Dr. Fuchs gaf toe, een verrader te zijn De kous op de kop met de kous op de kop mERRES DEKEN Trouweloosheid Vastenbrief en nieuwe Vastenwet Onze jongens in Indonesië Amerikaanse lening voer Indonesië Laat ons Op SinjoorSce met een gulle lach hegraven Westerling Geestesbederf door het communisme „Ik had volledig vertrouwen in de Sovjet-Russische politiek..." Huwelijk op smalle basis Een droeve plechtigheid te Breda Vaandrig B.G. de Ruijter door zijn makkers ten grave gedragen Majoor-aalmoezenier Verhaeren droeg de H. Mis van Requiem op Veel wind Traject- en weekkaar ten Spoorwegen Kinderkamer in de bioscoop Ontheemde aan Russen verkocht Mislukte gangsters voor Middelburgse Rechtbank EEN JACHTGEWEER DEED WONDEREN Vijf en acht jaar geëist Vaticaan en Islam HET z.g. Indo-probleem bestrijkt een i grote' groep nier sen, die vóór alles Nederlanders zijn, die daarop altijd trots zijn geweest, ook al kregen zij van de „import-Europeanen" r.iet altijd de vaderlandse ee,r, die hun toe kwam. Op grend van hun Nederlan derschap moét de Indogroep dus méde aanvaarden, dat de actie-Westerling, in haar geheel en op haar consequen ties berien, schadelijk is aan de „Ne derlandse" zaak ZESDE JAARGANG No. 1611 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda. Reigerstraat 16, Tdl.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. B L. de Rechter. L. J. v. 't Westende Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bi) vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent, postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. JRDAG 11 FEBRUARI 1950 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vohr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zêeuwse_Eland^_GOES^We^singel_98^Te^foon_2236_—^Bureauj/offl^ZeeuWiyVIaanderen^jlULSTijJubi^ 45, e IN DE LATE NAMIDDAG suisde gisteren een auto weg van het gebouw van de Londense politierechter. De belangstel lenden op de stoep kregen even een glimp van een der inzit tenden: een bleke, kleine man met een uilenbril. Het was Doc tor Klaus Fuchs, vooraanstaand Brits atoomdeskundige, op weg naar de Brixton-gevangenis in Zuid-Oost Londen. Hoe kwam Fuchs tot zijn houding? In zijn verklaring voor de rechter leest men, hoe diep het bederf kan zijn dat de menselijke geest aantast, wanneer de sovjet-ideologie er vat op krijgt; moraal, eerlijkheid en fatsoen verworden tot onwezenlijke begrippen. „Ik had volledig vertrouwen in de Sovjet-Russische politiek", schreef Fuchs, „en ik aarzelde niet de Russische autoriteiten alle in lichtingen waarover ik beschikte, te verstrekken. Het is mijn mening dat de westelijke geallieerden het er opzettelijk op hebben toegelegd Duitsland en de Sovjet-Unie een strijd op leven en dood te doen voeren. Toen ik hoorde welke doel einden het werk, dat ik op Harwell (het Britse atoom-centrum) deed, moest bevorderen, besloot ik de Sovjet-Unie in te lichten. „Ik gebruikte mijn Marxisti sche filosofie om mijn gedach ten te verbergen. Mijn geest moest voortaan in twee afzon derlijke sferen worden ver deeld". TWIJFEL EN ONTDEKKING pvEZE MAN ondertekende eens een verklaring, waarin hij trouw aan de Britse koning en aan de Engelse staatsinstellingen zwoer. Dat was in 1942 toen hij, geboren Duitser, die in 1933 Hitier ontvlucht was, genatura liseerd Brit werd. Hij schond deze ver klaring evenzeer als die, waarmee hij zich verplichtte tot geheimhouding van het atoomonderzoek, waarin hij een grote rol speelde. DE WESTMINSTER BANK fourneert geen gelden om de terugkeer van ko ning Leopold te verhinderen, zo ver klaarde de directeur, Edward Palmer, Dit in tegenstelling tot lopende geruchten. ZES DODEN en 90 gewonden was gis teren het resultaat van botsingen