Stad en Land Algem. beschouwingen over de Goese begroting De verdeling van het bouw volume in Zeeland Kapelaan Serrarens benoemd tot pastoor aan de Driesprong PERSLEIDING van Bergen op Zoom naar Bath Streekbsstrijdmg van de bruine rat Het belang van de zelfstandige handel Millioenenplan voor de strijd tegen vervuiling van het Scheldewater 2 DAGBLAD DL S1 EM VA^' DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 2 Hoesten DAMPO-PASTILLES VLISSINGEN GOES Ieder iverke mee Veel wensen maar weinig toezeggingen daar financiën zorg baren Benoemingen in het Bisdom Breda Ver. Burg. Armbestu ren zoekt aansluiting Er bleef nog 'n „potje" van 21.800 M3 Kring W.Z. Vlaanderen der Z.L.M. Oud-burgemeester van Axel in cassatie Het veto-zwaard Duivels plan Lezing te Goes Kantsmokkelaars de bak in FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Schouwburg, Middelburg: Tragi sche jacht. 18 jaar. Electro Bioscoop, Middelburg: Abbot en Castello ontmoeten Frankenstein. 18 jaar. Grand Theater, Goes: De Held van de Jungle. volwassenen. Alhambra Theater, Vlissingen: Enamorado. 14 jaar. Luxor Theater, Vlissingen: Spi onage in Lakeview. 18 jaar. DE RIJKSWEG TERNEUZEN- BELGISCHE GRENS Reeds herhaalde malen voor het eerst in 1936 heeft de A.N.W.B. de minister verzocht om langs de rijksweg Terneuzen—Sas van Gent, de grote verkeersweg naar België, een rijwielpad aan te leggen. Hoewel de materialen voor de aanleg reeds geruime tijd ter plaatse aanwezig zijn, komen de extra gelden voor dit pad ook op de begroting 1950 nog niet voor. In verband hiermee heeft de ANWB zich nogmaals tot de be voegde autoriteiten gewend. STADSBEIAARDIER VAN VEERE De heer J. Kwist uit Vlissingen, leerling van de Mechelse Beiaard school en dus van de bekende bei aardier Staf Nees, is benoemd tot stadsbeiaardier van Veere. Reeds in de afgelopen zomer ver zorgde hij daar een aantal bei aard-concerten en deze benoeming is dus een beloning voor de aan gename uurtjes, welke hij zowel de Veerenaren als de vele toeristen bezorgde. HYGIëNE VAN HET KIND Doordat Dr. B. Vaandrager uit Domburg wegens ziekte had be dankt voor het voorzitterschap van de Provinciale Commissie voor de Hygiëne van het Kind. was een vacature ontstaan. In deze vaca ture werd thans benoemd Dr. L. J. H. Brongers te Middelburg. GESLAAGD Voor het examen Instructeur van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen slaag den te Amersfoort o.a. mej. S. van der Peyl te Terneuzen en de heren K. Huyssen te Driewegen en J. de Feyter te Axel. (Advertentie.) VERGADERING KATH. VROUWEN BEWEGING Dertig-jarig bestaan De afd. Vlissingen heeft een verga dering gehouden, die minder druk be zocht was. dan normaal. Mevr. Ver- venne, die ais presidente, de vergade ring leidde, schreef dit toe aan het bijzonder ongunstige weer. Zij bracht daarna in bespreking het feit, dat de afdeling in Februari 1950 dertig jaar bestaat. Men besloot een feestavond te hou den, waarvan het program nog nader bekend gemaakt zal worden. In de vacature, door vertrek ont staan, werd voorzien, doch daar de gekozenen zelf niet aanwezig waren, moest nog even afgewacht worden of zij de benoeming aanvaarden. De demonstratie, die vertegenwoor digers van een bekend wasmiddel hiel den. vielen zeer in de smaak cn de ge zelligheid werd nog verhoogd door het verstrekken van een geurig kopje thee. DUrVENTENTOONSTEDUNG. De postduivenhoudersveremiging De Posthoorn besloot tijdens haar jaar vergadering. ook dit jaar een> club- tentoonstelling te houden. Deze zal plaats vinden op 24 en 25 Dec. a.s. in het gebouw van de heer Mommaas aan de Slijkstraat. Als keurmeester zal optreden) de heer Hullu uit Schoondijke. HET GEBOUW DER AMBACHTS SCHOOL Woensdagavond deelde de burge meester in de raad mede, dat de ge meente tot vandaag optie had op het gebouw der ambachtsschool. B. en W. hebben alle moeite ge daan om een acceptabele bestemming daarvoor te vinden maar mochten daarin niet slagen, zodat het bestuur der school een andere koper zal moe ten zoeken. Een