ACTIE-WESTERLING een zaak met vele aspecten I oopste Geen ondernemingsbelasting meer over boekjaar 1950 Postkantoor van Bergen op Zoom stond in brand Fakir Hachek eet goudvis en bezweert slangen Beneden de maat p Tito? JU] IS EEN VI1 AND" ZEGT MINISTER VAN MAARSEVEEN w -oproer FGEDAGT I 21 UISÏ 'OFFEN meter AMERIKA, ENGELAND EN AUSTRALIË WORDEN NU DENKELIJK WAT VOORZICHTIGER Wel of geen onderhandelingen? Minder vorst Vennootschapsbelasting wordt verhoogd Belgische grensarbei ders tegemoet gekomen Dodelijk ongeval op het ijs Vogelpest bedreigt onze pluimveestapel Veel waterschade en stagnatie in het telefoonverkeer VISITE IN EEN ROLLEND WOONHUIS Zwerversleven om den brode en het avontuur „Dat doen we zó" DE ZAAK is als volgt: wij zijn, ove rigens zeer gezellig, een uurtje de gast geweest van een slangenbezweer der, alias fakir, alias enz. enz. enz., die gedurende de wintermaanden zijn onderkomen gezocht heeft in Breda. En die Hachek heet. Stel U voor, een echte fakir, zo maar in Breda. Tot geruststelling van de lezer wensen wij uitdrukkelijk te verklaren, dat we tij dens de visite rustig in een gemakke lijke feauteuil gezeten hebben, vrien delijk door onze jonge gastvrouw aan geboden, en dus niet, zoals U dacht, op een spijkerkussen of zo. Eerste gouverneur van N.-Guinea begint taak Proeven met diesel- electrische trein Wijzigingen in de dividend-beperking WE zijn het met de hier aange prezen methode ter verkrijging van een betere regeling niet eens. Dat benoeft eigenlijk niet eens ge zegd te worden. De vrede in het economisch leven is van zulk een belang in ons zich langzaam her stellend land, dat we die niet mo gen verstoren. Er staan, naar we nopen, nog altijd wegen van over leg open. We durven vertrouwen, dat de bestuurders der .i ïdden- standsbonaen diligent zijn. Men dient er ook rekening mee te hou den, dat een brede categorie van kleine boeren wel onder deze schriele normen valt. Doch het is goed, dat ook zo'n stem eens in de openbaarheid somt. Dan weten on ze regeerders en onze partijleiders, hoe groot de teleurstelling is. Dan vinden ze de aansporing, om te trachten ai dadelijk iets beters te verkrijgen en in zzer nabije toe komst een regeling, die goed op poten staat. Prins Bernhard in Venezuela g de voorraad- hzelf genomen en. Maar ieder atsambtenaren Frankrijk i bij het over igen is dit het tan sedert 1938 indse afzetgebie- is in staat tekort aan voed- jropa zo niet ge- een belangrijk Export is een le de boer treven vooralsnog aansluiting, want loter en Neder- ;ijn groot, die op terie van Finan- rd, terwijl dit- nlets voor voelt oducten te ruilen Duitse machines, t machines voor ïwtractoren wor- band bij Renault de export! den in een land de wijn zo over- Spaanse wijnen gebeuren als het id wordt met al- in Japan"-pro- :ien zich nog de flog, toen deze verkocht werden tegen niet eén m? te moeilijkheden de tegenwerking rvoor de Franse ziet, vergeet een enkel land, bestaan kan zon- ilvarende boeren- voorjaar mt van zijn cot Wenen, dat de 'n militaire actie bereiden. Deze ac- reid op Roemeens. 1 Albanees grond- ,e van dit jaar door ongeregelde d uit communvs- noemde landen. Hen, die erin ge- and te ontvluch van dt partij ier zou reeds te igd en onaer be tal Popivodev en tgoslavische ofti- zou zich tevet o- „Revolutionair n, dat dagelijk' mdingen verzorgt heeft moeten uit- opstand van 363 nderdrukken, die in sanatorium er De patiënten, iteerden tegen het teur om het sana- en de patiënten luizen te zenden. EN OP ZOOM 762-0-xxx ZESDE JAARGANG No. 1601 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaut Breda, Reigerstraat 16. Tdl.t Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 31 JANUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 060 