De levensgang van een tachtigjarige öi&Wat de^'ürouwinterêsseerlü VELO Voorbereiding van het Kerstfeest Wie legde 's nachts rode roos op tafel Wal een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 Bewonderenswaardig als idealiste, mislukt als politieke gidse Mevr. Roland Holst schreef memoires, die getuigen van haar groei naar het geloof Griepbeshijêng met 4 middelen tegelijk. ChefarineA WRINGERS Kerstmis is voor óns vrouwen wel het grootste feest Hel is goed dat we de Christelijke gebruiken in ons gezin vasthou r Indisch Briefke OVERAL Macht der gewoonte UTURGISCHE KALENDER €&c sc&?e& NUGGET R AD IO - PROGRAMMA'S JN HET MIDDEN der vorige eeuw leelde in Noordwijk Notaris van der Schalk Hij was getrouwd met een dochter van een officier bij de genie en leraar aan de KMA te Breda. Ze hadden twee dochters en een zoon De oudste Henriëtte kreeg haar onderwijs op de kostschool Oosterwolde nabij Arnhem en werd daarna volgens het gebruik in welgestelde kringen voor enige tijd naar het buitenland gestuurd, om de opvoeding te voltooien In dit geval geschiedde het te Luik bü een weduwe va-n Zwitserse af komst met twee dochters, een familie, die vroeger in beteren doen was geweest. De jonge Henriëtte bezocht er veel concerten en opera-opvoerin gen. Ze beleefde er haar eerste en hopeloze liefde, die voor een operazanger Toen ze weer thuis kwam, was ze er gauw van genezen. Zestig jaar geleden vond men het vanzelfsprekend, dat een meisje thuis bleef hangen tot aan haar trouwen en haar tijd vulde met wat pianospe len oi' tekenen, af en toe een „toetje' maken, bezoeken afleggen en ontvan gen en dergelijke gewichtige dingen meer. Een paar malen mocht ze een reisje maken naar de Ardennen en langs de Eijn. DE VERANDERING Tr zou echter een verandering ko- men in het leven van Henriëtte. In heel jonge meisjesjaren was haar al wel eens een gedicht ingevallen. Thans begon die inwendige stem weer te spreken Ook haar leeslust was ont waakt. Ze kreeg grote belangstelling voor de Beweging van Tachtig. En toen kwam ze to contact met Albert Verwey die in de duinen nabij Noord- wijk woonde. Ook leerde ze Jan Too- rop kennen, in die dagen woonachtig te Katwijk. Deze liet zijn symbolische tekeningen zien en verklaarde ze voor haar. Een wereld van schone droom ging open: een sonnetten-cyclus ont stond. Albert Verwey zag er een goede belofte in. Hij raadde aan de Hollandse klassieken te bestuderen. Toen volgde er een vreselijke slag. Vader van der Schalk en zijn jongste dochtertje verdronken bij een tragisch ongeluk. Na enige tijd kwam Henriet- te echter weer aan het werk. En toen ontmoette ze ten huize van Verwey de dichter Herman Gorter, toenmaals le raar in de klassieke talen te Amers foort. Hij ried haar aan ijverig Spino za en Dante te bestuderen. Dit had op haar zieleleven grote invloed. Nog een andere ontmoeting bij Verwey zou diep in haar leven ingrijpen, de ontmoeting met de jonge schilder R.N. Roland Holst, die spoedig tot een verloving leidde. Het huwelijk had op 16 Januari 1896 plaats. De huwelijksreis ging naar de Riviera en Italië. Daarna vestigde het echtpaar zich in 's Graveland. IN DE SOCIALE STRIJD rje jonge vrouw begon zich toen meer te interesseren voor het sociale probleem. De artikelen van P.L. Tak in „De Kroniek" gaven de eerste stoot. De kennismaking met Gorter werd her nieuwd en die raadde haar sterk aan „Das Kapital" van Marx te lezen. Het wekte in haar grote geestdrift. Ze be gon stellig te geloven in de klassen strijd en de overwinning der arbei dersklasse. Ze sloot zich met haar man (Advertenties.) Voor de bestrijding van griep is Cbelarine „4" een zee? doeltreffend middel. Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en miilioenen mensen al baat brachten. Het bestand deel Chefsrox zorgt dal al is de werking zesr krachtig uw maag toch niet van streek raakt. aan bij de S.D.A.P. Ook haar poezië werd nu doorstraald van het socialis tische heilsgeloof. Ze zat spoedig in de redactie van het maandschrift „De Nieuwe Tijd". Haar eerste teleurstel ling over de S.D.A.P. kwam met de spoorwegstaking van 1903. Ze vond, dat Troelstra eh Vliegen de syndicalisten en anarchisten in de steek hadden ge laten. Op het Internationaal Socia listisch Congres te Amsterdam kwam Henriette Roland Holst in aanraking met buitenlandse socialistische figu ren. Ze werd bevriend met Kautzky, Rosa Luxemburg, Clara Zetkin en andere. Inmiddels voltrok zich de scheuring