>n BUNA IEDEREEN was er „GLAD NAAST Komt er licht in de moord op Josée Janssens? Kremlin houdt niet van kaviaar-praatje Dragers van het licht Een tocht via greppel en glijbaan TREINEN VIELEN UIT Bidault haalde het na 5 stemmingen Koning Leopold moest kiezen Ondernemingsraden onderdeel P. B. 0. |RU- in Hjn, ri ST Nadat we tóch met twee benen op het bureau kwamen., Dooi zet door Belangrijke functie voor Minister Stikker Dr. Idenburg wordt secr.-generaal der Unie Duits schip gezonken W ater stof bom komt er! Man met eigenaardig dagboek gegrepen Johan van Oldenbarne- velt op thuisreis Prinses Beatrix twaafde verjaardag Truculent maakte ^rkeerde manoeuvre ANNA EN DE „GEVAARLIJKE,, AMBASSADEUR" Een klein, gevouwen briefje verdween in de tas van Anna Pauker Nieuwe burgemeester van Oldenzaal Werk van Hay dn ontdekt tol - 1 - te 900-O V/ ZESDE JAARGANG No. 1602 Uitgavo: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tt'l.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs by vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Fostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f f>.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen tè hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Biibureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; iC.RNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). „HOERA, WE LEVEN NOG" ■pENMAAL met één auto en twee benen op 't bureau aangekomen, was het eerste werk al die telefoon tjes te ordenen. Dat kostte maar een half uur, hetgeen een gering verlies was vergeleken bij de mededeling, dat de ncg-male bestelwagen prompt beklemd was geraakt tussen een muur en de gladde weg. Dat kostte twee uur. De andere bestelwagen liet taal noch teken horen. Pas na het middag maal hoorden we een enthousiaste kreet: „Hoera, we leven nog" en de chauffeur kwam drie en een half uur na de gewone tijd binnen. Dan be staat er bij ons bedrijf nog een man, die een massa zware karweitjes, voor al in tijden van nood, voor zijn reke ning neemt, de heer Bijl. Welnu, de ze heer moest het gedogen, dat zijn bijna 200 pond ten offer vielen aan de „gladdigheid" nog voor hij tot daden had kunnen komen. Dit kostte hem een dikke knie en medische verzor ging. En toch gingen we, nu de redactie inbegrepen, om half tien ip weg om „bfj te springen". De grote wegen wa ren inmiddels tot modderpoelen ge- De weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond is: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, maar in Groningen aanvankelijk nog krachtige Zuid-Oostelijke wind met lichte vorst. Temperatuur in het gehele Noor- Iden van het land geleidelijk op lopend tot 1 a 3 graden boven nul, in het Zuiden temperaturen tussen plus 4 en plus 7. worden, de boswegen en de binnen paden lagen echter nog venijnig te glinsteren. Dit had iets van een sar castische schaterlach, vooral, toen we op een onverhoedse aanval van jiet wegdek moesten reageren met de gang van een zatte matroos. Onze wa gen danste iets, dat het midden hield tussen een charleston en een wals, raakte luchtigjes de zijkant van het bospad (o, dat onverstoorbare stil staan van die bomen!) en kwam via greppel en glijbaan weer zo ongeveer in de goede richting. EEN LIFT. 1UATUURLIJK BEGON HET met een heleboel narigheden: zó had je het gewaagd gisterenmorgen een neus en een half been buiten de deur te steken, of je merkte, dat je minstens een paar benen tekort kwam om staande te blijven. Onze chef van de buitendienst heeft na die neus cn dat halve been, tenminste eerst een beroep gedaan op de toewijding