Fievel (soc.) Dan schieten we hem neer" HIEUW „Chariot, Juul z'n broek is nog altijd kapot!" Acht Westerling=mannen met f 80.000 in arrest Zuiden Buset socAls Leopold terugkeert... We krijgen wapens van Amerika Begums juwelen vcor de helft terecht Geheim niet zo'n groot geheim SPAAK KENNELIJK VERLEGEN MET ZIJN PARTIJGENOOT Verzachtende uitleg Ronde-Tafelconferen tie over P.B.O. „Satan is bij ons binnengedrongen" Bandung verwacht grootscheepse aanval Verdrag gisteren getekend A \CDDCO ELKIRISfHE fjtrfntb DEKEN Wat meer wind Nederlandse boot in Theems gezonken Hilversum en Brussel ruimen het veld voor Mickey Gramofoonplaten met grapjes kosten 5 francs, maar reclames zijn duurder Uit save; NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Belgerstraat 16, TA: Redactie 8181 Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J Aernoudts, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vo\ir advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke cle uit gevers omredenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. DE DEBATTEN in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers over de volksraadpleging inzake terugkeer van Leopold, werd gisteren gekenmerkt door een ernstig incident. Toen de voorzitter van de Belgische socialistische partij, Buset, aan het woord was en op een zeker ogenblik in de loop van zijn betoog verklaarde: „Indien de Koning van België terug keertviel zijn partijgenoot Fievet, voordat Buset zijn zin had uitgesproken, hem an de rede en riep uit: on l'abattra" (dan schieten wij hem neer). TAEZE UITROEP ontlokte niet al- leen felle protesten van de katho lieke en liberale banken, doch ver wekte eveneens heel wat ontsteltenis in de socialistische gelederen Buset verklaarde onmiddellijk, dat hij deze opvatting persoonlijk niet kon onder schrijven en andere socialisten poog den de onvoorzichtige verklaring van hun partijgenoot te verzachten door te betogen dat de uitdrukking „On l'abattra" op tweeërlei wijze kan wor den uitgelegd en Fievet niet bedoelde te verklaren: „Dan schieten wij hem neer", doch dan zal men hem neerschieten". Fievet verklaarde evenwel, dat hij in naam van het ondergronds verzet had gesproken en liet niet veel twij fel bestaan over de juiste waarde van zijn uitroep. Spaak, die kennelijk ver legen was met deze uitlating van zijn partijgenoot, bega* zich onmiddellijk naar diens zitplaats om hem te bewe gen zijn woorden in te trekken. Fie vet gaf hieraan echter geen gevolg Ook de voorzitter kon Fievet niet bewegen zijn woorden terug te ne men. SPAAK SCHREEF VEERTIG Nederlandse vrachtwagens met groenten zijn aan de Belgisch- Franse grens, wegens het ontbreken van Franse invoervergunningen (die tot nu toe pas in Frankijk werden uitgereikt). De groentenexporteurs zijn hierover zeer opgewonden. DE SLAGERS in Engeland, 450,000 maar, weigeren ingaande Maandag de door de Regeling ingevoerde verhoog de belasting voor vleesaankoop te be talen. Men verwacht een algemene „vlees-oorlog" en dat nog wel met de verkiezingen voor de deur! WEST-DUITSLAND zal begin April consuls hebben in Washington, Lon den en Parijs. De détails van de func ties moeten nog door de geallieerde Hoge Commissaris worden uitgereikt. OOST-DUITSLAND heeft nu en spe ciaal Departement voor openbare vei ligheid om de strijd aan te binden te gen „spionnen, brandstichters en sa boteurs". Het schijnt daar nodig te zijn! PRINS BERNHARD heeft een bezoek gebracht aan Saba en aan St. Eusta- tius. De gehele