Een Herder, een kudde, een liefde, een vrede Geen kwaliteüsvoetbal in Oosierhout Vliegtuig zoek Textiel schaars en duur De diplomalen-oorlog Warschau-Parijs De össewa trok door Parijs Waterleiding Zuid-Beveland Brieven uit alle landen ter wereld Van J0SEE JAHSSEHS nog geen spoor Maar T.S.C. nam de gehele winst ADVENTS-B00DSCHAP VAN H. K. H. PRINSES WILHELMINA ZOEK NAAR DE KIEREN, WAARDOOR HEI LICHT KAN BINNENDRINGEN Hef hart zij om compas Merkwaardig radio-bericht Kerstman viel uit de lucht Stoffelijke overschotten op Schiphol aangekomen Zeer „ondiplomatieke" arrestaties Veer „Maria" van Oberammergau Huwelijksaanzoek zou zij belediging vinden Wel een brief waarin losgeld geëist werd Brekende bewolking Geen „Merdeka" dan vuil water Wegen ep Walcheren Pachters van Belgi sche hofsteden ontevreden T.S.C.-BLEIJERHEIDE 2-1 Zege werd in tweede helft behaald Verbouwd lyceum te Hulst ingewijd De verkiezing voor de Prov. Staten Om de grenzen van de Breede Watering Züoüe, JAARGANG t>*** No. 154ö NOVEMBER lÖi'J Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad R. A. M E Gom- mers, Dr. H. M. Houben Jan Mertens A J A. van Putte. Mr Dr. C. J. M. A. van Rooy Ir. H. J. M. Steenbergen, Kapelaan M. Vos' Hoofdredacteur: J. J. H A. Bruna. Abonne mentsprijs bü vooruitbetaling 3.90 per kwar taal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 ct. Postrek 278841 Prijzen van buitenl. abonnementen worden op aanvr verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Noordbrabant uitsluitend in de Bra bantse edities 0.21 per m/m. (Xng. Med. 0.52 per m/m). Idem in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ing. Med. 0.25 per m/m) Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek 't Kleintje" zie desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uitge vers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bijkantoren: ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Telefoon 691 BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Telefoon 521 WAAT.WTJK. Gr«eStr„t 189. T.Mo.n 1» - POES. 75. T.Mo.n 2236 - HULST. D-bM« Cor. 7. T.l.f.o. 107 ADVENT is de tijd om ons te bezin nen op de onbegrensde mogelijk heden die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze Red der en Verlosser", zo zeide Prinses Wil- helmina gisteren in Haar Adventsbood schap tot de wereld. „Niet omdat deze voorbereiding zich ieder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een noodzaak in de tijd waarin wij leven. De mens is afgedwaald van de gebeds gemeenschap en het wandelen met God- H. K Hoogheid vervolgde: Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over „vrede", dan is het wel zeer duidelijk dat ik hiermede uit sluitend op het oog heb de innerlijke vrede En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heengaat, dwars door zijn spanningen en strijd, door heel de geestelijke crisis en de verwarring van onze tijd heen, in één woord, dwars door de verwording van mens en maatschappij. Tot het ogen blik aanbreekt dat die weg al het geen wij hier noemden beneden zich HET PERSONEEL van het Ameri kaanse consulaat te Moekden is op be vel van een communistische Volks rechtbank uitgewezen. NIGERIA is het toneel van ernstige ongeregeldheden naar aanleiding van een mijnwerkersstaking. Tijdens de onlusten zijn reeds verschillende do den gevallen. DE VERLOVINGSGERUCHTEN van Prins-regent Karei van België met Maria Theresia d'Orleans-Braganza, worden bevestigd noch ontkend. Op merkelijk is, dat Pirenne, de secreta ris van de Koning, onverwacht naar Pregny is vertrokken. DE ONTRUIMING van de stad en het gebied van Kediri door de Ned. troe pen zal op 15 Dec. a.s. voltooid zijn. IN PANAMA heerst een grote chaos tengevolge van het feit. dat binnen 5 dagen de derde president aan het bewind is. De eigenlijke oorzaak is overigens, dat ze alle drie aan het bewind willen blijven.... EEN TRAMWAGEN van lijn 5 ramde Zaterdagavond in Amsterdam een bij wagen van lijn 3. De bijwagen kan telde. 