i Dec. Koole GROOT BAL Huisvuil kan compost worden ONZE PRUS-PUZZLE Wat een Wonderlijke Wereld &lWat de VrouW interesseert stomme Getuiéë neden L kleuren Lüaliteiten sortiment TWEEDE BLAD ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 Souburg heeft zijn mëÜÜ)c model-kleuterschool Mevrouw de Casembroot opende haar Een initiatief van Vlissingen dat Ged. Staten ondersteunen De Gezondheidsdienst voor dieren LITURGISCHE KALENDER r Indisch Briefke SMID Geschoten, maar niet raak Diplomaatjes in het kinderlijk geloof Met het groot zijn is het sprookje uit .J Oplossing prijsvraag vorige week AUTOMATISCHE OVERSCHRIJVING KWARTAAL - ABONNEMENTSGELDEN SANAPIRIN R AD I O - P ROGRAMMA'S 1: chenken en ijzen te GROTE middag ge- Divan f 70, oei, compleet met el f 18,75- Bloem- f 7.Twee pers, Twee persoons Eén pers, f 40. f 98.— AZIJN S TELEF. 2527 ZONDAG 4 DECEMBER Alfr. d'HOLLANNDER KOEWACHT (België) 672-0 fin 4 uur. V VAN DER STEEN gevolg daarvan zal Z«D Log duister, maar dat M veel goeds zal zljd- s ij ons vast (zie de grijns landarijn) TTIT HET VRIJ PRIMITIEVE huis- je. dat de Stichting Souburgse Kleuterschool in 1946 op het Oranje plein aankocht is, dank zij de ont plooide energie van het bestuur en B en W. van Souburg, een model kleuterschool gegroeid, de eerste van die aard in Zeeland, plaats biedend aan 200 kinderen. Achter bedoeld huis dat omge bouwd is tot een ruim speellokaal staat een complex van vijf lokalen met vele openslaande deuren (in- plaats van ramen) waarin de lessen worden gegeven. Een betegeld terras biedt bi.i mooi weer een ideale speel- gelegenheid in de open lucht. Zowel het exterieur als het interieur doen prett'J aan. Vele belanghebbenden hadden zich in het speellokaal verzameld toen mevr. Stemerding, de presidente van het bestuur. het openingswoord 'sprak en in korte trekken de ge schiedenis weergaf. Dankbaar me moreerde zij de hulp van de gemeen te. die zich garant stelde voor de lening van f 50.000; van de mspec- trice mej. Glas en van het hoofd der school mej. Wisse. Laatstge noemde noemde zij de stuwende kracht en als blijk van waardering overhandigde zij haar een enveloppe me) inhoud. Hierna hield me]. Glas een hoog gestemde speech, waarin zij het be lang van goed kleuteronderwijs schet ste Een goede school is daarbij ook nodig en daarom verheugde spreekster zich over deze model-inrichting ■waarmee zij Souburg, ja heel Zee land gelukwenste Burgemeester Stemerding sprak namens het gemeentebestuur vele en goede woorden aan het adres var, het bestuur en vooral aan dat van mej. Wisse, die zich een ideaal leid ster toonde. Waar een school valt of staat met een goede leiding, ver heugde hij zich bijzonder, dat men het met mej. Wisse zo getroffen had Spr. hoopte dat met Gods zegen de school mocht groeien en bloeien. Na mens de ouders sprak de heer Dinge- manse en bood een serie wandplaten aan. Namens het chr kleuteronderwijs in Zeeland bood mej. Breel haar ge lukwensen aan en vertelde en pas sant dat binnenkort een rijksregeling te wachten is voor deze tak van onderwijs. Nog spraken de heer Dey (chr. la gere school) mej. v. d. Hoek, waarna mej. Wisse een herinnering ophaalde aan de opizwervingen der kleuters en de inricming van de nieuwe Beatrix- school omschreef. DE OPENING TV/Tevr. de Casembroot stak hierna een sympathiek speechje af en bood mej. Wisse het boek aan van mevr. Marsman over onze vier vor stenkinderen, om daaruit de kleuters voor te lezen. De subsidie van de provincie Uet bestuur der Stichting prov. Ge zondheidsdienst voor dieren te Goes, verzocht aanvankelijk de Prov Staten een subsidie van 10.000 voor vijf jaar om daarmede gedeeltelijk de onkosten te dekken vallende op het verlenen van schadeloosstellingen aan de veehouders van wie het aan open tuberculose lijdende rundvee zal worden opgeruimd en het bezoldigen van extra-personeel, dat in dienst zal worden genomen voor het enige malen per jaar op tuberculose onderzoeken ve* de rundveestapel ln deze provin cie. Later heeft het bestuur van de Pro vinciale Gezondheidsdienst gemeend zijn aanvankelijk plan enigszins te moeten wijzigen. Nu er gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat in de toekomst van Rijkswege bijdragen zullen worden ver leend ln de kosten der t.b.c.