Communistische jeugd wil Berlijn „veroveren' Contactman van Westerling op Schiphol gearresteerd P.O.D.* dossiers voor chantage misbruikt ekomst. „METEOR IJ 98" stortte bij Leeuwarden neer Jong en Oud Kring Middelburg van de K.V.P. bijeen Schumacher vraagt tegen Pinksteren om tanks McLoyGeen leger of luchtmacht Robineau bekent elk is ceding rd als es of in entg p Ik de ven en oedingr RIKA, L en LIE, No. 1 Nooit, geen Nazi's meer Een half millioen Napolitaan verkocht zijn vrouw Vaandrig B. de Ruyter uit Breda kwam om het leüen Plotseling gedoken Verzoek om canonisatie van Japanners Spel met het leven Na een voetbalmatch COHEN, DE GANGSTER, LEEFT NOG De candidatenlysten vastgesteld kofieJt.'K Overwegend droog Spoorreizigers kunnen auto's reserveren VAN INLICHTING TOT OPLICHTING Duistere practyken van ex-P.O.D.-ers Hoge onkostennota's OUD-MINISTER CLYNES LAAT VERMOGEN NA Twee nieuwe staats secretarissen (vitten mines en nog Daarom lie leden ks melk oed voor el goed- at de ge- omig en er in! Eracterea, iciën van het stituut. aat, BREDA. 665-oo aan de zaal. >40-1 ■an: kwaakt* esse iff (18), Eind» m genieten do 1éir kilometers men (IS), Opge- ZESDE JAARGANG No. 1607 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda, Reigerstraat 16. T<?1.: Redactie 8181 Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal. ~>r post t 4.75, per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vohr advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. - „.„.„„.l M. Telefoon 123» - Eu,... IW. 7. T.Ufoon .01 - (Bilburcaux. OOSTBCTO. NicuwatTMt 12. TM*- 3»: TERNEUZEN.. Ax.Ba,.»,, M7). JOHN McLOY, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, is naar Washington geweest. Hij kwam enkele dagen geleden terug met een zware bagage „vermaningen". Het voornaamste daarvan is wel, dat niet zal worden gedoogd, dat West-Duitsland een militaire status of politieke omstandigheden gaat scheppen, welke een bedreiging voor andere lan den zouden kunnen opleveren. Het feit, dat McLoy zeide, dat Washington over de opnieuw inge zette verkeersoorlog tussen Oost en West, tenzeerste was „geschokt", krijgt weer een nieuwe betekenis, wanneer we daarnaast de bewering van de socialisten-leider Schuhmacher leggen: de communistische Oost- Duitse jeugd heeft het plan om met Pinksterzondag met 600.000 man, gekleed in blauwe uniformen en gewapend met bergstokken, geheel West-Berlijn te gaan bezetten. ltffcLOY heeft bij de opening van het 4„Amerika-Haus" te Stuttgart een rede gehouden, waarin hij o.m. zei- de te verwachten, dat er een einde zou komen aan „de argumenten van die Duitsers, die niet alleen hun eigen schuld plegen te ontkennen, maar ook de verantwoordelijkheid voor de ge volgen van die schuld uitsluitend op andere mensën trachten af te schui ven". „Het is noodzakelijk, dat het Duit se volk, zijn leiders en parlementen de vraagstukken van werkloosheid, de vluchtelingen en van de jeugd op lossen". Over het Saargebied zei hij: „Een verstandige, van staatsmanschap ge tuigende oplossing kan gemakkelijk worden gevonden en er staat veel te veel op het spel, dan dat deze kwes tie opnieuw het begin mag zijn van binnenlandse politieke manoeuvres, welke alleen maa/leiden tot een ver bitterd misverstand tussen Frankrijk en Duitsland". „Wij zullen niet aarzelen al onze macht en invloed te gebruiken, om alle opstandige invloeden, welke de weeropvoering van het Nazidom in Duitse leven steunen en aanmoedigen, aan de kaak te stellen en er tegen op te treden". De Amerikanen zijn in Duitsland niet uitsluitend om het Duitse volk te voeden en het economisch herstel te bevorderen. Aan Duitsland kan niet worden toe gestaan politieke omstandigheden of een militaire statos te scheppen, wel' ke andere landen of de