Het Centraal Vormingsinstituut wordt in Baarn gevestigd Onze jongens in Indonesië We zagen het beeld van Pastoor Bastiaansen H. Vader over taak der kath, pers Apologie der K.V.P. Twee arbeiders door trein gedood Levend als een heilige, heiligend alwie leefde Zo moet de onbereikbare Van Gogh er uitzien Leeuw klauwt zijn temmer Zuid-Afrika koopt sterfhuis van Paul Kruger aan Tabinta vandaag in Amsterdam Koningin en prinsesjes Maandag naar St. Anton 3-jarïge op stap PARTIJRAAD K.V.P. IN UTRECHT BIJEEN GEEN VOLLEDIGE EENSTEMMIGHEID OVER VESTIGINGSPLAATS Voor en door leken EEN STUK KLEI, EEN MANNENKOP, EEN PRIESTER Meer bewolking Ontroerend ontwerp van Albert Meertens Partijraad en Carnaval Boekhouder hield belastinggelden achter ZESDE JAARGANG No. 1617 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau vodr Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bijbureaux OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 2347). MEN HERINNERT zich ongetwij feld ons verhaal over Minus Oostrijk, de vroegere postbode te Etten, die in zijn vochtige, met planken dichtgespijkerde en on verwarmde woning een originele aquarel van Vincent van Gogh be waart. Hierboven een geheugen-re productie van de bewuste aquarel, onbereikbaar sedert Minus een eenzelvig, argwanend man gewor den is, die zijn schat voor ieder verborgen houdt. Het is een gezicht op de binnen weg van Etten naar Leur. Op de lantaarn. Misschien dat daar de voorgrond een boerinnetje, dat zich opzichter eens naar kwam kijken, over de met sneeuw bestoven weg De weg bestaat nog, alleen zijn de naar Etten spoedt. Iets verderop knotwilgen verdwenen en is hier staat een heer met een grijs baard- en daar een huis verrezen. Zelfs je. Zeer klaarblijkelijk de toen- vindt men hier nu in de buurt malige opzichter van gemeentewer- een fabriekje, ken, die zijn rug keert naar de Hoe wij in bezit van deze repro werkman, bezig met het aanvegen ductie kwamen is een geschiedenis van de weg. Op de achtergrond, op zichzelf. Er zit een andere Van tussen de wilgen, bespeurt men Gogh-geschiedenis aan vast, wei met enige moeite het torentje van licht nog interessanter dan 't ge- de prot. kerk van Leur en rechts val van Minus. Men vindt het getuigt een afgeknapte paal van de verhaal, met foto's en al, op pag. 3 vroegere aanwezigheia van een van dit nummer. TJIERENTEMMER KLANT, eigenaar van het dierenpark te Valken burg, die bezig was met de dressuur van zijn nieuwe leeuwengroep, be stemd voor circus Jtrassburger en bestaande uit zeven leeuwen, is plot seling door een der dieren aange vallen. Tijdens het dresseren sloeg een anders rustige leeuw plotseling zijn rechterklauw uit en alhoewel de temmer zich nog zover mogelijk naar achteren wierp, werd hij ferm aan de linkerhand geraakt, zodat het bloed er uit spoot en een pees ernstig ge raakt werd. Desondanks bracht hij het nummer ten einde en verliet daar na de kooi om zich onder medische behandeling te stellen. De arts gaf de temmer een inspuiting tegen tetanus en hechtte de wonde. TN DE SENAAT van de Unie van Zuid-Afrika heeft de minister van Financiën meegedeeld, dat de bevol king een bedrag van 8000 pond ster ling heeft bijeengebracht voor de aankoop van het sterfhuis van wijlen President Paul Kruger, dat in Cla- rens (Zwitserland) ligt. rj. H. DE PAUS is thans van zijn influenza zover hersteld, dat Hij weer Zijn zeer drukke werkzaam heden heeft hervat. Gisteren zou de H. Vader de 300 in Rome vergaderende katholieke juor- nalisten toespreken. Dat is echter niet kunnen gebeuren. De red is nu gepu bliceerd in het Vaticaanse blad Os- servatore Romano, waarin de Paus zei, het te betreuren, dat openbare mening tegenwoordig een holle phrase was geworden. „Reusachtige massa organisaties grijpen de mens in haar gecomplicerd mechanisme, smoren alle spontaniteit der openbare me ning en reduceren haar tot blinde eenstemmigheid". In een dergelijke