Verzetsgroepen binnen het Rode Leger Op-Sinjoorken ontvoerd uit museum te Mechelen Sovjet-officieren plegen aanslagen Henk wilde niet verdrinken Weer de onbewaakte overweg Het stadsbestuur van Antwerpen krabt zich achter de oren Nakaarten Strijd tegen prikkellectuur gaat verder Nachtmissen op Oudejaar Zuivelexport meer dan 1500/0 gestegen Het kraakt in Oost-Duitsland Tilburgers horen boeten tegen zich eisen De ramp met de „Toornvliet" „Een dominee's broek trek ik niet aan" Groot was de blijdschap van de familie van de Wilt uit de Snellemandwarsstraat te Rotterdam, want geheel on verwacht stond Henk, hun zoon en broer, in de kamer. Henk van de Wilt, de 20-jarige licht matroos, één van de drie over levenden van het 350 ton me tende m.s. „Toornvliet", dat Zondagochtend in stormweer in het Kanaal is vergaan. Wisselende bewolking Zaterdag ontscheping „Zuiderkuis" Vandaag presidents verkiezing R.I.S. Een dode te Nijkerk De K.V.P. op de Zeeuwse eilanden Onrustig Surabaja Concentratiekamp „Heim" voor ontheemden Ned. Rundvee Stamboek jubileert Hoogste voorrang aan onderzee-wapens Belangrijk wapenfeit van Antwerpse studenten De smijtpop op de kermis West-Duitsland: Marshall-land ZESDE JAARGANG No. 1563 Uitgave: N.V Uitgevers Mij Neerlandta. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H B Lde Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per wpek (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30 Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 DECEMBER -J Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeëuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 45. Telefoon 2347) ANGEVEER 15 AUGUSTUS arriveerde dit jaar de Sovjet-generaal U Merkulow, komend van de Balkan, in Berlijn. De communistische pers zwijgt hierover, doet in tegendeel alles om de aanwezigheid van de generaal te verdoezelen. Dat komt misschien, omdat Merkulow een der leidende figuren van de M.V.D. is en slechts onderhorig aan maar schalk Beria. Merkulow is belast met de „Veiligheid in middel-Europa en gaat door voor een „Zuiveringsspecialist". Hij was het, die bevel gat generaal Markos te liquideren. De laatste maanden verbleef hij in Roe menië En nu is hij naar Berlijn gekomen. Ingewijden mompelen, dat het sléchts een „verkenningsreis" is. Nog meer ingewijden menen, dat de generaal naar Berlijn kwam om de overval van Potsdam tot klaar heid te brengen EEN BOM TER RE CEPTIE DEZE OVERVAL ging vojgens „Die Weltwoche" als volgt in zijn werk: ne stadscommandant van Potsdam gaf op 24 Juli j.l een receptie te ere van maarschalk Ro- kossowsky. Tegen een uur of drie in de middag ontplofte een tijdbom, die een behoorlijk deel van het gebouw vernielde. De scha de is zo omvang rijk, dat de hele zaak onmogelijk geheim te houden is. Toch doet de Oostelijke pers daar toe krampachtige pogingen. Maar de kranten uit het Westen publiceren 'n reeks vermoedens. Het aantal doden wordt op twintig geschat. In werke lijkheid vonden 8 Sovjet-officieren de dood en werden er 11 zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het vermoeden bestond, dat een Duitse kellner de helse machine in een lade van het buffet smokkelde. Deze lezing van het geval is des te geloofwaardiger, omdat 25 Duitse kellners, die in het paleis te Potsdam werken, al heel lang niet meer naar hun gezin terugkeerden. De Sovjets verspreidden het gerucht. dat hier een door de Russen zelf in scène gezette overval wewrwdwwww scène gezette overval werd gepleegd En tenslotte hoorde men helemaal niets meer over de zaak. Maar het on derzoek werd daarentegen koortsachtig voortgezet. Ze werd in handen gegeven aan de chef