van zijn haard. Hij porde en pookte net zolang, tot er een voldoende hoe veelheid as was geproduceerd, om zonder beenbreuk naar de auto en met een hele auto naar het bureau van ons dagblad te komen. Want Goes en Terneuzen, Langeweg en Bavel, de hele „zak van Zuid-Beveland" en een deel van de Langstraat en de Baronie, hadden al aan de telefoon gehangen: hoe krijgen we de krant op tijd in huis? u TN BRABANT en Zeeland hebben wij niet gehoord van ernstige stoor nissen in het treinverkeer. Wel van zeer grote drukte op de stations, dit door het uitvallen der busdiensten. Op de trajecten Rotterdam-Amster dam en Rotterdam-Hoek van Holland ondervonden de electrische treinen echter vertraging, door ijzelvorming op de netten. Verschillende treinen heeft men zelfs moeten laten uitval len. VI/E kwamen toch bij de eerste be zorger, die geen kans had gezien zelf de kranten te halen. „Al buiten de deur geweest?" Nee, de man was niet verder ge weest dan de binnenkant van de drempel. Zijn vrouw, opgeruimd en gezet" zei lachend: „Ik ben veel te bang voor mijn brooike", hetgeen we konden begrijpen en waarderen. Ver der ging het weer. Zo tussen Beek en de Leur stootten we op een triest- verlaten B.B.A.-bus. Geen chauffeur en geen passagier te bekennen. Na 'n paar minuten toeteren kwam er ech- ter uit een huis daar in de buurt een charmante verschijning onze droef heid verjagen. Het bleek een onder wijzeres, die om een lift vroeg naar Leur, waar een gedeelte Van de „ho pe des vaderlands" met smart op haar komst in de school zat te wachten. We hebben tevergeefs nog een beroep op haar „menslievendheid ge daan. „Wat zou het nu toch eigen lijk, als die brakken eens een dagje vrij-af hadden", zo pleitten we. Maar het hielp niets en weldra geraakten we met ware doodsverachting langs de nog altijd wachtende B.B.A.-bus, die niet meer starten wilde (gelijk had-ie) en voort ging het, nieuwe gevaren roekeloos tegemoet. DE B.B.A. PARAAT. MINISTER VAN MAARSEVEEN zal Vrijdag met de „Willem Ruys" naar ons land terugkeren. Hij zal Medan en Djocja niet meer bezoeken. IN EEN TE LONDEN opgevangen be richt van radio-Moskou, wordt mede gedeeld, dat de Sovjet-Russische re gering de „regering" van Hotsji Minh (die de Fransen in Indo-China en het Vietnamese bewind onder ex-keizer Bao Dai bestrijdt) heeft erkend. DE EERSTE van de speciale K.L.M.- vliegiuigen, die Nederlandse emigran ten naar Canada vervoeren, vertrekt 15 Februari van Schiphol naar Mon treal. WEER STONDEN voor de Rotterdam se rechtbank enige personen terecht in verband met het organiseren van een „voetbal-pool". Wegens overtre ding der loterijwet zijn zij veroordeeld tot boeten van 100 tot 750 gulden. EEN ZICH PROFESSOR noemende oplichter R. is in Arnhem veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf. De eis was 3 jaar. Op verschillende manie ren maakte de „professor" zijn slacht offers f 18.000 lichter. IN VERBAND met het gevaar van vogelpest, zal in het radio-landbouw- kwartier van 6 Februari (7,458 u.) over Hilversum II een en ander mee gedeeld worden over de afweermaat- regelen. SPOEDIG zal een commissie worden ingesteld ter bestudering der grond wetsherziening. Deze 'commissie zal veelzijdig worden samengesteld. EEN TWEEMOTORIG vliegtuig van de Noorse luchtmacht, is op een vlieg veld bij Trondheim neergestort. De drie inzittenden kwamen om het le ven. FRANKRIJK heeft geprotesteerd te- gon het Russische besluit de opstan dige beweging van Ho Tsji Minh in Indo-China te erkennen. VOOR LICHTPETROLEUM is nu de Prijs vastgesteld op 37 ct. per twee