Avonturier Westerling toetssteen voor daadkracht republiek Indonesia Onze jongens in Indonesië Dramatisch afscheidsbezoek Solidariteit EVEN IGEL IK ER Vorst verdrijft voetbal ce hockey Marine-vliegtuig in de nabijheid van Den Haag verongelukt CUD-BREDANAAR ONDERSCHEIDEN fassel" 17 >TEL missen. „Zon peer!" zeggen de gedemobïliseerden DE TURK" ZORGT VOOR COMPLICATIES VAN INTERNATIONALE AARD Guerilla-oorlog in optima-forma Luitenant-vlieg er gedood Nog vorst Schotse tweeling komt terug naar Nederland Sensationele oplossing Van 5 jaar oude geheim Dit. jaar meer vrijstel lingen voor militaire dienst? Luchtrace Engeland- Nieuw-Zeeland Moedig optreden van Zeeuwsch-Vlaming 1690 paar nylonkousen op de verkeerde plaats Gemeente-ambtenaren en de 5 pet. Klaarheid in het drama te Den Helder Toen Engeland Sovjet-China erkend had.... Eens een vriend, altijd een vriend" MEJ Confuciaanse kalmte betrad de 65-jarige ambassadeur het hoge bureauver.rek van de 39-jarige Staats minister Hector McNeil. De Engels man schikte wat aan zyn das in klaar blijkelijke verlegenheid, verslikte zich Met, dit alles is volstrekt geen plei dooi geleverd voor het stopzet ten van alle critiek in eigen kring. Critiek is het noodzakelijke zuive ringsmiddel. Wie aan de publieke weg wil timmeren, moet ook een publiek oordeel verwachten. I kende beveelt fd aan voor het en KOKEN van Jammen. e, lv a a r d e. Invang 8 uur. Andergast in 71 I riandel. Har).* II een vrolijke l:d en de fijne I ovea 18 ja ar. lemde ster uit ^ing. Hij ver- ds filmwerk. 641-o uur en Zon- lenteren wij U |een waar ge- geschiedenis (12. Een film, jen Woensdag \y Lamour in jij es, liefde en 679-o 8 uur Hans in 681 -o ag 22 Januari \iraine Day in die U zal grond van op- bmingen, vecht Ivoor de liefde 14 jaar). I: uur, Henry lijk schone en br een zonda- plaatsloos 680-O uari. Aanvang reuer in ste rane Een e waardigheid, en diep bewo- e en oprechte i 18 jaar. y en Trevor nning, boeiend 8 jaar. 63,-o HOOFDPLAAT 701-O (s meest be- ontroerende chiedenis van tftijden. 640- an. 5 uur en wjj U Frank [Iz. in de grote 25 Jan. 8 uur In 't orkest van N DEK S EEN ir alleen ln haar te sabelen tegen- jam-Poe-Tchek en uit, dat deze heer ruien zal. ZESDE JAARGANG No. 1593 jitgave: NV Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureau' Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad: A F. J. Aernoudts, r J. v Hootegem. Mr Dr. J J M Mes, Mr H BL.de Rechter. Hoofd redacteur' J. J. H A Rruna Abonnements- oriis bu vooruitbetaling f 390 per kwartaal, post I 4 75 per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling* 0 3(1 Losse nummers 8 cent, l ostrek no 278841 Prijzen van buitenlandse ibonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 ZATERDAG 21 JANUARI 1950 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuws -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) CPREEK UIT INDONESIË gedemobiliseerde militairen over kapitein Westerling en tien tegen een, dat zij een enthousiast verhaal over deze man opsteken, de duim van hun rechterhand omhoog brengen en zeggen „zo'n peer!" Dit laatste betekent dan in doodgewone burgertaal: dat is een joviale vent! Niet iedereen denkt zo over kapitein Westerling, officiële instanties in den Haag en Indonesië vinden hem een bar-lastig heer, die heel wat complicaties teweeg brengt. Het avonturiers-leven, dat Westerling leidt, is een kolfje naar de hand van hen die uit Indonesië als militair terug kwamen en misschien ook van de militairen, die nog in „de gordel van smaragd" verblijven. Dat is zo menselijk als het maar zijn kan. Maar is deze menselijk heid juist? Feit is, dat kapitein Westerling de ogen van heel de wereld op zich en zijn strijdgroep heeft gevestigd. Voor de republiek Indonesia is het nu een soort ere-zaak geworden deze ex-K.N.I.L.