Stad en Land Kanaal van Philippine naar de Schelde leefde geen 50 jaar Heproefden Betrouwbaar Jeugdbeweging en toneelspel Verrader krijgt levenslang IAXEER-AKKERTJES R AP IQ Max V DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 5 JANUARI 195ü MIDDELBURG VLISSINGEN #/ERM0GEN£ GOES TERNEUZEN HULST f Indisch Briefke STILLE NACHT Engeland en commu nistisch China Een jubileum, dat niet geüierd zal Worden Opbloei en verval in een halve eeuw Bedrijvigheid te Sluiskil Wafdisten winnen in Egypte Opslagplaats in onderaardse gangen Vonden de Russen geen uranium Zangers willen unifor miteit in concourswezen Maoisme Irian Woudenberg tot 20 jaar veroordeeld Nagekomen kalenders AGENDA Mensen Ti Gla FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Schouwburg, Middelburg: Thuis komst. (14 jaar.) Electro Bioscoop, Middelburg: State Fair. (onbekend.) Grand Theater, Goes: De prinses en de piraat. (18 jaar). Alhambra Theater, Vlissingen: Vergeten levens. (18 jaar.) Luxor Theater, Vlissingen: Een huis vol herrie, (alle leeft.) OP THUISVAART Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat vermoedelijk op 9 Januari in Amsterdam zal arri veren, repatriëren o.a.: M. de Ja ger, N. en St. Joosland, C. de Vis ser, Souburg C. Kooman, Ellemeet; J. de Leeuw, Waarde, M. Ploum— Kerpestein, Vlissingen; C. v. Riet. Goes; J. Bastiaanse, Middelburg; A. de Munck, Goes; J. Labeur, Vlis singen en M. Hamann, Terneuzen. BLIJDSCHAP IN DRIEVOUD Vorige week gebeurde het, ,dat in drie jonge gezinnen in west- dorpe vreugde heerste en wel, om dat zij alle drie met een baby ver blijd werden. Dit is op zichzelf niets bijzonders, maar wel is merkwaardig, dat zij alle drie in de Nieuwe Wijk wonen, dat zij alle drie 's morgens geboren zijn, en dat zij alle drie dezelfde dokter hadden, n.l. arts J, H. B. Puylaert uit Sas van Gent. De gelukkige vaders zijn: R. Spuessens, J. van Es en M. Govaert. HERTENKAMPEN IN Z. VLAANDEREN Naar we vernemen zijn er reeds vergevorderde plannen om zowel in Axel als in Terneuzen te komen tot het inrichten van hertenkam pen. Naast Groede zal Z. Vlaande ren dus spoedig weer twee herten kampen rijker zijn. Voor de be- trokkeu gemeenten een grote at tractie. RODE KRUIS KORPS ZUID BEVELAND Dinsdagavond vergaderden in de „Prins van Oranje" te Goes de leden van het Rode Kruis korps Zuid Beveland (West). Tijdens deze vergadering werden door de heer van Essen enkele films vertoond, o.a. de film die werd opgenomen van de op 2de Paasdag 1949 in Goes gehouden bondsvergadering. Verder werden nog enkele huishoudelijke onder werpen besproken zoals o.a. de nieuwe oefengelegenheid in het gymnastieklokaal van school B, die per 1 Januari in gebruik werd ge- genomen. Verder zal aandacht worden besteed aan meer wed strijdoefeningen, terwijl men in dien mogelijk zal deel nemen aan de nationale kampioenschappen. DE „OGNA" TE ROTTERDAM Het Noorse s.s. „Ogna". dat, zo als gemeld op de Hooge Plaat bij Breskens veertien dagen lang aan de grond had gezeten en eindelijk was vlot gekomen, is gisteren, ge ëscorteerd door de sleepboot „Humber" van L. Smit en Co.'s in ternationale sleepdienst de Nieuwe Waterweg binnengevaren. Om half vijf bereikte het schip de werf van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, waar het zal dokken. DE WINKELSLUITINGS- GESCHIEDENIS Omdat zij op Maandag de gehele dag him zaken gesloten hadden, wa ren verschillende winkeliers van plan om Dinsdagmiddag, tegen de bestaan de gewoonte in, wel te verkopen. Evenals Maandag heeft de politie hiertegen gewaarschuwd, wat tot ge volg had, dat de betrokkenen op hun voornemen zijn terug gekomen. 40-JABIG JUBILEUM. Dezer dagen ging de heer W. Cats- man, meteropnemer en incasseerder bij de Gemeentelijke Gasfabriek te Vlissingen, na meer dan 40 dienstjaren met pensioen. De scheidende werd tijdens het afscheid van zijn superieu ren en collega's toegesproken door de wnd. directeur, de heer P. L. Abra- hamse. Advertentie. RHEUMATIEKM Uw tergende wtaterkwaal legt het af tegen de wel dadige warmte van de pijn stillende Thermogène. Geslaagd. De heer F. Claes, leer ling van de De Ruyterschool te Vlis singen, slaagde voor het theoretische gedeelte voor de le stuurmansrang. „IK LACH ER OM" Evenmin ais het vorig jaar, opende de Zeeuwse Volksuniversiteit haar nieuwjaar-program erg gelukkig. Moesten we in Januari 1949 pro testeren tegen de opvoering van het Franse blijspel „Als ik wilde" omdat de grenzen tussen goed en kwaad al te zwak waren getrokken: hetzelfde bezwaar geldt voor het Engelse