liter. TWEE MAANDEN voorwaardelijke gevangenisstraf en 1500 gld. boete, heeft een arts in Utrecht gekregen, omdat hij onware zwangerschapsverkla- rmgen voor zijn patiënten uitschreef, waarop deze zich textiel konden ver schaffen. HET WETSONTWERP op de benzine belasting zal 11 Februari door de tweede Kamer worden behandeld, net ontwerp-huurwet komt in Maart in de Tweede Kamer. MEER DAN 100.000 mijnwerkers sta gen thans in de Ver. Staten. HET WETSONTWERP „materiële oor logsschadekomt op 7 Februari in de fierste Kamer. ?rENoE?' de Australische minister van Buitenlandse Zaken, heeft ver- „j dat Australië onmiddellijk ii„„v,re„T?ls van Indonesië op Austra lisch Nieuw-Guinea afwees. AAN twee M.P.-ers vroegen we (hoopvol) naar ongevallen door de gladheid en kregen te horen, dat iedereen voorzichtig genoeg van het wegdek had gebruik gemaakt om on gelukken afgezien natuurlijk van een paar gebroken armen en benen te bunnen voorkomen. We schon ken deze op een vereenzaamd bos pad achterblijvende dienaren van de gemeenschap een krant tot troost en drongen verder het binnenland in. Het begon te regenen. Opluchting bij de chauffeur, een beetje teleurstelling bij de redacteur, die nu eenmaal uit hoof de van zijn beroep en van zijn door de omstandigheden gevormd karak- |y, RAAD van de organisatie voor Europese Economische Samen werking heeft met algemene stemmen de benoeming van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, D. U. Stikker, tot politiek directeur van de organisatie goedgekeurd. (Zie over deze benoeming ook onze rubriek: „Van de hak op de tak"). De heer Stikker zal het minister schap van Buitenlandse Zaken in ieder geval blijven uitoefenen. De ministerraad heeft combinatie van zijn functies goedgekeurd. Te vens heeft mr. Stikker zich ervan verzekerd, dat men ook van Belgi sche zijde instemde met zijn benoe ming. Deze instemming was voor hem een conditio1 sine qua non. ter gehoopt had op „sensatie". Er was nog één kans: de B.B.A. Dus kwamen we tot het besluit om onmiddellijk na behouden thuiskomst de hoorn van de haak te nemen. We vernamen een en ander over ver traagde vertrek-uren, onschuldige slippers en kleine aanrijdingen. We hoorden ook, tot onze vreugde van chauffeurs, die op eigen risico (nie mand werd „gedwongen" te rijden), een gevaarlijke rit tot een goed einde hadden gebracht terwille van de rei zigers en we vernamen, dat de dijk wegen, zoals naar Willemstad en Lan geweg waren „uitgesteld" tot diep in de morgen. De eerste bussen van Bergen op Zoom naar Putte en Roosendaal ver trokken op de normale tijd, doch keer den met vertraging weer op het punt van vertrek terug. Bij Oud-Gastel was een bus tegen een boom aangeschoven. De bus naar Anna Jacoba-polder strandde in Steenbergen. Ook in Zee land lag het busverkeer in de voor middag stil. Dat was dan zo ongeveer a'les. Maar was het eigenlijk niet ge noeg? Is het geen rustige gedachte te weten, dat we allemaal in staat zijn gebleken om de felle aanval op het welzijn vtr. onze ledematen met succes af te slaan. Ons vc. voorsapparaat Is blijkbaar in staat (dank zij ook geweldige vrachten zand en zout!), om ook deze toestanden het hoofd te bieden, dat geldt dan voor het „DaEblad De Stem", voor de Zeeuwse en Brabant se buschauffeurs en voor de melk boeren en groentenbezorgers. Of heeft u gisteren zonder gezeten? Misschien was de krant een uur'je later, maar hij kwam toch en dat was de ge.ust- sMlende hoofdzaak JG'AAST de maatregelen aan Neder landse zijde zullen gezamenlijk door de deelgenoten in de Nederlands- Indonesische