Ha 2 mnd. praten 30 jaar vriendschap Onze jongens in Indonesië tussen Sovjet-Unie en China Strijd ontbrand rond ons rokertje Politieke Vorming Westerlings actie moet niet worden onderschat Paasikivi herkozen Volksraadpleging op 12 Maart 's Werelds strategen blikken naar Azië JESSUP ZOU ACHESON GAAN VERVANGEN Ogenschijnlijk niet krenterig Namens 218 abonné's Vijf dokters bij de H. Vader Sukarno Verklaart aan zijn parlement Zacht Getracht geld uit Nederland te krijgen Prinsesjes als „V uur werksters" Benzinewet eerst in Maart aan de orde Lord Beaverbrook naar Staün? KAKEL MAAR OP! Fabrieken nemen voorraden terug en verlagen prijzen Lachende derde: de roker! DEZE concurrentiestrijd heeft ook de winkelier verrast. Niemand had verwacht, dat deze zo spoedig weer zou losbreken. Ook voor ons wordt het nu zaak om uit te kijken, zegt de sigarenwinkelier. Haagse Brieven ZESDE JAARGANG No. 1615 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. TéL: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent, postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws ■Vlaanderen: HULST, Dubbele PoortlTTelefooriHM. (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERREUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 2347). r|E VER. STATEN hebben besloten het zwaartepunt van hun strategie te verleggen van Europa naar Azië, omdat het in het Verre Oosten opdringende communisme een groot gevaar inhoudt. In het kader van dit besluit, zijn 3 dingen van belang, die thans wereldkundig zijn gemaakt. Het eerste is het sterke gerucht, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, over enige weken zal aftreden. Dit gerucht wordt van de andere kant wel tegengesproken, maar tegelijkertijd is toch ook de naam genoemd van de mogelijke opvolger van Acheson, namelijk van dr. Philip Jessup, de reizende ambassadeur van president Truman. Jessup heeft een spe ciale belangstelling voor het Verre Oosten. Het tweede feit is, dat grootse gemeenschappelijke Engels-Amerikaanse manoeuvres bij de Chinese kust en de Philippijnen op stapel staanvoor begin Maart- En het derde is, het reeds gisteren in 't kort door ons gesignaleerde, afsluiten van een 30-jarig verdrag tussen de Sovjet-Unie en China. Een verdrag, dat nogal een schok heeft veroorzaakt op de conferentie te Bangkok, van Amerikaanse diplomaten in Azië. komt hij? gaat hij? TIET VERDRAG tussen de Sovjet- Unie en China is het resultaat van twee maanden besprekingen te Mos kou tussen Mao Tse Toeng, leider van het communistische China, Tsjou en Lai, zijn minister van Buitenlandse Zaken, en Kremlin-autoriteiten. Er wordt nu wel gezegd, dat het een vriendschapsverdrag is en dat de be sprekingen in een prettige sfeer heb ben plaats gehad, maar zeker aan het laatste zijn wij zo vrij toch wel te twijfelen. Het verdrag is vooral zo belang rijk, omdat een vierde der wereldbe volking erbij betrokken is. Toegege ven moet worden, dat tenminste te oordelen naar het thans gepubli ceerde Moskou niet krenterig is geweest ten aanzien van het „nieuwe China". WAAR HET OP NEERKOMT. AAN Mgr. BEKKERS te Voorschoten is op diens verzoek, eervol ontslag verleend als Nationaal Directeur van de Pauselijke Genootschappen tot Voortplanting des Geloofs en van de H. Apostel Petrus. In .zijn plaats is benoemd de Z E. Heer van Hussen, directeur van de Bisschoppelijke Hulp actie te 's-Gravenhage. BIJ EEN BRAND in een café te Maastricht kon een moeder zich met haar twee kinderen slechts redden door uit de eerste verdieping op een geïmproviseerd springzeil te springen dat door buren werd opgehouden, VERZENDINGSPROBLEMEN zullen het begin van de verscheping van Amerikaanse wapenen naar Europa uitstellen tot begin Maart. WAT DE aanstaande Grondwetsher ziening betreft, heeft