Pastoor C, P. Leijten overleden Het samenvoegen van polders tot waterschappen Schoondijke bracht in 1949 veel tot stand Ook Middelburgs begroting sluit In Zeeland komt een natuurreservaat De toekomstige ontwikkeling van Goes DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 JANUARI 1950 2 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Financiële positie blijft ■gwekhend zor. De parochie Halsteren rouwt om het verlies van haar geestelijke leider Baron Schimmelpenninck won de strijd van de ingelanden van „Oosterland" Herbouw dorpskernen In December werden uien duur betaald HULST Goese Thuisfronters vergaderden Prof. Hellinga verdedigde dit, vooral op organisatorische gronden De vïsie van de Planologische dienst Wederopbouw in hoog tempo AGENDA J= HEr FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de ïilms, welke deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu- ringselsen genoemd. Schouwburg, Middelburg: Stalen haaien. (18 jaar.) Electro Bioscoop, Middelburg: De onsterfelijke wals. (14 jaar.) Grand Theater, Goes: Schipper naast God. (alle leeft.) Alhambra Theater, Vlissingen: Kapitein van Castille. (alle leeft.) Luxor Theater, Vlissingen: Inge rukt.. Mars. (onbekend.) BENOEMINGEN Tot paatsvervanger van de dijk graaf van de Sluispolder (Tholen) is benoemd C. J. J. Kooijman te St. Annaland, met ingang van 28 Januari 1950, en tot lid van het bestuur der waterkering van oe calamiteuze Vlietepolder, J. C. van Maldegem te Wissekerke. PRIVAAT-DOCENT Dr. A. Hackel te Middelburg is bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen tot wedoropzeggens toegelaten als privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voor het doceren van de Russi sche Letterkunde en Kunst aan de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte. BEëDIGING TE MIDDEL BURG 2 Februari a.s. zal te Middelburg de beëdiging plaats vinden van 7 officieren van het Dienstvak der Militaire Administratie. De plechtigheid wordt gehouden op het Molenwater aldaar en zal om 15.00 uur aanvangen. Het muziekcorps van het Regi ment Stoottroepen zal hierbij me dewerking verlenen. BELGISCHE LOODSEN IN VLISSINGEN In de loop van dit jaar zullen waarschijnlijk zestig Belgische loodsengezinnen in Vlissingen moeten worden gehuisvest. Vóór 1940 waren ongeveer 80 gezinnen van Belgische loodsen en ander personeel van het Belgische loods wezen te Vlissingen woonachtig. Na de oorlog verhinderde het nij pend woninggebrek hun terugkeer. De beslissing over de terugkeer van zestig gezinnen wordt te Brussel genomen. GUNNING D.U.W.-WERK Het graven van een watergang vanaf de le Verkorting naar de z.g. Kleine Kreek en het op ver schillende plaatsen verwerken van de uitkomende specie met bij komende werken, uit te voeren in D.U.W.-verband, werd na overleg met de Rijksdienst voor de Uitvoe ring van Werken gegund aan de laagste inschrijvers, de firma K. Lucasse en G. Sponselee te Wals oorden voor f 199000. De hoogste inschrijver had 288942 voor dit werk gevraagd. BRUGGENBOUW WALCHEREN Door de herkavelingscommissie Polder Walcheren werden vier gew. betonbruggen aanbesteed. De uit slag is: J. A. van Housselt, Bergen op Zoom, f 47650.00; A. van der Straaten, Hansweert, I 48650.00; Fa. J. van Wieringen, Alphen a. d. Rijn, f 48178.00; E. G. Lindenberg, Vlissingen, f 51000.00; C. van der Clippe, Vlissingen, f 51500.00; E. Blok, Rotterdam, f 51400.00; J. Vos, Tholen, f 50380 00; Jac. Haring- man, Goes, f 52500.00; Jac. Blijle- vens, Geertruldenberg, f 52600.00; A. Roosenbrand, Sprang-Capelle, 53166.00; J. A. Leijs, Kapelle, f 53300.00; C. s Dekker, Veere, f 57950.00; L. van der Clippe, Vlis singen, f 58300 00; Ned. Basalt Mij Zaandam, f 62230.00; L. J. Dekker. Vlissingen, f 63800.00; L. van Bo ven, Hellewoutsdijk, f 65500.00. LANDELIJKE VÊRGADERING K.O.B. TE BREDA Er bestaan plannen, om de lan delijke vergadering van het Ka tholiek Onderwijzers-Verbond dit voorjaar waarschijnlijk in de Paasvacantie te Breda te hou den. KAASSMOKKEL Door de ambtenaren der I. en A. werd onder St. Jansteen een flinke aanslag gedaan Niet minder dan 1250 k.g. kaas werd in beslag ge nomen. ATOOA1EN ERGII EN ATOOMBOM Dinsdagavond hield in het Schutters hof Drs. A. H. Wapstra van het Insti tuut voor Kernphysisch Onderzoek te Arr.steidam voor het „Natuurkundig Gezelschap" een lezing over atoom energie en atoombom. In een vlotte, populair-wetenschap- pelijke speech, vertelde spr. vele deels reeds bekende, deels nog onbe kende bijzonderheden over de split- si-.g van het uraniumatoom, of be ter: de uraniumkern" in het bij zonder en in het algemeen over de kernphysica. Aan de nand van enkele lichtbeel den wees drs Wapstra op de immense kracht, welke bij de kernsplitsing vrij gemaakt rordt. Tevens Verklaarde spr. de werking van het cyclotron, het toestel, dat bij de kernsplitsing de voornaamste rol speelt. Geslaagd Mej. C. J. E. Adriaanse slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het candidaatsexamer Kunstgeschieden:.