situatie zou het grootste kwaad, dat katholieke pu blicisten kon overkomen, aarzeling en de faitisme zijn. De katholieke pers moet de moed hebben zelfs al zou dit financiële offers kosten om al het nieuws, dat het geloof en de eerlijkheid aan tast, uit haar kolommen te weren, aldus de Paus. IN KAMPEN IS EEN 62-jarige man bij het aanbrengen van een antenne van het dak van zijn woning gevallen. Het was een hoogte van 6 meter. Hij overleed aan de verwondingen. EEN BELGISCH meisje en een Zwit serse jongen hebben de prijs gewon nen in een wedstrijd voor het beste opstel en het mooiste reclamebiljet, die door de Unesco was uitgeschreven. Zij hebben elk 250 dollar gekregen. AAN DE nabestaanden van 27 in de strijd tegen de Jappen gesneuvelde verzetsstrijders is door minister Goet- zen de „verzetsster" uitgereikt. IN POLITIEKE KRINGEN te Londen wordt voorspeld, dat Herbert Morri son, de tegenwoordige vice-premier, minister-president zal worden als de Labourpartij in de Britse verkiezin gen de overwinning behaalt. HEDLER, de voormalige afgevaardig de van de Duitse partij in de West- Duitse Bondsdag, wiens vrijspraak door een Duits Hof een storm van protesten heeft doen ontstaan, zal op 24 Febr weer voor een zuiveringshof moeten verschijnen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Joh. van Oldenbarneveldt pass. 17-2 Gi braltar. Waterman 16-2 van Aden, Dorsetshire pass. 16-2 Algiers. Ko- ta Inten 16-2 van Djakarta, Sibajak 16-2 van Djakarta. Tabinta passeerde 16-2 Quessant. JJET TROEPENSCHIP „Tabinta" wordt vandaag in de namiddag met repatriërende militairen uit In donesië in Amsterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene om- standighede, Zondag des morgens te 9,00 uur. JJ. M. DE KONINGIN hoopt de va- cantiereis naar St. Anton aan staande Maandag te kunnen aanvaar den. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zullen haar moeder verge zellen. Tijdens de afwezigheid zal Prinses Wilhelmina zich met het toe zicht op haar jongste kleinkind Prin ses Marijke belasten. De Koningin is voornemens medio Maart naar Ne derland terug te keren teneinde Prins Bernhard bij zijn aankomst in het vaderland te kunnen begroeten. De heen- en terugreis zullen per konink lijke trein worden afgelegd. Elfstedentochter - in - spé JJRIE JAAR is Willy Draaisma uit het Noordelijke Bolsward, maar het jochie toont nu al eifstedenad- spiraties te hebben. In Bolsward stapte hij op een on bewaakt ogenblik in een autobus in de richting Workum. Hij had op zijn leeftijd nog geen kaartje "nodig en waarschijnlijk werd hij door de inzit tenden gehouden voor 'n kind van één der medepassagiers. Het spelletje vol deed de kleine baas- goed, want van Workum ging het via Hindelopen naar Stavoren. Dat was dus al de vierde van de elf steden Ondertussen zochten ouders, buren en politie in alle stegen en straten van Bolsward en vreesden het ergste, tot dat uit Staveren een telefoontje kwam dat de kleine „elfstedentochter" daar was gestrand. Met de kerende bus aanvaardde de d eumes de thuis reis TJE K.V.P. KRIJGT EEN CENTRAAL VORMINGSINSTITUUT. Het zal worden gevestigd in een daartoe aangekocht oud landhuis te Baarn met een park eromheen. Er is weinig verandering in het gebouw nodig. Het is gelegen op 12 minuten lopen van de katholieke kerk en van het station. Het Vormingsinstituut is bedoeld, zoals vroeger reeds uitvoerig werd gemeld, als instituut voor kadervorming, als studie-centrum en als gesprekcentrum. Schaepmanfonds en Goseling-Verschuur-fonds zijn be reid gebleken er 1,5 ton in te beleggen. De 170 mille, die bovendien nog nodig waren, zijn ook reeds grotendeels bijeengebracht. pATER STOKMAN heeft het voor- stel uitvoerig verdedigd. Hij be toogde, dat de K.V.P. wat de scholing betreft ten achter is gebleven bij alle andere grote katholieke organisaties. En toch is ze een levenskwestie gewor den. Het accent is verlegd van de strijd om onze