-officier en zijn man nen tot de orde te roepen. Dat dit makkelijk zal gaan is aan twijfel on derhevig, want het legertje, dat Westerling om zich heen heeft verza meld, moet stevig bewapend en goed geoefend zijn. TTAPITEIN WESTERLING is Neder- lander, een zoon van een Neder landse vader en een Oosterse moeder. Om zijn bruine gelaatskleur hebben de militairen hem de bijnaam van „De Turk' gegeven. Hij is getrouwd met een Nederland- ge vrouw. Deze kapitein Westerling is bekend om zijn fanatieke manier, waarop hij opstandelingen mores leer de toen hij in Nederlandse dienst was. Hij trok de soldatenjas uit bij de souvereiniteitsoverdracht. Maar heeft hem sinds enige tijd weer aan getrokken. Vele groepen strijdlustigen die het met de republikeinen niet eens zijn, om zich heen verzameld (waaronder K.N.I.L.-militairen en le den van de Mohammedaanse strijd groep Darul Islam) en voert zo een guerilla-oorlog in optima forma tegen de republiek. de kop indrukken TX7AT wil de republiek Indonesia te- gen Westerling doen? Hei is deze vraag, die van republikeinse zijde door de Sultan van Djokja ais volgt is be antwoord: „Indien blijkt, dat Westerling en zijn troepen van plan zijn om in enig gebied van de R.LS. onrust te schep pen, zal het leger der R. I. S. paraat zijn en zal het vanzelfsprekend in staat zijn een dergelijke actie de kop in te drukken". Met betrekking tot de Darul Islam werd opgemerkt, dat deze kwestie zo wel militair als politiek dient te wor den opgelost. „Het gaat er om. het verschil te kunnen zien tussen de oor spronkelijke Daru! Islam en de Darul Islam, die gebruikt wordt als een scherm voor onrustverwekkenr' ac ties in het gebied der R I.S Hetgeen dan moet betekenen, dat zich bij de troepen van Westerling allerhande ongewenste elementen be vinden. AANHOUDEN! Hirschfeld, stelling heeft genomen tegen de actie-Westerling. WAT DOET U.N.C.I.? UET spreekt vanzelf, dat de repu- blikeinse pers zich niet onbetuigd laat. Zij eist, dat Westerling wordt aangehouden en laakt het ten scherp ste, dat een premier van een deel staat (Ausver Tjohernaminoto) con tact met Westerling heeft gezocht. Zij benadrukte overigens, dat de Nederlandse Hoge Commissaris, dr. TIET Australische lid van de U.N.C.I., Critchley, heeft verklaard, dat de activiteit van kapitein Westerling of ficieel niet 'n aangelegenheid van de U.N C.I. is en dat noch de Indonesi ërs, noch de Nederlanders het advies van de commissie gevraagd hebben, voor aangelegenheden betreffende de veiligheid. Hij zei, dat de commissie niets té maken had met aangelegenhe den van de Indonesische regering in zake de binnenlandse veiligheid, tenzij deze betrekking hadden op de repatri ëring van de Nederlandse troepen. Critchley deelde mee, dat de com missie Lake Success niet officieel op de hoogte had gesteld van de eis van kapitein Westerling, om erkenning van zijn troepen. Niet officieeldat betekent der halve, dat onofficieel over de actie van Westerling in diplomatieke