van de NKWD, overste Anochin te Brandenburg en een ka pitein te Karlshorst. Vele Duitsers werden gearresteerd en aan een ver hoor onderworpen, dat nu niet be paald „zachtzinnig" is te noemen. Spoedig kwam echter uit, dat noch de kellners noch het andere Duitse personeel iets van de overval afwist. ANOCHIN VERDWEEN! OP Nr. 11613 van de Staatsloterij viel f 10.000 en op nr. 13086 viel l 1000 met de premie van f 30.000. HET OOSTENRIJKSE vredesverdrag moet nu weer op bespreking wachten tot 9 Januari 1950. De vergaderingen zijn geschorst. DE BENZINE in België zal met in gang van 19 Januari a.s. verlaagd wor den van fr. 6,05 tot fr. 5.20. De wegen belasting wordt met 60 procent ver hoogd. ITALIAANSE journalisten van vijf belangrijke bladen brengen momen teel een studie-bezoek aan de Bene lux-landen. DE FRANSE REGERING verkeert in moeilijkheden. De voorgenomen nieu we belastingen ten bedrage van 180 milliard frs. zijn het struikelblok. TWEE JONGENS van 10 en 11 jaar te Hannover hebben een sterk slaap middel in de koffie van hun ouders gedaan om reeds naar de verstopte Kerstgeschenken te kunnen zoeken. De ouders sliepen 24 uur, de jongens doorzochten het huis en speelden met hun cadeaux. ESKADERS van de marine-lucht macht worden geleidelijk overge plaatst van Surabaja naar Biak en Solor op Nieuw-Guinea. GROTEWOHL is weer herstellende, zegt een Oost-Duits bericht. Een an der bericht vertelt, dat de zieke be zoek kreeg van Vysjinsky. Of er tus sen beide berichten verband bestaat wordt echter niet gemeld. LONDEN zou weer volledig van licht zijn voorzien, als het opheffen van de staking overeenkomstig de oorspron kelijke bedoeling was opgeheven. Nu is er weer een kink in de kabel en vandaag komen de arbeiders bijeen jn een massavergadering. Misschien komt er dan licht.... EEN DERDE van de Italiaanse amb tenaren ging gisteren in een 24-uurs- „,m i"aal ze nu loonsverhoging willen hebben! IN MEI 1950 hoopt men in de West te komen tot een Ronde Tafel Confe- de Antillen? Nederland' en, MENZIES is de kabinetsformateur van Australië. Hij verwacht Zondag a zijn kabinet bekend te kunnen maken. Mr G E. VAN WALSUM is als lid van de Eerste Kamer opgevolgd door dr F. Wibaut (P.v.d.A.). die gisteren werd beëdigd. DE BELGISCHE socialisten verkopen plakzegels van 10 frs. voor het vor men van een fonds ter bestrijding van- de terugkeer van Koning Leopold. POST VOOR de „Johan van Olden- barnsvelt" moet uiterlijk 21 Decem ber op de bus. ■ptEN militaire wacht verklaarde daarentegen, dat hij drie Sovjet officieren heeft laten passeren, die bijna onmiddellijk daarna het paleis weer verlieten. Maar alle pogingen om de drie officieren te vinden zijn tot nu toe op niets uitgelopen. En nu grijpt generaal Merkulow persoonlijk in Overste Anochin is ter verant woording geroepen en sindsdien verdwenen. Generaal Kornakow, be velhebber van de Duitse politie te Karlshorst, neemt bij het verdere on derzoek diens plaats in. In Potsdam kwamen daarna enor me razzia's voor. Niet minder dan 300 leden van de Sovjet-veilig heidsdienst zochten naar de ver dwenen officieren. De pleinen en straten werden zonder onderbre king door 600 Sovjet-soldaten on der scherpe controle gehouden, alle passerende wagens werden aangehouden, d.w.z. de Russische, die uit Potsdam wilden vertrek ken. Voor het eerst in de na-oor - logse geschiedenis werden Duitse arbeiders ingezet tegen Russische officieren. Alleen arbeiders, die de Russische taal kenden, wer den gebruikt. Zij kregen opdracht zich steeds in dé buurt op te hou den van Russische officieren en hun ogen en oren goed de kost te geven. Zodra er iets „verdachts" was, moest