Spoedig einde oorlogstoestand met West=Duitsland De glorie der Oude postbode bewaakt z'n liefste bezit bezetting zou gehandhaafd blijven V. N. juichen resultaten van Ronde Tafel Conferentie toe Spoorwegen draaien in 1958 op volle toeren De bedijking van de Biesbosch Solex op het rijwielpad? WESTELIJKE GEALLIEERDEN BESTUDEREN THANS: Voorlopig zonder Vredesverdrag Sigaret in de goot Vijf ling in Columbia Tweede Kamer debatteerde verder over sGuvereiniteits-overdracht Buiig Emigratie naar Nieuw- Zeeland Ook in de gevangenis Een half jaar geen normale Indië-route Nog groot tekort aan wagons In Etten vergaat een echte Vincent van Gogh ,,'t Is 'nen kluizenaar", zeggen ze in Etten Een koude winter? Spoedig garantie-wet voor ambtenaren Veldartillerie op terugweg ZESDE JAARGANG No. 1556 DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandla Verschijnt elke werkdag Bureau- Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst Mr Dr A. J- J- M. Mes, Mr. HBl.de Rechter. Hoofd redacteur. J. J. H. A Bruna Abonnements prijs by vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 1 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling slet verlangen af te geven. worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22TTelefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) MERIKAANSE, Britse en Franse functionarissen bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van de huidige juridische staat van oorlog tussen West-Duitsland en de Westelijke ge allieerden- Dit heeft de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, gister op een persconferentie te Washington meegedeeld. Hij voegde er aan toe, dat zulks niet noodzakelijk betekent, dat de staat van oorlog door een Vredesverdrag zal worden beëindigd. r\E EERSTE wereldoorlog is officieel geëindigd door een resolutie van het Amerikaanse (Tongres, hoewel het vredesverdrag pas later werd getekend. Het is waarschijnlijk, dat Acheson thans op dezelfde mogelijkheid heeft gedoeld. Het kan ook zijn, dat presi dent Truman een besluit neemt, dat een einde maakt aan die oorlogstoe stand. Op het ogenblik wordt er in Was hington een studie van gemaakt of des tijds de handelwijze van het Congres gunstig was en welke gevolgen eenzelf- 100 huizen in brand TN RIO DE JANEIRO is door de ont ploffing van een met benzine ge vulde tankwagen een reusachtige brand uitgebroken. Een honderdtal personen is dakloos. Het vuur is ontstaan doordat iemand een brandende sigaret in de goot wierp. Het vuur zette zich voort tot aan een tankwagen die lek was, als mede tot in de riolering. Daardoor ontplofte de vrachtwagen en deed zich eveneens een ontploffing voor in een ondergronds electrisch net, zodat de gehele wijk zonder licht kwam te zitten. De brand breidde zich snel uit. Van de inwoners van de wijk maakte zich een paniek meester. Verscheide ne honderden zijn van de plaats der ramp gevlucht. Allemaal jongens TN EEN eenvoudige hut te An gostura in het Noordwestelijke gedeelte van de Columbiaanse pro vincie Antioquia, heeft een boe renvrouw het leven geschonken aan een vijfling. De jonggebore nen zijn alle van het manlijke ge slacht. Moeder en kinderen maken het goed. De namen der vijf nieuwe Co- lumbianen zijn: Fermin, Ramiro, Rodrigo, Nubor en Francisco. de besluit thans zou hebben voor de V.S. en voor de verhouding met Duits land en andere landen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken en de procureur- generaal van het hoogste gerechtshof bekijken de juridische kwesties, die