bevolking heeft de Prins persoonlijk kunnen ontmoeten St. Eustatius telt 90 zielen. UIT KOMINFORMLANDEN kwamen sinds de breuk tussen Stalin en Tito niet minder dan 5321 communistische politieke vluchtelingen naar Joego slavië. DE LUCHTBRUG en eventueel een tegenblokkade kunnen onmiddellijk, inuien de Russen dit noodzakelijk ma ken, weer in werking treden, aldus een hoge Amerikaanse functionaris. FRAU GASTILLE, verantwoordelijk voor de leegplundering van Arnhem, stond gisteren terecht. De zitting wordt nog voortgezet. ATTILIO SELVA, een der beroemd ste Italiaanse beeldhouwers, werd ernstig gewond door het op hem val lende standbeeld van de H. Eugenius. Dit beeld, 3 meter hoog en 150 kilo zwaar, was bestemd voor een nieuwe kerk in Rome. OP 2 MAART zal Z.H. de Paus offi cieel bekend maken, dat de graftom be van de H. Petrus, onder de basilkek St. Pieter is gevonden. HET DAGBOEK van Mussolini, ge schreven in Juli 1943, zou volgens de Weense „Salzburger Nachrichten", dat de reproductierechten heeft, zijn ge vonden. DE GASPERI heeft zijn nieuwe Kabi net aan president Einaudi voorgelegd rpOT grote teleurstelling van de be langstellenden op de publieke tri bune heeft Spaak ook gisteren nog niet het woord gevoerd over het voor stel tot het houden van een volks raadpleging en beperkte hij zich er toe notities te maken. De eerste spreker in de discussie, de katholiek Lefère verklaarde, dat de Koning automatisch zijn preroga tieven dient te hervatten en zeide te hopen, dat spoedig de dag zal terug keren, waarop de Belgen opnieuw en eensgezind rondom Leopold III zul len staan. De voorzitter moest geducht hame ren om aan het na deze verklaring ontstane tumult een einde te maken HET INCIDENT keerde: op dit moment gebeurde het in de aanvang geschetste incident, doordat de socialist Fievet uitriep; Dan zullen wij hem doodschieten" Nadat de voorzitter hem tot de orde had geroepen, stelde v d Wiele (lib.) de twee volgende vragen: 1. Hoe denkt de regering zich de juridische en constitutionale status van de echtgenote van Leopold III en 2. Hoe is de juridische status van het kind, dat uit hun echtverbin tenis is geboren? De ministerraad zal hierover Dins dag beslissen. Aan het einde van de zitting ver klaarde Fievet met „on l'abattra" slechts bedoeld te hebben, dat de toe stand bij een eventuele terugkeer van de Koning zeer ernstig zou zijn en de Koning gevaar zou lopen. De volgende vergadering wordt a.s. Dinsdag gehouden. Zondagavond voor de K.R.O. r\E K.R.O. zendt a.s. Zondagavond van kwart voor acht tot tien over acht een Ronde Tafel Conferentie uit over de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie Aan dit gesprek over een hoogst actueel onderwerp nemen be kende figuren uit de katholieke or ganisatie-wereld deel: prof. A. Al- bregts (secr. Kath. Werkgevers), G. W. Kampschoër (voorzitter KN.B.T. B.), J. A Koops (voorzitter N.R.K.M.), W. Middelhuis (secretaris K.A.B.) en een van de grootste promotors van de P.B.O., prof. J. Veraart. \yESTERLING VESTIGDE ZICH in de tweede helft van 1948, toen hij als officier van het K.N.I.L. was gedemobiliseerd, als transport- indernemer nabij de Puntjakpas in de bergstreek Patjet. De mystieke verhalen, die over hem de ronde doen, hebben hem grote invloed doen verwerven onder de bevolking. Hij maakte zich echter tot op 5 Januari jl. niet aan gezags-vijandige daden schuldig, zodat er geen termen aan wezig waren maatrege'en tegen hem te nemen. Daar hij burger is, heeft de legerleiding helemaal geen bemoeienis met hem, zo vertelt uitvoerig de Dienst Legercontacten te Djakarta. 