in de S.D.A.P. Wijnkoop en Gorter c.s. traden uit. Henriette Ro land Holst hield zich aanvankelijk bij de meerderheid, doch ze deed het niet van harte. Ze was blij de politiek wat te kunnen vergeten om met haar broer een vacantiereis te mogen maken naar Teneriffe. Na de terugkeer werkte ze vol ijver aan het drama „De Opstan delingen", dat verschillende opvoerin gen beleefde. Het echtpaar Roland Holst was enkele jaren tevoren ver huisd naar Laren. Nu moest het huis verbouwd worden. In de tussentijd maakte Mevr. Roland Holst een reis naar Zwitserland ea daarna verbleef ze emige tijd in Kreusnach. In het voorjaar van 1914 stierf haar moeder. In de tweede helft van Juli vertrok ze voor het eerst naar de Buissche Hei de. Vlak voordat de oorlog uitbrak, Recente foto van Mevr. Roland Holst, gelijk ze voorkomt in haar memoi res: „Het vuur brandde voort"...(Uit gave N.V. van Ditmar). reisde ze echter weer naar Laren. Het huisje in Zundert werd tijdelijk afge staan voor Belgische vluchtelingen. ZIMMERWALD Pen belangrijke gebeurtenis voor Mevr. Roland Holst was het deelne men aan de internationale socialis tische conferentie te Zimmerwald nabij Bern, in het jaar 1915, Daar leerde ze o.a. ook Trotsky kennen. Ze kwam nu geheel in oppositioneel vaarwater, werd lid van Wijnkoops partij en trad toe tot de redactie van De Tribune. In de woelige maanden van 1918 speel de ze een actieve rol. Ze marcheerde mee met een revolutionaire demon statie langs de kazernes te Amster dam. Er werd geschoten en er vielen doden en gewonden. Het was spoedig afgelopen. De revolutionaire bevlie ging was ©en stro vuur geweest. Ook de reformisten hadden zich bij monde van Troelstra vergist. Onder de revo lutionairen in °ns land ontstond on enigheid Gorter wilde ach met houden aan de door Lenin voorgeschre ven tactiek. Hij werd geen afgevaar digde naar 't3de Congres der Komin tern te Moskou in 1912. Mevr. Roland Holst werd het wel .Ze maakte kennis met revolutionairen uit alle landen. Trotsky wekte weer zeer haar bewon dering op. Doch Sovjet-Rusland als geheel werd voor haar een grote ont goocheling. Ze wilde echter het com munisme niet de rug toekeren. Ook in de daaropvolgende jaren bleef ze als spreekster optreden voor communis tische vergaderingen, doch met steeds meer bezwaard hart. De vervolging van Trotsky in Rusland schokte haar diep. Eindelijk trad ze uit, samen met Snee vliet. De laatste stichtte een Tiotsky- istisch partijtje. Zij deed er niet aan mee. IN GELOVIGE RICHTING Op een samenkomst van de Inter- nationale Vrouwenbond voor Vrij heid en Vrede te Gland bij Montreux werd zij zich een grote verandering in haar zieleleven bewust, een verandering welke haar, naar zij hoopte spiraalsge wijs dichter bij God zou brer.gen. Een ernstige ziekte dwong haar tot rusten. Toen ze in het najaar met een zieken auto naar Bloemendaal terugkeerde, nam ze van alle bewoners van de Buis sche Heide afscheid, denkend: „Ik zal ze niet meer terugzien". Ze knapte echter weer op, doch in het najaar van 1938 stierf haar man. En nu leeft ze nog, terend op haar herinneringen, des zomers in Zundert, des winters in Holland, ver van het actuele gebeuren waaraan ze eerst zo fel deel had. Nog eenmaal kwam ze volop in de belang stelling toen ze tot ere-doctor in de Amsterdamse Universiteit werd be noemd. En nu zal er binnenkort weer een huldiging plaats vinden. DE IDEALISTE TACHTIG jaar wordt ze deze maand. En bij het naderen van die leeftijd, der zeer sterken heeft ze haar levens herinneringen te boek gesteld onder de titel „Het vuur brandde voort". (Uitgave N.V. van Ditmar, Amster dam-AntwerpenWe hebben er boven staande schetsmatige gegevens aan ont leend. Ze kunnen niet of slechts flauw tjes een indruk geven van de eenvou dige. openhartige, boeiende verteltrant TEGEN PUNfcN EN GRIEP 20 lAKETIEN WELEN van ons zijn de laatste tijd to vol geweest van de Sint en z'n zwarte Piet, dat we vergeten op onze liturgisohe kalender te kijken, die Ad vent aanwees. En nu alle Sinterklaas liedjes verstomd zijn en de goede man weer naar Spanje is afgereisd, komen we tot de ontdekking. „Is het alweer zó gauw Kerstmis?" Ja, we zitten weer in de Advent, de voorbereiding voor het Kerstfeest, een tijd van verlangen en blij verwachten. In vele gezinnen hangt de advents krans. Ze heeft een mooie zinnebeel dige betekenis, die voor de groten het verlangen naar Kerstmis levendig houdt. Voor de kleintjes zijn er ad- ven tshuisj