Indo=Chinese probleem test=case voor politiek in Zuid=0ost=Azië De Scheepsramp bij Willemstad in 1940 strijd Minister van Maarseveen getroffen door ernst Indonesische regering Generaals Revers en Mast deden heel rare dingen NIET „ZO MAAR EEN BURGER OORLOG".IN VIETNAM Minder alcohol, meer sparen! Churchill „dood" EEN PERSOONLIJKE BELEVENIS EN CLANDESTIENE FOTO'S OVER Van 7 op 8 jaar voor Nol de Brabander AMERIKA HEEFT ANTWOORD OP TWEE VRAGEN NOG NIET GEVONDEN Niet lang wachten Aankomst „Cheshire" en „Zuiderkruis" Actie Westerling „brute en zinloze moordpartij' Een maand later Prinses Marijke 3 jaar Vrede na Vader sloeg baby dood Militair vliegtuig verongelukt Premier Ramadier wilde de zaak sussen Voor jaarstemper atuur ,Jk hoorde een daverende slag.... en wat ik toen zag, zal ik nimmer vergeten" H* schip „Rhenus", dat op eigen kracht voer, was op een mijn ge lopen en midscheeps getroffen. Het was vreselijk. „Ge kunt u dat inden ken, als ge weet, dat de Duitsers soms 2000 gevangenen en meer op een schip vervoerden. De mens zaten samenge pakt in het ruim en boven op het dek. En dan op een mijn te varen." Het water werd zwart en vuil van de stookolie.; een ontzettend gekerm en gekrijs van gewonden klonk de van alle zijden toegeschoten hulp in de oreh. Honderden verminkten dreven in het water, schreeuwend engillend om hulp. De paniek was verschrikke lijk. Vissers sprongen in bootjes. Duit sers brachten hun motorboten op gang en het reddingswerk ving aan. Er is hier haast bovenmenselijk werk ver richt, om de gewonden en drenkelin gen aan wal te brengen. „Ge kunt U geen denkbeeld vormen van de ellende die ik daar gezien heb. Het heeft ook geen zin, dat allemal breedvoerig te vertellen." De honderden gewonden Werden eerst op straat gelegd, later on Toestand van de Paus veel beter Geen tweede Westerling ZESDE JAARGANG No. 1616 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau; ?r^f' Reigerstraat 16, Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernwidts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, 'L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij met- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor GodKoningin en Vaderland VKIJDAG 17 FEbRUAKi lifoO Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau HULST. 1.2. - OOSTBÜHG, 22. Won TERNEUZEN, «5. 2M1». r»E PLOTSELINGE BEKENDMAKING van het dertigjarig verdrag tus- sen de Sovjet-Unie en het communistische China heeft er toe bij gedragen Amerika duidelijk voor ogen te stellen, dat het de Chinese en Russische communisten gemakkelijk moet vallen militaire hulp te ver lenen aan Ho Sji-Minh, de rekel die in Frans Indo-China (Viëtnam) een door Moskou en zijn satelliet-staten erkende „regering" heeft gevormd. Deze erkenning heeft een scherpe nota-wisseling tussen Parijs en Mos kou tot gevolg gehad. Maar het voornaamste is, dat de te verwachten militaire hulpver lening door Moskou aan Ho Sji-Minh in feite betekent, dat het Indo- Chinese probleem niet slechts als „zo maar een burgeroorlog" is, doch dat dit vraagstuk een „testcase" is voor de gehele Amerikaanse politiek in Zuid-Oost-Azië. Waarbij het erom gaat of dit uit zijn evenwicht ge slagen en in zichzelf verdeelde gebied al dan niet als een rijpe vrucht moet worden overgelaten aan de Aziatische communistische legers, die „gereed staan voor de oogst". Lieftinck in zijn M. v. A-: TN DE Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het hoofd stuk Financiën der rijksbegroting, heeft minister Lieftinck een beschou wing gewijd over