KONINGIN JULIANA ONDERTEKENT WET OP S0UVERE1NITEITS0 VERDRACHT Bonte storm trok door Antwerpen Historische dag voor het Nederlandse voik Onze jongens in Indonesië Hoe werden sedert 1944 onze belastingcenten besteed? Heden regerings verklaring over Vee-export naar België stopgezet Zijden verjaarsdags- sokken voor Stalin Tweede Kamer keurt Financiën goed Eerste Kamer keurt het wetsontwerp met 34-15 stemmen goed Vrouw verbrand De weg is vrij C.H.U. stemt tegen Rustig weer Trein liep uit de rails Ernest Claes vrijgesproken Opbrengst Volks- herstel-actie Blik benzine viel om Oprichting van een praeventie-fonds België minder streng aan de grens? Tito wil niet feesten Gesprek tussen Regering en Volk „Mijlpaal 1950" zal deze vraag beantwoorden DE FINALE VAN EEN KOSTELIJKE STUDENTEN-GRAP „Op-Sinjoorke" gaat terug naar Mechelen maar komt elk jaar terug naar de Sinjorenstad In de safe van het stadhuis F DE wetenschap, dat als achter grond van deze grootse tentoon stelling een der prachtigste stukken natuur werd uitgekozen, twijfelen we er zeker niet aan, of zowel de orga nisatoren als de Regering zullen hun zin krijgen. WE DURVEN ook de hoop koes teren, dat de tegenstemmers (behalve dan de communisten) hun verlies zullen nemen en zich loyaal op grondslag van de nieu we toestand gaan stellen. Nu moe ten alle vaderlandse krachten zich verzamelen, om de nieuwe ver houding tot Indonesië zo mogelijk tot een succes te lelden. Men kan er nog zo'n zwaar hoofd in heb ben, de poging dient te worden gewaagd. ZESDE JAAKGANG No. 1568 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerland}». Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Relgerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A J. J. M. Mes. Mr. HBL.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bu vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland D LJi-avDAG 22 Dn.o^ Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke .aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/ro). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele.Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, N.euwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) ft */l DE KONINGIN heeft gistermiddag de wet op de n.lW. souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië ondertekend. Dit is geschied nadat de Eerste Kamer bij meerderheid van stemmen de souvereiniteitsoverdracht aanvaard heeft. Het desbetreffende wetsontwerp is namelijk gister door de Eerste Kamer met 34 tegen 15 stemmen aangenomen. Aanwezig waren 49 leden; de heer de Wilde (A.R.) was wegens ziekte afwezig. Voor de souvereiniteitsover dracht hebben gestemd de 17 leden van de K.V.P.» de 14 le den der P. v. d. A. en de 3 leden van de V.V.D. Opmerkelijk is wel, dat tegen de verwachting in de 5 leden var. C.H.U. tegen stemden, evenals de 6 leden van de Antt-Revolutiannaire partij. Dat de 4 communisten tot de tegenstemmers zouden behoren was niets ongewoons. HET ZELFBESCHIKKINGS RECHT. yOORDAT tot de stemming is over- gegaan heeft eerst nog de heer A 1 B r a (AR) erop gewezen, dat z.i. het uitblijven van snelle hulp aan de geïnterneerden in Indonesië niet aan het „Londense Kabinet" moet worden toegeschreven, maar veeleer aan het beleid der Engelsen. Namens de CH-fractie heeft de heer K o 1 f f meegedeeld, dat de CH geen medewerking aan het ontwerp kan verlenen. Het hoofdbezwaar der CH blijft op constitutioneel gebied liggen. HET VLIEGVELD Schiphol was gis teren geheel in mist gehuld. Het gevolg hiervan was, dat Leeuwarden en Eind hoven als uitwijkhavens dienst moes ten doen. DE FRANSE ministerraad zal de na tionale vergadering om een motie van vertrouwen verzoeken in verband met de begroting voor het volgend jaar. BIJ VERVIERS hebben drie mannen een overval gepleegd op een woonwa gen, waarin op dat moment een vrouw en en kindje aanwezig waren. De ban dieten knevelden de vrouw en gin gen aan de haal met.20 francs. ALLE AMERIKANEN in Hongarije zijn door hun legatie gewaarschuwd, dat voor hun persoonlijke veiligheid niet langer kan worden ingestaan. DE A.N.W.B.