De geheimzinnige ziekte van Grotewohl Ontbinding Oost-Java en Pasundan De prov. stoombootdiensten WETSONTWERP RJS. IN VOORBEREIDING: Westerling verlengt ultimatum 'n maand BRITSE DUIKBOOT GEZONKEN KONINGIN met Prinsesjes naar St. Anton John kaapte een boot en koos zee Hart en vuri igheid Bevolking in bevrijdingsroes De Belgische koningskwestie TROONSAFSTAND zeggen de Liberalen Zoon van oud-amhassadeur krijgt zes jaar „Almdijk" redde 5 der opvarenden Later meer wind Stoffelijke resten van Nederlanders terug- naar ons land H(j had het eerst een taxi Ze behaalden n nieuw vervoersrecord RAZZSA'S in het Antwerpse PARLEMENTAIRE GYMNASTIEK Wasgoed hing bij de kachel Hij (14 jaar) wil Noors meisje bezoeken OVERWINNING voor premier Eykens TER „GENEZING" NAAR DE SOVJET-UNIE Men herinnert zich in Duitsland illustre voorbeelden Moeilyke opgave ZESDE JAARGANG No. 1586 Uitgave-' N.V. Uitgevers My. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J- v Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr. A.J.J.M Mes, Mr.'H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bi) vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. postreh no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwa-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 45. Telefoon 2347) Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 13 JANUARI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/rru (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. J__JET KABINET VAN DE R.I.S. heeft gisteren ten aanzien van de deelstaten Oost-Java en de Pasundan het volgende besluit genomen: de Minister van Binnenlandse Zaken zal het wetsontwerp, waarbij de ontbinding der beide deelstaten wordt geregeld, begin Februari aan het Parlement van de R.I.S. voorleggen. Dit betekent o.m. een duidelijk stelling nemen tegenover de ex-kapitein Westerling, die terwille van de zelfstandigheid van de Pasundan een eigen leger op de been houdt. Zijn op 5 Januari gezonden ultimatum, heeft hij inmiddels „verlengd" tot 12 Februari a.s. Het volstrekt afwijzende standpunt van de Nederlandse Hoge Commissaris ten aanzien van de actie-Westerling wordt bij officiële uitspraak volledig gedeeld door de U.N.C.I., die bovendien bekend maakte, geen enkel verzoek tot bemiddeling te hebben ontvangen. VAN ONZE speciale correspondent in Indonesië ontvingen we over Oost-Java enkele „indrukken" over de gang van zaken, welke wij onze lezers juist in verband met de ach tergronden van bovenstaande feiten, zeker niet willen onthouden. Hij schrijft dan o.m.: TVIE NU op dit ogenblik door de buitenplaatsen trekt zal zeggen: O.-Java biedt een rustige aanblik. Maar bezoekt men de grote steden, dan wordt men direct geconfronteerd met militaire bedrijvigheid. De T. N. I. verplaatst veel troepen, die eerst nu een definitievere bestem ming gaan volgen. De bevolking leeft nog altijd in een „bevrijdingsroes" en voelt zich genoodzaakt, de hele dag langs de weg te gaan staan om de binnen trekkende troepen toe te juichen. Tussen al deze transporten trekt het burger- en het Nederlandse mi litaire verkeer. De troepen zijn niet meer geconsigneerd en mogen zich in de stad Surabaja weer vrij be wegen. STAKING. TJET IS werkelijk nog niet te zeg gen, wat uit de huidige verwar ring zal voortvloeien. De T.N.I.