31 passagiers werden gewond, waarvan er 3 in een ziekenhuis wer den opgenomen. EERNARD VERHOEVEN is door de Arnhemse politierechter veroordeeld tot vijf gulden boete of twee dagen, omdat hij in Aug. 1949 bij het passe ren van de Belgisch-Nederlandse grens ruim 100 francs bij zich had, die hij niet had aangegeven. DE ONBEWAAKTE overweg aan de Xerxesweg te Rotterdam zal. zo deel de ir. de Hollander mee. binnen af zienbare tijd een bewaakte worden. WEST-BERLIJN zal op 1 December zijn eerste aandeel in de Marshall hulp ontvangen. INDIA zal de oude naam uit de Hin doe-tijd gaan dfagen: India En Bja- rat. De eerste 15 jaar zijn er 2 natio nale talen het Hindoestani en het En gels. DE OUDSTE VROUW van Portugal, Florinda Daposta. vierde Zaterdag haar 123e verjaardag. Ze woont in Amedo, heeft op 2 na nog al haar tanden en kan nog naaien zonder bril HET COMMISSARIAAT van de P.P. Minderbroeders in Brazilië is tot zelf standige Provincie verheven. De Mis sie in Pakistan-India is toevertrouwd aan de Nederlandse Minderbroeders. DE HOOFDREDACTEUR van het K. N. P.. de heer H. Kemna, is door Z. H. de Paus in speciale audiëntie ont vangen. Bovendien had hij een lang durig onderhoud met Z. H. Exc. Mgr Montini. DE VOLENDAM komt vanavond in Rotterdam aan. De ontscheping be gint Dinsdagmorgen om 9 uur. DE .TABINTA" met het 3e bat. van het Reg. Jagers wordt omstreeks 30 November te Amsterdam verwacht. laat en opstijgt tot die hoogten, waar de vrede heerst. Op deze gang kunnen denken en verstand niet het kompas zijn. Al leen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart waaraan God zo'n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewezen, en dat zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diep ste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. LIEFDE DE GRONDSLAG t IEFDE is voor Christus de grond- slag van heel zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van zijn lief de. heden, morgen en altijd. Men versta mij wel: hier is geen sprake liefde zoals zij is van mens tot mens. maar van heilige, opoffe rende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil. Het volgende strekke tot verduide lijking: Jaren geleden werd een wedstrijd voor kinderen uitgeschreven, wie de mooiste Bloeiende plant kweken kon. De eerste prijs werd gewonnen door een meisje uit een donkere steeg die op een zolderkamer woon de met maar één klein raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar geranium gedaan had. dat hij zo prachtig bloeide. Zij ver telde dat zij steeds had uitgezien naar de zon, door het kleine raam. maar óók door alle kieren van de zolder en het dak, en steeds de ge ranium had rondgedragen, al naar gelang zij een zonnestraal kon op vangen. Als wij ons hart zouden willen ver zorgen zoals 't kind haar plant, en in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor Hij, die het licht der wereld is, toegang zoude krijgen tot ons innerlijke leven, dan zoude ons hart bloemen voort brengen als de geranium, uit dank baarheid, en die vrede die onuitroei baar is. die geen stormen meer kun nen verjagen. Het is een verblijdend verschijnsel dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wat ons ver deeld houdt. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken, want die roept .ons toe: „Eén Herder, één kudde, één liefde en één vrede, die allen omvat". Met beeld O. L- Vrouw van Fatima /GISTERENAVOND om elf uur kwam via de radio. Nieuwsdienst ver zorgd door het ANP, het bericht door, dat een Columbiaans vliegtuig zoek was. Aan boord bevinden zich twaalf personen en het beeld van O. L. Vrouw van Fatima. We waren niet weinig verbaasd daarbij te horen vertellen: „De Maagd van Fatima is een der meest aanbeden heiligen". Daar ver ondersteld mag worden, dat ieder nor maal ontwikkeld Nederlander nu toch wel op de hoogte is van het feit, dat de katholieken geen heiligen en ze ker geen beelden van heiligen aan bidden zal de lezer onze oprechte ver bazing over deze vorm van radio- berichtgeving waarschijnlijk geheel kunnen delen! JTIT GOEDE BRON vernamen wij, dat binnenkort de meeste textiel- goederen zeer belangrijk (20 pet.) in prijs zouden stijgen. Door deze prijsstijging zouden op de eerste plaats getroffen worden, ondergoed, lakens, hand- en theedoe ken enz. Katoenen goederen zouden over enige tijd slechts schaars of in het geheel niet meer te krijgen zijn. De Ohio kouder dan Noordpool ■p< EN DUIZENDTAL kinderen van het Amerikaanse plaatsje Galli- polis, die op het marktplein waren samengestroomd om het Kerstmanne tje per parachute te zien neerdalen, kregen een grotere sensatie dan waar op zij gerekend hadden, door dat het Kerstmannetje met zijn val scherm in het ijskoude water van de Ohiorivier terecht kwam. Het Kerstmannetje. dat spoedig tussen de ijsschotsen opdook, werd door een reddingsploeg op het droge gebracht. „Is het kouder dan op de Noordpool (waar de Kerstman heet te wonen)?" vroeg men hem medele vend. Het Kerstmannetje vond het in de Ohio kouder. De verongelukte Dakota T>E STOFFELIJKE overschotten van de vier leden der bemanning van de bij Oslofjord verongelukte Dakota van de Aero-Holland zijn gisteren avond op Schiphol aangekomen. Op uitdrukkelijk verzoek van de nabe staanden is deze aankomst in alle stilte geschiedt. De begrafenis volgt a.s. Woensdag op nog nader te bepa len tijdstippen. I TIT WARSCHAU worden voortdurend arrestaties van Franse functionarissen in uit Parijs even voortdurend arrestaties van Polen gemeld. De ene alarmkreet is nog- niet verklonken of de volgende ver vult alweer met veel rumoer de internationale lucht- T^EN vrij scherpe Franse protest- nota is niet minder vlot van de hand gewezen als dat ze werd inge diend. Een Poolse woordvoerder heeft de Franse Veiligheidspolitie „uitge daagd" de gearresteerde Polen open lijk te berechten. Inmiddels werd door een militair Gerechtshof te Parijs de Poolse vice- consul te Rijssel, Szcerbinsky, van spionnage beschuldigd en naar de gevangenis te Ccherchemidi, overge bracht. Vrijdag werden opnieuw ne gen Polen aangehouden. Van de 17 Polen, die Donderdag over de Fran se grens zijn geleid wordt officiéél ge zegd, dat ze de hand hadden in de voorbereiding van de jongste stakin gen. In Warschau gaan de arrestaties vlot door. Een woordvoerder van de Franse ambassade té Warschau, heeft JTJ;E twintigjarige An-nemie Mayr te Oberammergau die aargewezen is om de rol van de H. Maagd Maria te vervullen in de Passiespelen, ont vangt dag-elijks een stroom van cor respondentie uit verschillende delen van de wereld, alsook telegrammen en geschenkzendingen. In brieven uit Engeland wordt ge vraagd om gesigneerde foto's en som mige geestelijken doen Annemie Mayr vriendelijke raadgevingen toekomen .,om haar te helpen bij de moeilijke taak, welke