TITO: Ik ook zo'ri proces! Europese Politiek Alweer vals geld in Antwerpen Vergane glorie op Gilze-Rijen onder de hamer De 8-jarige Lagere School op de helling Haagse Brieüen WIE KAATST MOET DE BAL VERWACHTEN D Monsterprocessen, diplomatieke omgangstaal in Oost-Europa Kerkelijk huwelijk in Tsjecho-Slowakije verboden Woongelegenheid voor jonge gezinnen Een cadeau van 125.000 franken S ouver einiteitsover dracht is bepaald op 27 December a.s. v. .J TWEEDE KAMER Peters (K.V.P.) bepleit een „maatschappij-schoor Lord Pakenham vraagt excuus Half December Batavia onder T.N.I. Zwaar bewolkt OpaOma en Ome Keesje hebben hun plicht gedaan JUNKER-TOESTELLEN VAN DE OUDE LUFTWAFFE WORDEN OPGERUIMD GOERING HEEFT T NOOIT GEDROOMD He* lijdt geen twijfel of deze si tuatie moet van invloed zijn op 't karakter der Europese politiek, 't Ideaal ener Christelijke Sociale or de moet daardoor dichter bij ge bracht worden. Maar deze waarlijk Europese groei kan niet uitsluitend door de leiders der regeringen wor den verwezenlijkt. Er moet echter staan de kracht der politieke or ganisaties, er moet echter staan de bezieling van het Europese Chris tenvolk. VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING ZESDE JAARGANG No. 1551 Uitgave: N.V. Uitgever» Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. HBL.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse lbonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. - f Üfel VlVVi WW w Jw -Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-VIaanderen: HULST^ubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Tele oon E POLITIEKE PROCESSEN in Oost-Europa raken zo zoet- 1 ies-aan in de „mode". Rusland achtervolgt (vooral zijde lings) de vroegere partner Tito door middel van monsterpro cessen en Tito antwoordt prompt met. een monsterproces In Serajewo begon gisteren het proces tegen 12 Russen (waar van Nekloedof 's-morgens dood in zijn cel werd aangetroffen), waaronder een vrouw en een priester. En dit alles geschiedt voornamelijk omdat Tito aan Stalin duidelijk wil maken: Ik ben tóch niet bang. Als men de Franse communist Duclos moet geloven, hoeft Tito ook niet rechtstreeks bang te zijn: op de laatste Kominform-bijeenkomst is besloten dat men de Russische legers nimmer bij Tito zal laten binnenrukken. Maar het monsterproces in Serajewo is aan de gang. Ter navolging van dit schone voorbeeld bereidt ook Polen een proces voor en wel tegen de Fransman Robineau. De beschuldiging is in alle gevallen spionnage. z ALLEREERST iets over Serajewo. Gelijk gezegd werd gisterenmor gen de beschuldigde Nekloedof, han gende aan een strop, dood in zijn cel gevonden. Hij zou een brief hebben achtergelaten, waarin hij zichzelf, mitsgaders een heel stel anderen be schuldigt van spionnage en hulpver lening aan de „vijand". Dit is dan al weer bruikbaar materiaal tegen de elf overigen, die er ook van worden beschuldigd in Sovjet-Russische (ge heime) dienst te zijn getreden en vij andige activiteit tegenover Jpego-Sla- vië na de breuk met de Kominform ta hebben ontplooid. De leider van dit „complot" is de orthodoxe priester Alexei Krisko, die gisteren in zwarte toga in de rechts zaal verscheen. Eerst zou hij voor de fascisten en tegen Rusland hebben ge werkt en daarna zou hij Joego-Sla- vië zijn doorgetrokken, steeds maar propaganda makend voor de Sovjets en tegen Tito. Als zijn medeplichti gen kwamen gisteren op de beklaag denbank een oud-Tsaristische officier SCHIPHOL ziet vaak hoge gasten. Zo kwamen gisteren Mevrouw Paasiki- vl, de echtgenote van de Finse pre sident, en Prins Axel van Denemar ken aan. Nog dezelfde dag hebben zij hun reis voortgezet. DE KERMISEXPLOITANTEN zijn 13 December 50 jaar verenigd in „Ons