rechten en vrijheden naar de constructieve opbouw van een Christelijke staat. We moeten aan Nederland geven 'n brede schare van staatkundig geïnteresseerden. Het in stituut moet uitgroeien en de resul taten van zijn studie doorgeven aan de afdelingen. Hij legde er de nadruk op, dat hier sprake was van vorming van katholieke leken onder leiding van een katholieke leek. Zijn betoog had niet allen voldaan. TEGENVOORSTEL r)E BOSSCHE Kring deed een le- genvoorstel. Hij wilde de op richting van het centrale instituut uit. stellen, totdat eerst een proef zou zijn genomen met een gecombineerde cen trale en gedecentraliseerde vorming, waaromtrent men een heel program had uitgedokterd. Groepen van 4, 5, 6 of meer afdelingen zouden een vor mingsleider aanwijzen. Ai die vor mingsleiders bij elkaar moesten een club vormen. Die club zou dan over bepaalde concrete vraagstukken door deskundigen worden voorgelicht. Zij zouden die vorming doorgeven aan de groepen, de groepen aan de afde lingen. Een en ander met behulp van op schrift gestelde handleidingen. Dr. van Bergen (Aarle Rixtel) heeft de bezwaren tegen t' voorstel na der toegelicht en het Bossche voorstel verdedigd. Hij zag financiële bezwa ren. Hij meende, dat de centrale vor ming pas na jaren zal doorwerken in de gedecentraliseerde vorming. Hij vreesde, dat juist uit het Zuiden de deelneming zeer gering zou zijn. De gedecentraliseerde vorming kan op een en ander niet wachten. Hiermede ver wierp de kring Den Bosch niet de ge dachte op zich. Doch een definitieve beslissing wilde hij uitstellen tot na de verkiezingen van 1952, De heer Sens (Limburg) viel net P.B. bij in zijn voorstel, doch waar schuwde ervoor, de leiding van het Centrum ook op te dragen aan de Partijsecretaris naast zijn andere werkzaamheden. De heer van H a a- ren (Arnhem) ondersteunde daaren tegen het betoog van de Bossche afge vaardigde, dat er niet te veel gecen traliseerd moet worden. Hij vroeg ook: Heeft het P.B. wel contact gezocht met andere volkshogescholen en met de sociale scholen van boeren, midden standers en arbeiders? Tenslotte heeft d heer Schroder (Limburg) net Bossche voorstel krachtig ondefsteund. Hij had ook bezwaar tegen Baarn als centrum. Men moet naar het Zuiden gaan. zei hij, bijvoorbeeld in de Ba ronie van Breda, mede met het oog op het contact met de Beneluxlanden. DE FINANCIEN pinancieel heeft de partijpenning meester, de heer Alberts, het voor stel daarentegen krachtig verdedigd. Schaepman- en Goseling-Verschuur- fonds zijn bereid IV2 ton in het ge bouw te beleggen. Er is in den lande een geweldige bereidheid gevonden om het alle: grootste deel van het reste rende bedrag bijeen te brengen. De investering komt royaal en goed in orde zei de penningmeester met na druk. Hij is ook overtuigd, dat de Hieronder soldaat Rombouts, uit Terheijden, Klein Dreefje A 272 B. Links Bertus van Gils, Batenburglaan 110, te Breda. Hiernaast: Jolian de Haan, Noodplan D 16, te Breskens, die na ruim 3 jaar tropen gauw naar huis hoopt te komen. Geheel links: Nicolaas Groenwege uit Putte, gekiekt voor een in drukwekkende boom te Batavia. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Droog en aanvankelijk nog zon nig weer, doch later vanuit het Westen opkomende bewolking. Matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Heden: Zon onder 17,59 uur en maan onder 19,50 uur. Zondag: Zon op 7,48 uur en onder 18 uur. Maan op 8,48 uur en onder 21,03 uur. Maandag: Zon op 7.46 uur en maan op 8,57 uur. pASTOOR BASTIAANSEN Uïï ST. WILLEBRORD krijgt zijn stand beeld. Ge ziet hem hier afgebeeld staan, zoals hij was, toen hij nog onder zijn eigen mensen werkte, levend als een heilige en heilig makend alwie leefde. We waren in het schone dorp Berg en Dal bij Nijmegen op bezoek bij de beeldhouwer Albert Meertens. En ge kunt ons geloven of niet, maar de kunstenaar zei ons vol overtuiging: „Dit is een van de mooiste