Een zaak van hel Nederlandse volk or diger De Hoge Commissaris wijst schuld af T wee dorpen vechten om een oud kanon Twee wets ontwerpen Eerste Kamer aanvaardt P.B.O. met 30 tegen 1 stemmen 1 c mt MINISTER v d. BRINK: Arbeider van ondergeschikte tot medewerker Nieuwe actie van Westerling Nieuwe koffiebon Onze jongens in Indonesië Koning Leopold valt Spaak aan Tijdelijk 5 pet meer ouderdomsuitkering Staking om een hoofdstad 1 E ixe Bus EKEN utdorie pi Pt.'Die moe 'imi Hp! tonnen,hm, en phnjj- p\E EERSTE KAMER heeft, zoals te verwachten was, het wetsontwerp inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie aangenomen. De 30 voor-stemmers waren de K.V.P. (16) de P. v. d. A.. (13) en de heer Schipper A.R. Tegen: 2 leden V.V.D., 1 C.P.N. (3 leden van de C.P.N. waren afwezig), 3 C.H. en 5 A.R., in totaal dus 11. Yan Santen (comm.) was weer best Deserteurs bijna allen uit Indonesië Meer bewolking BON 424 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram kof fie. Deze bon kan met ingang ven Vrijdag 27 Januari 1950 worden ge bruikt en blijft geldig voor het kopen bij de détaillist tot uiterlijk 12 Febr. 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat op 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aange wezen. HEFTIGE DEBATTEN in de Kamer Missionaris en een Broeder verdronken OOK ITALIË HEEFT ZIJN OPSINJOORKE Waarom communistische stakings-vergadering niet door ging Mao Tse verkoopt Mandsjoerije Haagse Brieven DE BIJNA gereed gekomen rege ling van een kiderbijslag voor kleine zelfstandigen is een nood- regeling, waarvan het Rijk de kos ten op zich neemt. NOODWEER IN ZUID-ITALIE [teert, want de [zijn heel wat maar: 0.26 0.46 i 0.31 0.25 1.83 vanaf 0.42 0.49 1.95 1.48 por 1.25 2.95 15 voor f 1.50 »5 voor 4.98 Telefoon 2050. Itigste Je if i Tot zolang de voorraad strekt FIE OF THEE |overbekende CENT lere koper kan slechts lus worden verstrekt «OEDKOPER! Westen des lands IS in de provincies n met volledige in- n bureau v. d. blad. ENAER" xeding EK :t-Brabant. Alleen geweest bij sigaren- lliciteren. onder opgave van: cring en rijbewijs. 272-00 VAN DEK StEEN er een regelrecht be- ma en Het dreigt 'n an worden volger-a de le middeleeuwse fc'ijgs- ZESDE JAARGANG No. 1597 (Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, •Reigerstraat 16, T<?i.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULSTTPubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). MaiM Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 26 JANUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 080 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in dé Zeeuwse editie f tt.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 99 „De weg, die hier thans wordt ingeslagen, is de weg die voert langs een opgaande lijn, die niet na de oorlog is begonnen, maar al tientallen jaren geleden", aldus Minister v. d. Brink in een magistrale rede, die zelfs aan dat andere zo „deftige" college van de Eerste Kamer een (gedempt) gejuich ontlokte TVE EERSTE spreker van gisteren L* was de K.V.P.-man Regout, die meent, dat er niet genoeg nadruk op kan worden gelegd, dat deze wet niet een zaak is van enkele partijen, maar van het gehele Nederlandse volk. hetgeen bij de eindstemming zou be horen uit te komen. Hij zegt begrip te hebben voor de moeilijkheden van vele ondernemers, maar hij heeft hoop, dat de tijd veel van de aanvankelijke aarzeling zal wegnemen. De heer Molenaar verklaart voor stander van de P.B.O. te zijn (hij is een V.V.D.