Belang", Ze zijn van plan een gou den-jubileum-jaar te gaan vieren in en op alle kermissen van 1950, o.a met gratis middagen voor de jeugd HET KAMERGEBOUW zal volgens een gisteren genomen besluit vergro te tribunes krijgen. Reeds eerder be sloot de Tweede Kamer, dat nog „an dere voorzieningen" zullen worden getroffen. TIMOSJENKO wordt genoemd als opvolger van Rokossofsky, opperbe velhebber van het Russische leger in het Westen. BERNARD VERHOEVEN werd teren beëdigd als lid. van de Tweede Kamer. DE BOYCOT op de Nederlandse «che pen is door Australië opgeheven. De boycot heeft vijf jaar geduurd en kostte naar schatting 40 millioen En gelse ponden aan handel, HET GREBBEMONUMENT heeft nu al maanden geroepen om de millioen- ste cent. Gisteren is die cent plechtig aan de burgemeester van Rhenen over handigd. OOST-BORNEO vraagt om TNI-troe- pen voor de zuivering van de in dat gebied geïnfiltreerde benden. „MOEDERS op vacanfcie", de film van Piet v. d. Ham, is in tweede instantie toch nog zonder coupures goedge keurd. Ook de katholieke filmkeuring heeft geen bezwaren. TSJANG KAI SJEK is door de na tionalisten weer gevraagd het bewind in handen te nemen. Daartoe zou Li Tsjoengjen ijlings moeten aftreden. WEST-DUITSLAND heeft officieel verzocht lid te mogen worden van 't Ruhr-orgaan. ,zal op 12 December en j dagen tevoren door troepen w°r<ten ver- ilntL, December zullen de re- Soï!rf ?pe,n Magelang en Teman- ggun geheel ontruimd zijn. YC'0R de Sibajak moet uiter- UJk 8 December in de bus voor uit reiking in een van de tussenhavens. DE „TABINTA" is gistermorgen ont- scneept. Aan boord bevond zich o.m net 322e „squadron" van de Neder landse Luchtmacht, dat in de oorlogs laren als onderdeel van de RAF is opgericht. Trro een ingenieur, een groepje werklie den en een vrouw, Xenia Komad. Merkwaardig is, dat de openbare aan klager de mogelijkheid van 'n dood vonnis uitsloot door zich te beroepen op artikelen van de wet op misdaden tegen het volk en de Staat. Hierin wordt een straf van 20 jaar dwang arbeid als maximumstraf aangegeven EN IN POLEN. dedigt, die naar officieel werd ver klaard reeds is uitgemaakt". De Franse nota voegt er aan toe, dat de Poolse nota van 29 November toegeeft, dat andere arrestaties van Franse burgers in Polen louter wer den verricht om pressie uit te oefe nen op de Franse regering. Dergelij ke arrestaties zijn „een nieuwe en aperte schending van het internatio nale recht", zo besluit de nota. XTU POLEN. Daar zijn gisteren weer 9 Fransen de grens overgezet. Per auto werden ze, bewaakt en wel, naar Mariënborn vervoerd, de grens van de Britse zone. Het zijn allemaal employé's van de ambassade en het consulaat en een arbeider. Hun ge zinnen mogen later Polen verlaten. Dat wil niet zeggen, dat er niet een paar Fransen in Polen zijn vastge houden om een proces tegen te gaan voeren. Hierover worden nog steeds nota's gewisseld, waarvan de jongste een Frans exemplaar is. Daarin wordt verklaard, dat de Poolse weigering om contact met An- dré Robineau, de Franse consulaire beambte, die beschuldigd wordt van spionnage. toe te staan voordat hij terecht staat, een ontkenning bete kent van de menselijke rechten. De nota zegt verder, dat de beklaagde voor onbepaalde tijd geen verwanten mag zien en zelfs niet door een ad vocaat mag worden bijgestaan. Ro bineau zou ook geen bericht mogen zenden aan zijn gezin, dat niet weet waar hij gevangen zit. „In deze om standigheden" aldus de nota. „doet het er weinig toe, of een advocaat in een openbaar proces, waarvan het re sultaat reeds officieel is bekend ge maakt, voor de vorm een zaak ver- JTERKELIJKE huwelijken zijn vol gens de nieuwe huwelijkswetge ving in Tsjecho-Slowakije slechts toe gestaan tot