onmiddellijk een rap port worden uitgebracht. Het resultaat van de razzia's was nogal pover. Een onderofficier werd gearresteerd, omdat hij werd aange troffen bij een „dame" in Potsdam en dat terwijl die onderofficier in Cott- bus gelegerd was. Maar op 8 Septem ber legde men de hand op de hoofd schuldige: overste Tokanin. Kort er na arresteerde men twee luitenants en in betrekkelijk korte tijd bekenden deze drie hun daad, zonder dat daar voor bijzondere dwangmiddelen be hoefden te worden gebruikt. En nu begitn de hele geschiedenis eigenlijk pas! EEN TELEFOONTJE 'pERWIJL de schuldigen nog in ver- hoor waren, werd de MVD in I'otsdam vanuit Berlijn opgebeld. Aan de Berlijnse kant van de lijn werd onmiddellijke vrijlating geëist van de gearresteerden. Alle drie zouden het uitstekende leden zijn van een Verzets groep op nationaal-communistische in slag binnen het Rode Leger. Wanneer geen in vrijheid stelling volgde zouden scherpe represaillemaatregelen wor den toegepast! Men begrijpt, dat de schuldigen niet in vrijheid werden gesteld. Maar in de nacht van 11 op 12 September ont ploften aangebrachte springstoffen onder verschillende bruggen over de Oder en de Neisse. De brug bij Forst (Lausitz) werd zwaar beschadigd. Al le andere aanslagen kwamen op een mislukking neer. Maar in geen enkel geval kon men een dader vinden. TITOISME p* ENERAAL MERKULOW keert se- dertdien regelmatig naar Berlijn terug. Men behoeft niet lang naar 't „Waarom" te raden. Daar, en nog meer in Potsdam, bevindt zich binnen het Rode Leger een Verzetscenrum, wel ke men waarlijk „Titoistisch" kan noemen. Vlugschriften worden ge drukt en verspreid en daarin wordt Stalin aangevallen, terwijl Tito ver dediging vindt. Duizenden Sovjet-of ficieren en ambtenaren vinden deze blaadjes bijna iedere morgen in hun brievenbus. Men vermoedt, dat over ste Sabinowitsch van de Joegoslavi sche militaire missie in Berlijn hier in de hand heeft. Zeker is, dat de vlugschriften in Berlijn worden ge drukt en per vrachtwagen naar Pots dam worden overgebracht. Door Duit sers, die per nacht 50 Oost-marken loon krijgen, wordt voor de verdere verspreiding gezorgd. Tot nu toe kon men er niet eén op heterdaad betrap pen. Inmiddels komen er herhaaldelijk andere daden van sabotage voor. Bij Potsdam is een munitie-depot in de lucht gevlogen, bij Subl (Thiiringen) ontspoorde een troepentrein van de Sovjets De MVD is op van de zenu wen. Ieder die het gebouw van de MVD in- of uitgaat wordt nauwkeu rig gevisiteerd. En dit is in ieder geval nu reeds zeker: als de Sovjet troepen Duitsland gaan verlaten, zal de MVD achterblijven, als hulp in „nood" voor de nieuwe Duitse veilig heidspolitie, die wo-rdt aangeduid met de letters S.T.S.D. Het kraakt in Oost- Duitsland Vandaag zal even buiten Pretoria het voortrekkers, of dingaansmunument officieel worden ingewijd. Rondom het monument loopt een muur, waarin de wagens, die de voortrekkers bij de verdediging gebruikten, zijn gehou- Weersverwachting, geldig tot vanavond. Matige en in de kuststreken nog vrij krachtige wind uit Wes telijke richtingen. Zwaar bewolkt fet opklaringen en enkele ver- voorkomende buien. Iets zachter vooral in de Noordweste- J e "elft van het land. \andaag: Zon onder 16.29 uur. z„„ °P?er 1316 nar. Morgen: "p 8-43 "ur. Maan op 6,02 uur JYE STRIJD tegen de zgn. prikkel lectuur gaat verder. Nadat kort geleden de rechtbank te Maastricht dergelijke zaken ter beoordeling heeft gekregen, heeft gisteren de Bredase Rechtbank soortgelijke gevallen be handeld. De agent van de spoorweg boekhandel te Tilburg en een Tilburg- se boekhandelaar waren in hoger be roep