Ha de ATOOMBOM: WATERSTOFBOM S.D.»chef Harders hoorde 20 jaar tegen zich eisen Prinsesje Margriet 7 jaar Rood Stille plechtigheid aan de Nederlands-Belgische grens op snee Als gij de vrede wilt Middel om de Sovjet-Unie tot overeenkomst over wapen-controle te dwingen? Eén bom vernielt, 80.000 H.A. Telefoneren vanuit de trein Finland zal Sovjet-eis „beleefd afwijzen" De Nederlands- Belgische waterwegen Generaals-schandaal in Frankrijk Sabotage bij Franse spoorwegen neemt t.oe Zij gaven hun leven in Indonesia Iets kouder Gevallen Nederlandse militairen en verzets lieden uit Frankrijk overgebracht Aartshertog Karei van Habsburg huwt Belgische prinses Dodenschip in baai van Neustadt gelicht Culturele Benelux- avond in Merxem Moord op Bredase apotheker Bicknese Voor Bijz. Gerechtshof MENSEN WERDEN NEERGESCHOTEN OF HET BEESTEN WAREN Wel zeer tragisch ZESDE JAARGANG No. 1590 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureau- Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. H B Lde Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 18 JANUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per ra/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) *TA DE ATOOMBOM, DE WATERSTOFBOM. Het gaat wel vrolijk toe, in onze „vredelievende" wereld. Want nadat de Sovjet-Unie met veel tam-tam de Ver. Staten schaakmat heeft gezet, door te zeggen ook atoom-bommen te kunnen produceren, hebben de wetenschapsmannen in het land van Uncle Sam, zich naarstig gezet aan het uitvinden van een nog gevaarlijker wapen om daarmede de Sovjet-Unie weer een slag voor te kunnen zijn. En zij zijn geslaagd. Hetgeen in politieke taal betekent: Moskou wees voorzichtig, mocht je te stoutmoedig worden en met atoombommen gaan strooien, dan hebben wij hier in Amerika wel een middel om je een lesje te geven. De nieuwe bom is dus niet alleen te zien als een element in de koortsachtig doorgaande hyper-bewapening van grootmachten, maar ook als een stok achter de deur. Zal ze als het laatste effect hebben? een oppervlakte van ongeveer 80.000 H.A. en het vliegtuig, dat de bom zal afwerpen, zal waarschijnlijk vernie tigd worden, samen met zijn beman ning, daar men geen tijd zal heb ben om uit de vernielingszone te ge raken. Twee duizend dergelijke bom men zouden volstaan om onze ganse planeet te verdelgen. De kosten van een waterstof-atoom bom zouden 200 millioen dollar be dragen. hetgeen aanzienlijk minder is dan het bedrag, benodigd voor het maken van de eerste atoombom. SCHRIKT MOSKOU? De ATOOMBOM Is nog maar een onschuldig ding, vergeleken bij de waterstofbom. De bom ontwikkelt een hitte van II millioen graden. Door deze bom zou alles vernietigd worden over DE Nederlandse Spoorwegen laten nu nieuwe rijtuigen bouwen voor expresse-treinen. Deze rijtuigen wor den voorzien van allerlei modern com fort, o.a. van een telefooncel, waar de reizigers hun telefoongesprekken over het gehele land moeten kunnen voeren. Het eerst zullen deze rijtui gen lopen in de speciale Diesel-elec- trische treinen op de trajecten Am sterdam—Enschede, Amsterdam—Maas tricht en Rotterdam-Den Haag—Leeu- warden-Groningen. Later wellicht ook in de D.S.-treinen Amsterdam- Vlissingen. De N. S. hopen nog in de loop van dit jaar het eerste van deze nieuwe rijtuigen op de lijn Amster- dam-Enschede in dienst te stellen. Maar de technische deskundi6en van de P.T.T. schudden nog het hoofd, zo schrijft het Handelsblad. Volgens hen zijn nog te veel problemen op te lossen, om zekerheid te kunnen geven. ming met de vervaardiging der nieu we bom te wachten totdat gebleken is, dat nieuwe pogingen om met de Sov jet-Unie tot overeenstemming te ko men, resultaat-loos zijn gebleven. Er wordt sterke aandrang op Truman uitgeoefend, opnieuw contact met Mos kou op te nemen, eventueel via de Verenigde Naties. LILIENTHAL GING