Unie, de organen van samenwerking moeten worden in het leven geroepen en de werkwijze be paald. Definitieve besluiten zullen eerst tijdens de eerste conferentie van ministers worden genomen. Inmid dels worden reeds voorbereidende stu dies ondernomen, opdat de oprichting van het permanent secretariaat van de Unie, het Uniehof en zodanige commissies, als waaraan de behoefte zal blijken zo spoedig mogelijk haar beslag zal kunnen krijgen. Gezamen lijke besluiten zijn daarover inmid dels nog niet genomen. De regering is voornemens dr. P. J. A. Idenburg aan te wijzen als de Nederlandse secretaris-generaal van de Unie. gIDAULT HEEFT in de Franse Na tionale Vergadering bij vijf stem mingen over een vertrouwenskwestie gekoppeld aan omstreden artikelen van het begrotingsontwerp de over winning behaald. De vijf punten, waaraan de rege ring de vertrouwenskwestie had ge koppeld, zijn: verhoging van de productiebelasting met een procent; een nieuwe belas ting op niet-uitgekeerde winsten, een belasting op ondernemingen voor ver voer per weg, het totaal der uitgaven voor de civiele sector en het eind bedrag. Vier der punten werden met zeer kleine meerderheid aangenomen, doch punt 4 kreeg 293 stemmen voor en 293 tegen. Voor de Nationale Vergadering tot de vijfde motie overging, deed Bi dault een beroep op de afgevaardig den om de regering niet in gevaar te brengen. „In een tijd, dat er rou lerende stakingen zijn, is het niet wenselijk, dat de regeringen ook rou leren", zei hij. De regering zal haar uiterste best doen om zoveel moge lijk te bezuinigen, zo beloofde hij. Acht slachtoffers epEN NOORDEN van Norderney is het 743 ton grote Duitse schip „Fi- danus", dat onderweg was naar Ant werpen, door totnutoe onbekende oor zaak gezonken. Van de 16 opvaren den zijn er totnutoe door een ander schip 8 gered. N PRESIDENT TRUMAN heeft de commissie voor atoom-energie heden instructie gegeven het werk aan de waterstofbom (duizendmaal zo krachtig als de atoombom!) te beginnen. De ontwikkeling van atoomwapens moest worden voortgezet, aldus de pre sident, „totdat er een bevredigend plan voor internationale controle op de atoom-energie is opgesteld". De kosten van de reuzenbom zou den volgens verschillende schattingen 100 millioen tot 4 milliard dollar be dragen. Het is mogelijk, dat de bom een gebied van 250 vierkante kilo meter kan verwoesten. TTOMT ER eindelijk meer licht over de ontvoering van en de moord op 't meisje Josée Janssens uit Bor- gerhout? Men hoopt het vurig en daarom ziet men ook vol belangstel ling uit naar nadere gegevens over een nieuwe arrestatie. De politie heeft namelijk in Winterslag (in de Bel gisch-Limburgse mijnstreek) een ont slagen Antwerpse postbode gearres teerd, die geheel aan lager wal is ge raakt en zich schuldig heeft gemaakt aan verschillende delicten. De man is tegen de lamp gelopen toen hij in Winterslag een fiets wilde stelen en bij de achtervolging buiten westen werd geslagen door een bok ser. In de zakken van de man vond de politie een wel zeer eigenaardig „dagboek". De man tekende er zaken in op van het genre „vandaag uitge weest met Marie„gaan biljar ten met Sus„Om zoveel uur een stuk in mijn kraag gedronken". „Van daag een auto gestolen met die en die". Vooral die auto-diefstal kwam de politie raar voor. De zaak werd verder uitgepluisd en men kon ook de medeplichtigen van de autodief stal, die in de buurt van Antwerpen gepleegd was, aanhouden. Ook vond men 'n zelfgemaakt schets je van de Kempische vaart, name lijk van de brug te Brecht, waar het lijkje van Josée Janssens