tus sen Mohammedanen en Hindoes te Calcutta. H.M. DE KONINGIN bezocht in Ste- vensbeek gistermiddag de inrichting, waar onder leiding van de Eerw. Zus ters Dominicanessen van Bethanië ter beschikking van de Regering gestelde meisjes worden opgevoed. DE WAPENHULP van Amerika aan Nederland zal waarschijnlijk binnen enkele weken beginnen. Over aard, type en hoeveelheid van de wapens zijn nog geen gegevens bekend. McCLOY heeft tijdens zijn bezoek aan Berlijn o.a. gezegd, dat men zich over de voorgenomen opmars van de communistische "jeugd op Pinksteren naar de hoofdstad niet bezorgd be hoeft te maken. PRINS BERNHARD is op 3 Februari onderscheiden met -de Orde van de Bevrijder van Venezuela. Van de plechtigheid zal morgen om 18.30 uur een reportage worden gegeven via Hil versum I. JAA" SCHIPTER, 4e H.B.S. uit Oud- Beyerland, en Joan Brandsma, 5e gymnasium uit Groningen, zullen als winnaars van de opstelwedstrijd „Mijn land en de wereldvrede" een bezoek aan Engelse scholen brengen van 10 Maart tot 16 Mei a.s. DE EERSTE GEZANT van Duitsland na de oorlog In de V.S. is dr. Hans Schlange Schoeningen. Hij heeft ech ter geen diplomatieke of consulaire status. IN DE SNELTREIN Turijn Rome werd de ambtenaar Sorbi van het Ita liaanse Ministerie van Vervoer be roofd van zeer geheime documenten, De Italiaanse contra-spionnage heeft de zaak in onderzoek. BOEKELO is niet langer 't zout-centrum van ons land. Vanuit Hengelo, het nieuwe centrum, is het vervoer goed koper, waardoor voor het binnenland concurrerend kan worden gewerkt. FRAU GASILLE, de „plunderaarster" van Arnhem, is tot zeven en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. DE „PASTEUR" vertrok 7 Februari met 3944 man uit Priok en de „At lantis" vertrok de dag daarvoor uit dezelfde haven met 925 passagiers. DE GEZANT van Australië te Moskou is naar zijn land teruggeroepen. Men fluistert, dat dit het begin is van algehele sluiting van de Australische ambassade te Moskou. Hij heeft ih deze jaren voortdurend inlichtingen over het onderzoek op het gebied van kernsplitsing aan de Sovjet-Russische autoriteiten ver strekt, hetgeen geschiedde tijdens her haalde ontmoetingen met verschillen de contactpersonen. Deze ontmoetin gen werden tevoren afgesproken. Fuchs wisselde herkenningstekens met zijn contact-personen. DE BELONING IJ IT de twijfel, die Fuchs bekroop, moet verklaard worden waarom de stroom van zijn inlichtingen lang zamerhand begon af te nemen; hij be gon te twijfelen aan de rechtmatig heid van zijn handelingen. Hij was het niet eens meer met de wijze waar op het communisme in de Sovjet Unie in de practiik werd toegepast. Als „symbolische betaling" aan vaardde hij een bedrag van 100 Pond (ruim 1000 gulden). DE „BEKERING" FR KWAM echter een ogenblik, dat Fuchs zich in zijn- overtuiging ge schokt gevoelde. Dat was toen zijn vader, die in OostDuitsland een oe- noeming tot professor had aanvaard, het met vele dingen in de Russische zóne niet eens bleek te zijn. Toen is Fuchs naar een functiona ris van de Veiligheidsdienst gegaan om hem de benoeming van zijn vader mede te delen en te vragen, of die van invloed zou zijn op zijn eigen positie. Hij zegt daarover zelf: „Dit maakte, dat ik ook mijn eigen positie opnieuw in beschouwing moest nemen. Ik had niet de moed om het zelf uit te vech ten". weshalve hij zich tot de autori teiten wendde. In een van de gesprekken, die de functionaris van de Veiligheidsdienst met Fuchs had, werd Fuchs onver hoeds van verraad beschuldigd. Dit was klaarblijkelijk een valstrik, waar Fuchs niet direct intrapte. Hij ont kende pertinent, doch bij verdere on dervragingen kwam tenslotte op 26 Ja nuari j.l. de bekentenis, dat hij in