minister-presi dent Drees meegedeeld, dat de sa menstelling van de betreffende staats commissie zeer spoedig is tegemoet te zien en dat minister van Schaik het voorzitterschap dier commissie zal bekleden. VOOR benoemdverklaring als Eer ste Kamerlid komt in de vacature- Wibaut in aanmerking mr. G. van Walsum (P. v. d. A.), burgemeester van Delft en in de vacature-dr. Bie- rema, de heer H. Louwes (V.V.D.), voorzitter van het Kon. Ned. Land- bouwcomité, Ulrum. IN APRIL zal te Brussel, ter voor bereiding van de volledige Economi sche Unie, die op 1 Juli van kracht moet worden, een bijeenkomst der ministers van de landen der Bene- luxgroepering gehouden worden. OOK DIT JAAR zal weer door de Ver. tot veredeling van het Ambacht de gelegenheid worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden „gezel" en „meester" in de onderscheidene ambachten, en wel te Amsterdam, Utrecht, Assen en Sit- tard. SUKARNO hoopt, dat Nederland be reid is een lening van 400 tot 500 mil- lioen gulden te verstrekken. EEN SUPERFORT van de Amerikaan se luchtmacht is kort na opstijging van de luchtmachtbasis Great Falls in Montana neergestort. Acht mannen kwamen om het leven en zeven ont snapten aan de dood. DE BONDSRAAD van de Ned. Kath. Bond van hotel-, café-restauranthou ders en slijters H.O.C.R.E.S. heeft be sloten mede te werken aan de tot standkoming van een Bedrijfschap. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ches hire pass. 14-2 Kaap Roca, Joh. van Oldenbarneveldt passeerde 14-2 Mal ta. Oranje 14-2 van Colombo, Tabinta passeerde 14-2 St. Vincent, Zuider kruis 15-2 van Gibraltar, Empire Brent 15-2 Kaap Bon. TAE VOLLEDIGE souvereiniteit van buiten-Mongolië wordt bevestigd. De' Sovjet-Unie en China komen over een „de wederopkomst van imperia lisme en agressie van Japan of enige andere mogendheid te voorkomen". Indien een van beide partijen door Ja pan of met dit land verbonden mo gendheden wordt aangevallen en in staat van oorlog verkeert, zal de an dere partij onmiddellijk met alle ter beschikking staande middelen mili taire hulp verlenen. De Sovjet-Unie geeft China een le ning op lange termijn ter waarde van 300 millioen Amerikaanse dollars voor aankoop in de Sovjet-Unie van indus triële- en spoorweguitrusting. De te rugbetaling moet December 1954 aan vangen. De Mandsjoerijse spoorweg komt weer onder Chinees beheer. Deze spoorweg kwam in 1945 krachtens het verdrag tussen Tsjan Kai Sjek en de Sovjet-Unie onder Sovjet-Russi sche controle. De Sovjet-Russische troepen zullen de vlootbasis Port Arthur in Mand- sjoerije verlaten en de Sovjet-Unie zal zijn belangen in de havenstad Dairen opgeven. Deze bepalingen wor den van kracht na de ondertekeninL van het vredesverdrag met Japan of uiterlijk 1952. Beide landen zullen „in samenwerking met hun geallieerden van de tweede wereldoorlog" een vredesverdrag met Japan trachten te verkrijgen. De Sovjet-Unie zal China zonder vergoeding de Japanse onder nemingen in Mandsjoerije overdragen, die in handen waren gekomen van Sovjet-Russische economische organi saties. ADDERTJE ONDER HET GRAS. van de onafhankelijke regeringen van Zuid-Oost Azië en dat er plannen zijn gemaakt voor de bestendiging en uit' breiding van het communisme in Azië. Als Moskou zegt, dat het ver drag „een zeer belangrijke bijdrage is tot de versteviging van de vrede en de democratie in de gehele wereld", dan weet men eigenlijk al voldoende. Ook in Washington zoekt men ad' dertjes onder het gras en is men van oordeel, dat er zeker clausules zijn, die een aanval op de politiek van Amerika betekenen. PEN KWADENDAMMER komt ons „namens 218 abonné's" medede len, dat men in zijn dorp „in diepe rouw zit gedompeld" over het nood lottig ongeval, dat onze Wiske (van de achterpagina) is