HEEN. y AL MOSKOU schrikken van de nieuwe Amerikaanse uitvinding? Men hoopt het in de Ver. Staten. Men hoopt zelfs zeer stellig, dat de Sov jet-Unie met de waterstofbom op de achtergrond te brengen zal zijn om tot overeenstemming te komen over een internationale controle op alle wapens voor massa-vernietiging. In de Ver. Staten bestaat er een sterke stro- TN DE commissie voor de atoom- enrgie zijn de meningen over de nieuwe bom verdeeld. De voorzitter dier commissie, David Lilienthal, heeft zelfs ontslag genomen als zodanig, daar hij de fabricage van de bom beschouwt als een middel tot volke renmoord. De algemene verwachting is, dat Tru man de eerstkomende twee of drie weken het besluit zal nemen of de Ver. Saten al dan niet tot vervaardi ging van de waterstof-bom zullen overgaan. A LLES WIJST EROP, dat het Finse antwoord op de Sovjet-Russische nota tot uitlevering van 300 „oorlogs misdadigers" een „beleefde afwijzing" zal bevatten. De Finse grondwet voor ziet namelijk in het verlenen van asyl aan politieke vluchtelingen en vele van de gevorderde vluchtelingen zijn personen uit de Sovjet-Unie. Verschil lende der door Moskou geëiste perso nen hebben Finland reeds verlaten, heeft het onderzoek uitgewezen, eni gen waren reeds uitgeleverd, naar 39 is tevergeefs gezocht, terwijl boven dien de lijst van gevraagde personen dubbele namen bevat. Besprekingen te Den Bosch TIET Nederlandse gedeelte van de Commissie voor de Nederlands- Belgische waterwegen, bestaande uit de heren Steenberghe, Brautigam en Crone, heeft te 's-Hertogenbosch be sprekingen gevoerd met het provin ciaal bestuur van Noordbrabant en de deskundigen, die het provinciaal bestuur zich heeft toegevoegd, alsme de met vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noordbrabant. U)E FRANSE minister-president, Bi- dault, heeft ingestemd met een eis tot instelling van een officieel onder zoek naar „het generaals-schandaal". waarbij een man, die voor de oorlog twee jaar in de gevangenis zat en in 1948 het Legioen van Eer kreeg, ervan beschuldigd wordt geheimen betref fende Indo-China te hebben verkocht. In de commissie van onderzoek zitten geen communisten. QABOTAGE op de spoorwegen in Frankrijk nemen toe. Zoals wij reeds schreven is de ontsporing vah de sneltrein Parijs-Straatsburg, (Zon dag bij Chalons), aan sabotage te wijten. Hetzelfde geldt voor de ont sporing van de sneltrein Parijs-Brian- co, eergisteren in het station van Li- vron, een belangrijk knooppunt in de streek van Valence. En gisteren zijn er sabotage-pogingen ontdekt op de lij nen in het Oosten. Deze pogingen had den ten doel een wisselpost en een seinpaal buiten werking te stellen, respectievelijk bij het station Parijs- Oost en in het station te Hargarten op de Ujn Thionville-Saargebied. pE REGERING maakt bekend, at tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: H. Broekaart uit Venlo. Kon. Ned. Ind. Leger: Sold. D. Deo. Sold. J. Beer, bei den uit Indonesië. Kapt. vlieger, waarnemer M. Stumpff uit Amsterdam. R. L P. EEN 33-JARIGE boerenknecht, is, toen hij de onbewaakte overweg in Edam per fiets passeerde, door de trein gegrepen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van één kind. IN LEEUWARDEN verhoogt rren de gasprijs niet, zoals in de meeste plaat sen gebeurt, maar gaat men over tot een verlaging van een halve cent pe rM3. Voor hen, die een verbruik heb ben van meer dan 150 M3. per maand, bedraagt de verlaging 2,5 cent. HET Concertgebouw-orkest gaat in September naar de Ver. Staten en Ca nada. VOOR HET overvallen van een taxi chauffeur te Rotterdam is de 17-ja- rige loswerkman P. B. uit Enschede tot 2,5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zijn 19-jarige maat J. van N. uit Goes kreeg 1 jaar en 3 maanden en de derde dader, de 24-jarige J. V„ uit Eindhoven, 1 jaar, waarvan 6 