aan het gehele probleem vastzitten. De opzet is, dat juridische functio narissen der verschillende regeringen later hun bevindingen bij elkaar bren gen. Men is er intussen wel van over tuigd, dat de kwestie grote complica ties met zich mee kan brengen. WANNEER? IN gewoonlijk welingelichte krirurea te Londen wordt vernomen, aat ae Westelijke geallieerde landen het be gin van het volgende jaar de zaak zullen bespreken. Mogelijk kan er een formule gevonden worden voor de tech nische beëindiging van de oorlog, ter wijl de bezetting van West-Duitsland echter gehandhaafd wordt. De kwestie is door de Grote Drie te Parijs, de vorige maand, opgeschoven. Indien de uiteindelijke bespreking door de ministers van Buitenlandse zaken zelf gehouden zal worden, hetgeen nog geenszins zeker is, zou niet voor Fe bruari een vergadering bijeengeroepen kunnen worden. Naar men verwacht, zal Bevin de gehele maand Januari af wezig zijn, daar hij de conferentie van het gemenebest te Colombo bij zal wonen. TI/IET 44 stemmen voor en 5 tegen bij 2 onthoudingen heeft de al gemene vergadering van de Verenig de Naties de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie toegejuicht. Zulks door het aannemen van een resolutie, opgesteld door de 14 landen die be gin van dit jaar de conferentie van New Delhi hebben bijgewoond. In de algemene vergadering heeft de Nederlandse gedelegeerde een re de gehouden, waarin hij er op wees, dat „het bevorderen van een blijven de en vrijwillige samenwerking tus sen de souvereine staten der RIS en Nederland een van de voornaamste punten op het program van mijn re gering zal zijn". A.R. VERDEELD SJAHRIR heeft verklaard, dat zijn Partai Socialis Indonesia blanco zal stemmen inzake de resultaten der R. T. C. DE TSJECHO-SLOWAAKSE nationa le vergadering heeft zonder tegen stemmen een nieuwe regeling aan vaard volgens welke het burgerlijk huwelijk verplicht wordt gesteld en de voorwaarden tot echtscheiding worden verzwaard. IN DE AFGELOPEN maand steeg het als werkloos geregistreerde aantal mannen van 49,246 tot 62,704, te we ten 42,686 geheel werklozen (vorige maand 35,866), 19,415 arbeiders bij een DUW-object (12,902) en 603 wachtgelder (478). OVER DE Nederlandse uitvoer van boter zijn gisteren in den Haag be sprekingen gevoerd tussen minister -Uanshnlt en zijn Belgische collega V. Landbouw, Orban. ZONDAG zal ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd Neder land-Den emar- ken géén ontheffing van het Zondags rijverbod worden gegeven. DE STRAFFEN bij ongelukken tenge volge van drankmisbruik worden in de nieuwe Wegenverkeerswet ver zwaard. En dat is maar goed. OP HET OGENBLIK zijn er in België 350.000 personen, die een eigen auto hebben tegenover 220.000 voor de oor log, geschat wordt, dat hun aantal in 1952 tot een half millioen zal zyn ge stegen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Siba- jak 6-12 500 mijl Z.O. Ceylon, Zuider kruis 6-12 in Rode Zee, Groote Beer 6-12 673 mijl van Padang. Kota Inten 6-12 te Aden. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Enkele buiten met plaatselijke opklaringen. Aan de kust harde of stormachtige, in het binnenland krachtige tot harde wind uit Wes telijke richtingen. Iets kouder dan gisteren. Heden: zon onder 16,29 uur en maan op 18,36 uur. Vrijdag: zon op 8,35 uur en maan onder 12.12 uur. ^"ADAT de heren d e G r a a f (KV P)envandeWetering (CH) speciaal de rechtspositie van de Nederlandse ambtenaren in Indone sië hadden aangesneden in de Twee de Kamer (zie daarvoor elders op de ze pagina) kwam de heer d e G r o o t (CPN) vertellen, dat „de republiek Indonesia zal overwinnen evenals de volksrepubliek China". Daarom had hij waarschijnlijk juist zo'n hevige in teresse in spoedige terugzending van Nederlandse troepen. „Naar mijn inzicht wordt er gecapi tuleerd aan de opstand" verklaarde de heer Gerbrandy (AR) daarna, dat vond hij ongezond en daarom was hij niet voor de overdracht. Van de zijde der P. v. d A. sprak de heer Schermerhor n. Een scherp contrast de speech van deze ex-minister-president met die van de andere ex-minister-president Want Schermerhorn was natuurlijk vóór! De heer Meyerink, Gerbran- d'ys partijgenoot, liet pal er bovenop een geheel ander AR-geluid horen. Hij verklaarde zich bereid tot volle medewerking aan de voorbereiding der souvereiniteitsoverdracht, mits de staatkundige organisatie zover zal zijn voortgeschreden, dat de rechtsorde is verzekerd, Wel achtte hij het een benauwend vraagstuk of de jonge staat voldoende kracht zal hebben om het communistische gevaar te weer staan. „Ik vind dat de regering de Kroon heeft prijs gegeven. De positie van het Unie-hoofd acht ik ongrondwettig en medewerking daartoe is niet verant woord" aldus de heer S c h m a 1 (C H) Hij hoopte echter door het ant woord der regering alsnog voor het ontwerp gewonnen te kunnen wor den, voegde hij er soepeitjes aan toe. De laatste spreker was dominee Zandt (SG) en men wist tevoren dat hij van een souvereiniteitsover dracht niets zou willen weten. „Met als Soekarno en dergelijke had nooit onderhandeld mogen worden." Waar om zijn er zoveel soldaten gesneuveld als de regering toch wilde capitule ren? vroeg hij. Hij zal op die vraag vandaag denkelijk wel antwoord krij gen als de minister aan het woord komt. JtflEU W-ZEEL AND heeft opnieuw toestemming verleend voor het emigreren van 100 gedemobiliseerde militairen uit Indonesië naar Nieuw- Zeeland. In de tweede helft van Maart zullen er 50 naar Nieuw-Zeeland ver trekken. Ministeriële plannen met de „tweeslachtige voertuigen" TVE MINISTER van Verkeer en Wa- terstaat is voornemens bepaalde soorten rijwielen met hulpmotor voor de gedragsregels op de weg, dus niet ten aanzien van de kentekenrege ling, gelijk te stellen met rijwielen. Overwogen wordt deze gemotori seerde rijwielen, waarvan onder meer zal worden geëist, dat zij een bepaal de snelheid niet kunnen overschrijden, gebruik te doen maken van de rijwiel paden. „Deze langzame en in 't snel verkeer slecht waarneembaar voer tuigen vormen op de rijweg een ge vaar voor zichzelf en anderen". Van de andere kant ziet de minister ook bezwaren tegen het toelaten ira gro te getale van deze „tweeslachtige" voertuigen op de veelal reeds over volle rijwielpaden. tjiEN VEROORDEELDE, die zich •*-i reeds verschillende jaren in de gevangenis te Parijs bevindt, heeft een brief van de belastin gen ontvangen, waarin hem zes dagen gevangenisstraf in het vooruitzicht worden gesteld, in dien hji zijn achterstallige belas ting met betaalt. De gevangene, die de staat ongeveer 3000 francs schuldig is, heeft alvast een klein bedrag opgezonden en belooft de rest in maandelijkse termijnen te zullen betalen door het verrichten van overwerk in de gevangenis. Gevolg: vreemde maatschap pijen verdrongen K. L. M- JJE MINISTER van Verkeer en Wa terstaat moet tot zijn leedwezen in zijn Memorie van Antwoord mee delen. dat de ontwikkeling op de luchtiyn Amsterdam-Batavia na de opheffing van de overvlieg- en lan dingsverboden