het einde van dit jaar. Na die datum worden deze in de kerken gesloten huwelijken niet alleen onwet tig verklaard, maar het zal dan de geestelijkheid tevens verboden zijn in de kerk een huwelijksplechtigheid te leiden. Voor de Katholieke Kerk betekent dit, dat de Staat een Sacra ment verbiedt. Het burgerlijk huwelijk, zoals dit wordt gesloten door de locale autori teiten, wordt eveneens terzijde gesteld Voortaan zal het alleen aan de voor zitters van de regionale communisti sche comité's zijn voorbehouden hu welijken gesloten te verklaren. Deze voorzitters zijn de meest actieve en betrouwbare communisten. De plaatse lijke bevolking beschouwt hen meest al als zeer laagstaande figuren. De nieuwe wet bevat ook bepalin gen ten aanzien van echtscheiding en wel op zeer gemakkelijke voorwaar den. De voorzitters hebben voortaan de bevoegdheid ieder huwelijk op bei der aanvragen ontbonden te verkla ren. De eis tot echtscheiding van een van beide partijen wordt evenwel niet erkend. Kinderen, uit deze huwelijken gebo ren, worden aan geen van beide ouders toegewezen, doch naar Staatsinterna- ten gezonden om een volkomen com munistische opvoeding in de Marxis- tische-Leninistische theorie te genie ten. Kleine kinderen worden naar van staatswege onderhouden kindertehui zen overgebracht. In de praktijk komt deze echtscheidingsprocedure hierop neer, dat, indien man en vrouw wil len scheiden, de baby's door de Staat aan de moeder worden ontnomen. TJE BEGROTINGEN van Economi- sche Zaken en van de Staatsmij nen zijn gisteren in de Tweede Ka mer z.h.st. aangenomen. Tevoren voltooide minister v. d. Brink de beantwoording van de spre kers. O.m. zeide hij, dat ook voor hem woongelegenheid voor jonge gezin nen uitermate belangrijk was. Over dit vraagstuk pleegt hij voortdurend overleg met zijn ambtgenoot van We deropbouw en Huisvesting. ODELIEVE is de naam van de 33- jarige dienster uit de herberg „Oude God Sport" op de Mechelse Steenweg te Mortsel. Dat hebben we niet vernomen, toen we er een pintje gingen vatten. Nee, Godelieve heeft het bestaan om in een warenhuis te Antwerpen enkele zaken, die ze had gekocht, te willen betalen met twee valse bankbiljetten van 100 franken. Desalniettemin bleek het meisje zo onschuldig als een duif: ze had de biljetten van haar werkgeefster ont vangen, die op haar beurt aan de re cherche verzekerde, dat klanten haar de valse papieren hadden overhan digd. De Antwerpse recherche weet wat zoeken is, speciaal als het om vals bankpapier gaat. Daar immers heeft men in België de laatste maanden zo wat ervaring mee opgedaan. Al gauw bleek, dat Charles Vraie de avond te voren niet minder dan negen valse briefjes had afgegeven en van hem leidde het spoor naar de oud-interna tionaal Jef Taymans, in de wandeling Jet Trap geheten. Men vond bij Vraie niet minder dan 103 valse biljetten en tenslotte verklaarden beide aangehoudenen, dat een zekere W. Verschueren er meer van wist. Toen wilde de recherche daar ook meer van weten en dat was gemakkelijk, wrnt Willy V. zat al in de cel, zij het op andere gronden. Een merkwaardig geval deed zich voor in Turnhout. Daar kwamen drie mannen bij vrouw Melis aan de Zeg- plaats met het verzoek, of ze maar eventjes voor 125.000 franken aan gul dens wilde wisselen. De mannen over handigden haar een pakje van 125 gloednieuwe biljetten van 1000 fran ken en de vrouw ging in de keuken eerst eens natellen ennakijken. „Ge hoort toch zoveel van vals geld. niewaar meheer?" Toen ze terug kwam om de guldens neer te tellen. Waren de drie vreemde vogels gevlo gen om die dag niet meer terug te keren. Vrouw Melis ging llaar de po litie, want een cadeautje van 125.000 vond ze toch wel een raar geval. Daar bleek, dat