-. OOK GOES JAARLIJKS EEN „MATTHEUS PASSION"? De Goese Oratoriumveremging /al op 31 Maart in de Grote Kerk een Uitvoering geven van Bachs „Matthe- us Passion". Medewerking verleent iet Haagse Kamersymphonieorkest en at' solisten zijn geëngageerd de dames A. van Wickevoort en R. van Veen en de heren van Randwijk. H. Dries- sen, O. Camperus en M. Boekei. Het geheel wordt groots opgezet en houdt heel wat risico's in zich beslo ten. Slaagt dit experiment, dan wil men dit in de toekomst herhalen en er een jaarlijkse traditie van maken. NOORDERLICHT Verschillende personen hebben Dins dagavond het befaamde Noorderlicht waargenomen en wel om ongeveer kwart voor negen. Verschillende roodgekleurde stralen vertoonden zich op een hoogte van 40 graden. Enige minuten lang bleef het licht zichtbaar. IJSVERMAAK In Vlissingen waren Dinsdagmiddag reeds de eerste enthousiasten verza meld op de Spuiboezem, terwijl ook op de ondergespoten tennisbanen werd gereden. Gisterenmiddag om 2 uur opende de Middelburgse Dscluo op de tennisbanen haar poorten, ter wijl vermoedelijk vandaag volop op de vesten zal worden gereden. ZILVEREN JUBILé Eergisteren vierde de heer A. ten Cate alhier, zijn zilver ambtsjubileum bij de Petroleum-mij. „Sinfina". Bi 1921 was de heer ten Cate zijn loop baan begonnen bij de mij. in Brussel er. in 1931 werd hij chef van het bij kantoor te Goes. Hoewel de heer ten Cate geprobeerd had zijn jubilé geheim te houden, ging het toch niet onopgemerkt voorbij De directie uit Den Haag, bestaande uit de heren Mr. van Waesberghe en Voogt kwamen hem, in gezelschap van de adj. directeur, de heer Vol- mer, complimenteren en hem huldi gen voor zijn trouwe plichtsbetrach ting. FILMVOORSTELLING VOOR OUDEN VAN DAGEN Morgen(Vrijdag)middag zal In het „Slot Ostende" voor de Goese ouden van dagen een gratis filmvoor stelling worden gegeven, dank zij het Initiatief Van de bond voor ouden van dagen, die de heer Vervest bereid vond de voorstelling te verzorgen. VANDAAG DE VESTEN VRIJ Gisteren heeft de vereniging Ijs vermaak het ijs in de vesten laten keuren. Daar enkele plekken nog wat zwak leken besloot men de vesten pas tegen vandaag vrij te geven. Houdt de vorst stand, dan'zal waar schijnlijk Zaterdag een wedstrijd wor den georganiseerd. 's-Heer Arendskerke B.A. Benoemd tot voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur van 's Heer Arendskerke dhr. F. de Jonge. 's-H. Hendrikskinderen G.A. Benoemd tot voorzitter van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen de heer Jac. de Schipper, Janzn. Ovezande A. Boonman, 9 J. de Baar, 10 Jac de Baar, 11 C. Koens, 12 J. de Baar, 13 W. Pantus, 14 M. Koens, 15 J. de Jonge, 16 P. Paree, 17 C. Remijn, 18 J. F, de Jonge, 19 M. Koens, 20 M Rijk, 21 L. Rijk, 22 H. de Jonge, 23 O. Rijk, 24 H. Rijk, 25 P. Koens, 26 O. v. Eerdenburg, 27 A. de Jonge, 28 P. Rentmeester, 29 M. de Jonge, 30 C. Raas, 31 D. Hoondert, 32 J, Doene. Philippine Prijskaarting. Het zijn niet alleen de vrouwen, die van een zoet mondje houden, wij kunnen het ook gerust van de mannen zeggen, want 34 mannen gingen een kaartje leggen voor een grote taart. En het clubgebouw van F. Haers was nog val belangstellenden, die nog wachtende waren om een hapje mee te doen. De uitslag was: le prijs: Em. Lauret en P. Everaert, 2e A Ysebaert en N. van Llmmen; 3e D. Bombelijn en L. de Vries; 4e A. de Caluwé en C. Bo- belijn, 5e A Neyt en M. Antonlssen. Van de eerste afgespeeiden was nog een le prijs voor Const. Rammeloo en Jul Dhondt, 2e W. Haers en G. Groot- haert. St van Gent SLACHTOFFER OVERLEDEN 'Mej. M„ welke het slachtoffer werd van de aanrijding op de Westkade al hier is aan de gevolgen van het on- gé'uk overleden. Het ligt in de bedoeling het stof felijk overschot naar de woonplaats (Selzaete) over te brengen voor het ter aarde bestellen. Westdorpe Kampioen prijsboUing. Zoals elk jaar werd door de