suggestie om het ge bouw te bestemmen voor lusthuis voor ouden van dagen werd om dat het practische bezwaren had verworpen. WINKELDIEVEN GESNAPT De wed. T., sigarenwinkelierster in de Papegaaistraat, deed bij de politie aangifte van diefstal van een doos met 25 pakjes sigaretten. De politie toog op onderzoek uit en Kreeg con tact met iemand, die 'n drietal jon gens in de Papegaaistraat had gezien, hoewel deze de jongens niet kende, wist hij toch een signalement op te geven, wat leidde tot aanhouding van drie 16-jarige jongens, nj. R„ P. en H. Deze bekenden al spoedig, terwijl een der jongens de winkel was inge gaan om 'n paar vuursteentjes te ko pen, had hij, voordat de winkelierster aankwam, de doos aan zijn medeplich tigen gegeven. Nader aan de tand gevoeld bekenden zij ook andere winkeldiefstallen, voor namelijk van snoepgoed te hebben be gaan. DOOR AUTO GEGREPEN Dinsdagmiddag had bij de overweg in de Voorstad een ernstige aanrijding plaats, 'n Jeep, bestuurd door de heer s. uit Hoedekenskerke, greep een mi litaire motorrijder, die op de rijksweg reed, in de flank, zodat de Jonge man een heel eind werd meegesleurd. Niet temin kwam hij er vrijwel heelhuids van af, maar zijn vehikel was vernield. LEVENDIGE FANTASIE In een der provinciale bladen trof fen we het bericht aan, dat er po gingen worden ondernomen in Der. Haag om het gebouw van de Goese Ambachtsschool, dat te klein is ge worden, voor zijn tegenwoordig doel. te bestemmen voor kath. Lyceum met internaat. We kunnen mededelen, dat het co mité van actie voor een kath. Ly ceum te Goes, van een en ander niets afweet. Burg. Stand. Geboren: Antonia d.v.J. Brandt en C. Nagelkerke; Jan na, d.v.J van Dalen en M. Geene; De- feora d.v.J. Fraanje en J van Liere; Elisabeth, d.v.W. Louwerse en S. Hoen- camp; Willem, z.v.B. Maas en A. van Ginkel; Frans z.v.J. van Hove en J. van der Laan. Ondertrouwd: F. Baarends, 28 j. te Eindhoven en H. van 't Westeinde, 28 j. te Goes. Gehuwd: C Hamelink, 27 j. en J.A. C. Kik, 23 j.; M. Hollestelle, 28 j. en C. Dommanschet, 23 j. Overleden: A. Breure, 43 j. echtgen. van W. Meijer. A. Griep 85 j., weduwe van L. van Liere. ezande Schieting. Concours liggende wip, Willem Teil. Er werd aan deel geno men door 52 schutters van 13 verschil lende sociëteiten. Hoofdvogel. P. Koens, Soranus, Hein- kenszand. Ie klep P. Koens (zie boven) 2e klep, A. Sorber, Batavieren Goes 3e klep, P. Scheurs, Zeelandia, Ove- zande. Ie zijvogel, J.v. 't Westeinde, Vooruitgang, Kwadendamme, 2e zijvo gel, P. Koer.s. Soranus, Heinkenszand. Ie bovenkal, P. Rentmeester, Willem Teil, Ovezande. 2e bovenkal. C. Ver meide, Soranus. Heinkens-and. Ie on- derkal, Jac. de Baar, Willem Teil, O- vezande. 2e onderkal, L. Meijaard, E- dele Handboog, Oudelande. Si. Jansteen Prijspierlng. Aan de prijspiering bij How. Stevens alhier, namen 32 liefhebbers deel. De prijzen werden be haald als volgt: le prijs F. Vonck, Kapellebnig; 2e pr. E. Koemans, Roskam; 3e pr. Eug v. Dorsselaer, St. Jansteen4e pr J. Cockheijt Absdale; 5e pr. F. Wee- maes, Clinge; 6e pr. P. Stevens, alhier. Feestavond. Het zangkoor alhier, bracht in het café Everaard zijn jaar lijkse feestavond voor enige uurtjes in gezelligheid door JN DE PERIODE van 1417 Decem ber 1949 zal in bijma alle Gemeen ten van Oost Zeeuwsch Vlaanderen de jaarlijkse gemeenschappelijke be- stijding van de bruine rat plaats heb ben. De lokaas porties zullen in prac- tisch alle Gemeenten van Oost Zeuwsch Vlaanderen verkrijgbaar zijn. Onnodig is het haast om de lezers op te wekken aan deze gezamenlijke actie de volle medewerking te ver lenen, immers deze stre.ek met zijn vele kanalen, grachten en sloten is een dankbare verblijfplaats voor dit ongedierte. De bevolking kan thans reeds me dewerken door het opruimen van rommelhopen op open erven en in pakhuizen, het voorkomen van vuil nisstortplaatsen langs wegen e.d. Verder door het zorgvuldig opber gen van voedselvoorraden en het niet achteloos wegwerpen van etensresten op erven, langs wegers