Koningin ratificeert de Souvereiniteitsoverdracht Stukwerk HISTORISCHE PLECHTIGHEID IN HET PALEIS OP DE DAM I i ,v "A „De verwonderde wereld ziet dit aan NEDERLANDS OUDSTE BURGER, de heer Honnerlage Grete, overleden HATTA HOOPT OP WELVAART EH GELUK VOOR BEIDE VOLKEREN Rust en waardige vreugde Rede van H» M. Koningin Juliana Het bestaan van de Verenigde Staten van Indo nesië en de Nederlands-Indonesische Unie thans voor de gehele wereld een feit Aanhoudend zacht Koninklijk telegram Bakkers tegen loons verhoging NEDERLAND staat tot helpen klaar, zodra IND0NES1E daarom vraagt »v Ouderdomszwakte won het Van levenswil EEN LEVEN, DAT NIET SLECHTS LANG, MAAR 00K VRUCHTBAAR WAS Honderd jaar... nu ja... ZESDE JAARGANG No. 1572 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. A rv.Hoo'egem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd- redacteur J. j. H A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35, TERNEUZEN, Axelsestraat 4.i. Telefoon (Van onze ondcrwijsmedewerker) Jets groots nodig, betoogden we In aanwezigheid van de ministerraad, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, het corps diplomatique en an dere autoriteiten, is gisterenmorgen in de Burgerzaal van liet Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de souvereiniteit over Indonesië overge dragen. Drs. Hatta aanvaardt de over dracht namens de Verenigde Staten van Indonesië nE INDRUKWEKKENDE „BURGERZAAL" van het Konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam: 10.15 uur. Onder plechtige stilte zet H. M. de Koningin haar handtekening onder de acte waarin de nieuwe rechtsorde tussen het Konink rijk der Nederlanden en de republiek der Verenigde Staten van Indonesië wordt bekrachtigd. En even later zet II. M. haar handtekening onder de acte, die voor de historie het tot stand komen van de Nederlands-Indonesische Unie vastlegt. Door deze handtekeningen is Indonesië een souvereine staat geworden. Het is een moment, dat in de historie van de jonge staat als het grootste en belangrijkste zal geboekstaafd blijven. Tal van autoriteiten hebben dit grote historische moment bij gewoond. precies om 9 uur heeft zich gisteren- morgen de koninklijke standaard aan de vlaggestok van het koninklijk paleis ontplooid. Toen heeft de Ko ningin in gezelschap van de prins het paleis betreden, terwijl de mariniers kapel het Wilhelmus speelde en de erewacht van matrozen strak in de houding de eerbewijzen bracht. Ongeveer 5 minuten later klonk het Wien Neerlands bloed op voor minis ter-president Drees, die zich naar de Burgerzaal begaf, vrijwel direct ge volgd door de ministers van Maarse- veen en Stikker. Kort daarna volgden ook de andere ministers en Kamerle den. (van de anti-revolutionaire frac ties alleen de heer Meyerink, geen DE DISTRIBUTIE van benzine in Australië, per 15 November opnieuw ingevoerd, zal volgens betrouwbare berichten, binnenkort worden opgehe ven. IN FRANKRIJK, nl. te Saint-Etien- ne (Dep. Loire) zijn meer dan 100 ge vallen van typhus gesignaleerd. In verschillende wijken van Lyon heeft men eveneens de ziekte geconstateerd. DR. ELIRO SUDAN van de universi teit van New-Orleans heeft een nieu we vitamine B ontdekt, genaamd PGA. Dit is de eerste bekend gewor den vitamine tegen parasieten en be schermt o.a. kuikens tegen wormen. VAN OORLOGSINVALIDEN zullen op internationaal niveau werkstukken worden geëxposeerd. De eerste ten toonstelling wordt gehouden in Maas tricht in April a.s. Inzendingen kun nen met prijzen worden bekroond. DE WAPENLEVERING van Amerika aan West-Europa is een maand uit gesteld, in verband met de moeilijk heden, gerezen bij de onderhandelin gen over de voorwaarden aan de leve ring verbonden. Met name Engeland had bezwaren. ENGELAND, Pakistan, Australië, In dia, Canada, Ceylon en ZuidAfrika hebben de V.S.I. erkend. Engeland heeft consul-generaal Stewart als voor lopig zaakgelastigde aangewezen, EEN GEHEIME Nazi-beweging onder leiding van een oud S.S.