bolclub „Ons Ver maak" de prijsbolling om het kampi oenschap gehouden. Het vorige jaar was het Ed. v. d. Walle geweest, nu veroverde Francois de Jaeger de titel voor 1950. Als 2e was Alf. v.d. Lawelle, 3e Arth. v. d. Velde, en 4e Osw. Ver- laere. Naast deze bolling voor het kampi oenschap werd er ook een prijsbolling georganiseerd, waaraan ruim 20 spelers deelnamen. De uitslag was als volgt: le G. Meulen-aerEd, v. d. Walle, 2e Alf. de LaruelleH. Dumez, 3e Fl. de BoeijeOswè v. Laere. De Maraboet van Hoggar. Door de Witte Paters van Boxtel werd de prachtige film: „De Maraboet van Hoggar" vertoond. Om 3 uur werd een kindervoorstelling gegeven, waarop bo vengenoemde film niet werd vertoond, maar een echt kinderprogramma, dat de zaal deed daveren van het lachen, 's Avonds werd de grote, prachtige en leerzame film vertoond voor een prop volle zaal. Als bijprogramma werd een schitterende kleurenfilm vertoond over Midden-Afrika. Hierin was duidelijk te zien, hoe hard de Missie onze geeste lijke en stoffelijke steun nodig heeft. Zuiddorpe Teerdag. In haar lokaal bij Arth. de Block, hield de bolclub „de Lustige bolders" haar teerdag. Aan de prijs bolling namen 30 bolders deel. Win naars werden: 1 A, de Mey, R. Pot- telberghe, Pr. de Block, 2 Fr. v. Me- groot R. Danckaert, A. Bracke, 3 L. Belaert, A. Mathijs, H. DHondt, 4 C. de Block, Os. Talboom, Arth. Belaert, 5 C, Stroowinder, Th. Braeck- man, Joh. Buyck. Schieting. Van de bij Pr. de Prijsschieting. Hieronder volgt de Smet in Centraal gegeven schieting uitslag van de prijsschieting van de volgende Ovezandse sociëteiten. Wil lem Tell, Spes Nostra, Zeelandla. 1 C. Westdjjk, 2 P. Schruers, 3 A. v. Zun- deren, 4 J. Rijk, 5 H. Koens, 6 E. Rentmeester, 7 A. de Jonge-Vette, 8 was de uitslag als volgt: aantal schut ters 35. Hoogvogel M. Herman, 1ste zijvogel R. Coppieters, 2de A. de Rid der. De Jongste schutter Omer de\La Ruelle van Overslag schoot de meeste vogels 4( stuks). 'THANS boden ook B. en W. van Middelburg de begroting 1950 de raad aan. Met voldoening wijzen B. en W. er op. dat zij er in slaagden om deze sluitend te krijgen, doch daar de post onvoorzien slechts f 26.000.be draagt, is het evenwicht vrij wankel, wat te meer zorg wekt. omdat het niet gemakkelijk was. tot een sluitende be groting te geraken en tegenvallers niet onwaarschijnlijk zijn. Sommige uitgaven, bijv. die voor de straatverlichting, zullen stijgen en sommige inkomsten, als amusements belasting zullen ongetwijfeld dalen. In de begroting werd reeds verwerkt een verwachte mindere winst van de gemeentelijke waterleiding en electr. bedrijven (resp. f 2900 en f 15.800) een groter verlies op het gasbedrijf van f 5300 en ruim f 10.000,— hoger verliezen op reinigings- en slachthuis diensten. Voorts zal de devaluatie en de daar mee gepaard gaande stijging van lo nen en prijzen de begrotingspositie in 1950 en volgende-jaren beïnvloeden. Nadelig werken ook de uitvoering van achterstallige onderhoudswerken en de Indirecte wederopbouw-uitgaven. Zo zullen de reeds in de begroting geraamde kapitaalsuitgaven en le ningen een bedrag vorderen van f 2,870.000. waarvan ruim t 1.000.000 onrendabel is. B. en W. noemen in dit verband de bouw van een brandweerkazerne a f 300.000; openbare zwemgelegenheid a f 172.500; sportvelden Nadorst f 150.000; uitbreiding aig. begraaf plaats f 177.000; verbetering Klein Vlaanderen f 80.000; herstel singels f 143.000; park Toorenvliedt f 20.000; herbestrating K. Delft f 28.000, Aanvankelijk, zo onthullen B. en W., sloot de begroting niet. Toen heb ben zij sommige uitgaven, hoe gemo tiveerd ook, aanmerkelijk verlaagd. Voorts zijn enige reserveringen ten dele achterwege gelaten. Zo zou het wenselijk geweest zijn om de meerdere opbrengst der onderne mersbelasting a f 143.000 en de 20 pet. toeslag op de uitkeringen Gemeente fonds a f 128.000 in petto te houden, maar dit is teruggebracht tot één vierde van die bedragen, n.l. f 70.000. Het bovenstaande leidt tot de con clusie, dat de financiële positie van de gemeente verre van rooskleurig is. Meer nog dan in het voorbijgegane jaar zal het doen van investeringen en het belasten van de gewone dienst met buitengewone omzichtigheid die nen te geschieden. Hierbij achten B. en W. zich verplicht er op te wijzen, dat het de gemeente ten eenenmale onmogelijk is (en dit geldt voor een door de oorlogsomstandigheden zwaar getroffen gemeente nog in zeer ver sterkte mate) een