n TROONSAFSTAND „IN TWEE ETAPPES" ZAL NIET DOORGAAN Onze jongens in Indonesië \Steeds weer: Moeder is aan 't Russisch leren Socialisten treden uit het Franse kabinet Smid en zijn twee knechts gedood bij ontploffing MA Iding WEER ATOOMGEHEIMEN UITGELEKT Juwekndief en smokkelaar Toch naar een volksraadpleging in België? emigratie De Ursulinen van Meersel-Dreef na elf jaar weer naar Duderstadt Spaak stelt katholieken aansprakelijk voor mislukken van „nationale oplossing" Waarom weer die Duitse titel? Kinderbijslag met 5 pet. verhoogd Veehouders delen in loonsverhoging In 1950 minstens 40.000 woningen Weinig verandering Wysjinsky: ook wij hebben waterstof-bom Opzienbarende arrestatie te Londen Mgr. Beran wordt slecht behandeld Westerling wilde Sukarno ontvoeren 27 onbewaakte over wegen krijgen flikker installatie U nie-Conf erentie 20 Maart in Djakarta Kan Bidault zich toch staande houden? Smederij te Neerbosch door buizen met trotyl in de lucht gevlogen Brits parlement ontbonden Voor de tweede maal vlieger-weduwe VIJF VROUWEN KEREN NAAR HUIS TERUG Een woord van afscheid en dank W! keken eens naar het nog frisse gelaat van Moeder-Overste, die naar schatting toch de zestig al ge passeerd moest zijn. Terwijl we pro beerden te peilen, wat er in hart en geest van deze ballinge, die op het punt staat weer naar huis terug te keren, omging, werden we verrast door haar woorden: ZESDE JAARGANG No. 1605 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tdi.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. n^ea~u~vüör~de Zeeuw,se Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/rru (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f O.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. |p.k. tens ■te pm laudia Gora in pman van Lee |faandag 8 uur Zondag 3, 7, 175-0 STEEN n. Barstende is. En een -Tchek, die zijn zenuwen DE POGING van Spaak en de socialistische ministers in het kabinet Eyskens, om een andere oplossing voor het Belgi sche Koningsprobleem te vinden, dan een volksraadpleging, heeft geen resultaat opgeleverd. Want de katholieke ministers zijn van mening, dat de socialistische suggesties geen nationale oplossing van het probleem kunnen brengen. „Onder deze omstandigheden stelde de regering eenparig vast, dat de voor gestelde procedure geen oplossing van de Koningskwestie kan brengen", aldus de gisteren na vele moeizame besprekingen uit gegeven regeringsverklaring. 'ALHOEWEL over het besprokene een groot stilzwijgen in acht is genomen, schijnt van socialistische zijde een ..troonsafstand in twee étap pes" voorgesteld te zijn. Hierin bestaande, dat Koning Leopold wel naar België zou kun nen terugkeren, teneinde door een persoonlijk contact een oplossing te zoeken. De vorst zou in die periode echter niet kunnen regeren. De uit eindelijke opzet was dan om de Koning afstand te laten doen van de troon. Aan liberale zijde heeft men wel voor de socialistische voorstellen ge voeld. Dit heeft Spaak gisteren in de Kamer ook bevestigd. Maar de katho lieken zagen in de voorstellen geen heil. „Het is dus de C.V.P., aldus de ge wezen eerste minister, die er de ver antwoordelijkheid voor draagt, dat deze laatste poging om tot een oplos sing te geraken, mislukt is". Door enkele Waalse C.V.P.-ers zijn wel bezwaren geuit, tegen de titel Sak- sen-Coburg-Gotha, die de Koning in 1941 gemeend heeft opnieuw bij zijn titel te moeten voegen. Maar na een uitvoerige-gedachten- wisseling. heeft de katholieke fractie eenstemmig de verklaring goedge keurd, die de heer Bus de Warnaffe in de Kamer heeft afgelegd. GEEN AANSPRAAK. deze titel slechts van protocolaire be tekenis is en de echtgenote van de Koning afstand kan doen van deze titel. Volgens de heer Bus de War naffe is het huwelijk van de vorst van louter privaatrechtelijke aard. „WETTEN GESCHONDEN". y AN LIBERALE zijde (Levèfre) ver wonderde men er zich over, dat de Koning in de huwelijksacte op nieuw Duitse titels is gaan