het inhalen van de achterstand in de belastinginning. De achterstand wordt geleidelijk in gehaald en de verwachting bestaat, dat aan het in 1948 voor de aanslag regeling over de jaren 19461951 op gestelde tijdschema de hand zal kun nen worden gehouden. De minister wijst erop, dat, hoewel met de aanmaak van nieuwe mun ten bevredigende vorderingen worden gemaakt, het toch tot ultimo 1951 zal duren voordat voldoende kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen aan wezig zullen zijn voor de circulatie hier te lande. Dat er meer gespaard kan worden, blijkt zo zegt de minister onder meer uit de zo juist gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het jaar, geëindigd per 31 October 1949 was het verbruik van gedistilleerd per hoofd der be volking 3,31 liter tegen 2,87 liter in het voorafgegane jaar en slechts 1,57 liter in 1939. Een wetsontwerp tot herziening der rechtspraak in belastingzaken is ter beoordeling voorgelegd aan de minis ter van Justitie. T TITERAARD is deze dringende kwes- tie te Bangkok op de conferentie van Amerikaanse diplomaten bespro ken, waarbij niet alleen Viëtnam, maar ook de andere door Moskou er kende Indo-Chinese staten Laos en Cambodja onder de loupe zijn geno men. Er ztjn twee vragen waarvoor Ame rika zich ziet gesteld. Het zijn deze: 1. Het beperken van de Amerikaan se steun tot diplomatieke verzekerin gen en het leveren van wapens aan Frankrijk, gepaard gaande aan finan ciële steun voor dit land. Gemeend wordt, dat, indien de Verenigde Sta- teV zich hiertoe beperken, de nieu we, onafhankelijke Indo-Chinese sta ten vermoedelijk snel en onvermijde lijk onder de voet zullen worden ge lopen door een door de Russen ge- inspireerde communistische aanval. 2. Het inzetten van Amerikaanse levens en wapens in Indo-China en het verlenen van economische hulp aan de drie genoemde landen, opdat aldus de onder zware druk staande Franse militaire linies in Indo-China woi'den versterkt. Dit zou betekenen dat de Ver. Staten rechtstreeks partij zouden worden in oorlogsdaden tegen de Aziatische communistische legers. De te Bangkok aanwezige Ameri kaanse diplomaten zijn er niet in ge slaagd tot de opstelling van een doel matig compromis tussen beide boven genoemde uitersten te komen. Maar het spreekt vanzelf, dat het antwoord op de twee vragen niet lang op zich mag laten wachten, om nog als tegenwicht te kunnen dienen voor het Russiseh-Chinese verdrag. tJET TROEPENSCHIP „Cheshire' wordt in de vroege morgen van Zaterdag 18 Februari a.s. met repa triërende militairen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de „Cheshire' begint onvoorziene omstandighe den voorbehouden Zaterdag 18 Fe bruari des morgens te 8 uur. Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt in de loop van Zaterdagmor gen 18 Februari a.s. eveneens in de haven van Rotterdam verwacht, Het tijdstip van ontscheping van de „Zuiderkruis" is voorlopig vast gesteld op Zaterdagmorgen 11 uur. AAN DE Bisschop van Gdansk (Dant- zig) is huisarrest opgelegd. Hij wordt er van beschuldigd in het openbaar vijandige verklaringen jegens de re gering te hebben afgelegd. BIJ KON. BESLUIT van 14 Febr. is mr. N. S. Blom benoemd tot staats secretaris van Buitenlandse zaken. Hij zal speciaal belast worden met Indo nesische zaken. ZEER SNEL breidt zich de vogelpest uit in het Oosten van België. Men denkt, dat de ziektekiemen worden overgebracht door kraaien, eksters en woudduiven. 