overkomen. Deze mededeling houdt natuurlijk het stil verwijt in, dat wij in koelen bloede onze vriendin maar zo in de steek hebben gelaten. Tegen de 218 teleur gestelde Kwadendammers kunnen wij alleen maar zeggen: zie onder de Wonderlijke Wereld-rubriek in dit nummer en gij zult getroost zijn. Toestand iets verbeterd "yiJF DOKTERS hebben consult ge- houden over de gezondheidstoe stand van de Paus, die vanwege een aanval van influenza het bed moet houden. Het schijnt onwaarschijnlijk, dat de Paus aanwezig zal kunnen zijn bij de Zaligverklaringsplechtigheid op Zondag aanstaande. De Paus kan slechts moeilijk spre ken. De rede, die de H. Vader van daag zou gehouden hebben voor de internationale conferentie van de ka tholieke pers zal op schrift worden uitgereikt. De lijfarts van de Paus, dr. Riccar- do Galeazzi Lisi, heeft meegedeeld, dat Z. H. een ontsteking aan de lucht pijp heeft, doch dat er geen reden voor bezorgdheid bestaat. Gisteren was de toestand van de Paus iets verbeterd. De temperatuur was iets beneden normaal. Men hoopt ook, dat de gedwongen rust, welke de Paus th^ns moet ne men, van goede invloed zal zijn op de pijn in zijn link^been. waarmede hij ietwat moeilijk moest lopen. y EER TERECHT veronderstelt men in Londen, dat de voornaamste overeenkomsten niet zijn gepubli ceerd. Men kan er immers zeker van zijn, dat de gehele politiek van China en Rusland nader is bepaald ten aan zien van Japan met zijn Amerikaan se bezettingstroepen en ten aanzien Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Meest krachtige Zuid-Westelijke wind. Zacht voor de t(jd van het jaar. Heden: Zon onder 17,55 uur en Maan onder 17,16 uur. Vrijdag: 'on op 7,52 uur en maan op 8,27 uur. yAN DE STEMMEN der driehonderd kiesmannen, die gestemd hebben voor de verkiezing van een Finse pre sident, zijn er 171 uitgebracht op Ju- ho Paasikivi, de aftredende president, 67 op Pekkala, de volksdemocratischè candidaat en 62 op Kekkonen, de can didaat, van de agrarische partij. Paasikivi is hiermde voor een pe riode van zes jaar tot president van de Finse republiek herkozen. Paasikivi werd op 27 November 1870 in Tampere, als zoon van een koop man, geboren. Hij heeft verschillen de verantwoordelijke functies in het financiële en bedrijfsleven bekleed. In 1908 trad hij op als Fins minis ter van Financiën. In 1918 werd hij minister-president. Van April 1940 tot Mei 1941 was hij gezant te Moskou. In November 1944 werd hij wederom tot minister-presi dent benoemd. In April 1945 trad hij als zodanig af. Op twee November d. a.v. werd hij tot tijdelijk president benoemd en op negen Maart 1946 de finitief. OIJ DE OPENING van het parle- ment van de R. I. S. heeft ook president Sukarno over de actie- Westerling gesproken. En daarbij ge zegd, dat deze actie niet kon worden onderschat. Westerling heeft zijn acties reeds voorbereid voor de overdracht der souvereiniteit, daarbij geholpen door reactionaire elementen. Zijn actie heeft zei Sukarno vele vertak kingen, ook onder onze mensen, zij ontvangt hulp uit het buitenland en is diep geïnfiltreerd in de Darul Is lam. Aangezien door de actie van Westerling de tegenstelling tussen de T.N.I. en 't K.N.I.L. is verscherpt, zal de regering alles doen om de inscha keling van het K.N.I.L. in de T.N.I. ten spoedigste te voltooien. Ik ben er dankbaar voor, aldus de presi dent, te kunnen zeggen, dat er een goede samenwerking" bestaat tussen de Nederlandse regering en ons, zoals is gebleken uit de gemeenschappelijke verklaring van dr. Hirschfeld en mi nister-president Moh. Hatta. 