voeren en zei men: „De Koning heeft eens te meer te kennen gegeven, dat hij zich niet wil beperken tot regeren. Hij wil heersen". Spaak's mening was, „dat de Ko ning door het kerkelijk huwelijk aan het burgerlijk huwelijk te laten voor afgaan de Belgische wetten heeft ge schonden en hij verweet de Koning bij deze onwettige daad Kardinaal Van Roey betrokken te hebben. Niemand is op het ogenblik in staat te zeggen of de Koning, als hij naar België terugkomt, een Koningin mee brengt of niet, en het parlement heeft de dringende taak vast te stellen wat nu eigenlijk de status is van de echt genote van de vorst". yONDER hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich verenigd met het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet. Hierdoor wordt de 5 procent loonsverhoging ook tot uitdrukking gebracht in de kin derbijslagen. Deze worden nu: voor het eerste kind f 0,42, voor het twee de en derde kind f 0,46 en voor het vierde en volgende kind f 0,57 per kind en per dag. TN VERBAND met de loonsverhoging van 5 pet. heeft de min. van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de melkprijs voor veehouders ver hoogd met 25 ct. per 100 kg. en vast gesteld op f 18, bij een gemiddeld vet gehalte van 3,50 pet. De winterprijs voor de melk wordt hiermede f 19,95 en de zomerprijs f 16,95 per 100 kg. De consumentenprijzen zullen hier door niet verhoogd worden. TN DEZE verklaring is betoogd, dat het huwelijk van de Koning geen politieke gevolgen kan hebben, daar de ministeriële mede-ondertekening ontbreekt. Door het niet voorkomen van deze ondertekening op de huwe lijksacte kunnen de kinderen, die uit het huwelijk voortkomen, geen aan spraak maken op de troon. Het feit, dat de constitutie met geen woord rept over de Koningin, impliceert, dat TN DECEMBER 1949 is een record aantal woningen gereed gekomen, nl. meer dan 5000. Het totaal voor '49 ligt boven de 42.000. Voor 1950 garan deert de minister 40.000 woningen. HET INTERZONALE verkeer op de autoweg naar Berlijn is gisterenavond stopgezet wegens „ijsvorming op het wegdek in da Sovjet-zone". f 40.000 moet de secretaris-penning meester van de algemene Rijnschip- persbond te Rotterdam verduisterd hebben. Hij is gearresteerd. OOK HONGARIJE heeft de regering van Ho Tsji-Minh en de republiek der Ver. Staten van Indonesië erkend. PRINSES WILHELMINA zal Zondag om 18,10 uur over Hilversum I, het woord richten tot de jeugd tijdens de sluitingsdienst van de jaarlijkse con ferentie van de Nederlandse Oecume nische Jeugdraad. DEN HAAG wil Voorburg en Rijswijk annexeren. IN VERBAND met verduistering van f 23.000 is de voorzitter van de Stu- cadoorscentrale te Rotterdam gearres teerd. SCHAARSTE aan thee staat ons in de naaste toekomst niet te wachten. STAATSSECRETARIS van Oorlog, mr. Fockema Andreae, zal hedenavond van Schiphol naar Indonesië vertrek ken. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Jo- han van Oldenbarneveldt passeerde 2-2 Minicoy. Kota Inten passeerde 2-2 Guardafui. Dorsetshire 2-2 op 80 mijl van Socotra. Tabinta 2-2 te Aden Cheshire pass. 3-2 Perim. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Matige tot krachtige en in het Westen van het land tijdelijk har de wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen en enkele ver spreide opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. Heden: Zon onder 17,33 uur en maan op 19,39 uur. Zondag: Zon op 8,15 uur en onder 17,34 uur. Maan op 21,06 uur en onder 9,31 uur. Maandag: Zon op 8,13 uur en maan onder 9,42 uur. JAET FEIT, dat de Sovjet-Unie niet alleen de atoombom, maar even eens de waterstofbom bezit, brengt een geweldige slag toe aan de imperialistische oorlogsstokers, die nu genoodzaakt zijn hun toon te matigen. Zo heeft Vysjinsky, de Sovjet-Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, in een toespraak te Moskou op 19 December verklaard, ter gelegen heid van de 70e Verjaardag van Sta lin. Deze rede is pas gisteren