kringen al heel wat te doen is. Hetgeen meteen betekent, dat de belangstellenden ge ïnteresseerd toekijken hoe het geval- Westerling zich zal ontwikkeien. A LLE voor Zaterdag en Zondag vastgestelde voetbalwedstrijden van de afdelingen Brabant en Zee land (ook de wedstrijden voor junio res) zijn afgelast. Ook de hockey-, korfbal- en hand- balwedstrjjden gaan niet door. De K N.V.B. neemt eerst hedenmor gen de bes'issing over het al of niet doorgaan van de competitie-wedstrij den in de le, 2e, 3e en 4e klas, zo vernamen wij gisteren bij informatie op het Bondsbureau in den Haag. Het meest waa'S"h"nl"ke is e-hter, dat ook de k N.V.B. zal besluiten de bal niet te laten rollen. EEN VAN DE TWEE gevangenen, ontsnapt op het perron van nel Utrechtse station, toen zij geboeid op transport zouden worden gesteld naar de straigevangenis te Alkmaar, heelt zich eigener beweging bij de Zwolse politie gemeld. DE ANGLICAANSE bisschbp van Koenming (provincie Yoennan), Quen- tin Hoeang, is door de Chinese com munisten gearresteerd. IN BELGIE is de benzineprijs ver laagd tot 5,20 B. frs. tegen ,05 B. frs. eerst IN HOTELS, café's en restaurant mo gen voortaan slechts bij wijze van „dienstbetoon", tabaksartikelen aan de clientèle worden afgeleverd. Hier voor worden tijdelijke labaksvergun- ningen verstrekt. VOOR DE Utrechtse Voorjaarsbeurs, die van 21-30 Maart a.s. zal worden gehouden, bestaat wederom, zowel in binnen- als buitenland, grote belang stelling. De stands, welke een geza menlijke lengte hebben van circa 11 k.m., beslaan een netto oppervlakte van ruim 43,000 M2. OOK DE tweede gevangene, die be gin van deze week op het perron van het Utrechtse station met zijn mede gevangene (die zich reeds bij de po litie heeft gemeld), is in Zwolle gear resteerd en opnieuw ingesloten. IN EEN opslagplaats van het Franse ministerie van Onderwijs brak brand uit. De brandweren van tien Parijse kazernes slaagden er na vier uur in het vuur te blussen. De schade wordt geraamd op 200 millioen frs. HET AMERIKAANSE ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege- deelt. dat Amerika de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije zal verbre ken. indien Bulgarije niet het ver zoek intrekt om de Amerikaanse ge zant te Sofia terug te roepen. DE werkgeversorganisaties in het ta xi- en huurautobedrijf hebben beslo ten het loon van de chauffeurs met twee gulden per week te verhogen, m"t terugwerkende kracht tot 1 Jan 1930 POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ca- meronia passeerde 19-1 Kaap Bon, Johan van Oldenbarneveldt 19-1 van Batavia naar Surabaja, Kota Inten Passeerde 19-1 Finisterre. Rijdt u vandaag en morgen ook zo? Wij hopen het voor u. Maar of het zo vlot zal gaan als deze Nederlandse schaatsenrijders in Noorwegen demonstreren, betwijfelen wjj toch wel even. De Nederlanders trainen op het ogenblik hard te Hamar voor de komende schaatskampioenschap pen. Van rechts naar links: Broekman, van der Voort, Langedyk en Huiskens. geldig tot Weersverwachting, Zaterdagavond: Af en toe wat bewolking, uroog weer. Matige wind tussen Noord en Oost. In de ochtend meest ma tige, later iiphte vorst. Heden: zon onder 17.07 uur en maan onder 20,55 uur. Zondag: Zon op 8.35 uur en onder 17.09 uur Maan op 19,31 uur en onder 22,08 uur. Maandag: zon op 8,34 uur en maan op 10,40 uur. TETS TEN ZUDEN van de „Haag- sche Schouw" en