330 DESERTEURS DE actie Westerling betreft, heeft minister-president Drees in de Tweede Kamer meegedeeld, (naar aanleiding van desbetreffende vragen van de heer v. d. Goes van Naters), dat het aantal deserteurs 330 heeft bedragen, o.w. slechts enkele Neder landers, 140 waren er van het korps speciale troepen, 190 waren federale recruten. Ze zijn in de nacht van 23 op 24 Januari gedeserteerd. «Hoe de desertie is geschied zal uit een nader onderzoek moeten blijken. Van het korps speciale troepen meld den zich dezelfde dag 110 man, van de andere 188 man zijn 9 terug. Daar na hebben nog anderen zich gemeld. Ze zijn geconcentreerd en ontwapend en op 24 Januari naar Djakarta over gebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Dat de opstandelingen over Neder landse wapens beschikten vloeit voort uit het feit, dat de deserteurs wa pens en uitrusting hadden medege nomen. Hoe ze aan andere wapens zijn gekomen is niet bekend. Er zijn ter plaatste nog wapens van Japanse her komst. WIE VERANTWOORDELIJK? TJET IS niet mogelijk bepaalde auto riteiten, die verantwoordelijk zijn, aan te wijzen. De regering beschikt niet over gegevens, waaruit blijkt, dat de de serteurs voornemens waren een aanslag te plegen op het hoofd of regeringspersonen der R.I.S. De dag voor het vertrek van Hatta naar Nederland heeft hij de H. V. K. bezocht voor een algemeen oriënte rend gesprek, waarbij Hatta geruch ten omtrent Westerling ter sprake bracht. Hatta vroeg om voor de laat ste maal de exhorbitante rechten toe te passen op Westerling. Lovink ant woordde, dat hem geen gegevens be kend waren. Noch Hatta, noch de Sul tan van Djokja beschikten over ge gevens. De deserteurs zijn reeds ter verant woording geroepen De meesten zijn geisoleerd op het eiland Onrust. Het onderzoek voor de gerechtelijke ver volging is gaande. Het resultaat daarvan is openbaar en zal de Kamer ter kennis komen. De heer Drees verklaarde geen ant woord te kunnen geven op de vraag, hoe Westerling geld ter beschikking is gesteld. Wel is gebleken, dat Wes terling getracht heeft geld uit Ne derland te krijgen. JJE BELGISCHE PRINS-REGENT heeft het uitvoeringsbesluit met betrekking tot de wet over het hou den van een volksraadpleging aan gaande de terugkeer van Koning Leo pold ondertekend. Deze volksraadpleging zal worden gehouden op Zondag 12 Maart. Hieronder Piet v. d. Weegen (links) en Ko de Vos (midden), allebei van de Stoofdyk te Steen bergen, met een vriend te Tasich- malaja. Rechts: soldaat M. v. Kolk, Dijkstraat te Terneuzen op 'n va- cantie te Medan. Hierboven: Cor v. d. Kuyp, Kei- zersdijk 79, Raamsdonksvecr, met zijn aap. Hij is huzaar van Boreel te Surabaja. Links: soldaat A. Knobel uit Leur, met zijn kame raad, nabü Palembang. Gillende keukenmeiden knalden in Bussum RILLENDE KEUKENMEIDEN: U kent die lekker gierende en knal lende vuurwerkdingen wel. Nu, de prinsesjes Beatrix en Irene kennen ze ook. Ze hebben er gisteren een stuk of wat gekocht voor een of ander doel. Zij konden hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en staken er drie voor de Bussumse winkel af. En waar die win kel in 'n arbeidersbuurt ligt, was er direct volop belangstelling van groot en klein toen de knallen door de straat daverden. De prinsesjes echter schrokken van een dergelijk „suc ces" en zij stapten maar gauw weer in de auto, die haar bij de winkel had afgeleverd, om op Paleis Soest- dijk de rest van de koopwaar te pro beren. Dat i$ haar zo bevallen, dat zij kort daarna weer in de winkel stonden om nog meer gillende keu kenmeiden te kopen, die zij op va- cantie mee willen nemen naar Sankt Anton. Van de winkelier kregen zij een toverbal op de koop toe en die vonden ze zo lekker, dat ze er met een maar 12 kochten. VOLGENS officiële opgaven van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar bedragen de tot nu toe geboekte pel grims voor de lopende maand Febr. 10.551, voor Maart 58,634 en voor April 118,669. FAe Tweede Kamer heeft de