sloten, kana len e.d. Meldt bij Uw gemeentebestuur de plaats waar sprake is van ratten, op dat juist deze broeinesten ten spoe digste uitgeroeid kunnen worden. rjE BEHANDELING der gemeente- begroting werd ingezet met vrij breedvoerige beschouwingen. De heer Vroome (KVP> opende de rij der sprekers. Na zich even te heb ben bezig gehouden met de uitslag der raadsverkiezing, welke hij bevredigend noemde, bekeek spr. eerst de financi ële aspecten der gemeente en vond die vrij somber. De riolering is voor Goes de molensteen om de hals; gaarne zou spr. weten hoe de totale raming luidt. Spr. juichte toe dat de aanvragen tot vestiging van industrie toenemen; in dit verband wekte hij op tot verbete ring en stimulering van het Nijver heidsonderwijs. Teleurstellend is, dat aan een bad- en zweminrichting nog niet kan worden gedacht; zou het gebouw van de Ambachtsschool daar niet voor gebruikt kunnen worden? Spr. bepleitte een ruimere steun voor cultuuruitingen; vroeg scherpere leef- tijdsgrenscoctrole op films en gelde lijke hulp voor het katholiek bureau voor beroepskeuze. Spr. bepleitte voorts verdieping bouw om het dorpskarakter aan Goes te ontnemen en meer geld voor onderhoudswerken, o.a. het poli- tie-bureau. Ook de heer Ha verhoek (PvdA) had heel wat wensen en noemde oun. de straatverlichting, verdeling onderwijs ruimte, volksgezondheid en de traverse door Goes. Enige critiek uitte spr. op de huisvestingscommissie. Mr. Sepers (CH) sneed ook heel wat onderwerpen aan en informeerde o.m. naar het prot. Streekziekenhuis, gas- voorziening en veemarkt. „ROOMS-ROOD.M JYE heer Zuidema (AR) kapittelde zowel de Middenstandspartij als de PvdA voor de wijze, waarop zij hun verkiezingsactie hadden gevoerd. Vrees uitte spr. voor een soort rooms-rode sa menwerking en waarschuwde de heer Roose zich niet op sleeptouw te laten nemen door zijn collega Buys. TEKEN DE NAJAARS KERMIS. VRIJ «I A diep ging spr. in op de financi ële toestand der gemeente; Infor meerde om. naar de streekgasvoorzie- ning en deed tenslotte het voorstel om de najaarskermis af te schaffen. De heer de Roo (VVD) besteedde eveneens enige aandacht aan de ver kiezingscampagne en vroeg dringend om een moderne badgelegenheid. Spr. stelde voor alvast een begroting op te maken. Nog vroeg spr. bij de huisves ting rekening te houden met de zake lijke belangen. VERKIEZINGSNAKLANK HE heer Vermaire (Midd. Partij) zag in de verkiezingsuitslag een ver oordeling van de gevoerde politiek. Elk van de „regeringsgroepen" verloor één zetel. Spr. verdedigde het naar voren komen van de Middenstandspartij en zei de leuze van de KVP-affiche ook tot de zijne te maken, n.l. „Wij bou wen". Spr. bepleitte verkorting der na jaarskermis en oprichting van een rusthuis voor ouden van dagen. De heer Visscher protesteerde tegen de uitlatingen van de heer Zuidema over het revolutionnaire karakter van de PvdA. Spr. ontkende dit krachtig en vond de AR de laatste jaren meer revolutionnair dan zijn partij. B. W. ANTWOORDEN. r)E voorzitter beantwoordde in eerste instantie de sprekers. Wij noteer den het volgende: Het vakonderwijs zal gestimuleerd worden: een commis sie die de leeftijdsgrens der bioscoop bezoekers moet controleren bestaat, maar werkt niet gemakkelijk; de ge meente mag een 7-klassige en geen 8- klassige school bouwen; de ruimte zal zo eerlijk mogelijk worden verdeeld. Het politiebureau zal opgeknapt wor den, indien de begroting 1948 wordt goedgekeurd. Een zweminrichting is te kostbaar; een badhuisplan heeft de aandacht van B. W. evenals de Kade-demping. Aan de wensen van de beurscommissie is voldaan. De na jaarskermis bracht 3200 in het laad- Je; we kunnen die "niet missen. Het prot. Streekziekenhuis hangt nog in de lucht; men spreekt van zes zeven Jaar wachten. De woningnood behoort nog niet tot het verleden; meer bouw volume blijft nodig. Herstellingen aan de rijksweg zullen tot het uiterste be perkt blijven. Bouw van een rusthuis moet ook nog een vrome wens blijven. twee millioen voor