opdrachten, die ik ooit in mijn leven heb gekregen. Het is moeilijk, omdat ik de Pastoor niet tijdens zijn leven heb gekend. Maar het is toch weer gemakkelijk ook, omdat zijn gelaat en zijn handen, zijn houding en zijn oogopslag zozeer die van een heilig en apostolisch priester zijn, dat de handen van een beeldhouwer als het ware gedwongen worden iets schoons tot stand te brengen". rPOEN hebben we naar het levens- A grote ontwerp gekeken. Het stond temidden van de honderden voorwer pen, die men gewoonlijk in een kun stenaarsatelier aantreft. En toch stond het daar ver bovenuit, niet in centi meters uitgedrukt, maar in geestelij ke verhevenheid en in een aan alle tijd en maat ontvliedende grootsheid en adel, die niet nalaat diepe ontroe ring en ontzag te wekken. We zagen een stuk klei, een man" nenkop, een priester. We zagen het beeld van Pastoor Bastiaansen zali ger, we zagen het werkstuk van een kunstenaar. Maar we zagen ook St. Willebrord. Daar lag besloten in die wijze en zo zachtmoedige ogen een volmaakt beeld van wat zijn paro chie tijdens zijn leven en nu nog na zijn dood voor hem was en is: enig voorwerp van overmatige liefde en onbegrensde toewijding. En dan zijn mond- We zouden willen, dat met ons alle men sen van St. Willebrord in de werkplaats van Meertens wa ren geweest. Ze zouden stil van dankbaar herkennen hebben gestaard naar de trekken rond die ascetische mond en ze zou den weer hebben meegeleefd met vele gebeurtenissen uit hun eigen leven, toen deze mond woorden sprak van troost en bemoediging, van gelukwens en meeleven, van vermaning of verwijt. CATHARINA VAN PEER: QNGETWIJFELD zal vooral om die mond het beeld van Meertens in St. Willebrord worden geprezen, mis schien wel met dezelfde woorden, die Catharina van Peer, die bij Pastoor Bastiaansen huishoudster was, tot ons sprak: „Het was een beetje een jonge pas toor, die we deze week in Berg en Dal zagen. Maar hij geleek sprekend op de Pastoor zoals wij hem altijd hebben gekend en vooral de mond was prachtig." Maar ook zjjn handen waren, wat men zou kunnen noemen „boeiend". Losjes gevouwen schijnen zij een in steen gehouwen uitnodiging te zijn tot een gebed en men zou zonder over drijving kunnen zeggen, dat Meertens erin slaagde van deze priesterhanden, sierlijk van lijn en krachtig van vorm, een gebed op zichzelf te maken. In dit ontwerp heeft hij nog eens temeer bewezen, behalve 'n zeer kun dig vakman, ook een groot en volle dig mens te zijn. Ware hij dit niet, dan zou het hem niet mogelijk zijn geweest een zo monumentaal vergees telijkt beeld te ontwerpen met als werkbasis niet anders dan enkele fo to's en wat getuigenissen van die de Pastoor van nabij kenden. HET ZWAARSTE KOMT NOG. JTET ZWAARSTE WERK komt voor Meertens nog: het houwen in zandsteen naar het model, dat hij ont wierp. Wat we aan ander werk van hem zagen, doet ons spontaan zeg gen: dit lukt hem natuurlijk schitte rend. We zagen de Madonna met Kind, een beeld dat sinds Mei 1949 het Ma- riaplein te Nijmegen siert. We her kenden in dit werkstuk dezelfde vak bekwaamheid en dezelfde overgave, welke ons in het ontwerp van Pas toor Bastiaansen zo diep troffen. Pastoor Bastiaansen was een groot priester, die zijn parochie in menig opzicht „groot" maakte. Men heeft, in dank en eerbiedige hulde, een kun stenaar gevonden, dank ook zij de ijver van Pastoor van 't Riet en van architect Sturm, die groot genoeg is om deze grootheid voor vele toekom stige geslachten van St. Willebrord ongeschonden te bewaren. A/IIJN oud-Maastrichts muiters- bloed is aan het koken ge raakt, zo zei de heer Schroder uit Maastricht ter Partijraadsvergade ring van de K.V.P, Evenals het vorig jaar zijn de kiezers uit het Zuiden diep in hun hart getrof fen, omdat deze vergadering nu weer samenvalt met Carnaval. De mensen hebben bij ons Maandag wel wat anders aan hun hoofd dan het lezen van Partijraadsverslagen. De propagandistische