-lid), maar hij wil aan de Stichting van de Arbeid geen voor aanstaande plaats zien toegekend. Daarom zal hij tegen het ontwerp in deze vorm moeten stemmen. Hij ver heugt zich over de verklaring van de heer Oosterhuis (P. v. d. A.), dat de P.B.O. geen springplank zal wor den naar de socialisatie. Van Santen (C.P.N.) beweert, dat voor hem het ontwerp alleen maar „fascistisch en kapitalistisch" is, met als enig doel de hele bevolking uit te plunderen, behalve de monopolis tische profiteurs. Dat was dus weer heel erg raak gezegd van die van Santen. Een bijna even felle tegen stander, zij het dan uit geheel an dere beweegredenen, vond de Minis ter in het A.R.-lid Tjalma. Hij vraagt om meer klaarheid ten aanzien van de positie der gemeentebedrijven, die naar zijn mening niet in een bedrijfs organisatie thuis horen. MAGISTRALE REDE een vliegtuig van de Luchtstrijd krachten zal vandaag het isoiement van Ameland verbreken. Dit gebeurt f ten behoeve van het postvervoer. HET GOUDEN JUBILEUM van de Leidse vrouwelijke studenten werd gis teren opgeluisterd door H.M. Konin gin Juliana, die temidden van haar jaargenoten een wandeling door de stad maakte. een BELONING van 5000 Oostmark zal door de Sovjets worden uitgekeerd aan ieder, die een gevlucht lid van de OostDuitse volkspolitie terugbe zorgt. DE „CAMERONIA" zal vandaag om 10.30 uur in Amsterdam worden gede- barkeerc'. HET TANKSCHIP „Tarakan" vloog in Sydney na een ontploffing aan boord in de brand. Drie opvarenden vonden de dood, 18 anderen werder, gewond. De overlevenden verklaarden na hun redding: „We waanden ons letterlijk in de hel". EEN VROUW van 29 jaar legde :n Groningen vorige nacht haar baby te vondeling. Zij we.d in Deventer ge arresteerd. De baby is intussen in goede handen geraakt. GENERAAL KRULS heeft in een brie! aan alle commanderende of ficieren van alle onderdelen van de KL. aangedrongen op de uiterste zui nigheid. Met name dringt de generaal aan op een verantwoord gebruik van de diensturen. PANDITH NEHROE heeft bij gele genheid van de uitroeping van de Re publiek India gisteren in een speciale boodschap de Mahatma Gandhi her dacht. IN DJAKARTA is ln een particulier huis „een waar wapenarsenaal" ont dekt. Bij een inval werden twee per sonen gedood en één zwaar gewond. OP AMBON en te Ballkpapan hebben zich ernstige ongeregeldheden voor gedaan tussen militairen van net K.N.I.L. en de inlandse bevolking. B personen werden gedood, 12 zwaar en 55 licht gewond. PRINS BERNHARD kreeg van een werkman ln Willemstad de hulzen aangeboden van de vier eerst afge schoten saluutschoten. De man hield daarbij een Spaanse toespraak die door de Prins prompt in het Spaans werd beantwoord, DE COMMANDANT van de veronge lukte onderzeeër „Truculent" is voor de Britse Krijgsraad gedaagd Vol gens de Admiraliteit betekent dit ech ter nog niet dat de man voor de rhmp verantwoordelijk is. A/riNISTER VAN DEN BRINK 1» van oordeel, dat het ontwerp van bui tengewoon groot belang is voor de sociaal-economische toekomst van ons land. Hij brengt openlijk hulde aan professor Veraart, die een van de pio niers van de P.B.O. is geweest. De Minister vervolgt dan: De Nederlandse volkshuishouding staat bioot aan de invloeden van het internationale milieu. In verband daar mede moet de efficiëncy van het be drijfsleven bevorderd worden. De weg, die thans hier wordt in geslagen is een weg, welke voert langs een opgaande lijn, die niet na de oorlog is begonnen, maar al tien tallen jaren geleden. In de Kamer bestaat nauwelijks verschil van mening over de vraag of overheidsleiding op economisch gebied vereist blijft. Deze leiding in het economische leven moet zo doel matig mogelijk gegeven worden. Dat is ook de grondgedachte van het ont- w-rp. De bedrijfslichamen zijn wel zelf standige lichamen, maar zij zijn niet onafhankelijk. Uitvoerig