-officier werd in Oostenrijk ontdekt, nadat een der leden zijn moeder en zuster met een machine-geweer verwondde. Veertien Jongelieden werden gearresteerd. HATTA zal morgen naar Zwit- vertrekken met prof. Supomo V SI aUdanten' De Prelnier van de een' m vet'band met bataUon IKLÏ~GüINEA werden een chementen dér N^ChiIlende deta* verscheept. N«*erlandse troepen DE „SIBAJAK" is binnengekomen berichtend® glSteren ne omstandigheden K'dvoorzie" vanmorgen om 9 uur U bS?? h gedebarkeerd. Rotterdam DE SLEEPBOOT R S ïi Marine liep Vrijdag i' 1 bii a n' aan de grond. G^eren il h/t gezonken. schip AUS DER FUENTEN iet voorbij:R°giSIrEen 1Sv1yel°reeneenYOrk mdeddate^^pi^^benkubieke voirs. n he reser- ACADEMISCHE GRAnvw begeerte, behaald aan de Ni?™WljS" universiteit worden voortaan H. Stoel erkend. uo"aan door de der leden van de C.P.N., terwijl ook de heer Weiter en Leden van de Staat kundig Gereformeerde Partij afwezig bleven). Ook oud-minister dr. Beel begaf zich naar de zaal waar de grote plechtig heid zou plaats vinden. Hatta legde, na de overdracht der souvereiniteit, een krans bij het na tionale monument op de Dam. INDONESIËRS KOMEN AAN JJet zal ongeveer 9,10 uur geweest zijn toen de marinierskapel het Indonesische volkslied inzette. Dit ter ere van de leider der Indonesische delegatie Moh. Hatta, wiens auto de rood-witte standaard droeg. Hatta in specteerde de erewacht en begaf zich vervolgens met de intussen aangeko men andere leden van zijn delegatie naar de tafel in de Burgerzaal. In de resterende tijd vóór 10 uur, het tijdstip dat de plechtigheid in de Burgerzaal begon, traden vele diplo matieke vertegenwoordigers bij het Nederlandse Hof, legercommandanten etc. het paleis binnen. Vooral de ge zant van India, gekleed in het cos- tuum van zijn land met een kostbare tulband van goud-brocaat, trok in het hoge gezelschap de aandacht van het niet zo bizonder groot aantal belang stellenden op de Dam. OM DE LANGE TAFEL tot Weersverwachting, geldit vanavond: Half tot zwaar bewolkt, maar verwegend droog weer. Meest matige winu tussen Zuid-West en west. Aanhoudend zacht. tandaag: Zon onder 16,35 uur. on a*VP 12'43 ,Iur- Morgen: Zon 848 "ar. Maan onder 2,47 uur. Tn de Burgerzaal hebben om klokslag 10 uur de Nederlandse en Indone sische delegaties, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der St. Ge neraal en de vertegenwoordigers van de Ned. Antillen en Suriname om de 7 meter lange tafel plaats genomen. Achter de groene tafel, waarop de belangrijke stukken in twee grote rood-lederen dozen prijken, zijn in rijen gezeten de leden van het corps diplomatique, de leden van de Eerste en de Tweede Kamer der St. Gen., de vice president van de Raad van State, leden van het internationale Hof van Justitie, enige leden van de Neder landse delegatie ter Ronde Tafel Conferentie en de heren Neher en dr. Beel. In het midden van de met rode pluche bedekte tafel zijn zetels open gehouden voor het koninklijk paar. Links van de ene zetel heeft dr. Drees plaats genomen en rechts drs. Hatta. En naast de andere lege zetel de voor zitter der Kamers der Staten Generaal H. M. .en de prins zullen vanuit de Troonzaal naar de tafel worden geleid als het protocol reeds is getekend door minister-president Drees, de mi nisters, de Indonesische delegatie