1AE socialistische partijvoorzitter Bu- set zeide, dat het nog in het ge heel niet vast stond of de Koning wel afstand van de troon zou doen, indien hij de 55 procent niet haalde. Naar zijn oordeel had de Koning ook de grondwet geschonden, door aan het burgerlijk huwelijk het ker kelijk huwelijk vooraf te laten gaan. Buset vroeg zich af wat er van de zijde der ondergrondse strijders zou geschieden, indier. de Vorst terug- A/TET DIT AL is de „Actie Wester- ling blijkbaar nog lang niet ten einde. De terugslag daarvan was Don derdag in een geheime zitting van het Parlement van Pasundan, dat een motie van wantrouwen tegen het Ka binet werd aangenomen met 32 tegen 26 stemmen en 1 blanco. Er zijn echter nog veel meer „te kenen van leven". Zo is de bekende ex-inspecteur van politie v. d. Meu- len, te Tjiandjur in arrest gesteld, na dat hij zichzelf had gemeld Te Patjet werden negen volgelingen van Wes terling (van wie 8 politiemannen) ge arresteerd. Zij bleken f 80.000 bij zich te hebben. (Advertentie) Verwarm Uw bed behaagnjb met een VOOR BABIES EN V0LWASSEN<"N Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend droog weer met plaatselijk bewolking. Op sommi ge plaatsen des ochtends nevel. Meest matige, in het Noorden van liet land tijdelijk krachtige wind, uit Oostelijke richting. In de och tend lichte tot matige vorst, in de middag bijna overal tempera tuur om het vriespunt. Vandaag: Zor onder 17.19 uur. Maan op 11,47 uur. Morgen: Zon op 8 2fi uur. Maan onder 5,25 uur. Zon onder 17.21 uur Maan op 12,17 uur. Maandag: Zon op 8,25 uur. Maan onder 6,33 uur. ]\|R. E. VAN KLEFFENS, teken de, namens ons land, Vrijdag middag te Washington de overeen komst inzake wapenhulp tussen de V. S. en Nederland. Deze overeen komst kan na verloop van één jaar worden opgezegd. Z.Ex. Minister Schokking, heeft naar aanleiding hiervan een verklaring afgelegd, waarin o.a. wordt gezegd: JJET resultaat zal zijn, dat binnen kort materieel en wapens uit Amerika zullen worden ontvangen, welke zullen dienen om de Europese landen van het Atlantisch Verdrag de zo noodzakelijke gereedschappen te geven, waaraan zij, tengevolge van de afgelopen oorlog zulk een groot tekort hebben en welke zij, op grond van hun verplichtingen jegens hun bond genoten, zo broodnodig hebben. De uitvoering van deze overeenkomst zal in handen zijn van de bevoegde militaire autoriteiten in Nederland. Teneinde een zo doelmatig mogelijke samenwerking met het hulp verle nende land te waarborgen, zal een kleine groep van militaire deskun digen, onder leiding van Schout bij Nacht E. P. Forrestell, binnenkort in Nederland arriveren. Deze militairen zullen geen afzonderlijke missie vor men, doch deel uitmaken van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag. ECONOMISCH GAAT VOOR. HERSTEL JAE MINISTER voegde hier nog aan toe, dat het de uitdrukkelijke be doeling is, zowel van de Amerikaan se als van de hulp ontvangende rege ringen, dat de defensieve wederopbouw op geen enkele wijze het economisch herstel mag belemmeren. Dit laatste zal steeds de voorrang hebben. In Djakarta is alles weer rustig. Maar de militaire gouverneur heeft een communiqué uitgegeven, dat zo veel wil zeggen als „Schijn bedriegt". Hij zegt daarin tenminste, dat de 8 na de overval op het politiebureau gearresteerden behoorden tot een groep van 100 man. Deze 100 man wa ren oo hun beurt weer voorlopers van een