-bestrij- dinr onder het rundvee veronderstelt het bestuur terecht dat de provincie wel niet bereid gevonden zal worden zich te verbinden om voor het onder havig doel gedurende vijf jaren ieder jaar een subsidie van ƒ10.000 te ver lenen. Daarmee had het goed gezien want zoals G, S. schrijven laten, de prov financiën de uitgave van "n halve ton voor dit doe] niet toe. G S. stellen nu de Staten voor nm aan de Stichting ten behoeve van de tuberculose-bestrilding onder het rund vee, voor het se'zoen 1949/1950, ten laste der provinciale middelen, een subsidie te verlenen van ten hoogste 15.000,—. Advertentie. r\E VUILNISBELTEN zijn juist geen zaken die het steden- en dorps- schoon verhogen, vooral niet als zij als een onsmakelijk „welkom-vreem deling" aan een hoofdweg en aan de tqegang tot een stad of dorp liggen Voorbeelden als van Middelburg en Vlissingen zijn niet alleen afschrik wekkend voor het gezicht, maar ook voor het reuk-orgaan. Een en ander was aanleiding dat het gemeente-bestuur van Vlissingen zich is gaan bezinnen of er geen be tere oplossing voor deze geschiedenis te vinden is, dan de nu bestaande. Voorgelicht door de directeur van gem. werken kwam men tot de over tuiging. dat deze vraag in bevestigen de zin te beantwoorden is. Gedacht wordt aan een installatie waarmee het huisvuil terstond na het ophalen wordt gezeefd en daarna vermalen tot compost. Nu de behoefte aan organische meststoffen steeds meer in de land bouw wordt gevoeld, vormt deze compost een gewild artikel en kan nog een flinke prijs opbrengen. De ervaring welke een stad als den Haag heeft, die de compost naar Drente brengt, is bemoedigend ge noeg in deze. Vlissingen heeft zich in deze ook gewend tot het provinciaal bestuur dat al heel snel voor het idee was gewonnen en besloot, de kwestie in breder verband te bezien, omdat er in dit systeem misschien mogelijkheden voor de gehele provincie schuilen. In dit verband wordt ook nog een plar, bekeken, dat een Goese des kundige ontwikkelde. Dit houdt in dat het opgehaalde en uitgezochte huisvuil, eerst aan een soort rot- tings-procedé wordt onderworpen voor men het ais compost verzendt. Het Vlissingse systeem lijkt even wel meer acceptabel, omdat het een voudiger is en het huisvuil direct ..uit de voeten helpt". Met belangstelling wachten we het onderzoek af. Perspectief zit er zeker in. Mischien zou het mogelijk zijn om een eventu ele installatie te Vlissingen ook aan te wenden voor de andere gemeen ten. door bijvoorbeeld het huisvuil van elders met vrachtauto's op te halen. Maar dit moet dan natuurlijk economisch verantwoord zijn. Voor de steden zouden, in het ge val, dat het plan kan doorgaan, kost bare oppervlakten vrij komen, want het terrein, dat men voor de directe verwerking van het huisvuil nodig heeft zou heel wat kdeiner zijn dan dat wat men voor de tot nu toe ge volgde methode behoeft. Ook dit voordeel mag niet onder schat worden. Heel Metzelawier en heel Haren, Heel Sittard, Terneuzen en Laren, Ja, heel Nederland Is Bootz' vaste klant. Want TIP is niet t'evenaren n Tip VAN BOOTZ Inz. Hr. N. o. te ,1 ,ag ontv. 1 fl. Tip Zondag 4 December. Paars, 2e Zon dag van de Advent. 2e gebed H Petrus Chrysologus. 3e H. Barbara Credo. Prefatie van de H. Drievul digheid. Breda: Rood, H. Barbara. 2e gebed en laatste Evangelie van, de 2e Zondag van de Advent. 3e gebed H. Petrus Chrysologus. Creda. Prefa tie v. d. H. Drievuldigheid. Maandag 5 Paars Mis van de 2e Zondag van de Advent. 2e gebed H Sabbas. 3e voor de overledenen. 4e van de H. Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara 3e H. Sabbas. Dinsdag 6. Wit. H Nicolaas. 2e ge bed Excita. Breda. 2e gebed octaaf H Barbara. 3e Excita. Credo, Woensdag 7. Wit. H. Ambrosius. 2e gebed Excita. 3e getbed en laatste Evangelie van de Vigilie O. L. Vr Onb. Ont. Credo. Breda: 2e gebed octaaf H. Barabara. 3e Excita. 4e ge bed en laatste Evangelie van de Vigilie. I Donderdag 8, Wit. Onbevl. Ont vangenis van Maria. 2e gebed Exci ta. Credo. Prefatie van de H Maagd Vrijdag 9. Wit. Mis van de Onb Ontv, 2e gebed Excita. 3e van de H Geest. Credo. Prefatie vain die H I Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H. Barbara. 3e Excita. Zaterdag 10 Wit. Mis van de Onb Ontv. 2e gebed Excita 3e H. Mel- chiaides. Credo. Prefatie van de H Maagd. Breda: 2e gebed octaaf H Barbara. 3e Excita. 