-troe- pen maken geen slechte indruk en het is daarom best mogelijk, dat zij mits onder goede discipline dé CHURCHILL is ijlings van zijn vacan- tie-reis uit Madeira, per vliegtuig te ruggekeerd om zijn „verkiezingstroe pen" aan te voeren De „generaal" 'VOLGENS een radioboodschap, uVrriison tegenStandH door het A.N.P. is opgeva. zaak staande kunnen houden. In Bli- tar, zo meidt vandaag een plaatselijk blad, blijkt de Darul Islam actief te zijn en moet de T.N.I. optreden tegen diverse benden. Ook in het Malang- se wordt zwaai- gepatrouilleerd, want daar bevinden zich eveneens troepen van de Darul Islam. Naast deze feiten, die natuurlijk op het volk en niet het minst op het Nederlandse gedeelte indruk ma ken zijn het de Indonesische ambte naren, die een staking hebben gepro voceerd. De beweegreden van deze staking is de eis, dat de Negara Dja- wa Timur onmiddellijk geliquideerd wordt. NIET BEGREPEN. CiNDANKS de voorzorgen overal ge- nomen met de feestdagen, heeft een gedeelte van de bevolking nog maar weinig begrepen van de nieuwe toestanden. In een klein plaatsje bij Sidoardjo kon het gebeuren, dat een kampong bericht werd, dat men een spoorreis- je zou gaan maken. De loerah en schrijvers van de dessa waren van mening, dat nu Indonesië vrij was gratis treinritten door de streek kon den worden gemaakt. Het spreekt van zelf, dat de bevolking van een koude kermis terugkwam en dat voor hen de vreugde van de bevrijding voor 'n groot gedeelte een teleurstelling werd. Want de spoorwegen eisten evengoed geld als voorheen onder Nederlands bestuur. Nu is zo'n voorval de simplistische bevolking te vergeven. Maar het il lustreert duidelijk het wanbegrip, de onwetendheid van vele mensen, die alleen Sukarno kennen en weten dat belanda's vijanden zijn. Hierin schuilt een groot gevaar. En tevens kan het tot excessen leiden. De gemakkelijk op te zwiepen bevol king is tot alles in staat. Natuurlijk zal de gehele appara tuur van de T. N. I. in dienst gesteld worden om onlusten te voorkomen. Werkt dit apparaat goed, dan zal het rustiger worden. Werkt het onvol doende dan komen er moeilijkheden. Vandaar valt van de toekomst nog weinig te verteilen. T)E BELGISCHE KAMER van Volks- vertegenwoordigers heeft giste renmiddag het Dinsdag j.L aangevan gen debat over de volksraadpleging voortgezet. De liberale woordvoerder Le- febvre herinnert er aan, dat het be stuur van de Liberale Partij de me ning toegedaan blijft, dat het aftre den van de Koning de enige oplos sing is van de Koningskwestie. Lefebvre erkent, dat het wetsvoor stel tot het houden van een volks raadpleging een meerderheid zal vin den in de Kamer. Een aantal liberalen, meent hij, zal evenwel uit principe tegen stemmen. Deze liberalen zijn er van overtuigd, dat het wetsvoorstel in strijd met de Grondwet is. „Tenslotte zijn zü de mening toege daan, dat de volksraadpleging de schei ding tassen Vlamingen en Walen zal accentueren. De Koning zal zonder twijfel de meerderheid der stemmen in het land behalen. Doch hoe kan hij, steunend op deze kleine meerderheid, nog langer de eenheid van het land verpersoonlijken en de onbetwistbare arbiter zijn?", aldus de liberale volksvertenwoordi- ger. Tot besluit legt de heer Lefebvre er de nadruk op, dat er slechts één oplossing is, n.l. troonsafstand. Spreker wordt togejuicht door het merendeel der liberalen en door socialisten en communisten. Rudolf von Eckert, zoon van een voormalig ambassadeur van het kei zerlijk Duitsland bij de Chileense rege ring, stond Donderdag j.L terecht voor een Berlijr.s gerechtshof, dat hem tot zes jaar gevangenisstraf veroordeelde wegens „het aanvoeren van een bende gentleman-dieven," die een reeks van 18 gewaagde inbraken heeft uitge voerd. DE BRAND in het krankzinnigenge sticht te Davenport is gesticht door een 22-jarige patiënte. Bij