haar te wachten staat" Een Zweedse familie zond het meis je een kostbaar uit hout gesneden crucifix. Een oude Spaanse vrouw schreef een brief, waarin zij in- ge- ttET ZOEKEN naar Josée Janssens, het ontvoerde 9-jarig meisje uit de Kroonstraat te Borgerhout, wordt nog steeds voortgezet. Van de dader of van het slachtoffertje is evenwel nog geen spoor ontdekt. Het is nu wel zeker, dat bij de ouders van Josée een brief is aange komen. waarin werd gevraagd om een losgeld van 10.000 francs. Onverant woordelijke lieden, zo zegt de Nieu we Gids, hebben echter de inhoud van deze brief openbaar gemaakt met als gevolg, dat op de aangeduide plaats op de bewuste avond tiental len nieuwsgierigen op de „onbeken de" stonden te wachten. Het Handelsblad van Antwerpen, schrijft nog, dat de drukke Bleekhof- straat zo rond vier uur in de middag steeds sinds de ontvoering van Josée een hele rij vaders en moeders te aan schouwen biedt, die hun kind stevig aan de hand van de school naar huis brengen. Overal in de omgeving giet men bedrukte gezichten en groepjes druk pratende mensen. Tijdens het onderzoek is ook ko men vast te staan, dat twee dagen na de ontvoering van Josée Janssens een totaal onbekende aan Monique, 5 jaar, en haar zusje Denise, 3 jaar van het gezin Havermaet uit de v. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, met vooral in het Oosten nog re gen, later hier en daar brekende bewolking. Meest matige en langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 16.35 uur. Maan op 14.08 uur. Morgen: zon op 8,23 uur. Maan onder 1,31 uur. Als benzine te duur is, „stoken" we stro- ZATERDAGOCHTEND heeft men op de Place de l'Opéra te Parijs 'n os- senspan zien verschijnen, geleid door twee koewachters, die gekleed gin gen in een kiel, prikstok op de schou der. Op een spandoek, dat midden over de wagen was bevestigd, stond te lezen: „De voorhoede van de voor uitgang: 6 „ossenkracht", het proto type van het voertuig 1950, model 1949. wegens de belastingen gewij zigd" Een bussel hooi voor op de wa gen droeg het opschrift: „Brandstof 1950. belastingvrij". Het betrof hier een demonstratie door de bond van wegvervoerders voor vrije verkoop van benzine tegen de huidige prijs en om te protesteren tegen de plaatselijke belastingen. Toen het verkeer door de nieuwe „6 ossen- kracht" behoorlijk in de war was ge stuurd verscheen een politieman om proces verbaal op te maken. d. Meydenstraat „een cent heeft be loofd". Hij is .met de kinderen, die door de moeder even op een bood schap waren uitgestuurd, mee naar huis en zelfs mee de trap op gelopen. Toen de kinderen onder aan de trap riepen: „Ma, hier is een mijnheer, die ons een cent wil geven", is de man ijlings op zijn fiets weggereden. De winkelier op de hoek van de straat. ^dntn^l8!»^" ^°°dsch5P ™.?es: Vi-uagavouu weru een wieinja- i -ner^aar(^e later, dat hij al ster door jongens gedwongen af te verschillende dagen een man, die vrij- - dl xe wel aan de door de meisjes gegeven beschrijving beantwoordde, had zien rondslenteren in de omgeving. broken Duits Gods zegen over Anne mie Mayr afriep. Aan journalisten, die haar inter viewden, verklaarde het meisje, dat zij het echter als een persoonlijke be lediging zcu opvatten, wanneer zü onaep haar correspondentie huwe lijksaanzoeken zou aantreffen. Annemie Mayr volgt nog steeds de beelósrijcursus, waaraan zij begon nen was, evenals Hans Schweighofer, die de Judasrol zal spelen, zijn werk zaamheden als leraar aan deze cur sus voortzet. Wanneer komende week de repetities voor de spelen begin nen, zal hieraan echter wel