Belgische artshoofd van moordenaarsbende Barricade tegen hel rode China (-f)EonES DEKEN Onze jongens in Indonesië Zalig Huldiging te Sas van Gent van 144 jubilarissen Ongevallen eisen twee deden bij K.M.S. te Vlissingen De nieuwe kolen- prijzen „Als een karbouw, die terug" keert naar zijn kraal" Ontbreken landings- advies noodlottig? NA 1ND0NES1E 00K VIETNAM ONAFHANKELIJK Weg met Ho Tsji Minh, agent van de Kominform 3 3 Nieuwjaar De „Roosendaal" gaat raffineren Dagelijks nieuwe onthullingen Rustig weer Ruimer invoer textiel SYMPATHIEK India erkent Nao Tse Onze Kon. Marine in Indonesië Eerste receptie van Sukarno: Werk voor ongeveer 500 arbeiders Van hun productie zou Sas een glazen dak kunnen hebhen ONDER DEKMANTEL VAN „DE WEERSTAND" Middel tegen kinkhoest ZESDE JAARGANG No. 1575 Uitgave: N.V Uitgevers My. Neerlandfa. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A F. J. Aemoudts. C. J. V. Hootegem. A E Langenhorst, Mr Dr A. J. J. M Mes. Mr. H B Lde Rechter. Hoofd redacteur J. J. H- A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend by met- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 31 DECEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.69 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie I 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 11,2. (Bli bureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 11- Telefoon 35; TER NEUZEN. Axelsestraat 45. Telefoon 234» DE NATIONALISTISCHE LEGIOENEN, zo heette het in recente berichten, komen de grenzen van Indo-China over en worden daar geïnterneerd. Andere berichten willen, dat deze troepen worden gereed gehouden tegen een mogelijke inval van de legers van Mao Tse Toeng, de Chinese commu nisten-leider. Dit alles bijeen kan aan Frankryk de laatste stoot hebben gegeven de souvereiniteit aan Viëtnam over de dragen. Wellicht is het niet hoovaardig te veronderstellen, dat het goede Nederlandse voorbeeld ten aanzien van Indonesië daartoe het zijne heeft bijgedragen. Hoe dit ook zy: de overeenkomst, nu ongeveer negen maanden geleden tussen Keizer Boa Dai en de Franse president Auriol getekend, werd giste ren onder grote geestdrift van de Vietnamese bevolking gehonoreerd, zij het dan onder zekere voorwaarden. mese regering komen, doch een be perkte contra-spionnagedienst voorlo pig zal ressorteren onder de Franse strijdkrachten. 3. Franse bases en garnizoenen in Viëtnam onder Viëtnamese jurisdic tie zullen komen, waarbij de aan de Franse autoriteiten voorbehouden be voegdheden strikt beperkt zullen blij ven tot de behoeften van de gemeen schappelijke verdediging. GEESTDRIFT EN VLAGGEN.] O AIGON ONTWAAKTE gisterenoch- tend vroeg door de vreugdekre ten van bijna 50.000 Vietnamese man nen. vrouwen en kinderen, die met vlaggen naar het stadhuisplein mar cheerden om getuige te zijn van de plechtige machtsoverdracht. In de loop van de nacht verschenen vele strooibiljetten op straat met leu- DE PRINSESJES Beatrix en Irene, exposeerden alle poppen, die ze in de loop der jaren gekregen hebben, in de kinderkamer van het Paleis Soest- dijk. Eén pop werd verloot, de op brengst van f 260,is voor het Ned. Rode Kruis. EX-BURGEMEESTER mr. Visser van Den Haag hoorde gisteren wegens overtreding van het Deviezenbesluit opnieuw 5 1/2 maand tegen zich eisen. Schriftelijk vonnis <N 4 Janu ari a.s. Z.K.H. PRINS BERNHARD zal 2 Januari a.s. met de „Karei Doorman" vertrekken voor een reis naar de West. Het vliegtuig van de Prins gaat mee aan boord. DE UITDAGING van Charles Eyk is door Gerard van Wyland uit Hilver sum aanvaard: hij leverde een kro- ningsschildery op, waarvan hij meent dat de jury het meer geslaagd zal achten dat dat van Eyk. Het wordt in Amsterdam geëxposeerd. AMERIKA heeft volgens persberich ten aan het nationalistische China