4e H. Melchiades £N WIE in Heinkenszand kent Dingenus Zuid weg niet Van nummer A 37? Deze smid heeft in dienst geen gelegen heid. gehad om de kennis van zijn vak te vermeerderen. Maar als hij straks in Zeeland terug komt en hij staat weer in de smederij om een paard te beslaan, dan zal hij de boeren vertellen, dat de smeden in ln- donesïe het iets gemakkelijker hebben. De kleine bergpaardjes, en de forse karbouwen doen het met rubberlappen, die de tani zelf snijdt. De voet van de kar bouw lijkt op een Nederland-e koeienpoot (wat een vergelij king er zit dus een gleuf in. Door handig met de rubber te manoeuvreren wordt het „be slag" vastgemaakt in de gleuf en de karbouwen kunnen weer enkele maanden over het be ton kuieren. Overigens heeft een smid in In donesië niét zo'n heel slechte job. Ieder inlander beschikt over een degelijk mes waar mee hij gras kan maaien. Dit wordt door de smid gemaakt. Ploegijzers scherpen en meer van zulke dingen zullen de smid niet veel centen opleve ren, maar aangezien hij mees tal ook het eerzame ambacht van fietsenmaker vervult, kan hij toch mede door zijn vak manschap de kost verdienen. „Men moet niet denken", zegt Dingenus, „dat je de smeden hier een hoop wijs kunt ma - ken. Integendeel, zij zijn heus niet zo dom, hetgeen me aanvankelijk erg verbaasde Daar immers had ik op gere kend. Ik wist niet dat deze knapen evengoed vakscholen bezoeken als wij in Nederland. Daar leren ze van alles wat nuttig is voor hun uiteraard kleiner bedrijf. Natuurlijk blijft het werk met lasapparaten e.d. achterwege. Maar de voor naamste dingen, hoe je een wiel rond een kar moet leg gen weten ze best". Waarschijnlijk behoef ik niet meer te vertellen dat Dinge nus menig keer een bezoek ge bracht heeft aan een smid op Java. Zeker heeft hij bij deze gastvrije mensen prettige erva ringen opgedaan. Dingenus is trouwens toch geen prutser. Hij begrijpt goed wat een ambacht is. Hij pro beert hier in de warmte zijn middenstandsdiploma te halen, wat hij in Zeeland goed kan gebruiken. Daar zal wel 'n ,„eigen zaakie" achter zitten, dacht ik. Enfin, in Heinkenszand weten ze, dat het Zuidweg goed gaat en is dat niet het voornaamste Veel groeten en veel „beslag" voor allemaal van Dingenus, door middel van, jullie, PIET. Horizontaal: 1 woonschip, 4 sacra ment, 10 wig. 13 achting, 15 niet naar de mode, 16 Mohammedaans rechter. \7IJFTIG JAAR geleden schoot een Engels militair bij Olifansr.ek (Transvaal) op de leider van een boe- rencommardo. Zijn schot miste. Dezer dagen stond de vroegere militair, thans Sir Patrick Hastings. K.C., een van Engelands vooraanstaande juristen, in de hal van een hotel in Kaapstad en grinnikte: „Ik ben blij, dat ik hem r.tet heb geraakt." Zijn bedoeld slacht- toffer was... Gen. J.C. Smuts. Sir Patrick hoopt zijn „doelwit" tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika te ontmoeten. 17 hoeveelheid. 19 kustvorm, 20 ge zelschapszaal, 21 hemelgeest, 23 bal spel. 26 bediende, 28 uitroep, 30 boom, 32 verhindering, 34 wetering, 35 noot. 36 grasperk. 38 kerkelijke autoriteit, 40 herkauwer, 41 geneeskrachtige Afrikaanse plant, 42 broeikas. 43 volks verhaal. 44 metaal, 45 bloedvat, 46 deel van een effect, 47 voorzetsel, 48 pers. voorn., 49 uiterlijk vertoon, 51 blij kens de inhoud der akten (Lat afk.). 52 beemd, weide, 54 schare, 56 werk tuig voor zuivelbereiding. 58 zoogdier. 60 gevoel van vrees, 61 gevangenis. 63 voetpunt. 65 schoorsteenzwart, 66 ter zake, gepast. 68 vulkanische stof, 69 deel van het jaar (afk.), 70 klui zenaar. 71 lang, smal, 'un stuk hout Verticaal: 1 boos, 2 lichte bedwel ming, 3 vaatwerk, 5 bekende voorma lige verzetsorganisatie (afk.), 6 lichaamsdeel, 7 riviervis, 8 kort, ste- Filmacteur Errol Fiynn vloog een paar da gen terug van Londen naar Parijs, om in de Franse hoofdstad een stel kleren te halen, die hij daar had la'ten wassen. Zijn verloofde, prinses Irene Chika, vergezelde hem op dat tochtje. „Het valt niet mee", zei u'lynn, „om orde op je spullen te houden. Die wasbazen moesten niet zo nonchalant zijn. Ik heb op het ogenblik kleren rondslingeren in Parijs, Londen en Rome en als ik ze zelf niet ga halen, krijg ik ze nooit terug." "pve burgemeester van Cardiff (V.S. heeft aan z'n collega in Cardiff Eng. een Kerstboom geschon ken, die 15 meter hoog is en die een ereplaats je zal krijgen voor het bordes van het