vast omlijnde fi nanciële politiek te voeren. Anders toch dan in vroegere jaren, leeft de gemeente voor een zeer belangrijk deel bij de gratie van diverse rijksuitkerin gen; uitkeringen overigens welke voor het overgrote deel zeer con junctuurgevoelig zijn èn welke nog steeds berusten op een voor een tijd vak van drie jaren vastgestelde nood- regeling. Deze noodregeling geldt tenzij zij verlengd zou worden voor het laatst voor 1950. B. en W hopen dan ook, dat in 1950 een definitieve regeling der fir.anc. terwijl de heer Vervest eveneens gra- Axel NIEUWE STRAATNAMEN IN PLAN OOST. Na een Nieuwsjaarsrede van burge meester van Oeveren, die tijdens de raadsvergadering een overzicht gaf van hetgeen in 1949 gepres teerd werd, dankte de heer F. Won der gem. Aan het RK. Ziekenhuis te Sluiskil en het Protestantse te Terneuzen werd een usbsidieverhoging tot 250 gulden. gegeven. Voor r 951 zal men met ande re voorstellen komen. In principe werd aan het gemeente- personeel 5 pet. loonsverhoging toe gekend. Tot leden van de commissie' tot we ring van schoolverzuim werden be noemd de heren M. Brandes en J..M. Verberkmoes. De heer VisserKoole mag een olievulputJe in de Zeestraat plaatsen. In het plan Oost kregen enige nieuwe straten namen. Ze werden ge noemd Abraham Crynssens*aat, Joost de Moorstraat en Bankertstraat. De R. K. school kreeg een bedrag van 675 gulden voor het inrichten van een lokaal van het Gezellenihuis tot gymnastieklokaal. Van de polder Beoosten blij Bewes ten werd de Kreek en het z.g. Putje in erfpacht genomen in verband met vervolmaking van het te stichten re creatieoord. De medewerking van het polderbe stuur werd ten zeerste op prijs gesteld. Het ligt ook in de bedoeling dit water voor vissersdoeleir.den te verpachten en het toezicht in handen te stellen van de vissersvereniging G.O.A. Tijdens de rondvraag kwam ook nog t eventueel houden van een kermis in de toekomst ter sprake. y^AT reeds geruime tijd gevreesd werd, is hedennacht geschied. Pastoor C. P. Leyten te Halsteren is om vijf minuten voor half twaalf, overleden. p ASTOOR Leyten werd geboren te Princenhage op 14 Augustus 1893. Op 14 Juni 1919 werd hij priester ge- Wijd. Na kapelaan te zijn geweest in Klein Dongen, kreeg hij als stand plaats Nieuw-Vossemeer, vervolgens was hij werkzaam als kapelaan te Halsteren van 21 Januari 1921 af. Op 18 Maart 1926 zag hij zich benoemd tot kapelaan aan de Teresiakerk te Breda, waar hij tevens de taak van godsdienstleraar aan het R. K. Lyce um vervulde. In October 1940 keerde hij naar Halsteren terug, nu als pas toor. Hij volgde Pastoor Lodiers op. Pastoor Lef,den heeft ln de wijn gaard des Heren in alle eenvoud en met liefde voor zijn parochianen veel verdienstelijk werk verricht. Zo was hij o.m. voorzitter van het St. Elisa- bethsgasthuis, voorziter van het schoolbestuur, het kerkbestuur en het kerkelijk Armbestuur, geestelijk advi seur van het Wlt-Gele Kruis, de Ma- ria-vereniging en verschillende andere verenigingen. Mede dank zij Pastoor Leyten onderging de school te Halste ren een belangrijke verbouwing, ter wijl onder zijn leiding ook aan het inwendige van het Godshuls verbete ringen werden aangebracht. Met het overlijden van Pastoor Ley ten heeft Halsteren een graag geziene figuur verloren. De besluiten van Ged. Staten en van de vergadering van ingelanden wor den n.l. vernietigd en de baron, krijgt zijn vo'gelbroedplaatsen en zijn na tuurreservaat, dat uit het oogpunt van natuurbescherming en weten schappelijke bestudering van de vo- geldbroedsoorten van het lage brak ke land van grote betekenis wordt geacht. ogen der landbouwers, in een wilder nis zou worden herschapen, waren ve le boeren een doorn in het oog. UARON KAREL Schimmelpenininek van der Oye is ambachtsheer van Oosterland en eigenaar van een com plex gronden in dat waterschap. I-n 1939 begon hij met de aanleg van een natuurreservaat, dat alras een aantrekkelijk oord bleek voor ster nen, mantelmeeuwen, kokmeeuwen, en allerhande zeevogels. Het werd erkend als wetenschappelijk natio naal vogelbroedterrein. Door de inundatie ging het na tuurreservaat verloren en de beplan ting stierf af. Na de bevrijding be gon baroin Schimmelpemnimck weer met nieuwe moed. Groter werd het reservaat en grootser werden de plannen om van het complex gron den, genaamd de Maire, een eerste klas vogelbroedplaats te maken. Oude waterleidingen zouden vervallen, nieuwe moesten worden