behande ling van de „benzinewet" uitge steld tot begin Maart. De beraadslagingen over het wets ontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening zijn tot een na der te bepalen dag geschorst. Dit om dat minister Joekes zich nader wilde beraden over ingediende amendemen ten van de heren Gortzak (C.P.N.), Hoogcarspel (C.P.N.) en van Lienden (P.v.d.A.). De eerste wil de uitkerin gen verhoogd zien met 2 gld. per week voor gehuwden en met 1.50 gld. voor ongehuwden. De tweede stelde een verhoging per maand voor van resp. 2.50 en 1.75 en de derde een verhoging per maand van resp. ƒ2.— en 1. De Kamer heeft ook een aanvang gemaakt met de behandeling van de nota in zake de deviezenpositie, door de minister van Financiën op 27 April 1949 ingediend, mede namens zijn ambtgenoten van Economische zaken van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Daarbij was tevens aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de middelenwet 1948. Hierbij voer den het woord de heren van de Wete ring (C.H.), Nederhorst (P.v.d.A.), Hofstra (P.v.d.A.) en Janssen (K.V.P.) Deze besprekingen worden vanmiddag voortgezet. yOLGENS Lord Strabolgi, Labour- lid van het Britse Hogerhuis, zal de komende regering van Engeland, welke partij ook overwint, de conser vatief Lord Beaverbrook naar Mos kou zenden voor een „conferentie op het hoogste niveau over de verschrik kelijke dreiging van de atoombom". Lord Beaverbrook, directeur van de „Daily Express" en tijdens de oorlog minister der vliegtuigproductie, kon goed met Stalin opschieten, zei Stra bolgi. Enkele functionarissen der V. N. hebben meegedeeld, dat Churchill's toespeling op een persoonlijk be zoek aan Stalin „meer dan een ver kiezingsbelofte'' is. Hetgeen klopt met een mededeling van Attlee, die gezegd heeft, dat een driemogend- heden-conferentie aanhangig is ge maakt bij de V. N. President Truman echter gelooft niet, dat beloften van de Russen, ge daan bij eventuele toekomstige be sprekingen, zullen worden gehouden. Truman gaf als zijn mening te ken nen, dat hij „geen hoop heeft, dat de Russen zich aan enig accoord zullen houden, welke de Ver. Staten wense lijk zouden achten te sluiten". Brussel en Antwerpen zonder kippen AAN Baarle-Nassau-grens is het al een tijdje een gekakel van jewelste. Heel gewoon: gekakel van kappen, die niet over de grens mogen. Dat komt zo, In Baarle- Hertog wonen verschillende pluim veehouders, die per jaar duizen den kippen opfokken voor de markten van Brussel en Antwer pen. Met vrachtauto's vol zijn tot- nutoe de kippetjes Baarle-Nassau- grens gepasseerd. Maar er is een kink in de kabel gekomen. Want doordat in België de gevreesde vogelpest is gaan heersen, heeft Den Haag gezegd: geen Belgische kippen voorlopig meer naar en door ons land. En waar Baarle-Hertog zo'n merkwaardige Belgische enclave op Nederlands gebied is, heeft men dus de kippen van Baarle- Hertog als Belgische kippen gaan beschouwen, die niet door het -Ne derlandse stukje grondgebied mo gen worden doorgevoerd om op groot-Belgisch gebied en in Brus selse of Antwerpse magen te be landen. De pluimveehouders van Baarle- Hertog hebben dat niets gezellig gevonden, vooral waar hun buren van Baarle-Nassau zoveel kippen mochten uitvoeren als ze maar wil den. Immers een uitvoerverbod van Nederlandse kippen naar Bel gië bestaat er niet. Er zijn klachten naar den Haag overgebriefd. En den Haag heeft nu beloofd, dat het gekakel aan de grens spoedig zal afgelopen zijn. Misschien is dat vandaag of morgen wel zo. LIET IS NIET ALLEEN DE SIGARENINDUSTRIE waar moeilijkheden heersen, zegt ons een vooraanstaand sigarenwinkelier. Al spreken de moeilijkheden in de sigarenindustrie momenteel misschien meer tot het publiek, omdat deze tengevolge hadden, dat