alle papiertjes vals waren! Het onderzoek is nog in volle gang. GISTEREN hebben te Djokja besprekingen plaats gehad tussen de ministers van Schaik, Stikker, president Sukarno en de Sultan van Djokja. Geconstateerd werd, dat de atmosfeer van vertrouwen en samenwerking welke tijdens de R-T.C. heeft bestaan, thans ook in Indonesië aanwezig is. Het bezoek van beide ministers was hiertoe een verdere bijdrage, aldus een communiqué, dat ook vermeldt, dat uitvoerig van gedachten is gewisseld over de a.s. souvereiniteits-overdracht die naar mag verwacht worden, op 27 December zal kunnen plaats vinden. /BISTEREN werd te Roosendaal de katholieke Nijverheids school officiéél in gebruik geno men. Bij deze feestelijke opening waren o.a. aanwezig Mgr. Jos. Bae- ten, bisschop-coadjutor van Breda en prof. dr de Quay, commissaris der koningin in Noordbrabant en tal van andere autoriteiten Bij deze gelegenheid werd in de hal van de school een borstbeeld van de oud-voorzitter, mr. dr. Claudius Prinsen, onthuld. Op onze foto ziet men Mgr. Baeten, geassisteerd door deken van Mierlo en rector van Dongen, de zegening der kruisbeelden verrichten. TN DE LATE MIDDAG heeft de Tweede Kamer een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de La ger Onderwijswet 1920. Door dit wetsontwerp wordt de achtjarige Lagere School ingevoerd. Daarnaast blijft een afzonderlijke school voor V.G.L.O. (voortgezet ge woon lager onderwijs) gehandhaafd. Voor de oprichting van een dergelijke school zullen ten minste 61 leerlingen vereist zijn. De Minister heeft zich voorts uitge sproken vóór de inrichting van een voorbereidende klas aan de ambachts scholen. TORD PAKENHAM, de Britse mi nister van Burger-Luchtvaart, heeft gisteren in het Hogerhuis zijn excuses aangeboden voor de wijze, waarop hij zijn, van de bevindingen van het Hof van onderzoek naar de vliegtuigramp te Prestwick afwij kende. verklaring had gepubliceerd. Lord Pakenham had in een verkla ring, die met het officiële rapport over het onderzoek werd uitgegeven, beweerd, dat de gronddiensten te Prestwick geen verantwoordelijkheid droegen voor de ramp met het KLM- vliegtuig, waarbij 40 personen de dood vonden. Lord Pakenham verklaarde thans te kunnen inzien, dat het juister ware geweest zijn afwijkende mening te hebben uitgesproken en hiervan aan het Parlement uitleg te geven. „Ik hoop, dat het Huis een eenvoudige maar oprechte betuiging van spijt dat ik niet direct zo handelde, zal aanvaarden". De heer Peters (KVP) is van oor deel, dat het noodzakelijk is. dat met het onderwijs een andere koers wordt ingeslagen. De fractie zal haar steun aan de Minister niet onthouden, ais op h.i. verantwoord geachte wijze een andere koers wordt gehouden. Het onderwijs speelt een belangrijke rol hij de industrialisatie. De heer Peters zegt, dat hij alle jongens en meisjes na de zesjarige leerschool voor zover ze niet naar ULO of MO gaan geplaatst zou wil len zien op één inrichting, met er kenning uiteraard van diverse levens beschouwingen, ter algemene vorming en ter inleiding tot technische be kwaamheid. Een goede maatschappij- school is z.i. beter dan een voorbe reidende klas van een ambachtsschool Deze maatschappijschool zal ook een veel ruimere selectie waarborgen. Ten slotte verklaart de heer Peters, dat als de minister bij zijn voornemens blijft, hij zich genoodzaakt voelt een uitspraak der Kamer te vragen in zake de voorbereidende klas der am bachtsschool. TAE TROEPEN der T.N.I. zullen op 15 December Batavia binnentrek ken, aldus deelde de overste der TNI Jahja mee. Hij zei voorts, dat onmid dellijk na de overdracht, in het ge bied van Batavia een militair bestuur zal worden ingesteld, dat zal worden opgeheven zodra de