Stad en Land Een loswal aan de Vissershaven Nieuwe meubilering raadszaal Hers Feestveilingen op Zuid Beveland De nieuwe gemeentesecretaris beëdigd „...Ik zit in de gemeenteraad..." Denk DAGbLAD DL B fEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Raad van Vlissingen Het sport- en recreatie-centrum Hoge belangstelling TERNEUZEN Trappisten te Zundert jubileren Raad van Goes Troost voor autobus reizigers Raad van Zierikzee Bilderdijk ondersteunde saneringsplan V.y.V. te Hulst in nieuwe banen Geen nieuwe bedrijfs belasting door P.Z.E.M. Rond de oevers van de Schelde WAAR NIET V00RHAHPEH WÈHSTHEH <!I'S!l(i!!l!ll«;ii;:a):sui.iiiitu-i;i,n:!.;:i AGENDA maar il Het H» Sint Nil DE SLEUTEL VAN DE OSSENWEIDE Onlangs stond in ons blad dat Uzendijue als enige plaats in Ne- deriana nogJ net loiicKloristiscn gebruik van de sleutel van ds Os senweide kent. Wij vernemen thans uit Aardenburg dat ook daar dit gebruik nog in stand wordt gehouden Daar heeft men namelijk ook een 1 meter grote smeedijzeren sleutel, die steeds met enige plechtigheid aan de 30 jaar wordend vrijgezel, die aog niets op het oog heeft, wordt overhandigd. Hij blijft dan bij de ze berusten tot een volgende can- didaat jongeman de poort van de ossenweide binnentreedt. Er zij no- bij vermeld, dat de Aarden- burgse ossenw::de-sleutel werd gemaakt op initiatie! van de be kende Aardenburgse vrijgezellen- club. GOEDE VANGST DER DOUANE Aan de grenspost Rijksweg te Eede meldde zich een Belgisch boertje dat met een kar met bie- tengroen over de grens wilde. Zo als meer gebruikelijk stelden de controlerende grenskommiezen 'n onderzoek ln en staken verschei dene malen met een controle- priem door het veevoeder. Bij een der controleproeven vond een der ambtenaren de priem er toch een beetje vettig uitzien. Het boertje stelde hem gerust en verklaarde dat het bietensap was. De ambte naar nam deze verklaring even wel zo maar niet aan en men ging over tot een nader onderzoek van de vracht bietenkoppen. Het bleek dat dit niet tevergeefs was ge weest want niet minder dan 250 k.g. boter kwamen onder het groen te voorschijn. OM DE VRIJE HUUR- VORMING De heer Jeronlmus te Middel burg heeft in een uitvoerig adres aan onze minister zijn afkeuring geuit over de uitgestelde huur verhoging. Op verschillende gron den vecht hij dit aan en besluit met het volgende verzoek: De bepalingen, die de vrije huur- vorming beletten onmiddellijk in te trekken; sutosidair verhoging van huren toe te staan overeen komstig de gestegen kosten van levensonderhoud, eventueel met verhoging van de grondbelasting en straatbelasting met een opcen- tengetal overeenkomstig de geste gen kosten van levensonderhoud; een of ander uiterlijk met in gang van 1 Januari 1950 overeen komstig de toezegging van de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting dat de huren ln 1949 zouden worden verhoogd. WEDEROM STAGNATIE Het stoomschip „Dordrecht" dat vaart op de lijn Vllsslngen Breskens heeft Vrijdagmiddag wegens het slechte weer de dienst moeten staken. Tiroler-avond. De Nederlandse Reisvereniging Afd. Walcheren organi seerde in het Schuttershof een Tiro- leravond met medewerking van de dansgroepen „Alpina" uit Innsbruck en „Ede.weisz" met de zanger Eranzl Bauer uit Weenen. Als Inleiding werden kleurendia's van Tirol vertoond met gesproken toe lichting, later gevolgd door een kleu renfilm. Elk Tirols dorp heeft zijn orkest en minstens één dansgroep. In deze prachtige omgeving hebben de volks dansen zich sterk ontwikkeld. De le den van beide dansgioepen nebben bewezen, dat deze volkskunst op hoog peil staat. We hebben genoten van de onster felijke Weense muziek van de „Macku- Schrammeln" en de zanger Franzl B. ter. liet bekende lied „Ik hou van Holland," door de uitstekende zanger in het Nederlands gezongen, viel bij zonder ln de smaak. De nummers werden met verdiend applaus beloond. Dansgroepen en Schrammeln zongen tot slot het Tiro- lerlied „Das schone Innsbruck am granen ton." De damesleden werden na afloop verrast met een doos echte Zeeuwse boterbabbelaars en de heren ontvin gen een doos sigaren, HET NIEUWE POLDERHUIS ONDER DE KAP De werkzaamheden aan het nieuwe huis van de Polder Walcheren aan do Burgh zijn thans zover gevorderd, dat begonnen is met het plaatsen van de binten van de kap. Na het plaatsen van de eerste stelling werd de drie kleur gehesen. NIEUW BESTUUR PLAATSELIJKE KEUZE Namens de Raad van Bestuur van de Bond van Plaatselijke Keuze ls voor Zeeland het Bestuur voor Zee land samengesteld met dhr. J. Cartel uit vilssmgen als voorzitter en de he ren J. M. Feij en M. A. L. Hubregtsen uit Middelburg, resp. als secretaris en penningmeester. GEMEENTE VLISSINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlls slngen; brengen ter openbare kennis; dat voor personen beneden de 2 jaar ge legenheid bestaat tot kosteloos Inenten tegen pokken en voor personen boven de leeftijd van 2 jaar tot kosteloze her-in enting tegen pokken op Dinsdag 6 Decem ber om half vier *s middags in het ge bouw Havendorp 609 en op Woensdag 7 December om half vier 's middags ln het gebouw van het Medisch Centrum Julianalaan 4. Vlissingen, 1 December 1949. 