deze ramp kwamen 44 mede-patiënten en ec.i verpleegster om. DE WERKLOOSHEID in West-Duits- land neemt onrustbarend toe: 1.558.000 personen zijn er nu bij betrokken. DE COMMUNISTEN willen me ver moorden, zei de 39-jarige Nederlan der Vosveld tegen de Britse rechter, die hem tot 31 dagen veroordeelde, omdat V. geen verblijfsvergunning had. Achteraf blijkt, dat niet de angst voor communisten, maar zijn politiek oorlogs-verleden hem naar Engeland had gedreven. DE AUTOMATISCHE piloot wordt door de K.L.M. op de DC-6 vliegtui gen weer in dienst gesteld. Voor de Constellations en de Convairs is het wachten nog op Amerikaanse onder delen. PORTUGAL heeft nog 43,9 ton goud, dat door de Duitsers uit de bezette landen werd geroofd, in handen. De geallieerden overwegen nu, hoe te ruggave kan worden verkregen TSIANG, de nationalistisch-Chinese voorzitter van de Veiligheidsraad, heeft voor zijn functie bedankt. EN ALWEER zijn in Frankrijk 50 Po len gearresteerd, omdat zij „misbruik hebben gemaakt van de Franse gast vrijheid en verdraagzaamheid". DE GOUDKUST wil de status van Dominion. De inlanders zijn een actie van ..burgerlijke ongehoorzaamheid" begonnen. De Britse gouverneur heeft de noodtoestand afgekondigd. DE „ASTURïAS" heeft ruim 1500 mi- litairen in Rotterdam aan de kade gebracht van de 7-December-divisie. Er waren ook 135 vrouwen en 141 kinderen aan boord. IN ONZE EEUW stierven tot nu toe, naar de berekeningen van pater Pelle grini S.J., tengevolge van oorlogen, revoluties en vervolgingen 50 millioen mensen. MONTGOMERY is op Valkenburg per vliegtuig aangekomen. Hij zal in Am sterdam voor de vereniging „Concor- <ha een lezing houden. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Geleidelijk toenemende bewol king, maar overwegend droog weer met in de ochtend plaatselijk ne vel of mist. Aanvankelijk weinig wind, later matige en aan de kust krachtige Zuidwestelijke wind. temperaturen oplopend tot zeven a tien graden. andaag: Zon onder 16,54 uur. Maan onder 12,19 uur. Morgen: on °P 8,43 uur. Maan op 5,12 uur. die opgevangen, heeft het Nederlandse stoomschip „Almdijk" van de Holland-Amerika- lijn, 5 overlevenden opgepikt van de gezonken Britse duikboot „Truculent". Men neemt aan dat de duikboot is gezonken, na een aanvaring met het Zweedse schip „Divina". De ramp zou zijn gebeurd ten N.- Westen van Redsand Tower, in de monding van de Theems, De „Truculent" is een der 25 duik boten van de T-klasse. Hij heeft een waterverplaatsing van 1,575 ton en een bemanning van 9 koppen. De boot is uitgerust voor een pa trouillevaart van 42 dagen en is, naar men gelooft, uitgerust met een snor kel-apparaat, waardoor hij onder wa ter lucht kan opnemen. Het vrachtschip „Almdijk" is op weg van New-Orleans naar Rotter dam. MOGELIJK NOG IN LEVEN. VTOLGENS scheepvaartkringen te Den Haag, die in nauw contact staan met de „Almdijk', zijn de vijf overlevenden van de „Truculent", de commandant, drie luitenants en een matroos. Men neemt aan, dat deze mannen op het ogenblik van de aanvaring in de commandotoren waren en naar de oppervlakte konden ontsnappen. De overlevenden verklaarden, dat er onder dek nog 5 andere leden van de bemanning zijn, die mogelijk nog leven. Als men de duikboot kan lich ten voordat de zuurstofvoorraad ver bruikt is, kunnen zij nog gered wor den. jy/J A AND AG 16 Januari, des morgens omstreeks 11 uur, zal te Atrecht namens de Franse regering, de plech- 1 overdracht geschieden van de stoffelijke resten van 50 Nederland se militairen en verzetstrijders, die in de jaren 1940-1945 in