wereldvrede zouden bedreigen. Dit betekent, dat er geen Duits leger of luchtmacht moet worden gevormd". McLoy zei tenslotte: „Wij zijn allen geschokt door de nieuwe pogingen van de Sovjets om het leven van het Berlijnse volk door onderbrekingen en vertraging van het normale ver keer tussen de Westelijke zones en die stad onder druk te zetten". AP HET hoofdkwartier van de So- cialistische Eenheidspartij te Ber lijn is een speciale communistische commissie bijeengekomen om een plan de campagne op te stellen voor de ,.verovei..ig" van West-Berlijn. De commissie zou besloten hebben tot een mars van een half millioen jonge-Oost-Duitse communisten door West-Berlijn als hoogtepunt in een campagne om de Westelijke sectoren van de stad binnen de Oost-Duitse republiek te brengen. Tegen Pinksteren, wanneer deze ac tie zou worden gehouden, zou de Oost- Berlijnse politie van 12 tot 30.000 man zijn versterkt en gereed zijn West- Berlijn binnen te trekken, om zo no dig de jonge demonstranten „te be schermen". Dr. Schuhmacher, de leider van de Duitse sociaal-democratische partij, had Zondag reeds een beroep op de geallieerden gedaan op de toegangs wegen tot W.-Berlijn tanks te zetten. om te voorkomen, dat de communis tische jeugd de gehele stad zou be zetten. Andere West-Berlijnse partijleiders, in de verwachting, dat de demonstra tie een vreedzaam karakter zal heb ben, voelden er meer voor de Oost- Duitse jeugd te verwelkomen met vol le winkels en een bloeiend cultureel- en sportleven. Zij verwachten, dat 'n dergelijk beeld grote indruk zal ma ken op deze jongelui, die het leven in een democratische stad slechts uit de communistische propaganda kennen, zo meldt de Noordwest-Duitse radio- omroep. De Westelijke geallieerde functiona rissen te Berlijn verklaarden, weinig waarde te hechten aan de „onverant woordelijke geruchten over een com munistische putsch", doch zij bestu deren de situatie nauwkeurig. Koper wilde geld terug nE 35-JARIGE Napolitaan Vincenzo Marvasi kwam met zijn vriend Rino Vinceguerra overeen, dat zijn vrouw de echtelijke woning met die van de vriend zou verwisselen. Vin ceguerra moest voor dit voorrecht veertig duizend lire betalen. Verscheidene dagen later bezocht Vinceguerra zijn vriend Marvasi weer en verklaarde, dat hij zijn geld terug wilde hebben, Marvasi weigerde, waarom men gedrieën besloot de reclv ter te raadplegen. De rechter werd een officiële „nota voor verkoop" voorgelegd, welke van zegels was voorzien. De magistraat wierp een blik op het document en verklaarde aanstonds de „verkoop" onwettig. Hij had namelijk gezien, dat de „nota" was gefrankeerd met ze gels ter waarde van zeventig lire, ter wijl het zegelrecht bij een „koopsom" van veertig duizend lire tachtig lire bedraagt. DE KABINETSCRISIS in Frankrijk zal waarschijnlijk vandaag worden op gelost. Queuille werd door zijn par tij gemachtigd de portefeuille van Binnenlandse Zaken te aanvaarden. TRUMAN zal vermoedelijk zijn toe vlucht nemen tot de Taft-Hartley- wet, die hem in staat stelt stakers 80 dagen te doen werken, om de dreigen de staking te bestrijden. Lewis twij felt eraan, of het veel zal helpen. SPANDOEKEN met „Lost geen wa pens" zijn gisteren in het Amsterdam' se havengebied in beslag genomen. DE WERKLOOSHEID in West-Duits land is in de afgelopen maand toege nomen met 340.000 tot een totaal van 1,897.700. DE DEEN JENSEN, 25 jaar, en zijn 23-jarige vrouw zijn gisteren door 'n Amerikaans schip in Dover aan land gezet, nadat beiden in een 6-meter boot een week .lang op de Noordzee hadden gedobberd. DE VOLKSRAADPLEGING over de terugkeer van Koning Leopold zal volgens de Nieuwe Gids op Zondag 12 Maart worden gehouden. VAN GEELKERKEN, de plaatsver vanger van Mussert en inspecteur- generaal van de Landwacht, zal op 2 en 9 Maart a.s. te Utrecht terecht. staan, BEDORVEN WORST, verkocht op de Haagse markt, was oorzaak van ver giftiging in enkele gezinnen. Een po- litie-onderzoek is gaande. EEN COMMISSIE uit de Tweede Ka mer zal een bezoek brengen aan West- Duitsland. Van de K.V.P.