stadhuis. Maar toen de boom arriveerde, moest hij een paar dagen wachten, om op zijn defi nitieve plaats van be stemming te komen. Ze ven-en-twintig formulie ren moesten er namelijk worden ingevuld door al lerlei ambtelijke instan ties. Inspecteurs van het ministerie van landbouw moesten een gezondheids certificaat uitschrijven en garanderen dat de boom pestvrij was. T\e twee en twintigjari- ge Betty Allen stond bij de chauffeurs en con ducteurs van de bus maatschappij in Birming ham bekend als „de vrouw in het venster". Al de tijd, dat zij voor het raam op haar ziekbed lag kreeg elk personeelslid van de busmaatschappij, dat rijdend haar huis pas seerde, een glimlach. Soms ook wuifde zij hen toe. Om beurten brach ten de chauffeurs haar 'n bezc en elk bezoek be tekende voor Betty een boriquet verse bloemen of een doos bonbons. Maar nu is het meisje dood. De chauffeurs, die gisteren het huis pas seerden, brachten met hun claxons een laatste groet en een grote bus reed de personeelsleden van de maatschappij naai de kerk, waar de uit vaart plaats vond. Drie chauffeurs en drie con ducteurs droegen de baar. "pilliott Roosevelt, de zoon van wijlen de president der Ver. Staten, is van plan volgend jaar naar Rusland te gaan. Hij is journalist en als zoda nig zou hij er prijs op stellen maarschalk Sta lin te interviewen. "T|e zaal in het drop Brackneel bij Lon den, waar gevaarlijke krankzinnigen gisteren een non-stop-variété- voorstelling gaven, was stampvol. Het gezelschap was afkomstig uit de Dartmoor-gevangenis, het grootste gesticht van En geland voor misdadige geesteszieken. Het doel van de voorstelling was versterking van de kerke- kas. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO vig stuk hout, dat als hefboom wordt gebezigd 9 bouwland, 10 voertuig, 11 paradijs, 12 zwarte delfstof. 14 Indi sche kropooievaar, 16 streng afgeslo ten stand, 18 sterk afkeuren, 20 bouw materiaal, 22 hevig, 24 laan, 25 roei- wedstrijd. 27 onbep." voorn., 29 plant met ylezige ronde zwarte wortel, 31 lipbloemige plant, 33 interval, 35 muziekinstrument, 37 hemellichaam, 39 beurspaniek, 40 waadvogel. 42 genre, 43 schoeisel, 45 vertegenwoor diger, 46 dwingeland. 48 voorop. 50 uitroep, 52 schraal, dun, 53 peilstift, 55 bekend poetsmiddel. 56 beginsel van een stengel of stengeldeel, 57 re gel, 59 gevierde zangeres, 60 soort pa pegaai, 62 dans, 64 knaagdier. 66 voertuig, 67 pers. voorn. IJet is een heerlijke tijd nu met Sin terklaas om eens de stad in te lopen en winkels te kijken! Alles is er zo aardig uitgestald en Sinten prij ken er in de etalages, soms levens groot. Het is een genot om alles te bewonderen, het één nog mooier dan het ander, nuttige dingen voor het huishouden, makkelijke dingen voor het dagelijkse werk, prachtige japon nen en jassen en sieraden oh je voelt je mond opengaan van ver bazing en je hart van verlangen. Als je beurs eens onuitputtelijk was, wat zou je dan kopen! Maar alles heeft zijn maat en 't is maar goed ook! Toch kan dit rondneuzen van de ene winkel naar de andere ons soms een aardig ideetje geven voor een surprise of vinden we iets geschikts voor ie mand voor wie we bij geen mogelijk heid een cadeautje konden bedenken. En al koopt men niet, voor menige vrouw is het toch een genot al deze mooie dingen te zien en in sprookjes land te dwalen. Een echte vrouw kan genieten en gelukkig zijn alleen van te zién. zonder enige begeerte om het werkelijk te hebben. Je zou je er be lachelijk mee voelen, moest je het al lemaal werkelijk bezitten en je zou niet weten wat er mee te doen, maar kijken en bewonderen dat is een heer lijkheid! Zo liep ik ook eens met een zingend hart door een winkelstraat te genie ten. Ik kwam voor een speelgoedwin kel, waar twee kleine meisjes met de neus tegen de etalageruit stonden, aangetrokken door de schatten, die ze er bewonderen konden. Toen ze uit gekeken waren, verkondigden ze «1- kaar hun verlangens en hun wijshe- d Wat ik toen hoorde, zal ik nooit me vergeten. Ik kan het niet woor delijk weergeven, maar het kwam hier op neer: de een zou een prachtige pop vragen, die ze in de etalage zag staan. De ander beweerde daarop, dat haar moeder die wel niet kopen zou. Waar op de eerste tot m'n allergrootste ver bazing antwoordde: Moeder meent, dat ik nog in Sinterklaas geloof en daarom koopt ze ze