steur toegezegd voor de verdediging van het laatste bolwerk, het eiland Formosa. DE FRANSE REGERING heeft het -•Vertrouwensvotum gekregen met 305 tegen 289 stemmen. Tevoren had Bi- f dault erop gewezen, dat Frankrijk „slechts" 20 pet. van de begroting I voor defensie uittrekt. EEN RAKETVLIEGTUIG van Ame rikaanse afkomst zou in de stratosfeer een snelheid hebben bereikt van 3201 k.m. per uur, dat is 3 maal zo snel als het geluid. De raket wordt genoemd X 1. EEN PLASTIC BOM ontplofte giste ren voor de Poolse ambassade te Pa rijs en veroorzaakte (slechts) mate riële schade. Vermoedelijk is de da der een extremistische Pool. MINISTER van Maarseveen vertrekt in de tweede helft van Januari naar Indonesië De reis draagt een algemeen oriënterend karakter. AAN „DEBBY", een roman van de 27-jarige schrijver Max Steel, werd te New-York uit 666 inzendingen met algemene stemmen een prijs van 10000 dollar toegekend. EEN AARDBEVING op de Philippij- nen heeft vyf mensenlevens gekost. DE DUITSE WEDUWE, die de Ame rikaanse snuiftabakmillioenen van Schaeter zou krijgen, grijpt ernaast. De enige erfgenaam blijkt nu een neef uit Nauheim te zijn, die als Duit ser de erfenis niet in ontvangst kan nemen BESMETTE MELK zou in Naar- den oorzaak geweest zijn van tbc on der schoolkinderen. Een onderzoek is gaande. Advertentie. Verwarm Uw bed behaaglijk mei een f o cl c o electrische •>sVOOR BABIES EN VOLWASSENEN Weersverwachting, geldig tot vanavond: ProoR weer met enkele over- 1J,y.ent?e wolkenvelden. Voorna melijk in het Zuiden van het land aanvankelijk nog mist. Meest ma- Oostelijke wind en iets kou- de' d*n Vrydag. vandaag; zon onder 16.38 uur. 11 ur' Nieuwjaar: 8 48 Maan onder 6,30 1- 40 "m,('r le'39 Maan op ^dag: Zon op 8.48 uur. Maan onder 7.43 uur zen als: „Weg met Ho Tsji-Minh, de agent van de Kominform" en „Leve het onafhankelyke Vietnam". Om 8 uur 's morgens waren hon derdduizend Vietnamezen bijeen op het plein voor het stadhuis, dat met gro te vlaggen was versierd. Op straat waren geen Franse troe pen te zien. De Viëtnamese politie be waarde de orde. DRIE JAAR GELEDEN TIET is bijna drie jaar geleden, dat de gevechten tussen de Fransen en Viëtnamese nationalisten uitbra ken. De nieuwe staat Viëtnam omvat de provincies Tonkin, Annam en Cochin China, de rijstschuur van het schier eiland met de grote haven Saigon. De provincie Laos kreeg in Juli jl de status van onafhankelijke staat binnen de Franse Unie en in Novem ber werd aan de staat Cambodja auto nomie verleend. Hoewel deze staten dus niet bij Viëtnam behoren, zullen zij met dat land op monetair gebied een eenheid vormen. Leon Pignon, de Franse Hoge Com missaris in Indo-China, en Bao Dai, het hoofd van de nieuwe Viëtnamese staat, hebben gisteren te Saigon de overeenkomst getekend, waardoor het Frans - Viëtnamese verdrag van 8 Maart 1949 in werking treedt en Viet nam binnen de Franse Unie onafhan kelijk wordt. Na de ondertekening schudden de Franse en Vietnamese vertegenwoordigers elkaar de hand. DE VOORWAARDEN. QP 16 Januari a.s. zal een deel van de textielproducten voor de in voer uit België en Luxemburg, zo mede uit de Marshall-landen, vrijko men. Tevens zal op beperkte schaal de vrije invoermogelijkheid van be paalde textielproducten met name wollen garens uit Frankrijk en Italië worden opengesteld. Voor een andere groep van textiel producten zal de opheffing der in voerbeperkingen op 1 April 1950 plaats vinden. Door deze handelingen bereikt Ne derland in totaal een percentage van 55 pet. op basis van de invoer uit alle Marshall-landen in 1948, terwyi dit voor de groepen agrarische pro ducten, grondstoffen en eindproduc ten resp. 54, 59 en 53 pet. bedraagt. DE president van Oost-Indone- sië, Sukawati, heeft in een redevoering bij de souvereini- teitsoverdracht