mnd. voorwaardelijk. TUSSEN 20 April en 5 Mei zal in de Ver. Staten een grote Nederlandse Jaarbeurs worden gehouden. Het plan daartoe is door de Nederlandse rege ring aanvaard. OP 17 EN 18 MAART zal het vierde economische Benelux-Congres te Brus sel worden gehouden. HET TWEEDE KAMERLID dr. W. de Kort, te Goirle, is benoemd tot lid van de commissie die de minister zal adviseren over het gedrag der mili tairen in de bezettingstijd, die in aan merking komen voor pensioen. BIJ DE voortgezette debatten over de Koningskwestie is in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, een motie van socialistische en libe rale zijde verworpen. Het doel der motie was de tekst van het wetsvoor stel voor te leggen aan de Raad van State. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ca- meronia passeerde 17-1 Kreta, Kota Inten passeerde 17-1 Dover. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enkele regen- of sneeuw buien. Later verspreide opklarin gen Matige tot zwakke wind tus sen Noord en Noordoost. Tempe raturen iets boven het vriespunt. Heden: Zon onder 17,02 uur en maan onder 16,51 uur. Donderdag: zon op 8,39 uur en maan op 9,51 uur. AAN DE Nederlands-Belgische grens te Esschen, heeft gisterenmiddag een stille, doch treffende plechtigheid plaats gehad. In het kader van de uitwisseling der in de oorlog gesneuvelde mili tairen en verzetslieden, is nadat na genoeg alle Franse militairen, welke in Nederland in de Meidagen van '40 hun leven voor de verdediging van ons vaderland gegeven hadden, door de dienst Identificatie en Berging der K. L. naar Frankrijk zijn overbracht het eerste transport van Nederlandse militairen, die in Frankrijk in de strijd bleven, ontvangen. Voor deze plechtige ontvangst wa ren vele autoriteiten uit Nederland, België en Frankrijk aanwezig, o.m. Luitenant-Generaal Sitsen, Comman dant van het 3e Gewest; de Comman dant van de dienst Identificatie en Berging, Majoor van Luyck; de bur gemeester van Roosendaal, de heer Freyters; de burgemeester van Es schen, de heer E Diercksens; de Com mandant der Belgische deputatie, Ko lonel Tirremans. Op Nederlands grondgebied stond een groot detachement militairen, gro tendeels van de Stormschool te Roo sendaal aangetreden, terwijl een de tachement Gendarmerie uit Antwer pen, op het Belgische hun raluut aan de gevallen bondgenoten bracht. Bij het overtrekken van de grens, presenteerden de Belgische gendarmen de geweren, roffelden tambours een treurmars en bliezen trompetters een laatste saluut in lange, melancholie ke tonen. Even over de grens hield de grote wagen van de Franse bergingsdienst stil en nadat even tevoren een twee tal hoge Franse civiele en miltaire autoriteiten waren verwelkomd werden op de kisten achter in de wa gen kransen gelegd, de eerste door burgemeester Freyters, namens Roo- sendaal,de tweede door de Luitenant- Generaal Sitsen, namens de Neder landse militie, en de derde door de Commandant van het garnizoen Roo sendaal. A AN de ene kant van de grens paal de Belgische en aan de andere kant van de paal de Ne derlandse ere-wacht. Strak in de houding: de Franse wagen pas seert de grens. V Toen deze bloemengroet in alle stilte was geschied, werd door alle officieren het ere-saluut gebracht on der het blazen van ,De Laatste Post". Hiermede was de korte overdracht, zonder woorden, naar met een dank baar, medelevend gebaar, gebeurd en begaven de auto's zich na een korte onderbreking in de Engelbrecht van Nassau-kazerne te Roosendaal naarAmersfoort, alwaar de gevallen helden een waardige rustplaats op Ne derlandse bodem zullen krijgen. 