gegraven. De baron wenste de gronden een eigen waterstand te geven, met een aparte bemaling, geheel afhankelijk van de stand van het overige polder- water. Op het desbetreffend verzoek werd door de vergadering van inge landen afwijzend beschikt. Immers de grote en kostbare werken die door de baron zouden worden uitgevoerd en het bouw- en weiland, dat daarbij in een natuurreservaat, dus, in de Ged. Staten wezen het verzoek van de baron tot vernietiging van het ingelandenbesluit af. De kroon, heeft evenwel anders be slist. PASTOOR C. LEYTEN. Extra bouwvolume QOK dit jaar heeft Zeeland extra bouwvolume beschikbaar gekregen voor die gemeenten, welke meer dan voor die gemeenten welke meer dan huizen hebben. Meer dan het vorig jaar zullen nu ook de kleinere gemeenten daarvan profiteren. We vernemen althans dat behalve k"hoondiike. ook Westkanelle, Oost burg, Aardenburg, Breskens, IJzen- Oij..e en Sluis uaarvan zullen profi teren. In een van de eerstvolgende zittingen van Ged. Staten, zal over de toekening van dit extra volume wor den beslist. Kapellebrug StraatverlichtingHet schijnt, dat de straatverlichting defeot moet blij ven. Voortdurend is er één of ander lichtpunt, dat geen licht geeft. Ge zien de drukke verkeersweg is dat niet verantwoord. De markt verliep vlot T\E UIENMARKT had in December en in de eerste weken v. Januari weer een vlot verloop. Begin Decem ber werd 20 tot 22 cent geboden, traag liep de prijs naar 25 cent, doch zodra bekend werd dat met Frank rijk een contract was afgesloten voor levering van, 10.000 ton groenten waaronder ook uien liep de prijs op tot 30 ct. en zelfs werd voor levering begin Februari al 35 cent per k.g. be taald. De meeste telers hebben dan ook kun voorraden geheel geruimd. Er zijn in Nederland in,1949 geteeld een oppervlakte van 467.1 H.a. zaai- uien, in Zeeland 1769 H.A. en in N.- Brabanf 245 H.A. De totale uienoogst voor export zal hebben bedragen plan. 125 millioen k.g. Tot en met December zijm daar van geëxporteerd 85.368.606 k.g. blijft dus nog te exporteren plm. 30 mil lioen k.g. een hoeveelheid die onge veer overeenkomt met de export in de maand November. De export in December bedroeg 19.441.079 k.g., verdeeld als volgt: En geland 10.378.803 k.g., Frankrijk 3,872.550 k.g., Duitsland 2.900.988 k.g. België 1.351.400 k.g. West - Indië 277.840 k.g., Ierland 257.030 k.g., En gels leger in Duitsland 209.973 k.g., Midden-Amerika 100.625 k.g., Afrika 67.250 k.g., Israel 15.000 k.g., Indone sië 5050 k.g. Noorwegen 3550 k.g., Zwitserland 1000 k.g., Finland 20 k.g. Tot sokkenactie besloten het bijna ongelofelijke feit, dat de de jongens in Indië niet voorzien worden van nieuwe sokken, heeft de adj. onderofficier, de heer Vervest'te Goes, zo getroffen dat hij het initia tief nam tot een vergadering met de besturen van alle Thuisfrontcomité's in de Ganzenstad. Op deze vergade ring, die eergisteravond plaats had, werd, na breedvoerige besprekingen besloten, om een sokken-actie op te zetten. Als inleiding hierop zal volger.de week Donderdag in het Goese Schut tershof een grote filmavond worden gegeven, waarvan de baten geheel ten goede komen van de?e actie. Die baten kunnen omvangrijk zijn, daar de zaal belangeloos wordt afgestaan, verhoudlg tussen rijk en gemeente tot stand komt welke aan de gemeenten meer stabiele inkomsten verzekert. Eerst bij zo'n regeling, waarbij ook een oplossing voor dekking der „oude tekorten" is gevonden, lijkt het B. en W. onmogelijk een reëel sluiter.de be groting samen te stellen, waarbij de gemeente haar belangen op de Juiste wijze zal kunnen behartigen. tis vier actuele films gaat draaien. Het comité hoopt niet alleen op een ruime opkomst, doch eveneens op na volging in andere plaatsen, opdat de tekortkomingen van officiële instan ties niet nadelig zullen blijken voor onze jongens in de tropen. Als motto werd gekozen: „Goes geve de stoot tot leniging van de sokken- nood". "Woor de ver. van oud-leerlingen der Rijkslandbouwschool en de B.V.G. heeft Dinsdagmiddag prof. ir. Hellin ga een beschouwing gegeven over de technische kant der samenvoeging van polders, die door een groot gehoor aan dachtig werd gevolgd. Uit verschillende gezichtshoeken be keek spr. deze kwestie en lette vooral op het vraagstuk der evenredige verdeling der lasten. Voor wat de zee wering aangaat, zag prof. Hellinga het meeste voordeel in de dijkringen, maar was niet blind voor het nadeel der