meegedeeld, dat in een telegram aan Prinses Wilhelmina uiting is gegeven aan de dankbaarheid voor het feit, dat haar 7 jaar geleden uitgesproken woorden thans volledig in vervulling zijn ge gaan. TAE PRIJZEN van kolen zullen met ingang van 1 Jan. a.s. worden ge wijzigd: Voor de grote steden is de maximumprijs voor le kwaliteit an- thraciet na 1 Januari f 6.55 per mud. voor gascokes f 5,65 per eenheid van twee mud. Voorts zullen de maximumprijzen van gas met 0,5 cent per M3 mogen worden verhoogd, hétgeen evenwel niet betekent, dat dit in feite steeds overal zal geschieden. Zoals reeds is gemeld, zal in ver band hiermee voor het lopende stook- seizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmiddelenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van f 1 per per soon. Van de zijde der kolenhandelaren vernemen wij nog, dat de rantsoenen, die nog over de afgelopen maanden geleverd moeten worden, niet tegen de oude prijs zullen worden verkocht De handelaren moeten (ieze voorraden, namelijk nog van de mijnen ontvan gen en alle kolen, die na de datum der prijsverhoging uit Limburg af rollen, worden tegen de nieuwe prijs aan de detailhandel geleverd. Deze laatste had voorgesteld, dê verhoging niet per 1 Januari, maar op 1 Mei te doen ingaan; by het begin dus van het nieuwe stookseizoen. Dit voorstel is echter terzijde gelegd. In de zomermaanden is er bij het publiek op aangedrongen, hun kolen- rantsoenen al zoveel mogelijk op te nemen. Aan deze oproep is echter weinig gehoor gegeven. T>E regering van India heeft giste- ren meegedeeld, dat zij het com munistisch regiem in China erkent. Na Birma is India het tweede niet- communistische land-, dat hiertoe is overgegaan. De Indiase regering heeft de nieuwe regering van China doen weten, dat zij bereid is diplomatieke betrekkin gen aan te knopen. De algemene opinie is, dat Engeland het voorbeeld van India weldra zal volgen. G. Vermeirssen, Smetstraat 157 te Nieuw-Namen met een vriend in Bandung. Jos. Schariaeckens. Kloosterstraat 32 te Bavel ving in Solo een minia tuur-aap. Jan Schellekens, Tramstraat 83 te Dongen leest graag in zijn vrye tijd samen met zijn boy een boek. Henricus. Klaassen uit Nispen zit in Tjimahi by Bandung. Met Pa sen hoopt hij thuis te zijn met het aapje. \*7E GEVEN onze lezers vandaag een heel pak papier. Het ge denken van het scheidende jaar en van de scheidende halve eeuw ge schiedt er in velerlei vorm. En ook het „Zalig Nieuwjaar" klinkt er in verscheidene toonaarden. We be hoeven er hier op de voorpagina niet veel r.an toe te voegen. Laten we alleen maar aan onze afzien bare schare van lezers en vrienden Is dat niet hetzelfde dank be tuigen voor hun belangstelling en medeleven ten opzichte van ons blad. Laten we in die dankbaar heid ook insluiten de vrienden, die ons zo nu en dan wel eens op onze feilen wijzen. En laten we aan ieder het allerbeste wensen voor het komende jaar, voor de nieuwe halve eeuw. Het beste, dat is vrede met God en met de mensen, het beste dat is: opgewassen zijn tegen de taak, die ieder in zijn staat en stand is toebedeeld. Moge Gods onmisbare zegen alle thans ge maakte goede voornemens be vruchten! DEN Frans-Viëtnamese commissie is o.m. overeengekomen, dat: 1. Er Viëtnamese rechtbanken zul len worden ingesteld voor zaken, wel ke uitsluitend Viëtnamese burgers be treffen en gemengde hoven voor ge schillen tussen Viëtnamesen en bur gers uit andere delen van de Franse Unie (met inbegrip van Frankrijk). 