-wegenwacht zal op de le en 2e Kerstdag niet patrouilleren. OPGERICHT is een Kath. vakorgani satie voor hoteliers en restaurateurs. In het bestuur hebben o.a. zitting de heren van Gaaien (Den Bosch), Maas (Tilburg) en v. d. Assem (Breda). TWEE 12-jarige jongens uit Enschede maakten er in de tijd dat zij de school verzuimden, speciaal werk van uit kerken geld te stelen, waarvoor rij dan kinderpistolen, snoepgoed e.d. kochten. DE IN ENGELAND geboren 42-jarige leeuwentemster May Kovar Schaeffer is te Thousandoaks (Californlë) voor de ogen van haar zoon en dochter door een leeuw ln zijn kooi gedood. IN AFWIJKING van het vaarplan zal de .Slbajak", die Nederlandse strijdkrachten uit Indonesië naar Ne derland terugbrengt, vandaag Tunis aandoen, teneinde een soldaat gelegen heid te geven in verband met dringen de familieomstandigheden per vlieg tuig de reis te vervolgen. HET LIGT in de bedoeling van de re gering om de heer van Waardenburg laatstelijk regeringscommissaris voor Zuid-Sumatra (Palembang) te benoe men tot gouverneur van Nieuw-Gui- nea. POSITIES TROEPENSCHEPEN: As- turlas 2012 van Batavia naar Rot terdam; Groote Beer 20—12 600 mijl Ceylon; Kotn Inten rasseerde 40 -12 Finisterre; Sibajak 22—12 te Tunis; Waterman 22—12 verwacht. r.e Batavia Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Dp vele plaatsen nevel of mist, welke slechts langzaam verdwijnt en op sommige plaatsen de hele dag blijft hangen. Elders tijde- 'iike opklaringen. Overwegend droog weer met zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Weinig verandering ln temperatuur. Heden: zon onder 16,31 uur en maan onder 19,19 uur. Vrijdag: zon op 8.47 uur en maan op 11,49 uur. zuci'vn is volgens hen de regering veel te weinig ingegaan. Ook in het zelfbeschikkingsrecht blijft de C.H. een zwaar hoofd hebben. Het laatste is juist niet het geval bij de WD, zo heeft de heer Molenaar meege deeld. Minister van Maarseveen heeft nog opgemerkt, dat een staat die zich zou afscheiden van de R. I. S. krachtens het zelfbeschikkingsrecht het recht heeft met de R. I. S. te onderhandelen over zijn verhouding tot die RIS. Hoe die verhouding zou uitvallen hangt dus geheel van de onderhandelingen af. Bij niet bevre digende uitvoering van de bepalin gen van het zelfbeschikkingsrecht is beroep op Unie-hof mogelijk. Na de stemming is nog het wets ontwerp interimregeling Suriname z. h.s. aangenomen. BEROEP OP DE KROON. yOOR HET Nederlandse volk was het gisteren een historische dag, omdat de 'over dracht van de sou- vereiniteit van In donesië aan de Republik Indonesia Serikat een feit is geworden. Minister v. Maar seveen die in de afgelopen maanden heel wat critiek te slikken heeft ge kregen, heeft dus uiteindelijk toch 't zoet der overwin ning mogen proe ven. De felicitatie-handdrukken, die hij gisteren in de Eerste Kamer van zijn collega-ministers kreeg, hebben hem zichtbaar goed gedaan. T\E „minderheden" zitten niet stil. Vandaag gaat er een oproep van hen uit met een beroep op de Kroon ten gunste van het zelfbeschikkings recht voor de volken van Ambon, Timor en de Minahassa. Dit beroep zal worden gedaan na mens de Nederlandse, Indisch-Neder- landse, Ambonese en Minadonese vrouwen. Vanuit diverse plaatsen van ons land zullen zij naar het Konink lijk paleis te Soestdijk trekken. TROEPEN NAAR DE KUST. yOLGENS betrouwbare diplomatie' ke en militaire kringen te Batavia hebben de Nederlandse strijdkrach ten gisteren het belangrijkste stadium van de terugtrekking uit het binnen land van Java en Sumatra afgeslo ten en hebben zij zich voornamelijk begeven naar verzamelpunten aan de kust. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gis teren medegedeeld, dat de re gering heden een verklaring over de loonpolitiek zal afleg gen. In verband daarmede zijn gisteren avond niet de algemene beschouwin gen over de begroting van Sociale Zaken gehouden. Wel is gesproken over „Volksge zondheid". Vandaag worden de algemene be schouwingen over Sociale Zaken ge houden na de verklaring der rege ring. De begroting van Sociale Zaken zal heden moeten worden afgedaan VOLKSGEZONDHEID. FV invoer van herkauwende dieren en varkens aitkomst.s mi land, naar België verzonden is tot la der order verboden. De oorzaak voor dit besluit is het optreden van mond- en k'auwzeer bij de uit Nederland in België ingevoerde dieren. Van Nedenanuse zijut ivu.ut inmiddels de keuring voor export nog meer verscherpt, waardoor de stopzet ting van de export naar gehoopt wordt weer zo spoedig mogelijk zal kunnen worden opgeheven. rvE LAATSTE drie wagens van een post-goederentrein uit Amsterdam die het station Leiden was gepasseerd zijn gisteren bij de Haarlemmertrek vaart tussen Leiden en Warmond door het te vroeg overhalen van een wis sel uit de rails gelopen. De trein reed nog enige honderden meters verder, waardoor niet alleen de wissel, doch tevens over grote lengte de baan zwaar werd beschadigd. Het treinver keer tussen Haarlem en Leiden is verschillende uren in beide richtin gen volledig gestremd. TiE BELGISCHE schrijver Ernest Claes, de auteur van „De Witte" is ook door het Belgische Krijgshof in hoger beroep, dat door de auditeur militair van de Krijgsraad was inge steld vrijgesproken. De beschuldigde was verdacht van pro-Duitse houding IXE toeslag op importsigaretten ten behoeve van charitatieve doeleinden de zogenaamde „Volksherstel - actie" heeft opgebracht 7.430.685. Van dit bedrag kon aan de stichting Nederlands Volksherstel, respectieve lijk aan het Koningin Juliana-fonds, een bedrag van f 7.307.305, worden uit gekeerd en aan het Prins Bemhard- fonds 1123.380. T>IJ EEN BRAND in een garage te Hengelo is de 35-jarige echtgeno te van de garagehouder in de vlam men omgekomen. In de garage viel een blik benzine om en stroomde leeg. Beducht voor het vlamvatten van de benzine werden onmiddellijk door de monteurs enige wagens uit de ga rage gereden. Plotseling ontstond er een felle steekvlam en in minder dan een ogenblik stond alles in lichter laaie. De monteurs konden zich redden, doch de 35-jarige vrouw, die juist op dat moment in de garage was geko men. werd door het vuur overrom peld en was niet meer te redden. Huis en garage brandden geheel uit. T\E MINISTER van Sociale Zaken heeft de sprekers, die het in de Kamer over Volksgezondheid hebben gehad geantwoord, dat het wetsont werp over de volksgezondheid thans bij de centrale commissie voor de volksgezondheid is. Over de genees middelenwet wordt een voorontwerp onderzocht en voorts is een zieken fondswet in voorbereiding. Er bestaat eenstemmigheid tussen regering en Kamer over de wenselijk heid van keuring der onderwijzers. In 1950 zal een begin worden ge maakt met periodieke keuring. Het mogelijke wordt gedaan om de uitbreiding van sanatoriumruimte uit te breiden. Een financieringsregeling voor zie kenhuizen is hangende. Van een in te stellen commissie ver wacht spr. velerlei adviezen ten aan zien van de regeling voor de tand- technici. Het aantal kraamcentra wordt uit gebreid. De minister beoogt de kraam zorg geleidelijk in te voeren. /"«EDACHT wordt bijvoorbeeld aan uitbreiding van het massa-onder zoek op tuberculose met behulp van doorlichting of röntgenfoto's, maatre gelen in het belang der kinderhygiëne financiële steun aan de kruisorgani saties