Hi Spel van kat en muis Onze jongens in Indonesië Pieter vJaarsveld met de X-straalogen De volksraadpleging gaat door Süsd SS-er vermcsrtit esn vrouw Geen /erwerk Mysterie in New York City Een hoofdpijn van bijna 400 gulden rijgbaar: BEDIENDEN ■Fve/i mrhtenDddi 't morsen /effen! J Haagse Brieven MIJNWERKERS-LEIDER LEWIS SPEELT MET TRUMAN Truman gedwongen de anti-stakingsWet te hanteren Lachende republikeinen.... Ocstenrijks „pleegkind" door strconi gedood „Met die fascisten is geen huis te keuden" Opklaringen Robots vervangen infanterie Koele en beheerste soldaten Groot-verlof-regeling Emigreren met huis en al LIEFDESDRAMA W AMSTERDAM „Daar nie graaf nie" zei Pietertje en pa vond een bron rslelling) r-REVUE iet verder S en ve- 9. - Over- 851-0 een met kussen zoon zal 'jeep ge ren nog oed." iet fijn aroma; rose, vlees met rinse oken fel-rood. zoet en aroma- ker- tot bruin- tJANNE: met rood tot rood bedrijf heeft in tiet land plaats ;ien het bedrijf ities te richten soneelsafdeling, 806oo kN DER STEEN Biifrwte-1 DMsm mmoRm f 77 n \u\' iortstaaxten onder langstaarten uit te Prinses ziet het nders. En de Goe- :kt haar niet te- ZESDE JAARGANG No. 1609 Uitgave: HV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Mai) Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ë^Tvoorde Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Ê^ÏT^rtTTeiefoon 102 - (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 23-' PRESIDENT TRUMAN zit in een moeilijk parket: in zijn verkie zingsprogram stond n.l. indertijd de bij de vakbeweging zeer gehate wet van Taft en Hartley. Deze wet maakte het de president mogelijk, eventuele stakers te dwingen gedu rende zeventig dagen het werk te hervatten. Welnu, het nu reeds acht maanden oude mijnwerkersconflict dwingt Truman juist gebruik te gaan maken van deze wet, hetgeen koren op de politieke molen is van de re publikeinen. Gisteren deed Truman een laatste wanhopige poging om de mijnwerkers-leider, de slimme vos John Lewis, in het nauw te drijven. Voorlopig heeft Truman het niet verder kunnen brengen, dan een door Lewis afgegeven belofte nog eens met de directeuren der mijnen te zullen praten over een contract met de 400.000 stakende mijnwer kers. /AVER de waarschijnlijke achtergron- den van het conflict schrijft de Washingtonse correspondent van de „Neue Zuericher Zeitung" enkele we tenswaardige dingen: ..Nadat John Lewis Zaterdag j.l. het compromis-voorstel van president Truman tot instelling van een com missie van onderzoek naar het con flict bij de Amerikaanse steenkool mijnen van de hand had gewezen, was het duidelijk, dat de president geen andere weg meer openstond, dan tot de wet var. Taft en Hartley zijn toe vlucht te nemen. Truman heeft dit dan ook gedaan, nadat 's Maandags 400.000 mijnwerkers niet op het werk verschenen waren en de directeur van het bureau voor het Mijnwezen, Boyd had verklaard, dat de industriële ko- lenvoorraad nog voor ruim twee we ken toereikend was". „Aan Lewis' afwijzing van Trumans campromis-voorstel lag natuurlijk de vrees ten grondslag, dat werkhervat ting voor een periode van, zeventig dagen de onderhandelingspositie van de vakbeweging aanzienlijk verzwakt zou hebben". „Vooreerst zou de steenkoolvoor- raad in die zeventig dagen vergroot zijn en voorts zou het einde van de bestandsperiode samenvallen met het begin van het warme jaargetijde, dat voor Lewis een ongunstige tijd voor onderhandelingen over collectieve ar beidsovereenkomsten vormt". KOUD WARM verbod van een Federaal Gerechtshof bleef staken. Toentertijd voerde de rechter aan, dat de staking niet „spon taan" geacht kon worden „aangezien Lewis slechts even met de ogen had behoeven te knipperen, om