gekomen van de door de kanton rechter opgelegde boeten. De spoorwegboekhandel had enige tijdschriften voorhanden gehad cn ten verkoop aangeboden, waarvan de kantonrechter geoordeeld had dat de ze boekjes minder geschikt waren en de zinnelijkheid prikkelden. De kan tonrechter veroordeelde de agent van de spoorwegboekhandel driemaal tot een boete van f 25 met verbeurdver klaring van de inbeslag genomen tijd schriften. Voor de Bredase Rechtbank had de agent voor de spoorw.boekhandel wei nig succes, want de officier van jus titie eiste een hogere boete, namelijk driemaal f 50 subs. 3 x 10 dagen en verbeurd verklaring van het in be slag genomene. De boekhandelaar had een vertaald boekwerk van de Amerikaanse auteur Lawrence in voorraad gehad dat vol gens verscheidene deskundigen volko men ontoelaatbare lectuur bevat en dat trouwens ook valt onder strikte verbod van de kerkelijke boekenwet. De Tilburgse kantonrechter nam aan dat het boek zinneprikkeiende lec tuur was en veroordeelde de boekhan delaar tot een boete van f 20. De Officier bij de Bredase recht bank vroeg vrijspraak omdat hij het boek niet zinneprikkelend achtte doch 2' H. PAUS PIUS XII heeft verlof gegeven tot het lezen van Mid dernachtsmissen in alle kerken ter wereld in de Nieuwjaarsnacht ter viering van het 25ste Heilige Jaar, aldus is gisteren te Vaticaanstad be kend gemaakt. De gelovigen is tevens toegestaan in deze Mis de H. Com munie te ontvangen. Italiaanse regeringsfunctionarissen verklaarden heden te Rome, dat krach tens een ter gelegenheid van het Hei lig Jaar uitgevaardigde amnestie 8000 gevangenen zullen worden vrijgela ten. Alle gevangenisstraffen, behalve mft ^Vm/nciële misdrijven zullen met een derde verminderd worden tot een maximum van 2 jaar. Zij, die in deze Mis wensen te com municeren, moeten zich gedurende twee uur vpor het ogenblik van de drinkenmUnie 01:11101,0011 van eten of hij eiste daarnaast, dat een nieuwe dagvaarding zou worden opgesteld, omdat het boek voor de jeugd ge vaarlijke lectuur opleverde, (art. 451 Wetboek van S). In urenlange betogen hebben de verdedigers der verdachten mr. Veenstra en mr. Keuls uit Amsterdam er op gewezen, dat in beslagname der tijdschriften en boeken heeft plaats gehad op grond van art. 15 der Tilburgse algemene politie-veror- dening welk artikel zij in strijd von den met de grondwet. Zij meenden dat het niet aangaat, dat elke ge meente „een eieen brandstapeltje van boeken" kan aanleggen. Uitspraak over 8 dagen. Henk vertelde ons, dat hij in zijn kooi lag, geheel gekleed. „Het was mijn eerste reis en ik was zeeziek: Ik heb de orders van de kapitein dan ook niet gehoord Het schip maakte slagzij en de laatste sloep wilde niet los. Toen zfjn we in zee gesprongen, alle acht, vier aan bakboord en vier aan stuurboord. De eerste ogenblik ken toen ik in het water lag heb ik geen kou gevoeld. We lagen in groep jes in het water bij elkaar. Mijn eer ste gedachte was: Ik wil niet ver drinken, ik moet moed houden. Ik was de laatste, die van boord sprong en kwam zo dicht bij de schroef, dat ik de zucht van het draai en van de schroef voelde. We dreven weg en zijn nog driemaal in de buurt van het schip geweest. Ook heb ik nog een schip gezien, een tanker, want ik zag een pijp achterop en dat is vol gens mij toch een tanker." „Ik weet niet", zo vervolgde Henk, „hoe het precies verder gegaan is, want toen ik bijkwam door de kou was ik bewusteloos geraakt— lag ik in een hut" Dat was aan boord van het Deense schip „Cimbria", die hem opgepikt had. De Nederlandse consul in Calais TTET troepentransportschip „Zuider- kruis" wordt in de nacht van Vrij dag 16 