BER BESLISSING OMTRENT RESULTATEN R.T.C. MOET NU VALLEN Onze jongens in Indonesië (omen Uw esto-sop Mgr. Keller door Mgr. Baeten ontvangen (SERRES DEKEN VGL0<-school krijgt beter kansen Gazet van Limburg Catalina van de B.P.iVI, bij Banka neergestort Ook de regering aanvaardde enkele onderdelen met bezwaard gemoed DE INTERNATIONALE DRUK De Etna werkt Tegen Braspenninx 9 maanden geëist '"C 1Q00 Aanhouding staat gelijk met verwerping De hongerstaking in hetKasteeltje" Rijkspostspaarbank overweegt hogere rente De Bisschop van Munster in Nederland Storm op komst Regering vóór loons verhoging per 1 Januari Sultan van Djokja verantwoordelijk voor orde en rust Zij won frs. 50.000 voor de douane Minister Rutten doet water in de wijn Motie-Peters vraagt plan van onderwijsvoorzieningen NOG NIET St. Nicolaas,,'n Volgende keer misschien, als je nog wat zoeter bent" „Krankzinnige" Szabo vlucht Mislukte overval op bank te Kapellen Zes van de elf inzit tenden gedood Een catalina vliegtuig Nederlandse vliegtuigindustrie blijft bestaan loooooooooooooo© 13OOOOOOOO0OOOOO© te I tot jks hi?" Ier- I Ze»r chiqu* heren- mollèr«> handwerksysteem. der ZESDE JAARGANG No- 1552 "üitgavë: N.V. Uitgevers My. Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr A.J.J M Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Abonnements prijs bi) vooruitbetaling f 3 90 per kwartaal, per post f 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 3 DECEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.2a per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoonl02 Bij bureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon_35. TERNEUZEN, Axelsestraat 45. T ONZE DIKKEN BRUINE is als jury lid naar Londen, waar de grootste postduivenwedstrijd plaats grijpt, wel ke ooit ter wereld is gehouden. Er zijn 3100 mededingers. Z. H. PAUS PIUS XII zal, in afwij- king van de traditie, bij de openings plechtigheid van het H. Jaar op de purperen Troon door de mensenmenig te op het Sint Pietersplein worden gedragen. DE SCHORSING van Schumacher als lid van de Bondsdag is gisteren, als gevolg van de „verzoening" opgehe ven. EEN AUTOMOBILIST reed Donder dagavond in Haarlem een slagersjon gen van 14 jaar zo ernstig aan, dat hij gisteren aan de gevolgen is over leden. De chauffeur is na het ongeval uit de auto gestapt, moet hebben ge zien, dat de jongen levensgevaarlijk was gewond en is toen.... doorgere den! HATTA is onverwacht in Batavia aan gekomen en heeft daar een onderhoud gehad met minister Stikker. MR SCHOKKING, de nieuwe burge meester van Den Haag, is gisteren middag in een plechtige raadszitting door wethouder ir Feber geinstalleerd. NEDERLANDSE en Duitse grenspo litie zullen worden voorzien van Ne derlandse en Duitse passen om even tuele - misdadigers ook over de grens ta kunnen vervolgen. HET MIDDENSTANDSEXAMEN 1950 schriftelijk, wordt gehouden op 31 Mei en 1 Juni a.s. Mondeling wordt van 24 Juli tot 12 Augustus afgenomen. INDONESISCHE postzegels, uitgege ven vóór 1949 (ook die met de op druk „Indonesia") worden per 1 Ja nuari a.s. waardeloos voor de fran kering. KAMERLEDEN genieten f 6000.