es, waarvan elke avond een luikje opengaat en moeder dan vertelt van 't plaatje, dat te voorschijn komt. Het zijn mooie gebruiken, die de kin deren helpen om zich goed voor 'te bereiden op het komende Kerstfeest, maar het zijn slechts middelen om de gedachte, dat het Kerstfeest nadert, levendig te houden. Waar het op aan- komt is de geest de offerbereidheid. Hoe dichter we bij Kerstmis komen, hoe blijer we moeten worden, want het is voor ons vrouwen wel hèt grootste feest omdat het zo'n diep gevoelig feest is en daarom zo in onze lijn ligt. En is het geen feestelijke blijheid elk jaar opnieuw te mogen horen: „Vrede op aarde aan de mensen van goede wil", en de liefde en goedheid uitgebeeld te Breda, Ginnekenstraat 40. Tel. 7592; Oosterhout, Keiweg 8. Tel. 309'; Roo sendaal, Gr. Markt 83; Waalwijk, Grotestraat 140. Tel. 200. zien in de uitgestrekte armpjes van het Kindje in de kribbe. Is het ook niet een van de grootste feestdagen van Maria, de Moeder van het kleine Kind je? Vergeten we niet in deze advents tijd te vertellen over de liefde van God tot ons, over Adam en Eva, van de zondeval, van de beloofde Verlosser, van de Aartsvaders en Profeten die altijd weer de Verlosser aankondigden en er zelfs verlangend naar uitzagen. Vertellen we ook van de Boodschap des Engels aan Maria en vanzelf ook van de Kerstnacht, dat wondere ge beuren. En nu komt Hij terug in hun hartjes, als ze maar verlangen en goed braaf zijn. Voor de Sint konden ze maar wat braaf zijn, r.u moeten ze het toch zéker kunnen voor het a.s. Kerst feest, want dan wordt hun hartje een kribbetje en hoe beter ze zich voor bereiden, hoe mooier dat kribbetje wordt. Dit begrijpen ze al heel goed en ze vinden het fijn om naar U te luis teren, als U vertelt. En zingt U ook met de kinderen eens een adventslied je in deze tijd, een versje vol verlan gen naar de komst van Christus. den dan gaan die al vroeg tot hen spre ken en gaat hun leven als het ware er mee op. Dan hebben we grote kans, dat ze ook later die mooie gebruiken weer in hun eigen gezin doorvoeren „zoals het vroeger bij Moeder thuis was" en daarmee vervullen we dan een apostolische zending. Dat is Katho lieke Actie in ons eigen gezin en dus de ware Katholieke Actie, omdat die begint bij ons zelf en in het gezin. We moeten van onze kinderen echt gelovige Katholieken maken. Dit zijn ze niet van zelf, maar ze moeten het leren en niemand kan hen daaroij beter helpen dan moeder zelf. We moeten niet vergeten, dat het niet al leen onze taak is hen te voeden, warm te kleden, hun fantasie leiding te ge ven, hun verstand te ontwikkelen, maar ook hun ontwakend geloof voed sel te geven. Dat ze daar aan mogen meewerken maakt de opvoeding van katholieke oudei's juist zo verheven. Al vroeg moeten we de kinderen iets laten beseffen van de geheimen van onze Verlossing en van de geheimen van Gods openbaring en daarvoor biedt Kerstmis en deze Advent ons een pracht-gelegenheid. yelen van ons lopen de winkels langs om te zien wat ze bij zullen ko pen voor de Kerstboom, maar beter is het, na te gaan of het stalletje „com pleet" is of verfraaid kan worden. Een brandende kaars met Kerstmis voor het kribje zal de kinderen evenveel genoegen doen als tal van electrische lampjes in een kerstboom. Want hoe mooi een kerstboom ook kan zijn als er geea kribje onder komt, is er een gemis; en als er een kribje bij de boom staat, zult U, als U goed op merkt, heel vaak de blikken van uw kinderen zien afdwalen van heel die schitterende boom, naar de ogen en handen en blote voetjes van het Kind je in de kribbe daaronder, want dat is voor het kind hèt mooiste. in dit levensverhaal. Men kan bij tien tallen de zwakheden en vergissingen aanwijzen, waarvan deze levensgang getuigt. De manier waarop zij zich be geeft in de maatschappelijke strijd, haar oordeelvellingen over mensen en meningen ook een enkele maal over de Kerk getuigen van een naïef sim plisme, waarbij men glimlachen moet. Glimlachen, maar niet boos worden. Want dit blijft altijd waar: ze werd steeds gedreven door idealisme, door oprecht medelijden met de zwakken en verdrukten. Zelfs zegt ze ergens. „In die tijo het was de tijd van de con ferentie van Zimmerwald besefte ik niet. dat het mtj drijvend gevoel een religieus gevoel was. Pas later heb ik dit begrepen. Maar vóór iedere ver gadering concentreerde ik mij in het verlangen, dat mijn rede in mijn hoor ders de wil mocht opwekken om voor de eenheid der