ten behoeve van de vervulling van haar sociaal-hygiënische taak, op richting van wijkgebouwen. yOLGENS het Belgische blad „He Nieuws van den dag" zouden d< Belgen, die minder dan 5 km. van dc Belgisch-Nederlandse grens wonen een dag per week in Nederland ar tikelen voor hun persoonlijk gebruik mogen kopen. De personen, die ver der dan 5 km van de grens wonen moeten van een invoervergunning voorzien zijn. Bij informatie aan de grens verna men wij, dat bij de douane over een en ander nog niets bekend is. ■VTAARSCHALK JOSEF STALIN vierde gisteren zijn 70ste verjaar dag. De „Prawda" noemt deze zoon van een schoenmaker, heerser over bijna een vijfde van de wereld gedu rende een kwart eeuw. „de vader der arbeiders". Een millioen portretten van Stalin zijn uitgegeven, een half millioen exemplaren van zijn biographie ge drukt en twee millioen aanplakbil jetten in de Sovjet-Unie verspreid. De muziekuitgevers hebben in spe ciale edities 40 liederen over Stalin gepubliceerd. Het voornaamste verjaardags-ge- schenk van het Russische volk is de belofte, de productierecords te slaan, maar reeds dagen lang rollen trein la dingen geschenken ter waarde van millioenen guldens door Oost-Europa naar Moskou. De aard der „geschen ken" varieert van zeep tot auto's, van zijden sokken tot paarden. Alleen Tito doet alsof zijn neus bloedt, want in Joego-Slavië is Stalins verjaardag volkomen genegeerd. In Tsjecho-Slowakije daarentegen is van de viering veel werk gemaakt. In steden en dorpen trof men afbeel dingen van Stalin aan, die variëren van kleine portretjes en busters tot enorme portretten metsnorren van 6 meter. Het Nederlandse communistische dagblad „De Waarheid" heeft nog nooit zoveel advertenties bij elkaar gekregen 't Zijn allemaal „felicitatie advertenties' voor vadertje Stalin. „De Waarheid" heeft dus een paar centen verdiend aan de verjaardag van de. dictator. Maarwas dat nu niet te „kapitalistisch" bekeken? Korporaal A. J. Mekes, Berg- seweg 17, te Made, stopt in Bandung behalve zijn voeten, iilijkbaar ook wel eens hond jes in zjjn laarzen. Piet van Be eek, Heide C 79 te Putte wil ons het verlofcen» trum voor militairen in Wel tevreden laten zien. TLTINISTER LIEFTINCK heeft bij de behandeling van de begroting van Financiën gisteren in de Tweede Ka mer o.m. meegedeeld, dat de Memo rie van Antwoord op de Loterijwet gereed is en dat terzake nu overleg gepleegd wordt met justitie. Het wets ontwerp inzake het toezicht op par ticuliere banken is in een zodanig stadium, dat het spoedig het departe ment zal kunnen verlaten. Over de belastingwetgeving heeft hij gezegd, dat deze nu van de ergste Duitse smetten is gezuiverd. De al- gehelqÉjherziening zal nog een poos op zich moeten -laten wachten. Ten aanzien van de toelage voor bedienaren van de eredienst heeft de heer Janssen (KVP) een verdeling op basis van het zielenaantal bepleit. De minister heeft gezegd, veel te voelen voor het instellen van een interker kelijk college dat hem van advies kan dienen. De begroting is z.h.st. goedgekeurd. Govaert van Duyse, Gravestraat B 361 te Clinge heeft het mooiste landschap rond DJadioen als ach tergrond van deze foto benut. En hieronder: Cor Rombouts uit Terheijden, chauffeur bij de A.A. T.