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f O.10rper m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Rnreau voor de Zé.uwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bjjbureaux. OOSTBURG. Nieuwsttaat 22. Telefoon 35: TERNEUZBN.. Axelsestraat 45. Telefoon 2347). T)E INDONESISCHE REPUBLIKEINEN hebben een duidelijke uit- spraak van Nederlandse zijde gewild over de actie-Westerling. Wel, hier is een uitspraak, zoals die gisteren is gegeven door minister van Maarseveen, tijdens een onderhoud met journalisten te Surabaja: Westerling is een vijand, zowel van Nederland als van de R.I.S., en zijn actie voor beide landen een even groot gevaar. In haar afkeuring van hetgeen thans door Westerling wordt ondernomen en in haar op vatting, dat zijn actie dient te worden geliquideerd, staat de Neder landse regering volkomen aan de zijde der R.I.S. M70RDEN met de „vijand" Westerling wel of niet onderhandelingen ge pleegd? Neen, zegt het republikeinse ministerie van Defensie. Ja, zegt Reu ter. Enu voegt eraan toe, dat de on derhandelingen tussen kapitein Wes terling en de kolonel Sadikin (de mili taire commandant van Bandung) zijn begonnen. Sadikin en andere Indonesische offi cieren ontvingen Westerlings' verte genwoordigers op een militaire post op het vliegveld bij Bandung. Sadikin deelde aan deze vertegenwoordigers mede, dat hij, zonder machtiging uit Djakarta, niet in staat is, hun leider de door deze verlangde zekerheden te verschaffen. Westerling heeft ver zocht om een antwoord binnen 48 uur. GEEN NEDERLANDERS! T\E „Band Nederland-Indonesië" heeft mede namens de landelijke orga nisatie „Voor onze militairen Over zee" een telegram aan minister-presi dent Drees gezonden, waarin ver zocht wordt geen toestemming te ver lenen om Nederlandse militairen in Indonesië voor de in West-Java in gezette actie in de strijd te brengen, indien het juist is, dat bedoelde ac tie een gevolg is van handelingen van de R.I.S., in strijd met de besluiten van de R.T.C. Teneinde de Nederland se militairen ook in de toekomst geen onnodige risico's te laten lopen, wordt de regering verzocht de repatriëring onmiddellijk op grotere schaal te doen geschieden. HET IS NOGAL WAT. J^AAST WESTERLING blijft N.- Guinea in de aandacht staan, doordat republikeinse autoriteiten er maar steeds op blijven terugkomen, dat het Nederlandse deel van N.-Gui- nea eigenlijk van de R.I.S. is. Dat is nu ook weer gebeurd door Moh. Ja- min, die raadgever was van de re publikeinse delegatie ter R.T.C. Deze Moh. Jamin is nog een eind verder gegaan. En heeft zo onge veer de eis gesteld, dat Australiscb- Nieuw-Guinea, Brits-Borneo en Portugees Timor bij de Ver. Staten van Indonesië moeten worden inge lijfd. Zowel Australië als Nederland heb ben te San Francisco het imperialis me begraven en dit is ook in over eenstemming met het Atlantisch Handvest. Indien Australië en Neder land voornemens zijn hun gezag op Nieuw-Guinea te handhaven, betekent die een „bestendiging van het kolo nialisme", aldus Moh. Jamin. In Australië, Engeland en Portugal zal men zich wel even de ogen uit wrijven bij het horen van het repu blikeinse verlanglijstje. Voor Enge land en Australië zit er dit onpret tige in, dat de „vriend" die zij des tijds te paard hebben gezet,, nu om POSITIES TROEPENSCHEPEN: Si- bajak 29-1 van Suez, Kota Inten 28-1 van Suez, Zuiderkruis 28-1 van Dja karta. kardinaal mindszenty is enige waanden geleden wegens zijn zeer slechte gezondheidstoestand van zijn gevangenis in Budapest naar een be waakt sanatorium in het Matra-ge- bergte. Na het herstel van zijn ge zondheid zal hij wederom naar Buda pest teruggevoerd worden. IN DE Horeca-bedrijfstak is overeen stemming bereikt tussen werkgevers werknemers over de toepassing van öe 5 pet. loonsverhoging. SPANJE schenkt de Paus in het Hei- 1Jg Jaar een massief gouden en zil veren microfoon. Het belooft een Pronkstuk te worden van de goud smeedkunst. yOOR DE 22e maal vertrekt dit jaar be Limburgse Bedevaart naar Lour- bes, onder hoge begeleiding van Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond. De bedevaart heeft Plaats van 5 t.m. 13 Juni as. en zal gemaakt worden met extra-treinen, ?le. b Juni vanuit Maastricht ver- i» d **et bureau der Bedevaart s. Bogaardenstraat 36, Maastricht. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met Plaatselijk enige sneeuw en in het -inden van 't lan.l ook enige regen 'lange tot krachtige wind Lussen juid en Oost. Meest lichte vorst, uocn in het Zuiden van het land ifïPerj'"ren om het vriespunt of lichte dooi. een extra-douceurtje komt! Het is mogelijk, dat men aan Indonesische zijde denkt: wie veel vraagt, kan al licht wat krijgen. En dat „wat" is dan Nederlands Nieuw-Guinea. AARZELING. TAE „New-York Times" schrijft ech- ter, dat volgens diplomatieke waarnemers in Den Haag, de kans, dat Nieuw-Guinea onder Nederlands beheer zal blijven vergroot is, door het optreden van Westerling, met na me door diens minachting voor het gezag van de regering der R.I.S. Deze waarnemers twijfelen er niet aan, dat het de regering Hatta zal gelukken, de actie van Westerling de kop in te drukken, maar zij zijn eveneens van mening, dat men aan de zijde, waar van in het verleden sterke steun kwam voor de Indonesiërs in hun strijd voor de onafhankelijkheid, thans wel enige aarzeling aan de dag zal leggen om de verantwoordelijkheid voor Nieuw-Guinea in handen te leg gen van 'n regering die niet in staat is om in haar eigen gebied orde en rust te handhaven Hierbij dient niet uit het oog te wor den verloren, dat zowel Australië als de Verenigde Staten Nieuw-Gui nea uit een militair oogpunt van veel groter strategisch belang achten, dan de overige eilanden van de archipel en dat beide landen het hoogste be lang hebben bij de stabiele politieke toestand in dit gebied. Veelbetekenend acht men het, dat tijdens de R.T.C. de Unci op Neder land geen aandrang heeft uitgeoefend tot afstand van Nieuw-Guinea, zelfs niet toen op een gegeven ogenblik het succes der gehele conferentie door deze kwestie in de waagschal scheen te verkeren. TJE MEMORIE VAN ANTWOORD op winst van een boekjaar 1949-1950 tT/\nr»lAnirt vneelnrt /4n MTrtr/II /live» Ooon nn/)AvnaminMeL#,1n« het voorlopig verslag van de Tweede Kamer inzake de wetsont werpen belastingherziening 1949 en wijziging van de ondernemingsbelas ting brengt ingrijpende wijzigingen in beide wetsontwerpen. In hoofdzaak komen deze hierop neer, dat van aan vankelijke verlichting over reeds ver streken jaren wordt afgezien, waar tegenover de druk in komende jaren verder wordt verminderd. Voorts komt minder dan aanvankelijk het geval was het verlenen van uitstel van belasting op de voorgrond. Daar tegenover woi'dt meer definitieve ver lichting van lasten voorgesteld. Het ligt in de bedoeling geleide lijke afschaffing te doen plaats vin den in dier voege, dat de belasting over het boekjaar 1947 (belastingjaar 1948) voor het laatst op de gewone wijze zal worden geheven naar de beide thans geldende grondslagen, nl. de bedrijfsopbrengst (tarief in het overgrote deel van de gemeenten 12 pet.) en het bedrijfskapitaal (tarief in het overgrote deel van de gemeen ten 4,8 promille). Over volgende jaren zal de heffing als volgt geschieden: boekjaar 1948 (belastingjaar 1949): uitsluitend hef fing naar de bedrijfsopbrengst (ge woonlijk 12 pet.). Boekjaar 1949 (be lastingjaar 1950): eveneens uitsluitend heffing naar de bedrijfsopbrengst, doch naar een verlaagd tarief (ge woonlijk 7 pet.). Met ingang van