zich slechts in een lang zaam tempo voltrekt. Dit wordt mede veroorzaakt, door de omstandigheid, dat, omdat de Ne derlandse luchtvaart gedurende on geveer eer half jaar niet langs de nor male route vloog, luchtvaartmaatschap pijen van vreemde nationaliteit het vervoer op die route voor een be langrijk gedeelte hebben overgeno men. De KLM wint weliswaar terrein terug, maar de normale verhoudingen zijn nog steeds niet hersteld. „JA. IK HOOR JULLIE WEL", zei minister Schokking Dinsdag op de Amsterdamse kade tegen de jongens van 3 R.I., die met de „Johan van Oldenbarneveldt" binnenkwamen. Ook wij hoorden de mannen en hoe! "pR WORDT naar gestreefd een spoorwegbedrijf te verkrijgen, dat op sobere wijze ingericht, zoveel mo gelijk aan moderne eisen zal voldoen zo vertelt de Minister van Verkeer en Waterstaat in zijn M. van A. Om dit te bereiken is een urgentie programma voor de jaren 19481952 opgesteld. Na deze periode zullen nog belangrijke investeringen moeten wor- ^LS MEN MET de 74-jarige Ettenaar Minus Oostrijk praat over Vincent van Gogh begint hij licht van kleur te veranderen en wordt zijn houding zeer terughoudend. En geen wonder, want Minus heeft in zijn bezit een schilderstuk van deze bekende meester, dat hij boven alles lief heeft. Men moet al een heel goede vriend van Minus zijn om het doek op een afstand te mogen zien. Aanraken behoort tot de zeldzaamheden. Hoe is dit ge komen? JTOALS BEKEND, woonde in de jaren 18751882 de vader van Vincent van Gogh als predikant van de Ned. Hervormde Gemeente in Etten. De va der van Minus kwam als lid van de Kerkeraad van dezelfde gemeente, dikwijls in aanraking met de familie van Gogh en zodoende ook met de zoon Vincent, die juist teruggekomen was van de Academie voor predikan- HET HUIS VAN MINUS PLUS MINUS AAN DE DEUR. Amsterdamse „dame" bleef onbekend. ten. De verhoudingen waren zeer goed en zo gebeurde het enkele malen, dat Vincent de familie gebruikte als mo de voor zijn schilderstukken. Vanzelfsprekend viel er ook wel eens een schilderstuk af voor de fa milie Oostrijk. In totaal kwamen zo twee Van Gogh's in hun bezit het ene voorstellende een zicht op de wind molen aan de Roosendaalse weg ge zien vanuit de Kerkstraat. Op de ak ker hiervoor zien we de twee boeren- figuren voorstellende de vader van Minus Oostryk en de grootvader van de familie de Visser: de Jager. Het andere schilderstuk is een zicht op de Stationstraat vanuit de IJzeren Pot. Het laatste is nog in het bezit van Minus. Dat hjj hierop zo zuinig is, vindt zijn oorzaak in het eerste. Toen van Gogh nl. naam begon te maken kwam er een dame uit Amsterdam naar de familie Oostrijk in Etten die het schilderstuk zo mooi vond, dat ze het graag na wilde maken. De fa milie Oostrijk vond dit blijkbaar een hele eer en gaf het schilderij mee. Het schilderstuk is echter, aldus Mi nus, nooit teruggekomen en de naam van de dame was onbekend. MISHANDELD T~\OOR de angst het schilder- stuk te verliezen door diefstal, of iets dergelijks heeft het in het bezit van Minus zijnde schilderstuk veel gele den. Zo lopen thans over het schilderstuk twee grote vocht- strepen, terwijl door het ver voer (dat steeds in een jutezak geschiedt), ook de voorstelling beschadigd is. Doch hiervoor heeft de eigenaar geen oog. Het werk van de grote kun stenaar moet zijn eigendom blijven. Op een onvindbare plaats is het stuk weggeborgen. De vreemdeling wordt door Minus zelfs niet te woord ge staan. Zo gebeurde het dezer dagen, dat een Amerikaans echtpaar, dat