een gedeelte van het per soneel op wachtgeld moest worden gesteld; in de sigarettenindustrie zijn de moeilijkheden niet minder groot. yN WE kunnen veilig aannemen, dat de tijd van felle concurrentiestrijd een goed half jaar slechts nadat de rookartikelen geheel van de bon gingen is aangebroken. Er zijn verschillende symptomen, welke er op wijzen, dat de slag rond ons rokertje in volle hevigheid ont brand is. En in deze slag, waarin de sigaren- en sigarettenfabrieken hun beste wa pens scherpen voor de verdediging of uitbreiding van hun afzetgebied, fun geert de roker als lachende derde. Want belangrijke prijsverlagingen wa ren er nu reeds het gevolg van! De strijd die thans wordt gevoerd, is er niet een van uitsluitend de ene groep tegen de andere. Ook onder ling stelt men alles in 't werk om zelfs bij het rokend publiek in het gevlij te komen. PRIJSVERLAGING EN RECLAME. LIET ZEGT toch wel iets, wanneer een bepaalde fabriek ertoe over ging de bij winkeliers voorradige hoe veelheden van een bepaald merk si garetten, dat negentig cents per pak je kostte, geheel terug te nemen en tegen vijftig cents per pakje opnieuw in de handel te brengen. Een andere fabriek nam de voor raad van een harer merken van vijf en zeventig cents terug en verlaagde de prijs tot vijftig cents per pakje. Incourante merken werden zelfs geheel teruggenomen, waardoor de winkeliers een belangrijke strop be spaard werd. Voor de oorlog zouden de fabrieken aan zoiets nog niet ge dacht hebben Hetzelfde speelt zich ook af in de sigarenindustrie en onze winkelier noemde ons een gunstig bekend staand merk van een twintig cents sigaar welke teruggenomen werd en nu nog slechts vijftien cents kost. Van een overeenkomstige kwaliteitsverminde- ring heeft deze winkelier nog niets kunnen bespeuren. Het felst woedt de strijd in de si garettenindustrie, waar men zich naast het gezamenlijk verzet tegen de invloed van de Belgische siga retten en tegen de pogingen tot uit breiding van het afzetgebied door de sigarenfabrikanten, ook bezig moet houden met een groeiende on derlinge concurrentie. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen enkele van de bekendste voor-oorlog- se sigarettenmerken binnenkort weer tegen „schappelijke" prijs in de han del komen en dan hoogstwaarschijn lijk een totale ommekeer brengen in de soms onbegrijpelijke huidige vraag naar bepaalde merken. Een ander symptoom van de nade rende strijd is ook de advertentie reclame, waarmee een der sigaretten- fabrieken dezer dagen weer begon nen is. Want als er'één schaap over de dam is. UITKIJKEN VOOR WINKE LIERS. Want het is de vraag of men zal doorgaan met terugnemen van een maal geleverde producten. En willen we er zonder kleerscheuren afkomen, dan is voorzichtigheid geboden. Er staan zei men ons van be voegde zijde grote verrassingen voor de deur. de overheid ziet toe en belangrijke maatregelen ten aan zien van sigarenwinkeliers zijn te verwachten !»»t "-o'-dt ook de hoog ste tijd. „Vlij wacht-n op de P.B.O." verklaarde tenslotte een vooraan staand zegsman. "TOEN ik onlangs schreef over het karakter ener politieke partij, heb u nadrukkelijk be toogd. dat partij en program bij een horen, onscheidbaar en onaf scheidelijk zijn: geen partij kan haar taak verrichten zonder pro gram. En ik stelde bovendien, dat de vaststelling van dit program breed en diep beraad eist, overeen komstig het democratisch karak ter onzer politieke organisaties. Is dat eenmaal geschied, hebben dus de leden der partij en hun vertegenwoordigers in de verschil lende partijorganen hun invloed doen gelden, dan moet de eis ge steld worden, dat het program na zijn aanvaarding door ieder lid als zodanig wordt erkend. Zulks eist eveneens de demo cratie. jyjAAR daarmee mag natuurlijk