-divisie te Batavia. MEDERL ANDER, ge kunt het geloven of niet, maar we durven bewe ren, dat de stad Arnhem met de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" een Europese daad gaat stellen. Maar deze daad is eveneens een bij uitstek Nederlandse, omdat Arnhem slechts een bemiddelende rol speelt in het openbare gesprek, dat onze Regering vanaf Mei tot en met half Augustus a.s. gaat voeren met het Nederlandse volk. We gaan, in duidelijk beeld gebracht door uitstekende architecten en kunstenaars, in de parken Sonsbeek en Zijpendagl vernemen, waarom we sinds de Bevrijding onze belasting-penningen neertelden en wat onze Regering daarmee heeft gedaan. In dat verband is het nodig, dat we ons in veel opzichten los maken van wat we als enger nationaal belang menen te moeten zien en dat we ons richten op de internationale omvang, welke vele problemen sinds 1940 aannamen. OPENBARE LES IN BURGER SCHAP. ARNHEM is een moedige stad. Niet alleen de felheid, waarmee sinds de Bevrijding de wederopbouw van die zwaar geteisterde stad werd ter hand gnomen, is daar om zulks te bewijzen. Er is veel meer bewijsma teriaal. Zo is de stad zich o.a. zeer sterk bewust van het prachtige bezit der parken Sonsbeek en Zijpendaal. Nog gisteren was bij een wandeling geen druilerige herfstboom of een morsig pad in staat ons te overtuigen van het tegendeel. Burgemeester Ch. Mat ser zei waarlijk niet te veel, toen hij beweerde, dat Arnhem een gevoelig offer bracht met het nemen van dat Raadsbesluit, waarbij 5,5 ton met in begrip van dit prachtige voorjaars- en zomerverblijf der Arnhemmers werden geyoteerd voor deze nationa le tentoonstelling. „Het is goed, nuttig en noodza' kelijk", zo zei dat de Regeringscom missaris dr. W. Groeneveld Meyer, QP SINJOORKE de roemruchte pop, die door studenten uit de Sin jorenstad uit het Mechelse museum is gekidnapped en in triomf naar Antwerpen is gebracht, gaat terug naar Mechelen. Dat is het grote nieuws, dat gisteren door Antwerpen is verspreid. Maar Mechelen heeft bij monde van zijn burgemeester in Antwerpen beloofd, dat Op-Sin joorke elk jaar op 14 December naar Antwerpen mag gaan. En daarover is men in de Schelde-stad opgetogen. was bij wijze van spreken mud-vol Ter ere van de avond was het prach tige stadhuis geillumineerd. De me nigte voor het stadhuis droeg leutige spandoeken en torste fakkels. En tus sen de menigte bevond zich het ras echte Antwerpse muziekkorps „De Vrije Antwerpenaren", dat de lol er braaf inhield. En Antwerpen zong dapper mee, deed carnavalesk enthou siast en zo is het daar ter ere van Op-Sinjoorke een echt volksfeest ge worden, precies ook wat de bedoeling van de studenten was. VyAAP. Op-Sinjoorke de afgelopen dagen in Antwerpen heeft onder gedoken gezeten weet bijna niemand. Alleen een paar studenten zijn van het duik-adres op de hoogte, maar die houden hun mond stijfdicht. Waar gisterenavond Op-Sinjoorke zat, wel dat zijn wij intussen wel te weten gekomen. De pop was namelijk veilig en wel opgeborgen inde safe van het gemeentehuis. De wet houder van Kunsten en Wetenschap pen heeft Op-Sinjoorke daar zelf heel behoedzaam neergevleid, nadat enige studenten de pop bij hem thuis had den afgeleverd. ECHT VOLKSFEEST AAN DIE aflevering zat echter een bepaald doel vast. Want Antwer pen was opgeroepen om Op-Sinjoorke te komen begroeten op het balcon van het gemeentehuis. En heel Antwerpen heeft aan die oproep op fantastisch spontane manier gevolg gegeven. De grote Markt voor het stadhuis HIJ IS EEN MECHELAAR. TN OPTOCHT is Antwerpen naar het stadhuis getogen om er te luis-» teren naar de verschillende speeches De burgemeester van Antwerpen sprak tot zijn collega van Mechelen, die met zijn 5 wethouders naar de Sinjorenstad was getogen om blijk er\an te geven, dat hu een echte stu dentengrap best verdragen kan. De Mechelse burgervader heeft zich op grappige wijze met een studenten deputatie onderhouden. Hij wilde ech ter jjersé geen afstand doen van Op- Sinjoorke, want zo zei hij het is per saldo een rasechte Mechelaax. De menigte buiten het stadhdls, die door luidsprekers op de hoogte werd ge houden met hetgeen er in het stad huis voorviel, was het daarmee ech ter absoluut niet eens, want op de burgermeesterlijke woorden volgde 'n afkeurend gebrul. Maar toen de Me- chelaar de belofte deed, dat Op-Sin joorke elk