kracht gaat daardoor verloren. Wij wensen niet steeds de risée van onze familie- te zijn, die zeggen: Die van Den Haag maken wel uit, dat jullie moeten vergaderen inplaats van carnaval-vieren. Wanneer nog maals op Carnaval wordt verga derd, dan moeten de Zuidelijke af gevaardigden en bloc afwezig blij ven. En ook de Zuidelijke journa listen moeten het vertikken. Hun werk is toch vergeefs. Pas Woens dag komen onze kiezers in het Zui den bij en dan hebben de kinderen de kranten met de verslagen al verscheurd. Voorzitter Andriessen heeft be terschap toegezegd. Men moest nu wel vergaderen, omdat de optie op het gebouw te Baarn juist deze Zaterdag afliep. Doch behoudens in geval van zeer bizondere om standigheden zal er met de wensen van Brabant en Limburg rekening gehouden worden. kleine tekorten in de exploitatie best aangevuld kunnen woyden: „Ik vraag U niet met mij een dodensprong te maken, doch een gedurfde sprong'" Pater Stokman heeft o.m. nog ge zegd, dat het systeem-Den Bosch in zake gedecentraliseerde vorming heel goed past in de plannen van het P.B. Terwijl de heer Andriessen vertelde, dat over de leiding van het instituut nog niets is beslist. In de avondvergadering is de discus, sie over het voorstel nog even voort gezet. Dr. van Bergen gaf zich niet gewonnen en iiet zelfs hst woord va-banque-politiek vallen. Penning meester Alberts kwam daar met klem tegen op en ook de voorzitter verze kerde nogmaals, dat het plan finan cieel redelijk verantwoord wss. Ten aanzien van de plaats van vestiging merkte de heer Alberts nog op. dat er van de 350.000 leden van de partij over de 200.000 ten Noorden van de grote rivieren wonen De vergadering oechtte met over grote meerderheid (71 - 6 st.J liaar goedkeuring aan het plan. TWEEJAARLIJKSE CON GRESSEN Alvorens dit voorstel in behandeling kwam, had een korte gedachten- wisseling plaats over het voorstel, om de Partijcongressen voortaan slechts om de twee jaar te doen plaats vinden. De afgevaardigde van de Jongeren- raad was het er helemaal niet mee eens. Hij vond de jaarlijkse congressen juist voor de kleine man toch wel erg belangrijk. Zijn mening vond echter slechts bijval bij 18 afgevaardigden. Daartegenover stonden er 71, die de gedachte van het P.B. steunden. BEGROTING EN VOORSTELLEN TNe verdere avond was gevuld met besprekingen van de financiële verslagen en de begroting, waarbij penningmeester Alberts voor zijn so iled beheer vele lof mocht incasseren. Prae-adviezen van het P.B. ten aanzien van de voorstellen der krin gen werden alle aanvaard. De kring Tilburg liet zich maar niet meer ho ren over het afwijzend advies inzake verlaging der contributie-afdracht. Mr. J. Houben, Breda, vroeg wel bizondere aandacht voor het emigratie probleem, door de kring den Haag aan de orde gesteld. De partijsecretaris, dr. Albering, vertelde, dat hij geregeld contact heeft met de Kath. Centrale Emigratie Stichting en daardoor op de hoogte blijft van de stand van za ken. Op een uitzonderlijk vroeg uur (10 uur) ging de vergadering uiteen tot Zaterdagavond. Levensgroot ontwerp in klei, waaraan de beeldhouwer Albert Meertens uit Berg en Dal de laatste hand legt. V/OORZITTER Andriessen heeft in de Partijraadsvergadering van de K.V.P. de handschoen op genomen, welke door de Linie zo uitdagend in het strijdperk is ge worpen. Hij nam tot uitgangspunt de uitspraak van Pater Creyghton: „De katholieke staatskunst is de staatskunst, waardoor de Kerk haar invloed moet oefenen op de georganiseerde samenleving", waaruit dan de conclusie werd ge trokken. dat ..op de moderne ka tholieke staatsman een eigen ver antwoordelijkheid rust met betrek king tot de invloed van de Kerk op de georganiseerde samenle ving". Nu is de heer Andriessen geen theoloog, evenmin als Prof. Rom- me en Prof. Gielen, omtrent wie De Linie dit met nadruk meende te moeten vaststellen. Hij heeft echter niet zonder vrucht de