blij spel „Ik lach er om", dat gisteren avond in de Prins ging. Het was jammer voor de acteurs van de Haagse comedie, dat ze hun talent op zo'n wijze moesten verspil- lem JUBILEUM Il.B.S. In April a.s. wil de Rijks H.B.S. (thans Goese Lyceum) haar 85-jarig bestaan vieren. Half April 1 35 werd deze middel bare school door de gemeente ge sticht, om later door het rijk te wor den overgenomen. Er is thans een comité gevormd uit de leraren, oud-leerlingen en leer lingen om een feestelijk program in elkaar te zetten. Driewegen D ui venten toonstelling. In de zaal van de heer P. Boey organiseerde de duivenvereniging Jong, maar Moe dig, haar jaarlijkse duivententoonstel- ling. Als Keurmeester fungeerde de heer J. Duste. De kampioen doffer was van dhr. Jansen-Rouw. Kampioen duivinnen werd de duif van dhr P.. de Hamer. De uitslag was als volgt: Oude doffers: 1. Jansen-Rouw; 2 en 4 A. den Hamer; 3 en eerv. vermelding C. Balyn; 5 en7 P. Baeye; 6. Cam. Hamerlinck; zeer eerv. vermelding: gebr. Boevere. Oude duivinnen: l.A. de Hamer; 2 en 4 Cam. Hamerlynck; 3 en zeer eerv. verm. C. Balyn-, eerv. verm. A. Boer man. Jaarse doffers: 1 en 2. A. de Hamer; 3 en 4 P. Boeye; 5 en eerv. verm. Cam. Hamerlynck; 6. Jansen-Rouw; 7. A. de Meyer. Jaarse duivinnen: 1. P. de Hamer; 2. en zeer eerv. verm. A. de Hamer; 3. J.v. Gijs; 4. J. Meerelaar; 5 Jan- sen-Rouw; eerv. verm. A. de Putter. Jonge doffers: 1,3,5. P. den Hamer; 2 en 14 Janse-Rouw; 4. J.v. Gijs; 5. P. Boeye; 6 en7 en zeer eerv. verm, en Voortreffelijke „Bonte Avond" te Sas van Gent fYFSCHOON het „spel" van zonne- kinderen en Gidsen, evenmin als dat van haar broederbeweging Wel pen en Verkenners, niet is ingesteld op demonstratie en show, geloven we toch, dat het een goede greep is geweest van de leidingen, dat ook zij het contact met ouders en vrienden van de beweging, gegoten hebben in de vorm van een voordrachtavond al was het alleen al hierom, dat voor dracht en toneel nu éénmaal de vorm van spel is, die op toeschouwers is be rekend. En laten we meteen maar zeggen, dat op deze „Bonte Avond" waarlijk veel te genieten viel voor eenieder, die ontvankelijk is voor het schone. Haar spel was „natuurlijk!" anders dan dat van de welpen en Verkenners, maar het bezat die frisheid, sponta niteit, vrolijkheid en soms ontroeren de charme, die de jeugd op haar best eigen is. Vanzelf waren er fouten, zo had b.v. het program iets korter kunnen zijn, dit zou het geheel ten goede zijn gekomen. Maar dit kan een volgende keer verbeterd worden: nü hebben wij het bij al het goede maar op de koop toegenomen. Ook in cultureel opzicht, (we wagen het hier even dit zware woord te ge bruiken) was de programmakeuze voortreffelijk; enkele oude volkslie deren, een goed gedicht, een mooie dans, dat alles stond waarlijk op peil. En het is niet de minste verdienste van dergelijke avonden, dat zij de jeugd( en wellicht ook de ouderen!) begrip en waardering voor het schone brengen. Nog een andere, grote opvoedkundige en vormende waarde van dit „samen spel" is hierin gelegen, dat zij de deel nemers (sters) de kans geeft samen, in zusterlijke eensgezindheid, iets schoons tot stand te brengen. Rest ons nog met ere te vermelden het voortreffelijk gespeelde blijspel van de oudere meisjes. Ook mag niet on vermeld blijven het eenvoudige, maar toch zeer smaakvolle toneel, dat op nieuw het bewijs leverde, zoals trou wens ook het spel zelf, dat men ook met sobere middelen veel schoons kan bereiken. De leiding kan met tevredenheid te rugzien op deze avond. Een beweging die zoiets tot stand brengt, is nog springlevend en gezond. eerv. verm. Cam. Hamerlynck; C. Ba- lijn; 10. A. den Hamer; 11. A. Engels; 12. J. Risseeuw; 13. A. de Meyer. Jonge duivinnen. 1 en 6 A. de Putter; 2. Cam. Hamerlynck; 3 en 5 Janseü- Rouw; 4. P. Boeye; 7 en 10 J. Ris seeuw; 8. J. Merrelaar; 9. Bv.d. Slikke zeer eerv. verm. A. den Hamer; eerv. verm. A. Boerman. PERSONENAUTO TEGEN BUS Een personenauto, bestuurd door de heer v. d. R. kwam op de hoek van de de Jongestraat en de Markt in botsing met een bus van de Z.V.T.M. waarbij de auto zwaar werd bescha digd. De aanrijding was een gevolg van het feit, dat de personenauto slipte. AFSCHEID DIJ PROT. ZIEKENHUIS Zaterdag zal de op verzoek eervol ontslagen directrice van het Prot. Ziekenhuis officieel afscheid nemen van deze instelling. In aansluiting daarop zal de nieuwe directrice Zr. G. v. d. Ree worden geïnstalleerd. Kijker over de Schelde. Om 't tourisme van. dienst te zijn, zal op een der hoogste punten van het