speciaal voor de van Goghstukken naar Ne derland gekomen was, zelfs geen glimp van Minus te zien kreeg. On- verriehterzake konden de mensen ver trekken. Slechts één keer heeft een dominee van het schilderstuk een beschrijving mogen maken, en toen later bleek, dat hij hiermede het be staan van deze schilderij wereldkun dig maakte, was Minus ten zeerste verstoord. Jammer vinden we het, dat een der gelijk aandenken aan een van de bes te schilders van de laatste eeuw hier dreigt verloren te gaan, althans zo danig beschadigd wordt, dat het niet meer te herstellen is. Misschien ligt hier voor de gemeente Etten een taak om dit schilderstuk dat specifiek Et- tens is voor de gemeente te behou den als aandenken aan de grote mees ter. die zij eens onder haar burgers telde. Het zal dan echter een waardiger plaats moeten hebben dan een jute zak. IJVERIG BEWONDERAAR piRAPPANT is de bewondering wel- ke deze 74-jarige vrijgezel en ge pensioneerde postbode, voor de schil der Vincent van Gogh voelt. Hele verhalen weet hij van de kunstenaar, die maar 2 jaren in Etten gewoond heeft te vertellen. Zelf kan hij hem niet meer hebben meegemaakt want toen Vincent vertrok, was Minus 7 jaar. Toch kan hij zich de schilder nog vaag vorstellen. Ongetwijfeld hebben zijn ouders de verrichtingen van de jonge schilder van zeer nabij gevolgd en later de verhalen van de dominé's zoon die aan Minus ver telde bij voorkeur bij storm, regen en wind er een behagen in schepte om door de velden te dwalen. Tot zelfs in Nuenen werden de verrichtingen van Van Gogh gevolgd en met tekst en uitleg weet de oud-postbode te vertellen hoe de meester in een her berg in Eindhoven, dat toen nog maar enkele duizenden inwoners telde, de vier muren beschilderde met de voor stelling lente, zomer, herfst en winter PRAATJE OP DE DREMPEL nPOEVALLIG vormde de voorstudie voor een genealogisch boekwerk ons een aanleiding, eens aan te klop pen aan Minus met planken dichtge spijkerde voorgevel in de kom van Etten. Het schilderij kregen we niet te zien, Minus maar amper. Terwijl zijn ogen over onze schouders de weg afzochten, vertelde de oude man ons over Van Goght, die al dadelijk zijn karakter toonde toen hij, uit Brussel in Etten komende, zijn bagage niet wilde overgeven aan 's kosters zoon, die hem van het station kwam halen. „Ieder is geroepen, zijn eigen lasten te dragen". Minus heeft zich wel terdege in het karakter van de schilder verdiept. „Hij was een eenzelvig man, mildda dig en geneigd tot het ernstige; zijn schilderingen tonen altijd de harde kant van het leven. Maar dat ze zo'n ophef van hem maken, vind ik niet juist. Er zijn schilders genoeg die evenveel roem verdienen en die ze niet krijgen". En hiermee eindigde het gesprek op de drempel. Maar „de" van Gogh kregen we niet te zien. Hij sprak er met geen woord over. Die Minus. den gedaan om aan de verder groei ende behoefte voor vervoer per spoor weg te kunnen voldoen. Verwacht wordt, dat het hdrüf in 1958 tot volledige ontwikkeling zal zjjn gekomen. De hoofdlijnen zullen worden ge- electrificeerd, terwijl voor de minder drukke lijnen wordt bestudeerd of diesel-electrische tractie de voorkeur verdient. Uiteraard vormt een belangrijk on derdeel het definitieve herstel van weg en werken, inclusief bruggen en beveiligingen. Hierbij moet als richt snoer gelden, dat het volledig her stelde bedrijf zichzelf kan bedruipen. De materiëel-positie van het bedrijf wekt naar hoeveelheid en kwaliteit grote bezorgdheid. Het stoom-materi eel