TEXTIELPRIJZEN heden VRIJ TANTE EMMY zoekt haar jongens op EDING >ole w GIULIANO schaft zich een walvisvaarder aan De koude oorlog IE DA Een maatregelwaarnaar lang werd uitgezien Koninginnedag op 1 Mei Twaalf arbeiders omgekomen „Diplomaat" met indrukwekkende sjerp Onze Binnenlandse Veiligheidsdienst 'lêiii'f rding is vaar zij evoudig ze werk- sterk is! n of Ios :aat niet -Ti I zzzzd'J GEZONDE CONCURRENTIE NAAST UITERST LICHTE PRIJSSTIJGING De klant is er niet slecht mee Jonh Lewis geeft geen kamp ONS KOPJE THEE GEGARANDEERD Iets zachter Een zeer charmante oplichter Duidelijke taal van de Minister Banditisme in grote stijl Hij bereidt zijn. ontsnapping naar Zuid-Amerika Voor Laat uw woning intact Vreemde kinderziekte Met een kladschrift als reisgids Een soldatenmoedervan een apart soort |D. a.s. kcht maakt leelverg. van lkelijke blij- f. GRENS" lanaf Zondag uur. 1ONATEUR - g! A-overall vaar hij m heeft. :n; III III II I III III III 111 ^perkte ZESDE JAARGANG No. 1610 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Ta.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend by niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Mat» Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/ml. Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwre editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele PoortT^TetefoonHhj^j^^ubureaui^OOSTBURC^ 45, Telefoon 2347). DE REGERING heeft besloten met ingang van 10 Februari 1950, de prijsbeheersing op textielgebied te beëindigen. De marktverzadiging, die het reeds geruime tijd geleden mogelijk maakte zonder schade voor de voorziening de distri butie van textiel op te heffen, heeft zich dermate geconsoli deerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld, ook de prijsvorming' der textielproducten niet langer van overheids wege te regelen. gen? Zoals dat in vaktermen heet, zal „het stapelgoed aantrekken", hetgeen vrij vertaald doodgewoon betekent, dat lakens, slopen en zakdoeken etc. langzaam maar zeker, een paar cen ten duurder zullen gaan kosten. ,.Dan snuiten we maar wat minder ons neus", zei een collega olijk, waarop een ander ten beste gaf: „Ik ben net verkouden". Toch hadden we met dit grapje de juiste sfeer gevonden want hoewel er reden is tot „Op je tellen passen" voor klant en voor zakenman (dit is nu eenmaal bij vrije prijzen steeds het geval) er is nog veel méér reden tot vreugde. Vooral ook, omdat de Neder landse fabrikant nu de ruime kans krijgt om op de Nederlandse markt aan een redeïïjke winst te komen. Hij zal dus meer zin hebben in leveran ties aan het binnenland en zich iets minder op de export toeleggen, het geen tot nu toe voor hem meer lonend was en tot op zekere hoogte zelfs noodzakelijk om draaiende te blijven. KIJKJE BIJ DE ZUIDERBUREN yOALS BEKEND, is de textielinvoer uit de belangrijkste leveranciën- landen sedert enige tijd vrijgemaakt, terwijl ook de vrijmaking van de textielinvoer uit Duitsland zeer bin nenkort mag worden verwacht. Onder deze omstandigheden achtte de Re gering het niet verantwoord ter wijl de buitenlandse leveranciers vrij zijn in het bepalen hunner commer ciële politiek de Nederlandse in dustrie en handel een dergelijke be wegingsvrijheid te onthouden. Het laat zich nl. aanzien, dat de Neder landse producenten en handelaren zich op de binnenlandse markt voor een toenemende buitenlandse concur rentie zullen zien gesteld. De Rege ring verwacht, dat, veel meer dan bij de prijsbeheersing mogelijk is, als ge volg van deze politiek, prijsverschil len zullen ontstaan tussen massa- en luxe-artikelen, welke gedifferentieer de prijsontwikkeling in het bijzonder voor de minder draagkrachtigen van belang is. „OP JE TELLEN PASSEN". de