gaat de Minister in op het adres der hoogleraren, o.m. op merkend, dat zij het onderling niet eens zijn over wat er moet gebeu ren. De hoogleraren zien in de P.B.O. slechts een toespitsing van het pro bleem der economische groepsvor ming, terwijl ze naar sprekers inzicht de meeste redelijk weg is om in de 'wereld van monopolies de harmonie te brengen die het algemeen belang vergt. Spr. adviseert de veertien hoog leraren de zwarte profeten-mantel, waarin zij aan de wieg der P.B.O. slechts rampspoed voorspelden, te la ten vallen. TEGEN HET COMMUNISME. A/TINISTER JOEKES maakt vervol- gens enkele opmerkingen over de sociale aspecten van het ontwerp. Hij acht het van het grootste belang, dat de arbêiders van ondergeschikten, die maar hadden te zwijgen, nu gewor den zijn tot medewerkers in het be drijf, met een eigen verantwoordelijk heid. Staatssecretaris v. d. Grinten, wijst op de belangrijke afwijking van de Woltersom-organisatie: de arbeiders werken op pariteit met de ondernemers in de organen. Wanneer de ondernemer geen rechtspositie in de bedrijfsorga nisatie aan de loonarbeider wil geven, betekent dat een in de hand werken van het communis me in ons land, zo besluit hij. Nadat nog in tweede instantie en kele heren het woord hebben ge voerd, komt de stemming met als resultaat: het ontwerp wordt aange nomen met 30 tegen 11 stemmen. Daarna sluit de voorzitter de ver gadering, na nog te hebben meege deeld, dat de volgende bijeenkomst op 31 Januari valt ter behandeling van de wet op de Monumentenzorg. "TENEINDE misverstand in verband met de gebeurtenissen te Bandung uit te sluiten, stellen de Hoge Com missaris van Nederland in Indonesië en de Nederlandse Legercommandant er prijs op, o.m. het volgende te ver klaren Op 10 Januari heeft de Hoge Com missaris verklaard, dat de actie van Westerling niet alleen door hem, doch ook door de Nederlandse regering en door de Nederlandse leger-autoriteiten volstrekt wordt afgekeurd. Tegenover de autoriteiten der R.I.S., met wie over dergeliike vraagstukken geregeld contact wordt onderhouden, heeft de Hnge Commissaris veiVts ver klaard, dat er maatregelen waren ge troffen, op grond waarvan kon wor den verwacht, dat de onder Neder landse leiding staande troepen zich disciplinair zouden gedragen. De Hoge Commissaris betreurt het derhalve, dat ondanks de getroffen maatregelen, ongeveer 300 man zijn gedeserteerd. Hierbij dient te worden geconstateerd, dat, op enkele uitzonde ringen na, uitsluitend manschappen Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen uid en Oost. In de ochtend meest matige vorst, in de middag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Vandaag: Zon onder 17,16 uur. Morgen: Zon op 8,29 uur. Maan uur uur' ^aan onder 2,57 Het 10.220 ton metende schip „Delftdyk". (dat men op de foto ziet) is gisterennacht omstreeks één uur, zestig mijl van Cuxhaven, op een mijn gelopen. Slechts een der opvarenden liep lichte verwondingen op. Het schip zelf is echter zwaar beschadigd. Een sleepboot is ter assistentie uitgevaren. van Indonesische landaard en onder Nederlands bevel staand, zijn gedeser teerd. De Hoge Commissaris meent, hierop in het bijzonder de nadruk te moeten leggen, omdat uit sommige pu blicaties zou kunnen worden afgeleid, dat er een groot aantal Nederlanders is gedeserteerd. Dit is absoluut onjuist. De Hoge Commissaris meent er op te moeten wijzen, dat men bij het be oordelen van deze aangelegenheid niet uit het oog mag verliezen, dat het K.N.I.L., dat voor een overwegend deel uit Indonesiërs bestaat, nog steeds geen kennis draagt van de voorwaar den, waarop zijn leden in het leger der R.I.S. kunnen worden