jaar terug mag komen naar Antwerpen, vond de menigte dit aan bod zó prachtig, dat er 'n daverend „hoera!" door de lucht klonk, zo da verend dat aile Antwerpse katten en honden angstig naar him holen vluchtten. ORKAAN BRAK LOS. JAE BURGEMEESTER van Antwer pen kreeg ook al een kwasi af keurend gebrul te horen, toen hij ver telde, dat Op-Sinjoorke als een nette pop weer naar zijn huis moet terug keren, maar hij vertelde erbij, dat „het Mechelse dingeske" nog een paar dagen in Antwerpen mocht blijven, om tentoongesteld te worden in het Rockoxhuis, waar een expositie van de aan hem gewijde bibliographie en iconographie zal worden georganiseerd („Inkom is 5 franken, studenten en kinderen halve prijs"). En dit vond Antwerper weer zó prachtig, dat een orkaan van vreugde losbrak, die in een onbeschrijfbare humoristische bonte storm Verander de toen Op-Sinjoorke belicht door schijnwerpers, op het balcon van het stadhuis verscheen en zijn Sinjoren joviaal begroette. En omdat het toch eenmaal feest was, trok men daarna maar verder met muziek, fakkels en spandoeken door de stad. „dat de Nederl. Regering in duide lijk verstaanbare woorden „open kaart speelt" en het offer van Arn hem voor dit doel gebracht, wint daardoor aan waarde en betekenis" HET EEUWIGE „WAAROM". 70 MOETEN ive deze expositie dan ook opvatten: We gaan vernemen, waarom we de mannen hebben ge kozen, die nu aan het roer staan en we zullen eerlijk en duidelijk gaan horen en zien, wat er in de laatste 5 jaren met onze belastingcenten is ge presteerd. Daartoe worden diverse paviljoens met behulp van Arnhemse contanten en onder leiding van architect van Gelder in de sfeervolle omgeving ge bouwd. Daartoe zegde de Regering ook spontaan f 250.000 toe en daar om zijn uitstekende kunstenaars als Jo Spier en C. B. Bautzinger ook zo geestdriftig geweest bij hun mede werking. Zij zullen er nl. voor zorgen, dat we in de vacantie-maanden van 1950 naar een expositie kunnen gaan, die niet alleen met statige foto's of dorre statistieken onze nationale worsteling om nieuwe welvaart zullen uitbeel den. Voor ieder onderdeel van onze nationale inspanning zal aandacht en respect zijn. We gaan zien, hoe onze landbouw en ons kunstleven, ons on derwijs en onze industrie, ons toneel en onze handel zich hebben aange past aan de nood der tijden. EUROPEES BURGER. HET IS duidelijk, dat voor vele Ne derlanders de „politiek" van van daag een gesloten boek is! Ze komen daar van tijd tot tijd tegen in op stand en leggen zich tenslotte bij de gang van zaken neer. De Regering meent, dat hierin zo mogelijk verbetering moet komen. Het is niet zonder reden, dat de Benelux en Europese samenwerking worden voorgestaan cn het is ook niet zo maar opzij te schuiven, dat onze neutraliteitspolitiek moest wij ken voor actieve deelname aan het Atlantisch Pact. Men verwacht in Arnhem, dat ten minste een tiende deel van de Neder landse bevolking deel zal nemen aan dit gesprek met zijn vrijwillig geko zen Regering. De Regering verwacht op haar beurt, dat die één millioen Nederlanders prijs zullen stellen op het volgen van wat men kan noemen, een originele en populaire openbare les in het staatsburgerschap. STUNTS. Op onze vraag, of ook voor Zeeland en Noordbrabant nog speciale facetten van ons nationale leven te aanschou wen zouden zijn, kregen we van dr. I)E WEG voor de souvereini teitsoverdracht is nu geheel vrij. In de Eerste Kamer kwam het beslissende wetsontwerp er ook door. Met de hakken over de sloot. Slechts 34 van de 49 leden konden een ja-woord voor hun verantwoording nemen. En als de 50ste niet zleik was geweest, had hij zeker ook een „neen" laten horen. De voorspelling, welke wij Zaterdag uit het Voorlopig Ver slag afleidden, is precies uitgeko men: de 3 WD'ers stemden vóór. de 5 