-fractie gaan mee de heren'Fens, Droesen, Janssen en mejuffrouw Klompé. MEVROUW WHITE uit Denison ln Texas is voor de vijfde maal binnen de 18 jaar moeder van een tweeling geworden. Zij heeft in het geheel 19 kinderen gehad, waarvan er 3 zijn gestorven. OP DE „RONDINI PIËTA", een beeld van Michel Angelo, werd door een in dustrieel uit Milaan een bod van 18 millioen lire gedaan. Men meent, dat dit bod als te laag niet zal worden aangenomen. De VIERLING Han, Riny en Dicky Kiffers in Zwolle is gisteren in goede gezondheid zeven jaar geworden. T\E JEUGDIGE vaandrig-vliegenier Beri> G. de Ruyter uit Breda is giste renmiddag: om het leven gekomen, toen hjj met een „Meteor"-straalvlieg- tulg de IJ 98, boven Jelsum in Friesland naar beneden is gestort. Het vlieg tuig, dat in patrouilleverband met twee andere Meteors was opgestegen, is door onbekende oorzaak „in de grond gedoken". Het toestel vloog in brand en werd geheel vernield. QM ONGEVEER drie uur gisteren middag vloog de IJ 98 over Leeu warden. Even later was de jager bo ven Jelsum, een dorp zeven kilome ter benoorden Leeuwarden. Het toe stel vloog zeer laag en dook plotse ling. Een botsing met de grond was niet meer te vermijden en de jager drong in de aarde van een weiland. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en binnen weinige minuten was er nog slechts een hoop verwrongen metaal over. Ogenblikkelijk rukte de Rode Kruiswagen met manschappen van de vliegbasis Leeuwarden uit, naar de plaats van het ongeval, maar er viel helaas niets meer te redden. De „Meteor", een toestel van het 321e squadron, had zich voor het groot ste deel in de grond geboord. Naar men aanneemt, moet de piloot op slag zijn gedood. JEUGDIG IDEALIST. ook zijn vader is nog herstellende van een ziekte, waarvoor hij enige tijd in een ziekenhuis heeft doorgebracht. Dit zijn omstandigheden, die het verlies voor zijn huisgenoten nog zwaarder doen voelen. Moge de her innering aan zijn schitterende jeugd en zijn onvervalst idealisme hen de kracht geven om dit verlies te dra gen. T\E JAPANSE KATHOLIEKEN heb- ben het Vaticaan verzocht om canonisatie van Oekon Takayama, een Japans landheer uit de zestiende eeuw, die door de Jezuieten tot het Chris tendom is gebracht en aan de Chris tenen bescherming verleende, aldus meldt de „Sjomioeri Sjimboen". De professoren van de katholieke universiteit van de Heilige Sophia te Tokio zouden het verzoek ondersteu nen. TAR ALLISON WILLIAM BUNKLEY, zoon van Admiraal Bunkley en kleinzoon van senator John Sharpe Williams, heeft het deelnemen aan een in de Verenigde Staten onder de naam van „Russische roulette" be kend staand „spel" met zijn leven moe ten bekopen. Bij deze „Russische rou lette" wordt een van de zes kamers van een trommelrevolver geladen, de trommel snel rondgedraaid, de loop tegen de slaap gedrukt en de trekker overgehaald. Tot tweemaal toe was Bunkley er ongedeerd afgekomen. „We zullen het nog eens proberen", zei hij toen la chend. De derde maal ging het wa pen echter af. Hinderlaag en schietpartij TG/A EEN voetbalwedstrijd in het Z.- Itaiiaanse plaatsje Carovino, die door de gasten met 2-0 gewonnen was, hebben de bewoners van Carovino een hinderlaag gelegd voor de bus sen van de overwinnende ploeg. Bij de vechtpartij, die volgde, werd een persoon gedood en 50 gewond van wie één ernstig. Toen de bussen in de hinderlaag met stenen werden bekogeld, ant woordden de supporters van de win nende ploeg met pistoolvuur. TVflCKEY COHEN, een bekend gok- ker te Los Angeles, bleef met vrouw en dienstmeisje ongedeerd, toen zijn luxueus huis, dat door radar werd beschyrmd, dos.