mensheid te strijden en zond een woordloos maar vurig gebed omhoog"... Dit religieus gevoel heeft zich later verdiept tot Gods-geloof en haar levensavond wordt daarmee door licht. Als politiek gidse is haar acti viteit mislukt, heeft ze, objectief ge zien, velen geleid op een verkeerd pad. Maar alle politici kunr.en van haar leren, wat toewijding aan een ideaal is zonder baatzucht of begeerte naar roem. rREUREN over verwoestin gen; het is een eigenschap van deze tijd. En toch zal men in de geschiedenis geen decen nium vinden, waarin zoveel vernietigd is als juist deze. Hele steden liggen in puin. Van Hirosjima en Nagasaki practisch niets overgebleven. Men behoeft niet eens naar Japan te gaan om vernielingen te bekijken. Wie op Oost-Java rondzwerft ziet genoeg van de „verschroeide aarde". Een tocht van drie dagen heeft me dit beeld meegegeven. Met een power reden we de posten af van het 423'e. Naar Djom- bang waar nog enkele huizen overeind staan, maar waar geen fabriekje meer werkt. Naar Tjoekir, waar twee mach tige suikerfabrieken een ge raamte zijn geworden. Naar Kalikonto, waar de kracht installaties gebouwd zijn voor Oost-Java. Geen draadje, geen turbine is nog heel. Kilometers langs puinhopen; het is inorigineel, maar het is niet anders. In deze vlakten wonen en sjou wen de 423'ers. Je ontmoet ze bij de opbouw van een fabriek. Je ziet ze op wacht staan voor het huis van een regent. Je vindt enkele eenzame werkers op een smal paadje in het binnenland waar telefoon draden gemaakt worden. Je treft ze op grote wegen waar verbeteringen worden aange bracht. De 423'ers zitten overal. Op Kalikonto zit Frans Vogels van de Teteringsedijk 197 te Breda. Hij speelt er voor kok en regelt de maaltijden voor de mensen die uitgerukt zijn. In Djombang huist Jackie Hel- monds van het Sportparkkwar tier te Breda. Deze jongeman heeft er al ruim twee jaar op zitten. Hij is fourageur van 2-2 Mibat. Overal ontmoet je bekenden, Bredanaars en jongens uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Giel IJzermans uit De Heen snort met een jeep voorbij. Cees Blok uit Zierikzee, Lam mermarkt B 239 staat ergens op wacht. Overal dezelfde Nederlandse Jongens. Tot diep in de bin nenlanden. Mannen die puin hopen hebben moeten veroor zaken.. Die nu om die puinho pen staan te treuren. Want ook al gaan ze weg uit Indonesië: verlaten ze het op een minder prettige manier, toch is er niet één makker, die niet een laatste stoot geeft aan de wederopbouw van dit land. Het is een rare wereld! On getwijfeld! Op zo'n tocht een wereld van puinhopen, waarvan je walgt! Jullie PIET. Alles wat U zegt kan tegen U aan gevoerd worden wanneer U voor het Hof verschijnt. Heeft V dat begre pen." „Ja." „Goncalo Soiza, op de nacht van de dertigste Augustus hebt U, daar U zich aan boord van de Ellen V be vond, voornoemd schip verlaten ter wijl het bij de Peaked Hill Bars voor anker lag en is U beschut door de dichte mist naar de kust gevaren in de roeiboot." „Dat ben ik niet." „Val mij niet in de rede. U bent naar de kust gevaren en hebt Uw boot op een plaats op het strand ge schoven waar de kustwacht hem niet vinden zou. Vervolgens hebt u Uw weg tussen de duinen door gezocht hetgeen U niet lastig viel aangezien Uw bekendheid met de plaats als rumsmokkelaar. U is de Mayo Atkins weg opgekomen vanaf het met bomen begroeide eindpunt en toen heeft U zonder moeite het huis van Uw zo genaamde vijand gevonden. Wij zijn in het bezit van vingerafdrukken wél ke er op wijzen dat U van raam tot raam geslopen is, trachtend een wij ze te vinden waarop U het best in het huis zou kunnen komen. Toen U tenslotte bij de keukendeur kwam heeft U behoedzaam de knop omge draaid en ontdekte dat de deUr niet gesloten was. Snel heeft U daarop de deur geopend en voordat Mr Snow's hond waarschuwend kon grommen was U al binnen. U had Uw mes in de hand en het was Uw bedoeling van kamer tot kamer door het huis te gaan totdat U de man gevonden had die U als Uw vijand beschouwde, waarop U hem zou doden. De hond heeit Uw plannen in de war gestuurd. Thans volkomen beseffend welk ge vaar zijn meester bedreigde trachtte het dier tegen U op te springen. Do delijk beangst voor de hoiid liet U Uw mes uit de hand vallen en drukte U zichzelf zover mogelijk achteruit tegen de muur. Mr. Snow, die ont waakte door het geblaf van de hond. schoot haastig enkele kledingstukken aan en kwam naar beneden om te zien wat er aan de hand was. De