ille"ale legergroep van niet min der den 2000 man. die tot taak hadden „in Djakarta verwarring en verderf te brengen". Aan deze rebellen is het, zo zegt het communiqué, nog niet ge lukt om Djakarta te bereiken, omdat zij bij Tjiandjur door 'n bataljon van generaal Sujoto zijn tegengehouden. Maar men moet beseffen, aldus klinkt de waarschuwing, dat de rebellen het niet bij hun eerste mislukte poging zullen laten. De arrestanten hebben Verklaard, dat zij door de Nederlandse leiders zijn opgehitst". Letterlijk heette het: „De Nederlanders hebben ons omge praat en de Satan is bij ons binnen gedrongen". Uit Bandung wordt bericht, dat de troepen van Westerling en de Darul Islam zich in een halve cirkel ten Noorden van Bandung verzamelen. Een grote concentratie van de Darul Islam heeft Tasikmalaja, op 60 km. ten Z.-Oosten van Bandung, omsin geld. Het bericht zegt verder, dat de toestand zich ontwikkelt als een ze nuwoorlog tussen het Indonesische le ger, Westerling en de Darul Islam. Militaire waarnemers menen, dat er slechts één vonk nodig is om de strijd op geheel West-Java te doen ont vlammen. Het bevel tot arrestatie van Westerling heeft de spanning tot gro te hoogte doen toenemen. De rand gebieden van Bandung geven 'n beeld, alsof een grootscheepse aanval van de rebellen wordt verwacht. Tenslot te heet het nog, dat verscheidene vol gelingen van Westerling vermomd zijn als soldaten van de T.N.I. Hierbij geven wen een serie foto's van hen, die nit Loon op Zand, naar Indonesië vertrokken, om daar hun militaire dienstplicht te vervullen. Als eerste van allen geven wij Piet van Rooy, die 11 Augustus 1947 in Soemedang sneuvelde. Verder op de eerst rij: P. Snoeren, J. Meyer, en Jan van Vugt. Tweede rij: J. Boons, K. Ligtenberg, B. Liehtenberg en K. Boere. Derde rij: K. Leermakers, J. Verschuren, K. Mertens en Leo Abrahams. KOVERS-COMPLOT WORDT SYSTEMATISCH OPGEROLD rjE HELFT VAN DE IN AUGUSTUS GESTOLEN JUWELEN, toebeho rend aan de Begum Khan, zijn achterhaald, zo deelde de politie te Marseille mede. De juwelen vertegenwoordigen in totaal een waarde vtn 200.000 Pond Sterling. De politie werd Donderdagavond door een onbeken de opgebeld. Deze vertelde, dat een pakje waarin juwelen zaten van de Begum, „zo juist op de straat voor het politie-bureau werd geworpen". Twee inspecteurs begaven zich nr«ar buiten en vonden voor de ingang van het bureau het bewuste pakje met een briefje er aan: „Dit pakje mag alleen geopend worden in tegenwoordigheid van de heer Sacotte". (De heer Sa- cotte is de politie-rechter, belast met het onderzoek naar de diefstal). Toen het pakje werd geopend bleek het inderdaad een deel vtn de gestolen juwelen te bevatten. "TVIT BERICHT kwam gisterenmiddag nadat de laatste dagen regelmatig arrestaties hadden plaats gehad van leden ener beruchte roversbende. Precies een week geleden werd ko lonel Georges Lindsay Watson gear resteerd. Deze kolonel moest een be langrijke functie bekleden bij de Ame rikaanse inlichtingendienst. Hij zou familie zijn van Churchill en employé zijn van de verzekeringsmaatschappij Llovdswaar ook de juwelen van de Pegum. de gemalin van Aga Khan, die in Augustus grondig in haar auto werd beroofd, verzekerd waren. DURE TIP. Tl/TA AR de politie had ontdekt, dat de kolonel een „vriendinnetje" had. dat tot het personeel van de Aga Khan behoorde en precies op de hoogte^was van het doen en laten van deze vorst en schoonvader van de filmster Rita Hayworth. Het „vrien dinnetje" was nogal