opgenomen. De berichten, welke gister middag broksgewijze te Dja karta werden ontvangen, schijnen er op te wijzen, dat het leger van Westerling nieu we aanvalsoperaties heeft ont ketend ten Westen en ten Noordwesten van Bandung. De stad Poerwakarta, op 100 kan. van Bandung werd om niet nader ge noemde redenen tot „gesloten stad" verklaard. De spoorweg- en telefoon verbindingen tussen Poerwakarta en Bandung zijn verbroken. Volgens An- tara zouden eergisteren in de streek van Poerwakarta, 200 soldaten van het leger van Westerling zijn gearres teerd. Ook wordt vernomen-, dat de spoorwegverbindingen tussen Djokja karta en Bandung zijn verbroken. Bonnen van de „Voedingsmiddelen- kaart 909", met een lager nummer dan 424 kunnen worden vernietigd. De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen HD en BD een rantsoen blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. Machiel IJzermans, H 19, te De Heen (Steenbergen) dient by het 423e van 5 R.I. (waar onze Indische Briefkes vandaan komen)Overigens kun nen we de acrobatische toer van Machiel (bovenste) op deze kiek niet goed volgen! Daarnaast: Serg. Arthur Verdonck uit Hoofdplaat Is nu byna 3 jaar ln Indonesië. Nu wacht hij in Bandung op de Kota Inten, die 11 Februari zal afvaren. Dan een foto van Jan Gerrits uit Gilze, als „motor-duivel" in Meester Cornells. Naast hem: Wim van Dongen, Kerkstraat 31, te Raamsdonk. met een vriend uit Schoonhoven. TTONING LEOPOLD heeft in een uit- voerig schrijven geantwoord op de beschuldigende artikelen, die Spaak op 29 December 1949 en 5 Januari '50 in „Le Peuple" schreef. Daarin werd de vraag gesteld, of op 28 Mei 1940 alle bevelen waren gegeven tot ver nietiging (van bruggen, sluizen e.d.) en of die bevelen tijdig zijn uitge voerd. De Koning bewijst in zijn brief, dat Spaak over de gehele linie on gelijk heeft met zijn aantijgingen. Eveneens gaat de Koning in op een dergelijke beschuldiging van Kamiel Huysmans en tot slot zegt hij in zijn schrijven: „het onduldbaar te achten, dat twee Belgen, die de hoogste functie in het land hebben vervuld, de eer van het land, van het leger en van de Koning op het spel zetten om welke beweeg redenen dan ook". In de Kamer is intussen het debat over de volksraadpleging met onge wone heftigheid voortgezet. Vooral de mening van de C.V.P.-afgevaardig de Scheyven, dat het van Pierlot on vergeeflijk is geweest alle schuld voor het staken van de strijd tegen de Duitsers op de schouders van de Ko- TAE NEDERLANDSE missionaris H. Hendriks uit Deurne en de missie broeder A. van Dam uit Nieuwer- Amstel behoren, naar thans wordt gemeld, tot de twaalf slachtoffers van de boot, die met ruim 60 passagiers verleden week bij Surigao (eiland Mindanao) omsloeg. Men heeft de hoop hen nog levend terug te vinden opgegeven. Beide slachtoffers behoren tot de missionarissen van het Heilig Hart te Tilburg, die met een grote groep in diverse delen van Indonesië en de Philippijnen werkzaam zijn. 3|EN ZAL ZICH het vrolijke lawaai herinneren, dat onlangs door een aan tal Antwerpse studenten werd ontketend, toen zy wederrechteiyk en tegen alle regelen ener geordende samenleving in, uit het Mechelse museum de historische pop Opsinjoorke ontvreemdden. Die strüd had een biy einde en zal door beide betrokken steden met een feest worden herdacht. In Ita lië speelt zich thans een soortgeiyke gebeurtenis af, alleen is men daar nog niet toe aan een „happy end", aldus ontholt ons „Time", waaraan wy de volgende geschiedenis ontlenen. welvarende bewoners van het dorp Spilamberto in Noord-Italië waren razend van afgunst op het na bijgelegen dorp San Cesario. Men zou zeggen, dat er gegronde