er een ein de aan te maken". Of dit laatste thans nog gezegd kan worden is de vraag" De correspondent merkt verder nog op, dat de Amerikaanse steenkoolin dustrie langzamerhand in een uitzon deringspositie schijnt te geraken door het veldwinnen van het gebruik van olie, ratuurgas en electriciteit als energiebronnen. r< ISTERENMIDDAG, is te Olst in de buurtschap Overwetering, een achtjarig kind gedood! door aanraking met een electrische stroomdraad, aan gesloten op een motor in een boer derij. Vermoedelijk was de aard'lei- ding van deze stroomdraad niet in orde. Het jeugdige slachtoffertje was Helmuth Jung, een vün de twee Oos tenrijkse kinderen, die tijdelijk zijn ondergebracht in het gezin van de landbouwer te Riele. liet slachtoffer tje was het enige kflöd van een oor logsweduwe. Helmuth Jung is óhgeveer zes we ken geleden met eeh groep Oosten rijkse kinderen in Jpoetinchem aan gekomen voor een verblijf van drie maanden. A. M. van Nijnatten. Kade. te Rucphen, profiteert van een rust periode. PROF. HEINKEL, de bekende Duitse vliegtuigbouwer, heeft, in verband met plannen ten aanzien van de vlieg- tuigontwikkeling, met enkele mede werkers een bezoek gebracht aan de Fokkerfabrieken te Amsterdam. We herinneren ons ook eerder eens een „Heinkel" op bezoek te hebben ge had. IN OOST-DUITSLAND zijn vijf voor aanstaande functionarissen van Minis teries gearresteerd. Een twintigtal an deren is ontslagen. Beschuldiging: cor ruptie. Het gisteren opgerichte mi nisterie van Staatsveiligheid komt dus goed van pas. DE CLASSIFICATIE van gemeenten zal volgende week door de „salaris commissie" worden besproken. Daar na zal het Kabinet een beslissing ne men. THIESSEN, contact-man van Wester ling, zal Vrijdag voor de Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. Hij wordt verdacht van deviezensmokkel. KRAVCHENKO heeft, volgens een be slissing van het Congres, het recht voortaan permanent in de V. S. te blij ven. EEN „LANCASTER" heeft in de ha ven van Helgoland een Duitse traw Ier beschoten. Niemand werd gewond. Het toestel verdween na 5 duikvluch ten in Zuidoostelijke richting. TOT RIDDER der 4e klasse der Mili taire Willemsorde zijn benoemd: de res.-kapitein P. L. Baron d'Aulnis de Bourouill en de sergeant-oorlogsvrij williger-parachutist C. Plaatzer. DE LIJDENSMEDITATIES voor de K.R.O. op de Dinsdagavonden in de H. Vasten zullen dit jaar worden ge houden door Prof. Mag. dr. C. Friet- hoff O.P.. bijzonder hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. DE STILLE OMGANG wordt dit jaar gehouden: 12 Maart, 19 Maart en 26 Maart. De algemene intentie duidt: „Dat de bedoelingen van de Paus met het H. Jaar verwezenlijkt mogen wor den in de Mirakelstad en in geheel Nederland. GORINCHEM gaat (voorlopig) met 128 bungalows van schuimbeton de woningnood bestrijden. De directeur van gemeentewerken heeft alle inwo ners uitgenodigd gratis en vrijwillig een dag te komen werken. DE BENZINE is vanaf gisterenmid dag precies 12 uur in heel Australië zonder bon te verkrijgen. Overigens kost dit 4 millioen dollars per jaar, hetgeen door Engeland met groot on genoegen is vastgesteld. TE BRUSSEL wordt van 12 tot 19 Fe bruari in de Eeuwfeestpaleizen een internationale landbouwtentoonstel ling van machines en producten ge houden. Ook Nederland zendt in. IN DJOKJA zijn 8 Westerling-mannen gearresteerd, waaronder 2 Chinezen. Volgens documenten moeten er in Djokja 82 leden van de Apra zijn. ER MOETEN volgens het Congreslid Hoover in de V. S. ongeveer 540.000 communisten en medestanders zijn. POST VOOR de „Pasteur" en de „At lantis" moet resp. uiterlijk op 9 en 13 Februari in Nederland op de bus zijn gedaan. DE „ZUIDERKRUIS" is op 28 