RIOLERINGEN. MGETHOUDER Roose (Financiën) zei, dat de totale kosten der rio lering twee millioen zullen belopen; al leen de zuiveringsinstallatie vergt een half millioen. Inderdaad is de finan ciële toestand r.iet rooskleurig. Weth. Buys antwoordde de heer Vroome, dat er voor beroepskeuze een rijksinstantie is te Middelburg, onder deel van het Arbeidsbureau. Weth. v. Melle kon nog weinig mee delen over het gas-over-lange-afstand; B. en W. zijn diligent. Zonder tekort kan het gasbedrijf nog niet werken. De gasafzet slinkt een teruggang van 250.000 M3 en vanmorgen kwam weer bericht, dat de kolenprijs is ver hoogd. REPLIEKEN. JJE replieken brachten weinig nieuws. Nadat dezelfde sprekers van de eerste ronde aan bod waren geweest, werd van de zijde van B. W. het volgende opgemerkt: Het gemeentebe stuur zal ernstig overwegen of de ge hele bevolking doorgelicht kan worden B. W. willen proberen een finan ciële opzet te maken van een badhuis. Bij aanleg van de gehele riolering komt een bedrag van 20.000 vrij mindere uitgaven en meer inkomsten dat voor afschrijving gebruikt kan worden. Aanvragen om culturele steun moeten worden ingediend bij Sociale Zaken. De heer Vroome merkte nog op, dat de KVP-fractie de toondagentraditle niet ruw wil verbreken; 6e najaarsker mis moet uit zichzelf maar afsterven. Spr. wees weth. Buys op het verschil tussen principiële en neutrale beroeps keuze-voorlichting. BEGROTING AANVAARD. JJIERNA werden eerst de bedrijfsbe- grotingen goedgekeurd en tenslot te aanvaardde de raad, na artikels- gewijze behandeling ook de gemeen te-begroting. Van de hierbij gevoerde besprekin gen melden we nog, dat de heer Vis scher invoering van een pensioen voor de wethouders bepleitte; de heer Vroome ondersteunde dit en B. W. willen het nader bezien. Op voorstel van de heer Vroome werd met 96 stemmen aangenomen om de post subsidie culturele instellin gen van f 1000 op f 3000 te brengen. Tegen de CH, AR en WD. J>E KERK aan de Driesprong te Bre da krijgt een nieuwe herder. Het is de Zeereerw. heer Josephus A. J. Serrarens, thans kapelaan in de St. Teresiaparochie te Breda. De nieuwe pastoor van de kerk van O. L. Vr. van Goede Raad is een Zeeuw; hij is 30 December 1901 in Ossenisse (ge meente Vogelwaarde) geboren. 26 Mei 1926 is hij tot priester gewijd en ver vulde daarna de functie van pastoor kapelaan te Sas van Gent. Vervolgens is hij overgeplaatst naar Brabant, waar hij allereerst kapelaan was in de St. Jozef-parochie te Dongen en vervolgens 13 jaar lang in de Chris- tus-Koning-parochie in de Belcrum- polder te Breda. In, de oorlogsjaren heeft de nieuwe pastoor de militaire uniform aange trokken. Hij stond o.a. met de solda ten in de Peelstelling en trok na de bevrijding naar Engeland bij de daar in opleiding zijnde troepen. Hij is ma joor-aalmoezenier geweest tot 1947 toen hij wegens ziekte ontslag moest nemen. Hij is daarna naar Breda te ruggekomen, waar hij 10 September 1947 benoemd werd tot kapelaan in de St. Teresiaparochie. In deze parochie heeft hij zich bij zondere verdiensten verworven door zijn activiteiten in het jongens-jeugd werk (o.a. bij de verkennerij) en de H. Familie. Zijn plaats in de Teresiaparochie zal worden ingenomen door kapelaan D. F. C. van Mechelen, een broer van kapelaan van Mechelen in, de Breda se Kathedraal. Kapelaan D. van Mechelen komt uit de St. Laurentius-parochie te Don gen. Daarvoor was hij eerst werkzaam te Sas van Gent, vervolgens even in Schijf en gedurende verschillende ja ren in de St. Jozef-parochie te Roo sendaal, waarbij hij zich o.a. sterk in teresseerde voor het jeugdtoneel. De vrijkomende plaats in Dongen zal worden aangevuld door kapelaan A H. M. G. E. Cl. Waes, die thans kapelaan te Oostburg is. Sas van Gent Geslaagd. Op het te Utrecht ge houden, examen slaagden de heren C. B. Poppe en B. A. Lauret voor As sistent der Invoerrechten en Accijn zen. Man te water gereden. Doordat zekere T. D. de macht over zijn stuur kwijt raakte reed' hij met zijn fiets in het kanaal tegenover