wel." Zo'n rakker! Maar 't was daarmee niet uit. De tweede zei toen: „Ja, zo doe ik ook, want als je net doet of je in Sinter klaas gelooft, krijg je veel meer." Ze hadden schik in deze wijsheid en een heid van gedachten en onder de arm stapten ze dapper verder. Ik keek ze na. Ja, 't kan raar gaan! Moeder slooft zich uit om de Sint te laten strooien, te laten rijden, ze be weert de goede Heilige gesproken :e hebben, ze vertelt honderd uit en zingt dapper mee, ze gaat met de kinderen naar de Sint kijken, als ie „aankomt", houdt de kinderen zoet met een: „Pas op dat Zwarte Piet het niet hoort" en de kinderen luisteren heel gedwee, doen net of ze alles ge loven en weten béter. Wat kunnen ze hun spel goed spelen, die rakkers! Ze tekenen en kleuren, ze schrijven hun brieven naar Spanje, ze roepen: „Dank U Sinterklaasje!" als er 's mor gens wat voor hen op de schoorsteen staat, ze zijn bereid het m de schoor steen te roepen, als moeder het vraagt en ze houden zich zo onnozel moge lijk om juist door hun onnozelheid meer te krijgen. IJoeveel van die uitgeslapen onnozele halsjes zouden er zijn, waarvan moeder nog met een verborgen ple zier zegt: „Nee, Marietje heeft nog moeder door haar kleine rakkers niets in de gaten, ze.gelooft alles nog," wordt heet.vennmRn Toch is het beter terwijl ze ondertussen bezig is moeder lekker beet te nemen, omdat zij zo te goeder trouwt meent dat ze alles nog gelooft. Het moet voor de kinderen toch wel een eigenaardige gewaarwor ding zijn en je zou denken, een moei lijk vol te houden spel, als ze ijdere dag zien, hoe moeder hen tracht beet te nemen, terwijl ze op hun beurt moeder te pakken hebben. Maar de kinderen zijn daar alleen geen.schuld aan, wij moeders hebben ook graag dat onze kinderen zolang mogelijk in het sprookje van de goede Sint gelo ven en we zijn zelfs bereid er ons een geldelijk offertje voor te getroosten. Hoe gemakkelijk zeggen we: „Och ze gelooft er nog zo vast in, laten we het maar geven," zelfs als de beurs het maar nauwelijks toelaat. Kinde ren hebben dat gauw door en de één vertelt het aan de ander. Neem het hun eens kwalijk! Het zijn heus de domsten niet, die dit spelletje spelen. Ze hebben al gauw hun kijk op het leven en vernuft genoeg in hun kleine bolleke om er hun voordeel uit te trekken. Want hoe gaat het inder daad? Zo gauw ze weten, hoe het pre cies zit met die goede Sint en zijn zwarte Piet, dan is het gestrooi cn gerij afgelopen; dan mogen ze nog wel een klein beetje meedoen om de andere kinderen, maar eigenlijk val len ze er buiten. En vooral voor hun mooie wensen krijgen ze al gauw te horen: „Ja kind, hoor eens, niet zo veel vragen. Moeder moet zelf alles betalen, weet je wel," of „Nee dat gaat niet, moeder moet nog zoveel kopen voor de kleintjes die nog aan de Sint geloven, jij bent nu groot, vraag maar wat anders." En met dat groot zijn is het sprookje uit en ook het wensjes doen of tenminste sterk verminderd. Is het wonder, dat een kind dan maar liever klein blijft en gelooft? Sinterklaas ls een prachtige tijd. een tijd van verrassingen en surprises, waarin aan de kinderen van alios wordt wijsgemaakt, maar ook menige wordt beetgenomen. Toch is het beter dat een moeder twee of drie keer wordt beetgenomen, dan dat zij één ke het sprookje voor haar kind te vroeg zou beëindigen. Prijswinnaars: le prijzen (a f 5): A. de Vos, Reigerstraat 12a, Breda en L. J. Tavejee, Julianastraat 4. 's Hee- renhoek; 2e prijzen (a f 2.50): J. van Alphen, Wouwseweg 11, Roosendaal en J. van Steen. Gageldonk 56, Beek. BEDEESD VLAMPYP E--PET IDO--0 D - KENAU KNOET-M AAR - - ALPEN - - ALM ARA - STOEIEN - BOA RECHT - - T - -EGARD D - HAR- ERP--GEK E METROPOOL K DEK-ELP-TIK V LORRE - -E--I DOOL ERA - LOCUTI E - RE I DEN - - DEMER - - ARE I-GESEL LAKEN-T N - - VLO DON.