- 'een bom werd opgeblazen. De slaapkamer, waar Co- hen gewoonlijk slaapt, was tot ato men versplinterd. De politie gelooft, dat het 't werk van gangsters is. Vorig jaar Juli, toen Cohen met drie vrienden een restaurant in Los An geles uitkwam, werd hij met een re gen van kogels begroet, een van zijn vrienden werd gedood. ■MMI mi.. S- 4- '-■§ Té Miami (Florida), is een twee persoons watertaxi gedemonstreerd, die slechts een lengte heeft van vier meter. Dit klein model onderzeeboot werd in acht maanden t(jd gebouwd en is in staat 300 meter te duiken. TE GOES werd een bestuursvergadering van de K.V.P. gehouden, waarna -*• de verkiezingsraad bijeen kwam. De voorzitter, mr, dr. A. Mes. deelde mede, dat het bestuur de beslissing genomen had, om ln de Statenkring Hulst en Sluis een afzonderlijke groslijststemming te laten houden, terwijl ook de eilanden voor de groslijststemming met een afzonderlijke lijst zullen uitkomen. Voor de provinciale verkiezingen komt de K.V.P. in Zeeland met een lijst uit, waarvan de volgorde der te bezetten zetels als volgt is vast gesteld: 1. De eilanden. 2 Hulst. 3 Sluis. 4 De eilanden. 5 Hulst, 6 De eilanden. 7 Hulst. 8 Sluis. 9 Hulst. De heer Hertogs merkte op. dat het afzonderlijk opkomen van Hulst en Sluis voor de groslijststemming eigen lijk in strijd was met een in Terneu- zen genomen beslissing, waarop de heer de Bruyn betoogde, dat W. Z. Vlaanderen dit door Hulst gedaan verzoek ten zeerste apprecieerde. De voorzitter deelde mede enkele aangetekende brieven ontvangen te hebben, waarin verzocht werd voor de groslijststemming volledige advisering te willen toepassen, hetgeen een af wijking van het reglement zou bete kenen. Het bestuur had deze zaak overwogen en met meerderheid van stemmen besloten dit verzoek over te nemen en tot een bestuursvoorstel te maken. Daar men tengevolge van tijdnood een beslissing van de afge vaardigden binnen een week zou moe ten forceren, stelde hij de verkiezings raad voor zowel geheel als gedeelte lijk te adviseren en na de beslissing van de afgevaardigden, die hiervoor een schrijven zullen ontvangen te be palen. welk advies zou moeten gevolgd worden. Hiertegen was door de heer van Mierlo als bezwaar aangevoerd, dat na het bekend worden van het gehele advies de mogelijkheid zou be- TAE PILOOT de Ruyter, die bij dit ongeval een zo plotselinge dood vond, werd op 24 Mei 1927 in Rotter dam geboren. Op 14 Mei 1945 kwam hij bij de L.S.K. in opleiding voor vlieger. Hiervoor was hij enige tijd in Engeland gedetacheerd bij de Royal Air Force. Op 1 Aug. 1947 behaalde hij het groot militair brevet en een jaar later, op 22 December 1948, kwam hij in opleiding voor vlieger op de „Meteor". Hij was hiervoor te Leeu warden gestationneerd. Zaterdag Jl. ontvingen zijn huisgenoten een ver blijdend telegram, waarin Bernard zijn promotie tot vaandrig meldde. Over een half jaar zou hij tot officier zijn bevorderd, waarmee hij dan een groot deel van zijn reeds zo lang ge koesterd ideaal zou hebben bereikt. Want dat het vliegenierschap voor hem een ideaal was, staat boven elke twijfel verheven. Het is hem niet' steeds gemakke lijk geweest, om aan zijn carrière te bouwen. Maar mét hem hebben zijn ouders zich steeds met liefde daarvoor ingezet. De moeder van de veronge lukte vlieger is reeds lang ziek en Weersverwachting, vanavond: geldig tot Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog uit Noordelijke richting, later krim pend naar West of Zuidwest. Iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 17,38 uur. Maan op 23.59 uur. Morgen: Zon «P^ 8.10 uur. Maan onder 