— schadeloosstelling. Een wetsvoorstel beoogt dit te brengen op f 7200.tot f 8400.al naar gelang de afstand, op welke de leden van Den Haag af wonen. EEN ZESJARIG zoontje van de heer K. de Boer uit Klazinaveen logeerde bij zijn grootouders in Almelo. Maan dagmiddag ging het kind gewoon naar de kleuterschool en sindsdien heeft men het niet meer gezien. DIPLOMATIEKE betrekkingen met West-Duitsland zullen officieel wor den aangeknoopt door: Zwitserland Zuid-Afrika en Spanje. EEN FABRIEK in Duitsland heeft beenderen van een deel der 25000 slachtoffers van Dachau opgegraven en tot kunstmest verwerkt. Dit deel de een Franse commissie voor onder zoek mee. EEN WETSONTWERP is verschenen dat bedoelt te komen tot een verho ging van de renten krachtens de On gevallen-wet met 25 procent. Dit geldt voor personen, die vóór 1947 'n ongeval kregen. DE GEALLIEERDE hoge-commissie heeft Vrijdag een verklaring ge publiceerd, waarin de elf landen van de West-Duitse republiek gewaar schuwd worden, hun politie-organisa- ties niet de kenmerken van para-mi litaire formaties te laten aannemen OEVESTIGEND beantwoordt de re- gering de vraag, of ze voor de tweede politionele actie niet geheel of ten dele de oorzaken had kunnen voorzien waardoor dit optreden geen bevredigende resultaten zou afwer pen. Toch kon de regering naar haar mening de actie niet nalaten. De re gering is van mening, dat de woor den „op haar uitgeoefende internatio nale druk" geen nadere toelichting behoeven. Naar buiten is hiervan veel vuldig gebleken. Voor publicatie van vertrouwelijke mededelingen en schrif telijke gedachtenwisseling met verte genwoordigers van vreemde mogend ht-den acht de regering het ogenblik nog niet gekomen. ZELFBESCHIKKINGSRECHT TAe regering geeft toe, dat ze ten aanzien van het zelfbeschikkings recht een andere oplossing had ge wild. De Indonesische delegaties wa ren daarvan echter niet te overtui gen. De regering heeft zich, zij het met bezwaard gemoed, genoodzaakt gezien in te gaan op een suggestie van de Unci, die in gemeenschappelijk over leg geleid heeft tot het thans overeen- gekomene. De regering wijst er voorts op, dat ten aanzien van de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht ook een be roep kan worden gedaan op het Unie hof van Arbitrage. Strijd met de Grondwet ziet de re gering in de hela regeling niet. GEZAMENLIJKE BASSADEURS? AM- JJe regering overweegt om in enkele landen de Nederlandse belangen door de Indonesische diplomatieke vertegenwoordigers te doen beharti gen. Hoewel de regering ook in Zuid- Oost-Azië het gevaar van het com munisme onderkent, moet dit, naar haar mening, in Indonesië bestreden worden door de machtsmiddelen van de RIS en door de zodanige middelen van die staten, aan wie de regering van de RIS hulp wenst te vragen. De regering vermag voorts niet in te zien, dat de terug te trekken een heden van de Nederlandse troepen gedurende de periode van terugtrek king nog een taak te vervullen heb ber. ten aanzien van de Nederlandse burgers in Indonesië. Dit is exclusief de taak van de regering van de RIS in Indonesië. DE SCHULDENREGE LING. IN DE MEMORIE van Antwoord betreffende de wetsontwerpen souvereiniteitsoverdracht maakt de Regering dit aanstonds duidelijk: „Aanhouding van het wetsontwerp teneinde de Re gering gelegenheid te bieden omtrent bepaalde punten het overleg met Indonesië voort te zetten zou vermoedelijk in haar gevolgen weinig van een verwerping van het wetsvoorstel ver schillen." jrje regering is de beslissing om twee milliard van het schuldbedrag te annuleren, zeer moeilijk gevallen. De regering stond echter op een gegeven ogenblik voor de zeer zware keuze ofwel de conferentie te doen misluk ken ofwel een deel van haar oor spronkelijk plan te laten varen. De regering is van mening, dat de economische relaties met Indonesië 'n gunstige invloed van het Benelux- verband zullen ondervinden. Capitulatie na 5 dagen TAE 140 politieke delinquenten, die de vorige