lichtingen aan Russische autoriteiten had verschaft. In het getuigenverhoor verklaarde Scarden van de Veiligheidsdienst: Dr. Fuchs deelde mij mede, dat hij van medio 1942 tot ongeveer' een jaar ge leden spionnage heeft bedreven. FUCHS z„gt, ook nu nog communist te zijn. Maar, zo verklaart hij thanS, ik weet dat er bepaalde maat staven voor iemands gedragingen op moreel gebied bestaan, die niet ver onachtzaamd kunnen worden. „Ik kan slechts trachten", zo be sloot hij, „de door mij aangerichte schade zo gering mogelijk te doen zijn. In de erste plaats moet ik er nu voor zorgen, dat de werkzaamhe den te Harwell zo min mogelijk nadeel van mijn handelingen zullen onder vinden". De zaak-Fuchs is thans naar de Centrale Strafrechtbank verwezen. TXE FILMSTER ERROL FLYN. die gisteren te New-York aankwam, verklaarde aan verslaggevers, dat hij verloofd is met de 20-jarige Roe meense prinses Irina Ghica, en dat hij als hun plannen doorgaan in het voorjaar te Parijs zal trouwen. Zijn vfrloofde achtte de heer Flyn „een aardige dame". „Zij kan echter niet koken", zo voegde hij met een dromerige blik eraan toe. „Als ik die dame in de goede stem ming houd, kunnen we zaken doen". „De prinses", aldus Flyn". houdt het meest van Hamburger worstjes en pi sang goreng. Het zal goedkoop zijn om haar te voeden". Deze voorkeur achtte de heer Flyn de enige mogelijke grond voor on enigheid tussen hen, daar hij niet van worstjes en bananen houdt. pE VASTENBRIEF van het Hoog waardig Episcopaat, zo bericht het K.N.P., zal dit jaar niet op Zondag Quinquagesima van de preekstoel wor den voorgelezen, maar reeds op Zon dag Sexagesima, 12 Februari a.s. De nieuwe Vastenwet voor de Ne derlandse kerkprovincie zal van de preekstoel worden afgekondigd op Zondag Quinquagesima, 19 Febr. a.s. pLENZENDE REGEN en striemende wind vermochten niet de diepe indruk te vervagen, welke ieder gisteren onderging bij het zien van de lange stoet, die de Maandag om het leven gekomen vaandrig-vlieger Bernard G. de Ruyter uit Breda naar zijn laatste rustplaats begeleidde. Drie tamboers met omfloerste trom gingen de stoet vooraf en daarna volg den, alles onder commando van de eerste luitenant J. H. Uytendaal, een vuurpeleton van de O.K.S. uit Breda, dat onder leiding stond van de ser geant-majoor Santboer, een aantal dragers van de O.K.S., een viertal vaandrigs van de vliegbasis Leeuwarden, die als slippendragers fungeer den en een detachement van de O.K.S. te Breda. "^"AAST familieleden en véle belang- stellenden hadden ook al deze mi litairen, w.o. enkele officieren namens het commando van de vliegbasis Leeu warden, de plechtige H. Mis van Re quiem bijgewoond, die om tien uur in de parochiekerk van de H. Amtonius was opgedragen. Deze H. Mis werd gecelebreerd door de majoor-aalmoe zenier A. Verhaeren, die daarbij werd geassisteerd door de oud-aalmoezenier R. Stoffelen als diaken en de majoor- (Advertentte) Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Weersverwachting, geldig tot van- avond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien. Aanvanke lijk krachtige tot harde, later vooral langs de kust stormachtige Zuidwestelijke wind. Iets minder zacht dan gisteren. Vandaag: zon onder: 17.46 uur. Morgen: zon op 8.02 uur, maan op uur; zon onder 17.48 uur, maan onder 12.06 uur. 7°n op 8.00 uur. maan OP 6.44 uur; maan onder 13.12 uur. DE BEGRAFENIS VAN VAANDRIG DE RUYTER. Mannen van het luchtwapen vergezelden hun vriend naar zyn laatste rustplaats. aalmoezenier A. Stulemeyer als sub diaken. Het vuurpeleton vormde tijdens de H- Mis de erewacht bij de kist, die gedekt was met de Nederlandse drie kleur. Ook de absoute op de R.K. Begraaf plaats Zuylen werd door de