en cycliek „Immortale Dei" gelezen. En hij mocht o.i. aan de hand daarvan terecht vaststellen: In het licht van de Pauselijke leringen en met in achtneming van onze con crete verhoudingen, zou naar mijn ge voelen een partij als instrument van de Kerk zowel theoretisch onjuist als in de praktijk hoogst gevaarlijk zijn. Het zou er toe kunnen leiden, dat de Kerk verantwoordelijk zou worden gesteld voor de politiek van de partij of haar vertegenwoordigers, met als de gevol gen ook voor de Kerk, daaraan ver bonden. - Zo is dan ook de K.V.P. een zelfstandige partij, die haar eigen ver antwoordelijkheid draagt, haar eigen program vaststelt en dit poogt te ver wezenlijken. Een geestelijke adviseur heeft zij niet, trouwens het bezit daar van zou haar evenmin stempelen tot een Kerkelijke organisatie of als een instrument van de Kerk. In de polemiek met Prof. Rom- me had De Linie aan de K.V.P. min of meer het recht ontzegd zich te tooien met „de glorieuze naam van katholiek". Hiertegenover stelde de heer Andriessen de volgende passage uit het Algemeen Reglement: „Het doel der Partij is, het algemeen welzijn van 't Nederlandse Volk te be vorderen, op de grondslag van de ze delijke normen, gelegen in de natuur lijke orde en in de Goddelijke Open baring, gelijk deze door het Kerkelijk leergezag worden verklaard". Daaruit blijkt, zoals de heer An driessen opmerkte, dat de zedelij ke normen, dat de zedenwet, wel ke de partij bij .haar staatkundige werk wil hanteren niet losgemaakt worden van de Kerk, die immers alleen de ware kent en ze ons kan voorhouden. Er blijkt ook uit, dat onder deze doelstelling de hei palen van onze eigen moraal zijn geslagen, een feit voor de^practi- schs politiek van niet te onder schatten betekenis. En is derhal ve wel degelijk reden om ons met de glorieuze naam van Katholie ke Volkspartij te bekleden. DE heer Andriessen liet ook an dere critische stemmen de re vue passeren. De meergenoemde Linie had ie mand aan het woord gelaten, die voor de partij voldoende bindmid del zag, als de leden 's morgens maar aan een en dezelfde commu niebank zitting namen. Over trouw aan partijprogramma's moest men zich maar niet het hoofd breken. Wat zou er aan invloed op de gang van zaken overblijven, wan neer de partij op deze wijze zich zelf zou ontbinden? vroeg de heer Andriessen met klem. En hij gaf er het antwoord bij: Grote belan gen zouden erdoor worden ge schaad en van positieve arbeid in de geest van de Pauselijke Ency clieken zou weinig of geen sprake meer zijn. Een ander criticus was van oor deel, dat „het Katholieke volks deel der partij niet stemt, omdat het 't eens is met de politiek van de partij, maar omdat het dit uit re ligieuze overwegingen een ver plichting acht". Waartegenover de heer Andries sen stelt: „Er zullen er zonder twijfel zijn, die handelen als hier gesteld, maar er zijn er honderd duizenden ik zeg dit uit erva ring en met diepe overtuiging die uit liefde voor de partij, haar werkten haar program, haar uit overtuiging steunenIndien deze criticus gelijk had, dan zou den onze congressen niet slagen, onze gewestelijke kaderdagen mis lukken, onze landelijke Kaderda gen minder bezoekers trekken, de contributie niet binnen komen en onze verkiezingsmeetings een fias co zijn (vervolg op pag. 2) QNDER de gemeente Nootdorp zijn twee spoorwegarbeiders overre den door de trein uit de richting Gou da naar Den Haag. Zij zijn beiden gedood. Men neemt aan, dat de ar beiders, die daar aan het werk wa ren, ten gevolge van de sterke wind de waarschuwingsSeinen niet hebben opgemerkt. JN AMSTERDAM is een boekhouder aangehjuden, die voor enkele za kenlieden de boekhouding bijhield. De man heeft voor de belastingen be stemde gelden zelf behouden. Toen de deurwaarder bij de zaken aanklopte, kwam dit aan het licht. In totaal heeft de boekhouder een bedrag van bijkans 3000 gulden verduisterd.

de Stem | 1950 | | pagina 1