10,07 TN SAMENWERKING met de Bovag bereiden de N. S. een regeling voor, die particuliere reizigers in de gelegenheid zal stellen, om bij be paalde garages in een aantal grote steden, auto's zonder chauffeur te huren. Deze auto's zullen onmiddel lijk na aankomst van de reizigers per trein, tot hun beschikking staan. De prijs zal vermoedelijk f 0.22 per km. bedragen voor de eerste 100 km. met eeu minimum van f 22,00. Voor iedere km. meer zal f 0,20 worden berekend. De mogelijkheid' tot reservering wordt opengesteld aan ieder station der N. S. De huurauto's zijn voorlopig be schikbaar ln: Groningen, Zwolle, Hen gelo, Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogen- bosch. Eindhoven, Roosendaal, Maas tricht, Sittard en Heerlen. In Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam en Utrecht, zal deze mogelijk heid voorlopig niet worden openge steld. Het ligt in de bedoeling deze rege ling binnen enkele weken geleidelijk in te voeren. Vaandrig B. DE RUYTER. TAONDERDAGAVOND is op Schip- hol door de douane-recherche een zekere J. Th. gearresteerd, toen hij op het punt stond naar Djakarta te vliegen. Op het eerste gezicht leek het een „normale" arrestatie wegens de- viezensmokkel. De man was nl. in het bezit van ongeveer 400 niet-verant- woorde dollars. Inmiddels is echter gebleken, dat er achter deze arrestatie meer te zoeken is. Th. wordt er van verdacht enkele weken geleden speciaal naar Neder land te zijn gekomen om namens Westerling contacten in ons land te leggen en om zo mogelijk finantiële en andere steun te verwerven. Hij was jarenlang in Djakarta foto graaf en journalist. Het was bekend, dat hij zeer fel tegen de Republik gekant was en ongeveer even fel te gen de politiek van de Nederlandse Regering. Op de R.T.C. trad Th. op als woord voerder voor de Indo-Europese min derheid in Indonesië en in ons land voerde hij o.m. het woord op bijeen komsten van het comité „Rijkseen heid". Zijn lezingen werden verlucht door tal door hemzelf gemaakte foto's, wel ke de terreur aantoonden van de Re publikeinen. Ook tijdens de oorlog maakte hij vele opnamen van Japanse gruweldaden. Het is opmerkelijk, dat hij tijdens de Japanse bezetting nim mer werd geinterneerd. Hij had, zo zegt men, de Jappen ervan weten te overtuigen, dat hij een Wit-Rus was. De arrestant woont met zijn gezin tijdelijk in Den Haag, doch heeft geen verblijfsvergunning. Hij werd in 1906 op Sumatra geboren, waar zijn vader zendeling was. Hij studeerde in Ne derland, Duitsland, Engeland en Zwitserland. Als fotograaf had hij 'n goede naam in Bandung en in Dja karta en hij was medewerker aan ver schillende Amerikaanse bladen. Zijn sympathie voor Westerling steekt hij niet onder stoelen of banken. Tijdens zijn jongste verblijf in ons land, dat ongeveer 3 weken heeft geduurd, zijn de gangen van Th. nauwkeurig nage gaan. Behalve de dollars heeft de re cherche ook voor Nederlandse groe pen bezwarende politieke papieren op hem gevonden. TIET ONDERZOEK, dat leidde tot de arrestatie van het ex- A hoofd van de Rotterdamse P.O.D., de heer T. E., en zijn medewerker J. P. S., die korte tijd geleden werden aangehou den, heeft licht geworpen op de methoden, die na de oorlog ont stane inlichtingendiensten toepassen en de sfeer, waarin vele agenten dezer diensten werken. staan, dat men van mening zou kun nen veranderen, de afgevaardigden zou kunnen beinvloeden en dan slechts voor het gedeeltelijk advies zou stem men. Dit voelde de vergadering ook aan, maar om uit de impasse te ge raken bracht de voorzitter het voor stel in stemming of de verkiezings raad zich in deze competent achtte. De heer de Koning vond de procedure ook niet geheel juist, maar bij stem ming verklaarde de verkiezingsraad zich competent, waarna het