nabü de rijks weg Leiden-den Haag. is gisteren een „Firefly", van de Marine Lucht vaartdienst neergestort. De enige inzittende, de 40-jarige eerste luitenant-vlieger dr. A. Schuurman, uit den Haag, die door de aanraking van het toestel met de grond uit de machine is gesla gen, is daarbü gedood. Het toestel, dat laag over het net van de tramlijn Haagsche Schouw Wassenaar vloog, raakte met de vleu gel de grond, stortte neer, sloeg en kele malen over de kop en vloog in brand. Bij iedere buiteling vlogen er stuk ken van het toestel af. De piloot schoot er uit. Hij was bewusteloos en ernstig aan het hoofd gewond. Naderhand is hij overleden. Hij was getrouwd en had twee kinderen. Het ongeluk heeft op het marine vliegkamp Valkenburg diepe indruk gemaakt. Dr. Schuringa, die als hoofd IVET SCHOTSE gerechtshof, waar- voor de zaak van de Schotse twee ling Pamela en Patricia Hooper is behandeld, heeft na langdurige juri dische schermutselingen uitspraak ge daan over de vraag, of de vader of de moeder met de opvoeding van de meisjes zal worden belast. Bepaald is, dat de moeder met de zorg voor de meisjes zal worden be last; haar vader, een handelsman uit Glasgow, heeft echter het recht te eisen, dat de kinderen hun halve va- cantie met hem, hetzij in Groot-Brit- tannië of in Nederalnd doorbrengen. De tweeling was voor het proces naar Edinburgh overgebracht. De -meisjes zullen thans naar hun moe der in Nederland terugkeren. van het vliegmediseh centrum de ma mine-vliegers keurde, was bij alle marine-mensen zeer geliefd. Op het vliegkamp was hij een graag geziene gast. Sinds hij zijn marine-vliegbre vet behaalde, maakte hij geregeld vluchten om zijn vliegvaardigheid te onderhouden. Zo een vlucht maakte hij ook gisteren. IT ET MYSTERIE van de „Duitse schat" in het Brusselse depar tement van Financiën is heden na vijf jaar opgelost. Toen de Duit se bezetters de gebouwen van het Belgische ministerie van Finan ciën hadden overgenomen, hadden zij twaalf reusachtige safes in de grote kantoorlokalen geplaatst. Bij de bevrijding vertrokken zij haastig, doch niet zonder de sleu tels te hebben meegenomen. Daar er geen duplicaatsleutels van de safes waren, werd ten lan gen leste besloten de deuren open te breken Pas gisteren kwamen deskundigen, die dit werk zouden opknappen Zij slaagden, en een functionaris van het ministerie, gaf de talrijke journalisten het teken dat zij het gebouw konden betreden om het viif jaar oude geheim te aanschouwen. De safes waren leeg. Kamerlia Fens vraagt om gewijzigd schema TN VERBAND met het voornemen van de minister van Oorlog, om de voorjaarsploeg van de lichting 1950 niet onder de wapenen te roepen (en die van de najaarsploeg wei), heeft het Tweede Kamerlid Fens (Breda) de minister gevraagd een billijker schema op te stellen voor de hele lichting 1950, daar z.i de voorjaars ploeg te zeer bevoordeeld wordt bo ven de najaarsploeg. Hij vraagt o.m. (gezien de betrekkelijke geringe sterk te van het in 1950 benodigde aantal dienstplichtigen), incidenteel voor '50 een mildere toepassing te bevorderen van de bepalingen ten aanzien van uitstel ten behoeve van voort te zet ten studie en ten aanzien van de broe- dtrdienst en wel zodanig, dat vrij stelling van werkelijke dienst wordt verleend aan dienstplichtigen, afkom stig uH gezinnen, waarvan reeds een zoon in werkelijke dienst is of was. Rechts: Willy Herwegh, Dorpstraat K 16 te St. Kruis, is al ruim twee jaar als chauffeur in Buitenzorg. Onder: Piet v. d. Sok, uit Zundert doet in Bandung zijn plicht als M.P.