28 FEBRUARI komen de beide Ka mers der Staten-Generaal in verenig de vergadering bijeen in verband met de wetsontwerpen inzake regentschap en voogdij over de minderjarige ko ning. MEVR. O'KEEFE, de Indonesische echtgenote van een Australiër, wier voorgenomen uitwijzing uit Australië reeds vel stof heeft doen opwaaien, heeft vergunning gekregen om met haar kinderen in Australië te blijven. MILITAIRE LEIDERS van de vijf landen van de West-Europese Unie zijn in Londen bijeengekomen om de plannen voor de verdediging van W.- Europa verder te bespreken. DE TWEEDE KAMER-commissie, die een onderzoek zal instellen, naar de toestanden in West-Duitsland, zal 6 Maart vertrekken. De commissie wordt terugverwacht op 14 Maart. HET 2e en 3e Territoriaal Bataljon wordt 1 Maart a.s. opgeheven. HET VATICAAN heeft volgens de Daily Express, de echtscheiding van de filmster Ingrid Bergman ten scherpste veroordeeld. TOT 8 JAAR gevangenisstraf is een 30-jarige fabrieksarbeider uit Arn hem veroordeeld wegens het dood schieten van zijn vroegere verloofde. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Dor setshire passeerde 15-2 Bizerta, Joh. van Oldenbarneveldt passeerde 16-2 Algiers, Tabinta pass. 15-2 Finisterre, Cheshire verwacht 18-2 te Hoek van Holland, Sibajak 14-2 te Djakarta, Zuiderkruis verwacht 18-2 te Hoek v. Holland. WAT MIJ het meest heeft getrof fen, zo vertelde minister van Maarseveen van Unie-aangelegenhe den en Overzeese rijksdelen, bij zijn terugkomst in ons land, is de ernst waarmede de Indonesische regering tracht van de jonge staat een orde lijk, welvarend en modern land te maken. Zij ondervindt bij het ver vullen van deze aan zichzelf gestelde taak vele moeilijkheden. Alle begin is moeilijk, maar ik heb het vaste vertrouwen nu na mijn ver blijf in Djakarta en na de gesprek ken, die ik met velen mocht voeren, dat zij in vervulling van die taak zal slagen, wanneer in Indonesië 't volk de betekenis van het voor dit land historisch tijdsgewricht zal begrijpen en men zich eendrachtig achter de regering zal scharen. Het behoeft geen nader betoog, dat Nederland als Unie-partner bereid is aan Indonesië bij de oplossing van de bestaande moeilijkheden alle hulp te verlenen, die Nederland redelijker wijze kan verschaffen Het verloop van de gebeurtenissen sedert 1945 houdt in, dat van beide zijden in het onderling verkeer ver trouwen en tact een overwegende rol spelen. Ik heb dit in Djakarta steeds ondervonden en ik geloof, dat op die basis de toekomst voor een goede on derlinge verhouding tussen Indonesië en Nederland grote mogelijkheden in zich sluit. „MOORDPARTIJ". T/"AN DE actie Westerling zei mi- nister van Maarseveen: Deze ac tie is alleen maar schadelijk en zal geen enkel nut voor wie dan ook af werpen. De gebeurtenissen in Ban dung zijn mij door een alleszins daar toe bevoegd Nederlands waarnemer beschreven als een brute en zinloze moordpartij. De minister verklaarde spoedig overleg te zullen plegen met het ge hele kabinet. Een ding is zeker, zo besloot de mi nister. De voorwaarden voor een gun stige ontwikkeling van het jonge In donesië zijn aanwezig. Het is aan, ons om waar het in ons vermogen ligt, te bevorderen, dat deze voorwaarden gunstig blijven. Geen paspoort meer voor België "yOOR het toeristenverkeer tussen België en Nederland zullen pas poorten vermoedelijk met ingang van 1 April a.s. niet meer nodig zijn. Bel gische reizigers kunnen van die da tum volstaan met hun iden titeitskaart, de Nederlandse met het z.g. bewijs van Nederlandschap, zo bericht het Antwerpse Handelsblad. Tot deze maatregel was reeds in December jl. in principe besloten. Technische