Frankrijk zijn gesneuveld of gefusilleerd. Hierbij zullen o.m. aanwezig zijn de Neder landse ambassadeur te Parijs namens de Regering en de generaal-majoor J. A. A. Sitsen, bevelhebber in het 3e Militaire Gewest. De stoffelijke resten worden met Franse auto's naar Roosendaal ver voerd, waar de colpnne op 17 Januari in de middag wordt verwacht. Militairen zullen daar langs de straatweg zijn opgesteld om de eer bewijzen te brengen. Daarna rijden de auto's onder escorte van motor rijders van de Kon. Maréchaussee, naar Amersfoort, waar de stoffelijke resten in de rouwhal van de dienst van identificatie en berging zullen worden opgebaard. Vervolgens zullen zij ter beschikking van de familie worden gesteld, om later naar de wen sen van de nabestaanden te worden ter «firdn hesULi. De „Truculent" werd om 21 u. (Ne- derl. tijd) aan stuurboordzijde ge ramd in de torpedokamer en zonk bij na onmiddellijk. Toen de boot begon te zinken wer den de mandeksels gesloten. De ov&r- levenden zijn te Gravesend aan land gebracht. Het reddingswerk, dat onmiddellijk ter hand is genomen, wordt bemoei lijkt door een zware mist. Daar de zee kalm is, bestaat hoop, dat men de boot kan lichten. jgEN ZWITSER uit Basel had gehoord, dat herencostuums in Frankrijk goedkoper waren, dan in zijn eigen land. Hij stak zich in een oud pakje, ging de grens over en kocht in Mül- house een mooi costuum. In de trein naar huis ontdeed hij zich op het clo set van zijn oude pak, werkte het de trein uit en zou zich eens netjes gaan aankleden. Groot was zijn ontstelte nis, toen hij tot de ontdekking kwam dat de doos, waarin zijn nieuwe cos tuum moest zitten, een pakje voor een jongen van zes jaar bevatte. In Basel aangekomen, was hij de eerste, die een taxi had. HET KWAKKELT nog maar steeds deze winter. Sneeuw, zoals op dit plaatje, hebben we nog niet gezien. Het is een foto uit Memphis (Tennes see), waar, tot wanhoop der inwoners, plotseling zo'n pak sneeuw naar beneden kwam, dat de telefoonverbindingen werden gestoord en het ver keer goeddeels lamgelegd. LJET BLIJFT bij de prov. Stoom- bootdiensten crescendo gaan. In 1949 werden opnieuw alle records ge broken. Het aantal vervoerde perso nen ging boven de drie millioen uit en dat van de auto's benaderde het half millioen. De juiste cijfers zijn 3.121.413 tegen 2.688.378 in 1948 en 447.154 autos te gen 342.418 in 1948. Bijna alle veerdiensten droegen tot die stijging bij; VeereKamperland vertoonde ten opzichte van het per sonenvervoer een teruggang van 79.300 tot 62.898 en KortgeneWol- faartsdijk van 272.728 tot 262.423. Het overzicht van het personenver voer ziet er als volgt uit (de cijfers tussen haakjes slaan op 1948: Vliss.Breskens: 1.351.128 984.527) Tern.Hoedekensk. 234 831 189.138) Kruin—Perkp. 1.068.176 (1.036.409) Z'zeeKatseveer 141.957 126.276) 262.423 272.728) 79.300 62.898) Kortg.—Wolf .dijk VeereKamperl. Totalen 3.121.413 (2.688,378) Aantal vervoerde auto's: VI.Breskens Tern.Hoedekensk. Kruin.Perkp. Kortg.Wolf.dijk Z'zeeKatseveer 160 420 98.959) 8.336 2176) 219.625 (193.281) 43.281 36.706) 15.472 11.301) Totalen 447.154 (342.418) De vooruitgang springt nog sterker in het oog, wanneer men deze cijfers vergelijkt met die van. tien jaar ge leden. In 1939 werden op alle veren slechts 788.000 passagiers en 102.000 auto's vervoerd. Sindsdien is het vervoer dus meer dan verviervoudigd. KruiningenPerkpolder droeg daar het meeste toe bij. Tegen de 116.000 passagiers van 1939 staan er nu bijna tienmaal zoveel en het auto-vervoer rpiJDENS de nacht van Dinsdag op Woensdag, is