week Donderdag in de gevangenis van het „Kasteeltje" te Brussel in hongerstaking gingen, zijn weer hun deel komen opeisen bij de verdeling van het voedselrantsoen. De gecapituleerde voedselweigeraars wa ren van oordeel, dat zij hun doel hadden bereikt. Zij hebben de aan dacht van het publiek gevestigd op de „misbruiken" van het Belgische vergeldingssysteem, zo vertelt „Trouw" Vijf dagen lang hebben de stakers moeten toezien, hoe hun niet-stakende collega's dubbele rantsoenen kregen. Op het gevangenismenu kwam zelfs een voedsel voor, dat iedere Belg doet watertanden: Patates frites en mos selen! Toen de hongerstakers hun „wa pens" neerlegden, waren zij gemid deld 11 pond afgevallen. Zy hopen niettemin, dat hun verlangens thans ernstig zullen worden onderzocht. /TARIEFSVERLAGING van de PTT kan de minister volgens de M. v. A. niet toezeggen. Er zal naar wor den gestreefd (zoals steeds) een zo groot mogelijke service voor zo wei nig mogelijk kosten te bieden. Die service hangt nauw samen met de personeelssterkte. Inkrimping is niet te verwachten, tenzij door het niet vervullen van va catures. De mogelijkheid, dat terug keer van 2000 werknemers uit Indo nesië zal leiden tot ongedaanmaking van tijdelijk getroffen maatregelen is niet denkbeeldig. Verder vertelt de minister nog, dat het wagenpark is teruggebracht tot 1766, zijnde een kwart van het park in 1946. Tenslotte zegt de M. v. A., dat over wogen wordt, of de rentevergoeding van de Rykspostspaarbank met ingang van een nader te bepalen datum zou kunnen worden verhoogd. WetswUzi- ging is daarvoor niet nodig. Advertentie. Verwarm Uw bei behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Weersverwachting, vanavond: geldig tot Zwaar bewolkt met tydeiyk re gen en later van het Noord-Westen uit brekende bewolking met en kele buien. Zuid-Westeiyke wind, later ruimend naar West- of N.- West, boven land toenemend tot krachtig of hard en langs de kust tot storm. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Vandaag: zon onder 16,31 uur. op 15,02 uur. Zondag: zon op 8-9 uur. Maan onder 7,32 uur Zon onder 16,31 uur. Maan op inir MUr' Maandag: zon op 8,30 uur Maan onder 8,47 uur. Q.ISTERAVOND even zeven uur ar riveerde Mgr Dr Michael Keller, bisschop vain Munster, in gezelschap van zijn Vicaris-Generaal, Mgr Dr Johannes Pohlschneider in Breda, waar zij gedurende een paar dagen de gasten zullen zijn van Z. H. Exc Mgr Baeten. Per auto kwamen zy van Den Haag waar zij kennis maakten met het Ka tholiek Nederlands Persbureau, de Katholieke Werkgevers Vereniging. hoofdbestuur der Katholieke Jeugdbe weging en het Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs, alwaar de nieuwbenoemde directeur Mr Op de Coul hen van deze organisatie op de hoogte bracht. De bisschop en zijn Vicaris Generaal waren bij hun komst in Breda vol bewondering over hetgeen ze tot nu toe van Katholiek Nederland gezien hadden en stonden verbaasd over de opofferingsgezindheid der Neder landse katholieken. Het is allereerst de bedoeling der beide hoge bezoe kers om persoonlijk contact op te ne men met vooraanstaande personen in ons land en daardoor de toenadering der katholieken aan beide zijden der grenzen voor te bereiden. Maar daar bij ziet zich deze Kerkvorst in zijn diocees voor zulke grote problemen geplaatst, dat een blik over de gren zen wellicht andere mogelykheden opent om ze nader tot een oplossing te brengen. Mgr Keiler staat aan het hoofd van een der grootste diocesen van Duits land; het bisdom Munster heeft ruim 2.200.000 katholieken, dat