moeilijkheden, o.a. bij de aanmaak c^er voor dip Nederlanders nodige bewijzen van Nederland- schap, hebben het niet mogelijk ge maakt bovengenoemd^ maatregel zo als gehoopt was op 1 Maart te laten ingaan. Verwacht wordt dat de nieu we regeling op 1 April zal ingevoerd kunnen worden. pHURCHILL lag vredig in zijn landhuis in Kent te slapen, toen bij het aanbreken van de dageraad de geruchten loskwamen en het hoofdkantoor van de con servatieve partij overstelpt werd met telefonische vragen over zijn „dood" of „ernstige ziekte". Toen de naaste medewerkers van Churchill besloten, dat het ogen blik gekomen was hem het droe ve nieuws mee te delen, zei Chur- 'chill na een ogenblik nadenken: „Het zou me interesseren te we ten, waar ik stierf". Dan voegde hij er aan toe, dat het bericht van zijn dood, evenals in het geval van Mark Twain, „sterk overdre ven" was. Het gehuil werkte op zijn zenuwen rvIT IS een der ergste dingen, die men zich kan voorstellen, want wie geeft als vader een kindje van één maand een slag op het hoofd, al- dtfs de Officier van Justitie, in zijn requisitoir voor de Rotterdamse recht bank, waarvoor een 31-jarige kolen- werker uit Rotterdam terecht stond. De verdachte verklaarde, dat het huilen van de baby op zijn zenuwen had gewerkt en dat hij het kindje daarom enige keren had geslagen. Het psychiatrisch rapport stelde vast. dat verdachte minder toereke ningsvatbaar is. De eis was een gevangenisstraf van twee jaar in een bijzondere strafge vangenis door te brengen. T>OOR ONBEKENDE oorzaak is een lesvliegtuig van de militaire luchtvaart in de nabijheid van het vliegveld Kalidjati, bij Subang, neer gestort. De beide inzittenden zijn ge dood. Heel liefjes poseerde ons, Zaterdag 3 jaar wordend, jongste Prinsesje voor de fotograaf. Het kostte wel wat moeite, maar met de hulp van haar moeder durfde Marijke het toch nog wel wat verlegen ein delijk aan. Wat zal de peuter morgen braaf verwend worden! gINDS begin Februari werpt de af faire van de generaals Revers en Mast in Frankrijk wolken stof op, en hoe dieper de parlementaire enquête commissie van twaalf leden graaft, des Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen. Droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Zeer zacht. Heden: Zon onder 17,57 uur en maan onder 18,34 uur. Zaterdag: zon op 7,50 uur en maan op 8,38 uur. J)E TELEFOON RINKELDE. „Hallo ja, met de redactie van het „Dag blad De Stem" Met wie?" De mannenstem aan de andere kant van de lijn noemde zijn naam en „Zeg, ik las in uw blad over de onthulling van een monument bij Willemstad. Ik kan u over de ontzettende scheepsramp in Mei 1940 veel bijzonderheden vertellen en bezit een aantal clandestien vervaardigde foto's. Die mag u van me hebben. In teresse?" Wij kregen zoiets als een journalistieke schok. „Natuurlijk" zeiden wij en we maakten haastig een afspraak met onze vriend, die in zijn bescheidenheid zijn naam niet genoemd wenst te zien. En zo kregen wij het verhaal van de vreselijke ramp, die op 30 Mei 1940 op het Hollandsch Diep nabij Willemstad plaats vond. LJet oude vestingstadje Willemstad was, wat ge noemt, een strate gisch punt in het verdedigingsplan van ons land, toen het in de Meidagen van 1940 door de Duitsers werd over vallen. De Duitsers wisten dat zeker zo goed als wij zelf. Het stadje werd rap doOr hen bezet, zwaar bezet. Want vanuit de Peel trokken onze soldaten terug en trachten bij Willemstad het Hollandsch Diep over te steken. Kloeke vissers waren er genoeg om hierbij een handje te helpen. De