z.g. wan delpark een kijker geplaatst worden, waarmee men tot Antwerpen en Vlis singen de Schelde zal kunnen overzien. Geslaagd. in Den Haag slaagde voor 3de stuurman ter koopvaardij de heer W. L. M. van Troost alhier. Sas van Gent JAARVERGADERING K.V.P. Naar we vernemen houdt de afd. Sas v. Gent van de K.V.P. op Vrijdag 6 Januari a.s haar algemene leden vergadering, des avonds half 8 in het RK. Vereniginsgebouw; welke uit twee gedeelten zal bestaan n.l. openbare en huishoudelijke. De openbare vergadering is toegan kelijk voor iedereen. Hierop zal het woord worden gevoerd door de Heer A. Lockefeer te Hulst lid. van Ged. Staten van Zeeland. In de huishoude lijke bijeenkomst, alleen voor leden van de K.V.P. komt aan de orde: het stellen van candidaten voor de a.s. verkiezingen van de Provinciale Sta ten en het verkiezen van een voor zitter wegens bedanken van de Heer Van Esbroeck, die zich wegens andere drukke werkzaamheden genoodzaakt ziet deze functie neer te leggen. Westdorpe Heup gebroken. Een dezer dagen kwam mej. B. v. d. Spiegel zodanig te vallen, dat zij met een heupbreuk in het ziekenhuis te Sluiskil moest worden opgenomen. Bouw Boerenleenbank. Het nieu we kantoorgebouw van de plaatselijke Boerenleenbank alhier, dat in de Mo lenstraat is verrezen, nadert zijn vol- tooing, zodat we binnenkort de ope ning hiervan tegemoet kunnen zien. Axel Goed afgelopen. Tengevolge van defect aan de gasleiding is het echt paar van Berghe aan de Niewerdijk alhier bewusteloos geraakt. Een in wonende dochter merkte een scherpe gaslucht en vond haar ouders bewus teloos. Met behulp van omwonenden konden de levensgeesten weer opge wekt worden. Zuiddorpe BRUTALE DIEFSTAL. Een alleenwonende oude man van 74 jaar, H. C., kreeg bezoek van een naar schatting 39-jarige persoon met een bebloed gezicht, die vertelde dat hij gevochten had met douaniers aan de grens om er door te komen. Hij vroeg om de ham te kopen, wel ke aan de zolder hing. Toen de oude man zei, dat deze niet 'te koop was, haalde de brutale vlegel de ham van de zolder. Eer de oude man kans zag om zich te verdedigen, liep de,onbe kende met de ham en een stuk spek de deur uit. De verbijsterde man zag hem nog juist de dijk, welke de grens naar het buitenland vormt, oversteken. Hij heeft aangifte gedaan bij de poli tie, die de zaak in onderzoek heeft ge nomen. BEKENDMAKING. Brandmelding. Het volgende wordt ter algemene ken nis gebracht: Brand of ander onraad kan gemeld worden aan de Rijkspolitie. Het bureau van de Rijkspolitie is dag en nacht be zet. Telefoonnummer Rijkspolitie: 125. Adres bureau Rijkspolitie: Burgemees ter Frans van Waesberghestraat 64. Brand kan bovendien gemeld worden bfl de Commandant van de Vrijwillige Brandweer, de heer J. Janssens. Adres commandant brandweer: K1, Bagijne straat 11. Telefoon brandweer 93. Hulst, 2 Januari 1950. De Burgemeester van Hulst: TRUFFINO. 244-o Lamswaarde Prijsplering. De uitslag van de prijspiering bij Hon. Claessens is als volgt: le prijs Ph. d. Deijne met lof. Lams. 1 haas; 2e prijs A.v. Driesse Lams. 1 haas; 3e prijs P. Roels Hulst 5 kg karper: 4e prijs P.d. Deijne Kruispolder 4 kg karper 5e prijs P. Platjöuw Az Lams. 3 kg karper. rEN de kleine klokken van het kerkje te Modjokerto klepelden, zijn wij nnar de Kerstnacht gegaan. Door de stille straten. Onder het schaar se licht van de lampen. Ge wapend met 'n geweer. Langs de wachposten: Jan van Hoof van de St. Crispijnstraat 7, te Waalwijk, en Wim Lambère uit de Bossestraat 2 te Vogel waarde. We maakten een kort praatje met de jongens en we wen sten hen een goede kerstwacht. „Volgend jaar thuis, zeiden zij. We liepen verder. De klanken van het orgeltje kwamen ons tegemoet. Zij vervulden de nacht met een stille zuiverheid. Tegen twaalf uur was het kerkje vok De aalmoezenier klom naar het altaar en cele breerde de plechtige nachtmis. Het koortje zette de derde mis van Kerstmis in. „Puer natus est nobis - Een Kind is ons geboren". De jongens waren geknield in de banken. Jullie vrienden hadden zich verzameld bij het stalletje, dat de eenvoudge In donesische koster had neerge zet bij het Maria-altaar. Zij waren er allemaal; Herman van Pamelen uit de Waalstraat 17 te Hontenisse en Wim van den Heerik uit Gilze-Rijen. Alle vrienden zijn naar de nachtmis gegaan: Piet Hoeks uit Hoogerheide en Alex Schro der uit de Akkerstraat 44 te Kerkrade. Zij waren allemaal rond het Kerststalletje verzameld. Dicht bij Jezus, Maria en Jozef. Ver van huis. Dicht bij jullie. Bij jullie en ons Kerststalletje. PIET. Klooaterzande