gehele en het gedeeltelijke advies werd vastge steld. Dit zal eerst na het bekendwor- den van de mening der afgevaardig den voor publiciteit worden vrijgege ven. Tevens werden de ingediende candi datenlijsten onderzocht en in alpha- betische volgorde als volgt vastge steld: HULST Drs Th. Adriaensens, Walsoorden; F. Barbé, Philippine; J. Blommaert. St, Jansteen; G, Dierick, Koewacht; Ir. G. Diekotter. Terneu- zen; E. Ivens. Hontenisse; A, Locke- feer, Hulst; C. de Maayer, Sas van Gent; E. de Martelaere, Westdorpe; C. Flasschaert, St. Jansteen; E. Pop- pe. Graauw; L. Rammelo. Axel; P. Vercauteren, Clinge. SLUIS Ch. Bukkens, Sluis; J. van Dongen, Aardenburg; M. Govaert, Groede; Th, Lannoye. Aardenburg; P. de Meyer. IJzendijke; E. van Op- dorp. Schoondijke; G. Termote, Hoofdplaat. GOES M. Bakker, Goes; B. Funk Heinkenszand plv.; M. v. d. Himst, Goes; Mr. Dr. A. Mes. Heinkenszand; F. Schets. Vlissingen; E. Suy, Krui- ningen; C. Verdonck, Nieuwdorp; L. van 't Westende. Middelburg. VLISSINGEN M. v. d. Himst, Goes; Mr. Dr. A. Mes, Henikenszand F. Schets. Vlissingen; E. Suy, Krui- ningen. MIDDELBURG B. Funk. Hein kenszand; Mr. Dr. A. Mes, Heinkens zand; F. Schets, Vlissingen; E. Suy, Kruiningen; L. van 't Westende. Mid delburg. ZIERIKZEE P. Beekman, Zie- rikzee; G. van Wanrooy. plv.. Zierik- zee. pARTICULIERE inlichtingendiensten waren op tal van gebieden actief. Doorgaans waren de topmensaft van deze organisaties betrouwbare perso nen, die meenden, dat de opsporings organen en veiligheidsdiensten der overheid, niet voldoende resultaat boekten. Hun aandacht was voorna melijk gericht op de bestrijding van bewegingen, die gelijk het Nationaal- socialisme, in wezen totalitair en dic tatoriaal waren. Tal van „tipgevers" en agenten namen zij in dienst, onder welke agenten vogels van zeer di verse pluimage voorkwamen. Men vond er goedwillenden onder, en be trouwbare mensen, maar ook duiste re figuren, die hun diensten hadden aangeboden, om een middel te vinden, zichzelf te verrijken en eigen duis tere practijken uit te oefenen. Hun salaris varieerde van gemid deld 100 tot 240 gulden per maand. Daarnaast trokken zij dikwijls niet onaanzienlijke inkomsten uit hoge on kostennota's, die, bestaande uit som tijds gefingeerde uitgaven, meestal werden gehonoreerd zonder nader on derzoek. UITLEVERING STUKKEN. GEHEIME PAP een zeker moment kwam aan 't licht, dat het voormalige hoofd van de P.O.D. te Rotterdam, T. E., tot een bedrag van 1 45.000 uit Illegale fond sen had verduisterd. In het verloop van het verdere onderzoek kwam de politie nog meer onregelmatigheden op het spoor. Men constateerde, dat agenten van particuliere inlichtingen diensten, die lid van de P.R.A. of P.O. D. waren geweest, uit de eerste tijd na de bevrijding voorslagen van pro cessen-verbaal hadden achtergehou den en gehele dossiers verduisterd hadden. Dergelijke papieren werden soms gebruikt om lieden, voor wie ze com- 1 promitterend waren, te bewegen tot het geven van inlichtingen of tot de uitlevering van geheime stukken. STAPELS DOSSIERS. r»IJ EEN huiszoeking werden stapels verduisterde dossiers aangetrof fen. Andere agenten gebruikten com promitterende papieren voor chanta- ge-doeleinden. Op deze wijze intrigeerde men onder ling tegen elkaar in, maar resultaten bij de bestrijding van totalitaire be wegingen werden niet of bijna niet behaald. Wel zorgden de agenten er voor, dat zij steeds weer met fantasti sche verhalen bij hun opdrachtgevers verschenen, int vrees, dat zij an-ims hun salaris zouden verliezen. Werden deze verhalen op de juiste waarde getoetst, dan bleef er veelal niets van over. Aldus werden verschillende par ticuliere inlichtingendiensten steeds meer een dekmantel voor de intriges van sommige hunner