man kwam naar beneden met niets dan vredige bedoelingen. Ongetwij feld meende hij dat zijn jonge bruid thuiskwam en dat de hond, daar het dier haar nog niet ker.de, tegen haar blafte zoals hij tegen iedere vreemde die het huis binnen trachtte te ko men zou blaffen. Hij kwam naar be neden om zijn bruid te ontvangen en werd inplaats daarvan door U verrast die snel op hem afging niet om hem te doden, maar om bescherming te vragen tegen de hond. U was Uw vreselijk doel vergeten waarvoor U naar zijn huis gekomen was. Van de man die U als Uw vijand beschouwde verlangde U thans bescherming. U greep naar hem maar hij trachtte U van zich af te duwen. In Uw doods angst uit de buurt van die hond te blijven greep U de man bij de keel totdat hij dood was. Onderhand snauwde en gromde de hond tegen U en trachtte het dier bij U te ko men. Na enige tijd kalmeerde U wat en besefte U dat het dier vastgeke tend stond en Uw moordenaarsliif veilig voor zijn wrekende tanden was U wist echter nog niet dat Mr. Snow dood was, dat u onbewust en door vrees volbracht had waarvoor U fei telijk hierheen gekomen was. Uw mes vergetend, verliet U het huis en keer- d.- weer terug naar de Ellen V naar de plaats waar U voordien oo het dek gezeten had." een lange bteke vinger naar de beduusde Goncalo uitstekend schreeuwde hij: „Zal Ik dat .onschuldig' van je ver anderen in SCHULDIG?" een vertoon van bravour trachtte Gonnie weer iets van zijn vorige onverschillige houding terug te winnen. „Uw beweringen en veronderstellin gen zijn onjuist. Ik heb geen ogenblik de schoener verlaten." ,,Dan," zei de Officier op koude snerpende toon, „zou ik graag eens willen weten hoe de Eerste Constabel dat mes van je onder het lijk heeft kunnen vinden!" Onder de papieren voor hem tastend bracht de Officier een mes te voorschijn en hield het de gevangene voor. ,Dit is Uw mes, niet waar? De initialen op het handvat zijn de Uwe, Uw vingerafdrukken staan er op, het mes werd uit Uw schede vermist toen XJ gearresteerd werd." „Ik heb dat mes verloren voordat ik aan boord ging. Ik vermoed dat iemand het van me gestolen heeft" zei Gon?alo bijna fluisterend „Wilt U mij wijs maken dat Mr. Snow dat mes van U gestolen zou hebben?" Weer rommelde de Officier tussen ziji papieren. Hij leunde over naar Deedee, stelde hem een vraag en ont ving een hoofdknik ten antwoord Hij wendde zich vervolgens opnieuw tot de man in de beklaagdenbank. Hem koel en onbewogen aanziend ge durende verscheidene seconden, zei hij. zonder zijn büik van de gevange ne af te wenden: „Uitstekend. Deurwaarder breng de getuige binnen." Soiza keek snel om. Getuige? Het was een algemeen bekend feit dat er geen getuige bij de misdaad geweest was. Een deur achter de bank waarin de Rechter zat ging open en de deur waarder leidde Macaire, de grote hond naar voren. Hij overhandigde de officier de riem en keerde naar zijn plaats terug. De hond keek lang zaam om zich heen alsof hij zich eerst moest oriënteren en de nieuwe omgeving in zich opnemen. Zijn ogen dwaalden de zaal rond totdat zijn blik Weef rusten op de man in de beklaag denbank. Met een schelle jank-kreet sprong het dier op de gevangene af di" beaoert achteruit deinsde Slechts met behulp "an Deedee slaagde de Officier er in het dier terug te hou den. „Wat meent de Staat daarmee aan te tonen?" vroeg de Rechter. „Edelachtbare, het bewijs van de Staat ls slechts circumstantieel, maar niet minder overtuigend desondanks. Wetend dat een hond een belediging zijn meester aangedaan niet vergeet, hoopten wij door het voorgeleiden van de enige getuige bij de misdaad het Hof te overtuigen dat onze aan klacht gegrond is en zo mogelijk wensten wij daardoor een bekentenis van verdachte af te dwingen." „En dacht U maar een ogenblik dat dit Hof zich zou laten beinvloeden door een dergelijke methode? Een hond of ieder ander dier is in de ogen van de wet onbekwaam als ge tuige te dienen," zei de Rechter. „De aangeboren vrees welke een lid van het ras waartoe getuige behoort voor een grote hond heeft zou slechts eni ge beslissing of uitspraak welke ik omtrent beklaagde zou doen gunstig beinvloeden. De deurwaarder zal het dier onmiddellijk uit de zaal verwij deren." Even was er een korte pauze in 't verloop der zaak doordat de deur waarder het dier naar buiten bracht. „Ik verwacht een verontschuldiging van de Staat voordat deze zitting ten einde is," zei de rechter. „We zullen thans de behandeling van de zaak