763-o spraak en beloonde hem met een welgevulde enveloppe FEEST DIJ IJSVERMAAK Gisterenavond was het feest oij .Ijsvermaak' dat zijn 70-jarlg be staan op prettige wijze met een >-e- ceptle in ,,de Prins" vierde, die druk bezocht was. Tegelijkertijd werd het gouden lid maatschap gevierd van een der steun pilaren van „Ijsvermaak," de heer H Bliek, die hartelijk werd gecompli menteerd door de voorzitter, de heer v Riesen, waarna hij in de bloemetjes werd gezet. „Euphonia' eerde zowel het Jubile rende „Ijsvermaak" als het gouden lid met een wellmdende serenade. DE BEGROTING SLUIT B. en W. hebben gisteren aan de raad de gemeentebegroting 1950 aan geboden. Ze sluit op een eindbedrag van f 1.966,000 met een post voor onvoorzien van i 11.000. De grote mee vallers zijn dat de uitkering van het Rijk in de ondernemersbelasting op 3 ton kon worden geraamd tegen 1 190.000 in 1949 en dat voor de post distributiedier.st f 70.000 minder kon worden uitgetrokken. Bij „uitgaven" blijkt, dat voor de bouw van een nieuwe lagere school f 135.000 op de begroting is geplaatst en voor een nieuwe riolering f 215.000 Het tekort op het gasbedrijf is ge schat op f 11.500 tegen f 14.000 in 1949 en dat van het gasthuis op f 30.000 tegen f 40.000 in 1949. Het grootste deel der binnenstad krijgt 'n definitieve electrische verlichting; daarvoor is f 6250 uitgetrokken. 'a-Heerenhoek SINT NICOLAAS VOOR DE GROTE JEUGD. Op zeer geheimzinnige wije ver scheen de goede Sint op het toneel. Het waren niet allen zoete jongens, 55 in getal, die r.aar het wijze en ver manende woord van de Sint met zijn zwarte knechts kwamen luisteren. Het viel niet mee voor de H. Man tussen de knapen van 17 tot ongeveer 40 jaar. maar toch is Hij er in geslaagd Zijn grote kinderen voldaan huiswaarts te sturen. Voorlichtingsavond. De aankomen de dienstplichtige jonge mannen, die binnenkort naar de kazerne gaan, kwamen in het jeugdgebouw bijeen. De voorlichting, op deze avond gegeven VEERTIG-JARIG JUBILE Op opgewekt, wijze heeft de heer J. Kuyper zijn 40-jarig jubilé als con cierge der „Bied: Watering" gevierd De heer P J. Dekker, de dijkgraaf eerde hem met een waarderende toe door een kapitein, een geestelijke raadsman, en dokter, wijst overvloedig op de grote gevaren, die deze jonge mar.nen op allerlei gebied bedreigen. Met goede wil en open ogen zal het de mannen met deze voorlichting veel gemakkelijker vallen het goede pad te bewandelen. Niet genoeg kunnen der gelijke avonden voor onze jongens worden aanbevolen. Collecte. De onlangs gehouden col lecte voor de St. Vincentiusvereniglng bracht 407.op. s-Gravenpolder Weer thuis. Na een verblijf van drie Jaar in Indië keerden de soldaten L. Verbeek, J. van Overbeke en J. Minnaard behouden terug. De thuis komst van L. Verbeek had een tra gisch karakter, daar zijn broer en vader pas kort geleden waren over leden. LDadendamme BIJEENKOMST VAN DE K.A.J. In het parochiehuis werd een spe ciale bijeenkomst van de KAJ gehou den waarop het woord gevoerd werd door de aistricts-aalmoezenier, pas toor van der Ven. Vooraf werden de bezoekers vergast op een aardig stukje zang. Sterk werd de indruk gewekt, dat ln de toekomst nog een Kwadendams man nenkoor mogelijk is! De aalmoezenier, kapelaan Hooger- vorst, memoreerde ln zijn inleiding dat dit de eerste maal was dat onze KAJ naar buiten optreedt. Er zit groei in; mogen we steeds groter in aantal worden! Pastoor v. d. Ven trok daarna een parallel tussen de bevolking der ste den en die der dorpen, in de laatste vond hij veel meer sloomheid en ge makzucht. Die geest moet er bij de katholieken uit en vooral bij de jeugd. De KAJ kan hier een handje hel pen en de jonge mensen omvormen tot karakters. Prachtig werkte spr. dit uit, wijzend op wat er op cultureel, sociaal en godsdienstig gebied nog te doen valt. Opk moet er stijlvol worden gefeest en niet „gehossebost" of onmatig ge borreld. We moeten hebben: waarachtige geestigheid, echte humor en echte blijheid. Gerust kan men een enkele keer met jongens en meisjes onder elkaar feesten, maar dan is het toch geen noodzaak dat er gedanst wordt. Spr. sloot met het zeggen van een gedicht van de grote Guido Gezele, die 50 jaar geleden overleed, waarin MAAR AANLEIDING van het rap port directeur Gemeentewerken over het slecht functiortoeren van de