agenten. Geheimzinnigheid en gewichtigheid waren de succesvolle middelen, waar mede zij ook een aantal argeloze amb tenaren wisten te bewegen tot afgifte van vertrouwelijke papieren. Deze ambtenaren leefden daarbij in de ver onderstelling, dat zij door het geven van inlichtingen de vaderlandse zap" dienden. Twee van deze ambtenarc zijn intussen gearresteerd namelijk de kapitein J. M. van de cryptologi- sche dienst aan het Ministerie van Oorlog en de Haagse rechercheur van politie A. V. A NDRE ROBINEAU, de 25-jarige Franse consulaire ambtenaar, die in November in Polen is gearresteerd, heeft gisteren bij de aanvang van het proces te Szcecin bekend, dat hij in Polen een Franse spionnage-organisa- tie geleid heeft, die met hulp van anticommunistische Poolse burgeres in. lichtingen over havens, scheepvaart, vliegvelden, militaire eenheden en hun bewapening verzamelde. Robineau, die er opgewekt en zelf' verzekerd uitzag, noemde een groot aantal namen en codenummers van Fransen en Polen, die met hem zou den hebben gewerkt. Hij verklaarde, ook inlichtingen over het Poolse le ger en de luchtmacht te hebben ver strekt aan een Britse diplomaat. Hij vroeg 2 jaar geleden steun TAE VOORMALIGE Britse minister Clynes. die in 1947 om hulp in zijn „zeer moeilijke financiële omstandig heden" had verzocht, heeft, naar wordt gemeld, f 98,000 nagelaten. Zijn echtgenote, die in November jl. ge storven was, liet f 180.000 na. Oud-minister Clynes, die 80 jaar ge worden is. verklaarde in 1947, dat hij geen ander inkomen had, dan 'n pen sioen van zijn vakverbond. Parlements. leden zamelden toen geld voor hem in. De jongste zoon van Clynes, ver klaarde, dat de f 98.000, die zijn vader nalaat, over is van de nalatenschap van zijn moeder. VAT AT IS HET, dat levendigheid en frisheid onthoudt aan het K.V.P.-partijleven? Wat houdt voor al de jongeren, die niet behept zijn met laksheid en apathie, zo onvol daan? Deze vragen zijn ook gere zen in het debat, dat nu rondom de K.V.P. woedt. We zouden voorop willen zetten: Jongeren zijn nim mer voldaan. Dat is hun voorrecht en hun plicht. Het behoort tot de gang der historie, dat de genera ties elkaar aflossen en dat iedere nieuwe generatie zich vast voor neemt het beter te doen dan de vorige. Is die opstuwende kracht van onderop er niet, dan is het verval onvermijdelijk. We maken ons dan ook niet ongerust over die onvol daanheid. We zijn er verheugd over. Het is juist zo angstig, dat we op verschillende levensgebieden die stuwende, gistende kracht onvol doende zien werken. Na de eerste wereldoorlog kwam ze veel ontstui- miger en niet zelden ook wilder opzetten. De K.V.P. heeft bij haar stichting dadelijk een jongerenaf deling laten opgroeien. Daarbij bouwde ze voort op een denkbeeld, dat Mr. Goseling z.g. al had ge propageerd en tot een begin van verwezenlijking gebracht. Die jon gerenafdeling heeft zich in den be ginne flink geweerd. Zagen we het mis, toen we de indruk kregen, dat het eerste vuur eruit was geraakt? Dat ze-dreigde vast te lopen in het partijschema, het partij-apparaat? Het begin van een ontkennend ant woord vinden we in een bericht van de jongste „Opmars." Daarin wordt verteld van een dialoog tussen het Jongerenbestuur en het presidium der Partij. Zie hier, hoe dit in het partijblad wordt weergegeven: De Jongeren zijn nog niet voldoende betrokken in het partijleven, hetgeen mede betekent, dat de Jongeren in het algemeen, nog niet in voldoende mate de kansen genomen hebben hun rol in de partij te spelen. Verschillen de oorzaken hiervan kwamen naar vo ren: de vorm en stijl, waarin helaas nog vele afdelingen werken, de ouder wetse vorm en stijl van de „kiesver eniging" alléén, trekt noch boeit de Jongeren, zo betoogde men van die zijde. Ook