Januari uit Tjandjong Priok vertrokken met aan boord het eerste onderdeel van de 2e divisie 4-10 R.I. T EWIS liet zich weliswaar in- zijn afwijzend schrijven aan Truman van Zaterdag j.l. veroordelend uit over de wet van Taft en Hartley, die vol gens de tegenstanders een inbreuk betekent op het verbod van slavernij doch alles wijst er op, dat Lewis eigen lijk slechts op toepassing va-n die wet zat te wachten. Waarschijnlijk is hij over Trumans besluit even verheugd als de republikeinen, die er bij Tru man reeds sedert lang op aangedron gen hebben deze wet toe te passen. Waarschijnlijk ook is zelfs de in de afgelopen maanden door Lewis toege paste kondwarm-strategic niets an ders geweest dan een tactische voor bereiding op de eventuele toepassing van deze wet. Het feit, d-a-t bijna 100.000 mijnwer kers, tegen zijn „bevel" in, de afge lopen weken geheel gestaakt hebben, kan voor het gerecht, waarvan d-e Re gering Maandag a.s. de uitvaardiging van een stakin-gsverbod zal verzoeken voor hem als bewijs dienen, dat hij als vakverenigingsleider de staking in het geheel niet georganiseerd heeft en dat het hierd-oor eerder gaat om een wilde staking van individuele perso- neiWordt deze argumentering aan vaard, dan zou Lewis ditmaal een zware boete kunnen ontgaan, zoals hem twee jaar geleden werd opge legd, toen zij-n vakbond, ondanks het T"~yE BELGISCHE Kamer van Afgevaardigden heeft gis termiddag met 117 tegen 92 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in het houden van een volksraad pleging over de terugkeer van Koning Leopold. Er waren geen onthoudingen. Voor het wetsontwerp stemden de leden van de Christelijke Volkspartij, de liberale ministers en vier Vlaams- liberale afgevaardigden. De socialis tische, communistische en liberale af gevaardigden uit Wallonië en Brussel stemden tegen. Weer zijn de debatten heftig ge weest. De socialistische fractieleider, Bohy, interpelleerde de Min. v. Ver keerswezen Segers over 'n radiospreek verbod van de socialist Bacus. De Minister zeide, zich aan de regeling te hebben gehouden, krachtens welke de Koningskwestie niet ter sprake mag komen voor de radio. Na dit ant woord wendde Bohy zich tot de C.V. Weersverwachting-, vanavond: geldig tot Plaatselijk enkele buien, maar veral flinke opklaringen. Mati ge tot krachtige wind tussen zuidwest en West. Iets lagere tem peraturen. MJandaa?; Zon onder 17,42 uur. 8en; Zon op 8,06 uur. Maan op uur. Maan onder 10,46 uur. DOBOTS zullen de infanterie in de volgende oorlog vervangen, even als de tank het paard verving in de eerste wereldoorlog. Dit verklaarde dr. Solandt, die voorzitter is van de raad van onderzoek betreffende de Canadese verdediging. In plaats van de soldaat zal „Sol daat Robot", die uitgerust is met kunstmatig gehoor, gezicht, gevoel, reuk, gevoeligheid voor drukveran deringen en de vaardigheid om beslui ten te nemen, kanonnen en geweren afschieten, de schepen bemannen en vliegtuigen besturen, waarbij hij be richten verstuurt en orders ontvangt via de radio. Dr. Solandt, een bekend geleerde, zei, dat zijn „soldaten" koel en be heerst zullen blijven onder hevig vuur. De geleerden bezitten reeds de kennis om dergelijke robots te ma ken en het hangt nog slechts van de ingenieurs af om ze te bouwen. De machines zullen zien door tele visie. waarbij infra-rood licht wordt gebruikt om in duisternis of mist te zien. Door middel van electronen zullen zij zenuwen, geheugen en oor deel bezitten. De „spieren", waardoor de ledematen worden bewogen, zijn zeer verbeterd. Door middel van elec tronen maakt een controle-systeem zeer snelle en preciese beheersing van grote krachten mogelijk. „Er is grote vooruitgang geboekt in het omzetten