riolering in Tuindorp en Tuinstad drongen enkele raadsleden aan op ver goeding der schade, welke sommige mensen, die rioolnat lm huls kregen, leden, maar B. W. voelden daar niet veel voor. Pastoor C. Ouwendljk en de heer G. Lammers werden benoemd in de com missie Vlissings Studiefonds. Tot leraar aan de Handelsavond school koos men de heer S. Karman te Middelburg. De heer Bakker benoemde men defi nitief tot leraar Nijverheldsdagschöol, en tot tijdelijk leraar aan dezelfde school de heren Louwen, Janse, Boe- kema, Louise, Leeflang en Stolk en tot tijdelijke leraren aan de Nijverheids- avondschool de heren Brlzee, Kamer mans, Verdonk, de Muock, de Waal van Tilburg en van Brugge. Bij het voorstel om de exploitatie van het Kindertehuis te Yerseke over te dragen vroeg de heer de Wit, of het Weeshuls daar gebruikt voor zou worden. Weth. van Oorschot zou leder geval op zich willen bekijken; voor grote kinderen ziet spr. daarin geen be zwaar. Op een vraag van de heer v. Poelje antwoordde de wethouder, dat hij vol komen vertrouwen stelt in mej. Dop, die nu voor eigen rekening gaat exploi teren, onder toezicht van een deskun dige commissie. Tegen het voorstel B. W. een cre- dlet te verlenen van 280.000 voor verbetering van de loswal der Vissers haven, had vooral de heer Carver ern stige bedenkingen. Mensen uit de praktijk, zei spr., noemen het plan on zinnig en zeker onpractisch voor het laden van de vrachtauto's. Spr. was verder van mening, dat men ook de kademuur van de Voorhaven had moe ten aanpakken, dan had men een on derlinge verankering kunnen aanbren gen. Spr. ried aanhouding aan om nog eens met deskundigen te praten. Weth. van Popering was het niet met spr, eens. Er is met ingewijden ge sproken, waarbij zich tegenstellingen voordeden. De directeur der Vismijn was vóór een hoge loswal en de vissers voor een lage. Dit laatste leek B. W. het meest practlsch, omdat net bezwaar van de directeur te ondervan gen ls met een losse laadbrug. Voor wat de breedte betreft heeft men de wens van de directeur Ingewilligd. Uit stel achtte spr. niet gewenst. Terloops merkte spr. nog op. dat een nieuwe loswal aan de Voorhaven drie ton vergt; daar ls nog geen geld voor. Weth. van Oorschot verdedigde het voorstel met nog meer klem; een hoger loswal is funest voor de vissers, vooral bij laag water. Men moet zich niet blind staren op de twee maanden, dat er haringaanvoer is, waarbij dan de exporteurs met hun vrachtwagens bij betrokken zijn. Spr. heelt veel waar dering voor de directeur der Vismijn, maar op dit punt ls hij met hem on eens. Op een vraag van de heer v. Poelje antwoordde de wethouder, dat ten aan zien der moeilijkheden, in het vorige jaar ondervonden, binnenkort een con ferentie met de directie der N. V. Haven van Vllsslngen zal plaats heb ben en dat het zich wel laat aanzien, dat de oplossing gevonden zal worden. De heer Corver zei niet overtuigd te zijn; ook waterbouw-deskundigen ver werpen het plan. Het laag water-be zwaar achtte spr. niet ernstig, omdat de vissers meest binnenlopen bij half tij. Spr. bleef r bij, dat aanhouding nuttig was. De heer Marijs vroeg of deze hoge uitgaaf verantwoord was. De voorzitter wees er op, dat men bij aanhouding van het voorstel gevaar loopt, dat men volgend Jaar het thans beschikbare volume verspeelt. Weth van Popering repliceerde; de vraag van de heer Marijs beantwoord de hij bevestigend, temeer omdat men nog een aanspraak op „de Schelde" heeft in deze. Na nog wat heen en weer gepraat werd het voorstel tenslotte aanvaard; slechts drie leden waren voor aanhou ding. Ditzelfde geschiedde na brede discus sies ook met het voorstel om het Sports centrum aan te leggen op het voorma lig vliegveld en met dat van B. W. een oredlet te verlenen ten behoeve der uitvoering van verschillende wer ken ln het recreatie-centrum achter de Nolledijk. Ook de andere voorstellen vonden genade in de ogen van de raadsleden. IAE SINTERKLAASVEILING, welke eergister te Krabbendijke voor het elite-fruit is gehouden, werd ook be zocht door de Commissaris der Konin gin, die verrukt was over het gebodene en de kwekers daarmee complimen teerde, terwijl hij de kopers goede za ken toewenste. De Commissaris reikte aan de drie beste inzenders medailles uit van het Centraal Bureau der Veilingen, n.l. aan de heren Vogelaar, Krabbendij ke: G. v. Nieuwenhuyze en M. Ver sprille uit dezelfde plaats. De voorzitter der afzetconunissie reikte de overige prijzen uit. Tenslotte werd afscheid genomen van de directeur, de heer A. Schepper; een speciaal dankwoord kregen de keur meesters de Punder en Robijn. KERSTVEILINGEN. ^AAR men ons meedeelt, zullen er aan de veilingen te Goes en te Kapelle speciale Kerstvellingem worden gehouden op resp. 13 en 14 