in het tijdschrift „de Sovjet-staat en de wet" gepubliceerd. Op dezelfde dag, dat Moskou dit bericht rondbazuinde, een bericht dat in zijn oncontroleerbaarheid toch niet nalaat de nodige opschudding te ver wekken, komt bovendien de sensatio nele ontdekking over het uitlekken van atoomgeheimen de opschudding nog groter maken. In Engeland is namelijk de 38- jarige atoomgeleerde Fuchs gearres teerd, wiens vader professor is in de Sovjet-zone van Duitsland. Alles wijst erop, dat deze arrestatie nog meer aanhoudingen tot gevolg zal hebben. Er wordt al gesproken over de aanhouding van de vroegere chef van Fuchs in de Amerikaanse atoomstad. De Amerikaanse congrescommissie voor de atoomenergie heeft met de commissie voor de atoomenergie al een conferentie gehouden over het geval. Fuchs is in 1942 Brits burger ge worden, na in 1933 in Engeland te zijn aangekomen. In November 1943 ging hij naar de V. S. met een op dracht van de Britse regering terzake van atoomgeheimen. In de V.S. werk te hij aan het bureau van het Britse ministerie van bevoorrading te New- York en vervolgens bij de atoomla boratoria te Oakridge en Los Alamos. Voordat hij naar Engeland terugkeer de, maakte hij reizen naar Mexico en Canada. In November 1947 kwam hij weer naar de V. S. voor conferenties met Amerikaanse functionarissen op het gebied van atoomenergie. JTOE ZWAAR men er in Amerika voor waakt, dat het atoomgeheim niet kan uitlekken, toont bijgaand kaartje. De Amerikaanse fabrieken, worden uiterst streng bewaakt en beschermd. Vliegtuigen die binnen 'n afstand van 160 km. van de fabrieken te Oak Ridge willen komen, zullen van te voren moeten waarschuwen. Hetzelfde geldt voor een strook van 320 km. diepte langs de kust van Norfolk tot Maine waar de belangrijkste Atlantische ha vens zijn. Communisten willen biecht geheim opheffen JJE gezondheidstoestand van Mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, is de laatste tijd aanzienlijk slechter geworden. De oorzaak hiervan is, dat de communisten het voedselrantsoen van de in zijn paleis opgesloten aarts bisschop geleidelijk Verminderen. Zijn communistisch keukenperso- neel zet hem uitsluitend op Vrijdag vlees voor. Dit wordt steeds door de aartsbisschop geweigerd. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij zij de priesters wil verplichten desgevraagd aan de communistische ambtenaren al les te vertellen wat een bepaald per soon in de biecht heeft gezegd. Wei gering is volgens de opvatting van de regering een strafbare daad. De re geringscommissie voor kerkelijke aan gelegenheden zal voortaan opgeven, waarover in de kerken gepreekt moet worden. TNSTRUCTIES van Westerling aan zijn onderbevelhebbers, die wer den onderschept, wijzen uit, (zo be richt het Alg. Handelsblad), dat de samenzweerders het plan hadden zich in het bezit te stellen van de persoon van de president en de ministers van van de V.S.I. Westerling wilde Su karno, Hatta, Leimena en de andere ministers ontvoeren en hen als gijze laars gebruiken ter verkrijging der aanvaarding van een politiek pro gramma, waarvan het hoofdpunt was van Indonesië een Islam-staat te ma ken. Moh. Roem. de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, sprak de berichten, dat Westerling actieve steun van communisten en Darul Is lam heeft, echter tegen. Hij noem de de actie-Westerling „niet ernstig" en beschuldigde „zekere Nederlandse elementen in Indonesië" ervan Wester ling te helpen. TAE VELE dodelijke ongelukken op onbewaakte overwegen de laatste tijd, hebben scherp de noodzakelijk heid van veiligheidsmaatregelen be- licht.En het doet ons dan ook genoe gen te horen, dat spoedig 27 onbe waakte overwegen van een zgn. auto matische flikkerlichtinstallatie zullen worden voorzién. In Noordbrabant komen deze instal laties op 2 overwegen ten W. van Oss- Boxtel in de weg van Boxtel naar Oirschot en ten Z. van Wouw in de weg Wouw-Findorp. En in Zeeland: ten N.O. van Rilland, ten Z. van de rijksweg Bergen op Zoom-Goes. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar een tweede groep overwegen sa men te stellen, die voor beveiliging in aanmerking komen. Hiermede zal dan het voorlopige vastgestelde aantal van vijftig overwegen zijn bereikt. Dit betekent dat er slechts een be gin gemaakt is in de goede richting daar in Nederland in totaal nog 2000 spoorwegovergangen onbewaakt zijn. /AVER de resultaten van mijn b«- zoek aan Indonesië, ben ik zeer tevreden, aldus deelde minister van Maarseveen mede voor zijn vertrek met de „Willem Ruys" naar Neder land. Er is overeengekomen, dat de eer ste confererUe van ministers der Unie op 20 Maart te Djakarta zal aan vangen. Over de vraag of er tegen Wester ling eventueel Nederlandse troepen zullen worden ingezet, zei de minis ter: De R.I.S. is een souvereine staat, alleen zij kan optreden. Indien er op het grondgebied van een der deelge noten van de Unie samenwerking moet plaats hebben, moet de deelgenoot, wien het aangaat, hierom uitdrukke lijk verzoeken. FRANKRIJK zit in grote moeilijk- heden. Niet alleen door de moge lijkheid van het afbreken der Frans- Russische betrekkingen (door de dwa ze erkenning van Moskou van de op- standelingen-„regering" in Indo-Chi- na), maar ook doordat men het hoofd moet bieden aan de moeilijkheden van een kabinetscrisis. Dat is wel zeer sneu voor Bidault, die in de Kamer al ettelijke malen via het stellen van diverse „vertrouwenskwesties" met de hakken over de sloot is ge komen. De socialistische partij heeft Bi dault nu een kool gestoofd, door ab rupt aan te kondigen, dat de vijf socialistische ministers en de 4 on derstaatssecretarissen uit de rege ring treden. De betrokkenen hebben hun ontslagbrieven nog niet inge diend, maar Bidault verwacht die, volgens zijn zeggen, in ieder geval. Hij heeft gisteren nog een onder houd met de socialisten gehad om hen tot andere gedachten te brengen, maar de kans dat hem dit zou lukken was een op de honderd. De oorzaak van het geschil is, de grootte van de premies voor de ar beiders met lage inkomens. De socialisten willen veel verder gaan dan Bidault. Wat Bidault wil, komt op 12 milliard neer en wat de socialisten willen op 19 milliard frs. Het terugtrekken van de socialisti sche ministers betekent niet de val van het kabinet, zo heeft Bidault ver klaard. Hij geeft er misschien de voor keur aan deze ministers door afge vaardigden van andere partijen te vervangen en voor het eerst sedert de oorlog zonder de socialisten te re geren. W'ie er allemaal op de kiek hieronder staan, weten we niet. Maar dit is zeker: Wim Buys uit Klundert (voorgrond links) is erbij. Hierboven: Jan Brands (rechts) en Frans v. Loen- hout wonen allebei op de Hogedijk te Nieuw-Vosse- meer. Deze opname kwam uit Bandung. Hiernaast: J. J. van Feit, Nieuwstraat 11, te Dongen, portretje uit Cheribon. Geheel links: Jac. Verbart, Noordweg F 230 te Lewedorp: „hospik" in de Oost. "VTEERBOSCH bij Nijmegen is op- geschrikt door 'n hevige knal als van een bominslag. De huizen wan kelden en ruiten vlogen in scher ven. Het ergste aan toe was de smede rij van Haerkens in de Agneeten- straat. De smederij vloog geheel de lucht in en een deel van het woon huis eveneens. Tragisch genoeg zijn daardoor 3 doden en 1 zwaargewon de te betreuren. Met gestolen juwelen in Roosendaal gegrepen OIJ EEN INBRAAK in den Haag is in Dec. jl. een hoeveelheid juwe len ter waarde van f 25.000 gestolen. De dader, een 52-jarige boomkwe ker uit den Haag, is thans in Roo sendaal aangehouden. Hij heeft reeds bekend en tevens medegedeeld, dat hij nog vier andere inbraken in den Haag heeft gepleegd, waarbij tapij ten, kleding en radio's ter waarde van ongeveer f 5.000 zijn ontvreemd. Een deel van de gestolen juwelen, heeft hij naar België weten te smok kelen. Bij een van deze escapades is hij in Roosendaal aangehouden. Een an der deel van de juwelen is terugge vonden bij een juwelier in Haarlem. Ook in Antwerpen