een ein de komen. Twintig kleermakers zijn bézig aan de veertienhonderd costuu.ms voor de nieuwe spelers en speelsters. Alle hoofdrollen krijgen twee costuums om bij slecht weer te kunnen wisse len. aangezien het toneel niet over dekt is. Er zijn reeds een honderdduizend piaatskaarten verkocht. Jj^EN EUROPESE voetgangster werd door opgeschoten jongens te Su- rabaja- aangei-Qepen met „Merdeka". Toen eén antwoord uitbleef, gooiden zij een emmer met vuil water naar de dame. Donderdagavond werd een wielrijd- stappen. Zij toonden haar een foto van Sukarno en vroegen, wie dit was Nadat de dame had geantwoord: Su karno. mocht zij doorrijden. Uitbreiding pompstation JAE aandeelhoudersvergadering der N.V. Waterleiding ZuidBeve land te Goes gehouden, machtigde de directie de reeds aangegane geldle ning, groot 600.000 met vier ton te verhogen. Hiervan zijn 3 ton nodig voor het bouwen van een vleugel aan het pompstation voor wateronderzoek en het bouw van een schaftlokaal. De andere ton is bestemd voor kasgeld lening. De balans per 31 December 1948 was sluitend met een bedrag van f 2.522.337,69. De verlies- en winstrekening over 1948 sloot met een bedrag van f 414.663.2,6. w.o. uitkering (rente- en aflossing Gemeente-aandeelhouders) ad f 67.024.07. De totale waterlevering beliep 1.415.941.58 M3, met een opbrengst van f 414.663,26. De directeur werd gemachtigd tot ruiling met gesloten beurs van 14 are grond van de gemeente Ossendrecht tegen 11.2 are van de N.V. Aan de secretaris van de Raad van Toezicht werd een verhoging van be zoldiging toegekend van 300, Tot leden van de Raad van Toe zicht werden herbenoemd de heren P. J. Dominicus te Yerseke en J. C. van Burg te Waarde. Bij de rondvraag vroeg de afge vaardigde van de gemeente Goes de aandacht van het bestuur voor ('e grote afneming van water door instel lingen die in het belang van de volks gezondheid werkzaam zijn op de Be- velanden. In verband hiermede pleit te hij voor een belangrijke reductie op de waterprijs voor deze instellin gen. De voorzitter van de Raad van Toezicht de heer Joh. Pilaar zegde onderzoek toe. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat per 31 Dec. 1948 het aantal in woners in het rayon, dat de Water leiding bestrijkt, 58625 bedroeg. Het totaal aantal woningen, aan de wa terleidingnet verbonden, bedroeg 13856, w.o. 11127 waterafnemende wo ningen. De gemeente Waarde was per- centagegewijze (90) de grootste afne mer. De gemeente Oudelande de kleinste (52 pet.). verhaald, hoe door tussenkomst van ambassadeur Jean Baelens werd voor komen, dat twee Poolse politieman nen Zaterdag een vierde lid van de ambassade, mevrouw Helène Loisel. arresteerden. In de vroege ochtenduren belden de twee politiemannen bij haar aan. Zij sloeg de deur voor hun neus dicht en waarschuwde telefonisch de ambas sadeur, die zich met enkele Franse diplomaten naar het huis spoedde. Terwijl de anderen de Polen aan de praat hielden, wist de ambassadeur mevr. Loisel langs een onbewaakte trap naar buiten te smokkelen. Zij verblijft thans op de ambassa de, die als Frans gebied wordt be schouwd. Mevr. Loisel was eerder secreta resse van Brossin de Mère, een der beide Franse diplomaten die deze week uit Polen zijn gezet. Aanbestedingen 1UAMENS de herverkavelingsdienst Walcheren werd te Middelburg aan besteed het maken van landwegen in de Oootwatering van de polder Wal cheren. Het totaal aantal inschrijvers bedroeg 11. Laagste inschrijfster was fa J.D. Janse. Colijnsplaat voor 62. 