Belgische prijzen blijven. De bin nenlandse markt behoeft en zal dus niet worden verwaarloosd. Het algemene (voorlopige) beeld, dat we ons gisterenavond konden vor men, ziet er dan ongeveer als volgt uit. Er zal na enkele maanden een geringe stijging komen in prijs, voor namelijk voor het stapelgoed. De te gelijkertijd toenemende concurrentie, zal over het geheel genomen hoogst waarschijnlijk borg staan voor het niet verminderen van de aankoop-mogelijk heden voor beperkte beurzen. Er zal bovendien een behoorlijke vorraad in de winkels en bij de grossiers komen, wat voor de klant niet onprettig is. Tenslotte behoudt de fabrikant zijn binnenlandse markt, wat met het oog op eventueel verlies in de toekomst van export-mogelijkheden van natio naal belang kan zijn. Nog één ver zuchting tot slot: als we maar niet terugkeren naar de welhaast waanzin nige toestanden uit de „crisisjaren". Toen was alles „ongezond goedkoop". KONINGINNEDAG zal dit jaar op 1 Mei worden gevierd, aldus be sliste de Ministerraad. De reden hiervan is, dat 30 April de verjaar dag van H.M. de Koningin, op 'n Zondag valt. I jr— U)E ONDERHANDELINGEN tussen' John Lewis, de leider van de sta kende Amerikaanse mijnwerkers, en de mijneigenaren zijn gisterenmorgen afgebroken, zonder dat overeenstem ming werd bereikt. President Trumans commissie van onderzoek heeft meegedeeld, dat zij haar onderzoek zal hervatten. De com missie had beide partijen eergisteren overreed de onderhandelingen te her vatten. Truman heeft de commissie gevraagd Maandag een rapport aan hem voor te leggen. Daarna kan hij een gerechtelijke uitspraak trachten te verkrijgen om de staking te beëin digen. TAAT DE VREES voor het gemis van onze dagelijkse kopjes thee inderdaad ongegrond is, zoals dezer dagen geruststellend werd be richt. kan ten overvloede nog bewe zen worden door de grote partijen thee. die de laatste maanden alleen reeds door schepen van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd worden aangevoerd. In de letterlijke zin heeft elk uit In donesië komend schip tegenwoordig een grotere of kleinere hoeveelheid thee aan boord. Zo bracht het pel grimsschip „Kota Agoeng", dat van daag aan de Lloydkade meerde, in bijna 6100 kisten weer vier millioen onsjes thee naar ons land en over 14 dagen doet de ..Willem Ruys", met tienduizend kisten, daar nog eens zes millioen onsjes bij. zodat al leen reeds door deze aanvoer in twee weken weer ongeveer een pond thee per gezin beschikbaar zou kunnen ko men. rpOT ZOVER de officiële verklaring, We hebben ons gehaast om in deze zaken te bevoegder plaatse, te weten bij de klein- en bij de groothandel, ons inzicht te verruimen. Om dan bij de détaillist te beginnen, daar gelooft men niet, dat met deze maat regel een ongebreidelde concurrentie zal worden losgeslagen, al' is het wel vrij zeker, dat nu het signaal is ge geven tot een gezonde strijd van al len tegen allen. Of de prijzen hoger zullen gaan lig- IN OOST-DUITSLAND neemt de „zui vering" van partij-autoriteiten van de Christen-democraten opzienbarende vormen aan. LUITENANT BOWERS, de comman dant van de „Truculent", werd door de rechtbank schuldig bevonden: hij heeft zijn schip aan ernstig gevaar blootgesteld. Zijn straf bestaat uit 'n „ernstige berisping". HET VATICAAN, aldus verneemt Reu ter. verwacht, dat Z.H. de Paus nog deze maand een document bestemd voor alle Bisschoppen zal uitgeven, waarin de houding tegenover „andere christelijke kerken" nader zal wor den bepaald. DR. ADENAUER heeft meegedeeld, dat de West-Duitse Regering de toe nemende werkloosheid zal gaan be strijden door 500 millioen D.M. voor „andere doeleinden" beschikbaar te stellen, naast de 2,5 milliard D.M. voor de woningbouw. DE