zijn juwelen ach terhaald. TTONING GEORGE van Engeland, heeft in zijn landhuis te San- dringham in Norfolk, de proclamatie getekend, waarbij het Britse parle ment i^tbonden wordt. Dit was het signaal voor de offi ciële aanvang van de Britse verkie zingscampagne tot 23 Febr., op wel ke dag het volk ter stembus zal gaan. De smid en zijn 23-jarige knecht uit Wijchen, die dicht bij de uitgang stonden, zijn ogenblikkelijk gedood. Een 22-jarige knecht uit Malden, die vermoedelijk bij het aambeeld heeft gestaan, is onder het neervallende puin bedolven. Hij is een uur later levenloos door brandweerlieden on der stenen vandaan gehaald. Een 20- jarige neef van de smid, die aan de poort stond, is zwaar gewond. Hij brak een arm en liep enige zware vlees wonden op en had diverse scherfjes ijzer in het lichaam- Daar de smederij in de omgeving ligt, waar jarenlang Duitsers en la ter ook Engelsen vertoefd hebben, heeft men direct gedacht aan nawee- en van de oorlog. Inderdaad is dit naderhand juist gebleken. Want als vaststaand kan worden aangenomen, dat men in de smederij buizen onderhanden had, waarin zich springstof (trotyl) bevond. De Engelsen gebruikten deze bui zen tijdens de oorlog, om ze langs de weg te leggen. De trotyl kwam dikwijls vanzelf tot ontploffing. In de smederij was door een boer een partij van deze buizen gebracht, waarvan er enige recht getrokken moesten worden. Aangenomen moet worden, dat de hevige explosie is ontstaan, toen een der buizen in het vuur is gestoken. glJZONDER tragisch ,was het K.L. L.M.-vliegtuigongeluk voor mevr. van der Heiden, geboren Gillissen, de echtgenote van de bij de ramp met de PH.TEU om het leven geko men gezagvoerder en afkomstig uit Vlissingen. Zij is nu nl. voor de twee de maal door een vliegtuigongeluk weduwe geworden. Haar eerste echt genoot, de heer de Visser, verloor nl. in 1939 het leven bij een ongeluk met een sportvliegtuig op het strand te Vlissingen. Vliegtuigen hebben gisteren weer gespeurd op de plaats van de ramp, maar zonder resultaat. NEE' gevlucht VOor de Nazi's zÜn we eigenlijk niet. We gingen in April 1939 vrijwillig uit Hannover weg en konden, dank zij kar dinaal van Roey, die zeer bevriend was met mijn oom, kardinaal Ber tram van Breslau, onderdak vinden in Meersel-Dreef". De vriendelijke Moeder der Urselinen van het St. Anna-Instituut kon niet nalaten daaraan onmiddellijk toe te voegen: „Maar wil ik niet eerst een kop koffie of een bordje soep voor u halen? We hebben nu wel maar een klein huishouden...." De zaak is deze: in 1939 kwamen vijf zusters als „kwartiermaak sters" voor de Urselinen uit Duderstadt, waar het onder Hitiers regiem geen werken meer was voor een onder wijs-congregatie. De oorlog heeft de overkomst der overige zusters verhinderd en thans is het zo ver, dat Meersel-Dreef de zusters weer aan Duitsland zal moeten afstaan. De laatste drie gaan half Februari naar een plaats, die op een afstand ligt van nauwelijks 500 meter van de Russische zone. D wordt dus een woord van dank en van afscheid. Van dank op de eerste plaats. De aandachtige lezer zal echter opmerken, dat er weinig kans op is. dat Duitse zusters zich in een toevluchtsoord in België verdienstelijk maken voor Nederland. Maar u heeft ongelijk: voor de Ursulinen was de hoogste vorm van de Benelux-gedacht# reeds werkelijkheid nog vóór Paul Henri Spaak daaraan een politieke en economische gestalte wist te geven. Tijdens de oorlog zijn ettelijke tien tallen Nederlandse kinderen uit de Baronie langere tijd de gasten ge weest van de zusters, die de lichame lijke en geestelijke verzorging met on begrensde toewijding ter hand namen. Natuurlijk heeft onze Zuiderbuur daarvan grotelijks mee-genoten. Het bekende comité: „Boerenhulp aan Stadskinderen" weet daar alles van. Altijd was er, via dat comité, een aantal kinderen op de Dreef, meestal tussen de 40 en 50. Zelfs beneden de drie jaar waren de kleuters welkom, want op zo'n leeftijd is er nog