PAS OP DE TRAM, Alhoewel het momenteel nog slechts een goederentram Is, die de Clooster- straat nog passeert, blijft het toch nog raadzaam zijn- fiets zodanig te zetten, dat deze niet in het gedrang komt. Dit bleek deze week, toen weer eens een rijwiel het slachtoffer werd. Gelukkig liep het nogal goed af, daar alleen het frame wat ontzet werd. Koewacht Benoeming, G. S. hebben onze plaatsgenoot de heer A. C. van Waes benoemd tot lid van de provinciale commissie voor de veefokkerij. Kerkelijk overzicht. Het overzicht over 1949 ziet er als volgt uit: dopen 55, huwelijken 24, sterfgevallen 27; H. Communies 33.500. Radicprijspiering. De winnaar van de radio bij de heer L. Seghers was de heer Alphons van de Vloet al hier. Prijskaarting. Aan de prijskaarting bij Edm. de Vos namen 38 spelers deel. De uitslag was als volgt: 1 Fr. de LetterAlph. de Bock; 2 Pr. van GoethemC. David; 3 M. van Hove-- Edm. de Vos: 4 G. de VösA. de Fae- pe; 5 Arth. Vermeire—Alph. Kegels. Aardenburg Parochieel overzicht In de pa rochie van O. L. Vrouw ten Hemel opneming te Aardenburg, waartoe ook Sint Kruis en Heille behoren, werden in 1949 38 kinderen gedoopt, overle den er 18 parochianen en werden slechts 7 huwelijken gesloten. Het aantal uitgereikte H. Communies be droeg 34000. Burgerlijke Stand Geboren: Jo hanna, dv W. Haaksman de Koster den Dekker; Bart zv B. Haaksman de KosterThomaes; Johannes zv F. TournoisMarteijn; Ludwina, dv A. Roedtsde Martelaere; Godelieve, dv A. ReijbrouckBoelens. Huwelijken: J. M. Paridaen 28 jaar en J. M. H. Nauta 23 jaar. Overleden: M. Th. M Danneels, echtg van R. B. M. v. d. Wynekel, 50 jaar; R. M. de Croock, dv R. A. de Croock en N van Rie, 20 mnd.; C. M. Marlens, echtg. van A. P. Hermie, 45 jaar; G. Dudink, echtg. van N. Koop man 61 jaar, uit Wervershoof (N.H.); E. C, M, Steegers, echtg. van C. Goet- hals, 47 jaar; IJzendijke Zeldzaam, Bij de veehouder J.v. Lierde wierp een zeug 2 biggetjes welke met de buikjes aan elkaar waren gegroeid. Een der biggetjes gaf nog te kenen van leven bij de geboorte. DE REGERINGEN van het gemene- best zijn door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, op de hoogte gebracht van het Britse voorneme nom het Communistische China in de nabije toekomst te erken nen, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Op het Britse ministerie worden de laatste voorbereidingen getroffen voor deze erkenning, die, zoals we reeds meldden, waarschijnlijk het einde van de week zal geschieden. piGENLIJK zou het zo moeten zijn, dat Philippine op 1 Juni 1950 in feesttooi zou worden gestoken. En ei genlijk zou het zo moeten zijn, dat op diezelfde datum een minister naar Philippine zou komen om de inwoners van die plaats te feliciteren met de welvaart, die dank zij de kanaalver binding van Philippine met de Schel de, de plaats steeds groter opbloei bracht. Het tegendeel zal echter waar zijn. Er zullen op die gedenkwaardige datum geen vlaggen wapperen en geen minister zal er indrukwekkende woor den spreken, of het zou moeten zijn' in de geest van een lijkrede LEVEN EN VERTIER I even en vertier, twee belangrijke zaken die Philippine en het ge west zich zagen toebedeeld in de toe komst, toen op I Juni 1900 minister Pierson het nieuwe kanaal van Philip pine naar de Schelde kwam openstel len. Enthousiast werden de hoge gas ten uit Den Haag verwelkomd en meester Broksse, de nu reeds lang overleden onderwijzer, verklaarde in een lange redevoering dit enthousias me. Er was nu een rechtstreekse ver binding met de Schelde en er zou voor de bevolking een gouden tijd aanbreken. Aanvankelijk wees alles inderdaad in deze richting. Kleine scheepjes wer den vervangen door grotere motorsche pen, 60 of 70 procent van de bevolking vond emplooi in de mosselhandel en van heinde en ver. zelfs van over de grens, kwamen de mosselhandelaren, sommigen met grote wagens, anderen met hondenkarretjes. Leven en ver tier. ZAND, ZAND pen kanaal heeft zijn onderhoud nodig, wil het dienstbaar kunnen blijven aan de scheepvaart. Drie ka naalwachters hebben er hun goede zorgen in de loop der tijd aan besteed; gedurende de twee eerste jaren Abra ham de Ruysser, daarna 18 jaar lang A. Wissekerke en de derde kanaal wachter tot op heden al ruim der tig jaar P. Cornells. Men heeft er heel wat voor moeten doen om het kanaal schoon te houden. Al vrij spoedig bleek, dat er teveel zand in spoelde. Er werd gebaggerd. Maar vlugger en vlugger slibde het aan en al spoedig werd er jaarlijks ongeveer 20.000 m3 zand uitgebaggerd. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, heeft men het baggerwerk nog korte tijd voortgezet, maar het lot van het kanaal stond vast. Dit jaar dus zou het gouden be- staansfeest van het kanaal gevierd moeten worden. Maar de opbloei, de welvaart, die men in Philippine een halve eeuw ge leden zó voor het grijpen zag, is niet gekomen. Even is ze door Philippine gegaan, maar het kanaal is verzand, de mosselhandel verplaatst en de Phi- lippiense bevolking bewoont weer 'n klein vissersplaatsje, stil als zovele an deren. Het eerste zeeschip sinds 1940 VOOR de eerste maal sinds Mei 1940 arriveerde een zeeschip, geladen met pyriet aan de kade van de Com pagnie Neerlandaise de l'Azote. Het Nederlandse s.s. Colytto heeft aan dit feit een feestelijk tintje gegeven. Ge tooid met een 30-tal vlaggen en wim pels voer het Sluiskil binnen. Alhoewel tegenwoordig veel zeeschepen Sluiskil passeren, trok deze zeereus een grote belangstelling, zowel van de jeugd als van de ouderen. Ook aan de kade der Cokesfabriek heerst er bedrijvigheid. Momenteel wordt een scheepje kolen gelost, welke kolen moeten dienen voor het aanmaken der ovens. Een en an der wijst er op dat binnen afzienbare tijd beide fabrieken met hun productie zullen beginnen. TN DE ZAAK tegen C. V., die door het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof de doodstraf tegen zich hoorde uitspreken wegens het verra den van Engelandvaarders aan de „Feldgendarmerie", waar hij als tolk werkzaam was, en die door het Bos sche Bijzonder Gerechtshof bovendien nog werd veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek wegens zijn werkzaamheden bij de Duitse contra- spionnage-dienst, deed de Bijzondere Raad van Cassatie gisteren uitspraak. Aangaan de door het Amsterdamse Hof opgelegde doodstraf was de Raad van mening, dat V.. die vele landgeno ten aan de vijand had overgeleverd, door zijn slap karakter door de Duit sers in deze was misbruikt. De Raad achtte daarom de oplegging van de doodstraf niet op haar plaats en ver oordeelde V. inplaats hiervan tot le venslange gevangenisstraf. In verband met deze straf werd V. voor het tweede geval volstaan met schuldigverklaring zonder oplegging van straf. TAE EERSTE algemene verkiezingen, die na de oorlog in Egypte zijn gehouden hebben een overweldigende meerderheid voor de partij der Waf- disten onder leiding van Nahas Pasja opgeleverd, na een verkiezingsstrijd welke de laatste twee maanden met grote felheid werd gevoerd. De Wafdpartij heeft waarschijnlijk het meeste liberale program van de over het algemeen conservatieve Egyp tische partijen. Zij was van 1942 tot 1944 aan de macht en verleende alle steun aan de geallieerden, ofschoon zij evenals de andere partijen niet pro-Engels is. In de thans ontbonden Kamer van afgevaardigden bezetten haar tegenstanders, de Saadisten, de meeste zetels. De opkomst der stemgerechtigden (vrouwen mogen in Egypte niet stem men) was zeer groot. Ook Bedoeienen- stammen namen aan de verkiezingen deel. Zij hadden de voorwaarde ge steld, dat voor het gedeelte van de woestijn, waar zij wonen, een Bedoeien candidaat zou worden gesteld. Dit ge schiedde aanvankelijk, doch later werd hij door een niet-Bedoeien vervangen, waarop een aanval op de grenswach ten in de omgeving van Alexandrië volgde. In het overige deel van het land vielen slechts enkele verkiezings incidenten voor, waarbij vier perso nen werden gedood en enige gewond. Jeugdige dievenbende specia liseerde zich in rijwiel diefstallen QP ONVERKLAARBARE wijze zijn de laatste tijd in Maastricht tal van rijwielen verdwenen. Ondanks alle nasporingen van de politie kon men geen spoor van de daders ont dekken. Maar nu is heel toevallig alles aan het licht gekomen. Want een wacht meester van de Rijkspolitie, die zich bij wijze van hobby bezig houdt met naspeuringen in de onderaardse gan gen van Maastricht, heeft bij deze speurtocht een stuk of wat rijwielon derdelen gevonden en daarbij in de buurt enige jongelieden. Dat was het begin van alles. Want spoedig bleek nu. dat een heel stel jongelui zich gespecialiseerd had in het kapen van rijwielen, waarbij zij de onder aardse gangen als opslagplaats ge bruikten. De leider van het hele zaak je was17 jaar oud. TJE LEIDING van het instituut voor mijnonderzoek te Goslar (Britse zone van Duitsland), verklaarde, dat het „volslagen onmogelijk" is, dat uranium zou zijn aangetroffen in het it' de Sowjet-zone gelegen noorde lijke gedeelte van het Harz-gebergte, in de nabijheid van Goslar. Volgens het instituut