KAMPIOENSTIER „Leopold Jan", per vliegtuig van Leeuwarden naar Peru gereisd, is ziek. Volgens het A. N.P. zou dit dier door Peru voor 3 millioen pond sterling (ong. f 30 mil lioen) zijn aangekocht. We zullen dat voorlopig maar niet geloven, al vin den ook wij het erg, dat het beest ziek is. DE FRANSE ROKERS kochten in '49 voor 138 milliard francs aan tabak, d.i. 66 procent meer dan in 1948. De winst van het Staatsmonopolie be droeg 10 milliard francs. MEDAN en omgeving met een straal van 3 km. is officiëel tot door pokken besmet gebied verklaard. Voor het steeds toenemend aantal patiënten, worden aparte barakken gebouwd. IN DE STAATSLOTERIJ viel een prijs van f 20.000 op nummer 1 2 5 3 1. MINISTER RUTTEN opende gisteren te Enschede een „Academie voor Kunst en Industrie". DE VERHOGING van het invoerrecht op benzine met 50 pet. maakt een verhoging van de motorrijtuigbelas- ting tot 200 pet. redelijk en nood zakelijk, zo meent Minister Lieftinck in zijn M. van A. inzake het betref fende ontwerp. OP BOTER en andere zuivelproduc ten zal België speciaal invoerrecht gaan heffen, ter vervanging van de uitvoerrechten, die tot dusver door Nederland werden geheven. POST voor opvarenden van de „Grote Beer moet uiterlijk 15 Februari op de bus zijn. rjO KOMEN we dus vanzelf terecht in de sector „groothandel en in dustrie". Daar juicht men terwille van de binnenlandse afzet de maatregel toe. Er werd nl. de laatste maanden danig vanuit België ingevoerd. Nu is het niet alleen zo, dat de voorraden in dat land zo zoetjesaan uitgeput ra ken. Er is ook nog dit: het Belgische goed zal, zelfs als onze fabrieken een paar cent meer kunnen en zullen gaan berekenen, toch altijd nog beneden Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvan- mtes-t malil?e wind tussen i- J:?1 Zuidoost. iater matige tot k,«ht'ge langs de kllst van Ho,_ win!) Zeeland mogelijk harde, "a-hter Zui<' en VVest' Iets 1 andaag: Zon onder 17,44 uur. Maan P S'?4 UUr Maan op 4 26 ,,ur- Maan onder 11,18 uur. Lawine in Franse Alpen DIJ Bourg Doisans heeft een la wine een huis met naar sohatting veertien houthakkers en andere ar beiders bedolven. Onmiddellijk ge waarschuwde reddingsploegen hebben vrij spoedig vijf lijken opgegraven uit sneeuw, ijs en puin. Het huis stond op ongeveer 2.000 meter hoogte boven een touristen- centrum. De reddingsploegen trokken op ski's uit, nadat zij per radio door het radiostation te Bourg Doissans gewaarschuwd waren. Bijna elk gezin te Besse, een van de hoogste en afgelegenste dorpen in de Alpen tussen Grenoble en Be- sancon is in rouw gegaan, omdat bijna alle 150 inwoners door aantrou- wen verwanten zijn van de 9 inwo ners uit Besse die bij het ongeval om het leven kwamen. Van de 14 arbei ders hebben twee zich weten te red den, doordat zij zich los wisten te graven uit de massa sneeuw en rot sen, die op het stenen huis neerkwa men. Gedeelten van het huis werden door de lawine bijna 100 meter weg geslingerd. Voorraadvaten petroleum raakten in brand doordat de vlam van een petroleumlamp met de in houd in aanraking kwam. De 12 om gekomenen werden verpletterd of verbrand. Het door de lawine getrof fen huis is een van de chalets, waar in de arbeiders van een naburige steenkolenmijn, vermoedelijk de hoogst gelegene in Europa (2.000 me ter), gewoonlijk de nacht doorbren gen. Daar geen voertuig op wielen Besse kan bereiken zullen de lijken met muilezels vervoerd moeten wor den. "pEN ZWOLSE taxi-chauffeur, heeft heel vreemde dingen met een man die zegt uit Dublin te komen, meege maakt. Deze kwam Zondagmiddag op de taxi af. terwijl de chauffeur op het Stationsplein op een vrachtje stond te wachten. In het Engels, doorspekt met Nederlandse woorden, vertelde de