Hotel Rotter dam. Gelukkig werd hij door enkele per sonen, die het ongeluk zagen gebeu ren, spoedig op het droge gebracht en na wat op temperatuur te zijn, ge bracht door een paar cognacs, werd hfj huiswaarts gebracht en onder de wol gestopt om te bekomen van de koude „douche". Lamswaarde Uitvoering. De toneelclub „Vrij heid Eendracht" gaf haar eerste win? teruitvoering. Ze bracht hierbij voor het voetlicht „De Vier Jaargetijden" van Ant. Coolen. Het is een uitvoer; ring geworden zo schitterend en zo gaaf. dat de talrijke leden van de di verse toneelclubs uit de naaste om geving, hiervan ongetwijfeld veel zullen hebben kunnen leren. Een woord van hulde aan de regisseur is Ijier dan, ook zeker op z'n plaats. Jammer dat deze vereniging om financiële redenen van deelname aan het Zeeuws toneelconcours moest af zien. Zij zou daar ook voor de overi ge deelnemers een zeer ernstige con current blijken te zijn. Intussen wen» sen we ze bij hun tournee naar Bra bant veel succes en zien we verlan gend uit naar een volgende uitvoe ring van, deze club. Vogelwaarde Burgerlijke Stand. Geboren: Ma ria E. G. d.v. Perdaen, Augustus en van Vereecken Gerarda. Joseph R.. z.v. Duerinck, Joseph en van Luijcks, Amelia M.; Maria B. R. d.v. Muller, Constantinus en van Baert, Marga- retha Emma M„ d.v, Bouchaut, Al- phonssus en van, Arends, Maria. Overleden: Heijman, Louisa M., 75 jaar, weduwe van Smits, Ludovicus Krieckaert, JudocuS A., 59 jaar, echt- gen van de Maagt, Rosalia. Gehuwd: den Tenter, Florentir.us F., 41 jaar en Rademakers, Rosalia Chr. 40 jaar; Somers Josephus G., 43 jaar. en van Steve-daal, Bertha, 40 jaar; de Rijk, Franciscus, 35 jaar en Remorte, Maria G., 27 jaar; Lauwiers, Joseph, 29 jaar en Herman, Allegon- da L., 23 jaar. Terhole PASTOOR A. J. SERRARENS JN „De Prins van Oranje" te Goes had Dinsdag een bijeenkomst plaats van de Vereniging van Burg. Armbesturen op de Bevelanden. Daarop werd besproken een plan tot samengaan met de vereniging van leiders van openbare instellin gen voor sociale zorg. op zo'n wijze, dat eigen zelfstandigheid hiijft be houden. De leden der vereniging van BA op Z. en Noord-Beveland worden dan te gelijk individueel lid van de grote lan delijke vereniging. Ter inleiding werd door de heer de Jong van Hillegersberg, secretaris van de landelijke vereniging, een causerie gehouden over „de plaats van de arm besturen nu en in de toekomst", waar in hij een tipje oplichtte van hel waas dat hargt over de komende herziening van de Armenwet. Hij wees er op. dat de Burgerlijke Armbesturen (wier naam wel omgedoopt zal worden in: Instelling voor Maatschappelijke Zorg' een belangrijke plaats zuilen blijven 'bekleden in het nieuwe stelsel. Ter vergadering was mede aar.wezig de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland, die aan het plan zijn medewerking heeft verleend. Het merendeel der leden van B.A. heeft zich reeds met het plan accoord verklaard. TER aanvulling op hetgeen wij reeds gisteren over de verdeling van 't bouwvolume meldden nog het volgen de: Hulst kreeg behalve de 40 monta gewoningen geen 1250 M3 volume toe gewezen doch 1450; Hontenisse is be dacht met 2000 M3; St. Jansteen met 2200 M3 en 6 kleine woningen van 250 M3 elk; Koewacht kreeg 750 M3; Philippine en Graauw ieder 500 M3; Aardenburg 3000 M3 (uitsluitend voor herbouwgevallen) en nog 4 kleine wo ningen; Biervliet 180 M3 en 2 kleine woningen; Breskens 3000 M3 alleen voor herbouw en 6 kleine woningen; Hoofdplaat 1000 M3; IJzendijke 2000 M3; Schoondijke 3500 M3 (alleen voor herbouw); Cadzand 2000 M3; Water landkerkje 500 M3 en Zuidzande 1000 MS. Van de 15000 M3 traditionele bouw we,ke aan Middelburg zijn toegestaan moeten 12000 M3 bestemd worden voor herbouw; voor Vlissingen is dit slechts 3000 van de 10.000 M3. Dom burg krijgt 2500 M3; Arnemulden'3900 M3 terwijl Souburg en Veere het resp. moeten stellen met 500 en 300 M3. Baarland is bedacht met 300 M3 evenals Ovezande; Borssele met 800 M3; Kapelle met 1900 M3 en 6 kleine woningen: Kloetinge met 500 M3 en Krabbendijke met 1200 M3 en 4 kleine woningen. Van de 750 M3 die Kruiningen ont ving moeten twee woningen bestemd worden voor personeel van de pvov. QNDER voorzitterschap van de heer M. de Bruyne hield de-e Kring In OostOurg een bijeenkomst, waar gewe zen werd op het goede boerenjaar, dat achter de rug ligt. Door opheffing van tal van beperkingen is min of meer vrijhandel ontstaan, die zijn gunstige zijden heeft. In 1950 zal W. Z. Vlaanderen de algemene vergadering der ZLM ver zorgen, ondanks de vele daaraan ver bonden moeilijkheden. Ir. Frar.cke hield een lezing over de materiële oorlogsschade, waarbij gewe zen werd op de moeilijke omstandig heden. waaronder vele W Z Vlamingen niet-Nederlanders verkeren, die niet onder de wet vallen. Over de prijzen hield mr. Schlinge- mann een causerie, waarbij tot uiting kwam, dat voor 1950 nog geen prijzen bekend zijn. De heer Joh. le Clercq verschafte mededelingen over de cursussen en stelde in het vooruitzicht, dat ook in andere gemeenten dan Oostfourg, IJzendijke en Eede de mogelijkheid van het geven van cursussen onder het oog gezien zal worden. Stoombootdienst. De montagewoningen krijgen alle maal een inhoud van 260 M3. In reserve is gehouden 21.800 M3 voor bijzondere gevallen, welke zich kunnen voordoen in de loop van het Jaar. Tot 10 jaar veroordeeld J)E 49-jarige P. M. Smallegange, die die van 1941 tot 1944 burgemees ter van Axel is geweest, werd door de bijzondere raad van casdhtie ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek. Het Haagse bij-, zonder hof had hem tot 12 jaar ver oordeeld. Deze straf achtte de raad. blijkens zijn arrest, te zwaar. S. werd gekarakteriseerd als „een man,, klein in het goede en in het kwade". Een handlanger van S. de 56-jarige F. N, de Block, werd tot 9 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. LIET ZIJN me toch grappenma kers, die Russen. Ze hebben weer eens met het veto-zwaard ge zwaaid en een tweekoppige re solutie onthalsd. Nederland en In donesië mochten niet gelukge wenst worden met de resultaten der R.T.C. Hiermede komen ze dan in één schuitje met mensen van heel andere politieke kleur, die door de Russen zelf toch minstens voor reactionairen worden versle ten. Bovendien werd het voortbe staan van de Unci door het zwaard getroffen. Hiermee kwamen de Russen eigenlijk het overgrote deel der Nederlanders in het gevlei, waar die de bevoegdheden der U- nci steeds zeer twijfelachtig heb ben gevonden Maar er schuilt hier niet alleen een adder, maar een hele boa-constrictor in het riet Want de Russen zouden een Unci willen hebben, waarin zijzelf ook vertegenwoordigd zouden zijn. Voorzitter Mac Naughton consta teerde echter laconiek, dat het lijk nog leefde. En zo gaat de Unci In de oude vorm maar rustig verder. |7en duivels plan heeft de Komin- form uitgedacht, om het Hei lig Jaar te saboteren, aldus weet de Volkskrant te berichten. Men zou dit allereerst willen doen door het systematisch aankweken van een oorlogspsychose: de bede vaartgangers moeten er voor te rugschrikken een verre reis te on dernemen naar een continent (Eu ropa) en een land (Italië), waar ze onverhoeds als in een val kun nen komen te zitten. Een tweede middel is voor het verwekken van stakingen, die het verkeer, de le- vensmidelenvoorzienlng en het post- en telefoonverkeer ln de war sturen. En dan vooral veel rel letjes en demonstraties ln Rome en in heel Italië, om de indruk te wekken, dat de Italiaanse open bare veiligheid maar een Illusie is. Een duivels plan.Maar we zijn nu vooraf gewaarschuwd. WWWdVWWdWVWi Advertentie. DE NIEUWE LUIDKLOK De nieuwe luidklok is gewijd. Deken» J. Staal van Hontenisse verrichtte de plechtigheid. Uiteraard bestond hier voor grote belangstelling. Heinkenszand Burgel. Stand. Geboren: Pieter H„ z.v.M.C. Rijk en C.W. van 't West einde; Jacobus F. z.v.J. Traas en J. Marlts; Jacobus A., z.v.A. Polak en P. Karelse. Overleden: M. Knuit, 82 J.: J. de Baar, 84 j.; ;A. Janse 5 jaar. Gehuwd: A.P. Franse, 30 jaar en J. Boraui. 