--E GEBAAND VERGAAN Rekeninghouders bij de Post cheque- en girodienst kunnen de abonnementsgelden „automatisch" van hun rekening doen overschrij ven. De machtiging tot overschrij ving van deze bedragen moet door tussenkomst van de administratie van ons blad bij het bestuur van de Girodienst worden ingeleverd. Wij verzoeken daarom onze abonné's die van deze eenvoudi- dige wijze van betaling gebruik wensen te maken, ons een naam kaartje. waarop het gironum mer is vermeld, toe te zenden. Wij zenden hun dan een machti gingsformulier van de Girodienst toe, hetwelk ingevuld en onder tekend, weer aan onze admini stratie moet worden terugge- gezonden. Op het adres s.v.pl. te vermel den: Afdeling Abonnementen (Automatische Girodienst). De automatische overschrijving geschiedt kosteloos. Aanbieding van kwitanties met de daaraan verbonden incasssokos- ten vervalt hierdoor, terwijl de abonné, indien hij niet met de beta ling instemt, nog het recht heeft, binnen een week na overschrijving, aan de Girodienst terugboeking van het bedrag te verzoeken. Adminstratie Dagblad De Stem Afdeling: Abonnementen (Advertentie.) TABLETTEN keren een opkomende kou of griep. Koker 75 en 40 ct. Fnnh Shay 55) „Ik denk," zei Deedee tegen de Ka pitein, „dat het beste is dat u Uw toon maar mee naar huis neemt" De schipner wist niet hoe hij' zi!n oank moest uiten. Van wat D mij gisterenavond vertelde. Kapitein, wist ik reeds dat het zo goed als uitgesloten was dat vw zoon de moord gen'»"»-' knn beo gen Wat ik U nog vragen wilde. Ka- -kunt U na de lunch terugko men? De Officier van Justitie is er deHnm T verwachter dat er iemand cennitlef schuldig verklaard zal wor- "en Mooi, dank U." rT06!1 de kapitein met zijn zoon vertrokken was wendde ik me tot Dee dee "n vroeg: ..Wie ben je van plan definitief schuldig te verklaren, manneke?" „Hoe zou ik dat weten? We hebben hog steeds vier sterke kerels in de kast zitten. Nog keus genoeg." De deur van de kamer ging open en de voorzitter van de raad kwam binnen. H'l werd aan Deedee voorgesteld en nam plaats temidden van de kleine Kroep welke achter de tafel gezeten was ■•Wat is er tot dusver gebeurd?" vroeg hij mij. „Niet veel bijzonders, behalve dan dat de cellen geledigd zijn om de belastingbetalers onnodige kosten te besparen." „Laat Benvolence Baarse binnen komen." beval de Sergeant. Toen de oude man binnenkwam werd hij naar dc stoel geleld. "Mr Baarse," begon de Sergeant, „we hebben een onderzoek ingesteld naw de feiten welke U ons na Uw eerste arrestatie medegedeeld heeft en zijn tot de conclusie gekomen dat hoewel U ons de waarheid verteld heeft Uw mededelingen ons toch nog niet voldoende kunnen bevredigen Waarom ging U iedere avond naar het huis van Elk Snow om door zijn vensters te gluren?" „Ik had 't voorgevoel dat zijn dood op handen was en dat ik gereed moest zijn om te kunnen getuigen." De Sergeant wendde zich tot Deedee alsof hij het antwoord van de oude man niet gehoord had. De detective haalde de schouders op stond rp en glne peer de mirte K»nitein. .Kapitein, ik heet Doner Ik wilde eerst even met tt maken." De twee schudden ejiraar de hand en Deedee ging weer terug naar zijn plaats. Hij leunde opzij en fluisterde Tunney iets toe De Sergeant knikte en zei tot de gevangenbewaarder: „Goed. Bill, breng hem terug naar zijn celDe oude man volgde Bill gedwee en zonder iets te zeggen. „Hij is nog steeds een krachtig man.", zei Deedee „Het heeft overi gens weinig zin met hem te praten want hij is een fanatiekeling. Indien hij Elk Snow vennoord mocht hebben dan moeten we hem op een andere wijze aanpakken. Hij zal er niet om geven nog wat in de koelte te blij ven." „Wat doen we vervolgens?" vroeg de Sergeant. „Nu laten we die vent met die ho- kus pokus naam binnenkomen, Harry's Jimmie Cabral." Ik verklaarde Deedee dat er ver- scnillende Jimmie Cabrals in deze plaats woonden en dat dat de wijze was waarop de mensen ze uit elkaar wisten te houden. Zo had je bijvoor beeld ook Willie's Jimmie en er was nog een andere Jimmie, die ik niet kende. „Juist, Ja dat dacht ik al," zei Dee dee. Harry's Jimmie Cabral had inmid dels reeds voor ons plaats genom - Hij was een stevige kerel van om en nabij de vijftig en dus nog in de kracht van zijn leven. Dat hij sterk genoeg was om een man als Elk Snow te doden dat. was zeker „Wij menen te weten, dat U Elkana Snow een levenslange haat toedroeg. „Dat klopt." „Een goeie twintig jaar geleden heeft U gedreigd hem te zullen ver moorden wanneer hij het waagde nog eens opnieuw in het huwelijk te treden, is dat zo?" „Volkomen juist." „Heeft U verleden Vrijdagnacht tus sen twaalf en een uur die bedreigiqg in een daad omgezet?" „Nee." „U is 's avonds om zes uur met Uw schip binnengekomen, ls 't niet?" „Ja." „Het was meen ik Uw gewoonte om zodra U thuis was 's avonds even bij Uw buurman aan te lopen om een gla> bier met