op Zaterdag 17 December 1949 met repatriërende troepen uit Indo nesië in de haven van Rotterdam ver wacht. De ontscheping begint on voorziene omstandigheden voorbe houden Zaterdag des morgens te 9 uur. heeft de drie geredden van kleding e.d. voorzien. „Ja", zei Henk. „dat was ook mooi. Er lagen een paar domineesbroeken, maar ik zei direct, die trek ik niet aan". „De hoofdzaak is" viel moeder van de Wilt in de rede „dat jij er weer bent". Ook de overige familieleden dachten er zo over en Henk zelf be sloot: „Dit is mijn laatste reis ge weest. Wij hebben alle drie geluk gehad". MR. MOHAMMED RUM, mr. Anak Agung en vele leden van het na tionaal voorbereidingscomité zijn naar Djokja gevlogen in verband met de verkiezing van de president der R. 1. S., die vandaag in de ambtswo ning van de Patih (rijksbestuurder) van Djokja gehouden wordt. De beëdigingsplechtigheid vangt Zaterdagochtend om half acht aan in de Kraton van de Sultan. /GISTERAVOND omstreeks kwart voor tien is een vrachtauto met lege melkbussen op de onbewaakte overweg onder Nijkerk gegrepen door de sneltrein uit Amersfoort. Beide in zittenden van de auto werden zwaar gewond: naar het Sint Elizabethsgast- huis te Amersfoort overgebracht. Een van hen bleek inmiddels te zijn over leden. Zijn passagier heeft een zwa re hersenschudding opgelopen. Gemeenschappelijke lijst bij Statenverkiezingen rvONDERDAGAVOND had in hotel Terminus te Goes een bijeen komst plaats van de besturen der Statenkringen Middelburg, Vlissingen Goes, Zierikzee en Tilolen der KVP Mr. Eikhuizen uit Ovezande had de leiding. Het Dagelijks Bestuur van de Rijkskieskring Middelburg was mede aanwezig. Na breedvoerige besprekingen werd besloten, dat genoemde kringen met één gemeenschappelijke lijst zullen uitkomen bij de a.s. Statenverkiezing en dat de afdelingen zelfstandig de candidatenzullen moeten aanwijzen. Betreurd werd, dat de KVP op de eilanden slechts de beschikking krijgt over drie zetels, doordat Z.-Vlaanöe- ren er zes voor zich reserveert. rpE SOERABAJA zijn Dinsdag op- nieuw acht auto's met chauffeurs verdwenen, terwijl weer enkele over vallen, berovingen en inbraken wor den gemeld. Ook op het stationsem placement was het onrustig als ge volg van schietpartijen tussen de be wakers en rampokkers, van wie twee werden gewond. Wegens het veelvuldig voorkomen van plundering van treinen aan de rand der stad is besloten de stations bewaking uit te breiden. TIET VOORMALIGE concentratie- kamp Schörzingen bij Rottweil is door de Duitse Caritas tot een „Heim" voor ontheemden ingericht. Dit „Heim" is voor meisjes bestemd. Reeds 23 meisjes, die illegaal over de grens kwamen, hebben er hun intrek genomen. (FIJDENS de buitengewone algeme- ne vergadering ter herdenking van het 75-jarig bestaan van het Neder- landsche Rundvee Stamboek hield de voorzitter, prof. ir. W. de Jong uit Wageningen, een rede in Kurhaus te Scheveningen. „Er zijn goede resultaten bereikt, welke niet alleen blijken uit het feit, dat het N. R. S. thans meer dan 30.000 leden telt, die in totaal bijna 200.000 ingeschreven dieren in hun bezit hebben, maar welke vooral tot uiting zijn gekomen op de in Septem ber in Den Bosch gehouden jubileum tentoonstelling, waarvan de directeur van het veeteeltwezen, ir. Rijsscn- beek, getuigt, dat zij op binnen- en buitenland een machtige indruk maakte." Daarna hield de secretaris-generaal voor Landbouw mr. J. Th. Bonner man een rede, waarin hij o.m. mee deelde: „In de eerste 10 maanden van 1949 werd aan zuivelproducten voor 453 millioen gulden uitgevoerd tegen 177 millioen gulden over de eerste 10 maanden van 1948. Betreffende de export