eigendoms-aantasting, welke daarin besloten ligt. Gaat men immers de achterliggende polders ook verplichten tot deelneming in de lasten, dan ont staat daardoor eigendomsvermindering. De daardoor ontstane schokken zou den eventueel kunnen worden opge vangen door een prov. zeewerings fonds, waarvoor ln Zeeland de tijden rijp zijn. De dijkringen zouden weer onderverdeeld kunnen worden in-wa terschappen, die zich meer speciaal belasten moeten met de wegen en de afwatering. Technisch gezien, zo be kende spr. eerlijk, biedt samenvoeging van polders ln verband met de zee wering geen sprekende voordelen; hoogstens enige kostenverlaging door betere organisatie. Voor de wegen geldt eigenlijk het zelfde, met dit verschil, dat men In groter verband oneindig veel sterker staat bij de pogingen om hogere bij dragen van de O'erheld te bekomen. Wel grote voordelen geeft samen voeging voor de verbetering der afwa tering, maar jammer genoeg is deze post niet de zwaarste op het polder budget. Spr. beklemtoonde, dat sen goede waterhuishouding door kleine polders bijna niet mogelijk is. Ook staat de kleine polder vrijwel UET VOORSTEL dat indertijd Mr. Bouwman in de Goesé raad deed, om ten behoeve der recreatie, een bos in de Poel aan te leggen het z.g. Bosplan was een aanleiding voor het Goese gemeentebestuur om het advies ln te winnen van de Planolo gische dienst. Dit advies is uitgedijd tol; een lij vig rapport, waarin, alvorens de be hoefte aan recreatie-ruimte wordt be paald, de soc. econ. structuur van Goes wordt onderzocht. Reeds in Mei van het vorige jaar was het rapport, waaraan ook net „E.T.I." medewerking verleende, uit gekomen, maar B. en W. van Goes le ken niet veel voor publicatie te voe len, omdat zij het met de conclusies niet erg eens waren. Van andere zijde is toen publicatie geforceerd door het clandestien ter inzage te geven aan het „Vrije Volk en zo werd het de openbaarheid offi- ciëel prijsgegeven, maar niet, dan na dat het Goese gemeentebestuur, de directeur van gemeentewerken de gelegenheid had gegeven tot eefc „cri- tische beschouwing". Bij doorlezing van het rapport acht ten wij de angst voor publicatie wel een tikje overdreven. Het is waar, dat er ln het ietwat wijdlopig betoog een lichte tendenz aanwezig schijnt voor de functie van Goes in het Zeeuwse samenstel klei ner te zien dan de realiteit toelaat, maar van de andere kant valt niet te ontkennen, dat de ontwikkelings kansen van de Ganzenstad eerlijk zijn bekeken en dat de meningen der sa menstellers gestaafd worden door uit voerige documentatie. ^A een historisch overzicht over de bestaansbronnen van Goes komt het rapport tot de conclusie, dat de betekenis van de stad meer te zoe ken is in de verzorgende taak dan in een krachtige industrie en dat net karakter der stad van thans weinig opvallende verschillen vertoond met dat van een eeu geleden. „Slechts enkele bedrijven zijn uit gegroeid tot industrieën met stuwen de betekenis, doch voor het overige heerst het kleinbedrijf, het kenmer kende bedrijfstype voor bedrijven met een verzorgende functie, terwijl de oriëntering op de voorziening in de behoefte van het omliggende ge bied tvpisch is voor de bedrijfsstruc tuur dei gemeente." Opvallend voor Goes is het groot aantal personen, dat bij handel en nering is betrokken, n.l. 1190 tegen 403 ln 1889 en 823 in 1931. Tegenover eerstgenoemd jaar is er een stijging in het percentage met ruim 4 proc. (23.4 tegen 19) terwijl het industrie percentage terugliep van 35 tot 23.7%. He, rapport ziet Goes vooral als ver zorgingscentrum voor de beide Beve- landen. Dit is nu zeer beslist onjuist. Had den de rapporten zich hierover beter laten inlichten, dan zouden zij tot de overtuiging zijn gekomen, dat er van Goes uit ook heel wat stroomt naar de andere Zeeuwse gebieden. De intensiteit van het verkeer naar en van Goes, welke het rapport zelf constateert, had de samenstellers tot een betere conclusie kunnen brengen. Niet minder dan 593 personen zijn bij het verkeer betrokken tegen 390 in 1930 en 260 in 1889 wat een stij ging van 7 tot 11,6% met %ich mee bracht. De betekenis van Goes als Zeeuws centrum dus niet ais Bevelands middenpunt komt ook naar voren in het toenemen van de werkzamen in overheidsdiensten en vrije beroe pen. Sinds 1930 nam dit toe van 257 tot 831 (223%) terwijl dit percentage voor geheel Zeeland 111 en voor Mid delburg 80 was. SAMENVATTING "TEN SLOTTE komt het rapport over