Duit sers wilden hieraan paal en perk stellen, bovendien vrezend, dat Engelse schepen hulp zouden brengen, en zo verschenen er enkele vliegtuigen, die ongeveer 12 magnétische mijnen dwars over de rivier legden. Toen was het uit. Een enkele waaghars durfde de rivier nog over te steken. Nederland capituleerde. Willemstad kreeg een bezetting onder commando van een ex-theaterdirecteur uit Stet tin. Ondertussen vocht men in België en Frankrijk door en de Duitsers wis ten geen blijf met de krijgsgevange nen. Er werden schepen gecharterd meest Rijnaken om de gevange nen te transporteren. Onze zegsman, die uit de aard van zijn beroep van tijd tot tijd contact moest hebben met de Duitsers, waarschuwde de De stoere vissers van Willemstad bergen hier het lijk van de kapiteinsvrouw „theaterdirecteur" voor het mijnen gevaar in de rivier. „Ach was, da sind gar keine Minen", zei de kerel „Maar wij wisten wel beter", aldus onze zegsman „en We hielden ons hart vast ,de transporten gingen komen". Het was Donderdagavond, 30 Mei, ongeveer half acht. „Ik zat in huis, toen ik opeens een daverende slag hoorde. Horen en zien verging. Mijn schilderijen kletterden van de muren. Ruiten vlogen uit de sponningen, deuren werden uit hun hengsels ge rukt. Het was één ravage. De donde rende slag kwam van het water. Wat ik zozeer had gevreesd, was gebeurd. Ik snelde naar buiten, naar de rivier en wat ik toen zag, dat vreeselijke to neel, dat zal ik nimmer vergeten" DE „RHENUS" WAS MID SCHEEPS GETROFFEN. Van het achterstuk van het schip bleef niets anders over, dan een vreselijk verwrongen klomp ijzer. Het heeft ontzettend veel moeite gekost, de verminkte lijken van slachtoffers der ramp uit het wrakstuk te halen. aergebracht in diverse scholen en loka liteiten, Dr. Schiphorst van Willemstad had de situatie uitstekend geregeld. Ook vanuit andere plaatsen kwam hulp. Zo deed o.a. de Transporteolonne uit Ereda prachtig werk. De burgers van Willemstad zelf echter deden letterlijk alles, cm het leed en de ellende voor de Belgen te verzachten. Ze zorgden voor kle ding, verband, voedsel, voor alles, waaraan in die vreeselijke uren be hoefte was. Er gingen dagen overheen, voordat de gewonden, mede door de hulpvaar digheid van de Transporteolonne uit Breda naar de ziekenhuizen te Breda, Oudenbosch, Princenhage en Steenber gen waren vervoerd. De doktoren had den daar handen vol werk met opera ties en verzorging. „Alles bijeen waren er zo ongeveer 260 gered". „Wat deden de Duitsers al die tijd?' „Die waren in het begin actief, maar ze waren in alarmtoestand, cmdat ai dadelijk bleek, dat de burgers van Willemstad geredde Belgische soldaten van burgerkleren voorzagen en hielpen ontvluchten. De Duitsers bemoeiden zich later dan ook niet meer met het reddingswerk. Ze bewaakten het stadje, maar desondanks dat waren er toch nog wel mazen, waarlangs heel wat soldaten in veiligheid werden gebracht. De gemeente Willemstad werd döor de Duitsers aansprakelijk gesteld voor de verzorging der gewonden en alles. Wat daarbij kwam. DE BERGING VAN DE LIJKEN jyjaar het vreselijkste moest nog komen: de berging van de lijken. „Ik werd belast met de leiding van het bergingswerk en verzamelde een groepje vissers om me heen, die niet van een kleintje vervaard waren, die wat je noemt hard waren als bikkels. te groter wordt de pijnlijke sensatie, die de publieke opinie ondervindt. Uit verschillende eigenhandig door Revers geschreven brieven blijkt, vol gens de N.R.C., dat de sinds 7 Decem ber in ongenade gevallen chef van