2. Alle politie- en veiligheidsdien sten onder het gezag van de Viëtna- AP verzoek van de R.I.S. is besloten, dat de Koninklijke Marine, na I Januari, de uitoefening van de pa- trouilledienst ter zee normaal zal blijven voortzetten. Voor deze pa- trouilledienst en voor eventuele an dere operationele taken stelt de Kon. Marine haar operationele eenheden ter beschikking van de R.I.S. Naast deze oude taak komt een geheel nieuwe: het verlenen van steun bij de personele, materiële en administratieve opbouw van de fede rale marine. TAE PRESIDENT van de R. I. S. en mevrouw Sukarno hebben Don derdagavond in het paleis Konings plein een receptie gehouden, welke door ruim 5000 gasten werd bezocht. Drie uur lang kwamen buitenlandse gasten, onder wie de heer Cochran, ambassadeur van de V. S., de gezant van India. Nederlandse autoriteiten, onder wie de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, vice-admiraal Kist, luite nant-generaal Buurman van Vreeden en Indonesische gasten Sukarno de hand drukken. De receptie begon om 7 uur en 't was 11 uur toen de laatste gasten het paleis verlieten. In een onderhoud met Aneta, zei Sukarno: „By mijn terugkeer in Dja karta tussen die tienduizendkorv* ge menigte, welke mij begroette, voelde ik my als een vis in het water, als een karbouw, die terugkeert naar zijn kraal". EERSTE REGERINGSDADEN. OUKARNO nam gisteren de geloof s- brieven van Cochran, de eerste ambassadeur van Amerika bij de V. S. I., in ontvangst. Daarna confereer de Cochran met Sukarno over de mo gelijkheden van een Amerikaanse le ning aan de jonge staat. Cochran ver- l^AAR WIJ VERNEMEN zal de Coöp Suikerfabriek „Roosendaal" te Roosendaal, een der fabrieken van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken, naast de fabriek „Dinteloord" zeer binnen kort tot raffinage van suiker op gro te schaal overgaan. Dit zou betekenen, dat in continu bedrijf een groot aantal van de 700 arbeiders het zal de 500 benaderen doorlopend werk zal vinden. Hiermede zou tevens de dreiging, dat de Roosendaal" als suikerfabriek zou verdwijnen voorlopig van de baan zijn; Vorig jaar is aan deze fabriek een raffinaderij gebouwd welke toen op meer bescheiden schaal rietsuiker ver werkte. Dit heeft toen in de „suiker wereld" nog al enige deining veroor zaakt. Thans mag echter verwacht wor den dat de „Roosendaal" van de 100.000 ton rietsuiker, welke uit Cuba wordt ingevoerd, ook een behoorlijk kwantum te verwerken zal krijgen. Nu juist Vrijdagmiddag om 3 uur de campagne aan de „Roosendaal" is beëindigd, en vele arbeiders naar de DUW zouden moeten worden verwe- ze i. opent dit in uitzicht zijnde raf- finagewerk voor hen grote mogelijk heden. Roosendaal en naaste omgeving zien dan ook met belangstelling het tijdstip (waarschijnlijk binnen twee maanden) van raffinage tegemoet, daar dit voor R'daal en omliggende plaatsen een zeer belangrijke werk gelegenheid voor -.erendeels manne lijke werkkrachten zal bieden. Waarschijnlijk zal er werkgelegen heid zijn tot aan de volgende cam pagne. In de gisteren beëindigde campagne welke een vlot verloop had, zijn 260 miilioen kg. bieten verwerkt. klaarde, dat de verwachting bestaat, dat voor steun aan landbouw en voor transportmiddelen een lening zal wor den gegeven. Ook heeft Sukarno de eerste twee Noodwetten getekend. De eerste houdt in, dat officiële publicaties via radio en pers kunnen worden gedaan. De tweede wet handelt over het patrouil leren van schepen der Kon. Marine. Er wordt een eind gemaakt aan het recht van de Kon. Marine om in In donesische territoriale wateren sche pen te onderzoeken of aan te houden Men vermoedt, dat de Indonesische marine zal patrouilleren in het ge bied, dat bekend staat als „het pa radijs der smokkelaars". JJonderdvierenveertig jubilarissen met hunne echtgenoten waren verza meld in de anti-chambre van de feest zaal in de glasfabriek te Sas v. Gent, om gehuldigd te worden voor hun resp. 25. 30. 