dat beperkt de moge lijkheden tot persoonlijke vermo gensvorming van de arbeider sterk. Maar het sluit die eigendomsver werving toch niet uit, zoals wij in een volgend artikel nader zullen uitwerken. Dr. DE BRUYN S. J.

de Stem | 1950 | | pagina 1