man, die ietwat onder de invloed van drank verkeerde, dat hij naar het centrum van de stad wilde. Op de Grote Markt aangekomen, wijzigde hij plots zijn plannen, en vroeg de chauffeur naar Nijmegen te rijden. Doch alvorens de tocht te aan vaarden, wilde de chauffeur wel eens geld zien en prompt kreeg hij een voorschot van f 75 overhandigd, waar bij bleek, dat de portefeuille van de vreemdeling zeer welgevuld was. Tijdens de rit naar de Keizer Ka- relstad vertelde de buitenlander, dat hij in Dublin geboren en thans in Ca nadese diplomatieke dienst was. Hij liet een grote groene sjerp zien. waar op indrukwekkende wapens gestikt waren en hij toonde vervolgens zijn paspoort, waaruit bleek dat hij 26 jaar oud was en reeds verre reizen had gedaan. In het boekje stonden o.a. stempels van Afghanistan, Egypte, Noorwegen en vele andere landen. In Nijmegen had de man alweer zijn plannen gewijzigd. Nu wilde hij naar Brussel, maar daar de chauf feur niet over de vereiste papieren beschikte, kwam hij met de passagier overeen hem naar de grens, bij Budel te brengen. Onderweg, bij Grave nam de Canadees een liftende soldaat mee en toen deze in Eindhoven uitstapte, drukte de rijke buitenlander hem 50 gld. in zijn handen. In die Brabant se lichtstad had de man uit Dublin trouwens toch een royale bui. want toen hij een charmante busconduc trice op straat zag lopen, wipte hij vlug een winkel binnen om er met een machtige lading chocolade uit te ko men, welke hij de verwonderde con ductrice overhandigde. In Budel bleek de Canadees vele vrienden te hebben die hem ook als „diplomaat" kenden. Aan de avontuurlijke tocht van de Zwolse chauffeur kwam een einde, toen hij met zijn passagier een Budels café verliet en buiten twee maré- chaussées vond wachten, die de vreem deling arresteerden. De reden was, dat de Canadees, die toch als het wa re met geld strooide, de partij cho colade, in Eindhoven voor de buscon ductrice gekocht, niet betaald had. Dit ging om een bedrag van f 20. Gisteren zou de „diplomaat" van Eindhoven uit overgebracht worden naar de Apeldoornse politie, welke hem verdenkt van oplichting van ze kere G. uit Apeldoorn voor ongeveer f 2000. VOORJAAR IN ETTEN. Nu de vorst zich bescheiden uit ons land heeft teruggetrokken, bespeuren de meest optimisten onder ons al voorjaar in de lucht. Een boer in Etten heeft zijn ploeg uit de schuur gehaald en ploegt in het zonnetje zijn land. TAE OVERHEID en de gemeenschap zien zich geplaatst voor het feit, dat er krachten aan het werk zijn. die principieel een omverwerping van het democratische staatsbestel en van de fundamenten van de samenleving willen bewerkstelligen en daarbij geen middel onbeproefd laten. De ontwikkeling ook in andere lan den wijst uit, dat dit 'n internatio naal verschijnsel is. De zoeven be doelde krachten vinden buitenlandse ondersteuning, aldus Minister Teulings in zijn M. v. A. Om tegen deze gevaren een doel treffende afweer te stellen, is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat de Regering en de gezagsorganen in de gemeente en de provincie voortdu rend nauwkeurig op de hoogte zijn van elk streven en elke propaganda, met de daarbij aangewende of be schikbare middelen, welke gericht zijn tegen of gevaar kunnen opleve ren voor de openbare orde, rust en veiligheid. |}OOR BEMIDDELING VAN VRIENDEN in Amerika heeft de Siciliaanse bandietenchef, Salvatore Giuliano. een walvisvaarder aangekocht en zal hij binnenkort het eiland ontvluchten, aldus werd gemeld in het blad „Sicilia del Popoio". Het nieuwsblad, dat officiëel orgaan is der christen-democrati sche partij, meldde, dat men in politiekringen toegeeft er van op de hoogte te zijn, dat Giuliano zijn ontsnapping aan ltet