40 en meer jaren dienst. De heer Horstmann als technisch directeur heette allen welkom, in het bijzonder de heer de Bel. directeur- generaal van de Maatschappij, en de heren van Gooi en de Vink, vertegen woordigers van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid. Achtereenvolgens werden 16 jubila rissen met 40 en meer, 66 met 30 en mee.r en 62 met 25 en meer jaar trou we dienst gehuldigd, en ontvingen het nijverheids-diploma en enveloppe met inhoud. Hierna verzamelde directie, jubilaris sen en genodigden zich in de feestzaal aan de keurig gedekte tafels. Dit gedeelte ving aan nadat de heer Ir. A. N. L. de Bel zijn gelukwensen en dar.k had uitgesproken tot de jubi bilerenden, waaraan hij die van mevr. de Bel verbond, die door omstandig heden niet aanwezig kon zijn. Hij wenste allen geluk met de hen De heer W. M. Scheidemans heeft gisteren te Breda afscheid genomen als directeur van het telefoondistrict West-Brabant en Zeeland. Ook de directeur-generaal der P.T.T., oud-minister Neher, was aanwezig bij de huldigingsplechtigheid in het gebouw van de noodteiefooncentrale te Breda, met verschillende andere hoge P.T.T.-ambtenaren uit het gehele land. De heer A. S. de Jonge, algemeen secretaris van de Kamer van Koophandel in Zeeland overhandigde de heer Scheidemans een foto reportage van de heropbouw in deze provincie, waarin hij een zeer groot aandeel heeft gehad. Op de foto ziet men de heer Neher, terwyi hij de heer Scheidemans toespreekt. toegekende onderscheiding en de trou we dienstbetrachting. Hij hoopte, dat deze mijlpaal in het leven van de ju bilarissen zou doen terugdenken aan het verleden en aansporing zou zijn voor de jongeren, in de toekomst om nog vele jaren plichtsgetrouw hun ambt te vervullen. De heer de Vink als vertegenwoor diger van de Ned. Maatschappij voor Handel en Nil verheid had zijn oor spronkelijk opgestelde speech terzijde gelegd om uiting te kunnen geven aan de gezellige, aangename en spontane sfeer, welke hij gevonden had bij de jubilarissen. Na de maaltijd sprak de heer Ir. Horstmann, als technisch directeur zijn tevredenheid uit over het heuge lijke gebeuren. Hij was er trots op, zulk een groot aantal jubilarissen te kunnen huldigen en meende, dat het voor de jongeren een aansporing kon zijn om met de ervaring van die vele te werken aan de verbreiding van de N.V. Ook de dames complimenteerde hij voor het aandeel, dat hij voornamelijk als het „lief" betitelde, dat zij hadden in de trouwe dienstbetrachting van hun echtgenoten. GENOEG VOOR EEN DAK OP DE STAD. r)E jubilarissen in de superfabriek hadden ongeveer 100 maal de pro ductie helpen maken van de beschik bare ruimte in dat bedrijf, gedurende hun dienstverband, terwijl de mannen van de glasfabriek genoeg spiegelglas hadden vervaardigd, om boven Sas een dak van dit product te maken. Voor dit alles bracht hij de jubilarissen en hun echtgenoten van harte dank. Daarna bracht de harmonie de Ver enigde Vrienden, die intussen de feestzaal was binnengekomen, een mu zikale hulde en sprak de heer Ver- helst als voorzitter een woord van hul de en felicitatie tot directie en Jubi lerend personeel. Hij vond dit prettig omdat ook enkele van die personeels leden tot de harmonie behoorden. Hij wenste allen geluk met het heuglijke gebeuren. De heer Palmans sprak namens de jubilarissen een dankwoord uit tot de directie. Tot slot van de heuglijke avond dankte de heer Horstmann allen die hadden meegewerkt om deze avond zo genoeglijk te maken en noem de heer Janssens, de dames en heren leden van het personeel, die hadden meegeholpen bij het bedienen, de har monie de Verenigde Vrienden en last but not least de gerant van Hotel Rot terdam, die met de goed gedekte en overvolle tafels het zijne had bijgedra gen om de feeststemming er in te brengen. Rapport ramp „Franeker" QP 12 Juli 1949 schrikte ons het bè- richt op. dat de K.L.M.