December a.s. Zoveel mogelijk verpakt fruit zal de handel hier worden aangeboden. Het Centraal Bureau stelde medail les beschikbaar voor kwaliteit, kwan tum en verpakking. de priester-dicnter met profetische blik onze tijd ziet „God aleen kan vrede brengen; „Wordt Christen en zijt mannen!" Kapelaan Hoogervorst dankte na t applaus de spreke: en hoopte dezelf de ervaringen van het jeugdwerk op te doen als pastoor van der Ven. Hij sprak de hoop uit op nog grotere uitbloei van de KAJ in deze parochie. Dat liep goed af. Dhr. D. Jas- perse keerde terug van de Laatste Toondag, in gezelschap van zijn broer en zus. in zijn luxe wagen. Even buiten 's Gravenpolder werd zijn wagen aan-, gereden door de vrachtauto van de firma Reinhout uit Goes. De perso nenwagen schoof dwars de weg over en stortte van de plm 4 meter hoge dijk in de rietmassa van de Weel. Hoewel de wagen op zijn kop stond, konden de inzittenden zichzelf uit de wagen helpen Met 'n paar schram men en de schrik kwamen ze vrij. De wagen, die een stalen carosserie had, was slechts weinig beschadigd. ZWAKZINNIGE MET EEN TREKZAAG OP STAP. Surveillerende agenten van politie troffen in de vroege morgen in de Nieuwstraat een man aan, die daar heen en weer liep met een trekzaag onder de arm. Gevraagd naar het doel van zijn nachtelijke wandeling, bleek uit het antwoord, dat de man een zwakzinnige moest zijn. Dus werd dere meegenomen naar het bureau, waar aldra bleek, dat men te doen had met een ontsnapte uit het zwakzinr.i- gengesticht te Selzaete. In de loop van de dag is de man weer naar België teruggebracht. DE SINT IN HET ORANJE KWARTIER. De kinderen van het Oranjekwar tier vierden hes St. Nicolaasfeest in de Landbouwhuishoudschool. Sint en zijn beide knechts waren aanwezig. En kele kinderen moesten worden berispt, maar toen ze beterschap beloofden, mochten ze toch verder aan het feest deelnemen. Een flinke tractatie, een drietal films, enz. maakten de avor.d tot een onvergetelijke voor de vele kleine buurtgenoten. Benoemd. Naar wij vernemen ls de heer L. F. Dubois voorheen adj .-se cretaris van de Int. Spoorwegmaat schappij „Mechelen-Terneuzen" met ingar.g van 1 December benoemd tot inspecteur der N.S. te Terneuzen. Film. In het Luxortheater draai de een filmprogramma, dat door het Comité „Ouden van Dagen" werd aan geboden aan alle oudjes boven 65 jaar. Het gebodene viel zeer in de smaak. De film, waarin de vermaarde komie ken Stan Laurel en Oliver Harden de hoofdrollen ve; vulden, bracht onbe daarlijke lachbuien. Al met al een mooie geste, die door de oudjes zeer werd geapprecieerd. Sas van Gent DE SINT KOMT OP BEZOEK Het Sint Nicolaascomité alhier ont ving eer, telegram, waarin vermeld staat, dat de Goede Sint om ca 3 uur, vergezeld van vijf zwarte Pieten, per boot in onze gemeente zal arrive ren. Het ligt ln de bedoeling een rond gang door de gemeente te maken, waarvan de route is: Oostkade NCB, Prinsenkade, Dam, Westkade, Zuid- Tramstraat, Schulpenpad, Postkantoor Stationsstraat, Poelstraat, Westdam, Paardevest, Kerkhoflaan, Vredestraat, Paul Krügerdreef, Kloosterlaan, Brand spultstraat, Kleinemarkt, Noordstraat, Zuidstraat, Gentsestraat, Westkade, Ooststraat om dan weer op de Grote Markt te komen vanwaar Sint van plan is te vertrekken naar elders. Na tuurlijk was de plaatselijk Harmonie direct bereid om de Sint op zijn rond rit door de gemeente te vergezellen. Sint Nicolaas hoopte op zijn rond rit ln alle straten het Rood Wit Blauw van de huizen te zien wapperen. Zondag komt de Sint nog eens terug en wel in het Verenigingsgebouw aan de Noordstraat waar hij de gast zal zijn bij de kinderen van de Bewaar school en 1ste, 2e en 3e klas. Om 6 uur 's avonds volgt een gezel lige avond voor de hogere klassen. Clinge Overgeplaatst. De douane-amb tenaar J. Peters, controleur der Di recte Belastingen te Kapellebrug, wordt met ingang van 16 December a.s. overgeplaatst naar Sas van Gent. Hoog bezoek, Het plaatselijk feestcomité heeft reeds enige tijd on derhandelingen aangeknoopt met de Goede Sint. Dezer dagen werd bericht ontvangen, dat St. Nicolaas a.s. Zondag een bezoek ml brengen aan ons dorp. De fanfare Weldoen door Vermaak zal de Sint om half drie afhalen in het Zeegat. Onder het spelen van een mars zal de Sint door het dorp worden rondgeleid. Tenslotte zal St. Nicolaas zich naar het gemeentehuls begeven, alwaar hij aan de kinderen zakjes snoepjes zal uitreiken. Het belooft een echt kinderfeest te worden, dank zij de onvermoeide ijver van het plaatse lijk feestcomité. Tevens gouden feest van Vader Abt Dom. Alf. v. Kalken JN JANUARI 1950 zal het 50 jaar geleden zijn, dat de eerste steen werd gelegd voor het Trappistenkloos ter ln „De Kievit" te Zundert. Op 24 Mei d.a.v. werd het