het boekjaar 1950 zal, indien de voorstellen wet wor den, geen ondernemingsbelasting meer worden geheven. Valt het boekjaar van een onder neming niet samen met een kalender jaar, dan geldt voor dat boekjaar de regeling, welke geldt voor het jaar waarin het boekjaar eindigt. Over de wordt dus geen ondernemingsbelas ting meer geheven. TER COMPENSATIE. TER COMPENSATIE, alleen voor zoveel lichamen betreft, van het geen de schatkist aan inkomsten derft tengevolge van het verlaagde tarief van de ondernemingsbelasting voor 1949, wordt over dat boekjaar de ven nootschapsbelasting naar een hoger tarief geheven dan thans het geval is, nl. 36 pet. Over de volgende jaren, wanneer dus de ondernemingsbelas ting zal zijn afgeschaft, zal het ta rief van de vennootschapsbelasting 40 pet. bedragen. Aan de oorspronkelijke voorstellen inzake de belastbare winst (daaron der begrepen de bepalingen inzake af schrijvingen, reserveringen en ver liescompensatie), de terugwerkende kracht wordt ontnomen. Vervroegde afschrijving zal pas mo gelijk zijn met ingang van het boek jaar 1950 (of 1949-1950), op bedrijfs middelen, welke zijn aangeschaft of althans aldus is de regeling thans verruimd besteld. De vermindering van belastingdruk tengevolge van de aanvaarding van het wetsontwerp tot afschaffing van de ondernemingsbelasting en verho ging van de vennootschapsbelasting, bedraagt: Opbrengst ondernemingsbelasting f 240,000,000. Toeneming van de opbrengst van inkomsten- en vennootschapcbelasting door het vervallen van de aftrekpost f 90,000,000. Blijft f 150.000.000. Verhoging vennootschapsbelasting: f 58,000,000. Netto vermindering van belasting: f 92,000,000. Compensatietoeslagen ook voor zieken TyAAR WIJ VERNEMEN, is, nadat een overeenkomst afgesloten was tussen de Stichting van de Arbeid en het Algemeen Christelijk Vakverbond, door deze laatste organisatie een be spreking met bepaalde autoriteiten gehouden, welke tot gevolg gehad heeft, dat thans besloten is aan Bel gische arbeiders, werkzaam in Ne derland, een bijkomende vergoeding te geven, zulks in verband met de na delen, die door de devaluatie zouden geleden worden. Mannelijke grensarbeiders van 21 jaar en ouder zullen nu 5,50 fr. toeslag krijgen, vrouwen, jongens en meisjes beneden de 21 jaar bekomen 3,50 fr. (per dag). Deze vergoedingen zullen ook gegeven worden aan zieke en door ongeval getroffen arbeiders. Het grensarbeidersgezinshoofd krijgt bo vendien per dag en per kind een ex tra toeslag van 3 frs. Deze nieuwe regeling, die in de grensstreek overal met voldoening begroet wordt, gaat met terugwer kende kracht in op 1 Januari 1950. De uitbetalingen zullen geschieden door de werklozenkassen van het Chr. syndicaat. De arbeiders zullen zich op deze kantoren moeten melden en de bewijsstukken afgeven, waaruit blijkt, dat zij voor een familiale vergoeding en welke aan de hand van de toe stand in hun gezin in aanmerking ko men. Te Warga is een 68-.1arige man die deelnam aan een hardrijderij van leden der plaatselijke ïjsclub in de klasse van mannen boven de zestig jaar, dusdanig op het ijs gevallen, dat hii kort daarna aan de gevolgen is overleden. ren ernstige bedreiging wacht de Nederlandse pluimveestapel, wan neer niet alles wordt gedaan om de zo gevreesde besmettelijke pluimveeziek te, de vogelpest, die thans in België is waargenomen, buiten onze landgren zen te houden. TN BERGEN OP ZOOM is Maan- dagmiddag omstreeks 12 uur brand uitgebroken in het postkan toor aan de Zuivelsiraat. De ver nieling, die aan het uitwendige van het gebouw is aangericht, is, dank zij het kra"htig optreden van de branweer beperkt gebleven tot een deel van het dak, doch de water schade in verschillende lokalen en de schade aan de apparaten is groot. Tengevolge