de gerechtelijke po litie, in samenwerking met de ge- meente-politie en de rijkswacht voor de derde maal overgegaan tot groot scheepse controle in Antwerpen en omgeving. De razzia begon rond mid dernacht en eindigde een drietal uren later. Zoals de vorige malen, werden al de personen, welke zich op straat of in openbare gelegenheden bevon den, verzocht zich te identificeren. In de gemeente Mortsel werden een vijftal jonge Nederlanders, die zich in België zonder regelmatige papie ren bevonden, aangehouden. Zij zullen later terug over de grens gezet worden, zoals dit eveneens zal geschieden met een buffetjuffrouw, van Franse nationaliteit, die zich in Antwerpen zonder verblijfsvergunning bevond en die tijdens een vorige raz zia opgepikt werd. steeg zelfs van 19.000 tot 219.000! In de toelichting op deze cijfers schrijft de provincie nog dat de terug gang van het passagiersvervoer op de lijn VeereKamperland toe te schrij ven is aan het teruglopen van de D.U.W-arbeiders, die van elders kwa men. -[^IET-COMMUNISTISCHE leden noe men het Oostduitse Parlement de „Gymnastiekclub", omdat zij niets an ders hebben te doen dan opstaan, klappen om eenstemmig hun goed keuring te kennen te geven en weer te gaan zitten, aldus meldt het Ber- lijnse blad „Welt". Het biad herinnert er aan, dat de Rijksdag der Nazi's be- Marijke logeert bij grootmoeder INDIEN de omstandigheden zulks toelaten, hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tijdens het wintersport seizoen in de Oostenrijkse Al pen door te brengen. De drie oudste Prinsesjes zullen haar moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toezicht houden op het schoolwerk, dat de Prnisesjes mee krijgen. Het vertrek is in de tweede helft van Februari voorzien. De Ko ningin en haar kinderen zullen zich per trein naar St. Anton begeven, vanwaar H. M. het vorige jaar ten gevolge der politieke omstandigheden na een zo kortstondig verblijf naar Nederland werd teruggeroepen. Prinses Marijke zal gedurende de afwezigheid van de Koningin bij haar grootmoeder op het Paleis Het Loo logeren. Baby in wieg verbrand rpERWIJL de moeder even afwezig was, heeft gisterenmiddag in de woning van de landarbeider van der Werf uit de wijk Hoorn, onder Al phen a.d. Rijn, een droogrekje, waar aan wasgoed hing en dat bij de ka chel was geplaatst, vlam gevat. Het vuur sloeg over op de wieg, waarin een kindje van 5 maanden sliep, met het noodlottige gevolg, dat de baby in de vlammen omkwam. Twee ande re kinderen van 3 en 4 jaar, die zich eveneens in de kamer bevonden, ge raakten door de rook bewusteloos. De brand kon door omwonenden wor den geblust. Een medicus heeft de bei- kend stond als de „Zangclub", omdat de leden geen andere taak hadden dan I de andere kinderen weer tot bewust- het volkslied te zingen. I zijn gebracht. rpOT NOG TOE zoekt men tever- geefs naar een Schotse vissers boot, de „Girl Jean", een van de grootste en modernste boten van de vloot vpn de Schotse plaats Arbroath. Men neemt aan, dat zich in deze boot de 14-jarige schooljongen John Gu thrie bevindt. Woensdagmorgen vroeg miste men te Arbroath de „Girl Jean", die voor 800 k.m. benzine-voorraad heeft. Guthrie's fiets vond men bij de haven. Alle lichtschepen en kustwachten in Oost-Engeland zijn gewaarschuwd. Vliegtuigen van de R.A.F. helpen mee aan de nasporing. John had aan zijn schoolvriendjes verteld, dat hij naar Frankrijk wilde, maar zijn vader is overtuigd, dat hij op weg is naar Noorwegen, waar een meisje woont, met wie hij correspon deert. De 14-jarige jongen is „dol op de zee". Hij kan sturen, de motor be dienen en op kompas "aren. In 1948 is hij er ook al eens met de „Girl Jean" vandoor gegaan. TN DE Belgische Kamer van Volks- vertegenwoordigers, werd giste renmiddag met 125 tegen 74 stemmen bij één onthouding, een katholiek- liberale motie (in plaats van de in gediende soc.