omstandigheden het toelaten. De federale politie komt automatisch onder het commando van de militaire gouverneur, aldus over ste Jahja. Men is doende, voor de politie nieuwe distinctieven te ont werpen. yERGANE GLORIEZo staan ze daar tussen de dennen van Gilze-Rijen: 3 grote „zilveren" vogels van de vroegere Luftwaffe, die de wereld wilde beheersen met bommen, granaten en parachutisten. Goering droomde zich met die vogels een paradijs. Dat wil zeggen voor hem en de zijnen een paradijs, maar voor de anderen een hel De 3 die in Gilze-Rijen staan, vormen een stukje van het armzalig restant der vroegere luchtarmada. Ze zijn nu te koop als oud roest en mannen van ijzer- en metaal-handels kruipen over de vleugels en in de cockpit om te zien of dat restant nog wel een stuk of wat guldens waard is. afgevraagd waarvoor die ringen toch wel zouden dienen. Ze maakten een onwelluidend gierend geluid die ge ringde toestellen. Hun „demagnetisatie-ringen" waren bestemd om in het water drijvende mijnen op te sporen en ze meteen on schadelijk te maken. Weersverwachting geldig tot van avond: Zwaar bewolkt met voornamelyk in de Nood-Westelyke helft van het land enkele verspreide regen buien. Matige of vry krachtige, maar in het Noord-Westen tijde lijk zwakke, wind, tussen Zuid en West. in het Zuid-Westen van hel land iets zachter, overigens wei nig verandering van temperatuur. Vandaag zon onder 16.32 uur. Maan op 14.48 uur. Morgen zon op 8.28 uur Maan on der 6.16 uur. VjyIJLEN meester Goering zal zeker nooit gedroomd hebben, dat zijn roemrijke Junker-toestellen nog eens in een vergeten hoekje van het vlieg veld Gilze-Rijen zouden staan. Onge veer drie jaar geleden hebben zij een andere meester gekregen in de per soon van de Heer Meester, comman dant van de Rijksluchtvaartschool, die ze dus nu weer gaat afstaan aan de meesters van de slopershamer. Ge kunt er niets aan doen als ge staat bij die luchtreuzen van onge veer 25 meter breedte en een gewicht van 6500 kilo, dat ge plotseling herin neringen krijgt aan verschillende ont zettend beroerde jaren. Jaren van bominslagen, jaren van parachutisten landingen, jaren van gegrom en ge gier van Luftwaffe-machines. Ge kunt er ook niets aan doen, dat ge de mis schien voor een appel en een ei te koop staande machines met een mee warig en sarcastisch lachje bekijkt. Want deze Junkers zijn de logge, zwa re kisten, die nazi-paratroopers boven ons land hebben uitgestrooid. Onge veer 20 tot 25 per toestelHet zijn ook deze toestellen, die de merk waardige grote ringen hadden waar- van ge U destijds herhaaldelijk hebt EEN FABELTJE. JJOE ZE in ons land zijn gekomen de drie Junker-toestellen? Er gaan geruchten dat de Duitsers ze bij hun overhaaste vlucht in ons land heb ben achtergelaten. Dat is een fabel tje. Want de toestellen zijn uit Duits land zelf afkomstig. Nederlandse vlie geniers hebben ze daar zelf gehaald. In het kader van de Duitse herstel betalingen aan ons land zijn ons na melijk ook de drie vliegtuigen toe gewezen door de geallieerde verde lers. We kregen heus niet het beste, waar we namen 't maar omdat we nu eenmaal nul komma nul toestellen had den en we tenminste toch iets moes ten hebben om vliegeniers-in-spé wat te kunnen Ieren. Daarom waren de toestellen ook voor de Rijksluchtvaartschool bestemd (wist ge overigens, dat dit het enige instituut in Europa is, dat jongelui opleidt voor verkeersvlieger)! en zo zijn ze ongeveer 3 jaar geleden naar Gilze-Rijen getransporteerd. Lambermont, Bach en de inmiddels verongelukte Postma trokken naar Osnabrück en mochten na een heel officieel festijn in de cockpit en zo kijken. Ze schrokken wel lichtjes van de respectabele hoeveelheid knopjes en de hun onbekende manier van