van de brand werd de telefoonverbinding geheel uitge schakeld. Des middags konden ech ter weer verschillende abonné's lo eale en interlocale gesprekken voe ren. Hoe lang het zal duren voor dat alles is hersteld, kan moeilijk worden gezegd. De schade aan ge bouwen en installaties aangericht, wordt geschat op enkele tiendui zenden guldens. Het vuur is ontstaan in een kamer tje op de zolderverdieping, alwaar, even voordat de brand uitbrak, een vijftal personen van de technische dienst van de P.T.T. nog werkzaam was aan nieuwe apparaten voor een center-locale installatie. De mannen waren nog geen'vijf minuten aan het schaften, toen ze door een voorbij ganger werden gewaarschuwd, dat bo ven uit het postkantoor rook opsteeg. In allerijl trachtte men het gedeelte van het postkantoor, waar de rook zich ontwikkelde, te bereiken, doch de brand had reeds een dusdanige omvang aangenomen, dat de vuur haard niet meer langs de normale weg kon worden bereikt. Inmiddels was de brandweer met de auto-brand spuit en de grote Geesink-ladder ter plaatse verschenen. Ook de brand weerlieden moesten wijken voor de rook in het gebouw, reden waarom boven in de goot van het dak aan de straatzijde een paar raampjes werden ingetrapt. STRIJD BEGINT. ■ylA de brandladder werd van hier uit met één slang het vuur het eerst bestreden. Aangezien de brand zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, liet de heer Borrie, comman dant van de brandweer, een tweede motorspuit aanrukken. Deze werd opgesteld ter hoogte van de tuin van Thalia, op de hoek van de Parade en het Zuivelplein, zodat de strijd te gen het vuur ook aan de achterzijde van het gebouw kon worden aange bonden. Dit was echter pas mogelijk, nadat de brandweerlieden met bijlen grote gaten in het dak hadden gekapt. In totaal is met drie slangen water gegeven. Na ruim een uür blussen, was men de brand zover meester, dat voor verdere uitbreiding niet meer behoefde te worden gevreesd. Alles bij elkaar gezien is de brand nog vrij goed afgelopen, omdat in de kamer waar de brandhaard zich be vond, zeer veel licht brandbaar ma teriaal aanwezig was, o.a. in de vorm van z.g. gewassen loodkabels. Hier aan bevond zich ook parafine. Tijdens het blussingswerk brachten leden van -het personeel zoveel mo gelijk meubilair op het afdak van het gebouw in veiligheid, terwijl de tele fooncentrale met zeilen en zakken zo goed en zo kwaad dat ging tegen het neerstromende water werd beschermd. Hierbij kon seh.er tiet worden voor komen, dat om. de hoofdve deler vrij zware schade opliep. OORZAAK STRAALKACHELTJE TTOE de brand is ontstaan kon nog niet met zekerheid worden vast gesteld We hoorden, dat bij de werk zaamheden die door de technici aan de centc-,< cale installatie vvien ver richt, geen vuur is gebruikt. Wel stond in de Kamer etn iieetrisch straalkacheltje. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat het vuur door de stralen van dit kacheltje op het licht b>-andb,te materia il h on Mi an. Met man en m LCht is gewerkt om de diensten op het postkantoor weer doorgang te doen vinden. Tal van te lefoon-abonné's hebben tot hun groot genoegen kunnen constat ei en, dat men hierin voor een groot deel is ge slaagd. Het rookte zó, dat de brandweerlieden op het dak soms maar half te zien waren. WIE zal het ons kwalijk duiden, dat we dezer dagen een stapje terug gin gen staan, toen een ïeuzenslang op een halve meter van ons vandaan gen haar tong tegen one uitstak? Eerlijkheidshalve moeten we eraan toevoegen, dat een stevige hand het ondier juist achter de kop vasthield, maar hache lijk was het, hoe dan ook. Wij zijn het ten enemale niet gewend, om van aan gezicht tot aangezicht te staan met reptielen van een meter of wat, kron kelend van top tot teen