loslippig. Toen zou de kolonel contact hebben ge kregen met Leca, een beruct bende leider en hem z~ zijn neus weg eens hebben gevraagd of hij geen-be langstelling had voor de juwelen van de Begum. De kolonel zóu deze tip met een half millioen gehonoreerd hebben gekregen! LIET 200 ton metende Nederlandse motorschip „Delta", is gisteren ochtend vroeg in de Theems bij To wer Bridge gezonken na een aanva ring met een Britse kolenboot. De „Delta" is eigendom van de rederij Davids te Delfzijl en is in 1934 ge bouwd. De 6 koppige bemanning van de „Delta" is door een motorboot over genomen Eén opvarende werd in uit geputte toestand opgepikt en met spoed naar een ziekenhuis gebrarht. De aanvaring gebeurde toen het nog donker was. Politieboten en sleepbo ten, uitgerust met zoeklichten, pikten de bemanning van de „Delta" op Het Nederlandse schip vervoerde een la ding steenslag stroomopwaarts. yOOR DE BEIDE RADIO-HILVERSUM haalt men in Zundert en omgeving, sinds enige tjjd de schouders op en datzelfde doet men in het Antwerpse voor de beide radio-Brussel. Dat is geen hooghartig heid of sabotage of iets dergelijks, maar de oorzaak ligt doodeenvoudig hierin, dat er andere zenders zijn, die meer aantrekkelijke programma's doen horen. Dat zijn geheime zenders, o.a. luisterend naar de naam Monty" en „Mickey". En van die geheime zenders is radio „Mickey" iavoriet, omdat hij de mooiste plaatjes laat horen. Zwaar geheim is het totnutoe nog waar zich die geheime zender bevindt, maar hard nekkige geruchten willen dat hij in Brasschaet moet staan J-Jet is een gek ding met die geheime zenders in België Ge hebt er een hele serie, allemaai met nogal fantas tische n men. En het gekke vooral ls. dat het niet zo gemakkelijk schijnt die geheimzinnige muziek het zwijgen op te leggen, ondanks het feit. dat er verschillende mensen zijn. die moe ten weten, wie die geheimzinnige stem is. die op verboden manier door de aether klinkt Want het malle is. dat geheime zerders plaatjes op verzoek draaien, doodleuk ook wereldkundig maken waar (bij voorkeur tn een of ar.der café) verzoeken om een of ander Dlaatje ingediend kunnen worden Probeert de politie Iets meer te vin den. dan zijn alle monden stijfdicht en r iemand weet wat De geheime zen ders staan in de volksgunst, de luiste raars vinden die „piratery" ln de lucht ongemeen interessant en dikwijls humoristisch, De kruik gaat echter zo lang te water tot ze pleegt te breken Zo gaat het ook met de geheime zenders. En daarom is kort geleden „radio Pallie- terke" (men heeft daarover een paar weken geleden in ons blad een en an der kunnen lezen) en is radio „Te Da geraad" in Scherpenheuvel dezelfde weg opgegaan. En nu zit men achter radio „Mon ty" en radio ..Mickey" heen. Radio Monty ts de Jongste van de twee; hij moet ergens in Stabroek staan en is pas ongeveer een maand oud. Radio Mickey heeft een paar weken meer er varing en moet zoals gezegd in Brasschaet zijn „studio" hebben. Stu dio.... het is natuurlijk een te wijdse naam want de geheime stem beschikt doorgaans maar over een klein hokje, dat in een auto is gecamoufleerd en die auto bevindt zich dan ook weer op een verborgen plekje. Die geheime zender is dus verplaatsbaar en dat vormt tegelijkertijd een der moeilijk heden bij de opsporing.' Jn Zundert heeft men overigens ge dacht. d 't Radio Mickey de geest had gegev Want een paar dagen geleden werd het programma plotse ling afgebroken midden in een gra- mofoonpiaatje Men hoorde nog wel: „dames en