opge vist was. Eigenaardig genoeg, om de man ervan te verdenken, dat hij iets meer weet van het met Josée Janssens gebeurde. OJ7 JANUARI is van Tandjong Priok vertrokken het troepenschip „Jo han van Oldenbarnevelt" met 2440 passagiers. Aan boord bevinden zich een deta chement der Kon. Marine, het le re giment huzaren van Boreel, de 31e hulp-verbandplaats afdeling, indivi duele militairen en zieken. Amsterdam in sneeuwtooi. De Nieuwe Zijds Voorburgwal, met links op de achtergrond de Nieuwe Kerk en rechts op de achtergrond het hoofd postkantoor. DE VERJAARDAG van Prinses Bea- trix is ten paleize rustig gevierd, mede omdat Zaterdag een kinderpar tij op Soestdijk wordt gegeven. Als alle dagen zijn de prinsesjes naar school geweest. Gisterenmiddag had den zij vrijaf. De 3 oudsten hebben met enkele vriendinnetjes een voor stelling in het Flora-Theater in Baarn bijgewoond van „Assepoes en de beto verde katuil", opgevoerd door het Amsterdams jeugdtoneel. In een telegram heeft Prins Bern- hard de'gelukwensen voor zijn oud ste dochter naar Soestdijk gestuurd. Prinses Wilhelmin3 is kort na de mid dag op paleis Soestdijk aangekomen en zal daar enige dagen vertoeven. In de omgeving van het paleis was het rustig als steeds. Alleen de vele .vlaggen hier, zowel als elders, waai den de vreugde uit van de bevolking op de 12e verjaardag van onze kroon prinses. 9 TN DE Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers ls het debat over het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terug keer van de Koning, onder grote be langstelling ook van buitenlandse diplomatieke zijde voortgezet. Van C.V.P.-zijde heeft de heer Pa- risis gesproken. Deze zei, dat de Ko ning moest kiezen tussen de solidari teit van de legerleiding met z'n troe pen en zijn plicht als 's lands zaak gelastigde in het buitenland. Hij heeft de eerste gekozen en meende daar mede in het belang van België te han delen. De spr. besloot met een „Leve de Koning", hetgeen op applaus van de C.V.P.-banken werd onthaald. De socialist van Acker heeft een uitvoerig pleidooi tegen de terugkeer van de Koning gehouden, hetgeen overigens niet te verwonderen was. OOK SPAAK HEEFT GE SPROKEN. TyTOCHT de volksraadpleging door- gang vinden, zei hij, dan zal deze na de beide wereldoorlogen de grootste ramp blijken te zijn in de geschiede nis van België. Zij zal geen oplossing brengen, doch de grootste verwarring stichten. Van het ogenblik af, dat de Ko ning zelf wil regeren en niet langer de verantwoordelijkheid van zijn mi nisters erkent, zo betoogde hij, heb ben wij niet alleen het recht, maar ook de plicht hem aan te vallen. Onze strijd gaat echter niet tegen de mo narchie, doch tegen de absolute vorst. Verdeeldheid in Tweede Kamer TN DE Tweede Kamer is gisteren- middag een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wetsont werp, omtrent de ondernemingsraden. Door dit ontwerp wordt de samen werking in de onderneming geregeld. Deze samenwerking geschiedt door ondernemingsraden, organen van ge zamenlijk overleg, waarvan het hoofd van de onderneming samen met zijn personeel deel uitmaakt. Het ontwerp wil de ondernemings raad doen bestaan uit 3 tot 25 leden; 3 voor ondernemingen van maximaal 50 werknemers met een opklimming tot 25 als er 7000 of meer werkne mers zijn. De taak van de ondernemingsraad is niet leiding te geven. Hij moet naar vermogen bijdragen tot een zo goed mogelijk functionneren van de on derneming: het bespreken van aller lei aangelegenheden van sociale aard, het adviseren en het doen van voor stellen omtrent maatregelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. Het hoofd van de onderneming is ook ver plicht aan de ondernemingsraad pe riodiek mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken in de onderneming. Bij de beraadslaging in de Kamer is tevens aan de orde gesteld een mo tie van de heer Stapelkamp (A.R.), betreffende opneming van de wette lijke regeling inzake de ondernemings raden in de wettelijke regeling van de bedrijfsorganisatie. Van de zijde van de K.V.p. (de heer van Thiel), als van de zijde van de P. v. d. A. (de heer v. Born), bleek men niet te voelen voor het door de heer Stapelkamp verlangde Een andere mening waren echter de heren Korthals (V.V.D.) en Beer- nink (A.R.) toegedaan. Alle sprekers waren echter eenstem mig van oordeel, dat de ondernemings raden belangrijk zijn, daar zij een gro tere waardering voor de arbeider als mens willen brengen. Vandaag om 1 uur gaan de bespre kingen verder. TTE KAPITEIN van het Zweedse schip „Divina", dat op de Theems in aanvaring kwam met de Britse on derzeeboot „Truculent", heeft in een rapport aan zijn rederij gemeld, dat 'n verkeerde manoeuvre van de „Tru culent" de oorzaak van de aanvaring was. (Bij de aanvaring waren 64 slachtoffers te betreuren). gEFTON DELMER. correspondent van de Daily Express, heeft de Britse ambassadeur in Roemenië opgebeld om te vernemen wat of wel de reden was, dat Anna Pauker, de Roemeense beruchte vrou welijke Minister van Buitenlandse Zaken de enige die altijd direct toegang had tot Stalin thans bij het Kremlin in ongenade was ge vallen. Er gaan namelijk geruchten, dat de Britse gezant, Sir Charles Peake, daarbij betrokken zou zijn. Oir Charles Peake gaf zijn inlichtin- gen per telefoon en ziehier wat Delmer als resultaat publiceerde: het briefje rpijdens de Donau-conferentie te Bel- grado, zat Sir Charles Peake als afgevaardigde van Groot-Brittannië naast mevr. Pauker aan de conferen tie-tafel. Op 'n hete en drukkende namiddag, toer de redevoeringen steeds maar bleven doorkabbelen, merkte Sir Charles op, dat zijn buurvrouw ten hoogste verveeld keek. Met grote durf krabbelde hij een briefje op zijn bloc note en schoof hij haar het vel toe. „Ik vraag mij af, of er ooit wel eens een gelegenheid zal zijn, u eens al leen te bezoeken en met u te spre ken", had Sir Charles geschreven. Mevr. Pauker nam het papier op, las het, vouwde het netjes op en stak het in haar tas. Dit alles zonder naar Sir Charles op te zien of enig ander teken van reactie te geven. Gedurende enige dagen gebeurde er niets. De conferentie ging voort. Zitting na zitting bleef mevr. Pauker aan de zijde van Sir Charles. Maar zij gaf geen teken. Maar op een ochtend ontving Sir Charles een uitnodiging, om de thee te willen gebruiken met Hare Excel lentie de Minister van Buitenlandse Zaken van de Roemeense Republiek op de Roemeense Ambassade. de datum ^poen Sir Charles arriveerde, werd hij binnengeleid in een smaakvol in gerichte kamer. Onder een venster door hetwelk men een uitzicht had over de Donau, stond een tafel met een grote bowl met kaviaar en be stekken voor twee. Enige ogenblikken later kwam Anna Pauker zelf de kamer binnen. Ze was geladen met vitaliteit en charme. Ze sprak met een vrijheid van reserve, die volkomen ongebrui kelijk is in de politiek achter het IJzeren Gordijn. En terwijl zij sprak, onderstreepte zij haar woorden met een zenuwach tig gebaar, dat haar blijkbaar tot ge woonte was geworden gedurende haar lange jaren van gevangenschap. Alsof ze haar ogen wilde beschut ten voor de verolindende lichten tij dens