voorbereiden is, aldus de Nieuwe Gids. yOLGENS het bericht, heeft Giuli ano zijn ontsnappingsplannen sa men met zijn schoonbroeder, Pasqua- le Seiortino, die verscheidene jaren geleden naar Zuid-Amerika ontvlucht te, uitgewerkt. Men zegt, dat Giuliano 80 millioen lire betaald heeft voor het schip aan een Panamese scheepsbouwer. Het schip zou volgens het blad voor het ogenblik in de vaart zijn als fruit- cargo, onder de Panamese vlag. „Op het gunstige ogenblik, na het proces van zijn zuster Mariannina, de vrouw van Pasquale, zal Giuliano in structie geven, dat het schip naar Si cilië moet gebracht worden. Het blad meldde niet waar Giuliano hoopte aan boord van het schip te komen. De bemanning van het schip zou hoofdzakelijk bestaan uit Sicili aanse emigranten, die de bandieten koning steeds gesteund hebben. 117 MOORDEN. TVE MOEDER van Giuliano werd, zo als men weet, onlangs voor het gerecht gedaagd wegens hulpverle ning aan haar zoon. Na haar veroor deling werd zij evenwel onmiddellijk vrijgesteld. De zuster van Giuliano staat nu voor een gelijkwaardig proces en men verwacht, dat zij eveneens zal wor den vrijgesteld. Eind verleden jaar, zei Giuliano, dat hij het bandietenleven voortzette, al leen omdat zijn moeder in de gevan genis zat en dat hij ermee zou ophou den, zodra zijn moeder en zuster zou den vrijgelaten worden. Giuliano heeft de Monteleprebergen gedurende 4 jaar onveilig gemaakt. Hij wordt beschuldigd van 117 moor den en veelvuldige ontvoeringen, af persingen en diefstallen. Sinds het einde der laatste eeuw is hij de gevaarlijkste bandiet ge weest en is hij erin geslaagd een spe ciaal korps ter sterkte van 1500 man, dat de jacht op hem maakt te ont komen. Verscheidene honderden bandieten van minder „gehalte" werden aange houden, doch Giuliano werd zelfs nog niet gezien door de politie! XJET IS de bedoeling, in de Woon- ruimtewet 1947 een verbod van onttrekking van woongelegenheid aan gebruik alsmede van afbraak van woongelegenheid zonder vergunning van burgemeesters en wethouders op te nemen. De Regering en de overige gezags organen dienen daartoe over de mo gelijkheid tc beschikken ook de feiten en toestanden, welke zich in het ver borgene voltrekken, te kennen. Het is duidelijk, dat het politie apparaat 't aangewezen middel is tot het verkrijgen van deze gegevens. Tevens is duidelijk, dat deze gege vens uiteindelijk op één punt moeten worden gecombineerd. Daartoe in de eerste plaats dient de Binnenlandse Veiligheidsdienst, die tevens hetzij door de werkzaamheid van zijn politie-verbindingen, hetzij door zijn contact met overeenkomsti ge diensten van bevriende buitenland se mogendheden de ter beschikking komenue gegevens en het verkregen beeld doet completeren. In dit verband moge de minister te vens opmerken, dat er voor beducht heid, dat de politie-verbindingen zich door haar werkzaamheid voor de bin nenlandse'veiligheidsdienst zullen la ten afleiden van haar dienstbaarheid aan haar superieuren en de organen van het binnenlands bestuur en de justitie, geen enkele reden bestaat. Is dus de taak van de binnenlandse veiligheidsdienst in de eerste plaats het uoen waarnemen, het registreren, het doen completeren en het distribue ren van gegevens, anderzijds geeft de ze dienst ook technische adviezen ter bevordering van veiligheidsmaatrege len in alle vitale en kwetsbare over heads- en particuliere instellingen en bedrijven. De Binnenlandse Veiligheidsdienst is derhalve een dienend apparaat, dat in het belang van 's lands inwendige veiligheid onontbeerlijk is. Deze dienst heeft geen executieve bevoegdheden, d.w.z. dat hij geen enkele beslissende zeggenschap heeft omtrent het even tueel arresteren, horen, fouilleren etc. van