van allerlei vormen van inlichtingen in electrische impulsen, die overgebracht kunnen worden", zo verklaarde dr. Solandt. TN ONS inzake BERICHT van gisteren, de uitbreiding van de groot-verlof-regeling stond geschre ven, dat deze nu ook is uitgebreid voor onderofficieren, die vóór 1 Ja nuari 1949 zijn opgekomen. Dit moet zijn: onderofficieren (geen vaandrigs of kornetten), die vóór Januari 1948 zijn opgekomen. We geven des te gereder deze rec tificatie door, omdat niet alleen wij maar ook zeer veel militairen giste ren een (terecht) dreigende vuist hebben gebald tegen onze boosaar dige zetduivel, die ons hier weer eens lelijk te pakken had. MGR. HANSSEN EVENTUEEL NAAR CANADA tFET bisschoppelijk ordinariaat van het bisdom Roermond maakt be kend: „De Nederlandse bisschoppen heb ben contact opgenomen met het Ca nadees Episcopaat ter behartiging van de geestelijke belangen van de Ka tholieke Nederlandse emigranten naar Canada. Besprekingen hierover zijn gaande. Eventueel zal Mgr. Dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bis schop van Roermond, naar Canada gaan om met verschillende bisschop pen ter plaatse te spreken". P.-leden en riep uit:'; „Met die fascis ten is geen huis te houden". Een ge weldig tumult van enkele minuten was het gevolg. Bovendien werd defvergadering tien minuten lang geschorst, omdat de communist Dispy met alle geweld aan het woord wilde blijven over niet ter zake doende kwesties. Hij weigerde het spreekgestoelte te verlaten, er was geroep van alle kanten en ten slotte moest de publieke tribune wor den'ontruimd en de vergadering wor den geschorst. Inmiddels hadden alle C.V.P.-leden de zaal reeds verlaten. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, deed de socialistische voorzitter de volgende duidelijke me dedeling: „Wij hebben in de Kamer gezegd, wat wij te zeggen hadden. Thans zal niets ons meer kunnen weerhouden, in alle steden en ge huchten te gaan vertellen, hoe wij over de Koning denken". -J-OEN de „Empress of France" vorige week Liverpool verliet op weg raar Halifax (Canada), waren er drie En gelse families aan boord, die naar New York wensen uit te wijken. Daar zij geen rechtstreekse passage koitiden boeken, besloten zij een omweg via Canada te maken. In een vrachtschip, dat tegelijkertijd Liverpool verliet, zijn drie woonwagens en een mobiele meubelmakerij geiaden. Wanneer de drie families de reis hebben vol bracht, zullen zij hun intrek nemen in hun meegebrachte woningen. QP 9 FEBRUA'L 1949 werd Z. Em. Kardinaal Mindszenty, de Primaat van Hongarije, door een rechtbank van de Hongaarse volksdemocratie na een even af schuwelijk als elachelijk proces tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Sinds die dag is het steeds stiller geworden rond de figuur van deze martelaar van de twintigste eeuw. Laat ons van daag die stilte benutten om hem eerbiedig te herdenken in ons ge bed en om ons te stalen aan zijn groots voorbeeld. Kees van Leent uit Ter- heijden, die in de Oost het motorrijden niet af leerde. Hiernaast Piet de Mulder, Eikstraat 5 te Breda, die zeer binnen kort naar huis hoopt te komen. En geheel rechts een plaatje uit Indonesië voor ons blad van J. de Blok uit de Donzevisserstraat te Terneuzen. HOND TIEN UUR heeft een 34-jarige bellenpoetser, L. Timman, in het perceel Alde- baranstraat 40 in Amsterdam- Noord gistermorgen een 21- jarige vrouw met bijlslagen vermoord. Be man heeft zich inmiddels bij de politie gemeld en een volledige bekentenis afgelegd. Hij was zeer in de war, zodat een verhoor eerst 's middags plaats vond. Vast staat, dat de man, een gewe zen politieke delinquent hij is bij de S.S. aangesloten geweest reeds geruime tijd omgang