de legerstaf een verbijsterende vertrouwd heid heeft gehad met zekere Peyré, die minister-president Bidault als een zeer twijfelachtig sujet heeft betiteld een man, die tijdens de bezetting nu eens voor de verzetsbeweging, dan weer voor de Gestapo zou hebben ge werkt, Deze Peyré, die thans in Rio de Janiero een luxueuse étage bewoont, heeft ui Frankrijk een positie van in vloed gehad, die aan het ongelooflijke grenst. Zo blijkt bijvoorbeeld uit de brieven van Revers aan Peyré. dat de generaal hem oo de hoogte hield van een vertrouwelijke missie, die Re vers omstreeks Pasen in Amerika in opdracht van de regering heeft vervuld. Vast slaat wel, dat de beide generaals tegenstanders waren van de Indo- Chinese politiek van minister Cost es Floret, en via Peyré in contact zijn gekomen met. nationalisten, die Bao Dai steunden en met agenten van I de communistische wederpartij. Een van hun oogmerken was, generaal Mast tot hoge commissaris van Indo- China benoemd te krijgen. Het maakt overigens een zonderlinge indruk, dat Ramadier, de socialisti- j sche premier van destijds, gepoogd heeft de hele zaak te sussen. Hij heeft zelfs de justitie ontboden, om de kwes tie rustig te willen houden. (Van onze onderwijsmede- werker). TWEE JAAR geleden meende ik eens In het strijdperk te moe ten treden met een zekere heer Gilhuis, die hevige aanvallen had gedaan op de „Roomse scholen", omdat daar zulke onzinnige dingen over de Reformatie aan de kinde ren werden geleerd. En ik was niet de enige, die het verwijt nogal hoog had opgenomen, want enige maanden lang is er in onderwijs bladen hevig gepolimiseerd over Gilhuis en zijn rapport. Maar ik ben er geen voorstan der van om uitsluitend de sensatio nele botsing der meningen voor 't voetlicht te brengen en dan te zwijgen over de vredesverdragen. Het zou anders de indruk kunnen wekken, alsof de onderwijswereld uitsluitend conflicten kent en er nooit eens een verbroedering wordt gevierd. Wederzijds zijn er namelijk naar aanleiding van het Gilhuis-rap port harde noten gekraakt en het gelukkige resultaat van deze woor denwisseling is geweest, dat alle partijen tot besef van eigen te kortkomingen op het omstreden terrein zijn gekomen. Want inderdaad: er staan nog wel eens vreemde dingen in de schoolboekjes, die onze Nederland se kinderen als hoogste waarheid krijgen voorgezet. Vreemde dingen, die toch werkelijk krenkend of zelfs beledigend zijn voor bepaalde groepen van ons volk. Jarenlang heeft men op de scholen dus totaal verkeerde dingen in de kinder hoofden geprent, misverstanden waaruit uitsluitend onaangename belevenissen en meningsverschillen voortkomen. jyjaar de vrede is wellicht op komst. Vertegenwoordigende leden van zeven Nederlandse on- derwijs-organisaties, zowel katho lieke als christelijke en openbare, hebben een adviescommissie ge vormd, die zich ten doel stelt, de Nederlandse schoolboeken van be ledigende passages te zuiveren. Iedere onderwijzer kan klachten over bepaalde boeken aan zijn eigen organisatie-bestuur bekend maken en na onderling overleg in de commissie wordt dan aan de uitgever van het gewraakte boekje een tekstwijziging voorgesteld. Zo wil men geleidelijk onze leerboeken van hinderlijke fragmenten zui veren. En mocht een uitgever of auteur niet van het advies gediend zijn, dan heeft men middelen, om de betrokken uitgave vrijwel on mogelijk te maken op de scholen. Op dezelfde wijze wil men nieuwe uitgaven tevoren onderzoeken, om ongewenste misvattingen te voor komen. J)it werk is nu weer eens iets, dat ons