29 jaar. MEOINOS LABORATORIA AMERSFOORT 30S r^E STICHTING voor Nederlandse zelfstandige handel en industrie organiseert in onze provincie bijeen komsten voor landbouwers waarin vooral gewaarschuwd wordt tegen de gevaren van coöperatie. Te Goes sprak Dinsdag de heer J. Doppen, die betoogde 'dat coöperatie als doel, ln welke vorm zij zich veelal voordeed, gericht is op uitschakeling of vernietiging der vrije onderneming. Als zodanig voert de totale coöperatie tot een collectivistische staat, waar van Rusland het afschrikwekkende voorbeeld vormt. Ook voor de vrije boer vormt totale coöperatie een groot gevaar. Bij vergelijking tussen de on dernemingsvormen slaat de balans door naar de zijde van de zelfstandige onderneming. In zijn betoog bewees de heer Doppen deze stelling met voor beelden uit de practijk. Onze maatschappij, die berust op HE GEMEENTE BERGEN OP ZOOM zoekt reeds geruime tijd naar een op lossing voor bet afwateringsprobleem van het rioolwater. Zoals men waarschijnlijk zal weten, lozen het rioolwater van de stedelijke bevolking en het afvalwater van vele Industriële ondernemingen bij de hnidige toestand vri' en ongezuiverd op de Ooster-Schelde. Deze uitwatering vindt in hoofd zaak plaats langs twee richtingen nl. vanuit de Grebbe, de haven en de bui tenhaven, alsmede door het hoofdriool bij Oud-Borgvliet. JVIEDE ALS GEVOLG van de steeds verdere groei der bevolking, is deze toestand uit een oogpunt van al-' gemene hygiëne onhoudbaar gewor den, zowel wegens de bezwaren van de oestercultuur en van de visserij in de Schelde in het algemeen, alswel wegens de onfrisse toestand langs de haven en wegens de vervuiling van de bad. en zwemgelegenheid in de Schelde. Teneinde deze onhoudbare toestand op te heffen hebben B. en W. door ir. Bongaerts een plan laten opma ken met het doel te komen tot afvoer van het afvalwater door een perslei ding naar de Wester-Schelde bij Bath Hier doen zich de visserij-bezwaren c.a. niet voor en hier treedt voort durend een sterke waterbeweging in diep water langs de Noordelijke oever op. JTIT DE opgemaakte vóór-ontwer- pen is gebleken, dat voor Bergen op Zoom c.a. de meest economische oplossing wordt bereikt door de be nodigde perspompen voor de vijf stadsdistricten en Halsteren tezamen te concentreren op één punt. In aan merking voor het persstation kwa men twee concentratiepunten t.w. bij de haven der voormalige suikerfa briek „Zeeland" en bij Oud-Borgvliet De concentratie nabij de haven is het meest economisch, aldus het rapport, al wijst het eindcijfer geen groot verschil uit met de concentratie bij Oud-Borgvliet. De concentratie bij de haven le vert behalve een economisch ech ter ook nog een ander voordeel op, hef voordeel nl. dat de mogelijk heid wordt geschapen de lozing van overlooprioolwater in de Ooster- Schelde bi) Oud-Borgvliet volledig uit te schakelen, waardoor een fac tor optreedt, die ertoe medewerkt om het voor bad. en zweminrich ting bestemde deel van de Ooster- Schelde tegen rechtstreekse vervui ling door verdund rioolwater te vrijwaren. De persleiding, die een lengte zal krijgen van 14.2 km. en een inwen dige diameter van 90 cm, moet een capaciteit verkrijgen voor het afvoe ren van 25 M3 rioolvocht per minuut. En wel zodanig, dat die afvoer kan geschieden met een gematigde stroom snelheid, opdat in de naaste toekomst hand aan hand met de groei van de bevolking, de industriële uitrusting en de waterbeschaving, de perslei ding door opvoering van de stroom snelheid nog geruime tijd aan haar doel kan beantwoorden. In het plan is rekening gehouden met de wens om ook het rioolwater van de aan liggende gemeente Halsteren in de persleiding mede te nemen en om in de toekomst desgewenst de te door snijden gemeenten Woensdrecht en Ossendrecht aan te sluiten. LOOP PERSLEIDING. LIET IS de bedoeling de persleiding vorstvrij in te graven van het persstation af langs de Westelijke rand van het militaire oefenterrein, achter de kogelvangers om, dwars door de voormalige slikbatterij heen naar het strand langs de Ooster- Schelde. Verder volgt ze het strandtalud langs de St. Geertruidsbron, het strandbad Oud-Borgvliet tot aan de Augustapol- der. Vervolgens gaat ze langs de bui- ten-dijksteen van deze polder tot de hoge buitengronden er voorts langs dezehoge gronden voorbij Hilder- nisse tot Hoeklaag. alwaar zij de spoorwegdijk bereikt. Dan loopt ze door de spoordijk heen en volgt de binnensteen van deze dijk, verder doorgaande onder de Rijksweg naar Zeeland en onder de aansluitende polderdijken en de opritten naar de spoordijk Bij km.