is bijna twee derde van de katholieken van Neder land. Daarvoor heeft hij de beschik king over 1400 priesters, terwijl het er minstens 2000 moesten zijn. In de komende jaren zal de toestand nog slechter worden, daar het feit, dat gedurende de oorlogsjaren en onder de nationaal socialistische overheersing haast geen priesters gewijd werden, nog nawerkt. Als een typisch staaltje verhaalde de bisschop, dat er in zijn diocees slechts 15 priesters zijn onder de der tig jaar. Meer dan 200 kerken werden totaal verwoest door de oorlog en ook de eigen kathedrale kerk van Munster is nog slechts een puinhoop. De Duitse bisschop maakte een jeugdige en levendige indruk en was vol belangstelling naar alles wat het katholieke leven in ons land betreft Z. H. Exc. dan vaak even na dacht en daarna vergelijkingen maak te met de toestand in zijn eigen bis dom. De dag van heden zal een bezoek worden gebracht aan de H.K.I. al waar de sociale organisatie door hem zal worden bestudeerd; ook zal nader kennis worden gemaakt met het werk der Catechisten en zullen enkele par ticuliere bezoeken worden afgelegd Morgen, Zondag, vervolgt de bisschop zijn reis naar Den Bosch en Roer mond. Onder bepaalde voorwaarden. /ANDER LEIDING van dr. Drees had een bespreking plaats tussen een delegatie uit de Ministerraad en ver tegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de voorstellen tot loonsverhoging, die door de Raad van Vakcentralen by de Stichting zijn in gediend. By de uitvoerige gedachtenwisse ling over deze voorstellen heeft de regering als haar standpunt medege deeld. dat zy onder bepaalde voor waarden niet afwyzend staat tegen over enige loonsverhoging met in gang van 1 Januari a.s., waarby even wel ook de subsidie-politiek opnieuw zal dienen te worden bezien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tussen werkgevers en werknemers zal worden hervat, ten einde tot nadere gezamenlijke voor stellen aan de Regering te komen. De ze voorstellen zullen betrekking heb ben op het loon en op de verhoging van de arbeidsproductiviteit. In Catania: paraplu's tegen as-regen TAE ETNA is Vrijdagochtend gaan werken. De uitbarsting van de Si- ciliaanse vulkaan was voorafgegaan door een dof gerommel. Op de streek en de stad Catania, welke zich aan de voet van de vulkaan bevindt, kwam een regen van as neer. ,Men weet nog niet hoe groot de ge troffen zone is, maar te oordelen naar de dikte van de aslaag te Catania en in de buurt meent men dat het hier een ernstige uitbarsting betreft. De inwoners van Catania zijn ver plicht met open paraplu uit te gaan om zich te beschutten tegen het vul- canisch gruis, dat als fyn stof in de kleinste voegen dringt. De Etna, welke niet minder dan 262 kraters telt, is voortdurend min of meer in werking. Sedert het begin van deze eeuw hebben zich acht uitbarstingen voor gedaan. De bekendste uitbarsting van de Sieiliaanse vulkaan dagtekent van 1669. Drie dagen lang beefde de aar de, waarna lavastromen van de hel lingen van de berg vloeiden, de stad Catania gedeeltelijk vernielden en tenslotte in de Middellandse Zee te rechtkwamen. TN DE vergadering van het voltalli- ge Nationale Comité van voorbe reiding, die gisteren werd gehouden, was men van mening, dat. vooraf gaand aan de souvereiniteitsover dracht, de verantwoordelijkheid voor aangelegenheden betreffende de vei ligheid behoort te berusten by één persoon, die verantwoordelijk zal zyn aan genoemd comité. De vergadering koos eenstemmig de Sultan van Djokja in deze functie. Een zielige historie IfEN DOORNIKS