gezamenlijke werken aan het belang van het kind prachtig ten goede komt. Hiermee wordt 'n mooie bijdrage geleverd aan de eendracht en onderlinge vrede van ons volk. Hoeveel is -al niet bereikt, wanneer men geen onredelijke wanbegrippen meer heeft van zijn andersdenkende medeburgers. Ongetwijfeld kan deze advies commissie een autoriteit verwer ven, waarmede door iedere ruteur en uitgever terdege rekening zal worden gehouden. Gaarne wensen wij de commissie een gezegende, vruchtbare werk zaamheid toe. want dat was nodig". Het was vooral in het Hellegat dat de lijken dreven. Na verloop van enkele weken werden ongeveer 200 lijken geborgen. Het was een hels werk, omdat de resten veelal in verregaande staat van ontbinding verkeerden. De stoffelijke resten wer den voor een deel begraven op de al gemene begraafplaats en in een mas sagraf aan het Hollandsch Diep. De Duitsers lieten zich bij dit werk niet zien. Ze waren als de dood zo bang voor vergiftiging en ziekte, die gezien de ondragelijke lucht inderdaad niet denkbeeldig was. „Ik liep daar op ze kere dag de commandant tegen het lijf, die vroeger zo pertinent beweerd had, dat er „keine Minen" waren en ik vroeg hem. wat hij er nu van zei. „Ja- wohl, Sie haten recht gehabt". Hij is kort nadien uit Willemstad vertrokken. In opdracht van de Duitsers moest een Bergingsmaatschappij het gezon ken schip lichten waarin natuurlijk nog tientallen lijken zich bevonden. Het was de Duitsers om welke re den mag Joost weten te doen, om hel. lijk van de Duitse kapitein en diens vrouw. Die twee zouden en moes ten worden gevonden. De bergings maatschappij lichtte het schip en zette het aan de kant. „Toen begon opnieuw een verschrikkelijk werk. We haalden nog 26 mensen uit het schip. Ook de kapitein en zijn vrouw, die door de Duitsers naar de Heimat wer den vervoerd." De verteller tegenover ons zweeg. Zijn verhaal was ten einde. Eerlijk ge zegd. we waren onder de indruk. Meer dan wij U kunnen zeggen. Met eeri diep respect zijn we van onze zegsman weggegaan en hebben we gedacht: vreemd, dat deze mensen nimmer van overheidswege in hun uitzonderlijke verdiensten bij deze ramp in het Hol landsch Diep, zijn erkend. Ze hebben daar recht op. En we besloten om dat toch even aan het slot van het ver haal te zeggen. BE BOSSCHE rechtbank heeft von nis gewezen tegen Arnold Fran ken. alias Nol dc Brabander, en een drietal medeplichtigen, waarmede 'n eind is gekomen aan deze veelbespro ken zaak. Franken, ledertechniker te Tilburg, tegen wie 7 jaar was geëist is veroordeeld tot 8 jaar met aftrek. De Tilburgse stoffeerder J. van Kempen, tegen wie 6 jaar was geëist, is veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf met aftrek. Jacobs, winkelier te Tilburg, is veroordeeld tot 4 jaar met aftrek, de eis luidde 5 jaar. De Tilburgse vertegenwoordiger Hobbe len is conform de eis tot 8 jaar ver oordeeld. 2' H- DE PAUS, die reeds twee da gen aan influenza lijdt, is door dokters veel beter genoemd. Zijn temperatuur is beneden normaal. Op doktersbevel moet de Paus ech ter nog zijn kamer houden en ten minste tot het weekeinde mag hij elke dag slechts korte tijd op. Sutomo fantaseerde ^•AAR AANLEIDING van de mede delingen van Sutomo, over een actie van de onderluitenant van het K.N.I.L., Loth, in het Djemberse. heeft gen.-majoor Scheffelaar mede gedeeld, dat Loth in geen enkel op zicht bij welke subversieve actie ook, betrokken is. De beweringen van de Sutomo berusten van A tot Z op fan tasie, aldus gen.-maj. Scheffelaar,

de Stem | 1950 | | pagina 1