personen, het betreden van wo ningen tegen de wil van de bewoner en andere ingrepen in de persoon lijke, maatschappelijke en staatkundi ge vrijheid en evenmin omtrent de uitvoering van de door hem aanbevo len beveiligingsmaatregelen. In meeste gevallen dodelijk OEDERT enige dagen heerst te Duin- kerken en te Maubeuge een eigenaardige ziekte, die vooral kleine kinderen aantast. In beide steden deed zich tot dusver een twintigtal ziekte gevallen voor, waarvan de meeste met dodelijke afloop. De ziekte, die volgens de artsen, met een soort van griep is te verge lijken, ontwikkelt zich zeer spoedig. Meestal moet het kind overgeven en heeft het buikloop. De temperatuur stijgt snel en bereikt spoedig 40 tot 41 graden. Na enkele uren volgt de dood. De artsen menen, dat de ziekte te wijten is aan een virus, die de zenu wen aantast. De dood zou volgens hen te wijten zijn aan de hevige koorts, die het hart van de zuigelingen niet kan verdragen. Door de overheid zijn maatregelen getroffen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. SOLDATENMOEDER. "p.ANTE EMMY heeft een kladschrift, waar zo om en nabij vijfhonderd namen in staan; vijfhonderd namen met volledige adressen van jongens, die hun diensttijd in Indonesië goed en wel achter de rug hebben en, vöor het grootste deel althans, veilig in het vaderland zijn teruggekeerd. Dat klad schrift, boven bedoeld, is voor tante Emmy de jongens zeggen kortweg tante Em zoveel als een reisgids, want aan de hand daarvan werkt zij haar reisplan af, haar tournee, waar aan ze nu al bezig is sinds haar aan komst in Nederland, dat ls ongeveer twee maanden. Vanuit IJmuiden, de plaats waar zij gedurende haar eenja rig verblijf in ons land logeert, trekt zij van de ene uithoek van Nederland naar de andere, onvermoeibaar, omdat ze dagelijks een of meer van haar pupillen terug ziet, waar ze drie jaar en langer over „gemoederd" heeft, om met haar eigen woorden te spreken. WIE IS TANTE EMMY? ALS JE aan de jongens van, laten we zeggen, de 12e Genie vraagt, wie tante Emmy is, dan beginnen ze met op de bekende manier hun rech terduim omhoog te steken. „Tante Fm? Zó'n vrouwtje!" Hoort men dan de verhalen over haar los komen, dan is men onmiddellijk geneigd om die bij de categorie „sterke verhalen" te rekenen. Ewel. niets is minder waar. Wat de jongens over tante Emmy ver tellen, klopt als een bus. We hebben het dezer dagen zelf kunnen controle ren, want op haar rondreis door den 'ande deed tante Emmy Breda aan en wi.i zijn aanwezig geweest bij haar be zoek aanwel, laten we in de sol datentermen blijven, bij haar bezoek aan „Alfred Schuifkaas", zoals de kok van het 12e Genie Veldcoy onder in siders heet. Tante Emmy heeft merkwaardige eigenschappen. Een daarvan is, dat ze iets of wat overeenkomst vertoont met een magneet. Nauwelijks was tante Emmy r.,v in Breda gearriveerd, of het halve peleton zat ten huize van .Alfred" bij elkaar. Sergeant Sellies( een ras-echte Amsterdammer, was als reisgezelschap van tante Em meegeko men. Hij gaat er prat op de langste man van het peleton te zijn. Als tegen stelling tot de sergeant was daar „Mostje", een Schiedammertje, die nou juist de kleinste was in de troep. „Al had Alfred dan de naam van de klein ste te zijn", lachte tante Emmy breed uit. „Maar dat kwam, omdat hij zo lekker nijdig werd als de jongens dat durfden zeggen." Mostje was meegekomen met „D'n Drup", die weliswaar in Rotterdam woont, maar ergens in de omstreken van Breda een meisje heeft en op reis daarheen een van z'n oude strijd makkers kwam opzoeken. In dit uitgelezen gezelschap dus, mochten wij kennis maken met de veelgeroemde tante Emmy en van al les, wat ons daar over haar verteld werd, willen we U een