vrouwtje heeft een zielig avontuur beleefd. By een verblijf te Rijsel had zij zich laten overhalen een tiende te kopen van de Franse Nationale Loterij. De week daarop was het trekking en het vrouwtje had geluk, zij won 50.000 frank. De gelukkige winnares reisde dadelijk naar Rijsel om by een bank haar geld te innen en dolgeluk kig stapte zy. na enkele aankopen te hebben gedaan, weer in de trein voor Doornik. Zy wist echter niet, dat zy met dit geld in België in te voeren inbreuk pleegde op de regeling be treffende de wisselcontrole. Dies zag het vrouwtje in het station van Baisieux har geld door de dou anebeambten in beslag genomen! Twee Noordhoekers: Wim v. d. Luytgaar- den en Nico Reuvers (gemeente Standdaar- buiten) ontmoetten elkaar In Semarang. Genesen, Havendyk 102, te Waspik. Kijk hem lachen! Jan van Deuren, Emerweg 121 te Breda, vond in Buitenzorg een goede vriend: Jac. Havermans, „ergens uit Zeeland". TUTINISTER RUTTEN heeft het niet gemakkelijk gehad met zyn ont werp tot wyziging van de L. O.- wet. Het hoofdgeschil draaide hierom, dat de minister vooralsnog de lagere school met acht leerjaren als regel ziet, terwijl hij de speciale scholen voor Voortgezet Lager Onderwijs als een type in wording beschouwt. Het moet zich volgens hem eerst in de practijk nader ontwikkelen. De heren Peter® (KVP) en van Sleen (PvdA) wilden echter de verhouding omgekeerd zien: V.G.L.O. regel, de 8- klassige lagere school daar waar dit nog niet gegeven wordt. In het debat zyn beide partijen elkaar wat tege moet gekomen. Een door de minister gefatsoeneerd amendement-van der Sleen werd aangenomen. Bepaald is nu, dat een 8-jarige school daar wordt gevormd, waar het niet anders mogelijk is. Aan de mininster wordt het overgelaten te beslissen, of die mogelijkheid bestaat. En als over gangsmaatregel tot een bü de wet te bepalen datum zal de 8-jarige school regel blijven. Het minimum-aantal leerlingen voor een te stichten V.G.L.O.-school is be paald op 51. De minister wilde aan vankelijk bepalen 61. Een amende ment-van der Sleen wilde er zelfs 31 van maken. Doch dat verwierp de Ka mer met 43 tegen 31 stemmen. De minister kreeg ook nog voorge- Naar de Eszterhazy-schat? TAE HONGAAR Imbre Szabo, die twee jaren geleden een groot deel van de legendarische schat van prins Eszterhazy op clandestiene wijze naar Oostenrijk heeft gebracht, is ontsnapt uit het „Steinhof" een krankzinnigen gesticht in een buitenwijk van Wenen waar hy gedetineerd werd, omdat hij na zijn aanhouding door de Oostenrijk se autoriteiten herhaalde malen ge poogd had zelfmoord te plegen. Het blad „Neues Oesterreich" schrijft, dat Imbre Szabo naar Duitsland zou zyn gevlucht en dat hy uit Beieren een brief zou hebben gericht tot een van zijn vrienden. „Reiziger in wijnen" liet revolver zien. PEN 20-JARIGE Zwitser heeft Don- derdagavond getracht het filiaal van de Credietbank in de Dorpsstraat te Kapellen (3) te plunderen. Rond zeven uur belde hy aan by de directeur van het filiaal, wiens woning boven de bank is gelegen. Hij stelde zich aan de echtgenote voor in het Frans, als reiziger in wijnen; toen hy eenmaal in de gang stond, haalde hy een revolver te voorschijn en dwong hy haar haar man te roe pen. Hem vroeg de Zwitser onder bedrei ging met het wapen de sleutels van de bank. De directeur, de heer Wuyts zei, dat hy ze zou gaan halen in de aangrenzende kamer. Hy begaf zich daarheen, smeet ijlings de deur toe en holde naar beneden. De Zwitser loste toen een schot door de deur, zon der echter iemand te raken. De moe der van