19 Januari 1943 ontving het Nederlandse volk met grote blijd schap het bericht, dat Prinsesje Margriet in Canada was ge boren. Het Prinsesje is nu al een flink meiske, maar met Volendammer popjes speelt zij nog wat graag, zoals boven staande nieuwste foto laat zien. AP HET historische Kasteel van Be- loeil in de Belgische provincie Henegouwen, is door Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, het huwelijk ingezegend van Aarts hertog Karei van Habsburg, zoon van wijlen Keizer Karei en Keizerin Zi- ta van Oostenrijk, en Prinses Yolan- de, dochter van de Prins de Ligne, de ambassadeur van België te New- Delhi en de Prinses de Ligne. Aartshertog Karei werd als vijfde kind op 10 Maart 1918 te Wenen ge boren. Na de revolutie van 1918 bleef de keizerlijke familie in Oostenrijk tot het verbanningsbevel van April 1919 haar dwong naar het buitenland te vertrekken. Aartshertog Karei studeerde te Leuven rechten en politieke weten schappen en promoveerde te Quebec. TVUIZENDEN lijken van voormalige gevangenen uit Hitiers concen- trateikampen, die vijf jaar hebben ge rust in de romp van een gezonken schip in de baai van Neustadt, zullen binnenkort hun laatste rustplaats vinden op een Duitse begraafplaats. Speciaal uitgeruste Duitse schepen zijn er in geslaagd het 2650 ton me tende schip Thielbeck, dat met dui zenden gevangenen uit concentratie kampen aan boord in de laatste dagen van de oorlog coor Engelse bommen- werpi-rs tot zinken werd gebracht, te limit er- „Zondvloed" behaalde succes ¥N DE ZEER intieme en artistieke schouwburg te Merxem had de slotzitting plaats van het toneeltour- rooi, ingericht door de A.C.W. Mer xem. onder de bescherming van het ge meentebestuur en o.m. bijgewoond door oud-minister Marck. Het woord werd er gevoerd door Drs, L Lockefeer uit Hulst, die in een gloedvolle, warm toegejuichte rede de samenwerking op cultureel gebied tus sen Noord en Zuid bepleitte. Senator Jespers, de ere-voorzitter van het A.K.T.V. die een sterk be leefd katholiek toneelleven bepleitte, Opmerkelijk was, dat op dit Vlaamse toneelconcours zes Noordnederlandse toneelstukken ten tonele werden ge bracht en een blijspel van Molière: De Burger-edelman. De groep „St. Franciscus" behaalde met „Zondvloed' van Louis Lockefeer een prachtige tweede prijs onder de zeven mededingenden, terwijl bij de prognostiek, uitgebracht door het volk, „Zondvloed" als eerste werd geklas seerd. Naast Lockefeer werden op dit con cours gespeeld: Fabricius en Antoon Coolen. De opvoering van „Zondvloed" werd ook door de schrijver bijgewoond, die vol lof was over de wijze, 'waarop deze groep „Zondvloed" ten tonele bracht. Dezelfde groep kondigde voor het vol gende seizoen reeds met veel enthou siasme een opvoering op van „De Haven" van dezelfde schrijver aan. Z.K.H. Prins Bernhard bood gisteren een vaandel aan, aan de Landmacht der Ned. Antil len te Willemstad op Curasao. Dit vaandel is sedert vele honderden jaren het eerste, dat niet met een W doch met een J is geborduurd. Verder is dit het eerste vaandel dat na dc oorlog wordt uitgereikt. He1 werd geheel met de hand ver vaardigd uit echt zijden vaan deldoek en er werd uitsluitend echt goud met echte zijd: in verwerkt. Het geheel werd vervaardigd door de fa. J. P. Mol N.V., te Breda. JU1ET IK, MAAR MIJN „DIENST" STAAT TERECHT", meende Hans 1 Ernst Harders, 44 jaar oud, gisteren voor het Bijzondere Gerechts hof in Den Bosch. Daarmee bedoelde hij dan de Aussendienststelle van de S.D. in dezelfde stad, waar hij in 1944 ruim negen maanden als hoogste verantwoordelijke chef angst en beven, bloed en tranen over geheel Noord-Brabant had verspreid. Daarom meende het Hof toch maar niet de Dienst doch Harders persoonlijk aansprakelijk te moeten stellen en de advocaat-fiscaal eiste 20 jaar met aftrek. Voor de sluipmoord op de Bredase apotheker Bicknese op 14 Juli 1944, was deze „kille politie-dienaar", die bij herhaling de president te vergeefs een beroep op .menselijke gevoelens" liet doen, verantwoorde lijk. Ditzelfde kan worden gezegd van de afschuwelijke