be handeling. Bovendien hadden ze blik- semsgauw door. dat hetgeen hun in Osnabrück in handen werd gestopt, nu niet direct het neusje van de zalm was. Ze hebben echter met een nuch ter gezicht hun pilotenpak aangescho ten, de parachutes veiligheidshalve nog eens stilletjes nagezien en toen gezegd „God zegene de greep". En God heeft de greep inderdaad geze gend, de kisten zeilden de lucht in en kwamen zonder brokken op Gilze- Rijen aan. HET PUIKJE. /"(E ZULT U wellicht zo'n beetje ver- wonderen over de onverschrok kenheid van die drie luchtkerels. Maar dan moet ge ook weten, dat het trio het puikje uitmaakte van de Rijksluchtvaartschool. Lambermont heeft dit jaar nog in de équipe geze ten, die fabelachtige en feilloze stunts boven Ypenburg heeft laten zien en de in de vliegwereld zozeer begeerde Coupe Ypenburg in de wacht heeft weten te slepen. De hele buiten- en binnenlandse concurrentie heeft daar bij zo'n beetje scheel van jaloezie ge keken. En valt het daarom te ver wonderen, dat Commandant Meester de in zijn werkkamer staande Coupe iedere dag beslist piekfijn gepoest wil zien..,. „SCHOPPEN" BIJ .J9WEILEN" T\RIE JAAR lang zijn de Junkers in- tensief gebruikt op de R.L.S„ zo intensief, dat de banden radicaal ver sleten zijn en de motor eveneens. Al leen door regelmatig reviseren en op knappen heeft men het op de R.L.S zo lang kunnen rekken. En nu de banden en de motors voor de Junkers nergens ter wereld meer te krijgen zijn, eerst nu worden ze opgeruimd. Ze hebben best dienst gedaan voor het klassieke practische vliegonder- richt die logge kisten in hun gegolfd plaatijzerene kleed. In hun logheid waren ze toch makkelijk hanteerbaar voor de vliegenier-in-spé. Ze gingen wel gauw „dweilen" (dat betekent in doodgewone burgertaal niet-rechtlijnig vliegen), maar je behoefde maar te „schoppen" (dat is in normale taal het voetenroer gebruiken) om de kist weer in de nette koers te brengen. Ze zijn zelfs populair geworden. Zo populair, dat men er op de R.L.S. fa milienamen voor heeft verzonnen. Opa, Oma en Ome Keesje is het trio gedoopt. En omdat het toch al zo leuk was, heeft een of andere geestige te kenaar de toestellen meteen ook maar verrijkt met de beeltenissen van een Opa. een Oma en een Oome Keesje. Ik heet wel Kees. zei ons Comman dant Meester in een vertrouwelijke bui, toen we gezamenlijk de tekenin getjes stonden te beturen, maar ik zweer U, dat ik met dat Ome Keesje niets te maken heb We hebben hem op z'n eerlijk ge zicht geloofd, ofschoonwe weten onderhand wel, dat er bij die joviale en prettige lui op de vliegvelden nog al eens grapjes verkocht worden IN EEN DIERENPARK? OPA Hij ging nogal gauw dweilen. YyAT ER met de Junkers precies zal gebeuren is nog niet bekend, want de liefhebbers moeten hun wen sen schriftelijk bekend maken, bij de inspectie van de Domeinen te Den Bosch. Er wordt wel gefluisterd, dat een dierenpark en een garagehouder wel zinnigheid in een toestel hebben. Het dierenpark om er een extra at tractie voor de jeugd van te maken en de garagehouder om er een soort benzine-tank-station van te fabriceren Wat van de Junkers terecht komt interesseert Commandant Meester in- lussen bitter weinig. Hem interesseert meer, waar zijn R.L.S. uiteindelijk te recht zal komen (denkelijk in het Groningse Eelde) en waar de Dako ta s blijven die hem als instructie materiaal zijn beloofd. T)EN HAAG is residentie en rege- ringsstad, waar zoals men dat wel uitdrukt de politiek „ge maakt" wordt, waar veel contacten, zowel binnenlandse als buitenland se dagelijks worden gelegd of ver sterkt. Met regeringspersonen, met politieke figuren van onderscheiden partijen, tussen leidinggevende per sonen onderling. De buitenlandse contacten, behal