900 dnet beschikbaar gestelde dragline) en ƒ67.400 'met eigen dragline), hoogste inschrijfster Eland en Volkers, Vlissingen, voor resp. 70.000 en 73 000. De gunning werd aangehouden. Voorts werd aanbesteed de verbete ring van de weg Middelburg-Grijps- kerke. Er kwamen 12 inschrijvinger, binnen. Hoogste inschrijfster was PJ Bunschoten, Haarlem, voor 365.000. Laagste was de C.V. Mabuwat, Dor drecht. voor 190.000. De gunning werd aangehouden. Tenslotte werd besteed de verbete ring van de weg Aagtekerke-Oostkapel- le. Er waren 10 inschrijvingen. Hoog ste inschrijfster was de C.V. Mabu wat. Dordrecht, voor 185.000 (met eigen dragline), laagste Jasper van VerlaatHardinxveld, voor f 158.440 (met beschikbaar gestelde dragline) en 163.700 (met eigen dragline). Opwindend moment uit de wedstrijd NACWillem II (0-1)Doelman Kools heeft de ingeschoten bal klemvast. WE KENNEN in Z. Vlaanderen het probleem van hst Belgisch grond bezit met al de nadelige gevolgen daaraan verbonden. Vooral tijdens de bezetting en na de bevrijding heeft zich hier geopenbaard, dat dit grond bezit d'e pachter voor zeer grote moei lijkheden kan plaatsen. Er is nu eenmaal een vastgestelde pachtprijs, die via do clearing wordt overgemaakt, maar het is duidelijk, dat deze prijs voor de Belgische eige naar onvoldoende is. In landbouwers kringen, die hof en grond van bui tenlanders. die in België wonen, in pacht hebben, hoort men regelmatig de verzuchting slaken: Al mijn wer ken is- voor niets, want huis en ge bouwen onderkomen volkomen, om dat de eigenaar er geen geld in wil steken. Van de kant van de eigenaar begrijpelijk, maar een alleszins onge zonde toestand. De pachters zelf brengen d'e meest noodzakelijke ver anderingen aan, maar het is ook be grijpelijk, dat zij er niets voor voelen om aan het eigendom van een andeg geld te investeren, waarvoor ze later niets terug krijgen. Soms dragen eige naar en pachter samen de kosten, maar dit komt sporadisch voor. De enigste oplossing is, dat voor deze bedrijven de pachtprijs verhoogd wordt, waardoor het de eigenaar mo gelijk wordt gemaakt verbeteringen aan te brengen, die zowel hemzelf ais de pachter ten goede komen. Men weet dan als pachter waarvoor men werkt en als eigenaar 'wordt men in de gelegenheid gesteld zijn ^"EE, groots voetbal hebben TSC nóch Bleyerhei-de te zien gegeven. Het kon zelfs maar met een tweede klasse maatstok worden gemeten, doch de Oosterhouters hebben op het goede moment juist dat tikje doortastend heid èn schotvaardigheid getoornd en zó de twee kostbare winstpunten bin nen kunnen halen. A anvankelijk speelden de Limbur gers technisch betier dan hun gast heren, die een der beste spelers van hun ploeg, Ernst Zaterdagmiddag om vijf uur pas van zijn schorsing officieel in kennis gesteld moesten missen. De TSC-diefensie, waarin voor al linksachter Sestig een keurige par tij voetbal weggaf, kon tot aan de twintigste minuut stand houden. Tengevolge van een te zacht op doelman Baeten teruggespeelde baL door rechtsachter Zijlmans, kreeg de rechtsbinnen der gasten, Aretz die snel doorgelopen was, toen een pracht schietkans, welke hij prompt benut te. Met deze stand werd ook gedraaid doch in die vijftiende minuut kon rechtsbinnen Kops de gelijkmaker scoren en ruim een kwartier later smaakte rechtsbuiten J. Hooymaayers het genoegen zijn club de leiding te geven (2-1), waarbij het, ondanks energieke pogingen van Bleyerhieide. geoieven is. SLECHT WEER. TJe weersomstandigheden waren zeer ongunstig. Een onafgebroken, mie zerig regentje, maakte het spelen uiteraard tot geen genoegen, hoewel het speelveld er uitstekend bij lag. Bleyerheide begon met zeer goed opgezette