repressaille- moord op de burgemeesters van Asten en Someren en van meerdere tientallen fusillades, ten uitvoer gebracht in Westerbork of Vught. maar weinig af en.... dus kon hij geen verantwoording aanvaarden! De president vond, dat op deze ma nier toch wel heel erg lichtvaardig werd omgesprongen met mensen-le vens Zo was dat in verbijsterende mate het geval met de 34 arrestanten, die binnen enkele dagen naar Vught werden overgebracht, terwijl Harders wist, dat ze daar als repressaille op de gelukte aanslag op de landwach- ter „De Kin", meedogenloos zouden worden neergeknald Deze 34 mensen waren aan de aanslag geheel on schuldig. Bovendien stond helemaal niet vast, dat het illegalen waren. Daar ging een groot deel van de woordenstrijd tussen het Hof en de verdachte en tussen de advocaat-fis caal en de verdediger over: is repres saille geoorloofd? Uit allerlei uit spraken en arresten kwam vrijwel onomstotelijk vast te staan, dat repres saille in de vorm van „Silbertanne- moord" (Doodgewoon sluipmoord, zei LICHTVAARDIG SPEL MET MENSENLEVENS. tTARDERS beriep zich op zijn chefs tot en met Rauter in hoogst eigen persoon, toen het er gisteren om ging zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken voor de gevolgen van het schrikbewind, dat de Aussendienst stelle in 1944 voerde. Ook zijn ondergeschikten, de z.g. Sachbearbeiters Haas en Hoffmann, wilde hij graag een deel van de last mee laten dragen door te vertellen, dat een onderzoek in een bepaalde zaak door hen steeds werd besloten met een proces-verbaal, waarin een „straf-voorstel" als slotaccoord was opgenomen. Ze waren, zo zei hij, zo volkomen „betrouwbaar", dat de hand tekening van hem, Harders, steeds zonder aarzelen als bekrachtiging kon worden toegevoegd. Maar van die za ken zelf wist hij, Harders, dan meestal de president) misdadig is. De manier, waarop de slachtoffers werden „uit gezocht" was dat niet minder trou wens. Als iemand maar niet tegen de Duitsers was oftewel Deutschfreundlich dan gebeurde hem niets. Werd door een „betrouwbaar" man het tegen deel beweerd over een bepaald man, dan gaf Harders, zo nodig bereidwil lig zijn fiat voor een moordaanslag of een arrestatie. Na zo'n arrestatie was Duitsland dan weer een „Todes-kan- didat" rijker geworden. Maar Harders had, zo meende hij, zijn plicht ge daan TODESKANDIDATEN. TTIJ oordeelde het dus zijn plicht om als repressaille voor een aanslag op en Duitser in overleg met Stöv- sand een lijst van drie Bredanaars op te stellen, die moesten worden ver moord. Drie S.D.-ers, Besteman, Boer en Dijkstra, moesten het „opknap pen". Ze werden daartoe in een bur gerpakje gestoken, moesten hun pa pieren inleveren (je kon immers nooit weten, of de Nederlandse politie niet zou ingrijpen, als er wat „verkeerd" ging!) en ze kregen van Harders een auto te leen. Daarvan erd veilig heidshalve het nummerbord vervalst. In de winkel van Bisknese is er niet veel meer gezegd dan: „Is u de apotheker Bicknese?" en toen er vragenderwijs „Ja" op werd geantwoord, werd de ongelukkige met twee revolverschoten in zijn eigen huis vermoord. Dit was dan een van de adv.-fiscaal erover, dat hij dus wel degelijk de zelfstandige macht be zat om opdrachten te geven. Welnu, dit gevoegd bij de telkens weer op duikende omstandigheid, dat Harders het vrijwel nooit de moeite waard vond om de slachtoffers persoonlijk te verhoren en in aanmerking geno men, dat zo goed als nimmer ook niet bij z.g. officiële veroordelingen aan de Todeskandidaten gelegen heid werd gegeven om afscheid te nemen of ook maar een briefje als laatste groet te schrijven, was aan leiding tot een eis van 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek. ZELFS ONDERDUIKERS. TJET neerschieten was voor Harders een onbelangrijke zaak, een men senleven telde hij weinig of niets (als hij meende, dat zijn