en ander laten horen. TANTE EMMY is een Indo, dat wil dus zeggen, half Indonesisch, half Europees. Nederland kent ze wel zo'n beetje, want in vroeger jaren heeft ze het, op verlof met haar echtgenoot, meermalen bezocht. Haar man is haar onder de oorlog ontvallen en thans maakt tante Emmy zich verdienstelijk voor de Nederlandse jongens in Indo nesië. Dat doet ze op een haar vol komen eigen manier. Ze heeft een huis in Batavia staan en ieder militair is er welkom, om er tijdens zijn ver lofdagen te komen logeren. Para-troo- pers, mannen van de Genie, Jagers of van welk onderdeel dan ook, tante Emmy maakt geen onderscheid. Het is haar meer dan eens overkomen, dat ze haar toevlucht moest zoeken op de zolder, maar dat deert haar niet. En mocht een van de jongens al eens ko men als tante Em niet thuis is, hij kent de weg. Als hij maar een briefje achter laat: „Tante Em, ik ben hier geweest. Ik heb een paar sneetjes brood genomen. Wel bedankt en tot ziens", of zo iets, zegt ze. „Dan kan ik ten minste orde op de zaken houden." Maar'tante Emmy liet niet enkel de jngens naar haar komen, ze ging ook zelf de jongens opzoeken. Een keer b.v. heeft ze 500 k.m. gelift op een EMMY VAN DER GLAS. „Tante Em? Zo'n vrouwtje." truck, om op verzoek van zijn ouders eens met een jongen te gaan praten. Ja, tante Em is heel wat mans als het nodig is. JONG MET DE JONGENS. TUSSEN al die ware heldenverhalen, die de verering van de jongens voor tante Emmy uitdrukken, gaan over en weer die typische soldateske plagerijen, waar tante Em, gevat als zij is, volwaardig aan kan mee doen. Als er iemand dreigt te vallen over de lange benen van de sergeant, dan kijkt ze de eigenaar van die benen ver ontwaardigd aan en zegt streng: „Kees hoe dikwijls heb ik je al niet gezegd, dat je jezelf moet dubbel vouwen. Je zit altijd in de weg, is het niet met je voeten, dan is het met je hoofd." De sergeant begint te grijnzen en tante Emmy laat een daverende lach horen. Zo tussen haar beschermelingen, is ze jong met de jongens, praat met hen, rookt met hen een sigaret en volgt haar eigen tactiek cm bij zichzelf en bij anderen de moed erin te houden. Zelf kan ze ook tegen een stootje. De plagerijen van de mannen neemt ze grif en ze heeft altijd haar woordje klaar. Toen ze aanstalten ging maken om te vertrekken, ging er een klagelijk gehuil onder de mannen on. „Jongens, tante Em gaat haar hoedje opzetten. Als het een beetje vlot gaat kunnen we nog net over twee uur de trein halen. „Zal ik Uw doppie dragen on derweg. tante Em?" Maar tante Emmy stoort zich nergens aan. „Maak me niet zo zenuwachtig. Staat ie goed, jongens? Dan kunnen we gaan." Als het groepje richting station gaat, kijken we het r.og na. Tante Em temidden van haar jongens. De lange sergeant en de kleine „Mostje" kijken nog even om. uparig steken ze hun duim cnüic.g. „Tante Em? zo'n vrouwtje!" yRIJDOM ven vrees het was een der oorlogsdoeleinden, neergelegd In het Atlantisch Handvest. Wie durft te verklaren, dat dit doeleinde is bereikt? De wereld voelt zich weer be dreigd door het oorlogsgevaar, nu eens luwend, dan weer hevig op zettend, doch steeds aanwezig. Die bedreiging dwingt de staten tot milliarden-uitgaven voor bewape ning, welke ze liever aan wederop- bouwwerk zouden willen besteden. Maar de leiders der democratische volkeren mogen het niet verant woord achten, hun weerbaarheid te onttakelen, zolang in het ande re kamp de imperialistische nel gingen ln communistische verpak king telkens tot ontploffing drei gen te komen. Het ls de nare, kou de oorlog, welke het samenleven op onze planeet verkilt. Bijwijlen denkt men: het zal zo'n vaart niet lopen, er is best een uitweg naar de echte vrede. Doch telkens ko men