majoor aalmoezenier Verhaeren verricht. Rond de geopende groeve had zich het vuurpeleton opgesteld, met daar achter de familieleden, officieren, on derofficieren en manschappen. Slechts het wilde geluid van de wind en de stromende regen verbra ken de indrukwekkende en de klem mende stilte, die er rond de laatste rustpla-ats van de omgekomen vliege nier hing. De strakke gezichten van alle aanwezigen toonden, dat eenieder doordrongen was van de tragiek, die aan deze plechtigheid ten grondslag lag. Een jongeman, die getoond bad dat hij zowel als zoon. broer en mak ker tot de besten behoorde, werd hier de laatste eer bewezen. Na de absoute klonk er een fors, in gehouden commando over de doden akker en met een laatste eresaluut na men de militairen afscheid van hun wapenbroeder. Maar zeker zullen zij ingaan op de wens, die aalmoezenier Verhaeren namens de familie uitsprak: dat allen, bij de plechtigheid aan wezig, de overledene nog vaak zullen gedenken door voor zijn zielerust te bidden. Aalmoezenier Verhaeren sprak te vens namens de familie een woord van dank voor het zo rijkelijk betoon de medeleven. Corneel Nelen uit Nispen houdt er een Indische ponny op na. Zou»ie het beestje meebrengen Geheel links J. Driedijk, C 238 te Nieuw Namen lag ten tijde van deze opname in Randjakalong Boven Hendrik Jansen en Jan van Loon uit Ossendrecht samen met Gerard Hak uit Hoogerheide op wandeling langs de kali Hiernaast: Korp. P. J. Verhulst. Rijksweg te Dorst (links), ont» moette J. Ballemans, Julianastr. te Rijen in de omgeving van Batavia Tariefverhoging voor kleine afstand teruggenomen TYE NED. SPOORWEGEN hebben be- sloten, Vigaande 1 Februari jl.. dus met terugwerkende kracht, de ta riefverhoging voor de maand- en weektrajectkaarten, voor jeugdtra- jectkaarten en voor de gewone week kaarten terug te nemen voor zover deze kaarten op de kleinere afstan den gebruikt worden. Voor de maandtrajectkaarten geldt dit voor een afstand kleiner dan 14 km., voor de weektrajectkaarten voor een afstand kleiner dan 16 km., voor de jeugdtrajectkaarten voor een af stand kleiner dan 11 km., en voor de gewone weekkaarten voor een afstand kleiner dan 17 km. TN EEN BIOSCOOP in Praag en in een cinema i.n» een Zuid-Boheemse stad zijn .hoekjes" ingericht, waar kinderen kunnen worden onderge bracht om daar bezig te worden ge houden door kinderjuffrouwen en on derwijzeressen. wanneer de ouders de voorstelling bijwonen. Wanr-eer dit ex periment een, succes blijkt, zal een aantal bioscooptheaters in Praag en in andere steden dit voorbeeld volgen. TYE export-import-bank te Washing- ton heeft gisterenmiddag bekend gemaakt, dat zij voor Indonesië een crediet heeft geopend van maximaal 100 millioen dollars om dit land te helpen de invoer te financieren van goederen voor zij» wederopbouw. Het crediet zal een rente dragen van 3*2 procent en aflosbaar zijn in 20 jaar. Met de terugbetaling van de hoofdsom zal na vijf jaar worden be gonnen. HPWEE LEDEN van de Amerikaanse militaire politie zijn te Wenen ge arresteerd onder beschuldiging van een ontheemde te hebben ontvoerd en voor zevenduizend schilling te heb ben „verkocht" aan de Sovjets. De betrokken ontheemde is een uit Roemenië afkomstige Duitser, Oswald Eder geheten. Op 11 November jl., zou hij ontvoerd zijn en op een vooraf bepaalde plaats aan Russische perso nen zijn uitgeleverd. De twee gear resteerden kwamen zich zelf bij de autoriteiten aanmelden, nadat een grote bende, die zich met ontvoering van personen bezighield, was opge rold. WESTERLING is weer wat uit de berichten verdwenen. Maar niet uit de gedachten. Ook niet in Nederland. We hebben het erva ren, toen we Maandag het stuk plaatsten van een insider