op nemen waar wij gebleven zijn voor dat de hond binnengebracht werd Gaat U door, Meneer de Officier." „Ik heb gezegd, Edelachtbare. De Staat verzoekt de gevangene voor de Grote Jury te brengen. Wij vragen of U een losgeld van 15000 wilt be palen." Gongato's advocaat stond op en ver zocht aandacht. Het Hof beduidde hem weer te gaan zitten, „De Staat heeft een zeer overtui gende zaak ter kennis van het Hof gebracht," zei de Rechter, „maar zij moet teneinde het Hof ten volle te overtuigen haar beschuldigingen niet slechts op romantiek en verhalen ba seren. (Wordt vervolgd) TTUapperend van de ze- nuwen belde politie agent William Conley uit St. Louis zijn bureau op... Laat onmiddellijk de over valwagen bij me thuisko men. zei hij, want ik kan geen taxi krijgen en mijn vrouw moet direct naar het ziekenhuis. De man die de telefoon aannam zorgde, dat het in orde kwam. Hij wist, dat de vrouw van collega Conley in blijde verwach ting was en hij vond het niet meer dan een staal tje van zijn plicht onmid dellijk aan Conley's wens gevolg te geven. En daar kwam de over valwagen dan. Agent Con ley stond al aan de deur te wachten. Zodra de auto stopte, nam hij 'n aanloopje, dook de ca bine in en voort ging het, straat in straat uit, tot zij buiten de stad waren. Toen zei de chauffeur: Zeg Conley, ik moest je thuis ophalen, maar ver tel nou eenswaar moet je eigenlijk naar toe? En toen pas kwam agent Conley tot de ont dekking, dat hij zijn vrouw had thuisgelaten. Sjees, zei hij, dat is waar ook! En terug ging het weer. In vliegende galop. Toch kapot... r\onald Mosher uit Des Moines verschafte zich op een slinkse en duistere manier toegang tot een winkelpand, waarvan de bewoners zich te ruste hadden be geven. Minstens een uur was hij met de voorbe reidingen voor die in braak bezig geweest. Maar toen hij eenmaal binnen was, ontdekte hij, dat er niets voor hem te halen viel. Dan wil ik ook goed pech hebben, zei Donald. En hij stopte zijn laatste dubbeltje in de winkeltelefoon, om de politie te waarschuwen. Voertuig 1%/Tevrouw Delana Al- drich uit Montrose (Colorado), is 103 jaar ge worden. Bij die gelegen heid werd haar door het plaatselijk feestcomité 'n vorstelijk diner aangebo den. En mevrouw Al- drich zou met de auto worden gehaald. Maar dit laatste ging niet door. De jarige beweerde dat zij nooit iets van die moderne dingen had wil len weten en dat men haar met geen knuppel in een auto zou kunnen krijgen. Er zijn nog wel andere manieren om er te komen, zei ze. En zij bewees geen ongelijk te hebben. Want ze ging eenvoudig in een kruiwa gen zitten en liet zich door haar 80-jarig zoon tje Jessie feestwaarts rij den. Hoed "pve gemeenteraad van Norwich City ten slotte, heeft bewezen voor zijn taak berekend te zijn. Een uur lang heeft hij gediscussieerd over de vraag, of het dragen van een hoge hoed door de burgemeester, bij be paalde gelegenheden van essentieel belang moet worden geacht voor het welzijn der gemeente En het antwoord luidde bevestigend. Dit bracht de consequentie mee, dat de Raad zich moreel ver plicht zag tot de toeken ning van een crediet voor een nieuwe burgemees tersauto. Want de oude wagen was precies een centimeter of vijf te laag, om de burgemeester plus hoge hoed te kunnen herbergen. CK>OOOOOOCK>OOO<X>O<>OO<><>O<><><><><>OOOO<>O<><>O<><>O<>OOOO<>O<X>C Australische actrice verdween van Engelse boot. JAE PLOTSELINGE verdwijningen in volle zee zijn aan de orde van de dag. Merkwaardigerwijze zijn het steeds jongedames, die op een gege ven moment vermist worden en waar van men geen spoor terugvindt. Van daar, dat men geneigd is te veron derstellen, dat hier een internationa le bende werkzaam is. De nieuwste verdwijning is die van Gwenda Mac Cullum, een jon ge Australische toneelspeelster die in Sidney als verstekelinge aan boord van de Engelse pakketboot „Orcades" was gekomen, om naar Melbourne te reizen. „Het Volk" (Gent) vertelt, dat ze gedurende de reis werd ontdekt, maar nog voor de boot de thuishaven be reikte. was zij verdwenen. Een Britse passagier, Cameron, had zich over het meisje ontfermd en haar geld bezorgd om de reis te betalen. Hij had haar eveneens een pyama be zorgd, en ook van deze werd1 geen spoor meer ontdekt. De avond vóór de aankomst te Mel bourne had meneer Cameron tot laat in gezelschap van het meisje verble- Zondag 11 December: Paars of ro se. 3e Zondag van de Advent. 2e ge bed H. Damasus. 3e octaaf Onbevlek te Ontvangenis. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Breda: 2e ge bed octaafdag van de H. Barbara. 3e H. Damasus. 4e oct. Onb. Ontv. Maandag 12 Deoember: Wit. Mis van de Onb. Ontv. 2e gebed Aurem. 3e van de H. Geest. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Dinsdag 13 December: H, Lucia. 2e gebed oct. Onb. Ontv. 3e Aurem Credo. Prefatie van de H. Maagd. Woensdag 14 December: Paars. Quatertemper-Woensdag in de Ad vent. 2e gebed oct. Onb. Ontv. 3e van de H. Geest. Donderdag 15 December: Wit. Oc taafdag O. L. Vrouw Onb, Ontv. 2e gebed Aurem. Credo. Prefatie van de H. Maagd. Vrijdag 16 December. Rood. H. Eu- sebius. 2e gebed en laatste Evangelie van Quatertemper-Vrijdag. 3e van de H. Maagd. Haarlem: 4e voor de Bis schop. Zaterdag 17 December: Paars. Mis van Quatertemper-Zaterdag in de Ad vent. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. ven, Des morgens vernam men, dat zij verdwenen was. Iro de verlaten hut bemerkte meneer Cameron drie zonderlinge dingen: de pyama was verdwenen, de asbak lag vol sigaret- tenstompjes (noch hij, noch het meis je rookten) en op het tafeltje lag een rode roos, die er de avond tevo ren niet geweest was. De nachtwaker wist te vertellen, dat hij 's nachts toen meneer Came ron al te slapen lag, het meisje Gwen da op het dek had zien wandelen in gezelschap van een man. Later had hij haar wat koffie gebracht en toen was zij weer alleen in haar hut en zij zag er zeer opgewekt uit. De politie is thans aan het speuren naar de man, die des nachts aan het wandelen was in gezelschap van de actrice. Het moet een rozenliefhebber zijn. want zoveel staat wel vast, dat hij de rode roos in de hut bracht. (Advertenties.) tl VM* U4« wijntundel vcrliijgbM» ia 4* bek»oI« lilt» (les »om WAAK HET VOORHANDEN WËHDTMEH ZICH TOT 8É\ ÉNHAHDEL SCHIEDAM ZATERDAG 10 DECEMBER HILVERSUM I. 301 meter 18 Nieuws 18,15 Trio en soliste, 18,30 Voor de strijd krachten, 19 Artistieke staalkaart, 19,20 Reportage, 19,30 Bijbellezing, 19,45 Voor de Nederlanders in Duitsland, 20 Nieuws, 20,05 Actualiteiten, 20,12 Vara-varia, 20,15 Weense muziek, 20,45 Gevarieerd progr. 21,45 Socialistisch commentaar, 22 Pro menade orkest, 22,25 „Onder de pannen" hoorspel, 22,45 Strijkkwartet, 23 Nieuws, 23,15 Franse muziek, 23,3524 Orgelspel. HILVERSUM II 415 meter 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht, 18,30 Orkestcon cert, 19 Nieuws, 19,15 Actualiteiten, 19,25 Katholiek Thuisfront overal, 19,30 Tenor en orgel, 19,50 Amerikaans commentaar, 20 Nieuws, 20,05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20,12 Gramofoonmuziek, 20,15 .fLichtbaken", 20,40 Zang en piano, 21 Ge varieerd programma, 21,45 Puzzle, 21,55 Populair concert, 22,30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en liturgische ka lender, 23 Nieuws, 23,1524 Radio Phil- harmonisch orkest. BRUSSEL. 322 meter (Vlaams): 18.15 Gramofoonmuziek, 18,30 Voor de solda ten, 19 Nieuws. 19,30 Gramofoonmuziek, 19,50 Vrije politieke tribune, 20 Omroep orkest en soliste, 21 Actualiteiten, 21,15 Dansmuziek, 22 Nieuws, 22,15 Verzoek programma, 23 Nieuws, 23,05 en 23,30 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter 18,30 Accordeon- spel, 19 Kamermuziek, 19,40 Gramofoon muziek, 19,45 Nieuws, 20 Omroeporkest, 20,45 Zang, 21, 22,15, 23 en 23,30—23,55 Gramofoonmuziek. ZONDAG 11 DECEMBER HILVERSUM I, 301 meter 8 Nieuws, 8,15 Gramofoonmuziek, 8,30 Voor het plat teland, 8,40 Gramofoonmuziek, 9,10 Sport- mededelingen, 9.15 Verzoekprogr., 9.45 „Geestelijk leven", causerie, 10 Viool en piano, 10,25 Literair overzicht, 10.50 Amu sementsmuziek, 11,15 Cabaret, 12 Strijk orkest, 12,30 Voor de jeugd, 12,40 Neder landse volksliedjes. 13 Nieuws en mede- delingen, 13,15 Mededelingen of gramo-1 foonmuziek, 13,20 Accordeonorkest, 13,55 Reportage, 16,15 „Even afrekenen, heren", 16,25 Gramofoonmuziek, 16,45 Sportre- vue. 17 Orgel-ensemble, 17,30 „De avon turen van ome Keesje", hoorspel, 17,50 Gramofoonmuziek, 18.05 Reportages. 18,15 Nieuws- en sportuitslagen, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Kinderdienst. 19,30 Bij belvertelling, 20 Nieuws, 20,05 Orkestcon cert, 20,30 „Paul Vlaanderen en het Syl- livan mysterie", hoorspel, 21,05 „Uit het vergeetboek", 21,35 Hersengymnastiek, 22 Strijkkwartet, 22.30 Cabaret. 