de soc. econ, structuur van Goes tot de volgende conclusie: „De econ. structuur van Goes blijkt ln hoofdzaak te worden bepaald door de ppsitie van deze gemeente als ver zorgingscentrum van Noord- en Zuid- Beveland, waardoor de bedrijfstakken dB middelen van bestaan. Daarnaast blijkt vooral in de laatste tijd de be tekenis van Goes als landbouwcen trum voor geheel Zeeland meer op de voorgrond te komen. De aanwezige bestaansbronnen zijn in hun ontwikkeling grotendeels af hankelijk gebleken van de welvaarts- er. bevolkingsgroei in het omringende gebied. Ook de industrie maakt op deze regel geen uitzondering en heeft over het algemeen een uitgesproken plaatselijk en regionaal verzorgend ka rakter. Als gevolg van de steeds sterkere concentratie van werkzaamheden, die vroeger in plaatselijk- en regionaal verzorgende bedrijven werden verricht ln voor het merendeel elders gevestig de grote bedrijven, vertoonde de bete kenis van de eerstgenoemde groep in Goes een relatieve achteruitgang. Wel iswaar wisten enkele industrieën ln Goes zich te ontwikkelen tot bedrij ven met een stuwend karakter, doch voldoende compensatie voor de achter uitgang van de verzorgende industrie ën vormde dit niet. Als gevolg hierven boette de indus trie als bestaansbron langzamerhand aan betekenis ln. terwijl daarentegen de distribuerende taak van het Goes- se bedrijfsleven steeds sterker op de voorgrond trad. In een volgend artikel zullen we laten zien wat het rapport denkt over de toekomstige ontwikkeling van Goes en de planologische wenselijkheden. machteloos tegen de verontreiniger van zijn polderwater, dat toch zuiver gehouden moet worden. Een nadeel van de samenvoeging is het verloren gaan van de autonomie der kleine polders, doch dit bezwaar achtte spr. geringer dan de opgesom de voordelen. Een groot lichaam heeft meer bestuurskracht en heft de dingen uit de sfec van het persoonlijke, dat vaak 'n vijand is van het zakelijke. Bovendien vreesde spr. voor Zeeland zeker niet, dat dr afstand tussen in gelanden en bestuurder te groot zou worden. Nadat de voorz., de heer Bur ger, daartoe gelegenheid had gegeven, werden nog enkele vragen gesteld en door de spr. beantwoord. De rest der bijeenkomst werd gevuld met de ver toning van de pas gereed gekomen film over de N.O.-;.older „Der zee ontrukt' Kaarting. Uitslag van de prijs- kaarting in „De Nachtegaal". Aantal spelers 48. 1 L. de BildeJ. v. Puyen- broeck, 2 Alb. v. KerkhovenG. de Wit, 3 Alf. v. SteghemJoh. v. d. Hen- de, 4 P. de Rijckemej. M. v d Vijver, 5 Cör v. SteghemJoh. de Rijcke, 6 Joh. MeijsTh. v. Kerkhoven, troost prijzen: 1 J. de Dij ckermevr. BL Blommaert, 2 Ed. BlommaertAug. Lossie. Uitslag plekwedstrijd: 1 Alf. van Iteghem, met 4 rozen; 2 Oor v. Iteg- hem, 175 pnt.; 3 Ed. Blommaert, 170 p. en R. de Rijcke, 170 p. Kaartavond K.A.B. De K-A.B. hield haar tweede kaartavond. Er waren 44 deelnemers. De uitslag was als volgt, 1 J. C. -Taalman, Joh. Esseling; 2 L. Lossie, R. Hillaert, 3 Jul de Koek, Ed. Sturms, 4 Andr. Blommaert, Jos. van Overmeeren, 5 Fr, Vermeulen, Em. Thijs, 6 P. Schelfhout, P. Vermeersen. 7 L. v. Bunderen, Aug. v. Overmeeren. Graauw KAJOTTERS-AVOND De Kajotters gaven onder leiding van kapelaan De Kerf hun jaarlijkse toneeluitvoering. Gespeeld werd „Het Spel van de Sleutel", en het blijspel Moppie de Ongeluksvogel. De jongens hebben iedereen ver baasd door de wijze waarop ze hun drama voor het voetlicht hebben ge bracht. Willen we één uitzondering maken, voor wat de spelers indivi dueel betreft, dan i/ioet dat zijn voor de oude Govards, die zich ontpopte als een speler van formaat. Toch gekomen. Tot grote verba zing, maar vooral tot grote vreugde der dorpsbewoners, werd Dinsdagmor gens half negen de eeste auto straat klinkers in het dorp aangevoerd voot de aanleg van- de nieuwe weg. 24 Januari 1950 zal voor a-lle Gra-au- wenaars een gedenkwaardige dag blij ven. Eindelijk, zal dan begonnen -r- den aan de zo lang verwachte HulstGraauw. Lamswaarde Ernstige val. De- 80-jarige M.. kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij en een rolprent over de intern, be- zich met een zware hoofdwonde onder strijding der Coloradokever. doktersbehandeling moest stellen. TUANNEER ook ln 1950, met het zelfde tempo de wederopbouw van Schoondijke ter hand genomen zal worden, zal ln Schoondijke de woningnood voor een groot deel ge lenigd kum.en zijn. In zijn nieuwjaarsrede liet de bur gemeester even