van levend vee zijn deze cij fers resp. 20 millioen gulden en 11 millioen gulden". Tenslotte werd een film vertoond, die is opgenomen tijdens de jubileum tentoonstelling van het N.R. S., in Den Bosch. Vervolgens hield het be stuur een receptie, die zeer druk be zocht werd. T>E AMERIKAANSE Marine heeft absolute voorrang toegekend aan de uitbreiding van de onderzeewa pens, zo heeft de onder-minister van Marine, Dan Kimball, gezegd. „Bij de opbouw van onze oorlogs vloot wordt de grootste voorrang ver leend aan de voorbereiding van de onderzee-oorlog", zo verklaarde hij, er aan toevoegend dat het Duitse duikboot-offensief, zowel in de eer ste als de tweede wereldoorlog, bij na de nederlaag van de V. S. en van hun bondgenoten heeft veroorzaakt. E GISTERMORGEN in Antwerpen een grote oploop voor het Stadhuis. Studenten hielden een betoging en verlangden de bur gemeester te spreken. De burgemeester was in Brussel. „Dan maar de schepen van Schone Kunsten!"... Deze. de heer Somers, ontving de stu denten. Meneer de Schepen, zegden ze, we hebben Op-Sinjoorken eindelijk aan de macht der Mecheienaren ontrukt. We willen hem ten geschen ke aanbieden aan de stad der Sinjoren. De Schepen krabde zich achter de oren en zei: Daarover moet ik eerst met de burgemeester en de andere schepenen overleg plegen. De studenten wachten nu af. En middelerwijl houden ze Op-Sin joorken verstopt.... JQE LEZERS van ons blad zullen niets van de hierboven beschre ven historische gebeurtenis begrij pen. als ze niet weten, wie Op-Sin joorken is. Welnu, laten ze dan met ons vier eeuwen terug gaan in de historie van de aloude stad' Meche len. Daar leefde een dronkelap, die zijn vrouw geregeld afsloeg. De Vuyle Bras werd hij deswege genoemd. Toen nu de kermis naderde, waren er he den, die een levensgrote lappeU P°P de Vuyle Bras voorstellend, vervaar digden. Deze pop werd temidden van het woelige kennisterrein op een groot laken gelegd. Daarna tilden vier man het laken op, spanden het plot seling en de pop vloog in de lucht om dan weer op het laken te belar- den. Honderd jaar lang was dit eerzame spel in Mechelen te aanschouwen. De pop zal echter zo ongeveer een eeuw oud zijn geweest toen op een kwade dag het volgende voorviel: Men toog ter kermis, spande het la ken en wierp de pop hoog in de lucht. Dat geschiedde eenmaal, tweemaal, driemaal en toentoen vertoonde de smijtpop een afwijking van zijn baan en dreigde bovenop een toekij kende Sinjoor te vallen. Deze duwde haar met kracht van zich af. De Mecheienaren dachten, dat de Sinjoor zich meester had willen maken van de pop en dekten hem on genadig af, zodat hij voor zijn leven kreupel werd. De pop echter, sindsdien Op-Sinjoorken genoemd, werd als folkloristische bijzonderheid in het Mechelse museum geborgen. De sage wil, dat er enige malen een ontvoering heeft plaats gehad, ge volgd door een terugverovering. De historie ijkte deze verhalen niet. 'JOTDAT nu j.l. Woensdag werkelijk geschied is. wat de sage als het ware voorzag. Rond half vier in de namiddag stepte 1i personenauto gevolgd van een vrachtwagen vóór 't Oudheidkundig Muss urn te Mechelen. Een tiental studenten klopten aan voor een bezoek aan het Museum. Zij verklaarden Amerikaanse en Neder landse studenten te zijn op doorreis te Mechslen en vroegen het Museum te mogen bezoeken, dat op dat ogen blik gesloten was wegens de grote schoonmaak. De vrouw van de concierge bege leidde hen bij dit bezoek dat men niet had willen afwijzen, aangezien men overtuigd was met vreemdelingen te doen te hebben. Het Museum werd in al zijn bijzon derheden bezichtigd, tot men in een kamer kwam, waar