heren" maar daarna was het stil. En daarom verkeerde men gisteravond in intense spanning of Mickey inderdaad niet meer terug zou komen. Maar de geheimzinnige stem op golflengte 194 m. klonk op het be kende uur weer door de aether en de streek tussen Zundert en Antwerpen was zichtbaar opgelucht. Als ge zo eens stilletjes langs de huizen wandel de, bleek alras, dat huis na huis „ge abonneerd" was op radio Mickey En eerlijkheidshalve moeten we toegeven, dat de man van Mickey een begrip heeft voor een populair programma. Ge weet wel, zo van die „iochte" mu ziek, variërend van een lekkere wals tot „Zilverdraden tussen het goud" en een pittige mars. Zo nu en dan een stukje van Schubert er tussendoor („een schoon Ave-Maria") kan nog wel, maar rhapsodieën en suites In D- groot of zo zijn taboe. Doen draai orgelplaatjes zwaar opgeld, een leutig zangliedeke doet dat nog meer. Zo gaat de record-belangstelling vooral uit naar: „Ik zie zo gère m'n duive- kot". Als ge Mickey de namen hoort opnoemen van al degenen die „het duivekot" willen boren, krijgt ge pas goed in de gaten, dat er in de grens streek een enorme hoeveelheid duiven melkers zitten. Het gezelschap, dat met ons naar Mickey luisterde, had bij hoog en bij laag beweerd dat het plaatje zó echt was. „dat ge de duiven kon horen koeren en met de vleugels slaan" Maar ofschoon we bijna 'n krom oor hebben ben gekregen van het persen tegen de luidspreker, hebben wij dat „koeren en slaan" niet kunnen beluiste.en, waarvan wij or.s levenlang spijt van zullen hebben... VERJAARDAGSPLAATJES J^adio Mickey munt uit in verzoek- plaatjes voor bij gelegenheid als verjaardag. Als „Géraar" z'n vrouw Jarig is. draagt hij Mickey a raison van zoveel frares op een wals te draalen En prompt komt de wals, maar Mic key voegt er dan guitig bij: „Géraar pak d'r maar 'ns vast jong en draai met 'r rond". En als Chariot d'r man jarig is krijgt ze het vermaan te horen „Chariot denk er aan, Juul zT. breek is nog altijd kapot", waarbij natuur lijk de raad komt, dat onmisbare kledingstuk van Juul nog maar haas tig te repareren. Juul hoort dat misschien allemaal in "tin estanrnet, waar hij op z'n ver jaardag nog haastig ene pint is gaan pakken. Maar het is best mogelijk, dat hij zich in zijne pint verslikt want Mickey ziet er geen been in - op verzoek van de ega van de jarige Juul aan te raden, wat eerder zijn pint te gaan drinken en vooral bij het naar huis gaan niet zo hard het edele lied over .de ouwe taaie" te kwelen... En 't is ook best mogelijk, dat een der spitsbroeders van Juul het advies ontvangt, voordat hij zijr. plaatje te horen krijgt, dat hij zich bij het kaart spelen niet meer zo „furieus" moet maken en op de café-tafel moet beu ken. omdat „het toch gene steek helpt." Wanneer de timmerman ergens in Polygoon dan in een bulkende lach uitbarst om de kool die Juul en z'n mannen i$ gestoofd, dan loopt hij de kans van een koude kermis thuis te komen, want Mickey weet bliksems goed dat die timmerman nog pas zo ontzettend heeft gevloekt, toen nij zich op zijn duim heeft geslagen en nog wel zó hard heeft geslagen, dat hij er des nachts niet van kon slapen... Wie Mickey is weten wij n.et, maar dat hij getrouwd is. staat voor ons als een paal boven water. Hoe kan hij anders profeteren aan iemand die op trouwen staat, dat hij er aan moet denken dat „trouwen houwen" is En een v. olijk meiske, dat op het punt staat zich te tooien met de bruids sluier krijgt de tip, dat trouwen ook trouw-zijn betekent.. M4G