een politie-ondervraging, zwaai de ze bijwijlen haar rechter-onder- arm opwaarts naar haar hoofd en di'" de zij een lok van haar zilver grijze haren naar achteren. Zij sprak met haat, afkeer en on geduld over bijna alles in haar omge ving. Zij had slechts verachting voor de Roemenen, die zij niet had kunnen ANNA PAUKER Geladen met charme vangen voor de volledige uitbuiting van de onmetelijke hulpbronnen van hun land. HAAR IDEE Anna sprak met afkeer over Tito, en met verachting over het kleine, provinciale Belgrado. Zij onthulde, dat Moskou nooit verwacht had. dat Maarschalk Tito weerstand had zul len bieden. „Als we het hadden ver dacht", zei ze, „zouden we and-re maatregelen hebben genomen." Zij getuigde, dat er voor een com munist geen groter geestelijke voldoe ning kon zijn, dan de hoogste extase van zelfvernedering voor de partij en het belijden van dwalingen. Ze ver klaarde er zeker van te zijn, dat Tito's regime niet langer meer zou duren dan twee maanden. Dat kon zij toen. Want op datzelfde ogenblik waren zij en de Russen be zig de grote coup voor te bereiden, die Tito wist te verijdelen: Generaal Arso Yovanowitsch moest naar Boe- ka. est vliegen, daar een anti-Tito-re- gering vormen en dan Joego-Slavië binnenvallen. Tito's politie was hen echter te slim af. De generaal werd gevangen en neergeschoten. Het is mogelijk, dat mevr. Pauker op een of twee punten onbescheiden is geweest. Maar zeker is het, dat zij niet schuldig was aan verraad of het koesteren van een afwijkende mening, althans volgens het verslag dat Del mer van de ontmoeting kreeg. 1 HET GEVOLG Qedurende een receptie, enkele da gen later door de Joego-Slaven gegeven, op dezelfde dag dat Yo vanowitsch zijn slag had moeten slaan, trok Anna Pauker Sir Charles terzijde op een manier, die een romanschrijver zou inspireren. „Vriend", zeide zij. „Ik voel wat voor je. Belgrado vandaag. Belgrado morgen, en morgen, en morgen en alle morgens daarnawat een leven!" Voor hij iets ten gunste van Bel grado had kunnen zeggen, had ze zich omgedraaid en was ze verdwenen. Er zijn nog twee Incidenten in dit deel van een diplomatieke geschiede nis Op de laatste dag van de confe rentie stond mevr. Pauker op en deed ze een heftige en bittere uitval naar Sir Charles als afgevaardigde van Groot-Brittannië. Toen ze de zaai verlieten, wendde Sir Charles zich tot haar en zei: „Me vrouw. gelooft u niet, dat u wat onno dig scherp tegen mij was?" „Hm", siste ze bijna toen ze hem de rug toedraaide. „Praat niet tegen mij." Misschien had zij toen al een voor gevoel van de gevaren, waarin haar onschuldig praatje met een Britse di plomaat haar had gebracht. WJANNEER de wintertijd reeds naar zijn einde ging en het licht van de dag toenam, vierden de heidense Romeinen een uitbun dig feest ter ere van de god van het licht. Nachtelijke fakkelop tochten waren eraan verbonden en feestmaaltijden met uitbundige vrolijkheid, die samengingen met heidense zedeloosheid. Van het begin van het Christendom af, waren de katholieken er zoveel mogelijk op bedacht, deze heiden se gebruiken te kerstenen en zo is aan de plaats van de feestelijk heden ter ere van de lichtgod een ander, christelijke feestdag geko men, de dag van 2 Februari: Ma ria Lichtmis. Qok dit is steeds een lichtfeest geweest, maar van geestelijke orde en dieper gefundeerd dan het ander. Op deze dag, de veertig ste na de geboorte van Christus, kwam Maria Hem opdragen in de tempel van Jerusalem. Zo schreef het de Wet der Joden voor: „Iedere eerstgeborene van het mannelijk geslacht zal de Heer worden