de directeur, die zich ook in de kamer bevond, begon daarop om hulp te roepen, wat voor de indringer het sein was, om de aftocht te bla zen. Tijdens zyn vlucht ontmoe! hij de onderpastoor, die terstond pe- fiets de achtervolging inzette, later geassisteerd door twee bereden rijks veldwachters. De indringer werd uit eindelijk in een café ontdekt. schoteld een met algemene stemmen aangenomen motie-Peters, die o. m aandringt op: 1. gelijktijdige vaststelling en invoe ring van richtlijnen voor gecoördi neerde leerplannen voor scholen voor voortgezet lager onderwijs, lager N. O. en lager Landbouw- en Tuinonder- wys. 2. handhaving der bestaande regeling van toelating der leerlingen tot de ambachtsschool. 3. een wetenschappelijk verantwoord plan van onderwijsvoorzieningen. De minister heeft tenslotte moeten toezeggen, dat hij aan het systeem dei voorbereidende cursussen voor de am bachtsscholen voorshands geen uit breiding zal geven. Dinsdag komt de eindstemming over het ontwerp aan de orde. Het loopt nu geen gevaar meer. Uitgave van „Neerlandia" TAE N. V. Uitgeversmaatschappij „Neerlandia", die o.m. ons blad uitgeeft, treedt sinds 1 December jl. ook op als uitgeefster van de „Gazet van Limburg" te Maastricht. De Stich ting Veritas, die het blad totnutoe uit gaf, zal een redactieraad vormen. Een harer leden, Drs. H. H. Schure, is toe getreden tot het College van Commis sarissen van de N.V. Uitgeversmaat schappij „Neerlandia". Dr. H. J. A. Hermens, lid der Directie van „Neer landia". werd lid van de Stichting „Veritas". WAAROM zouden we hier ook niet eens over Sint Nicolaas praten? Hij Is toch ongetwijfeld een hoogst actueel persoon. Wat hij presteert, doen geen groten uit de geschiedenis hem na. In alle kleuterklassen, bij alle schoorste nen, in alle kinderbedjes wordt niet gezongen over Alexander de Grote, Julius Caesar, Willem de Derde of Napoleon hoewel, naar de ge schiedenisboeken ons leren, toch zéér groter maar over de Bis schop var 'ra ergens in Klein Azië. En bestaat groter kans, dat over ee eeuwen de kleuter/ te zijner ere liederen aanheffen dan ter ere van Churchill of Abe Lenstra. Het is ook bespottelijk, om dis cussies aan te gaan omtrent het al-dan-niet-bestaan van Sint Ni colaas. Het ls nu eenmaal een feit, dat hij er is, evenals de maan, die door de bomen schijnt zelfs ln pikdonkere nachten. We hebben daaromtrent natuurlijk de zeker heid van historie en geloof. De historie heeft uit vergeelde paple ren het een en ander opgediept omtrent zijn aardse leven. Het geloof verzekert ons, dat hij als heilige ln de hemel een zetel heeft. Daar hoeven we dus verder niet over te praten. En al de ma nifestaties van zijn aanwezigheid op stoomboten en paarden, ln stadhuishallen en woninggangen, ln winkels en op daken zijn toch allemaal uitvloeisel van de grote werkelijkheid: de nu-nog-levende Sint Nicolaas met al zijn goedheid voor kinderen en armen. Als op aethergolven verspreiden zich de trillingen van zijn warme hart en het moet al een heel harde mens zijn, indien hij niet als ontvang toestel kan fungeren, om ook iets in zich te voelen trillen, om ook het program van 6 December mede te helpen verspreiden. Bij alle gewichtige discussies van parlementen en staatslieden-con ferenties, bij alles wat er uitge broed wordt ln commissies en ver enigingen zou men een minuut stilte willen verzoeken om te luis teren naar de hoefslag op het dak en de klop op de deur, welie de kinderen thans zo heerlijk ver heugt. De wijsheid van de grote mensen die meewarig lachen om de licht gelovigheid