is het ook hoogst on waarschijnlijk, dat elders in het Harzgebergte uranium zou kunnen worden aangetroffen. De verklaring van het instituut werd uitgegeven naar aanleiding van verklaringen van Westduitse autori teiten, volgens welke Russische in genieurs reeds waren begonnen met het doen uitvoeren van boorproeven in de nabijheid van Wernigerode. Ook het bericht, dat de Sowjet- Russische autoriteiten de gemeente lijke autoriteiten van Wernigerode zouden hebben opgedragen voorzie ningen te treffen in verband met het onderbrengen van 1800 mijnwerkers, die in de te graven uraniummijnen in het Harzgebergte te werk zouden worden gesteld, wordt tegenge sproken. In een te Amsterdam gehouden verga- dering van afgevaardigden der gro te lanlelijke-, provinciale- en stedelij ke zangersbonden en de Nederlandse Dirigenten Organisatie, (kortweg ge noemd „Voco") geconstitueerd. Voco, omvattende ongeveer 50.000 leden van zangkoren, stelt zich ten doel de uni formiteit inzake het vocale concours wezen in het gehele land te bevor deren en de bestaande misstanden op dit gebied uit de weg te ruimen. In het bestuur werden gekozen: Willem Zonderland, voorzitter; A.H.M. Kurvers C. Overbeek, H.K. Schippers en H. Dijkman, secretaris - penningmeester, Weesperstraat 12 te Amsterdam. T)E Chinese communistenleider Mao-tse-toeng zit in Moskou. Hij onderhandelt over een lening en een militair verdrag. Erg vlot ten doet het toch niet. De Sovjet zender liet een licht gegrom ho ren: De Chinese communisten moesten niet denken, dat Mao- tse-toeng de gelijke zou zijn van Stalin. Mao is pas in 1931 begon nen de werken van Stalin te be studeren. Hij is dus vast zo groot niet als „de leider en leraar van de arbeiders over de gehele wereld". Het wordt nog allemaal vrij vrien delijk gezegd. Mao is nog geen Ti to, de kakelende papegaai en heb zuchtige aap. Maar wat niet is, kan nog komen. Zou nu in Azië het Maoisme Moskou gaan veront rusten? TRIAN, oftewel Nieuw Guinea, zit de Indonesiërs toch wel dwars. President Sukarno houdt niet op te verzekeren, dat het Nederlandse gedeelte van het eiland dit jaar nog deel zal gaan uitmaken van de Verenigde Staten van Indonesië. Het is wel een stoutmoedig voor uitlopen op de onderhandelingen, welke weer moeten worden aange knoopt. Sukarno ziet bij zijn be sliste verzekering over het hoofd, dat er in Australië een andere po litieke wind is gaan waaien. De nieuwe regering ziet de dingen meer realistisch. En voor haar moet het volstrekt geen aantrekke lijke gedachte zjjn, de helft van Nieuw Guinea te zien overgeheveld aan een bewind, dat zijn regeer kracht in het eigen gebied nog moet bewijzen. Terwijl er van een de mocratische wilsuiting door de Pa poea's voorlopig geen sprake kan zijn. We mogen echter de goede stem ming, waarin de nieuwe verhou dingen zijn aangegaan, niet door deze kwestie laten bederven. En daarom zou het beter zijn, als er niet telkens zo boud en luidruch tig over gepraat werd. WAVAVWWWWAn. VXTOUDENBERG, de vroegere leider van het Nederlands Arbeidsfront (NAF) is door de Raad van Cassatie tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De raad was, evenals het bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, waardoor W. tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, van mening, dat W. zich ernstig tegen land en volk heeft misdragen, voorts getracht heeft de vakbonden en andere organisaties op nationaal-soc. leest te schoeien en zich niet heeft ontzien om te trach ten de geestelijke weerstand van het Nederlandse volk door redevoeringen en artikelen in de pers te breken. Tegenover dit lies wilde de Raad het door de rëquirant uitgesproken berouw wel degelijk in aanmerking nemen, cn was van mening dat met een straf van 20 jaar volstaan kon worden. ^LS MEN wil zeggen „hoe later op de avond, hoe schoner volk" dan slaat dit ongetwijfeld op de kalender, uitgegeven door de Wits Textielnij verheid N.V. te Helmond, die haar kwartaal kalender door de kunstenaar Doeve deed verzorgen. Kleurige grote aquarellen brengen de seizoenen in beeld, 'm Speciaal com pliment ook aan de Boekdrukkerij „Helmond", die zo iets schoons van haar persen bracht. De kalender ging vergezeld van een even fijn afge werkte verkleinde reproductie van een der platen era een gedicht van Alex Campaert, samen vormende 'n stijvolle Kerst- en Nieuwjaarswens. „Demag" Electrotakels (Imp. W. B. v. d. Berg, Den Haag) zond ons een practische kantooragenda met ver stelbaar raampje dat de data omlijst, zodat mem zich in één oogopslag