en met zo'n tongetje, dat van voren in tweeën is gespleten, U weet wel. Maar laten we ons slangenverhaal weer opnemen. Zoals men reeds uit het bovenstaande begrepen zal hebben had fakir Hachek ons meegetroond naar de slangenkooi: een kooi van fijn gaas, waarin we aanvankelijk slechts een wollen deken konden ge waar worden. Onze gastheer trok de deken weg en greep met zijn hand in een kleurige warboel, die bij nadere beschouwing bleek te zijn samenge steld uit acht meter slang of daarom trent, te weten een exemplaar van vier en een halve meter en een van een meter klefner. Overal waar we keken in de kool kronkelde er iets. „Boa constrictor" fluisterde de fakir ons toe. Onze herinnering aan verha len dienaangaande uit de tijd, dat we nog plant- en dierkunde moesten le ren, maakte ons ietwat bleek rond de neus. Dit was het moment, waarmee we dit verhaal begonnen. Edoch, on ze bleke neus ten spijt waagden we het, heel argeloos te vragen: „Wat doet U daar nou mee?". En toen kwam het. „Dat doen we zó", zei de fakir. Hij draaide het reptiel in Zijn richting, keek het dier enige ogenblikken strak en fascinerend aan en.stak toen heel gemoedereerd het slangenhoofd in zijn mond. En wij maar kijken. „ALS HET JE BROOD MAAR IS". TOEN HACHEK zijn tweeling weer onder de dekens had gestopt wil den we ons juist opgelucht gaan voe len omdat we het slangenverblijf gin gen verlaten, toen we achter ons in eens Iets hoorden schuifelen. Ver schrikt omkijkend blikten we in de knitjDerende ogen van een papegaai. Fakir Hachek moest heel even lachen. In de woonwagen werd het gesprek weer voortgezet en daar moesten we tot onze verbazing horen, dat ook des '"'"i's echtgenote, hoe jeugdig nog van jaren, niet bang is om op haar beurt „een slargennummer weg te ge ven Maar we zouden nog meer ver- b- 'd worden, want uit de verhalen van de fakir verhalen, die rijk ge ïllustreerd werden kwamen wij te weten, dat Hachek buiten zijn slan gennummer nog een twintigtal andere kunsten op zijn repertoire heeft staan. We noemen ze voor de vuist weg; het echte fakirswerk, „met ontblote rug op een spijkerbed en in staat om twee ton te dragen. De enige man in Europa die zulks vermag te doen". „Meneer", zei fakir Hachek ons met een stem of hij voor een vol circus stond te praten, „ik maak van het ge voeligste deel van het lichaam, van de tong. een levend speldekussen, door haar met talloze spelden te doorbo ren". Toen kwam het kunstje dat Ha chek aanduidde als „Het levend aqua rium". Voor deze toer drinkt de fakir drie liter water, rookt een sigaret, slikt een aantal goudvisjes vari ërend van drie tot vijftien in, rbokt nog een sigaret en laat de goudvisjes weer uit zijn maag te voorschijn ko men. In een circus zou Je voor zo iets gaan applaudiseren. Hier, in de enge ruimte van een woonwagen, keken we het echtpaar eens aan. De struise ke rel Hachek, met zijn blond, dunnend haar en zijn doorploegd gezicht, wist wat we wilden zeggen. „Als het je brood maar Is" merkte hij op, terwijl hij gedachteloos met een aantal grote foto's speelde, waarop hij in zijn suc cesnummers staat uitgebeeld. DE CENTEN WORDEN DUUR. ^LS het je brood maar is. Maar hoe veel mensen, zo dachten wij, zou den voor hun dagelijkse boterham deze ei dergelijke werkjes willen opknap pen? Neen, niet enkel omdat het zijn brood Is, gaat fakir Hachek dagelijks om met slangen, goudvissen, pape gaaien en spijkerkussens. Wij zijn er van overtuigd, dat er in zijn hart iets is, dat niet meer kan buiten het avon-1 tuurlijke, zoals zijn beroep dat met j ■ch brengt. Hachek moge dan van af komst geen artist zijn, Jaren en jaren ervaring hebben het hem gemaakt tot ln hand en ziel. Een lange draad me: naalden inslikken of een brandende gloeilamp, „zodat het licht