en de vertegenwoordigers van de Ned. An tillen en Suriname. Met heldere stem kondigt de mi nister-president deze ondertekening van het protocol aan, waarna de se cretaris van de ministerraad, dr. Prinsen de tekst voorleest. Daarbij blijkt, dat twee exemplaren van het r® ratificeren stuk opgemaakt zijn in net Nederlands, twee in de Indonesi sche taal, terwijl er daarnaast twee digtT en in het ^^els zÜn vervaar- JVJ'nister-president en minister van k'Rarseveen begeven zich daarna aar de Troonzaal, vergezeld van de voorzitters der twee Kamers van de St. Generaal. En dan is het grote ogenblik aan gebroken, dat H.M. de Koningin en de prins de Burgerzaal betreden. H.M., gekleed in een zwart fluwelen toilet, wordt daarbij vergezeld van de heren Drees en van Maarseveen, terwijl naast de prins, gekleed in de uniform van luit-gen. der Caval- Icrie, de Kamervoorzitters gaan. Het binnenschrijden van de stoet ge schiedt onder de grootse stilte. Al len hebben zich van hun zetels ver heven. (vervolg op pag. 2) U VI DE KONINGIN heeft II Irl. na afloop van de plech tigheid der souvereiniteitsover dracht het volgende telegram aan president Sukarno gezon den „Op deze aangrijpende dag, waarop Indonesië haar onaf hankelijkheid heeft verwor ven, zend ik U, mijnheer de President, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Unie, welke thans onze beide landen verbindt, strekken tot zegen van Nederland en Indo nesië. (get.) Juliana". 'AT :i A I -i v>\ V* «V.. Tenzij z.g. regeringsbrood duurder wordt T>E samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkers bedrijf hebben zich beraden, om trent de mogelijkheden om de loons verhoging van 5 pet. in hun bedrijfs tak door te voeren. Unaniem waren zij van, mening, dat, hoezeer op zich zelf ook deze loonsverhoging sociaal gerechtvaardigd moet worden geacht, de rendabiliteit in het bakkersbedrijf niet toelaat, de ondernemingen de daaruit voortvloeiende lasten te laten dragen. Zij achten derhalve deze loons verhoging slechts dan aanvaardbaar, indien gelijktijdig daarmee gepaard gaat een verhoging van de prijs van het zogenaamde regeringsbrood. In verband hiermee achten zij het noodzakelijk, dat het College van Rijiksbemiddelaars in deze zijn uit spraak doet, waardoor de verant woordelijkheid uiteraard geheel bij dit College berust. DE EMIGRATIE-bemiddeling, welke door een bepaalde groep wordt aan geboden, voor vertrek naar het Sara- manca-district in Suriname, moet men volgens advies van de Centr. Stich ting Landbouw-emigratie niet accpe- teren. Deze groep zal nl. niet in Su riname worden toegelaten. De AANVAARDING van haar souvereiniteit door de jonge staat, de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het afstand doen daarvan door het Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is één van de meest aangrijpende en in grijpende gebeurtenissen van deze tijd die aan grijpt enerzijds door de onnatuurlijkheid van een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duide lijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide volken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk tegenover el kander. Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen een resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veer krachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste begeren, haar vredes wil wordt verwezenlijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede cn ware elementen van wat voor overtuiging ook, uit beide volkeren, zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor beter tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoening van een volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dat met be zorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk constateren, dat in Ne derland iedereen met het beginsel van overdracht der souvereiniteit instemt. En ik doe een beroep op allen loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zodra en wanneer Indonesië daar om vraagt. Er spruit hier hulpvaar digheid voort uit een diepgewortelde verbondenheid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrichten, tegenover de ge schiedenis, of beter gezegd voor het Aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid niet eerder en ook niet later werd bereikt, en Die het falen kent der generaties, maar Die óók ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang der mens heid. Moge dit thans zo zijn. De overdracht te Batavia yOOR de H.V.K., dr. Lovink, was tien minuten voor zes te Batavia een zwaar moment: onze driekleur werd neergehaald en de verzamelde menigte voor het Paleis juichte. Zo iets doet iedere Nederlander pijn, zelfs al stemt hij loyaal in met de souvereiniteitsoverdracht en zelfs al bezit hij een goede dosis vertrouwen op de toekomstige samenwerking bin nen de Unie. Druilerig viel de regen, neer, geen onderscheid makend tussen het witte costuum van de H.V.K. en de groene uniform van de sultan van Djokja, gelijkelijk neervallend op de Nederlandse vlag en op het rood-wit van de V.S.I. Het was of die zachte regen de menselijke gevoelens wilde vertolken van de Nederlanders, die het uur daarvoor getuigen waren geweest van de officiële' plechtigheid van> de be- stuursoverdracht. De rede van dr. Lovink, eindigend met „God zegene uw land en volk", was waardig en mannelijk. De toespraak van de sul- tam van Djokja, die de nadruk legde op de toekomstige samenwerking, was ontroerend en indrukwekkend. Daarna werden de besluiten voor gelezen, de handtekeningen werden gezet en de fotografen deden hun uiterste best om dit historisch moment aan de vergankelijkheid te ontrukken. Nederland had vrijwillig macht afge staan en vrijwillig samenwerking op zich genomen: de V.S.I. waren formeel geboren. Ini Batavia was alles en iedereen op vallend rustig. Er was geen sprake van ordeloosheid, er waren erepoor ten en er klonk hier en daar gejuich, vooral uit bussen en trams, waarmee jongere mensen zich stadwaarts be gaven. Op het Koningsplein was het gedurende de plechtigheid druk, hoe wel men niet zou kunnen spreken van een overweldigende menigte. DE DOUANE-UNIE der Scandinavi sche landen zou volgens een door een gemeenschappelijke commissie opge steld rapport, dat na 2 jaar studie ge reed kwam, tot de onmogelijkheden behoren. JJREDA's 103-jarige, de heer M. L. Honnerlage Grete, is in de nacht van Maandag op Dinsdag overleden. Vrijdag was hij reeds van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en alles wees er toen al op, dat de strijd tussen ouderdomszwakte en levenswil niet meer in het voordeel van de laatste zou uitvallen. Al eerder had de heer Honnerlage inzin kingen gehad, die deden vermoeden dat het eind ging komen, maar tel kens kwam hij die inzinkingen weer te boven. Deze keer echter heeft het niet meer zo mogen zijn. En zo is dan met de heer Honnerlage Grete niet alleen de oudste inwoner van Breda, maar ook de oudste burger van ons land heengegaan. HPot het laatst toe heeft de heer Honnerlage met hart en ziel aan het hem omringende leven deelge nomen. Dat hij het grootste deel van zijn levensjaren in, de vorige eeuw sleet, betekende niet. dat zijn be langstelling van deze eeuw was af gewend. Zijn verzoek, om de oude route van de stadsbus weer in, ere te herstellen, werd