reden was om het andersom te veronderstellen want de 3.500 bewoners van Spilam berto kunnen zeer behoorlijk leven van de opbrengst van hun wijngaar den, hun boomgaarden en hun fabriek van ontplof fingsmidde-len. San Ce sario daarentegen moet zijn 1,500 in woners onderhouden op laaggelegen grond, waar de onzekere wateren van de rivier Panaro vaak de wijngaar den en de aanplantingen van appel en kersenbomen onder water zetten. Maar San Cesario heeft, wat Spilam berto graag zou hebben: een kleine bronzen kanon met een gespleten staartstuk. Verleden week begon Spil amberto een rechtsgeding tegen San Cerario om het kanon. VOOR STRAF IN DE HOEK jQe Spilambertijnen zeiden, dat het vele jaren geleden aan hun dorp was geschonken door Baldassarre Ca- stiglione, een inwoner die rivierste nen, ou-de pistolen en vlinder» verza melde. Castillione leefde nog in de herinnering voort vanwege het ka non en vanwege zijn gewoonte om zün wandelstok, wanneer die op de grond was gevallen, te straffen door hem drie dagen lang in de hoek van zijn kamer te zetten. De San Cesarijnen zeiden, dat het kanon oorspronkelijk van hem was en dat ze het im 1880 voor één dag uitleenden aan de Spilambertijnen, die het nooit hadden teruggeven. ZUIDELIJK BLOED Qp feestdagen brachten de Spilam- bertynen het kanon naar de grens lussen beide gemeenten, schoten het in de richting van San Cesa rio. By regionale plechtigheden riepen de San Cesarynen: „Geef ons ons kanon terug, oplichters!!" en de Spilambertynen antwoorden: „Kom het maar halen, lafaards!" Dat ging zo 64 jaar door tot er ln San Cesario een opstand, die de uit daging wilde aanvaarden. Het was de jonge Gustavo Sola, een ondergronds strijder uit de tweede Wereldoorlog, bekend als „H Corsaro" (de Piraat). Toen de oorlog afgelopen was, ging de 23-jarige Corsaro met twee vrienden naar de pastoor van Spil-amberto, die het kanon bewaarde en hij wist hem te overreden de trofee af te staan te gen een getekend ontvangstbewijs. Op de terugweg reed II Corsaro het ka non huiswaarts in een handwagen, zodat iedereen het goed kon zien. Hij werd verwelkomd als een held en kreeg een maaltyd van lasagna, tor- leilhni, jong geitenvlees, varkens vlees en kip, overspoeld door een mandfles wijn. De volgende dag laad de hü het kanon met een dubbele buskruitlading en vuurde hy het af in de richting van Spilamberto. On gelukkigerwijs spleet het staartstuk door de zware lading. De pastoor van Spilamberto, Don Romeo Spattini, vroeg teruggave van het kanon en schadevergoeding voor het gespleten staartstuk. Hy zwaaide met het ontvangstbewys, maar II Corsaro merkte heel sluw op, dat hy niet geschreven had, wanneer hy het kanon terug zou sturen. Hy verborg het kanon op een boer derij en San Cesarijnen betrokken er de wacht bij. Ze benoemden een offi cieel comité voor het kanon om be wijsstukken voor een rechtsgeding te verzamelen. Heel San Cesario was er in verenigd: zitting hadden o.m. de communist II Corsaro, de Pastoor en de leider van de plaatselijke Chris ten-Democraten. KOUDE OORLOG tjperwijl beide dorpen ln afwachting waren van het rechtsgeding be stookten ze elkaaT met beledigingen en verdachtmakingen. Tussen de dor pen ontstonden tegenstellingen tussen geestelijke en geestelijke, christen-de mocraat en christen-democraat, com munist en communist. Toen een agitator voor de Italiaan se communistische arbeidersorganisa tie verleden week naar San Cesario kwam om er medewerking te winnen voor een 'algemene staking, moest de vergadering worden afgelast wegens gebrek aan belangstelling. Ondanks het feit, dat San Cesario bij de ver kiezingen van 1948 voor 87 pet. rood had gestemd, had thans