-comm.) aangenomen, waarin de Regering verzocht wordt spoed te zetten achter het onderzoek in de zaak der niet-aangegeven aan delen, welke Woensdag in de Kamer l "I werd behandeld, en de volksvertegen- l Op grote schaal zal met ingang van woordigers in kennis te stellen vqn volgende week de hierboven afge- de betreffende documenten. Tevens wordt in deze motie het vertrouwen uitgesproken in de Regering-Eyskens. drukte affiche worden verspreid. Zij vormt een onderdeel van de voorlich tingsactie inzake de industrialisatie. (K.N.P.-correspondentie uit Berlijn). gR IS in de totalitaire staten voor vooraanstaande lieden maar weinig '.odig om van de wal in de sloot te geraken. Deze waarheid heeft ook Otto Grotewohl, de eeiste minister-president van de Oost-Duitse „Vrije Republiek", tot zijn schade moet ervaren. Voor hem duurde deze weg van de wal in de sloot slechts luttele maanden. Nog in Juli 1S49 stond hij samen met Wilhelm Pieck te Sofia aan de lijkbaar van de eerste minister-president van de Bulgaarse volksrepubliek Georgj Di- mitrow, die hetzelfde sombere lot was beschoren, dat ook hem inmid dels reeds schijnt te hebben getroffen. Weliswaar kan Grotewohl bij Di- mitrow niet in de schaduw staan, maar in de communistische wereld legt de persoonlijke waarde der staatslieden nu eenmaal niet zo veel gewicht in c' schaal als de politieke meegaandheid ten aanzien van de onver biddelijke eisen van het Kremlin. AAaar met deze restrictie blijft de overeenkomst tussen het lot van Grotewohl en dat van Dimitrow tot nu toe bijna verbijsterend. Evenals Georgj Dimitrow, eerste minister-pre sident van een door Moskou geinstal- leerde volksrepubliek, werd ook Otto Grotewohl zoals deze Bulgaarse min- nister-president door een mysterieuze ziekte onder een bepaalde politieke constellatie getroffen en moet hij nu evenals Dimitrov naar een Sovjet- Russisch sanatorium vertrekken. De waarneming van zijn ambt als' pre mier is inmiddels reeds geheel overge gaan in handen van de leider van het Po) it hum Aar SJEJ3„ Walter Ulhrtibfc. J)it lot van Otto Grotewohl was in tussen te voorzien, zoals ook de weg te voorzien valt, die andere tijde lijke grootheden der Oost-Duitse volks republiek nog zullen moeten afleggen. Wie denkt hierbij niet aan de ministers Prof. Kastner, Otto Nuschke en Georg Dertinger? Verbazingwekkend is al leen, dat dit ales reeds drie maanden na Grotewohl's installatie als eerste minister-president der Oost-Dqitse volksdemocratische republiek plaats heeft. Maar ook dit wordt begrijpelijk, als men oveweegt.r dat in de ogen der communisten de aanvankelijke tische redenen noodzakelijk scheen, teneinde de te verwachten heftige oppo sitie der grote burgerlijke partijen handig om te buigen in bereidheid tot algehele collaboratie. Nu geldt voor Grotewohl en straks ook voor zijn po litieke vrienden het woord uit Schil ler's drama „Othello": Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen!" De S.E.D. kon bij de actie tegen haar burgerlijke mederegeerders niet eens de traditionele Godsvrede tussen Kerstmis en Nieuwjaar meer afwach ten. Al op 27 December j.l. begon de breed opgezette aanval tegen de libe rale partij. De allerlaagste instincten van een opgezweepte volksmassa trachtte men