-er. K. L. M. doet mee TYE K.L.M. heeft voorlopig ingeschre ven voor de „Centennial Air Race" die in 1953 zal worden gehouden over het traject Londen-Ciiristchurch (N.- Zeeland) De inschrijving geldt de zogenaam de handicap-wedstrijd. Zoals men weet bestaat deze nieuwe luchtrace uit een snelheidswedstrijd en een handicap wedstrijd, evenals de Melbournerace in 1934. De definitieve deelneming van de K.L.M. zal afhankelijk zijn van de voorwaarden die worden gesteld voor de handicap-race. Het is nog niet bekend met welk type vliegtuig de K.L M. in dat geval aan deze wedstrijd zal deelnemen. Wel ligt het in de bedoeling, om, evenals dit met de „Uiver" het geval was in 1934, op deze vlucht lading te vervoeren. Onder: Korp. Wim Kloek, Leem- berg A 130, te Ossendrecht, in de omgeving van Paiembang: een vriend van groot en klein. Simon F. Boons, Emmaweg 13, te Madè, diende in Bandung als para chutist. OIJ DE VISITATIE van een uit Ne derland komende auto aan de grenspost bij Bettignies, bij Maubeu- ge, hebben de douane-beambten onder de zitting en in de rugleuningen van de auto 1600 paar nylonkousen ont dekt. Auto en kousen zijn in beslag genomen. Het totaal heeft een waarde van ongeveer f 16.000. tiet hoofdbestuur van de Neder- landse Bond van Gemeente amb tenaren heeft zich tot de centrale or ganisatie der overheidsdienaren, het Ambtenarencentrum, gewend (.iet het verzoek bij de regering erop aan te dringen om de 5 pet., die aan het rijkspersoneel en ook aan het perso neel der lagere publiekrechtelijke li chamen wordt uitgekeerd, mede aan de gepensionneerden toe te kennen. F)E BIJ VELEN bekende oud-Breda- naar, le luit. der infanterie G. J. Plasman van I43 R.I. (vredesgar- nizcen Bergen op Zoom), alsmede de dienstplichtige soldaat le klasse Frars Wolfert, Buiter weg 14 te Axel, werd bij Kon. Besluit van 14 October 1948 het bron" en kruis toegekend. Het werd hen 7 Januari j.l. plechtig te Bandoeng uitgereikt. Op Zaterdag 7 Januari 1950 voor het front van zijn bataljon, heeft luite nant-kolonel Malta op het sportter rein te Bandoeng, tegenover het kam pement var. Inf. VIII de onderschei dingen uitgereikt. Het feit. dat dit bataljon „en roüte" is naar Batavia, om 11 Februari met de „Kota Inten" naar Nederland te repatriëren (aankomst vermoedelijk 1 Maart, daar dit schip langzaam vaart en er 27 a 28 dagen over doet) was oorzaak, dat de plechtigheid een sober karakter droeg. Doch officieren van het bataljon, persoonlijke vrien den en kennissen, woonden de plech tigheid bij. Te 9 uur arriveerde luit.-kol. Malta in gezelschap van de luit.-adj. op het terrein, alwaar ce in carré opgestelde troepen dcor le luit. L. v. d. Drift aan de corpscommandant weiden gemeld. Na de gebruikelijke begroeting voigde de inspectie, waarna de ban werd geopend. Terwijl de troepen het geweer presenteerden en alle aanwe zige, niet ingedeelde militairen het sa luut brachten, werden door de luit.