niemand tyd voor paftywerk. Een San Cesarijn zei tegen de agitator: „Iedereen heeft hel druk met vergaderingen van grote betekenis, - over het kanon." ning te schuiven, veroorzaakte veel tumult. Spaak heeft gisteren in „Le Peuple" weer een artikel tegen Leopold ge publiceerd, waarin hij niets anders betoogt, dan dat deze de natie zou verdelen inplaats van te binden. Hij geeft dan de Koning de raad zich niet aan België te blijven opdringen. De liberalen hebben een voorstel bij de Kamer ingediend om de Waalse kwestie aan een volksraadpleging te onderwerpen. Men ziet dit in katho lieke kringen louter als een politieke manoeuvre. PEN tijdelijke verhoging van de ouderdomsuitkeringen, van de in- validiteits- en weduwenrenten inge volge de invaliditeitswet en van de toe slagen op die renten ingevolge de wet tot aanvulling van renten krach tens de invaliditeitswet met een bij slag van 5 procent is naar de mening der regering, ingaande per 1 Januari 1950, billijk te achten. Evenzo, een zelfde tijdelijke verhoging van de kin derbijslag, welke ingevolge de kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers wordt verleend. Een ontwerp van wet behelst een hiertoe strekkende regeling. Het wetsontwerp voorziet verder in het verlenen van een tijdelijke bij slag van .vijf procent op bepaalde ren ten ingevolge de invaliditeitswet. Deze maatregel zal, naar de mening van de regering, slechts behoeven te gelden voor de invaliditeitsrenten en de we duwenrenten. Dit geldt ook voor de gezinstoeslag van f 35,— per maand alsook voor de kinderbijslagen. De kosten van de voorgestelde rege ling zullen naar raming een bedrag van f 9.500.000,per jaar belopen. Deze kosten zullen ten laste komen van het rijk. IL CORSARO, EEN JUFFROUW EN HET KANON. Geen tyd voor communisten- vergadering. Geheime verdragen met Stalin WEE GEHEIME overeenkomsten zijn gesloten tussen het commu nistische China en de Sovjet-Unie, waarbij de Sovjet-Unie „speciale rech ten" worden verleend op Mandsjoe- rije, aldus heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt. In een gedétailleerd „document over de achtergronden', dat de onlangs door minister Acheson geuite verkla ring bevestigt, wordt meegedeeld, dat „de Sovjet-Unie het rijkste industrie gebied van China stevig achter 't in 't Verre Oosten gelegen gedeelte van het IJzeren Gordijn heeft geplaatst." Op de „teen" van Italië: JJUIZENDEN telegrammen lagen gisterenmorgen op het bureau van de Italiaanse president, Luigi Einau- di, uit de „treurende" stad Reggio di Calabria op de punt van de „teen" van Italië. Zij waren verzonden door 45.000 burgers van de stad, die in sta king zijn gegaan uit protest tegen het voornemen der legering, de hoofdstad van de Zuidelijke provincie Calabria van Reggio naar Cosenza, 160 km. ver der noordelijk te verplaatsen. Intus sen zijn ook de 25.000 inwoners van Catanzaro gaan staken omdat de re gering hun stad niet heeft uitverko- Ten. Aan de tien leden van het parle ment, die de twee gebieden verte genwoordigen. is door de kiezers te legrafisch verzocht, hun zetels in de Senaat en de Kamer van Afgevaar digden ter beschikking te stellen. LIET IS RUSTIG in ons Haagje in deze in deze Januarimaand, wat het parlementaire werk betreft. De Tweede Kamer is de hele maand vrij. om begin Fe bruari weer bijeen te komen. De dames en heren hebben hun vrije tijd na de voorbije zeer inspannen de maanden wel verdiend. Straks kunnen zij weer geheel fit aan de slag. Middelerwijl vragen twee belang wekkende ontwerpen de aandacht, waarvan de een voorstellende een regeling voor een algemene huurverhoging met 15 pet. reeds bij de Kamer is ingediend. De ander, betreffende