tegen de burgerlijke par tijen uit te spelen door haar zelfs van „verraad" en van „sabotage" te be tichten. Een dergelijke campagne ver eist centrale leiding en kan niet doel treffend zijn zonder doelbewuste on dersteuning door de staatsmacht. Vol gens het oordeel van het Politburo was Otto Grotewohl hier niet tegen opgewassen, al was het alleen maar omdat hij immers het Kaïnsteken draagt van zijl. sociaal-democratische origine. Misschien beschermt hem dit Kaïnsteken echter ook. zoals het Kain tegen diens belagers moest bescher men, tegen het wrede lot van zijn col lega's Rajk en Kostow. Op „ziekenverlof" naar Sovjet-Rus- land moet echter ook hij; evenals in- wistisch regiem beschikt immers over een hele scala van doeltreffende maat regelen, van deportatie en sluipmoord en show-processen tot aan min of meer geheimzinnige ziekten toe, ge lijk nog onlangs de mysterieuze ziek te van Zdariow heeft aangetoond. ROL UITGESPEELD benoeming van deze politici in de i dertijd Georgj Dimitrow deze weg I veUaidAmociatische r«arics om tac-iniet is bespaard gebleven. Het boisje- Oij de staatsgreep in Oost-Duitsiand van 7 October j.l. meende Moskou Otto Grotewohl nog nodig te hebben. Thans evenwel schijnt zijn rol te zijn uitgespeeld. Misschien ziet de wereld Grotewohl nog even terugkomen, al is het dan ook maar voor de schijn. Het feit kan echter niet worden ontkend, dat Grotewohl inmiddels de graad heeft bereikt, waarop minister-presi denten achter het IJzeren Gordijn een ziekteverlof in de Sovjet-Unie dienen te nemen. Aan het praalbed van Dimitrow hield niemand minder de erewacht dan Jo zef Stalin in eigen persoon. Men her innert zich in Duitsland echter nog maar al te goed het gebeurde met maarschalk Erwin Rommel, die op al lerhoogst bevel van de Führer gedwon gen werd zelfmoord te plegen en daar na door Adolf Hitler met een pronk- volle staatsbegrafenis werd geëerd; of aan het tragische geval van de beken de Duitse sport- en oorlogsvlieger, ge neraal Ernst Udet. Deze lieveling van het Duitse volk werd wegens zijn ac tieve medewerking in de Katholieke Actie door middel van sluipmoord on schadelijk gemaakt, waarop aan zijn praalbed bij de plechtige staatsbegra fenis niemand minder de erewacht had betrokken dan Rijksmaarschalk Hermann Göring. Het is een aangrij pende overeenkomst tussen de metho den der nazi's en die der communis ten. Voor Otto Grotewohl en zijn vrienden stof te over ter overden king H[E HEBBEN het gebrek aan be zieling, uitgaand van een politieke partij, nooit geestiger horen typeren dan toen Anton van Duinkerken, de toenmalige R. K. Staatspartij noemde; weduwe van de geestdrift. Nu is er de klacht weer ten op zichte van de K.V.P. Zelden gees tig en speels geformuleerd, meest al zuur of bitter. Maar een feit is, dat velen In de Partij geen bevre diging meer vinden voor de drift der idealen, dat ze het er alle maal wel keurig en netjes achten, maar dat ze geen venster zien openstaan naar een bloeiend land schap en weidse horizont. We geloven, dat het niet hele maal eerlijk is, dit aan de K.V.P. speciaal te verwijten. Idealen- moeheld vindt men ook In andere groeperingen, niet het minst bij de socialisten. Zestig, zeventig, tach tig jaar geleden waren de mis standen zo aanwijsbaar, dat de daarmee corresponderende idealen ook onmiddellijk in het oog spron gen en geestdrift wekten. Vrijheid van onderwijs, achturendag, alge meen kiesrecht, sociale verzeke ring, het waren van die goed-om- lijnde goederen, waarvoor men zo veel gemakkelijker vecht dan voor abstracte omschrijvingen, welke