met de vrouw had. Deze was gehuwd, maar leefde gescheiden van haar man, met haar kind bij haar vader in de Aldebaran- straat. De laatste tijd was de verhou ding tussen deze vrouw en haar „vriend" nog al gespannen en hij zou bij herhaling verklaard hebben haar naar het leven te staan. Gisterenmor gen is hij bij de woning gekomen. Een zwager van de vrouw, die er van hoor de, begaf zich onmiddellijk naar de Aldebaranstraat, omdat hij ongeluk ken vreesde. Hij nam een schoenma kersmes deze man is schoenmaker mee. Helaas kwam hij te laat. De vrouw was met bijlslagen op vrese lijke wijze toegetakeld en moet vrij wel op slag dood zijn geweest. De da der was nog in de woning. Hij ont kende geen ogenblik en begaf zich op eigen gelegenheid naar het politie bureau Mosplein. De man was ech ter zo geschokt, dat hij behalve een volledige bekentenis niet in staat was iets mee te delen, dat licht werpt op het motief van zijn daad. Hij verklaar de slechts door liefde gedreven, hier toe te zijn gekomen. De vader van het slachtoffer, die in de woning aanwezig was, is niet a»s getuige gehoord. Deze man is name lijk hart-patiënt en zo aangegrepen door het gebeurde, dat de politie hem nog niet kan verhoren. Het lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht. Het kindje van de vrouw is bij buren ondergebracht. Moeder, de beer is los.... T>E POLITIE van New-York brak zich deze week het hoofd over een mysterie, waartegenover zij zich niet eerder gesteld had gezien. In een greppel in de nabijheid van de Internationale Luchthaven trof men een lijk aan van een wezen, dat ken nelijk het slachtoffer was- geworden van een auto-ongeluk. Maar waar over de politie zich nog wel het meest verbaasde, was 't feit. dat dit 't lijk van een reusachtige bruine beer bleek te zijn. Hoe had het dier zo'n eind kunnen afleggen in een stad van 8 millioen inwoners, zonder ontdekt te worden? Bij een inderhaast ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat er in de nabijgelegen dierentuin geen beren vermist werden, en bij infor matie op het vliegveld, kon men zich niet herinneren een dergelijke pas sagier te hebben aangetroffen in een van de binnengekomen vliegtuigen. ZILVERVOS. TN WASHINGTON, de hoofdstad des lands, kwam de politie voor een dergelijk raadsel te staan. Daar zwoe ren stomverbaasde burgers bij hoog en bij laag, dat zij een zilvervos dwars door een drukke straat had den zien rennen. Er werd een vossen jacht ontketend, die eerst eindigde, toen men het dier op een raamkozijn van het Amerikaanse Ministerie van Financiën te pakken kreeg. Noch de politie, noch de autoriteiten van de Dierenbescherming, die de vos onder hun hoede namen, konden een ant woord geven op de honderden vra gen, die er van de kant van de be langstellende burgerij binnen kwa men. Waar kwam de vos vandaan? Toen er tegen het eind van de week nog geen eigenaar was komen opda gen om het dier op te eisen, werd de vos aan de dierentuin van Wash ington cadeau gedaan. J^R WORDT DE LAATSTE JAREN zwaar met wichelroeden gewerkt. Men zoekt naar verborgen kostbaarheden, oude fundamenten en wat al niet meer. Er zit iets boeiends in. Er werken geheimzinnige krachten en dat stelt „de nuchtere mens" voor problemen. Maar wat dan te denken van het probleem Pieter van Jaarsveld, een 18-jarige, die zonder enig hulpmiddel steenkool, diamanten en wa ter onder het aardoppervlak ziet? Zo maar, met het blote oog? Het Han delsblad van Antwerpen vertelt er het volgende van: ^UID-AFRIKA kan zich de luxe ver- oorloven het lak te hebben aan alle soorten van wichelroede-lopers. Deze Afrikaanse staat» bezit in de 18- jarige Pieter van Jaarsveld uit Pot- chefstroom, een geoloog van onschat