ve die der regering, waren vóór de oorlog in verhouding tot de situatie in andere landen en tot die van thans hier, betrekkelijk beperkt. In socialistische kring waren de in- ternationales uit de aard van zijn streven steeds van betekenis; de Katholieken kenden een bescheiden contact met andere W. Europese Christelijke partijen, ten behoeve waarvan een klein secretariaat in Parijs was gevestigd. liet is niet alleen een gevolg van de na-oorlogse ontwikkeling, het noodzakelijk streven naar Europese Christen - Democraten, vertegenwoordigd de Christelijk Sociale partijen in veelvuldige be sprekingen zich nauwer verbonden. Het is tevens een voor de hand liggende consequentie van de zozeer gegroeide invloed dezer partijen en de haar daardoor opgelegde verant woordelijkheid. Wij kennen deze verantwoorde lijkheid in eigen land, voor de K.V.P. zich niet aan de regeerplicht kan en wil onttrekken; nog meer dan voor de oorlog is deze partij in Nederland de emoliderende kracht en draagt zij bij tot de stabiliteit in het landelijk bestuur. Maar in geheel West-Europa is thans de invloed der christelijk-so- ciale partijen groter dan zij ooit is geweest. Het zijn katholieken, die als minister-president optreden in België, in Frankrijk (wie had dit ooit voor de oorlog kunnen den ken) en W. Duitsland, in het Saar land en Luxemburg, in Italië en van de leuze onzer tegenstanders: Oostenrijk. Waar is de gegrondheid „Europa wordt socialistisch of het zal niet bestaan"? Daartoe mede is gesticht de „Novel, les Equipes Internationales", orga nisatie van Christen Democratische partijen en persoonlijkheden. Het is een beweging in groei, waarin het met name de K.V.P. is, die haar organisatorische kracht wil versterken. Zij wil deze organisa tie vooral zien als een samenbun deling der partijen, veel minder van personen, daar immers slechts de grote Christelijke partijen als zodanig een forse macht vormen en een politiek Christelijke sociale geest kunnen verwezenlijken JJeze internationale organisatie heeft thans een mijlpaal in haar nog jonge geschiedenis bereikt. Een nieuw presidium zal de leiding aanvaarden. Naar verluidt zal de Belgische Minister van Staat, Aug. de Schrijver, die enkele dagen ge leden afscheid nam als voorzitter der C.V.P., de leiding aanvaarden, o.m. gesecondeerd door zijn Bene- lux-genoot Mr. E. Sassen als vice- voorzitter. Het zal voor een groot deel van het initiatief, de besluitvaardigheid en de wijsheid der nieuwe leiders afhangen, of de N.G.I. zullen uit groeien tot een hechte organisatie van Christen-Democratische par tijen. Of zij het merg zal worden van de Europese politieke samen werking in Christelijke geest, of met haar steun leidende regerings personen en volksvertegenwoordi gers in de Europese Raad en As semblee de grondslagen zullen leg gen voor een nieuw Europa, dat door middel van haar politiek mede als een Christelijk Europa zal worden herbouwd. Q.ISTERENAVOND is een communi qué uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat op de bijeenkomst te Pa rijs van de Ministers van Defensie der Atlantisch Verdrag-Staten algehe le overeenstemming is bereikt. De mi nisters van defensie hebben eenstem mig hun goedkeuring gehecht aan: 1. De startegisehe richtlijnen voor de verdediging van het Noord-Atlan tisch gebied. 2. Een programma opgesteld voor de productie van wapens en betref fende de verdeling van het beschik bare en ter beschikking komende wa pentuig. 3 Het coördineren van de verdedi gingsplannen voor de verschillende delen van het Noord-Atlantisch gebied militaire verdedigingsplannen et. 1P het kader van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie zul len worden opgesteld.

de Stem | 1949 | | pagina 1