de belangstelling en de in vloed der kiezers niet geëindigd zijn. De partij moet er bij voortduring naast haar vormende en voor lichtende arbeid op bedacht zijn dat politieke meningsuiting met daaruit voortvloeiendemenings vorming binnen haar organisatie plaats vindt. Wat de K.V.P. be treft, is zulks uiteraard mogelijk in afdeling, Statenkring en Kring, maar ook in partijbestuur en par tijraad en met name bovendien in het daarvoor opzettelijk in het leven geroepen College van Be raad. Vooral in de afdelingen komt van deze meningsuiting en vor ming vaak weinig terecht. En toch bestaat er een behoefte, die her haaldelijk blijkt en waarvan de uitingen zich dikwijls buiten de partij openbaren. Een onjuiste toestand, waarin de partij alleen verandering kan brengen door een betere leiding der afdelingen en.door het openstellen van nog meer wegen om de politieke meningsvorming tot werkelijkheid te maken. J^LAAGDE de redactie van het „Dagblad de Stem" onlangs over onvoldoende élan en geest drift, losgeslagen door de leiding der partij hierover ware heel wat te schrijven feit is tóch minstens evenzeer, dat deze zelf de leiding met geestdrift door werkt aan de „voltooiing" der par tij, heus niet alleen organisato risch, maar vooral op het gebied der vorming, der voorlichting, der propaganda. Hiervan getuigen: meningspeiling, congressen, ka- derdagen, periodieken en nu weer: een Centraal Vormingsinstituut. Het voorstel tot oprichting hier van, dat de partijraad in dit week end te behandelen krijgt heeft weer betrekking op het onderwerp, waaraan ik deze brief wijd; poli tieke meningsvorming. J-JET doel van het Vormingsinsti tuut is blijkens de stukken, die de K.V.P. ook aan de pers ter be schikking stelde, drieledig: kader vorming, diepere vorming en dis cussie, contact met personen uit alle bevolkingsgroepen omwille der politieke meningsvorming. Het eerste doel, de kadervorming, verdient zonder twijfel de groot ste aandacht. Niemand, die zich ooit met de politiek heeft bemoeid, zal dat ontkennen. En dat er ook en misschien wel vooral in Brabant op dit gebied heel veel te doen valt, is evenmin aan twij fel onderhevig. Is de leiding der partij afdelin gen eenmaal voor haar taak bere kend, dan zal plaatselijk „het po litieke gesprek" een reële kans krijgen, dan kan meningsuiting in de afdelingen effect sorteren. Het tweede doel, wellicht even belangrijk als het eerste, zal een minder opvallend karakter dragen. Maar dat intellectuelen in klei ne kring zich beraden op poli tieke vraagstukken van diepe en principiële betekenis en dan in het kader van de eigen partij, is zon der meer als een onafwendbare eis te qualificeren. Het is te hopen, dat het de K.V.P. lukt de betrok kenen te bereiken en tot mede werking bereid te vinden. Het derde doel: een instituut, dat dienst doet als gesprekcen- trum, waar groepen boeren of stu denten, vrouwen, werkgevers of ambtenaren, middenstanders of arbeiders, bijeenkomen om met ter zake deskundigen van gedachten te wisselen over politieke vraag stukken die hen bijzonder interes seren. Dit derde doel is wel bijzonder attractief: het bezit grote moge lijkheden voor een partijleiding, die inventief is, die voelt wat er leeft in het volk. En het biedt die mogelijkheden aan hen, die een gesprek op prijs stellen. Het kan schrik niet de partij populair maken. Als dat deel van het op te rich ten instituut vrij blijft van for maliteit en over-organisatle, dan kan het tot het beste werk beho ren. wat ooit de Katholieke partij in Nederland heeft aangepakt. Good luck, K.V.P., vooral met dit laatste initiatief. HET HOOFDBESTUUR van de Ned. Onderwijzersver. heeft er bij de mi nister van O., K. en W. op aangedron gen de pensioenen te herzien.

de Stem | 1950 | | pagina 1