een zware, mas sief-eikenhouten koffer met ijzerbe slag en afgesloten met hangsloten stond. De begeleidser verklaarde vol trots, dat daarin nu de echte Op-Sin joorke verborgen zat! DE ROOF 'TOEN ontpopten de zogenaamde „buitenlanders" zich als ware Sin joren en verklaarden, dat zij gekomen waren om Op-Sinjoorke naar Antwer pen te voeren De vrouw wilde zulks eerst niet ge loven, maar toen zij zag, dat, inder daad, enkele van de studenten de zware koffer optilden, maakte zij alarm. Haar echtgenoot, de concierge kwam daarop toegelopen. Een paar studenten wisten beiden echter in bedwang te houden, terwijl de ande ren er met de zware koffer vandoor gingen. De koffer werd op de wachtende vrachtwagen geladen; enkele studen ten sprongen er op en weg was de vrachtauto met zjjn kostbare vracht Minder gelukkig was echter de per sonenwagen, die eveneens nabij hst Museum stond te wachten. Een fiet ser, die ter plaatse kwam en wie weet wat vermoedde, slingerde zijn fietf vóór de auto zodat deze wel moest stoppen. De studenten dde er reeds in- plaats hadden genomen, sprongen er uit en wisten te ontko men. Alleen de chauffeur, eveneens een student werd aangehouden. Op een veilige plaats aangeland, gin gen de „rovers" over tot het onder zoek van hun buit, want ondanks de herhaalde verzekeringen va.n- hun be geleidster waren zij toch niet hele maal gerust over de werkelijke inhoud van de kist. De hangsloten werden geforceerd, zonder dai de koffer evenwel bescha digd werd. En, werkelijk, het ware Op-Sinjoorke kwam voor de dag Verder zaten er in de kist nog meer dere voorwerpen, toebehorend tot de garderobe van Op-Sinjooke en een schaakbord, maar zonder de stukken van het spel. Het blijkt, dat de koffer in kwes tie vroeger diende voor het vervoe ren van het tafelziver van het Ge meentebestuur van Mechelen, wan neer dit ergens een feestmaal inricht te. Naar men aan het Handelsblad van An-twerpen meedeelde, zal de kist in kwestie naar Mechelen terug worden gezonden om er te worden overhan digd aan de rechtmatige eigenaars. Maar Op-Sinjoorke is krijgsgevan gene en werd nu aan het Stadsbestuur van Antwerpen aangeboden. Wat zal dit doen? Wat kan dit doen?. MORGEN houdt de Partijraad der K.V.P. een buitengewone vergadering, uitsluitend ter behan deling van het Indonesische vraag stuk. De datum is eigenlijk niet erg gelukkig uitgevallen. Er zijn partijen geweest, die hun hoogste orgaan vóór de behande ling van de souvereiniteitsover- dracht in het Parlement hebben laten bijeenkomen. Er werden daar resoluties geproduceerd, welke de afgevaardigden een beeld konden geven van de stemming in de Par tij. Het is voor afgevaardigden al tijd nuttig dit te weten. Maar het gevaar, daaraan verbonden is, dat de partijleden aldus menen hun afgevaardigden te kunnen voor schrijven, hoe ze in een concreet geval hebben te spreken en te stemmen. Terwijl het toch zó is, dat de afgevaardigden met vast houding aan het door hen onder schreven program voor led-ere con crete beslissing te rade moeten, gaan bij hun geweten. Het is voor de partijleden niet mogelijk alle omstandigheden te kennen, alle stukken en gegevens, welke de si tuatie op het ogenbhk ener stem ming scheppen. De afgevaardigden zijn persoonlijk verantwoordelijk voor hun beslissing. Achteraf kun nen ze door de kiezers gedesavou eerd worden bij de candidaatstel- lingen en de stembus. Zo bezien, is er dus veel voor te zeggen, zo'n bui tengewone Partijraadsvergadering achteraf te laten plaats vinden. Maar wat men ook het beste v'.ndt, nu valt de datum der buiten gewone vergadering juist tussen twee beslissingen in: De Tweede Kamer sprak zich reeds uit. De Eerste Kamer begint Maandag aan de behandeling. Zo erg is dat in tussen ook weer niet. Want we kunnen ons niet voorstellen, dat de leden der K.V.P.