dan weer nieuwe storingen opzetten, welke het uitzicht ver somberen. Het ls ook wel begrijpe lijk, waar de normen van de an kers zijn losgeslagen. Het Westen leeft nog uit Christelijke tradities, al spelen ln de practijk hebzucht en eigenbaat ook een grote rol. Doch in het Moskovitische kamp zijn die tradities moedwillig ver worpen. Goed is slechts wat de Sovjet-staat ten voordele strekt, kwaad wat hem benadeelt. Daar naar wordt alles afgemeten, daar aan wordt alles onderworpen. En zo ls er veel meer ln het geding dan de tegenstelling tussen sta ten en statengroepen. Het gaat om de redding of het verlies van de menselijke rechten, van de menselijke persoonlijkheid. rje leiders van de Sovjet-Unie hebben het b'ijkb»ar onmr- tuun geacht na een periode van betrekkelijke rust weer in het di plomatiek offensief te gaan. Ze zijn weer begonnen met Berlijn, nadat ze het vorig jaar de eerste slag om het Westelijk deel van die metropool hadden verloren. De feiten vormen tezamen eigenlijk een vrij kinderachtig spelletje. De uitvluchten, waarmede men het hinderen van het doorgaand ver keer telkens motiveert, zijn zo kin derachtig, dat men geen woord aan hun waarde behoeft te ver spillen. Maar intussen zaait men maar weer onrust, houdt men de bevolking in spanning. Ook de aankondiging van betogingen „ter verovering van West Berlijn" past in dit spelletje. Men onderschatte het gevaar ervan niet. In zulke revolutionaire gymnastiek en mas sage is Moskou de onbetwiste meester. Onbehagelijk stemt ook het ru moer rond de waterstofbom. Het feit, dat President Truman open lijk het vervaardigen van zo'n bom in de naaste toekomst aankondig de, bewijst wel, hoe de spanningen weer oplopen. Het grote publiek kan slechts gissen en vermoeden, wat daar allemaal achter steekt, doch geruststellend kan het in geen geval zijn. De mogelijkheid van massavernietiging is een troef in het diplomatieke spel geworden. Niets bewijst sterker, hoe zeer we op het hellend vlak zijn geraakt. Er is meer: Moskou stootte Frankrijk voor het hoofd door de erkenning van de communistenlei der Hodsji Min als „staatshoofd" van Vietnam. Moskou eiste het da gen van Keizer Hirohito voor het gerecht, om de Amerikanen te pla gen en ds Chinezen in het gevlei te komen. Moskou voert obstructie in de organen der Verenigde Na ties. Moskou (Organiseert ln vele delen der wereld weer politieke stakingen van havenarbeiders. Moskou uit herhaaldelijk bedrei gingen tegen Yoego-Slavië. Moskou verhindert het afsluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. Het is een enerverend gedoe, dat de koelbloedigheid en vastbe radenheid van het Westen tracht te ondermijnen. Het enige goede antwoord is: volharden in die koelbloedigheid en vastberadenheid. Wat de militaire kant van de zaak aangaat, daarvoor behoeven we niet zo zeer te vrezen. Wat de economische kant be treft, zien we echter speciaal in West Europa nog tal van aarze lingen en weifelingen. Het blijft maar half werk, waardoor het wel slagen van het Marshall-plan nog geenszins verzekerd is. Dit blijft de zwakke stee in het front der democratieën, waarop de koude oorlog wordt gestreden. De staatslieden, die hier niet groot kunnen zien over allerlei nationaal eigenbelang heen. zou den later door de historie wel eens met de vinger kunnen worden na gewezen. Het is nog niet te laat. Maar het wordt toch wel hoog tijd, dat we inzake de eenwording van West Europa forse daden zien. DE TOP-MAN S. uit de Rotterdamse L.O.-L.K.P,, eigende zich bedragen van f 45.000 en f 60.000 toe. Hij stond gisteren terecht en hoorde 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Agsn zich eisen. S. zal onder toezicht worden gesteld.

de Stem | 1950 | | pagina 1