die de vrijbuiter van nabij gekend heeft en een objectieve beschrijving van zijn persoon en optreden gaf. Ver schillende mondelinge opmerkin gen ontvingen we erover en ook een lange brief. Die lange brief is afkomstig van iemand, die zichzelf als Indo be schouwt en oud-officier van het K.N.I.L. is. Hij ziet de affaire-Wes terling als volgt: TNE VERHOUDING, de verbroedering tussen Indo 'Indo's beschouwd als degenen, die in Indië ge-oren z-ijn en Indië als hun enige vaderland be schouwen! en Indonesiër, was vóór de oorlog zeer goed. Later werd dit an. ders, toen in de bersiap-periode vooral vele Indo-vrouwen en kinderen koel bloedig gemarteld en gedood zijn. Hierbij moet ik ook rekenen onze trouwe Abonnezen en Menadonezen. Ook van hen zijn velen vermoord. Hier door is een haat ontstaan, niet zozeer tussen Indo's en Indonesiërs in het al gemeen, maar meer tussen Indo en de extremisten T.N.I., enz. enz., die hoofdzakelijk dit op hun geweten heb ben. Zodra nu Sukarno onbeperkte macht krijgt, begrijpt iedereen, dat de Indo geen plaats wordt gegund in Indië. Waar moeten deze millioenen dan heen? In Nederland is ook geen plaats voor hen. Het is dus volkomen te begrijpen, dat de actie van Wester ling bij hen in de eerste plaats met gejuich ontvangen is, als enige redding voor hun bestaan. In aanmer king nemende, dat een Indo kan haten en liefhebben op een manier, die geen Westerse zich kan voorstellen. Mijn persoonlijke opvatting is, dat we, op de wijze, waarop Sukarno regeert, In dië kwijt zijn, d.w.z. nog enkele jaren, zolang de Hollander nog nodig is, wor den we getolereerd, maar over enkele Jaren is er geen Nederlander meer in Indië. Zo Westerling de baas wordt, en hij de R.T.C. zal nakomen, is Onze kans nog niet verkeken. De chaos, die reeds zonder Wester ling bestond, kon ieder Indischman op zijn vingers narekenen. Maar al ver meerdert Westerling de chaos, hij laat door zijn actie vooral aan de buiten wereld zien, dat er wel degelijk een chaos bestaat en de T.N.I. de gering ste rebellie zelfs niet bij machte is te onderdrukken. Dus een apparaat- waar niets mee te beginnen valt. En met deze wetenschap lopen we kans dat de buitenwereld (wij, Nederlanders schijnen tenslotte niets meer te kunnen Inbrengen wat ons eigen huishouden betreft), er van overtuigd wordt, dat een strategisch punt als Nieuw Guinea onder goed beheer moet komen, en niet aan de R.I.S. kan worden over gelaten. Helaas kan ik maar niet in zien, dat Westerling de Nederlandse zaak benadeelt. Bovendien, het feit, dat hij in het K.N.I.L. heeft gediend, bewijst nog geenszins, dat hij in hart en nieren Nederlander is. Hij is een Turk en Indo, en leeft in een souve- reiniteitsstaat. Ik geloof, dat hij zich noch Nederlander, noch Indonesiër voelt. Last not least, wat een moeder aan een correspondent vertelt, mag toch wel met een korreltje zout geno men worden, als het bovendien nog waar zou zijn. Het verwonden me, dat een correspondent in Turkije deze zaak zich 20 ter harte zou nemen. TVTAAR U moet niet menen, dat „Op Sinjoorke" met een gulle lach, ge lijk dat bij een wel-geslaagde studen tengrap past. is begraven. De concier ge van het Mechels Museum en diens echtgenote, hebben er blijkbaar be hoefte aan gevoeld hier een ^recht zaak" van te maken: 12 studenten zijn gisteren voor de Onderzoekrech- ter geweest en tegen 3 of 4 van hen JN DE AVOND VAN 22 SEPTEMBER 1949 had in de Hollaarspolder, onder Oud-Vossemeer, een brutale poging plaats om de Gebr. van Engelen, landbouwers aldaar, te beroven van hun geld. Door het kordate optreden van Kees v. Engelen, die ?ich met zijn jachtgeweer tegen de aanvallers keerde, mislukte het plannetje en namen de twee