chefs iets „mooi" vonden dan vond hij zelf het al „prach tig") en voor fusillades of Silbertan- ne-moorden maakte hij zich even druk alsof het ging om het afslachten van beesten. Dit alles was in de con clusie van de advocaat-fiscaal vervat, terwijl hij dan nog rekening hield met de voor Harders vaak ongemeen moeilijke omstandigheden, waarin een beslissing moest worden genomen. Maar dat hij zelfs niet voor het uit leveren van gewone onderduikers te rugschrok, was een hele kwad- noot. Zo kwam het ter sprake, dat Har ders in de overtuiging moet hebben geleefd, dat Bicknese nooit illegaal had gewerkt Dat hij niettemin, zoals la ter bleek, aan de illegaliteit o.a. fos for leverde, deed op het ogenblik van Harders' beslissing Bicknese en even tueel Blomjous maar „op te laten ruimen", dus niet terzake. We zagen hem gisteren voo. het beklaagden-hekje staan: Harders, de onbewogene, vroeger bij het vellen van een doodvonnis en nu bij het aan horen van de zware eis als sluitstuk CTEEVAST, als we weer eens schrijven over de K.V.P., haar inrichting, haar candidaatstellings- methodes en haar plaats in het po litieke leven, brengt de propagan daleider van de K.N.P. (groep-Wel- ter) het geweer in de aanslag en verzoekt om niet te zeggen eist van ons plaatsruimte. Nu ligt het niet in onze aard krenterig te zijn en we zullen dan voor de zo veelste maal weer eens de quin- tessens weergeven van een lang be toog. Alleen zijn we niet van plan om een polemiek te ontketenen over de aard en de opportuniteit van een Bisschoppelijke brief. De desbetreffende passages laten we achterwege. Voor het overige: hier is dan het betoog van de propagandaleider der K.N.P. Ut AHfl Katholieken stemden op de Du«UUU heer Welter in 1948; dat zijn er meer dan katholieken, die op de lijsten der P.v.d.A. gestemd hebben dat is zeker! Het is nu wel aardig gevonden van de Nederl. Kath. Dagbladpers om de Kath. Nationale Partij alsmaar dood te zwij gen maar zij leeft toch nog en wij ver zekeren u dat er bovendien nog leven in zit ook! Er zouden nooit geen katholieken in de P.v.d.A. getreden zijn er zou nooit geen K.N.P. gekomen zijn er zouden nooit geen katholieke industriëlen en intellectuelen lid geworden zijn van de Partij voor Vrijheid en Democratie, als de leiding der K.V.P. zowel in de Partij als in de fracties, niet die afschuwelijke fouten gemaakt hadden, die gebaseerd waren op een zuiver totalitaire-autoritaire bewindvoering, die geen plaatsen geen kansen geen rechten meer bood aan de oppositiegroepen in de rijen der ka tholieken. Ja, ja, nu het kalf verdronken is en de eerste spoken zich achter de rug der K.V.P. op de muur der volkswec-stand aftekenen bekent men: peocavimus wij waren fout! De K.V.P. is haar eigen gereide (Romme hoort dit woord niet graag) gang gegaan, zeggen wij met Pa ter Dr. Creijghton en door haar twee slachtige houding in de Kamers rond 't Indonesische vraagstuk, die de doorsnee- Nederlander oud en jong niet ont gaan is, heeft zij de bezieling verloren op meerdere standen in onze samenle ving, met uitzondering van diegenen die blindelings een cadaver-discipline voor staan. Bij ons huisbezoek ondervonden wij allerwegen apathie en airüpetftte ten aanzien der K.V.P. Ronde kerels en vrouwen zijn er gelukkig nog tussen, als zij erkennen dat Weiter het goed gezien heeft en in de Kamer met zijn betogen aan het adres der K.V.P. midden in de roos schoot en aldus respect afdwong van vriend en vijand (Helaas moest men dat lezen in de liberale bladen daar de katholieke Welters verdienste moesten wegwerken). Zeg ons eens: „Wat is er overgeble ven van de leer van het partijprogram der K.V.P. omtrent onze vroegere over zeese gebiedsdelen?" Waar bleef het res pect voor onze Grondwet, waarop de heren vertegenwoordigers eenmaal hun eed aflegden? Wie is er nu niet ge schrokken van