hem te drinken. Vrij dag heeft U dat echter verzuimd, nietwaar?" „Ja." „U had het zeker te druk, hè?" „Ik had andere dingen te doen." „Bijvoorbeeld Elk Snow te doden?' „Nee, daar was ik nieg niet aan toe gekomen." „U was wel van plan het eh - in de loop van de tijd te doer."" „Wat bedoelt U?" „Ik bedoel dat U Uw bedreiging van twintig jaar geleden nog niet ver geten was Het was nog steeds Uw pla. een volgend huwelijk van Mr Snow te verhinderen „Ja. dat was ik nog altijd van plan Maar ik wist niet dat hij weer op het punt stond te trouwen." „Dat scheen anders iedereen te we ten." „O. ik wist wel dat hij van plan was opnieuw te trouwen, maar ik wist niet wanneer. Ik ben twee en twintig dagen achtereen op zee geweest. Toen ik uitvoer was het in de verste verte nog niet bekend wanneer hij zou trouwen." „Waar is U heengegaan nadat U binnenkwam?" „Dat gaat U niets aan Mister." „Hoe lang heeft U in de cel geze ten?" „Twee dagen." „Vindt U het er prettig?" „Nee, dat kan ik niet zeggen." .Voelt U er voor weer terug te gaan?" „Nee." „Waarom beantwoordt U dan mjin vraag niet?" „Omdat U Iets vraagt wat U niet aangaat." „Breng hem naar zijn cel terug Zodra die man bereid is om te praten, mag hij er weer uitkomen." De man werd naar zijn cel teruggebracht „Ik kan U wel vertellen waar hij ge weest is," zei de loco-burgemeester „Tenminste, ik kan wel zeggen waar ik denk dat hij geweest is." „Laat horen," zei Tunney „Voordat hij uitvoer is hij bij mij geweest om een huwelijkscertificaat We hebben hier een zes-daagse wacht termijn. ze moeten zolang wachten voordat het certificaat officieel geldig verklaard wordt. Vanmorgen kwam het terug van de geestelijke die het huwelijk voltrokken heeft." „Met wie is hij in het huwelijk ge treden?" vroeg de Sergeant. „Een of andere weduwe in Truro rk herinner me haar naam niet maar daar kunnen we wel achter komen „Dat kan later wel," zei Deedee „Die heren hier moet geleerd worden dat ze vragen beantwoorden wanneer deze hen gesteld worden Ze moeten behoorlijk achting voor de politie hebben." „Dat ben ik met U eens," zei de loco-burgemeester. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 3 DECEMBER HILVERSUM I 301.5 m: 18.Nieuws, 18,15 Propaganda-toespraak, 18,20 Trio, 18.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten 19 Artistieke staalkaart, 19,30 Bijbelle zing, 19,45 Voor de Nederlanders in Duitsland, 20 Nieuws, 20,05 Actualiteiten 20,12 Vara-varia, 20,15 Italiaans progr., 20,45 Gevarieerd programma, 21,45 Socia listisch commentaar, 22 Sextet, 22,25 On der de pannen, hoorspel, 22,45 Dansmu ziek, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. HILVERSUM n 416 m: 18 Pianoduo, 18.15 Journalist, weekoverzicht, 18,30 Symphonette-ork. en solisten, 19 Nws. 19.15 Actualiteiten, 19,25 Kath. Thuisfr., 19.30 Hammond-orgelsp. 19.50 Indonesisch commentaar, 20 Nieuws, 20,05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20,12 Gram., 20,15 Lichtbaken, 20,40 Gram., 21 Geva rieerd programma, 21.45 Puzzle, 21,55 Amusementsmuziek. BRUSSEL 322 m: 17,55 Ec. overz., 18.- Jazzmuziek, 18,30 Voor de soldaten, 19.— Nieuws, 19.30 Gram., 19.50 Vrije politieke tribune. 20 Omroeporkest en solist, 21.— Actualiteiten, 21.15 Dansmuziek, 22 Nws. 22.15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, hierna vervolg verzoekprogramma, 23.35- 24 Gram. BRUSSEL 484 m: 18,30 Accordeon- muziek, 19 Cello en piano, 19.40 Gram., 20 Omroeporkest, 20.45 Gram., 22.15 Dans muziek, 23 Gram., 23.30-23.55 Dansmuz. ZONDAG 4 DECEMBER HILVERSUM I 301.5 m: 8 Vara, 10 V P.R.O., 10.30 IKOR, 12 AVRO, 17 VPRO. 17.30 Vara, 20-24 AVRO. 8 Nieuws. 8,15 Gram., 8,30 Voor de tuin, 8,45 Gevarieer de muziek, 9,10 Sportmededelingen. 9.15 Verzoekprogramma (gram.), 9,45 Geeste lijk leven, causerie. 10 Geef het door, causerie, 10.05 Voor de jeugd, 10,30 Pro testantse kerkdienst, 12 Orkestconcert, 12,30 Voor de jeugd 12,40 Orgelspel. 13 Nieuws en mededelingen. 13,15 Medede lingen of gram. 13,20 Amusementsmuziek 13,50 Even afrekenen, heren. 14 Gram., 14,05 Boekbespreking, 14.30 Radio phil- harmonisch ork.. 15.45 Filmpraatje, 16.- Dansmuziek, 16,30 Sportrevue. 17 Ge sprekken met luisteraars. 