wat te bereiken. Het ging immers niet alleen om brood en spelen: de kleintjes kwa men zeer vaak uit een door en door arm milieu, waar men bovendien nóóit of hoogst zelden sprak over de godsdienst. Zonder dat wij daarvan uitleg geven, kunt u zich voorstellen met hoeveel liefde en ijver de zusters in die gevallen hun best deden even tuele schade te herstellen of een aan wezig zaadje te doen ontkiemen. onverwoestbare energie „Ik ben nu aan het Russisch leren. Als het zover moest komen, dat de Russen het Westen binnendringen, wil ik hen in hun eigen faal kunnen toe spreken". Wat een rustig doorzettingsvermo gen en wat een onverwoestbare energie sprak uit die simpele zin. Nu korden we ook beter begrijpen, dat deze vrouw een paar jaar lang (vanaf 1947 zijn er geen kinderen meer eri ontbreken dus ook de inkomsten) als lerares aan het H. Graf Instituut te Turnhout voor zich en de zusters het dagelijks brood is gaan verdienen. Nu konden we tevens begrijpen, dat zij „uit liefhebberij" de moeilijke hiëro- glyphen uit de oude Egyptische hand schriften had leren ontcijferen. En ook konden we begrijpen, dat zij na jaren zoeken in Frankrijk, Nederland en Engeland tenslotte erin was ge slaagd een toevluchtsoord te vinden, waar de beste krachten van de Congre gatie veilig waren voor andere tijden. „iedereen was goed" J)e Ursulinen van Duderstadt gaan dus na een verblijf van bdjna elf jaar Meersel-Dreef verlaten. Ze gaan met een beetje weemoed. Er zijn zo veel goede herinneringen aan het land en aan de mensen. „Iedereen was al tijd zo goed voor ons", was het een voudige commentaar, „ook de Franse ziusters van wie dit hele huis is. We hebben altijd een zeer lage en, als het nodig was, helemaal geen huur behoe ven te betalen." Vijf vrouwen gaan terug naar huis. We duiven schrijven, dat het een ver lies is voor België en we voegen daar aan toe: maar een grote winst blijft achter. De winst namelijk, die niet in geld of getallen is uit te drukken. De wirst aan christelijk bewustzijn en de winst aan cultuur. Er is uit Duitsland veel gekomen van negatieve waarde, maar ook veel (laten we het ridder lijk en dankbaar erkennen) dat on schatbaar waardevol is en tot in lengte van dagen zal blijven. In één geval was daarvan de bron te vinden in het St. Anna Instituut te Meersel- Dreef. IMMIGRATIE, emigratie, het is een onderwerp, dat de gedachten van velen maar niet kan loslaten. Geen wonder. In de bisdommen Bre da en Den Bosch alleen wordt het aantal naar grond begerige boeren op niet minder dan 10.000 geschat. Een deel van die 10.000 zal buiten het boerenbedrijf een bestaan moe ten zoeken, een ander deel is aan gewezen op emigratie. Emigratie is een ernstige zaak, ze eist veel voor bereiding. We hebben daarover reeds in tal van beschouwingen het onze gezegd.' Maar 4e bezwaren en gevaren mogen we niet zo ernstig tellen, dat we de ondernemingslust zouden doven Gelukkig heeft de N.C.B. er zijn schouders onder ge zet, om het geheel in goede banen te leiden. Van hooggeachte zijde ohtvingen we een schrijven over dit onder werp, dat we in voornaamste trek ken hier willen weergeven als bij drage tot de behandeling van het zeer actuele onderwerp. ■p|E GROTERE kinderrijkdom van onze katholieke bevolking moest doen verwachten, dat we vooropgin gen bij de emigratie, aldus de brief schrijver. Toch is dat niet zo. In Ca nada haalden we nauwelijks 1/5 van het totaal. In Frankrijk blijven we ver beneden hetgeen we na de finan ciële uitgaven en morele inspannin gen mochten verwachten. En toch is emigratie, naast een economische noodzaak ook een groot stuk missie werk. „Wees niet afkerig van moei lijke arbeid, noch van de landbouw, door God zo gewild". Eccl. 7.15. Waar God de aarde wil bevolkt zien met allerlei schepselen, daar toch zeker met de mens, koning der Schepping en beeld van Hem. Vanzelfsprekend wijl Christus slechts één Kerk sticht te, moet Hem de katholieke emigra tie zeker aan het hart liggen. „U