aanvallen, maar als het op doelpunten maken aankwam, maak ten zij er weinig vanc Het enkele schot, waarmee ze doelman Baeten meenden te kunnen passeren, was nl. voor deze keeper, die uitstekend op dreef was, al kwam hij nu en dan wel eens wat tè ver uit zijn heilig dom. te tam. Een enkele maal werd hem dit zelfs bijna noodlottig. SPEL VIEL TEGEN JVver het algemeen had men méér van deze Limburgse ploeg ver wacht. Hetzelfde kan overigens ook van TSC worden getuigd. In de eer ste helft was het bijna om wanhopig te worden voor de talrijke supporters der blauwwitten, toen de voorhoede die er nog al eens aardig „doorheen" kwam, de mooiste kansen om zeep bracht. En dan te weten, dat de Bley- erheide-defensie soms met viier-man- op-één-rij vóór doelman Wals ope reerde om het vrij langdurige tegen offensief van TSC te kunnen stuiten! Aan die overzijde had Baeten een keer af te rekenen met een zeer hard en goed schot van de Bleyeheide- limksbinnen, Schafraath; de Ooster- houtse doelman moest er een snoek sprong voor maken, om het leer zijn doel uit te ranselen. Intussen drong de TSC-verdediging steeds verder op, met de bedoeling daardoor wat op adem te kunnen ko men ende tegenstanders in de bui- tenspelval te doen lopen, hetgeen maar al te wel gelukte. Daar hadden Sestig-Kools-Zijlmans tot-en-met kaas van gegeten. In de zestiende minuut kreeg rechts buiten J. Hooymaayers een dot van een scoringskans uit een prima voor zet van links; maar hij miste jammer lijk. TE ZACHT TERUGGE SPEELD.... ■yier minuten later deed Bleyerhei de dat beter. De linksbuiten Haas wist na een rush het leder slechts tot voor de voeten van Zijlmans te brengen; deze vergiste zich echter in de afstand tussen hem en doelman Baeten, waarvan de doorgelopen rechtsbinnen Aretz profiteerde; hij kreeg juist vóór de handen van Bae ten de bal te pakken en plaatste be heerst in het ledige doel (0-1). De thuisclub gaf allerminst de moed op, doch de verdediging dier Limbur gers, waarin vooral linksback Rabuda uitblonk, was zeer trapvast en zette voortdurend met verre trappen haar aanvalsluiie aan het werk, welke op het beslissende ogenblik echter de on misbare afwerking ontbrak. Wat dat betreft gaven de beide voorhoedes el kaar overigens maar heel weinig toe HERBOREN TSC Onmiddellijk na herbeginnen kon men bemerken, dat TSC besloten had zich meer dan tot dan toe te gaan inspannen. In de 4e minuut al noteerden wij een doorbraak, door Kops geleid. Door snel toelopen van doelman Wals werd Kops gedwon gen over deze heen te plaatsen en het was zeker jammer, dat de bal juist over de lat achter ging. Bleyer heide gaf geen krimp en forceerde vlak daarop een corner aan de over zijde. welke evenmin als die van TSC, wat later toegekend, succes ople verde, Met dat al bleef het vertoonde spel op een erg laag peil, waarbij de in druk werd gevestigd, dat Bleyerhei de gedurende de eerste helft wat al te veel van haar energie had gebruikt. In de vijftiende minuut pas kregen we een vleug uitstekend spel en dit leverde TSC dan ook prompt een goal op. Sestig speelde het leer ver naar voren, na een aanval te hebben on derschept. Kops stelde zich handig in het bezit van de bal, passeerde rechts back Baarwasser en schoot toen ver rassend hard en zuiver langs doelman Wals (1-1). Dit gaf de Oosterhouters een dosis extra moed en wel een kwartier lang dreven zij Bleyerheide practisch volledig in het defensief. Als de thuisclub in die periode over betere schutters $e beschikking had gehad, zou de stand er ongetwij feld anders hebben uitgezien. Lang zaamaan kon Bleyerheide zich daar