Chrlstelijk-Historischen te gen. Tijdens het tweedaags debat zag het er wel even naar uit, dat ook ln deze Kamer de Chrlstelijk- Historischen verdeeld zouden stemmen. Ze lieten in eerste in stantie hun eindbeslissing van het antwoord c^gr Regering afhangen. Nu, men kan niet zeggen, dat de Regering niet alles gedaan heeft, om het oordeel ten gunste van de wetsontwerpen te beïnvloeden. Mr. van Maarseveen was weer op zijn best en zijn rede steeg uit ver boven de juridische bewijsvoering, toen hij erop wees, dat de baro meter ln Z. O. Azië op storm staat, dat thans de vereende krachten nodig zijn om het communisme te weerstaan. Minister-president Drees heeft gesproken over een uur, dat niet noodlottig, maar wel aangrijpend was. Hij heeft de be zwaarden nog enes duidelijk voor ogen gehouden, wat de gevolgen ener verwerping zouden zijn. Het heeft tegenover de Christe- lijk-Historlschen niet mogen ba ten. Ze zagen schending van de Grondwet. Het was voor hen een principiële kwestie. Met een va riant op een bekend gezegde zou men hun standpunt aldus ikunnen formuleren: „De Grondwet blijve, al verga de wereld" De heer Poüema had de kwade gevolgen van een verwerping, wel ke hij toch ook wel zag, willen ontgaan door de volgende proce dure: De Regering draagt op eigen verantwoordelijkheid de souverei- nitelt over. Dan sluit ze een ver drag met Indonesië. En met dat verdrag komit ze voor de Kamers, die het met enkelvoudige meer derheid kunnen goedkeuren. Afgezien van de grote beroering, welke een verwerping zou wekken en de geringe kans op het welsla gen der voorgestelde procedure, zou dat dan staatsrechtelijik ele ganter zijn geweest? Had men dan de Regering niet voor de voe ten geworpen: Met een slimmig heidje ontduikt gij de Grondwet? Neen, met alle vertrouwen in de beginselvastheid en goede bedoe lingen der Christelijk-Historische heren kunnen we hun redenerin gen en hun tactiek onmogelijk vol gen. VHE ZIJN VOLDAAN, dat ze niet ln de gelegenheid waren door hun onverzettelijk „neen" de cha os te verwekken We danken de goede uitslag nu aan de WD'ers, wie het zeker ook wel moeite en pijn moet hebben gekost tot deze beslissing te komen. Ze hebben de toestand echter helder inge zien. Hun votum gold de omstan digheden en mogelijkheden nü. Een vóór-stem betekende geenszins dat men alles in het verleden goedkeurde. Men kon thans ech ter niet ontkomen aan het alter natief: dit met de geringere of grotere kansen op een betere toe komst of een eindeloze verwarring een opstand in Indonesië, en on oplosbare crisis in het binnenland. Men moge de ogen ervoor willen sluiten, de feiten veranderen er niet door. Vandaar dat we met voldoening kennis namen van de genomen beslissing. Laten we ook hopen, dat nu de weg vrij is, om menige angel uit onze binnenlandse politiek weg te rukken. Er is nog zoveel groot werk te verrichten, waarbij we de oppositionele scheidslijn zouden willen zien wegvallen. Nederland hééft nog een toe komst! Groeneveld Meyer dit merkwaardige antwoord: „We willen de Nederlanders, los van zijn eigen provincie, natio naal leren denken. Maar toch zijn er zowel voor de Zeeuwen, als voor de Brabanders op deze expositie een paar „stunts", die ik nog niet mag of wil verklap pen". We zijn er tenslotte van overtuigd dat deze „stunts" alleen al een be zoek aan Arnhem zouden rechtvaar digen. Dat alles wat daar nog bij komt vanaf 6 Mei 1950, als „Mijlpaal 1950" haar poorten zal openen, een stroom van bezoekers (minstens 10.000 per dag) zal trekken, staat naar onze overtuiging wel vast. En dat, terwijl ook wij weten, dat de na-oorlogse mens lijdt aan de kwaal, die we kun nen omschrijven met het veelzeggen de woord: tentoonstellings-moeheid. Want dit wordt oneindig veel meer dan een tentoonstelling

de Stem | 1949 | | pagina 1