kreeg sinds de bevrijding geen uitbreiding met nieuwe rijtuigen: en 86 pet. van de houten stoomrijtuigen zijn ouder dan 30 jaar! In totaal beschikten de Spoorwegen op 1 November jl. over 21000 bruik bare wagens, d.i. 74 pet. van het aan tal op 31 Dec. 1939. TAE MINISTER heeft ook met cijfers geillustreerd, hoe de verbetering van de treinenloop op de Zeeuwse lij nen tot een stijging van het aantal reizigers heeft geleid. Deze verbete ring heeft een vermeerdering van vervoer van ong. 45 pet. tengevolge gehad, een vermeerdering die hoofd zakelijk betrekking heeft op de lange afstanden. Hij deelde mede, dat de gevolgen van de modernisering voor het per soneel zullen zijn: herscholing van het personeel, alsmede een kleinere be zetting. Dit laatste zal kunnen wor den bereikt door een natuurlijke af vloeiing. De aanneming van personeel die thans geheel stop staat, zal tot een minimum beperkt blijven. Het is de bedoeling in 1950 bij een 20-tal onbewaakte overwegen autima- tische flikkerinstallaties aan te bren gen, waartoe de voorbereidingen reeds worden getroffen. Nieuwe polder met 8300 ha- cultuurgrond "yrOLCENS het door de Rijkswater staat opgestelde plan voor bedij king van de Brabantse Biesbosch zal een oppervlakte van omstreeks 700 HA buiten de bedijking blijven, waar op processen, die thans in het onbe- dijkte deel van de Biesbosch gaande zijn, zich verder kunnen afspelen. Al dus deelt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Memorie van Ant woord mede. Na de bedijking zullen 8300 HA cul tuurgrond in de nieuwe polder aan wezig zijn, terwijl 700 HA als boezem dienst zullen doen en bovendien een oppervlakte van ruim 200 HA bin nen de bedijking tot natuurreservaat wordt bestemd. Inzake het al of niet herbouwen van de vernielde Spieringsluis is nog geen beslissing genomen. Daartoe wordt 't advies van de Raad voor de waterhuishouding over het plan voor de bedijking van de Biesbosch, waar van dit vraagstuk een onderdeel i-, afgewacht. Zolang de Biesbosch niet watervrij is, is bet uiterst bezwaarlijk de woon gelegenheid uit te breiden. Men zal daarom wachten met het vestigen van woonkernen tot de bedijking tot stand is gekomen. gTATISTISCHE studies van het K.N. M.I. wijzen op een zeer koude maand Januari. Er wordt echter na drukkelijk op gewezen, dat deze uit de statistiek verkregen aanwijzingen slechts een onzeker karakter dragen. rtMSTUWD van Engelen en met lichtende luister heeft de kun stenaar Maria afgebeeld op het ka lenderblad, dat ik vandaag in de hand houd Want vandaag is het een van Haar hoogste eretitels, die wij herdenken, en die onafscheidelijk met Haar hoogste eer van Moeder Gods is verbonden. Toen God im mers voor Zijn Zoon een woonplaats ging bereiden op deze wereld, heeft Hij aan Maria gedacht en heeft van Haar ziel het waardige tabernakel gemaakt, de gouden ciborie, waarin de reine hostie Christus rusten kon. Niet immers zoals wij en alle men sen kon de Verlosser zijn oorsprong hebben als mens aan een hart, dat door de zonde was bevlekt of on der de wet der zonde stond, maar alleen aan een hart kon Hij rusten, waarover de satan nimmer de min ste zeggingschap had gehad. Ter wijl wij hieraan denken gaan onze gedachten terug naar de luisterrij ke zaal in de Vaticaanse paleizen, waar in een kostbaar schrijn de boeken worden bewaard met ver zoekschriften uit heel de wereld om deze waarheid tot geloofspunt te verheffen. En onder de instemming en de jubel van alle katholieken werd dit voorrecht van Maria op