immers in de laatste Raadsvergadering behandeld en bij de verkiezingen van vorig jaar han teerde hij nog met een verwonderlijke politieke geestdrift het rode potlood. Familieleden noch geneesheren kon den hem van een gang naar het stembureau weerhouden. Toen hij honderd jaar werd, brach ten we hem een bezoek. En zelf ver telde hij toen van zijn levensloop. Hij somde niet alleen feiten op, maar omkleedde die bovendien met com mentaar. Op de tafel lag een aantal kranten, die hij zelf nog doorspelde en wier inhoud hij confronteerde met de gebeurtenissen uit de jaren toen hij nog op de burgemeesterszetel van Schiedam zat. Dat was in een tijd, die wij niet meer gekend hebben. Want toen de heer Hennerlage met HONNERLAGE GRETE pensioen ging moesten we nog steeds geboren worden. Bij zijn laatste verjaaj-dagsdiner hield hij zelf een tafelrede en eigen lijk was hü een beetje verwonderd om al die belangstelling voor zijn persoon. „Honderd jaar, nu ja, dat is een jubileum, maar honderd en drie toch niet JAREN IN SCHIEDAM. T)e heer Honnerlage had nog persoon lijke herinneringen aan de tijd van de Frans-Duitse oorlog. Want in 1870 was hij al een jongeman van 24 jaar. Toen de Boerenoorlog uitbrak had hij Abraham gezien en als be jaard man, volgde hij de gebeurtenis sen tussen 1914 en 1918. Er zit altijd een vreemd boeiendi en ietwat roman tisch element in de overweging, dat iemand getuige is geweest van, feiten, die jezelf alleen uit het geschiedenis boekje kent De heer Honnerlage werd op 10 Augustus 1846 in Schiedam geboren. Toen hij 16 jaar was kwam hij op een kantoor bij de distilleerderij van P. Melchers in zijn geboortestad, de fir ma waar hij later ook een dertigtal jaren vennoot is geweest. Behalve voor het zakenleven, toonde hij ook be langstelling voor de practische politiek Hij werd gekozen tot lid van de Ge meenteraad in Schiedam, kreeg een wethouderszetel en in 1910 kwam zijn benoeming af tot burgemeester van zijn geboorteplaats. Tot 1919 heeft hij dat ambt bekleed. Toen werd hij gepensioenneerd. Hij koos zich een rustige woning in de Baroniestad en het is niet waarschijn lijk, dat hij toen heeft vermoed, hoe lang hij van zijn rust zou kunnen ge nieten. J7n al lagen er dan heel wat jaartjes tussen zijn vertrek uit Schiedam en zijn honderdste verjaardag, men bleek hem daarginds oog lang niet vergeten te zijn. Het Mannenkoor Orpheus uit Schiedam, bracht hem een zanghulde, waarmee het hem te vens eerde als de enige, toen nog in leven zijnde oprichter. Tussen 1875 en 1919 had de heer Honnerlage in 't algemeen zeer actief deelgenomen aan het muzikale leven. Hij was heel wat jaren directeur van een Schiedams kerkkoor en tevens commissaris van de Muziekschool der Maatschappij tot Bevordering van, de Toonkunst daar ginds. Ook op sociaal terrein heeft de heer Honnerlage mooi en goed werk ver richt. En dat hij voor dit werk voelde, zou alleen al mogen blijken uit 't feit dat hij tot 1940 penningmeester was van de St. Vincentiusscholen in Breda. Zijn verdiensten op maatschappelijk gebied werden erkend in zijn benoe ming tot Officier in de Orde van Orax.je-Nassau en in de ere-medaille. die hij van het Duitse Rode Kruis mocht ontvangen. De plechtige uitvaartmis voor de heer Honnerlage Grete zal Vrijdag morgen om 10,30 uur worden opgedra gen in de kerk van het H. Hart aan de Baronielaan. I11 een vorig artikel ten aan zien van onze onderwijsvernieu wing en dat geschiedde niet zonder aptuele aanleiding. Zoals men uit radio en pers weet, werd het veel besproken wetsontwerp tot wijzi ging v/d L.O.