HET OF MAG HET NIET" yo verzint Mickey ten pleziere van zijn luisteraars en begunstigers al lerhande grapjes... tegen 5 francs per grapje. Geen onaardige verdienste, want elke zenddag (Dirsiag 7—10, Donderdag 7—10, Zaterdag 6—10 en Zondag vanaf 12 uur) betekent voor Mickey verschillende honderden francs. Da a; bij komt nog. dat Mickey open staat voor het maken van re clame: er zijn reeds verschillende win keliers. die de hulp van Mickey heo- ben ir geroepen om aan de voortreffe lijkheid hunner aitikeien meer rucht baarheid te geven. Wel en als ge nu toevallig schoen crème of bretelles fa briceert, die ge Mickey hebt gedoopt, dan kemt ro'n zender U prachtig te- pas En waar „radio-dvertentiés" meer kosten dar grapjes, is Mickey wel gehfgen winkeliers en fabrikanten een ple ier te doen en prijst hij de arti kelen van zijn oppdrachtgevers dan ook iuicbend en met volslagen blind heid vcor het verschil in kwaliteit aan. Wanneer ge toevallig van plan zourit zijn een japon te gaan kopen in Antwerpen en omgevirg. wel dan kunt ge er volgens Mickey alleen daar en daar op de meest ideale manier slagen Met andere woorden dus: met Mickey zijt ge uit de nood Er zijn hardnekkige geruchten die willen, dat Mickey de enige geheime zender is. die oogluikend wordt toege laten. omdat hij een deel van de winst afstaat aan een sanatorium Of dat waar is weten wij riet. in ieder geval is het vei ro dat de tivmpathie voor Mickey door dit gerucht nog is ge stegen en dus ook zijn klandizie BEREIKT Nederland in een niet te lange tijd een peil van Industria lisatie, zoals dat in Amerika bij een voortschrijdende ontwikkeling om streeks 1960 kan worden verwacht, dan mag men wel van een „ge slaagde" industrialisatie spreken. Maar een industrialisatie tot dat peil zal zich slechts kunnen vol trekken, als zich meer sollicitanten voor de hogere studie aanmelden, dan de in capaciteit beperkte Tech nische Hogeschool te Delft kan ver werken T)it rapporteerde o.a. een commis sie onder leiding van Prof. Biezeno, die een studiereis door Amerika maakte. De commissie is dan ook van mening, dat de voor bereiding van een tweede Techni sche Hogeschool met 4-jarige op leiding onmiddellijk ter hand moet worden genomen. Zodra Delft het niet meer aan kan, kunnen die plannen dan direct ten uitvoer worden gelegd. Men vraagt zich af: Waarom te wachten, tot eerst de zaak vast gelopen is? Maar laten we dat ver der in het midden, om er op te wijzen, dat de gedachte aan een tweede T. H. overal levend is ge worden. Er heerst echter allerminst een stemmigheid over de vraag: Waar moet de tweede T. H. komen? De minnaars verdringen zich om de hand van de geliefde. We hebben altijd gepleit voor een plaats in het Zuiden en we doen dat nog. En dat is zo maar niet een uiting van re gionaal chauvinisme. Het is een uitkomst van een steekhoudende redenering, door mannen uit de volle practijk van het bedrijfsleven gedeeld. Men luistere maar eens naar hetgeen de heer H. A. J. Man naerts, voorzitier van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Brabant, daarover te zeggen wist. Cchatten gelds zal het kosten, zei de heer Mannaerts, maar ze zijn ver. antwoord, als de tweede T. H. slaagt. En dat doet ze in het Zuiden. Er zal stellig veel animo voor deze studie richting bestaan, omdat ze nu een maal talloze zeer goede mogelijkhe den biedt. Anderzijds zijn er in de in dustrie in het algemeen veel te weinig ingenieurs werkzaam, en die behoefte doet zich voortdurend steeds sterker