toegewijd". Zo is dus Ma ria met St. Joseph en het Kindje naar de tempel gekomen om te voldoen aan deze verplichting en vond daar een onverwachte ge beurtenis plaats, die het Joodse voorschrift geheel opzij schoof. God gebruikte deze offergang van Maria om opnieuw aan de men sen te openbaren, dat de Verlos ser was gekomen. Hadden de pro feten niet voorspeld, dat Hij zou opgaan over Jerusalem als het licht? En ziet, uit de vele moeders, die naar de tempel kwamen, koos door God verlicht, de oude Simeon deze twee arme mensen uit en hij prees zich gelukkig, dit uur te hebben beleefd, nu zijn oude ogen het licht hadden gezien, dat was gekomen om de heidenen te ver lichten. Van ouds wijdt de Kerk op deze dag de kaarsen en draagt ze in processie rond door het kerkge bouw en dit ls meer dan een dra gen van een brandende kaars; deze plechtigheid is vervuld van diepe betekenis. Want wanneer de Kerk haar gelovigen het licht in de hand geeft, nemen zij daardoor Christus aan en moeten Hem gaan dragen door het kerkgebouw en ook daarbuiten in het leven. Het is een der hoofdgedachten van het feest van Maria Lichtmis, het lichtfeest ter ere van Maria in het begin dezer maand. Maar het wezenlijke van dit feest mogen we niet uit het oog verliezen terwille van de poëzie van het licht; op deze dag werd Christus in de tempel opgeofferd op de handen van de priester, die Hem van Maria had ontvangen. Het was als het Offertorium der H. Mis, dat de Consecratie van Zijn kruisdood voorafging. Nu in de tempel offerde Maria Hem op, later zou zij staan onder het kruis, wanneer Hijzelf het grote en bloe dige offer van Zijn leven bracht. In een visioen zag Simeon deze offerdaad' en voorspelde, hoe Hij tot val en opstanding van velen zijn zou en hoe Maria's hart door een zwaard van droefheid moest worden doorboord. Meer dan dertig jaren zouden er nog voorbijgaan, maar altijd zou Maria deze zeker heid met zich meedragen door het leven en altijd zou ook Christus zelf vooruitzien naar die dag, die nu hier in de tempel even slechts een lichtstraal vooruit wierp. Wan neer wij nu Maria Lichtmis vie ren en denken aan de symboliek van het licht en hoe wij dat moe ten dragen in de handen en door het leven, dan ls het wellicht nut tig bij die verheffende gedachte er een andere te voegen, dat n.l. Christusdrager zijn betekent een voortdurende offergang, een be rustend aanvaarden van de lasten van het dagelijkse leven en een buigen van onze wil onder de be proevingen, die onafscheidelijk ermee verbonden zijn Maar daar door wordt het licht in ons hart des te warmer en intenser omdat we echte dragers zijn van het Licht, dat Christus is. Mr. J. M. J. Cornelissen benoemd JDIJ KON. BESLUIT is benoemd tot burgemeester van Oldenzaal, mr. J. M. J. Cornelissen. De heer Cornelissen is 7 Mei 1909 te Nijmegen geboren. Hij studeerde aan het Canisius-college en de R. K. Universiteit aldaar. In 1934 slaagde hij voor het doctoraal examen in de rechtswetenschappen. Na een jaar vo lontair te zijn geweest te Eist, werd hij adj.-commies ter provinciale grif fie in den Bosch, waar hij momenteel in de rang van Hoofdcommies ver bonden is aan het kabinet van de Commissaris der Koningin. Mr. Cornelissen is een broer van wijlen prof. Cornelissen. hoogleraar aan de R. K. Universiteit. Hij is ge huwd en vader van vier kinderen. JJE PARTITUUR van het vioolcon cert in A gr. t. van Joseph Havdn, die sinds 1769 was vermist, is terug gevonden in het muziek-archief van de Benedictijner Abdy te Melk, een zestig kilometer van Wenen.

de Stem | 1950 | | pagina 1