klooster ingewijd. De buurtschap „De Moeren" heeft be sloten om dit gouden jubileum te vie ren, samen met het gouden klooster- feest van Vader Abt, Dom. Alf. van Kalken, die op 19 Maart 1900 in Til burg is ingetreden. In de vierirg zal vooral tot uiting komen de dank van de buurtbewoners voor de dienstbaar heid en het medeleven, dat men steeds van de paters én broeders heeft mo- gn ondervinden. Zuiddorpe DE „KLAZEN" ZIJN ER WEER. Ktaaspiering in oude stijl. Nog altijd bestaat hier de traditio nele Klaaspiering. die omstreeks het Sint Nicolaasfeest gegeven wordt in de aparte, enigszins geheimzinnige sfeer, aan dit feest voor jor.g en oud ver bonden. Wat deze piering vroegere jaren zo merkwaardig maakte, waren de prij zen. De eerste prijs bestond namelijk uit twee mansgrote Klazen van specu laas. voorsteller.de een man en een vrouw. Een groot aantal kleinere prij zen waren van krentebrood, maar ook gebakken ln de vorm van een man en een vrouw. Of men nu met deze afbeelding de pierende ongetrouwde manr.en door Sint Nicolaas als spot een vrouw ten geschenke wilde geven of hen alleen maar wilde toewensen dat Sint Nico laas hun een vrouw zou bezorgen, is niet meer uit te maken. Zeker is: de Klazen gingen er bij paren I Een tweede bijzonderheid van deze Klaaspiering was de tentoonstelling van de „Klazen" bij de bakker, voor wiens raam de Zaterdagmorgen, voor afgaande aan de piering. de reusach tige speculaasman en vtouw al vroeg verschenen en veel begerige kijkers trokken met de zich in het dorp snel verbreidende mededeling: „De Klazen zijn er al!" Heeft de Klaaspiering zich door de twee wereldoorlogen heen gehand haafd, de prijzen niet. Onder de twee de oorlog bestonden zij zelfs uit onpoë tisch geld, noodgedwongen. Na de bevrijding werden het „taar ten met inlevering". Dit jaar, nu de distributie van de baan is, verschijnen de befaamde „Klazen" weer op het to neel, zij het dan iets kleiner van ge stalte. 70ALS we gister reeds met enkele regels meldden, heeft Donderdag avond de beëdiging plaats gehad van de heer B. Burger als gemeente-secre taris van Goes. De burgemeester wees de nieuwe functionaris er op, dat hem geen ge makkelijke taak wacht, gezien de snelle groei der gemeente en het feit, dat hij een zo'n eminent ambtenaar als de heer Ballegoyen was, moet ver vangen. Spr. hoopte echter, dat de heer Burger tegen zijn taak opgewas sen zal zijn en zegde hem alle mede werking toe; ditzelfde deed de heer Zuidema voor de raad en de heer Lod der voor het secretarie-personeel. De heer Burger was dankbaar voor het ln hem gestelde vertrouwen en drukte zonder aarzelen de hem toege stoken hand; hij beloofde zijn beste krachten te zullen geven om aan de verwachtingen te voldoen. DE AGENDA. P)E hieropvolgende agenda was niet bijster belangrijk. Een kort debat ontstond nog over de aan te brengen schuilplaats aan de Koepoort voor autobus-reizigers, niet omdat men daartegen bezwaren had, maar wijl de benodigde 2000.van de post bestratingen was afgehaald. lie heer de Roo vond dat de toe stand der straten in Goes zodanig was dat men het toegestane geld voor dat doel gebruiken moest en dat men de 2000 best uit een andere post kon vir.den. Wethouders Buys en Roose bestreden dit, terwijl de heer Visscher de heer de Roo bijviel. Tenslotte beloofden B. W. aan de suggestie van de heer de Roo gevolg te geven, indien dit mogelijk was. Tegen het voorstel om de electrische verlichting ln de Hervormde school te betalen, opponeerde de heer Haverhoek omdat die installatie reeds drie jaar geleden aangelegd was; voor een fait accompli voelde spr. niets. De voorzitter gaf een bevredigende toelichting. Destijds was de medewerking gewei gerd, terwijl die later voor eenzelfde doel wel was gegeven aan een der openbare scholen. Z.i. had het bijzon dere schoolbestuur daarom recht op vergoeding. Op de heer Haverhoek na, keurde de raad toen het voorstel goed. INTERESSANTE RONDVRAAG r)E RONDVRAAG werd nog interes sant toen de heer Haverhoek ont hulde, dat het moeite gaat kosten om de nieuwe woningblokken „gevuld" te krijgen. Daarom bepleitte hij verlaging van de leeftijdsgrens, die nu op 54 jaar voor een echtpaar samen staat, Weth. Buys zei, dat het moeilijk vul len der nieuwe woningen te wijten is aan de huisvestingscommissie, die niet genoeg reservisten op de lijsten had. Zowel wethouder van Melle als wet houder Roose merkten op dat men niet pURGEMEESTER Jhr Mr. Schuur- beque Boeye opende de voltallig bijeenziinde raad, waarna hij Mej. v. d. Berg lerares Economie en Staatsinrichting aan de RHBS te Zierikzee verwelkomde, die met 'n groepje HBS-leerlingen deze avond zitting als praktische les In haar leerschema had opgenomen. De voorzitter legde in 't kort de bevoegdheid en