-constel- lation „Franeker" bij Bombay was neergestort. Alle inzittenden, w.o. dertien Amerikaanse journalisten, die een bezoek aan Indonesië brachten, kwamen daarbij om het leven. Het thans verschenen rapport over deze ramp geeft als „vermoedelijke directe oorzaak" aan, dat de piloot een bere- keningsfout maakte bij de landing. Als indirecte oorzaken worden nog aangegeven: onbekendheid van de piloot met de omgeving van het vliegveld Santa Cruz, het ontbreken van een advies va» de Dienst Regeling Luchtverkeer om „in de lucht te blijven", het ontbreken van specifieke „weers-minima". Veel nieuws wordt ons dus helaas in dit rapport niet meegedeeld. In een toelichting van de zijde van de K.L.M. legde de heer A. D. Snitse- laar er de nadruk op, dat men de oorzaken van de ramp niet met ze kerheid heeft kunnen vaststellen: er wordt uitdrukkelijk gesproken over „vermoedelijke" of „waarschijnlijke" oorzaken. Bovendien moet men het „verkeerd" beoordelen" van de gezag voerder in onmiddellijk verband bren gen met het ontbreken van het ge ven van een goed advies door de ver keersleiding van het vliegveld. Ten slotte deelde de heer Snitslaar mee dat de K.L.M. geen reden ziet om ook maar iets in de tof nu toe ge volgde werkwijze te veranderen. VRIJDAGMIDDAG hebben twee ongelukken evenveel doden geëist op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen. JN een rapport, verschenen in het •"^°urna' of the American Asso ciation deelt een groep Boliviaanse artsen mede, dat chloromycetine, een antibioticum, voor een snelle en af doende behandeling van kinkhoest wordt aangewend. In zeven ernstige gevallen werden tijdens een epidemie proeven geno men te Cochabamba (Bolivia). De artsen verklaren dat na een behan deling va» twee dagen de koorts ver dwenen was en dat de hoest na vier dagen had opgehouden. jyjEN kan geen Belgische krant openslaan, waarin de zaak van Dr. Rinchard niet wordt aangesneden. Deze geneesheer had een bende gevormd, die personen liquideerde „aan de lopende band". Dr. Rinchard zelf zorgde er voor dat zijn mannetjes nadien verdwenen; hij was im mers behandelend geneesheer van zijn agenten. Zo kon hij een ernstige ziekte b(j hen ontdekken die een operatie nodig maakte en Dr. Rin chard opereerde dan zo, dat de betrokken persoon onder het mes bleef. Minstens één dergelijk geval is bewezen. Nu weet men ook dat een tweede medeplichtige van Dr. Rinchard aan de dood ontsnapte om dat de geneesheer daags voordat hij zyn medeplichtige zou opereren, wer 1 aangehouden. Steeds meer verbluffende feiten zijn in de zaak Rinchard aan het licht gekomen. DUISTERE PRAKTIJKEN Unkele dagen geleden werd de gen- darmeriecommandant Boudart aangehouden, nadat een magistraat uit Bergen spoorloos verdwenen is en waarvan later gebleken is, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Deze magistraat had zich te verant woorden in verband met de zaak Rin chard. Men kan werkelijk niet voor zien, welke schandalen er nog uit lekken. l\o gehele historie is zeer banaal aan het licht gekomen. Dr. Rin chard had met drie medeplichtigen 'n aanslag beraamd op zijn collega Dr. Patte uit Nijvel. Als wetsdokter te Nijvel moest Dr. Patte de lijkschou wingen verrichten in het arrondisse ment. Hij wist dus teveel van Dr. Rinchard en daai'om moest hij ver dwijnen. Dr. Rinchard had de aan slag zorgvuldig voorbereid. De wager van Dr Patte stond op de bewuste avond voor diens woning doch doe een portie suiker in het benzine» servoir te gooien, werd de wagen bu ten gebruik gesteld. Toen werd D Patte opgebeld voor een „zieken bezoek". De bedoeling was hem neer te schieten, terwijl hij moeilijkheden had met de auto. Om de een of andere reden wantrouwde Dr Patte de tele fonische oproep en hij verwittigde de rijkswacht. Toen deze ter plaatse verscheen, botste ze op de zwaar be wapende Dr. Rinchard" in