-wet in de Tweede Kamer zonder belangrijke wijzigin gen aangenomen. Dit was wel e- nigszins merkwaardig, want door sommige afgevaardigden was aan vankelijk ferm uitgepakt. Maar de minister hield voet bi) stuk en speelde het klaar, zijn wetsont werp vrij gaaf door de Kamer heen te krijgen. Vanaf 1 Januari 1950 bestaat er dus weer een 8-jarige leerplicht. De gehele Kamer en ook de minis ter was er van doordrongen, dat deze verlengde leerplicht alleen betekenis had, wanneer de toege voegde jaren zouden worden be steed aan ander dan het gebrui kelijke lager onderwijs. Het daar toe geprojecteerde onderwijs, het v.g.l.o., krijgt dus bij voortduring een kans om te tonen, wat het be tekenen 'kan. Helaas is er op die geboden kans vrij aanzienlijk be knibbeld, vooral door het hevig bestreden instellen van een voor bereidende klasse aan de am bachtsschool. jytOET men nu zeggen, dat dit wetsontwerp nog steeds „ontwerp", want ook de Eerste Kamer moet zich nog uitspreken een succes of een mislukking betekent? Wanneer men de rede voeringen bestudeert, die de on- derwijsspecialisten in de Kamer hebben gehouden, zou men ver wachten, dat er een strikt positief of negatief antwoord op de vraag te geven is. De bewindsman heeft in zijn replieken echter dergelijke argumenten naar voren gebracht, dat het uiteindelijke resultaat v d botsing der meningen enigszins zwevend is gebleven. Typerend voor de afwachtende houding, die betrokkenen thans aannemen, is een hoofdartikel in een der Neder landse onderwijs-bladen: „De tijd zal het leren". Inderdaad, hoe deze wetswijzigingen in de practijk zul len voldoen, dient te worden afge wacht. JN deze periode dient het eind oordeel tijdelijk te worden op geschort. Alle partijen zien met spanning toe, wie van hen straks zal moeten zeggen: „Zie Je nu wel!" Maar toch moet één ding op vallen, bij het doornemen der Ka mer-redevoeringen, namelijk de veelzijdige en veelsoortige beoor deling van het aansluitingspro bleem. Waarom komt dit probleem telkens ter sprake? Omdat wij in Nederland, zoals meerdere afge vaardigden ook beklemtoonden, er maar niet in kunnen slagen, de grote lijn te vinden bij onze on derwijshervorming. De heer Peters stelde de minister het buitenland met name Zweden, ten voorbeeld, waar men na jarenlange, uitput tende bestudering van het totale probleem een omvattende hervor ming op stapel zette, die juist door het onderwijs van kleuterschool tot universiteit te omvatten, een vaste basis en een organische op bouw garandeerde. Iedereen weet, hoe kostbaar en tijdrovend het is, om de electri- sche leidingen in een huis bij stuk jes en beetjes te vernieuwen. Doel treffender is het, de zaak intens in zijn geheel te bekijken en in één slag het totale systeem te ver nieuwen. Dan nog kunnen delen van de oude leiding goed bruik baar blijken. Maar men weet zich tenminste zeker van een behoor lijk overzicht over het gehele werk. Toch is deze werkwijze binnen het systeem van ons onderwijsbe stel tot heden onbekend. Wij ken nen slechts stukwerk links en rechts en telkens als een ver nieuwd of hervormd deel in het grote geheel moet worden inge past, blijken er „kortsluitingen" op te treden, die weer haastige cor recties naar allerlei zijden noodza kelijk maken. Dit zo dringend nodige werk echter volgens grote lijnen op principiële grondslag eist veel tijd en veel geld. terwijl de tussentijdse gedeeltelijke aanpassingen, zoals Nederland dit tot heden kent wo 1 wat men noemt en - passant plaats vinden. Hiermede komen we dus terug bij het betoog van ons eerste artikel: Er is iets groots nodig. Ter stembus in 1948... En toen was hij de honderd al heel ruim gepasseerd.

de Stem | 1949 | | pagina 1