inrichting van B. en W. en de Raad uit en stelde de leden persoonlijk voor. Daarna ging de raad over tot het ter kennisgeving aanne men van binnengekomen stukken, zo als benoeming tot lid van Curatorium van het Gymnasium van Mr. Overbos en aanvaarding van 2 wnd secretaris sen, voor de le en 2e afdeling. DE „VERHOGING REINIGINGS RECHTEN". le groep in verhouding een evengro- te verhoging zal moeten betalen. Tenslotte wordt 't voorstel tot split sing aanvaard. Aangenomen werd "t voorstel om *t voorlopig geraamte om de bezittin gen van het Sportpark aan de ge meente te doen toekomen, zodat eindelijk een einde zal komen aan 't onzekere bestaan van 't Sportpark. DIERENBESCHERMING CONTRA BOND TEGEN SCHENDEN VAN GOD'S HEILIGE NAAM. VEERSCHILLENDE raadsleden raak- ten in discussie over de verho ging van de reinigingsrechten. Weth. Du Croo (VVD) verdedigde het voor stel van B. en W. om de huur te be palen aan de hand van de kadastrale constante opgaven. De heer v. d. Doel (AR) stelde daarentegen voor split sing in 2 groepen nl. een tot f 50 en een vanaf f 50 en hoger, waarbij de TAE HEER LINDERS (P. V. d. A.) wees op 't nut der Vereniging tot bescherming van dieren en vraagt om een subsidie van tenminste f50. Hier op verzocht de heer v. d. Doel na mens de fractie van de A.R. 't woord en wees in hartstochtelijke bewoor dingen bij toewijzing van de subsi die van f 50 dat deze vereniging met haar vele contribuanten gelijkgesteld zou worden met de bond tegen het schenden van God's heilige Naam. Dit mag nooit en te nimmer en gezien de financiële toestand verzoekt hij de gemeente het voorstel van de heer Linders af te wijzen. Hiertoe werd uiteindelijk besloten. In afwachting van de thee werd door de burgemeester beker.d ge maakt, dat in overleg met de gemeen te de Fa. Doeleman de gemeente ter gelegenheid van het 11e eeuwfeest heeft aangeboden de raadszaal op nieuw te meubileren. Dit aanbod werd met applaus begroet. Er bleek overigens een schrijven te zijn inge komen van de Leidse Vereniging dat er geen sprake is geweest van 't 11e eeuwfeest, maar dat Zierikzee in 1950 2800 jaar zou bestaan, hetgeen grote hilariteit veroorzaakte. BEGROTING 1950. Liet onderdeel Volkshuisvesting kreeg van de heer Hoek (P.v.d.A.) een afkeurende uitspraak, zodat de woor den „krotten" „schandalig" menig maal in z'n bewoordingen voorkomen. Spreker wenste een saneringsplan voor de toekomst, W. Bilderdijk werd er bijgesleept om dit plan te onderstrepen, doordat spreker een van diens gedichten citeerde. Schandda- lig vondt hij de bouw van de Gem woningwetwoningen, waar met een plankje en wat cement kromme mu ren worden rechtgetrokken. Toezicht vond hij hier noodzakelijk. Wethou der Gerritsen (P.v.dA.) onderstreept deze wensen, waarbij weth. den Boer zeide te streven naar verbetering der woningen inplaats van onbewoonbaar verklaring. Volgens dhr. van Duyn ls ook de nieuwbouw voor verbetering vatbaar. Na enkele wijzigingen in an dere delen werd de begroting 1950 aangenomen. Hierna behandelde wethouder Ger ritsen enkele dringende kwesties, die hij staande de vergadering heeft ont vangen o.m. de benoeming van twee opzichters van de Centrale Dienst. Van de 30 reflectanten zijn er slechts 2 overgebleven voor de drie vacatu res. Benoemd werden dhr. J. Blaas uit Tholen en dhr. L. de Jonge uit R'dam. moet denken dat het woningtekort op geheven is. Er zijn nog steeds meer liefhebbers dan men verwerken kan. Zolang men nog niet eens paren boven de gestelde leeftijdsgrens kan helpen, is er geen haast bij om die grens te verlagen. Uit een en ander kan gelukkig wel geconcludeerd worden dat de ergste woningnood tot het verleden behoort. Zij nog gemeld, dat met de grootst mogelijke meerderheid de heer E. van Riesen tot voorzitter van het Gasthuis werd benoemd. Laten we hopen dat het nieuwe be stuur een voor de gemeente-financiën minder ruineus beheer zal voeren dan tot nu toe het geval was. E. Th. Lockefeer ere-voorzitter JJOEWEL voor de bijeenkomst van dé VVV niet die belangstelling be stond, die men verwacht had, heeft men toch nog getracht om spijkers met koppen te slaan, teneinde voor de toekomst daadwerkelijk iets te be reiken is. Dat dit nodig is, bleek wel uit de opmerkingen, die door de le den gemaakt werden, maar het zal juist het vertrouwen moeten zijn, dat de organisatie zal kunnen uitbouwen tot een, die werkelijk iets voor Hulst zal kunnen presteren. De heer E. Lockefeer gaf een korte uiteenzetting van het doel der ver gadering, waarna 9 bestuursleden ge kozen werden. Later zullen er nog 6 bijgekozen worden. Het dagelijks bestuur is thans als volgt samenge steld: J. Loof voorzitter, J. van Den deren secretaris, van Heucelom pen ningmeester, L. de Jong vice voorzit ter en