het betoog van Romme op 18 December, na hem eerst op 17 December gehoord te hebben? Beginsel partij? Programpartij? Beide - Ja, in theorie in de practijk is er gevaar lijk mee gesold. In de practijk gaf DE party zich over en grote figuren als Weiter, Sassen, Beel en Gielen liet zij vallen op het zoen altaar der Rood-Roomse samenwerking, alsof zij beschikte over een overvloed van grote politici. Waarom? Om de ver storing der arbeidsvrede te voorkomen die overigens nu meer als ooit een open vraag blijft bij de nu door de re gering gevolgde loon- en prijzenpolitiek. Daarover spreken wij elkander dit jaar nog nader. Het zijn niet alleen K.V.P.- ers, die wat weten en achter de coulis sen der „hoge" politiek zien laat ons die hoogmoedige idéé toch niet eigen ma ken. Neen, de K.V.P. heeft veler vertrou wen door leiding en gedrag verloren en terwijl ontvangen wij er velen met open armen en zij allen zeggen ons dat nu eindelijk hun geweten in het geding gekomen is en daarmee is de K.VJP. in het geding gekomen! Candidaatstel- lingen en Groslijststemmingen zijn se cundaire zaken van slechts organisato risch belang op dit zeer ernstige mo ment der kath. staatkundige hergroepe ring van ons kath. volk maar trouw aan grondwet en partijprogram zijn en waren de primaire zaken waar het om ging; en bij de behandeling der voor stellen der R.T.C. in de beide Kamers zijn veler katholieken ogen open ge gaan en ziende in het reine overtuigde katholieke geweten, hebben zij zich open lijk uitgesproken zich in de K.V.P. ver gist te hebben en haar het vertrouwen opgezegd. Zo en zo alleen is de K.V.P. in het geding! Men heeft de eerste gevoelige beginselen van een rechtgeaard katho liek niet ontzien, en z.g. methodes en wiskunde kunnen hierbij veilig veili ger zelfs achterwege blijven. En als gij dan toch over bezieling wilt schrij ven, geeft dan antwoord op de vraag van Pater Dr. Creijghton en van ons: K.VvP. wat deed en wat doet gij om uw katholieke broeders en zusters, die zich door u misleid en teleurgesteld achten, voor u terug te winnen? Waar om stoot gij hen steeds scherper af' Waarom weigert gij hen recht te doen en te geven, als zy met u van mening verschillen? die „correct uitgevoerde" S.D.-moor- den, zoals Harders dergelijke misda-1 van de tegen hem ingebrachte b< schul den belieft te noemen. Het was de digingen. Hij bleek nog even sterk Qua Vadis. K.V.P.? Toen gij R.K.S P. heette, hadt gij werkelijk bekwame man nen en waart gij in merg en been ka tholiek -- nu zien wy u als een kerk boek rood op snee gr is niet veel inzicht en doorzicht voor nodig, om de zwakte van dit betoog op verschillende plek ken te ontdekken. Alleen al van wege de dikke woorden als totali- tair-autoritair en cadaver-dicipline, die gewoonlijk een gebrek aan ar gumentatie moeten bemantelen, (vervolg op pag. 2.) gEN VADER en twee kinderen uit Angers zijn verdronken in de Loire (Frankrijk), doordat hun boot je omsloeg. Toen men deze jobstijding aan de echtgenote van de man kwam mededelen, stond de vrouw in de ka mer met in haar armen het lijkje van haar tweejarig kind, dat juist aan longbloeding overleden was. man aan te zien, dat hij er met geen mogelijkheid bjj kon, waarom het Hof dit nu allemaal zo verschrikkelijk vond Niettemin gaf hij toe dat hij wij ziging in de eenmaal gegeven op drachten had kunnen aanbrengen. Daarmee gaf hij ook toe, aldus dacht overtuigd te zijn, van „Wij, Duitsers, hadden tot dit alles het volste recht" en er was in die staalharde ogen geen spoor van berouw of zelfs maar van deernis met zijn slachtoffers of hun nagelaten betrekkingen. Over 14 dagen zal het Bijzondere Hof over hem een oordeel uitspreken. Voor de Internationale Bid week is de intentie voor Donderdag: Mogen de Oosterse afge scheidenen de katholieke eenheid terugvinden.

de Stem | 1950 | | pagina 1