hoeven, die voorgelicht en gegidst waren door een achterneef van de gebroeders, de vlucht. Dank zij de snelle reactie van de rijkspolitie, werden zij bij de brug over de Eendracht gegrepen, Gisteren diende de zaak voor de Middelburgse Rechtbank. ETUIGE Kees van Engelen vertel- de, dat hij op de bewuste avond, juist tóen hij naar bed was gegaan, vóór het huis gestommel hoorde; hij opende het zolderraam en zag toen vaag een persoon, die voorgaf de schipper Boogaardt te zijn en om so lutie vroeg voor zijn fietsband. Getuige maakte aanstalten om te helpen, doch nam toen meteen bene den heftige stemmen waar. Begrijpend dat er iets mis was, begaf hij zich vlug naar beneden en zag hij hoe 2 gemaskerde mannen tegenover zijn broer Johannes stonden en die be dreigden. Ook tegen hem riepen zij: „handen omhoog" en ,.de kamer in". Getuige gaf aan dit laatste gevolg, maar kreeg toen gelegenheid om een jachtgeweer te pakken en te laden. Daarop keerde hij naar het gangetje terug. Er viel een schot en aanvan kelijk meende getuige, dat dit uit zijn geweer kwam, temeer omdat de bei de kerels plotseling op de vlucht sloegen. Naar de buitendeur rennend, loste hij daarom werkelijk een schot in het wilde weg, dat niemand raak te. Later bleek dat het eerste schot uit de revolver was gekomen van een der aanvallers, daar hij een wond in zijn arm had, waaruit de chirurg een kogeltje haalde. De tweede getuige, Johannes van Engelen, gaf een gelijkluidend ver haal. Toen hij met 'n petroleumlampje in de hand de achterdeur opende stond hij plotseling voor de twee kerels, die 'n kous over het gezicht hadden getrokken en waarvan een, met een revolver in de vuist hem met de dood bedreigde. TWEE BEKENTENISSEN. TYE EERSTE VERDACHTE, de 38- jarige J. F. uit Rotterdam, legde 'n bekentenis af. Toen zijn zaken niet goed gingen, was h(j ingegaan op de voorspie gelingen van M. N„ ook uit Rotter dam, die vertelde, dat er gemakke lijk geld te halen was bij 'n paar achterneven van hem, onder Oud- Vossemeer, die zeer bang van aard waren en op de eerste sommatie hun centjes zouden afstaan. President „Dat is jullie dan wel te gengevallen; het werd iets anders dan 'n zacht eitje!" Verdachte gaf dit toe, maar ont kende geschoten te hebben. Hij had slechts één schot gehoord en dat moet dus uit 't jachtgeweer zijn gekomen. Daarop had hij de benen genomen. Pres.: „Zo is 'n jachtgeweer nog wel ergens anders goed voor dan voor stropen". Nader aan de tand gevoeld, gaf verd. toe, dat hij misschien onbewust de trekker had overgehaald. Ook de tweede verdachte, de 21- jarige ijsco-venter Th. H. uit Rotter dam, wees neef N. als de ontwerper van de overval aan. Door hem was hij overgehaald mee te gaan. Na enkele borrels was het trio in de wagen van F. gestapt, terwijl N. als gids op trad en de orders uitdeelde. Omdat de gebr. E. neef kenden, zou hij op uitkijk blijven staan. N. had ook voor de revolver gezorgd, maar H. had die niet willen gebruiken en had een huissleutel als „schietwapen" aange wend. Op de vraag van de pres. antwoord de getuige C. v. Engelen, dat neef N. wist waar het geld bewaard werd. „maar gek veel was dat niet". Pres.: Dat doet er weinig toe; u is hier niet op het belastingkantoor. (Gelach). EIS:: VIJF JAAR. jyiTR. ANDREAE hield een streng re quisitoir tegen beide verdachten, waarvan bijzonder H. een roerig ver leden heeft. Spr. meende, dat de toe nemende onveiligheid in Nederland krachtig gekeerd moet worden. Gelukkig, ook voor verdachten, was door het flinke optreden van Kees van Engelen, erger voorko men en spr. huldigde de rijkspolitie voor haar krachtdadig optreden, waardoor de zaak in twee dagen rond was. Ook de door haar geno men situatie-foto's