R. Wilking tweede secretaris De heer E. Lockefeer had zich niet meer voor voorzitter verkiesbaar ge steld, omdat hij zijn plaats aan jon geren wilde afstaan. Bij acclamatie werd hij tot ere-voorzitter benoemd. Voor de kascommissie werden aange wezen notaris Th. Verbist en de he- rqa J. van Mierlo en Malcontent. De vereniging telt momenteel hon derd leden. Critiek werd. uitgeoefend op het feit, dat het zolang geduurd had, dat een vergadering was uitge schreven en dat de nieuwe statuten zonder de nieuwe leden daarin te kennen voor Koninklijke goedkeuring aan het Departement waren toegezon den. Dit kan dan reglementair mis schien wel geoorloofd geweest zijn maar van veel tact getuigt dit toch niet. Het is te hopen, dat het nieu we bestuur in dit opzicht voor de toekomst anders handelen zal. De VW heeft een batig saldo van ruim 1000 gulden, maar deze midde len zullen voor de toekomst ontoe reikend zijn. Het werkprogramma en de begro ting zullen binnenkort behandeld worden. Een belangrijke beslissing was om geen subsidie meer aan andere orga nisaties te geven, daar men zelf gro tendeels van subsidies moet bestaan. De heer Jansen vroeg de aandacht voor een oud torentje bij de zusters dat in verval geraakt is en eigenlijk in het stadsbeeld thuis hoort. Deze zaak zal aan de Raad voorgelegd wor den. MAAR aanleiding van een lngezon- den stuk over een nieuwe aan slag welke door de PZEM zou zijn vastgesteld en die de vorm van een bedrijfsbelasting zou aannemen, ver namen wij, van de chef der tarieven- afdeling, dat dit onjuist is. De tarie ven zijn ook nu nog niet hoger dan in 1939 omdat ze onder de prijsstop vallen. Wat de gewraakte gevallen betreft, dit gaat om aangeslotenen op destijds door de PZEM overgenomen plaatse lijke netten in Z. VI. die nog steeds profiteren van de voor hen gunstige omstandigheid, dat zij nog vallen on der de oude tarieven, gebaseerd op hun „stroomverleden". Destijds is de bepaling gemaakt, dat deze tarieven alleen herzien mochten worden wanneer tot uit breiding van de bestaande installatie wordt overgegaan. Waar dit dus ge beurt moeten de aangeslotenen de zelfde tarieven betalen die gelden voor de andere aangslotenen. Hoofdplaat Pen man uit duU 'den was onze Oom Jan. Als die eenmaal op zijn praatstoel rat dan hadden we allemaal lak aan de klok. Er was geen betere aanbeveling bij een uitnodiging voor een verjaardag of zo denkbaar, dan de simpele vermelding erbij„Oom Jan komt ook!" Die reus van goedheid had echter een kwetsbare piek en dat was: de gemeenteraad. Als wij jongere neefs of wat nog erger was: jonge:e nichten een beetje voortvarend onze opinies ten beste gave", over het slager, of fa len der plaatselijke bestuurderen, dan sprong hij soms ineens op om met stemverheffing te gebieden: „Zwijg, ik zit to Qc gemeenteraad." En met een kennis van zaken en een gekruid heid van taal, die zelfs een Minister niet zouden hebben misstaan, gaf hij dan alle recepten, die er to de gemeen telijke keuken waren gebruikt, voor het baksel, dat wij waagden te becri- tiseren. De sterren waren soms al aan het verbleken, als we huiswaarts elkaar toelachten: „Wat was Oom Jan weer kostelijk op stoot hè?" Vijn de dagen voorbij, dat de gemeen- teraad slechts bestond uit „De bes ten en bekwaamsten des volks"? (Thor- becke). Ik zou het niet graag beweren, al is het onweersprekelijk, dat het alge meen kiesrecht aan eenieder, die maar hard ger.oeg roept: „het roer moet om" en over genoeg geld beschikt voor een fascinerende reclame, de weg opent om binnen te drirgen achter het voor hangsel van de tempel der gemeente, politiek. Toch is dit slechts zeer zijdeling* de reden, waarom de belar.gstelliOg van de grote massa voor de gemeente politiek tanend is. De hoofdoorzaken zijn: gebrek aan plaatselijke burgerschapszin en de structuur van de hedendaagse gemeen tebesturing zelf. Om ons te bepalen tot dit laatste: De veelvuldige en om snel hande len vragende problemen to onze ge meentelijke huishouding hebben het bestuur der gemeente grotendeels ln de handen van B. en W. gelegd. Als de raad bij elkaar komt, ls de kogel vaak allang door de kerk. Haar taak is dan nog slechts controlerend, advi seren d afkeurend of beamend, op te tred w Frappante staaltjes hiervan liggi 1, voor het grijpen. Hier ligt m.i. voor de K.V.P. en yoor de regionale Katholieke Pers een be langrijke taak, speciaal voor Zeeland. De woordvoerder van de Kath. fractie moet bekwaam zijn om bij zijm be schouwingen over de begroting en over de gevoerde politiek, (waar dit pas geeft) zijn houding principieel en za kelijk te motiveren. En vooral ln onze Zeeuwse gemeenten waar de minder heid Katholiek is .klemt dit. Want daar zal men vaak gedwongen zijn inzake het wontogprobleem, zieken