deze dag van 8 December 1854 door Paus Pius IX tot dogma verheven. „Ter ere van de heilige en ondeel bare Drie-eenheid, tot roem en sie raad der maagdelijke Moeder Gods, tot versterking van het katholieke geloof en vooruitgang van de chris telijke godsdienst, verklaren en be slissen Wij krachtens de van Jesus Christus en de Apostelen Petrus en Paulus ontvangen volmacht, dat de leer, die verkondigt, dat de allerza ligste Maagd Maria in het eerste ogenblik van Haar ontvangenis krachtens een geheel enig voorrecht Haar door de almachtige God ver leend, vooruitziende op de verdien sten van de Verlosser van het men selijk geslacht Jesus Christus van iedere smet van de erfzonde is vrij- gebleven, een van God geopenbaar de waarheid is en daarom door al le gelovigen vast en onveranderlijk als een geloofspunt moet worden aangenomen". ■yyat zijn deze woorden der Kerk feitelijk glashelder en geheel in overeenstemming met hetgeen ons verstand en ons godsdienstig ge moed ons influisteren. En hoe werd daardoor Maria en in Haar het ge hele menselijke geslacht omhoog ge heven uit de modder van de zonde en geplaatst in de glorie, die uit straalt van Gods heilig wezen. In Hem kon geen schaduw van zonde zijn, Zijn geliefde Zoon kon als mens niet in aanraking komen met het bederf, en ziedaar, een van de onzen wordt omhooggetrokken tot de reine sfeer van de bergtoppen der ongereptheid en sindsdien zien alle strijders in 't diepe dal van de zonde vertrouwvol naar Haar op, want door Haar kregen we hulp bij God en Zij was het, die de Zon der zuiverheid, Christus, deed schijnen over ons. JJenk niet, dat dit maar een schone phrase is of wat gespeel met woorden, waaraan geen werkelijk heid beantwoordt. Wel zijn er ve len, die niet meer aan dit leerstuk geloven; het valt niet met op de duur te geloven aan een waarheid, waartegen men in zijn dagelijkse leven voortdurend zondigde. Op de duur maken ze dan zichzelf wijs, dat ze niet meer bestaat. Maar daar tegenover staan er talloze anderen, die uit hun geloof de overtuiging behielden, dat deze glorie der On bevlekte ook de glorie van hun eigen leven uitmaakt en die in de reinheid een ideaal zien, waarvoor het waard is te strijden en te bid den, omdat de rozen van de Gods liefde en van het geluk groeien naast de leliën van de zuiverheid. En zodoende stijgt er uit de kinder harten en uit het hart, dat alle moeilijkheden van het leven al kent, een ononderbroken lof op tot de Onbevlekte Ontvangenis en een voortdurende smeking om genade en bijstand voor het bewaren der reinheid, die de glorie uitmaakt van eenieder, die gedoopt werd. JgEER SPOEDIG, wellicht reeds van daag, is de indiening bij de Twee de Kamer te verwachten van een wets ontwerp, waarin de garantie te geven aan de Nederlandse ambtenaren in Indonesië wordt geregeld. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de heren d e Graaf (KVP) envandeWete- r i n g (CH). Deze hebben gisteren in de Tweede Kamer namelijk uit drukkelijk gevraagd de behandeling van de zgn. garantie-wet voor de sou vereiniteitsoverdracht te laten ge schieden. ATET DE Zuiderkruis, die 25 Novem ber van Tandjong Priok is ver trokken en onvoorziene omstandig heden voorbehouden omstreeks 19 De cember te Rotterdam wordt verwacht repatriëert o.a. het 2e Regiment veld artillerie. onderdeel der 7-December- divisie. Op 7 Mei 1946 kwam het overgrote deel van de dienstplichtigen onder de wapenen. Op 8 Oct. 1946 scheepte het regi ment zich in naar Indonesië.

de Stem | 1949 | | pagina 1