bare waarde. Slechts vijfmaal op hon derd gevallen faalde Pieter met zijn aanduidingen. Pieter van Jaarsveld is een ernsti ge Zuid-Afrikaanse schooljongen, lang en slank met licht-fascinerende ogen, een rechte neus en hoogblond haar. In dit gelaat zijn de ogen millioenen waard. Ze liggen diep, beschaduwd door donkere wenkbrauwen en zware oogleden. Met die ogen ontdekte hij reeds zoveel waterbronnen, goud en kolen, dat hij de meest vermaarde ex- plorateur van Zuid-Afrika is gewor den. Men spreekt van Pieter's X- stralenogen, doch Pieter zelf ontkent dat: „Ik heb geen X-stralenogen, maar mijn netvlies is zo gevoelig, dat het alle trillingen van verborgen mine ralen en water opvangt en registreert". Die uitspraak is kort en eenvoudig, maar daarachter ligt de toekomst van Pieter verborgen. VADER GING BOREN. TAE FAMILIE Van Jaarsveld, uitge weken Nederlanders van de Ned. Hervormde Kerk, ontdekte de vreem de eigenschap van Pieter's ogen, 12 jaar geleden. Ze bezat op dat ogen blik een kleine boerderij in Burgers dorp (Prov. Kaapstad). Pieter, die toen zes jaar oud was. liep op een morgen zijn vader na, die een nieuwe waterput trachtte te vinden. Pietertje stond er een tijdje op te kijken en merkte dan nuchter op: „U moet daar niet graven, vader, want daar is toch geen water; daar en hij wees naar de overzijde van het veld daar is immers water". Vader Van Jaarsveld schonk natuur lijk, geen geloof aan zijn zoontje, dat volgens hem té plotseling zoveel wijs heid tentoonstelde. Hij groef verder en ontdekte geen water. Hij probeerde daarop nog een tweede plaats, met evenmin resultaat. Tenslotte, meer om zijn zoontje een genoegen te doen, dan in de hoop wa ter te vinden, groef hij op de aan geduide, droge plaats. Op zes meter diepte stootte hij op een waterader. Groot was de verwondering van va der Van Jaarsveld. De verontruste vader ondervroeg daarop zijn zoontje en deze vertelde hem eenvoudig, dat hij reeds dikwijls water in de grond gezien had. Hij dacht echter, dat iedereen dat zo zag en daarom had hjj er nooit iets over gezegd. Om zekerheid te hebben, moest Pie tertje een tweede plaats aanduiden. Ook daar werd water gevonden. Heel de familie stond er versteld van en het jongetje met de X-stralen ogen werd bang voor zichzelf, toen men hem vertelde, dat alleen hij slechts dit kon zien. Een jaar later stelde Pieter opnieuw met ontzetting vast, dat hij ook goud en andere mineralen in de grond kon zien. Zijn lerares op school, die aller lei dwaze geruchten over de jongen had gehoord, vroeg hem haar ring te rug te vinden, die zij opzettelijk ver borgen had onder een hoop zand. Zon der éénmaal te missen wees Pieter de plaats aan. Die wonderbare eigen schap nam toe met de jaren en het gebeurde dikwijls, dat Pieter zozeer beroerd werd door de uitstralingen van grote hoeveelheden mineralen, dat mij ziek werd en om zijn vader huilde. Thans nog, op 18-jarige leef tijd, heeft Pieter Van Jaarsveld, tel kens een zware hoofdpijn, wanneer hij een vindplaats heeft aangeduid. „MAANLICHT IN EEN RUIT". T^A DE eenvoudige uitleg van het 6-jarige Pietertje, heeft de 18-ja- rige grote Pieter thans een duidelij ker verklaring van zijn kennis. „Wanneer er ergens water verbor gen zit in de grond, dan zie op die plaats een bundel licht opslijgen, waarvan de kleur me doet denken aan het maanlicht, dat weerkaatst in een ruit. Ik zie diamanten in de vorm van flikkerende witte punten, die bo ven de plaats in de lucht hangen. Goud. olie en kolen lijken erg op el kaar. Goud zie ik als een zware damp, maar olie is nog donkerder. Ko'en, zijn iichter dan de beide anderen". (Vervolg op pag. 2 eerste kolom) O* JSJIET ZO LANG gelsden heb ik uitdrukkelijk gewezen