gezelschap van twee even zwaar bewapende medeplichtigen. Toen Dr. Rinchard zag dat hij betrapt was. opende hij het vuur met de klaarblijkelijke be doeling de gendarmen neer te schie ten. Dank zij de koelbloedigheid van een gendarme kon de ramp vermeden worden. Deze kon tijdig de loop van het machinepistool afwenden, zodat Dr. Richard in de lucht schoot. Daar op werd hij aangehouden. MOORDEN OM 'N BANALITEIT Tpn dadelijk barstte de bom. Toen Dr. Rinchard achter slot en gren del zat, durfde men vrij-uit spreken in Nijvel. De onderzoeksrechter werd overstelpt met klachten en van meet- af had hij de zekerheid dat Dr. Rin chard de chef was van een moorde naarsbende. Maar het is typisch dat Dr. Rinchard tegen de lamp vloog op het ogenblik dat hy persoonlijk er op uit getrokken was om een aanslag te olegen. Vroeger liet hij die vuile rakjes altijd opknappen door helpers. Dr. Rinchard was „natuurlijk" een voorman uit de weerstand en heeft na de bevrijding geschitterd door zijn zuiveringswoede. Natuurlijk heeft hy in September 1944 ook meegedaan aan de overvallen, de plunderingen, enz., maar die exploten verbleekten in het licht van de overige heldenda den. Hij pleegde twee bomaanslagen, liet een zakenman omverschieten, twee dagen nadat deze geweigerd had aan Dr. Rinchard een villa te verko pen; een handelaar vond eveneens de dood, omdat hij de beruchte dokter niet terwille was; verder mislukte nog een aanslag tegen de leiders van de locale koningsgezinde groepering, evenals deze tegen Dr. Patte. Dat zyn zo ongeveer de misdrijven die de on derzoeksrechter tot heden kan recon strueren. Ongetwijfeld volgen er nog andere. BRUTAAL EN GEWETENLOOS TNr. Rinchard deed dit alles onge- stoord en ongestraft, want hy wist dat hij kon rekenen op hoge be scherming. Alle gezagsdragers in Ny- vel waren slaafse dienaren van deze misdadiger. Zij namen het niet nauw met de wettelijkheid als hun goede vriend iets nodig had. De onderzoeks rechter heeft dan ook in de loop van zijn onderzoek de burgemeester (oud senator) en de politiecommissaris doen aanhouden, maar het parket-ge neraal te Brussel deed hen in vrijheid stellen, „omdat ze zouden gehandeld hebben uit vaderlandsliefde, daar Dr. Rinchard weerstander was" In België is de zaak van Dr. Rin chard een der meest besproken si nistere gevallen, die zich onder het mom van de „weerstand" hebben af gespeeld. Tydens laswerkzaamheden in de watertank voor een der in aanbouw zijnde schepen viel een grote stalen plaat op de 27-jarige, pas gehuwde P. Klap, Verl. Quakkelaarstraat, Vlis singen. De ongelukkige werd terstond •zwaar gewond aan hoofd en lichaam naar het St, Josephziekenhuis ver voerd, waar Dr. Kraa» direct opera tief ingreep. Korte tijd later evenwel overleed het slachtoffer. Een uur .later, toen men bezig was met een hijskraan houtmateriaal te lossen uit de kort geleden te water gelaten „Cari Maré", gooide de 39- jarige Poolse arbeider Z. Bubkraba, afkomstig van Narowla (Polen) het touw naar beneden. Daar hij met een voet in de lus van het touw stond, werd hij meegetrokken in het dertien meter diepe ruim van het schip en was op slag dood. De overledene was ongehuwd en woonachtig te Vlissingen Het slachtoffer heeft destijds deel uitgemaakt van de Poolse legergroep, wike ons land hielp bevrijden. Het medeleven met beide slachtof fers is groot. DE VEERGELDEN OP DE WESTER SCHELDE De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant heeft zich in een adres tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat gericht. In dit adres wordt aange drongen op vrye overtocht over de Westerschelde, niet alleen voor wielrijders en voetgangers, zoals thans in de bedoeling ligt. doch ook voor vrachtauto's personen auto's en andere voertuigen.

de Stem | 1949 | | pagina 1