niettemin hoge goederen kunnen vertegenwoordigen. Dit alles ge schiedde ln een wereld, welke haar technische mogelijkheden pas goed begon uit te buiten en daardoor voorwaarden schiep voor een be tere levensstandaard. Twee ver woestende wereldoorlogen hebben die opgang laten we hopen tij delijk gestuit, althans geremd. Er is moeilijk bezieling te putten uit de noodzaak van hoge belas tingen en harder werken. De opge schroefde methodes van een Stak- hanow-beweging en een scherp premiestel kan men moeilijk voor geestdrift verslijten. Uit de liqui datie van een koloniaal bewind met haar vele pijnlijke kanten, is evenmin de stof te vinden voor feestelijk wapperende vlaggen, eer der voor grimmige vastberaden heid. Dit ales maakt het voor politie ke partijen zeer moeilijk, om nu de aanhangers te bezielen en de ogen te doen lichten voor een groots visioen. Ook de afweer tegen het communisme, ongetwijfeld een der belangrijkste taken van deze tijd, ls op zich een te negatieve doelstelling, om er in geestdrift voor te ontvlammen. Het tegen- stuk van die afweer is de radicale omvorming van onze samenleving, is de structuurverandering der bedrijven, is het openen der moge lijkheid van bezitsvorming voor de brede massa. Hierin zit de bouwstof voor een geestdriftige politiek, hier heeft men inderdaad de weidse horizon. Er is méér, dat in geestdrift z*m kunnen doen ontvlammen: de tocht naar een federalistisch Europa, één in verscheidenheid, waaraan Nederland, waaraan de Benelux ook een belangrijke bij drage kan leveren. En die Benelux zelve, is ze ook niet iets, waarvoor het heerlijk vechten moet zijn?.. JJET IS ECHTER, of dit alles niet aanslaat in de grote massa. De zwengel pakt niet. Ligt het aan de massa, ligt het aan de wijze van propaganda, ligt het aan beide? Dit laatste zal wel het geval zijn. In een Nederland, dat zo vechten moet om zijn bestaan, vinden velen als het ware geen tijd, om aan idealen te denken. Ze gaan op in de zorgen van Iedere dag en geloven het verder wel. En helaas is er ln de jongeren van thans ook niet dat heilig vuur, dat na de eerste wereldoorlog oplaaide. Als we denken aan de wijze, waar op toen het gevecht tegen halfheid en gezapigheid geleverd werd, en we zetten daarnaast het gepole- miseer van thans, waarin conser vatieve krachten de hoofdrol spe len, dan wordt het wel eens droef te moede. Voor de leider*- ;n het politieke leven is net nu dan ook dubbel moeilijk, de geestdrift los te slaan. En toch; het moet. Zonder die wordt het de dood in de pot, krij gen we een partij, die men hoog stens bij gebrek aan beter aan vaardt. Dit wordt de grote taak voor de propaganda: de belangrijke eisen voor de toekomst uit de geleerde rapporten te „vertalen" in pakken de leuzen en een geestdrift-wek kende visie. Naar een nieuwe ge meenschap, de actie, vlak vóór de oorlog door de sociale organisaties zo groots ingezet, doch door die oorlog helaas plat geslagen, kan met fris leven en bezieling thans best worden aangepakt door de K.V.P. Moderne uitingsmiddelen voor de propaganda mag men hierbij niet versmaden. Laat de K.V.P. maar eens origineel zijn! (vervolg pag. 2 - kolom 1) DEN 26-jarige Duitser te Fürsten- zell, zekere Herbert Mantschke, heeft van het Duitse Rode Kruis een brief ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij in September 1943 aan het Russische front is om gekomen. In de brief wordt Mantsch ke verzocht zijn overlijdensbericht aan zijn vader door te geven Diens adres was namelijk bij het Rode Kruis niet bekend.

de Stem | 1950 | | pagina 1