na weer losmaken uit die „omarming" Een ferm schot van midvoor Gilliam, keurig door Baeten gestopt, besloot een dier Limburgse aanvallen. Lang bleef deze meerderheid van Bleyer heide echter niet. want in de dertig ste minuut scheelde het maar een haar, of Kops had middels een fraaie kopbal Wals gepasseerd; nu kon deze laatste nog op het nippertje redden. Het was echter slechts uitstel van executie, want wéér kwam de TSC- voorhoede snel naar de Limburgse veste toegestormd. Kops bemachtigde het leer en zette onberispelijk voor naar de naar buiten gezwenkte J Hooymaayers, die buiten bereik van doelman Wals zijn club de leiding be zorgde. De strijd bleef nu practisch gelijk op gaan. Aan weerszijden wer den nog goede kansen onbenut gela ten en bet publiek was zichtbaar op gelucht, toen de uit Amsterdam over gekomen arbiter, Hessink, voor de laatste maal floot. eigendom niet te laten onderkomen. De bezwaren van de pachters gel den alleen de onroerende eigendom men, zoals stallen, schuren, huizen en ar.dere gebouwen, waaraan betrek kelijk weinig gedaan wordt en die na verloop van tijd in een staat van totale verval zullen gaan verkeren. Niet bevorderlijk om arbeidslust aan te kweken en energie te ontwikke len. Mgr. Baeten en Mgr- Callc- waert waren aanwezig yPATERDAG vond in Hulst da plech- tige inwijding plaats van het verbouwde Janseniuslyceum. In de Basiliek werd een plechtige H. Mis opgedragen door moderator van Loon. De leerlingen hebben een krans ge legd op de grafsteen van de ouders van Jansenius. De inzegening van het schoolgebouw geschiedde door de bis schop coadjutor van Breda Mgr. Jos Baeten. In de gymnastiekzaal vond een feestvergadering plaats waarop aanwezig waren de bisschoppen van Breda en Gent, de commissaris der Koningin Jhr. Mr. de Casembroot, de Griffier der staten mr. dr. Teile gen. de leden van GS, A. Lockefeer. mr. dr. A Mes en A. Schout, de ver tegenwoordiger van de minister van Onderwijs dr. de Boer, deken J. Plasschaert, het voltallig gemeentebe stuur van Hulst, tal van burgemees ters; geestelijken, e.a. Burgemeester B. Truffino sprak de aanwezigen toe en wees op het be lang van deze inrichting. Vervolgens werd het woord gevoerd door mgr Jos Baeten, mgr Callewaert. de heer G. v. d. Acker van het 5e gymnasium mr. van Son, die een gebrandschil derd raam aanbood, dr. de Boer, jhr de Casembroot en rector Boezeman. Mgr. Callewaert onthulde een borstbeeld van Jansenius. Na de mid dag vond een diner voor genodigden plaats. Kring Middelburg der K-V.P, vergaderde QP deze kringvergadering werd in verband met de prov. statenver kiezingen door het dubbele bestuur besloten dat men uit zal komen met een geclausuleerde lijst. Voor de groslijststemming komen de statenkringen Hulst en Sluis met één lijst uit. de statenkringen Viis- singen, Middelburg, Zierikzee en Tho- len zullen zich nog nader beraden. Het aantal te verwachten zetels werd bepaald op 9. Bij de verdeling werden aan O.Z. Vlaanderen 4, aan W.Z. Vlaanderen 2 en aan de overige sta tenkringen tezamen 3 zetels toegewe zen. Over de lijsttrekker voor de prov. statenverkiezing zal na de gros lijststemming een beslissing geno men worden. £)OOR G.S. is destijds aan de wa terschappen De Breede Watering bewesten Yerscke en de Goessche c a. een ontwerp-besluit toegezonden ir. verband met de vaststelling van de grens tussen de beide waterschappen. Beide waterschappen kwamen met en kele bezwaren naar voren, doch des ondanks stellen G.S. thans aan Pro vinciale Staten voor het ontwerp zon der wijzigingen goed te keuren.

de Stem | 1949 | | pagina 1