dwars door de borst naar buiten schijnt", het is, ondanks de truc, geen sinecure. Het vraagt toewijding, telkens en tel kens weer en sleur, zoals wij die bij bepaalde onderdelen van ons werk vaak kennen, ls hem vreemd en moet hem ten enemale vreemd blijven. Dat is het avontuur. Avontuurlijk zijn ook zijn verhalen uit de tijd, dat hij met het circus „Ba-num en Bailley" op tournee ging: Oost-Indië, China, Japan, Noord- Afrika, Europa. Aan al deze plaatsen bewaart hij herinneringen Ook de militairen in Indië heeft hij in de laatste jaren nog op zijn werk vergast. Thans treedt hij op voor verenigin gen, scholen en militaire clubs. Hij woont in een kleine, bescheiden woon wagen en wacht op het voorjaar, de tijd, waarin hij zijr. vleugels weer wat breder kan uitslaan. „Maar", zo zegt hij, „zeker in ons vak is het te mer ken, dat de centen duurder worden". Toen buiten rond de wagen de avond kwam. hebben we met een forse Hand druk afscheid genomen van het gast vrije echtpaar, dat misschien binnen korte tijd ver van Breda de wagen zal stoppen om de kijkgrage mensen te amuseren met slangen, goudvissen en spijkerbedden. TJE EERSTE gouverneur van N.- Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, is gisteren van Schip hol naar zijn standplaats Hollandia vertrokken. Ik ga er heen, zo zei hij, om er het ambtelijke apparaat op te zetten. Gouverneur van W aardenburg ziet er mogelijkheden voor de mijnbouw, •eer de landbouw en voor hout-ex- j kitatie. Vo'i a, wat dit laatste be treft acht hij op ifdelijk korte ter mijn mogelijkheden aanwezig Over de landbouw /ei hij, dat het zeer belang rijk is om mogelijkheden vcoc Neder landse boeren op Nieuw-Guinea te scheppen. De gezondheidstoestand de ma laria is op Nieuw-Guinea virulent eist grondige voorbereiding en 'gron dige organisatip, alvorens tot immi gratie kan worden overgegaan. Hij vertelde, dat kort voor de sou- vereiniteitsoverdracht ongeveer dui zend immigranten op Nieuw-Guinea zijn gearriveerd. Op het ogenblik geldt er echter voor Indonesië een verbod vcor uitvoer vat goederen en van geld, zodat deze immigratie stil staat. Z-"1 isteren werden op het baanvak RoosendaalBredaTilhurg proe ven genomen met de diesel-electrische trein. Het traject Roosendaal - Breda werd, naar wij vernemen, gereden in 14 minuten en BredaTilburg in 12 minuten. De gehele afstand werd dus binnen het half uur afgelegd. Naar wij voorts vernamen, zal van daag de diesel-electrisclie trein het traject RoosendaalVlisslngen als proef berijden. Zoals men weet, loopt op dit traject reeds een diesel-electri- sche trein, doch vandaag zal het tra ject getest worden op de nieuwe dienstregeling, die in Mei a.s. zal in gaan. Jn de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp op de dividend-beperking, komt de minister tegemoet aan enige wen sen van het bedrijfsleven De minister stelt nu voor, om de dividendbeperking nog slechts te la ten gelden tot en met het boekjaar 1951 Een tweede belangrijke wijziging be helst de vrijstelling van dividendbe perking voor vennootschappen met tenminste 25 procent aan buitenlandse deelneming. £JE REGERING is voornemens een begin te maken met kin derbijslag voor kleine zelfstandi gen. Een Inkomensgrens van 1800 gulden wordt genoemd. Men kan er een voldaan gezicht bij zetten in de overweging, dat het principe althans erkend wordt. Maar daar mee houdt de voldaanheid dan ook onherroepelijk op. Want wat is dat nu voor inkomensgrens 1800 gulden per jaar of 35 gulden in de week? Denkt men werkelijk, dat een ge zin met 5, 8, 10 kinderen, niet in nood verkeert als vader bijvoor beeld 40 gulden in de week ver dient? Het is erger dan schriel wat nu voorgesteld wordt, het is niet meer dan een fooi. Voor alle so ciale verzekeringswetten