oriënteert. Van ..De Nederlanden 1845" ontvin gen wij d.e bekende forse kantoorka lender voomhet nieuwe jaar. (Advertentie.) uier ken teoeri verstopping HULST. Vrijdag 6 Januari. Ledenvergadering MHC „Rapide" in hotel Eggermont om 20 uur, voorver gadering dames om 19 uur. 20) Geen goede detective, hè? mom pelde hij, terwijl hij een sleutel uit koos en die in het slot stak. Wel, misschien heeft de kapitein gelijk en ben ik een beetje afgestompt. In dat geval heb ik een beetje aanmoediging nodig Als ik eens eventjes mijn ge tuigschrift bekijk, zal me dat nieuwe moed geven voor de duisterste zaak, die ik ooit onder handen heb gehad. Hij opende de kastdeur en haalde tus- se honderd andere schatten een her inneringsbeker van gedreven zilver te voorschijn. Hij tilde hem voorzich tig op en terwijl hij hem meenam nrar het raam, vestigde hij zijn ogen op een insriptie die luidde: „Pinksterton's Detective Bureau New York. Deze beker wordt aangeboden aan onze trouwe helper Elisha Crowe. Als hulde voor zijn onversaagden moed. scherpzinnig waarnemingsvermogen en vele andere hoedanigheden, die hem maakten tot een groot detective. Bij zijn vertrek van het bureau ten ge volge van bekomen verwondingen in de dienst daarvan." Crowe zette de beker weer op zijn plaats, sloot de kastdeur en met een voldaan gezicht begon hij voor zijn middagmaal te zorgen. Hij moest in wendig lachen, toen hij dacht, wat de bewoners van Beacon Audley en in het bijzonder kapitein Vaughan, wel zouden hebben gezegd, als ze over zijn schouder deze inscriptie hadden kun nen meelezen. Ze hadden hem sma lend „Het menselijk Fret" gedoopt, hem verdenkend van een nutteloze nieuwsgierigheid, c'.ie in werkelijkheid niets anders wis dan de speurzin, die zijn vroeger beroep hem tot een twee de natuur had doen worden. Hij was au blij, dat hij altijd weer stand had geboden aan de verleiding om de beker aan anderen te laten zien, waardoor het geheim van zijn oud beroep was bewaard, zodat hij thans, na zoveel jaren, de gelegen heid kreeg, zijn speurderstalenten opnieuw te tonen, als een liefdedienst. Hij bracht het verdere gedeelte van de namiddag grotendeels door pein zende in zijn grote armstoel, maar om half zes stond hij op en na zijn deur gesloten te hebben, liep hij de straat af naar het postkantoor. Dit was eigenlijk een» grote winkel, waar kruidenierswaren en goedkope manufacturen werden verkocht De postafdeling was na zes uur gesloten, maar Crowe had deze keer geen post zaken. Hij kwam om zijn wekelijkse inkopen van thee, tabak, suiker en spek te doen. Hij ging op een omge keerd vat voor de toonbank zitten, wachtte en keek onverschillig naar de bezigheden van de winkelierster. Ze had juist de brievenbus, waarin de te verzenden correspondentie werd ge deponeerd, leeggehaald en was bezig deze van het poststempel Beacon Audley te voorzien. Ze zette er vaart achter om klaar te zijn, vóór de post wagen straks zou komen. Ik wil u wel even helpen, meneer Crowe, als u haast hebt, maar ik ben hier dadelijk mee klaar, nog een paar minuten, zei de vrouw. Gaat u gerust uw gang. juf frouw Jamac, ik heb helemaal geen haast, antwoordde Crowe gemoed»' lijk. Het is heel verstandig van u, vóór sluitingstijd maar vast te begin nen. Dan bent u er direct mee klaar. Er zullen niet veel mensen zijn, die hun brieven op het laatste moment in de bus doen, denk ik. Bijna niemand, zei de postmees- teres. Alleen de secretaris van Lord Manksilver komt altijd op het nipper tje met de brieven van de Priory, maar hij is ook eigelijk de enige. Elisha zei: Inderdaad? op een toon, alsof deze mededeling iets nieuws voor hem was en daarom bleef hij met zijn kort beentjes op en neer schommelen en keek met 'n onverschil lig gezicht naar 't stempelen, tot juf frouw Jarnas klaar was om hem te helpen. Hij was die dag heel lang zaam en aarzelend bij het doen van zijn bestellingen, zodat de vrouw ach ter de toonbank hem plaagde met zijn besluiteloosheid, terwijl ze hem er te vens aan herinnerde, dat hij twee dagen vroeger was met zijn wekelijk se inkopen dan gewoonlijk. (wordt vervolgd) DONDERDAG 5 JANUARI. HILVERSUM I. 17.35 Voor de jeugd, 18 Gram. 18,15 Land- en tuinbouwpraatje 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19,15 Muziek voor de Jeugd. 19,30 Radio krant. 20 Nieuws in 't kort. 20,05 Gevar. programma. 21 Familie-competitie. 21,35 Populair concert. 22,05 Gram. 22,15 Bui tenlands overzicht. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverdenking, 23 Nws., 23,15 Trio, 23,45-24 Gram. HILVERSUM II 18.