-paal 23 verlaat ze de spoordijk, richt zich dan Zuid waarts naar de binnensteen van de Westelijke dijk van de Kreekrakpol- der (tevens Oostelijke dijk van de Bath-polder) en gaat vervolgens langs de binnensteen tot aan de Zuidelijke dijk van de Kreekrakpolder. Hierna gaat ze door deze zeedijk heen en loopt verder door het schor. Hier wordt ze ingegraven op korte afstand van de dijken van Bath-polder en Reigersbergsepolder tot bij de haven van Eath. Bij het Paviljoen loopt ze met een syphon onder de scheepvaart en uitwateringsgeul van de Bathpolder door. Zij buigt bij Bath tenslotte ver ticaal omlaag om in diep water in de Wester-Schelde uit te monden. KUNSTWERKEN. LJET WERK omvat ook het bouwen van enkele kunstwerken. Het voornaamste hiervan moet worden gebouwd bij de zeedijk van de Kreekrakpolder. De leiding wordt hier plaatselijk verruimd tot een koker van gewapend beton en behandeld als een uitwateringssluis met twee wachtdeuren in een zeedijk en met schermen tegen achter- en onder- loopsheid. Een tweede belangrijk kunstwerk wordt vereist voor de uit monding van de perssluis in de Wes ter-Schelde. De kosten voor het aanleggen van de persleiding zijn geraamd op: f 1,950.000 en die voor de bouv. van het persstation op f 420.000. Samen derhalve f 2,370.000. de vrije arbeidsverdeling, kent de vrije keus van leverancier (of afne mer) en de concurrentie. De boer-deelnemer aan de coöpera tie verliest, aldus de heer Doppen, geleidelijk aan zijn invloed en contro lemogelijkheden, doordat de coöpera tie lar^gzamerhand in handen raakt van enkele topfiguren, die er ten ei gen bate een machtspel van kunnen maken. Boerenbelang wordt dan bij zaak. Spreker noemde het daarom ge lukkig. dat de A.B.T.B. en de C.B.T.B. zkh thans uitdrukkelijk hebben uitge sproken tegen het coöperatistisch stre ven van het Centraal Beheer. Deze gaan terug tot het oorspronkelijk doel van de coöperatie het middel, tot aanvulling of correctie van de vrije onderneming. Tenslotte legde spr. de betekenis van de coöperatie uit tegen de achtergrond van economische, so ciale en maatschappelijke maatstaven. De bijeenkomts stor.d onder leiding van ir. D.v.d. Have. Er werd ook nog een film over Ca nada vertoond. Groede Gerepatrieerd. De militair A. van Hemel, die ruim 3 jaar in Indonesk heeft vertoefd, is gerepatrieerd. Doe" Kath. Thuisfront is hem een mooi' kleurenfoto aangeboden. POLITIERECHTER MIDDELBURG JN OCTOBER j.l. ontdïkten ambte* naren van de accijnzen een grote kantsmokkelarij waarbij de Rotter damse autohandelaar K. was betrok ken, alsmede de 29-:arige transport arbeider G. F. uit T-* ïeuzen en diens zuster de 26-jarige W. de K.-F. even eens uit die plaajs. Het drietal wist twaalf keer par tijen Franse kant over onze grens te brengen, in totaal 90.000 meter. F. kreeg voor ieder ritje f 190 e. de rest van de winst werd door zoj1' zuster en de Rotterdammer ver"J:|.?' Voor de bijz. politierechter te Mio* deiburg stond dit drietal terecht. De Officier van, Justitie diende de v'e'' dachten 'n geduchte schrobbering toe- De eis luidde; K. en mevrouw r- ieder 5 maanden gevangenisstraf m aftrek van voorarrest. G. H. (ff maanden gevangenisstraf met atire alles met verbeurd verklaring van in beslag ge.-omen goederen. Mr r woert vroeg clementie en zo spoe mogelijk een voorwaardelijke vel deling. De Politierechter veroorcee' de verdachten conform de eis.

de Stem | 1949 | | pagina 1