geldt nu de grens van 4500 gulden. Hier durft men er een te stellen van nog minder dan de helft. Er wordt ook in het geheel geen rekening gehouden met de grootte van het gezin bij het bepalen van deze grens. Een gezin met twee kinderen, dat 1800 gulden per jaar te verte ren heeft, krijgt de toeslag wel Een gezin met tien kin en, dat het met 2000 gulden per jaar moet stellen, krij\t niets.. Zou het twee de gezin het niet veel harder no- uig nebben? Het is alsof men op Sociale Za ken geredeneerd heeft: och, die Roomsen zitten zo te zaniken om de kinderbijslag voor zelfstandigen, laten we non een zoethoudertje toesteken! We ontvingen een lang schrijven van een verontwaardigde miaaen- stander, dat het heeft over „een klap ln het gezicht" en over „rare looien". ""["ER kenschetsing van de ge moedstoestand, waarin vele kleine zelfstandigen door de aan kondiging van dit regeringsvoor nemen zijn gebracht, laten we hier enige passages volgen uit het be doelde schrijven: De wegen, die nu bewandeld moeten worden zijn: le. Voor alle R. K. middenstanders- groepen wordt één vrijgestelde aange wezen, die de belangen van alle midden standers tracht te behartigen door ge rechtvaardigde maatregelen ai zullen die dan ook zeer drastisch zijn (en waar dan ook alleen, geen middenstander uit gezonderd, achter moeten staan. Ik denk hier b.v. aan België. Ook daar schrok men niet terug om alle middenstandszaken te sluiten teneinde eerlijke, gerechtvaardigde, hetzij gees.e- lijke ol materieële belangen voor het gro te gezin te bereiken. Het is nu eenmaal in onze tijd zó, dat en bloc gerechtvaardigde eisen moeten afgedwongen worden, want, zoals het nu is, is het een verdeel- en heersmethode en men laat iedere kleine groep maar voor wat zij is. Dus alle hens aan dek, opkomende voor een betere en hogere uitkering kindertoeslag voor zelfstandigen. Be tere regeling en lagere belasting voor de middenstandszakenmensen, want ook die móeten kunnen reserveren (evenais de fabrikanten). Ook zij moeten gelden kun nen reserveren om hun installatie in stand te houden en op tijd te kunnen vernieuwen. Wat de premiebetaling door de zelf standige middenstanders betreft, om tot uitkering toeslag kinderen voor zelf standigen te komen, is die premie reeds meer dan tienmaal door hen betaald en wel door de Ondernemingsoeiasting (welke al zeer onrechtvaardig is, omdat die maar van een bepaalde groep wordt geëist). Dus daarvoor behoett die mid- Oenstandsgroep niet nog eens een aparte premie te betalen, want dat zou zeer on rechtvaardig zijn. Er is nu dus dtfect nodig, dat met spoed door het gezamenlijk bestuur oer diverse groepen van middenstanders een spoedvergadering wordt belegd, om te komen tot een betere en reentvaardiger uitkering Kinderbijslag, desnoods met verrekening of vermindering der diverse belastingaanslagen. Dus ook een Kinderbijslag-uitkering aan zelfstandige middenstanders, die bv. een bron van inkomen heDben van f 4uoo tot f 8000, want met onze devaluatie komt dat in vergelijking met voor de oorlog neer op f 2000 tot f 4000. Het belachelijke, dat nu alleen maar éen groep in aanmerking komt voor uit kering^ van f 2000, wat in vergelijking met vóór de oorlog neerkomt op t 1000, is wel zo absurd, daar die groepen er niet of er maar heel wemig zijn. Met zo'n zoethoudertje kan een gerechtvaardigde eis niet tot zwij gen worden gebracht! prins Bernhard ls gisteren uit Cura cao te Caracas aangekomen Hij is op het vliegveld begroet door verte genwoordigers van het ministerie van Buitenlandse zaker en leden van het diplomatieke corps De Prins heeft een bezoek zebracht aau het nationale Pantheon en een krans gelegd op het gral van S'mon Bolivar, de Zuid-Amerikaanse vrij heidsheld.

de Stem | 1950 | | pagina 1