huiswezen, sportten einen, vreemdelin- genaantrekking, gehuwde vrouwelijke ambtenaren enz., enz. een houding aan te r.emen, die alleen bij een heldere en gedegen verantwoording aanvaard baar en respect opioepend is. JAoch hiervoor is scholing van Onze gemeenteraadsleden onor. tbee: lijk: Leeft dit besef voldoende bij onze Vroede Vaderen rond de oevers van de Schelde? De mooie taak van onze Kath. pers is hierin gelegen, lat zij de gemeente raadsverslagen laat vervolgen door beschouwingen van bekwame en plaat selijk goed geïnformeerde verslagge vers en medewerkers, waardoor het voor de gewone man duidelijk wordt, dat het standpunt vat de Kath. frac ties in bepaalde kwesties niet alleen principieel het juiste was; maar ook voor het algemeen welzijn der gemeen te van de hoogste Importantie. Zo zal langzamerhand het onschat baar belang voor heel het gemene best van een goede en zo groot mogelijke Katholieke vertegenwoordiging ln de gemeenteraad tot de overtuigings-i in ventaris van iedere goede Katholiek gaan behoren. Wat verre van onbe langrijk is. P. H. (Advertentie.) is west wijnJiinJtl fCfkfijlbau ia és bsksnJo 1/4 lilt* flti MS& Een Kleuterschool. - Te Mariadorp is men begonnen met c5? b w van 'n kleuterschool. Aflweei een stap dus ln de goede richting. BOSCHKAPELLE. Zondag 4 Dec. Visschieting bij C. Stallaert om 14 uur. GRAAUW. Zondag 4 December. Prij spiering bij P. Verras, Paal, begin 1 uur. 's-HEERENHOEK. Zondag 4 Dec. Schieting op de liggende wip bij café W. Westdorp om 14 uur. HULST. Zondag 4 December. Wildschieting by A. van Dorselaer, be gin 3 uur. Grote int. Kampioenen dag van duiven bij Chr. v. d. Wiele en P. Schopman. Maandag 5 Dec. Schieting bij Oscar Neefs, begin 3,30 uur. ST. JANSTEEN. Zondag 4 December. Grote prijspiering bij D. Gijsel, 'oegm 4 uur. KLOOSTERZANDE. Zondag 4 Dec. Om 7 uur uitvoering van „De Haven' door Kath. Z.-Vlaams Toneel in zaal P. Serrarens. KLOOSTERZANDE. Zondag 4 Dec. Schieting op de liggende wip door „Boschkapelle" om 14 uur. KOEWACHT. Zondag 4 December. Pryspiering om ganzen by L. Seghers Pryskaarting by Alph. van Rem or - tel- Inschryving van 5-6 uur. H Maandag 5 Dec. Pryskaarting b>j Arth. Raas. Inschrijving van 5-6 uur. Wildpiering bij Leop. de Kind Bll- jartprijskamp bij P. van Hove. SLUISKIL. Zondag 4 December. Toneelvoorstelltng van „St. Jan*' in her Parochiehuis om 19,30 uur. VLAAMSE OPERA TE ANTWERPEN Het programma van de Vlaamse Opera in Antwerpen omvat voor de komende week: Zondag 4 December 14.30 uur Peter Gruner; 20 uur Or pheus; Dinsdag 6 December 70 uur Hansje en Grietje: Donderdag 8 Dec. 19.30 uur Lo^-g irZaterdag 10 Deo. 19.30 uur Rijr. goud. s Rijlf ligt het iij jaar met siiurse slu ken. Het nad i| dit reeds ml een samenlcf i.. daai nietl is het bedra| dat daarvo ven staan Men verhl dit ene mills te beginnen f namelijk be| 10 millioen was in drie gevoerd. Tast de dus niet diep toe dan zal tempo moet. schade van tenslotte ook| ken zelf. De zaak is van sluizenge worden toegé havenbassin zee-water dat| aanraking kc Ook om di| noodzakelijk op de lange f elukkig ga kringen wordt door Vlissingen. d^ ven van Vlis K. K. een I ontplooid om I haar standpun Het provind voor honderd Dit werd toen wij onla Demonst ^aterdag ld hotel derd door dd het Roode Kr vergadering za uit Wemeldil geven over voor kunstma deze methodel grote belangsd komst zullenl tevens kennis f film „Van md nl. in de be Zeeuwse afdel DuiventenV Hervi wordt georganiseerd, hebbers uit vierde districtj hier hun kamp len. Wij noen zoals Gebrs. j Mathijssens, Boeij uit Belg] P. Brand, J. Bridge. I mise; Hulst 2- door Terneuzei voor Jong weer zijn eigi de kinderen tx jesdag; voor d innige vreugde we de mensen op hun mooist man koopt ln schenk voor zl stopt haar kas kernijen voor den kunnen aie rassen. Nleman denkring mag neer de MissU dagen weer uw op de grote bo gebieden dan d ook de mission liekring gereken zijn wij ais le Mystieke Lichat zusters van elk lie? Het ls daar gen uw belang: voor onze Nedf onarissen, die wereld, al hun Christus Kerk. Ongetwijfeld malen gehoord weldige boekem teel jn vele ge geenszins te vei Jaar lang is v< naar de missie Bovendien zijn net oorlogsgewe verliezer geleden, ook wal ooekecmateriaaL onbewoond warei gevangenneming der missionarisse to gevallen ook verliezen geleden wonderen dat m nood kan sprek* Wanneer U u voor bijna overd; staat te zoeken voor één uwer ook eehs aan onz. broeders in Chris een boekhandel, voorzien van alle stuur het naar or het op de juiste neer U niet goed komen vraag dan (eventueel ook Boeken zijn duu Mocht het voor L) boek te kopen en ken. dan zijn wi holpen met gelde allen mee dere S doen slagen. Ieder boek is een zorg minder.

de Stem | 1949 | | pagina 2