zijn blikken gaan over het afgelopen jaar en constateerde met grote voldoening, dat veel tot stand kwam o.m. de Ned. Herv. kerk, di in Februari in gebruik genomen zr 1 worden, de R.K. en Ned. Herv. pastorie, het begin van de bouw van de r'jl'slandbouw-winterschool, en de Landbouiv-huishoudsehool. De particu liere bouw en de 54 woningwetwonin gen, die de gemeente bouwde hielpen de last der woningnood flink verlich ten. Met het oog gericht op de toe komst hoopte de burgemeester, dat de bouw van 'e Ger. pastorie en de bijz. school in 1950 op gang zou komen. De openbare werken, als riolering en bestrating zuL_.i zo spoedig moge lijk uitgevoerd wordm. -e nieuwe straten zal men reeds na het invallen der dooi aan beginnen. De rijksweg zal voorzien worden van rijwielpaden Handel en Verkeer een voorname.! - plaats innemen onder de verschillen- f» der dorpsbrink krijgt de aandacht in lt'O. De burgemeester dankte de raad voor de prettige sfeer en de samen werking en vroeg de raad ook in 1950 zijn beste beent;" voor te zetten. BENOEMINGEN rv heren Joh. de Feyter en G. J. v. de Waal, resp. wethouder en 2e ambtenaar ter secretarie, werden be noemd „ot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. De heren P. J. v. Bortel, W. J Bruynoo_ J. p. Haartsen, A. j. de Klerck en G. W. Wilschut werden her benoemd r. et algemene stemmen tot leden d.er commissie tot wering van schoolveizuim, vor de tijd van 3 jaar ingaande 1 Ju.i. De salarissen van de gemeenteambtenaren worden met rie 5 pCt. loontoeslag verhoogd. De gem. komt dit op een bedrag van f 136,87 per kwartaal. Op voorstel van G. S. werd de rege'lng jaarwedde der wet houders aanvaard, met dien verstande, dat Schoondijke wordt berekend mee een inwonertal boven de 2000. Z.h.st. werd overgegaan tot aankoop van een perceel grond van de erven Leenhouts-Quaak, gepacht door de heer C. M. Quist. De grond is groot 90 are en 40 c.a., en wordt verkocht voor f 1500 per gemet. Van de heer Quist wordt de pacht van deze grond voor 1000 afgekocht. De heer Dekker informeerde tijdens de rondvraag naar de verdeling van het bouwvolume. De burgemeester zei toe, dit direct te ver delen, als het bouwvolume voor ver woeste dorpskernen bekend gemaakt is, wat hoogstwaarschijnlijk nog deze week zal gebeuren. Wethouder de Feyter tenslotte dank te de burgemeester voor zijn hartelij ke woorden, bij de opening uitgespro ken. en zei namens de raad, de volle dige medewerking toe, om de bespre kingen in de zelfde prettige sfeer te doen verlopen. Nieuw-Namen Feestvergadering K.A.B. De leden van de K.A.B. met hun dames kwa men in feestvergadering bijeen. De voorzitter heette allen op deze feest avond hartelijk welkom. Hij wenste hen allen alle goeds voor 1950 en vroeg aan de vergadering liefde en eensgezindheid jegens elkander. Laat op deze twee peilers onze afdeling stevig gebouwworden en weest allen principieel katholiek. De adviseur sloot zich bij de woor- dei van de voorzitter aan en beloofde hen allen ook voor 1950 zijn steun. Hierna volgde een tractatie, be staande uit koek, koffie, snoep en si garen. De a vor* werd gevuld door muziek van de band The Music Stars, zang en voordracht, door de leden zelf voorgedragen. Zij allen kregen een dankbaar applaus. De collecte voor Herwonnen Levenskracht bracht f 19,25 op. (Advertentie) CLINGE. Vrijdag 27 Januari. Bijeenkomst van de K.A.J. in het St. Aloysiuspatronaat om 19,30 uur. MIDDELBURG: Vrijdag 27 Jan.: Mid denstandsappèl in het Schuttershof. SAS VAN GENT. Donderdag 2fi Jan- Vrolijke avond voor de veren'ging van neringdoenden in zaal Reseda TERNEUZEN: Vrijdag 27 Jan.: Optre den van Lestikoff met Loah Tsa in Concertgebouw. D* Het met hc zware Al vielej geheel f amateuJ in „Eerl tegenovl lus" vc wijze lietragel De fcf die in de ver beheerst intonatil den vit ook ten T re amal Mooil erfenis-| han. hoeven wat vo het ged publiek I van hl was. karakt beeld St. Jo Won men, overga 6 te aardstrl Klooi TE Een Volga zouden straat, zich ze, gebeurd se is v| Zal of zal van dd aangeld Hierd wat vrd het gei andere geschie nodige ken. VerIo| haar IQ fonds man h<J geheel den h| onder K oei BurgeJ wacht, f 31 Janul tronaat houden hingen. Beland Wensen 1 gend uii Koewa bJ nol G.ï A. I Missie den inl missiefil gar". Ji film ge want di| waard. Teerdl sociëteit! café teerdag.l onze duil gezelligh Pr ijs ka a in café deel. Del Scheppel E. Ba era 4 A. de Nijs—H.l

de Stem | 1950 | | pagina 2