van her kind, Ls waan wijsheid, welke de toets van his torie en geloof niet kan doorstaan. En evenmin is dat het geval met al de mooie dingen, waarin veel grote mensen dis de hoogste waarde geloven, in geld en genot, in vooruitgang en politiek, in na tionale grootheid of klassenstrijd. Dat alles zal verstuiven met het aardse leven, doch één ding blijft van waarde: de liefde. Die liefde is het, waarvan St. Nicolaas de trouwe zendbode is, ieder jaar weer. In die liefde slechts kan de wereld genezen, die zich verslin gerd heeft aan allerlei verdovings middelen, om de werkelijkheid van leven en dood niet steeds voor ogen te hebben. Die liefde straalt ook, ja juist in pikdonkere nachten. Zij is roeke loos als een dansend paard op een schuin dak, als een verzenmaker, die niet dichten kan, als een groot mens, die in zichzelf het kind weer durft te ontdekken. St. Nicolaastijd, gezegende tijd Hy moge in U allen deze grote waarheid stevig bevestigen: De liefde overwint alles. toebehorend aan de B.P M., is gisterochtend in de Muntok- baai (Banka) bij het landen verongelukt. Zes van de 11 in zittenden kwamen om 't leven- Nader werd nog bericht: Tijdens een nautische verkenning in de omgeving van Muntok veronge lukte bij het neerkomen op het wa ter een amphibie-Catalina vliegtuig van de B.P.M. Hierin bevonden zich, behalve de bemanning van vijf leden nog zes personen. Twee passagiers waren regeringsambtenaren. Vier an dere passagiers behoorden tot de staf van de met de B. P. M, verbonden Nederlands-Indonesische tankvaart- maatschappij. Het leven lieten de twee Engelse piloten, Ward en Kenney en de twee werktuigkundigen Winkelaar en Gee- ve. Van de passagiers werden de twee nautische adviseurs Brinkgreve en de Braber gedood. De heer Reiniers, hoofd van de kustverlichting en be- bakening van het Departement van Scheepvaart, de heer Fray, haven meester van Palembang, de marconist van Polanen Petel, de nautische ad viseur Happee en gezagvoerder Mey er werden gewond. Een nader telefonisch bericht uit Batavia meldt, dat de stoffelijke over schotten van de heren Brinkgreve en de Braber geborgen zijn en vandaag te Muntok worden begraven. De toe stand van de zes gewonden is bevre digend en voor niemand bestaat di rect levensgevaar. VOOR de Rechtbank te Dordrecht heeft gisterenmiddag terecht ge staan een aantal verdachten in de goudstaaf-affaire. Een der vijf helers die zich had den te verantwoorden was de wiel renner J. Braspenninx uit Breda. Hy had een gestolen staaf goud gekocht voor f 36.000 en in Antwerpen ver kocht voor f 61,000 De Officier van Justitie eiste tegen hem 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen de andere helers werd een straf geëist die daaraan ongeveer gelijk was. De rechtbank zal over 11 dagen uitspraak doen. JJE REGERING heeft zich nader be raden over de Nederlandse vlieg tuigindustrie en is na ampele over weging tot de overtuiging gekomen, dat de zelfontwikkeling van vliegtui gen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De Regering is be reid de hiervoor vereiste steun te verlenen. Uiteraard zal zy er daarbij op toe zien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwikkeling wordt voldaan. BOSCH' MANNENKOOR Tot waarnemend dirigent van 's-Hertogenbosch' Mannenkoor ls bengemd de heer Wieke Jordans in de vacature Frans van Aimels- voort. De heer Jordans is een broer van de dirigent van het Bra bants Orkest en woont in Venlo, waar hij o.a. naam verwierf als dirigent van het Venlo-e Sympho- nie-orkest.

de Stem | 1949 | | pagina 1