17.2f Muz'kale causerie, 17,30 De avonturen van Ome Keesje, hoorspel, 1^50 Kinderkoor, 18,05 Reportage, 18,15 Nieuws en sportuitsla gen, 18,30 Voor de Nederlandse strijd krachten, 19 Radiolympus, 19,30 Weense muziek, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten. 20,15 Le villi opera, 21,15 Cabaret, 21,40 Populaire muziek, 22 Paul Vlaanderen en het Sullivan-mysterie, hoorspel, 22,30 Vioolspel, 23 Nieuws, 23,15 Dansorkest, 23,40-24 Gram. HILVERSUM n 415 m: 8 NCRV, 8,30 IKOR, 9.30 KRO. 17 NCRV. 19.45-24 KRO. 8 Nieuws, 8,15 Gram., 8,30 Protestantse kerkdienst, 9,30 Nieuws en waterstanden 9,45 Gram., 9,55 Hoogmis, 11,30 Gram., 11,40 Kamermuziek, 12,15 Apologie, 12,35 Gram., 12,40 Lunchconcert, 12,55 Zonne wijzer, 13 Nieuws, kath. nieuws en mede delingen. 13,20 Maastrichts stedelijk or kest en solist fin de pauze: Uit het boek der boeken), 14,30 De man die St. Nico laas zag, hoorspel, 15,30 Vocaal kwar tet, 15,30 Katholiek overleg, 16,15 Re portage, 16,30 Vespers, 17 Protestantse kerkdienst. 18.30 Gemengd koor. 18.50 Gram., 19 Kamerkoor, 19,15 Kent gij uw bijbel? 19,30 Nieuws. 19,45 Actualiteiten, 19,52 Boekbespreking, 20,05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Geva rieerd programma, 22.45 Avondgebed en. liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.15-241 Gram. BRUSSEL 322 m.: 12 orkest en soliste, 12,30 Weerberichten, 12,33 Orkestconcert fvervolg), 13 Nieuws, 13.15 Gram.. 13,30 Voor de soldaten, 14 en 15,30 Gram., 16 Reportage, 16.45 Gram.. 17 Declamator- solisten, gemengd koor en orkest, 18.40 Godsdienstig halfuurtje, 19 Nieuws, 19.30 Gram., 20 Christ'l, zangspel, 23 Nieuws, 23,05-24 Gram. BRUSSEL 484 m: 12.08 Orkestmuziek, 13.10 Verzoekprogramma. (gram.) 14,30 Gram., 15 Groot symphonie orkest, 15,45 en 16.45 Gram., 19 Godsdienstig halfuurtje 20 Groot symphonie-orkest, 20,50 Gram., 21 Omroeporkest en soliste, 22,10, 23 en 23.30-23.55 Gram. MAANDAG 5 DECEMBER HILVERSUM I 301.5 m: 7-24 AVRO. 7 Nieuws. 7,15 Gram., 7,30 Sluiting, 8,30 Nieuws. 8,40 Radio ochtendblad. 9 Weer berichten, 9.03 Gram., 9,30 Voor de vrouw, 9,35 Gram., 10 Morgenwijding, 10.15 Populair concert. 10,50 Gram., 11 Op de uitkijk, causerie, 11,15 Carillon en orgel, 12 Semi-klassieke muziek, 12,30 Mededelingen, 12,33 In 't spionnetje, 12,38 Pianospel, 13 Nieuws, 13,15 Promenade orkest, 13,50 Causerie, 24 Alt en piano, 14,25 Wat gaat er om in de wereld! Cau serie, 14,45 Strijkkwartet, 15,15 Geva rieerd programma, 15,45 Voor de jeugd, 16,30 Sluiting, 17,30 Voor de padvinders, 17,45 Regeringsuitzending, 18 Nieuws, 18,15 Orgelspel, 18,30 Voor de Neder landse strijdkrachten, 19 Voor de kin deren, 19,05 Radio filmkrant, 19,30 Muzi kale causerie, 19,45 Regeringsuitzending. 20 Nieuws, 20,05 Uitslag luisterwedstrijd, 20,15 Gram., 21 Sint Nicolaasprogramma, 22,15 Gevarieerde muziek, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. HILVERSUM II 415 m: 7-24 NCRV. 7 Nieuws, 7,10 Sportuitslagen, 7,15 Een woord voor de dag, 7,30 Sluiting, 8,30 Nieuws, 8,40 Gram., 9 Weerberichten, 9,03 Gram., 9,15 Voor de zieken, 9,30 Wa terstanden, 9,35 Familiecompetitie, 10,10 Gram., 10,30 Morgendienst, 11 Gram., 11.20 Voordracht, 11.40 Sopraan en piano, 12,10 Strijkorkest, 12,30 Mededelingen, 12,33 Metropole-orkest en solist, 13 Nws. 13,15 Lichte muziek ,13,45 Gram., 14.-- Voordracht,- 14,35 Gram., 14,45 Voor de kinderen, 15 causerie over kamerplanten, 15,30 Gram., 15,45 Bijbellezing, 16,30 Slui ting, 17,30 Voor de jeugd, 18 Pianoduo, 18,20 Sportnieuws, 18,30 Voor de kinde ren, 13,45 Boekbespreking, 19 Nieuws, 19,15 Engelse les, 19,30 Uitslag luister wedstrijd, 19,40 Radiokrant, 20 Nieuws. 20,05 Gram., 20,15 St. Nicolaasprogramma 21 Meneer Goedhart beleeft een onge luksdag. hoorspel, 21,45 Gram., 22,15 St. Nicolaas-sketch, 22,30 Gram., 22,45 Avondoverdenking, 23 Nieuws, 23,15-24 Volksliederen. BRUSSEL 322 m: 12 Gram., 12,15 Trio, 12,30 Weerberichten, 12,33 Voor de land bouw. 12,40 Trio. 13 Nieuws. 13,15 Gram. 14-15 Voor de vrouw, 17 Gram., 17 05 Nieuws, 17,15 Orkestmuziek, 18 Gram 18,25 Boekbespreking. 18.30 Voor de sol daten. 19 Nieuws, 19,30 Gram, 19,50 Ra dio-feuilleton, 20 Kamerorkest, 21 Ac tualiteiten, 21,15 Gram., 22 Nieuws, 22,15 Verzoekprogramma (gram.), 22.55-23 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,05 Lichte muziek. 13.15 en 14-15 Gram., 17,10 Idem, 18.30 Damerkoor, 19. 19.40 en 20.45 Gram.. 21.15 Omroenorkest en solisten, 21.50 cn 22.15 -22.55 Gram,

de Stem | 1949 | | pagina 5