een noodrege- ling kinderbijslag voor zelfstandi gen (gevolg van het bekende ulti matum der Katholieke Tweede Kamerfractie), is nu vrijwel klaar gekomen en reeds om advies ge zonden naar de Middenstands- raad. Beide dus ontwerpen van wet, die de burgers rechtstreeks raken en daarom grote belangstelling zullen trekken. ALLEREERST dan de huurver hoging. Zij was reeds het vorig jaar aangekondigd, maar nog geen realiteit geworden, als gevolg der onverwachte devaluatie. Samen met andere plannen der regering werd zij uitgesteld. Van uitstel mocht uiteraard geen afstel komen, omdat huurverho ging noodzakelijk is. Een percen tage van 15 pet. zal de verhuurders zeker niet in de handen doen klappen. Slechts zij, die over heel goede panden met z.g. eerste klas huurders beschikken, zullen de ar gumentatie der regering aanvaar den, waarop de 15 pet. berust (20 pet. verhoging der eigenaarslasten, minus 5 pet. wegens minder huur- verlies als gevolg van leegstaan, enz.) Een uitblijven van huurverho ging zou het „uitwonen" nog ver ergeren, het onderhoud nog be zwaarlijker maken, waardoor een zeer belangrijk deel van het Ne derlandse vermogen, het huizen- bezit, in waarde zou achteruit hollen. Gezien van de kant der huur ders is 15 pet. echter „veel geld". Daarom ook ging het plan van het vorig jaar gepaard met een voor genomen verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. De positie der huurders vraagt bij de indie ning van het ontwerp dus opnieuw de aandacht. Zonder twijfel zal niet tot uitvoering mogen worden overgegaan, zonder een koppeling aan een niet onbelangrijke ver lichting van de belastingdruk. Beide kenmerken hebben een onbevredigend stempel op het ont werp gedrukt. De loongrens van 2000inkomen per jaar is wel bijzonder laag. Als er inderdaad een groot aantar zelfstandigen be staat met een inkomen beneden ongeveer 38.50 per week, dan vraagt men zich af, of een derge lijke zelfstandigheid wel verant- iySord is. Maar dit terzijde. Hoofdzaak is, dat aan zelfstan digen met een zó laag inkomen een kinderbijslag wordt verleend en beginnende bij het derde kind die een derde bedraagt van die der werknemers. Dus in tegenstelling tot de loon- trekkenden wordt voor het eerste en tweede kind geen bijslag ver leend, voor de volgende een be drag, dat slechts een fractie vormt van dat bij de loontrekkenden. De toestand van 's Rijks finan ciën heeft natuurijk een grote rol gespeeld bij de vaststelling van deze regeling. Maar aan de andere kant heeft het ontwerp sterk hét karakter van een „afgedwongen" regeling, dus één waaraan men niet kon ontkomen en die daar om wel onbevredigend moest worden. Het is moeilijk te voorspsllen, hoe met name de Katholieke frac tie straks zal reageren, als het ont werp bij de Kamer zal zijn inge diend. Maar hoe onvoldoende zij dit ook zal vinden, bereikt is al thans, dat de deur nu open staat. Het beginsel van een kinderbij slag is erkend. Een volledige uit werking is werk voor de toekomst. Aan wie dit alles te langzaam gaat, worde de raad gegeven eens een vergelijking te maken b.v. met de schoolstrijd. Die heeft 40 jaar geduurd, alvorens gelijkstelling werd verkregen. Ruim 300 gezinnen dakloos rpE CATANZARO in Zuid-Italië zijn ruim 300 gezinnen dakloos gewor den, doordat een zware storm, ge paard gaande met regen- en hagel buien, hun huizen totaal vernielde of zwaar beschadigde. Vele dieren zijn omgekomen, en aan te velde staande gewassen is grote schade toegebracht. De schade langs de gehele Zuidkust wordt op 400 millioen lire geschat. Ten Zuiden van Cantanzaro is de spoorlijn over een afstand van acht kilometer weggespoeld.

de Stem | 1950 | | pagina 1