— Nieuws, 19.— Sportpraatje, 18,30 Metropole-orkest, 19 Voor de kinderen. 19.05 Radio volks muziekschool. 19,85 Orgelspel. 19,45 „En keling en gemeenschap", causerie, 20.- Nieuws. 20,05 Mededelingen. 20,10 Actua liteiten. 20,20 „Hans geluk", radio-opera 20,55 Ronde tafel discussie. 21,30 Strijk kwartet en piano. 22,25 Orkestconcert. 23 Nieuws. 23,15 Reportage. 23,30-24 Gra- mofoonmuziek. BRUSSEL 322 m: 1815 Synd. kroniek, 18.25 Gr.. 18.30 V. d. sold., 19 Nws., 19,30 Vlaamse lleder«n. 19,50 Politieke cause rie. 20 Verzoekprogramma. 21 Gevarieerd progr. 21,30 Gram. 21,45 Actualiteiten. 22 Nieuws. 22.19 Strijkkwartet, 22,50 Nieuws, Gmab BRUSSEL 484 m: 18,30 Omr.ork., 19 ld.. 19,30 Gram., 19,45 Nieuws, 20 Hoorspel, 22,15 en 23-23,55 Gram. VRIJDAG 6 JANUARI HILVERSUM I: 7-24 KRO. 7 Nieuws, 7.15 Morgengebed en Liturgische kalen der. 7.30 Sluiting, 8,30 Nieuws, 8.40 Gram., 9 Weerberichten, 9,03 Gram., 9,25 Hoog mis, 11 Voor de zieken. 11.35 Pianovoor dracht, 12 Angelus, 12,03 Metropole-or kest (12.30-12.33 Mededelingen), 12,55 Zon newijzer, 13 Nieuws en kath. nieuws, 13,20 Strijkorkest, 13,40 Pianovoordracht, 14.— Gevarieerd programma, 14.45 Der Barbier von Bagdad, opera. 15.45 Gram., 16 Voor de zieken, 16,30 Sluiting. 17,30 Voor de jeugd, 17,45 Kinderkoor, 18 Amusements orkest, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.— Nieuws, 19,15 Regeringsuitzending, 19,35 Lichte muziek, 19,55 Reportage, 20 Nws., 20,05 De gewone man zegt er 't' zijne van, 20.12 Omroeporkest, groot omroepkoor en solisten, 21,15 De sociale wetenschappen en de moderne zielzorg, causerie, 11,30 Pianomuziek, 21,40 Epiphania, hoorspel met muziek, 22,25 Reportage, 22,45 De zin van 't huwelijk, causerie. 23 Nieuws, 23,15 Reportage, 23,22-24 Gram. HILVERSUM II: 7 Vara, 10 VPRO, 1020 Vara, 12 Avro, 16 Vara, 19,30 VPRO, 21 Vara, 22.40 VPRO. 23-24 Vara. 7 Nieuws, 7,18 Gram.. 7,30 Sluiting, 8,30 Nieuws. 8,43 Gram., 1.50 Voor de vrouw. 9.- Weerbe richten, 9,03 Gram-, 9,30 Waterstanden, &35 Gram.» 10 Thuis» causerie» 10.05 Mor genwijding. 10,20 Gram., 10,30 Voor de zie ken, 11 Voor de vrouw. 11,15 Orgel en zang, 11,40 Voordracht, 12 Lichte muziek, 12,30 Mededelingen. 12,33 Sportpraatje, 12,45 Gram., 13 Nieuws, 13,15 Musette-or- kest, 13,45 Gram., 14 Voor de vrouw. 14,20 Strijkkwintet, 14,40 Literaire causerie, 15 Kamerorkest, en solist, 16 Voor de jeugd. 10,30 Sluiting. 17,30 Muzikale causerie. 18 Nieuws, 18,15 Felicitaties. 18.35 Dansorkest, 19 Denk om de bocht, 19,15 Gram., 19,30 Godsdienstige causerie, 19.45 Een radio- krabbel, 20 Nieuws. 20,05 Boekbespreking, 20.15 Sopraan en piano, 20,30 De mens, eauserie( 21 Verzoekprogramma (gram.), 21,40 De Ducdalf, 22 Buitenlands over zicht, 22,15 Gram., 22,40 Vandaag, cau serie, 22.45 Avondwijding, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. BRUSSEL 322 m: 12 Gram., 12,30 Weer berichten, 12,32 Orkest Peter Welffens, 13 Nieuws, 13,15 en 14-15 Gram., 17 ld- 17,05 Nieuws. 17,15 Engelse les, 17,30 en 18 Gram., 18,10 Voordracht, 18,20 Gram., 18,30 Voor de soldaten. 19 Nieuws, 19,30 en 19,45 Gram., 20,15 Filmoverzicht, 20,30 Symphonie-orkest en soliste, 22 Nieuws, 22,15 Gram., 22,50 Nieuws, 22,55 en 23- 24 Gram. BRUSSEL 484 m: 12,05 Lichte muziek 13 Nieuws, 13,15 en 14.15-15 Gram.. 17,40 Zangrecital, 18,30. 19 en 19,40 Gram-, 19,45 Nieuws, 20 Omroeporkest en solis ten, 21,15 Gram., 21,30 Reportage. 21.45 Klankbeeld, 22.15 Strijkkwartet, 23-23,55 Gram. ginds ko land be anders zegg van deken YVeiss uit R septramen deze prachi van Joan C Bijbelse fig alleen Don rje glasschi derland kig een opl wat betreft positie en gelukkig en grijpen, daai naars, die hu schilderde g! zoeken naar sleur is gew< het fabriek- van een twii Alle uiting dergelijke er nog midd heugend, dat wereldlijke steunen en die ons land had te hers kleuren- en onze Neder borgen het v toekomst va mogen hebbc EEN TLTax Weiss, voel vooi gepaard gaai reïigieuse, ri uitbundig za motief, heeft kleurensympl mee de st koepelkerk g aehtig Godsh dige tinten sfeer. Aan beide dat Max Wei Gedeelte ra De heer en i Ramsel geven met van de ge dochter MARIA Terneuzen, Scheldekade Tijdelijk St. huis. Sluiski De Heer em Mees van geven met van de gel dochtertje REGINA Ovezaade, 4 Heden New-York Commissa ZZ- grot onze heri Stampers, Hiermede be mens mijn dank aan i bijgedragen keer uit onvergetelijk van Gei Als U met wilt gaan ko üan moet Magneet" ee HALF ?rU2e kleur band. Zeer L deken voor Motorkappen NU Januari- Frt, Züvei ebruari-aan

de Stem | 1950 | | pagina 2