werkten verhel derend. De Officier eiste tegen beide ver dachten 5 jaar met aftrek. (Vervolg op pag. 2). zou een vervolging worden ingesteld, wegens de mishandeling van de con cierge en wederhelft. Nu moeten we eerst vermelden, dat beide echtelieden hadden gerekend op een ruime schadeloosstelling voor de schrik en voor eventueel opgelopen klappen. Het geld daarvoor moest ko men uit de opbrengst van een „Op Sinjoorke-tentoonstelling". Maar dit geld staat de studenten nog niet ter beschikking, zolang de gemeente niet heeft „afgerekend". Laat ons nu niet zo boosaardig zijn te veronderstellen, dat de concierge ongeduldig is geworden en dus te elf der ure een rechtzaak wil afdwingen. We zullen 't liever op de „grap" hou den en er geen „drama" van maken. We nemen dus aan. dat vandaag of morgen het echtpaar voor de rechter verklaard, dat dit „geding" een koste lijk vervolg is, een tweede hoofdstuk om zo te zeggen op wat de studenten zo succes-rijk zijn begonnen. En dan zal ongetwijfeld de rechter zonder ver wijl grinnekend het scherm laten zak ken over dit blijspel. 2|OALS men gemakkelijk kan be speuren, poneert de schrij yer hier stellingen, die niet voor discussie vatbaar zijn, om-at slechts de toekomst de juistheid of onjuistheid kan aantonen. Het hangt helemaal van de ontwikke- ling der Unie af, of er voor de Nederlanders in de toekomst nog i plaats is in Indonesië. Er zijn ken ners van de toestand daar. die het somber zien. Er zijn er, die het optimistischer bekijken. Er liggen zo veel onzekere factoren in de toestand, dat we ons niet zo viot aan een voorspelling wagen. 'Het geen ook geldt voor de vraag, of bepaalde chaotische verschijnselen in de jonge staat groeistuipen zijn dan wel symptomen van een dode lijke kwaal. We hebben overigens de schrij ver van het eerste artikel om en kele kanttekeningen op he. stuk verzocht, welke we hier laten volgen J)E EGYPTISCHE regering en het Vaticaan voeren nog steeds be sprekingen om een toenadering te be reiken tussen Katholieken en Moham medanen", verklaarde de Egyptische Minis.er van Buitenlandse Zaken. Mo hammed Salah el Din Boy. Verdere bijzonderheden over hetgeen bespro ken is deelde hij niet mede, maar wel beklemtoonde hij, dat zoveel bij het Vaticaan als in de Mohammedaanse wereld het vurige verlangen leeft, naar een wederzijdse toenadering. Het doel van deze toenadering, zo ver volgde de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, is de vrede on der de godsdienstige mensen te ver sterken. Wat de, overigens milde, critiek op de opening van het artikel betreft: mij dunkt, dat elke objectieve lezer toch wel- duidelijk moet zijn, dat cok de schrijver het interview met me vrouw Westerling met het nodige zout nam en het zacht rediculiseerde. Ove rigens is het waar gebeurd, en wel dooi de correspordent van Ager.ce France Presse. die het ook naar Amerika uit- seintie. Bepaaldelijk moet ik ontkennen de stelling, als zcu W behalve driekwart Turk, ook nog Indo zijn. De goede man is nimmer ever ee geweest vóór zijn uitzendirg als O.V.W.-er, en de eigen-naam van zijn moeder is Mout- zatzou, wat bepaald niet Indonesisch aandoet. Dat „de Indo" als verdrukte en ver kommerende minderheidsgroep èlk tegen Sukarno gericht streven met in stemming begroet, is begrijpelijk, maar daarom nog niet voor „de Nederlan- der" aanvaardbaar en te verdedigen. De minister besloot met er op te Misschien is er nog wel eens gelegen- wijzen, dat er een pact. tussen de Mo- heid om de instelling van de g.iintli- hammedanen en de TC-'holieke staten] sche Nede:ï"i:."c s Yij.ri.er- gesloten zou moeten worden tegen het lina afzonderlijk oneer de loupe te atheisme. nemen.

de Stem | 1950 | | pagina 1