-fractie in de Eer ste Kamer nog zodanige omstan digheden op hun weg zullen ont moeten, waardoor ze het voorne men om vóór te stemmen zouden moeteij laten vallen. Men kan dus reeds spreken en discuteren in de veronderstel ling, dat de K.V.P.-leden der Sta ten Generaal de verantwoordelijk heid voor het aanvaarden van de resultaten der R.T.C. willen dragen. Het leeuwenaandeel van die ver antwoordelijkheid rust trouwens op de Tweede-Kamerfractie en meer in het bizonder op haar voor zitter, Professor Romme. Men zal nog eenmaal een terug blik werpen op de lange weg, wel ke werd afgelegd. Men zal het recht hebben aan de volksverte genwoordigers te vragen, wat ze hebben gedaan met de geboden kansen, waarom niet bereikt is, wat men zich voorgesteld had en in het program ligt uitgedrukt. Na kaarten is niet altijd verkeerd. De Partij mag volledig opheldering verlangen en vrijmoedig haar cri- tiek uitspreken. Dat is broodnodig voor een gezond democratisch le ven, ook binnen de Partij. Mits men tevens altijd maar in het ocn houdt, dat het vechten te gen voldongen feiten geen zin meer heeft, dat we ons bij ons han delen voor de toekomst op de bo dem der werkelijkheid moeten plaatsen. Uier nu komen we bij een schrij- ven van een lezer uit Zeeland, die ons korte artikeltje over de uitslag der verkiezingen in Austra lië niet gelukkig vond. Hij meent namelijk, dat we daarin heb ren zitten weeklagen over het voldon gen feit, dat we daardoor de open bare mening in een verkeerde hou ding hebben gestijfd. Wat gebeurt er, wanneer iemand blijft treuren om een overledene? Zijn werkkracht, zijn veerkracht on.oreeKt, hij is down en voelt niets voor werk. Wanneer echter zo iemand het verlies in zijn binnenste sluit en denkt: Er is niets aan te veranderen, wij moeten verder. En daarbij let op zijn plicht tegenover zijn naasten, dan zal dit zijn werkkracht stimuleren en het is zeifs niet uitgesloten, dat een grotere pro ductiviteit ontwikkeld wordt. Naar mijn mening gaat dit beeld ook voor Nederland op. Elke Neder lander moet doordrongen zijn van het verlies (de pers kan hier een goed werk verrichten), maar tevens moet hij terdege begrijpen, dat het verlies et-n voldongen feit is, waarvan de con sequentie alleen maar kan zijn werken om het bereikte levenspeil te behou den. Elke Nederlander moet als het ware de plicht gevoelen, jegens zijn medemens, om zijn beste krachten te wijden aan de veranderde omstandig heden. Wanneer wij in een stemming blij ven om te klagen, dan zal dit een in druk maken, welke wantrouwen tot 't gevolg heeft, hetgeen wij de Indone siërs in het geheel niet kwalijk kun nen nemen, daar dit psychologisch de juiste reactie is. Wanneer wij ruiter lijk erkennen: „Indië als koloniaal be zit zijn wij kwijt. Wij vinden dat jam mer, maar wij erkennen dat zij een moreel recht hebben op hun vrijheid", dan zal dit een geheel andere re actie ten gevolge hebben. Er zal vertrouwen komen en dit heb ben wij absoluut nodig. De vriend schappelijke verhouding, en daarbij (en daardoor werkende) de historische banden, kunnen ons nog behoorlijke mogelijkheden bieden, welke onmis baar zijn." (Vervolg pagina 2, kolom 1) J)E OVEREENKOMST van West- Duitslsnd met de V. S. omtrent de Marshall-hulp is gisteren onder tekend Namens de West-Duitse re gering ondertekende dr. Adenauer en namens de V, S. de Amerikaanse Ho ge Commissaris, John Mc. Clov De overeenkomst blijft van kracht tot 30 Juni 1953.

de Stem | 1949 | | pagina 1