op het standpunt, dat de Nederlandse re gering heeft ingenomen bij de toe kenning van de 5 pet. loonsverho ging. Dit standpunt was: de loons verhoging moet worden gekoppeld aan productievergroting. De rege ring prees zich gelukkig met de toezegging van de vakcentrales, dat zij zich met volle kracht zou den geven om die vergroting te helpen realiseren. Ik schreef toen, dat de dagbla den wél vol-stonden met berichten over de toekenning van de bewuste 5 pet., maar dat over productiever groting helaas nog maar bitter weinig werd vernomen. Hierin is sinds de vorige week een plotselinge verandering geko men, in het bijzonder als gevolg van een verklaring van de heer Dohmen, voorzitter van de Katho lieke Mijnwerkersbond. Hij heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid. y^AT verklaarde de heer Doh men? Om het met eigen woorden te zeggen: „In de mijn geen overwerk ten behoeve van productievergroting. Over andere middelen tot vergroting dezer pro ductie valt te praten." Dit betekent, dat er geen produc tievermeerdering zal komen, als die andere middelen zouden ont breken. (De economische betekenis van die vermeerdering, met name bij de mijnen, laat ik buiten be schouwing.) En nu die andere middelen. De belangrijkste zijn wellicht: het ploegenst'elsel en het werk in ta- riefloon. Welnu, dezs beiden zijn sinds jaar en dag bij de mijnen reeds toegepast. Productievergroting zal dus vcor het grootste deel moeten afhangen van overwerk. En dit verwerpt de heer Dohmen voor de mijnen. £)E WAARDERING voor de mijn werker is in Nederland met name na de bevrijding bijzonder groot. Er is een reëel besef van de betekenis der- Nederiendse mijnen en van de waarde van hen, die daar dag-aan-dag in zware arbeid de gemeenschap dienen. Die waardering is niet bij woor den gebleven. De talrijke voorzie ningen voor de mijnwerkers na de bevrijding waren hiervan een wel bijzonder sprekend bewijs. Onge wild misschien was er bij velen een gevoel van jalouzie, als zij van deze voorz'.eningen, vooral op het gebied van kleding en voeding, vernamen. De mijnwerker neemt in Neder land een bijzondere positie in. Hij verzinnebeeldt voor tallozen de wederopbouw van ons vaderland, hij verzinnebeeldt de wil om er boven op te komen. J7N NU KOMT uit deze kring van mensen, naar wie men vaak hoog opkijkt om hun arbsidslust en arbeidskracht, de verklaring: in de mijn geen overwerk. Het is best mogelijk, dat voor de zware ondergrondse arbeid enkele uren per week meer werkelijk niet verantwoord zouden zijn. Toch moet de openlijke verklaring van Dohmen als een psychologi sche fout beschouwd worden. Heeft hij eraan gedacht, wat de reactie zal zijn bij andere be roepen, die eveneens zeer zware arbeid vragen? En zo neen, is dan zijn mededeling te rijmen met de getoende goede wil der vakcentra les om de productie te vergroten? Het lijkt op afschuiven, als men wel over andere middelen ter ver meerdering wil praten. In veel ge vallen zijn er geen andere midde len. De inzet van zijn persoon is klaarblijkelijk dcor de regering ge vraagd en door de vakbonden als juist erkend. Een openbare verklaring als van de heer Dohmen overigens mo gelijk niet onuist voor wat de mij nen betreft brengt ons niet op de wal, maar in de sloot. KEES DE EUYTER, die gisterenavond in Waalwijk enthousiast gehuldigd is. was reeds dezelfde ochtend in het vaderland terug. Onze speciale ver slaggever trof hem op een „onderduik-adres" te Tilburg en men ziet hem daar ijverig cVAvata. wat de jonge Eu-opese hil'artkamnioen r*- H ervaren heeft. Naast Kees de Ruyter, diens verloofde; zij deelde in de vreugde en de hulde. (Voor de speciale reportage, zie op pag. 5).

de Stem | 1950 | | pagina 1