spreken. Zo zag de heer Mannaerts, met name die behoefte bij de textiel industrie. Daar doet zich het opvallende ver schijnsel voor, dat de zonen van Til- burgse fabrikanten uiterst zelden -n Dellt gaan studeren. Waar dat in zit? Voor een groot deel natuurrijk in de on.standighe.d, dat een onderwijs-in- itelling in de stieek onmiddellijk rond zich het belangrijkste leerlingen-reser voir vindt. Maar misschien is het ook nieruit te verklaren, dat Delft als no- geschool weinig contact heelt met het bedrijfsleven: dat het daar min of meer los van staat. En dat contact moet er zijn: de T, H. hoort de in dustrie -e bevruchten, zoals omgekeerd de industrie zijn invloed op de T. H. uitoefent. Een dergelijke wisselwer king kan alleen maar nuttig zijn. Als zo'n hogeschool hier in het Zui den srand, zo kunnen we de heer Man- naeits' betoog weergeven, dan ben ik er zeker van, dat ze met name door veel meer zonen van textiel-fabrikan- ceii bezocht zou worden. En dat is zeer belangrijk. De le.ders van de in dustrie en niet alleen van de tex- tiel-inaustrie, die ik heb aangehaald om een sp. ekei.d voorbeeld te geven maar de leiders van elke industrie heboen e„n tecnn_sche opleiding r.odig. tn daaraan ontbreekt nogal het een en ander. Ik geloof trouwens, aldus de heer Mannaerts, dat wij hier in het Zuiden wel voldoende industrie-min- ded zijn. Maar veel minder techniek- minded. Ook de jongere generatie niet. Ik zonder nu even uit de rage, die tr is met name onder de jongens, die uit Indonesië terugkomen om chauffeur te woiden of autotechnicus, maar ik bekijk de jongens ln de ta- oriek: daar is geen werkelijke belang stelling voor de machines, geen liefde om die in hun geheimen te doorgron den. daar lopen ze niet zo warm voor. En toch, als we en daar zijn we het allemaal over eens moeten ex porteren om te kunnen blijven leven, ai dat zal moeten gebeuren tegen een zo laag mogeujke kostprijs en dat oetekent, dat de bedrijven zo efficient mogelijk moeten werken dan zal se.i dergelijke meer-technische be stelling absoluut noodzakelijk zijn. Dat alles klemt met name voor het Zui den. En daarom zou de vestiging van een tweede*T. H„ die ons mede die sfeer kan brengen, van zo grote bete kenis zijn. „U sprak tot'nu toe hoofdzakelijk van de bestaande Industrie, maar de behoefte aan ingenieuis zal natuurlijk ook stijgen door de industrialisatie." ÏJit de aard der zaak. Maar ook daarbij ligt het hoofdaccent tot op het moment nog bij de bestaande industrie. Het Eti-rapport over de re sultaten van de industrialisatie, stelt dan ook vast, dat de meerdere werk- gelegenhe.d, die geschapen is de laat ste tijd, gevonden wordt in de uitbrei ding van bestaande bedrijven. U kunt er in lezen, dat procentueel die groei van de werkgelegenheid in Tilburg het steikst is, maar die js practisch ra zijn geheel te danken aan de industrie, die er al was. Het lijkt me ook wel haast 'onmogelijk, dat een nieuw-ge- vestigde industrie met zijn ontzettend hoge financieringslasten op het mo ment kan opboksen tegen bestaande bedrijven. Het wordt natuurlijk iets anders bij een geheel nieuw product of bij een geheel nieuwe productie wijze. En daar speelt natuurlijk het wetenschappelijk onderzoekingswerk de research, een grote rol bij? Inderdaad. En ook daaruit kunt U weer een behoefte aan ingenieurs afleiden. Want wil onze industrie vooruit gaan en kwaliteitsproducten le veren, dan is ook research onmisbaar. (Doorlezen op pag. 2, kolom 1)

de Stem | 1950 | | pagina 1