be lijdt de H. Kerk over geheel de aar de". In het verleden ligt het heden. Reeds vóór de grote ontdekkingsreizen trok ken Nederlanders en Vlamingen uit ter kolonisatie in Duitsland. Naar Oostland willen wij schrijden, Naar Oostland willen wij mee. Al over de groene heyden, Deer is 'r een betere stee. En de monniken trokken mee en met hen landarbeiders en handwerkslie den. En zo werd het Pruisische land gepacificeerd door medewerking der Nederlandse missionarissen en kolo nisten (cf Kuituurleven no 31946). FtE BRIEFSCHRIJVER wijst er dan op, hoe wel de Hollandse Calvi nisten een kolonie als Transvaal sticht ten, terwijl dé katholieken te dien tij de in gebreke bleven. Niet zo de Fran se katholieken, die onder leiding van moedige Jesuieten een Franse, katho lieke bevolking stichtten in Canada, dat nu de beste zijner zonen en doch ters uitzendt naar de missievelden van geheel de aarde, 't Is daarom hoog tijd, dat wij in ons volk ter hulp roe pen de grote morele en geestelijke krachten, die de kloosterorden steeds hebben getoond in tijden van nood. Mac Arthur, ofschoon protestant, sprak als militaire overste zijn be wondering voor hen uit in de Ooster se landen, als bruggenbouwers tussen de heidense inlanders en de Westerse Christelijke cultuur. Dit moet ook nu gebeuren met ons volk in nood. De gezonde en krach tige levenswil van ons volk vraagt expansie en inbezitname van onbevolk te, doch vruchtbare streken. Dit is de roepstem van de Heer en Schepper: wast aan en vervult de aarde. TIET OGENBLIK is daartoe allergun stigst. De staat dreigt te bezwij ken onder de hoge bloeddruk van het tintelend-gezonde leven en wil met financiële steun een wijze aderlating toepassen. Ons katholieke volk zelf is daartoe bereidt, als de eisen van. ziel zorg en gezondheidszorg enz. zijn ge waarborgd. De Kerk zelf zal hare bes te zonen en dochters graag mee zen den. De katholieke organisaties be schikken over vertrouwde krachten, zoals ingenieur Heymeyer c.s. tonen te bezitten in Brazilië (maar waarvan een honderdvoud nodig is, om het surplus weg te werken)En nog steeds wast de vloed in de verte. Ge lukkig het vreemde land, dat zulke kolonisten krijgt! Deze zullen de stof felijke en geestelijke en morele en so ciale krachten leveren om die rijk be- voorradigde, maar nog onontgonnen gebieden te ontwikkelen en daar krachtige en gezonde Christenvolken te vormen, als tegenwicht tegen de door materialistische en plutocratische driften ten ondergang gedoemde mo derne volkeren. F KREEG ter inzage van een mis sieoverste de lijst zijner ordegeno ten in Zuid-Amerika. De meeste wa ren zonen van Duitse katholieke emi granten. „En zeer goede" voegde hij er triomfantelijk bij. Zou ons katho lieke volk niet even goede krachten in overvloed leveren kunnen? Het ver leden en het heden spreken daarvoor borg. Daarom moeten de 4 pijlers, waarop de hoge leiding steunt van 's lands geestelijke en tijdelijke welvaart (Kerk en Staat, Volk en deszelfs Organisaties) er in slagen die zaak in het groot aan te pakken. Alleen zo kan het sla gen en zal het ook zeker slagen. De oogst is rijp, slaat de sikkels in het graant Kardinaal Suhard zei in zijn be roemde werkje „Neer- of opgang der Kerk", dat de kinderen dezer wereld doorgaans slimmer zijn dan de kinde ren des lichts. Doch dat wil niet zeg gen, voegde hij er bij, dat het zo moest zijn. Integendeel! Deze moesten eigen lijk de eersten zijn en zij konden het ook zijn. Daarom nu spoedig dit vier voud in actie en ieder met zijn ga ven en vermogen tot dit éne doel. De tijd dringt. Daarom geen uitstel. En dan kan het spoedig slagen. En ver geet niet; de vloed blijft nog jaren stijgen, volgens de statistieken van kerk en gemeenten. Uitstel verzwaart de juiste oplossing. RUSSEN hebben in Wenen uit de K. L.M.-aiito gehaald, de directeur van een fabriek in de Sovjet-zone. De man wilde naar Amsterdam vliegen. Hij zit nu in een Russische cel.

de Stem | 1950 | | pagina 1