de vormgeving van de zo vele en hoge politieke idealen der K. V.P. zou niet zo zijn, dat die idealen pakten en aanspraken. Veel beaamde de voorzitter hiervan. Maar men zie 't feit, dat eigenlijk de gehele partij, als beweging, de na-oor- logse kinderschoenen eerst aan het ontgroeien is, dit, niettegenstaande het zeer vele, wat door 'n leger van (vaak al overbezette) vrijwilligers gedaan is. Publicaties, meningspeiling, Congres sen, studie- en kader'dagen, landelijk, als regionaal, het komend vormings instituut en wat vernuft en toekomst nog brengen, het zijn evenzovele „groeimiddelen", die de K.V.P. opvoe ren van een verzameling kiesvereni gingen naar een politieke beweging. Verder werd geconstateerd, dat in ver schillende streken de streek- en afde lingsleiding in de K.V.P. nog niet of nauwelijks het grote belang van een Jongerengroepering in de K.V.P. in ziet. Een middel tegen deze onkunhe is het leggen van een nauw contact tus sen de Senioren- en Juniorenbesturen van Kring en afdeling om zo tot begrij pen, beinvloeding en gezamenlijk werk te komen, als o.a. geschiedt in Delft, in de Kringen Amsterdam, Limburg, Den Helder e.a. Anderzijds zal de Jongerenleiding, wederom landelijk, als plaatselijk, zelve het nodige kunnen doen om de Jongerenleden daadwerke lijk in te leiden in het werk der ge hele partij en daar zo nodig een frisse wind doen waaien. Het „integreren" van de Jongeren, ook in het partij werk, staat in het jaarprogram 1950 der J.O. De Partij leiding zegde toe de Jongerenorganisa tie ook hierin te steunen door haar in vloed in de Partij ten deze te doen gelden. We lazen dit alles niet zonder .enoegen, doch ook niet zonder reze. De vrees namelijk, dat men het vraagstuk nog te veel ziet als een van organisatie en partij-tech niek. De jongeren willen wel sjou wen en zwoegen voor de partij, als de stuwende motor er maar is: de geestdrift. En dan vinden we vooral typerend deze klacht der jongeren: de vormgeving van de zo vele en hoge politieke idealen der K.V.P. is niet zo, dat die idealen pakken en aanspreken. Men zou het n'en déplaise Ber nard Verhoeven zo kunnen zeg gen: We missen de dichter in de Partij. Prachtige moralistisch' en filosofisch verantwoorde rapporten zijn er genoeg. In de wielingen, ver oorzaakt door collectivisme en in dividualisme, hebben we keurig de betouwing van onze opvattingen uit gezet. Waar is echter de begeeste rende blik en het profetische woord, dat nieuw land laat oplichten aan de horizon? Heel oude mensen weten nog te vertellen van Schaep- man en zijn machtige geluid, dat het katholieke volk opjoeg in de strijd voor grootse idealen. Hoge idealen zijn er weer, gelijk het bo venstaande citaat constateert. Toch is er die neerdrukkende beklem ming, welke maar niet voldoende vaart kan brengen in het partij- leven. Wie verlost ons eruit?.... MIDDELBURG RICHT ZICH TOT EERSTE KAMER De gemeenteraad van Middelburg heeft een adres gezonden aan de leden van de Eerste Kamer om te wijzen op enige practische moei lijkheden voor de herbouw van de stadskern, voortvloeiende uit het wetsontwerp op de materiële oor logsschade. Bij Sociale Zaken gINNENKORT is de benoeming te verwachten van 2 staatssecretaris sen aan het Ministerie van Sociale Zaken. Tot staatssecretaris van Socia le Zaken, belast met de zaken van de arbeid zal worden benoemd, mr. dr. A. A. van Rhjjn, secretaris-gene raal van het Ministerie van Sociale Zaken en tot staatssecretaris van So ciale Zaken, belast met de zaken van de volksgezondheid, dr. P. Munten dam, directeur-generaal voor de Volksgezondheid. Deze benoemingen houden ver band met de steeds toenemende werk zaamheden op het ministerie van So ciale Zaken, niet het minst op wet gevend terrein.

de Stem | 1950 | | pagina 1