- adj. de beide Kon. Besluiten vooi ge le-en. Uit de considerans bleek, „dat luite nant Plasman deze hoge onderschei ding verdiend had door zijn moedig optreden tegenover de vijand. Op !2 October 1948, optredend als comman dant van een patrouille van vijf man, toen deze nabij de kampong Tarikolot (West-Java) op een vijandelijke groep van ongeveer 25 man stootte, gaf nij onmiddellijk het bevel tot de storm aanval, terwijl hij daarbij de vijand misleidde door het in zijn commando's te doen voorkomen, alsof een volled'ge compagnie tot zijr. beschikking stond. Door deze vastberaden aanval, waarbij hij zélfoverging, sloeg de vijand op de vlucht daarbij hardnekkig achter volgd door zijn véél kleinere groep Twaalf man sneuvelde aar. 's vijands zijde en wapens en munitie werden buitgemaakt Soldaat Frans Wolfert had het Bron zen Kruis verdiend „door bij datzelfde optreden, toen de munitie van de lui tenant opraakte en deze daardoor in een hachelijke positie geraakte, zich tussen zijn commandant en een vu rende aanvaller te plaatsen en daar door het leven van deze officier te redden en deze tegenstander neer te leggen," TOESPRA4K CORPS- COMMANDANT. I UIT.-kol. Malta hield vervolgens een toespraak en begon met erop te wijzen, dat door velschillende omstan digheden de uitreikingsplechtigheid niet kon geschieden, zoals dat was voorgeschreven. Van gen.-majoor En gels was toestemming verkiegen, deze uitreiking tóch te doen plaats vinden. Het verheugde spr., dat zij kon ge schieden voor zijn bataljon. Het betrof hier een be:oepsofficier en een dienstplichtig soldaat, die in militaire dienst was, doordat de Ne derlandse wet hem hiertoe verplicht te. „Wanneer ik straks deze onderschei dingen zal opspelden, dan decoreer ik daarmede het gehele bataljon op sym bolische wij'e. Niet elk dapper feit treedt r.u eer.maal in het licht, maar het is een goed bataljon, dat zulke mersen voorbrengt", aldus luit.-kolonel Malta Na beiden, mede namens gen.-ma joor Engels gelukwensen te nebben aangeboden, spelde de corpscomman dant luitenant Plasman en soldaat Fr Wolfert het ère-metaal op de borst. Allen waren daarop in de gelegen heid, om de gedecoree:den hun per soonlijke gelukwensen aan te bieden, Later in de ochtend volgde een ge zellig samenzijn in de officiersmess aan de Houtmanstraat. TN HET DRAMA te Den Helder, waarbij het uit vader, moeder en kleine bestaande gezin door gas het leven verloor, is klaarheid gebracht door de deskundige dr. Hulst uit Lei den Hij heeft kunnen constateren, dat het 1,5 jaar oude dochtertje door een hersenafwijking een natuurlijke dood is gestorven. De Justitie neemt aan, dat de vader uit radeloosheid over de dood van zijn dochtertje daarna zijn vrouw en zichzelf van het leven heeft beroofd. gEN ZWARTE BUICK SEDAN stopte voor het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken. De hoffelijke en ontwikkelde Dr Cheng Tien- hsi, ambassadeur van het nationalistische China, stapte uit om een ver klaring van de Britse regering te komen aanhoren. „Haar zeldzame welwillendheid en natuurlijke gratie «Treffen diep het hart van een oud volk" «aijivciijiwc VC11CKCX1XXC1U, verwmus zxvii bfy1?? geest weer teen hij een officieel stuk begon vooi n eikaars cigaretten te lezen, waarin werd medegedeeld rookten. f i Poesen leerde Ame- dat Engeland het communistische Chi- "kaanse Strikes uit een rie- na erkende en het ontslag mededeelde Jen koker. Tussen de rookwolken haal- van de ambassadeur van het natio- e cjeng bedroefd herinneringen op nazistische China. Cheng interrum- aan. de tijd, toen het in het Westen peerde met een vriendelijk gebaar van mo(je was, Sjek en het zijn knokige, ivoorkleurige hand. nationalistische