23 Nws. 23,15 Sportrevue, 23,30—24 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 meter 8 Nieuws, en weerbeirehten, 8,15 Gramofoonmuziek, 8,25 Hoogmis, 9,30 Nieuws, 9,45 Gramo foonmuziek, 10 Gereformeerde kerk dienst, 11,30 Gewijde muziek, 12,15 Apo logie, 12,35 Gramofoonmuziek, 12,40 Lunchconcert, 12,55 Zonnewijzer, 13 Nws mededelingen en katholiek nieuws, 13,20 Lunchconcert, 13,45 „Uit het Boek der boeken", 14 „Sterker dan het noodlot", hoorspel met muziek, 15,30 Alt, cello en piano, 16,30 Vespers, 17 Jeugddienst, 18,15 Doopsgezinde kerkdienst, hierna gewijde muziek, 19 Gramofoonmuziek, 19,15 „Kent gij uw bijbel?" causerie, 19,30 Nieuws, 19,45 Actualiteiten, 19,52 Boekbespreking, 20,05 De gewone man zegt er het zijne van, 20,12 Gevarieerd programma, 22,45 Avondgebed en liturgische kalender, 23 Nieuws, 23,1524 Gramofonmuziek. BRUSSEL, 322 meter, (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek, 12,15 Lunchmuziek, 13 Nieuws. 13,15 Gramofoonmuziek, 13,30 Voor de soldaten, 14 en 15,30 Gramofoon muziek, 16 Reportage, 16,45 Gramofoon muziek, 17 Symphoftie-orkest, 17,55 Sport uitslagen, 18 Gramofoonmuziek, 18,30 Godsdienstig halfuur, 19 Nieuws, 19,30 Ge varieerd programma, 21,30 Actualiteiten, 21.45 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22,15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, 23,05 en 23,3024 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter, (Frans): 12,08 Om roeporkest, 13 Nieuws, 13,10 Verzoekpro gramma, 14,30, 15, 15,50 en 16,45 Gramo foonmuziek, 19 Godsdienstig halfuur, 19,45 Nieuws, 20 Omroeporkest en soliste, 21 Gramofoonmuziek, 21,30 Koorzang, 22,10 23 en 23,3023,55 Gramofoonmuziek. MAANDAG 12 DECEMBER HILVERSUM I, 301 meter 7 Nieuws, 7,18 Gramofoonmuziek, 7,30 Sluiting, 8,30 Nieuws, 8,43 Gramofoonmuziek, 9 Weer berichten, 9,03 Gramofoonmuziek, 10 „Voor de oude dag" causerie, 10,05 Mor genwijding, 10,20 Gramofoonmuziek, 10,30 Voor de vrouw, 10,45 Voor de zieken, 11,15 Gramofoonmuziek, 11,40 Voordracht, 12 Accordeonmuziek, 12,30 Mededelingen, 12,33 Voor het platteland, 12,38 Pianoduo, 12,55 Kalender. 13 Nieuws. 13,15 Prome nade-orkest, 13.50 Gramofoonmuziek, 14 Omroepkoor, 14,30 Populair wetenschap pelijke causerie, 14,45 Gramofoonmuziek, 15 „Kinderen van de straat", hoorspel, 1616,30 Voor de jeugd, 17,30 Gramofoon muziek, 17,45 Regeringsuitzending, 18 Nieuws, 18,15 Vara-varia, 18,20 Pianospel, 18,30 Voor de strijdkrachten, 19 „Extra trein 1078", klankbeeld, 19,50 Pianovoor dracht, 19,45 Regeringsuitzending, 20 Nws, 20,05 Actualiteiten, 20,15 Sextet, 20,45 Ca baret, 21,20 Verzoekprogramma, 21,40 „De stichting van het nieuwe wereldvakver- bond te Londen", lezing, 21,55 Radio Philharmonisch orkest en het vrouwen koor, 23i Nieuws, 23,15 Orgelspel, 23,35— 24 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 meter 7 Nieuws, 7,15 Een woord voor de dag. 7,30 Slui ting, 8,30 Nieuws, 8.40 Gewijde muziek, 9 Weerberichten. 9,03 Gramofoonmuziek, 9,15 Voor de zieken, 9,30 Waterstanden, 9,35 Familiecompetitie, 10,10 Gramofoon muziek, 10,30 Morgendienst, 11 Gramo foonmuziek, 11,20 Voordracht, 11,40 Alt en orgel, 12,10 Gramofoonmuziek, 12,15 Religieuze muziek, 12,30 Mededelingen, 12,33 Religieuze muziek, 13 Nieuws, 13,15 Mandolinemuziek, 13,45 Gramofoonmu ziek, 14 Schoolradio, 14,35 Gramofoonmu ziek, 14,45 Voor de kinderen, 15 Klein vrouwenkoor, 15,30 Gramofoonmuziek, 15,45 Bijbellezing, 16,30 Sluiting, 17,30 Vi ool en piano, 18 Orgelspel, 18,20 Gramo foonmuziek, 18,30 Voor de kinderen, 18,45 Boekbespreking, 19 Nieuws, 19,15 Engel se les, 19,30 Gramofoonmuziek, 19,40 Ra diokrant, 20 Nieuws, 20,05 Gramofoonmu ziek, 20,15 Strijkorkest, 21 „De droom van Nabucadnezar" hoorspel, 21,40 Koor- concert, 22,10 Internationaal Evangelisch commentaar, 22,20 Verzoekprogramma, (gr. pl.) 22,45 Avondoverdenking, 23 Nws. 23,1524 Metropole orkest en solist. BRUSSEL, 322 meter, (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek, 12,15 Trio, 13 Nieuws, 13,15 Gramofoonmuziek, 14—15 Voor de vrouw. 17 Gramofoonmuziek. 17,05 Nieuws, 17.15 Orkest Eloward, 18 Gramofoonmuziek, 18,25 Boekbespreking. 18.30 Voor de sol daten, 19 Nieuws. 19,30 Gramofoonmu ziek, 19,50 Radiofeuilleton, 20 Pianovoor- dracht, 21 Actualiteiten. 21,15 C ramofoon- muziek, 21,30 Omroeporkest en solisten, 22 Nieuws, 22,15 Orkestconcert, 2323 05 Nieuws. BRUSSEL, 484 meter, (Frans): 12,05 Om roeporkest. 13 Nieuws, 13.15, 14-15 en 17,10 Gramofoonmuziek, 18,30 Omroepor kest. 19 Idem, 19 - en 20.45 Gramofoon muziek, 21 15 Syaiphonie-orke&t en solist, 22.15-22.55 Gramofoonmuziek.

de Stem | 1949 | | pagina 4