China te prijzen voor Kuiten „Later kunnen wij over zaken spre- !j?n ^e.er|t.an^ de Japanners. /te vereezeHen ken", zei hij. „Laat ons eerst als vrien- Wat had Shakespeares Marcus Anto- deur te vergezellen, den spreken". mus _p0k^ weer gezegd over de ver- NIEMAND ZO MOEDIG. vlijmscherpe pijl af: „In mijn land hebben wij een soortgelijke zegswijze: eens een vriend al.ijd een vriend" Toen ze tenslotte terzake kwamen verklaarde McNeil aan vriend Cheng dat Engeland „de facto", dus in feite contact zou onderhouden met de na- tionalis'en op Formosa, laatste wijk plaats van het nationalistische China Cheng en zijn staf zouden drie maan den hebben om de statige ambassade op Portland Place te Londen te ont ruimen, voor de communisten er zou den binnentrekken. Daarna zouden Je nationalistische vertegenwoordigers als ze gastvrijheid behoefden, als bal lmgen in Engeland- kunnen blijven. Het werd voor de vrienden tijd oir afscheid te nemen. Cheng beloofde McNeil een exemplaar van zijn boek „Chi-a, gevormd door Confucius" mei inscriptie te zullen zenden. McNeil ^LS EEN VRIEND had Cheng, daar toe begeesterd door de Britse ede.moedigheid ten opzichte van Chi- na door het fonds „Verenigde Hulp aan Chi..a eens een gedicht gewijd aan de presidente van het fonds, La dy Cripps. „Millioenen Changs en Wangs willen bassadeur blijven noemen? moorde Cesar? „Maar gisteren had Cesars woord nog tegen de „wereld kunnen klinken. Nu ligt hij daar „En niemand is zo moedig hem te eren' McNeil richtte zich herhaaldelijk to Cheng als „Mijnheer de Ambassadeur" Tenslotte vroeg de Chinees beleefd- ..Maar hoe kunt U mij hierna nog ara- Pijnlijk „ALS GIJ CESAR EERT..." °Pen armen getroffen antwoordde McNeil: „Eens „Albions vrouwelijke gezante ambassadeur altijd ambassadeur" rj)E VOLGENDE DAG sprak Cheng in de met tapijten behangen ont vangstzaal van zijn ambassade min der subtiele, maar niet minder wijzi woorden. De Britse erkenning van rode China, zeide hij „s;aat gelijk me ons te begraven, terwijl wij nog ze ker in leven zijnEerbewijs aat macht en geweld is zeer gevaarlijk. want als gij Cesar eert. zult gij Ce sars hebben en, wat erger is. hu omhelzen. Glimlachend schoot de Chinees een slechte nabootsers.... Èr zal een dag AMBASSADEUR CHENG Wat zei Marcus Antonius ook weer? komen, dat gij ons weer nodig hebt Hjj had nog een iaa.ste plicht ;e vervullen als ambassadeur. In op dracht van Formosa schonk hij een >edrag ter waarde van 200 gulden /oor medische hulp aan de reusachti- ;e panda, in 1946 als bewijs van /riendschap door het nationalistische Jhina geschonken aan de Londense iierentuin. Aldus het verhaal van een drama- isch afscheid van een sympathiek man, in het weekblad Time, j?R IS de laatste tijd weer veel te doen over benoemingen. Er zijn groepen, die vinden, dat ze mis deeld worden bij het vervullen van burgemeestersvacatures. Er is in de Zuidelijke provincies het een en an der te doen over de bezetting van politiële en justitiële plaatsen. Er zou hier achteruitzetting van de katholieken dreigen. Het is bij zul ke vraagstukken altijd hachelijk met statistieken en percentages te werken. Men kent dikwijls niet de ondergronden en achtergronden van bepaalde benoemingen. Men vergeet al te licht, dat er een heel samen stel van factoren bij zulke vraag stukken meespeelt. Het is vaak ook een traditie, welke hierbij een rol speelt en welke een zekere bevol kingsgroep vooral gestuwd heeft in de richting van bepaalde beroepen. We weten, hoe de achteruitzetting van de katholieken in het verleden hen vooral een uitweg heeft doen zoeken in handel en bedrijf. De aan dacht werd niet getrokken naar ambtelijke beroepen. Ook is er ge slachten lang achterstand geweest wat betreft de universitaire stu diën. We zijn dat snel aan het in halen, maar het blijft niettemin een proces, dat niet in enkele tientallen jaren is afgewerkt. gén factor, die bij dit alles mede in het geding is, mag wel eens speciaal naar voren gehaald wor den, dat is namelijk een gebrek aan groepssolidariteit. Men weet, dat er bevolkingsgroepen zijn, die deze so lidariteit bijzonder sterk geculti veerd hebben. Slinkend in getal, weten ze toch aan heel wat sleutel posities vast te houden. Dat is ook georganiseerd in bepaalde verban den, welker leden elkaar steunen door dik en door dun. Het merk waardige nu is, dat de katholieken daartegenover zo sterk zijn in het elkaar afbreken. Het is, of velen tegenover andersdenkenden zich echt „flink" willen tonen: „Ik ben nu wel katholiek, maar dat verhin dert mü niet, mijn voormannen af te breken, hun verdiensten te klei neren, hun fouten en hebbelijkhe den extra dik te onderlijnen".... We weten allemaal wel iets te zeg gen over onze priesters. We veron derstellen al heel gauw van onze politici, dat ze met hun harde wer ken bijbedoelingen hebben. Ge rechtvaardigde ambities worden uitgelegd als ontoelaatbaar egöis- me: „Ja, ja, ze willen er allemaal beter van worden", 'n Hoogleraars benoeming ondervindt al te dikwijls een meesmuilend commentaar. Voormannen in de sociale orga nisaties hebben eveneens vaak te kampen met schampere critiek. En „de anderen" mogen ons met al dat critiseren erg breed en objectief denkend vinden, ze trekken met een de conclusie, dat de katholie ken toch geen geschikte mannen hebben voor die-of-die plaats. Terwijl de goed georganiseerde stille verbanden er wel voor zor gen, dat ze candidaten in petto heb ben, welker bekwaamheid ze eens gezind naar buiten propageren. We willen deze critiek echter bin nen de juiste bedding houden. We waarschuwen tegen de hebbelijk heid, om bij voorbaat de kwaadste uitleg der feiten tot uitgangspunt te nemen, als het onze voorman nen op allerlei terrein betreft. Heus, een beetje meer solidariteit onder ons katholieken ware geen overdre ven weelde. Tussen onderlinge ver goding en hatelijke critiekzucht ligt een gezonde tussenweg. Laten we die bewandelen. We verstrekken „de anderen" dan geen motieven (of voorwendsels), om zekere ach terstanden bij benoemingen te be stendigen. Voor de Internationale Bidweek is de Intentie voor 22 Januari: Mogen alle christenen van Amerika één worden in het geloof en de 'ei ding volgen van de Plaatsbekleder van Chris tus. De Intentie voor 23 Jan. is: Mogen de katholieken alles vermijden, wat de terugkeer der afgeschei denen zou kunnen belem meren. MUZIEKCONCOURS TE GILZE Door de R.K Bond van Harmo nie- en Fanfaregizelsshappen ln net Bisdom Breda zal te Gilze een diocesaan bondsconcours, worden georganiseerd op Zondag 18 en Zondag 25 Juni Gilze is niervoor dit laar gekozen, tn verband met het eeuwfeest van de narmonle St. Cecilia, dat gevierd wordt op 24 en 25 Juni en op 1 en 2 Juli Te vens is daar een internationaal festival aan verbonden.

de Stem | 1950 | | pagina 1