rs en 'n Verloving per inbraak Sinterklaas Minister k.o. „Moeilijk maarafwisselend werk D Hij komt! Hij komt! 12 J DERDE BLAD ZATERDACa 26 NOVEMBER 1949 SINTERKLAAS-VERTELLING Kinderlijk rijm van groot man Hij komt, die goeie Sint Paard van Sinterklaas stort hart uit 3 MILLIOEN NEDERLANDERS Een gezellige surprise uit Indonesië Motie Van Vertrouwen - Zwarte Piet Door Het Bamboe - Strijdtcarrossen Der Facteurs Bent U geboren tussen 23 Nov. cn 21 Dec.? Jongen krijgt f 37.720 voor twee vingers i van gereedschap- npwerk strskt tot ingen te bevatten. orzeep - werkend Pagano,. voetbal, magisch igen door HENRI t' SAS. 'rri WAS op 'n liefdadigheidsconcert gebeurd, waar juffrouw Boude- wijns z'n nieuwe overbuurtje gezon gen had. In z'n kwaliteit van „Re dacteur van de Provinciale" was-ie aan haar voorgesteld, en. toen had-ie opeens gedacht: ik heb 't te pakken, ik heb 't gloeiend te pakken en ik raak het niet meer kwijt. Hij had nooit geweten, dat die droge wijn koper aan de overkant er zo'n char mante dochter op na hield. Hij had haar gecomplimenteerd over haar soe pel geluid - soepel - soepel hoe kwam-ie toch aan die idiote expres en de ouwe heer had-ie ook gecom plimenteerd met het bezit van zo'n dochter. Ze wisten nu pas goed, dat ze bu ren waren, en Guusje Demmers, van de „Provinciale", de vrijgezel, die, tot op heden, nauwelijks de burger lijke beleefdheid tegenover het schone geslacht in acht had genomen, zat nu, zo gauw z'n eten door z'n keel was, achter 't gordijn te hunkeren naar 'n schim van Lientje Boude- wijns aan de overkant. Kon-ie er maar es aan huis komen, dan zou-ic 't zaakje wel beklonken krijgen. Niet om d'r geldal was ze 'n bezembindster, dan zou-ie haar nóg genomen hebben, want, nu al, wat-ie van haar te weten was ge komen. meende hij 't echt. Daarom verzocht-ie beleefd 'n avondje belet. De brief werd door z'n kostjuffrouw in de bus gestopt, 't antwoord bleef, dagen lang, in 't grote patriciërshuis schuin aan de overkant, De dagen werden wekentoen opeens kwam het antwoord, tijdens de pauze in 'n vergadering van de Natuur-histori- sche Vereniging, waar Guusje verslag moest maken. Opeens voelde hij zich op z'n schouder getikt. Boudewijns stond achter hem: „Gaat u even met mij mee., daarginds zittenzo.. hier bij het biljartik heb geen tijd en geen zin om minnebriefjes te beantwoorden, maar, het zal u wel hetzelfde zijn. of u schriftelijk of mondeling 'n blauwtje loopt!" ,,'n Blauwtje?.. Dus..?" Hij had die grijzende wijnkoper wel over het biljart willen gooien., „dus u wei gert?" „Absoluut, bij mij komt geen enkele vrijer over de vloer!" ..Maar, als ik u zeg, dat ik eer lijke „Ook geen eerlijke vrijer." „Ik heb opgemerkt, dat uw dochter me wel genegen is, tenminste...." „Maar. ik ben u niet genegen!" „Valt er dan op m'n gedrag iets aan te merken?" „U is zo'n inktbacil!" ,,'n Inkt., bacil?.. Menéér! En. ik zeg u dan. dat ik van uw dochter houd en dat ik bij u over de vloer zal komen!" Boudewijns grijnsde weer: „Als u dat gedaan krijgt, als u de kans ziet bij mij over de vloer te komen, dan zou ik haast zeggen dat er fut in li zit." „Dan zal ik u dat bewijzen", nij digde Demmers, stapte de koffieka mer uit naar de vestiaire, greep z'n hoecTën z'n jas.,,'n inktbacil, waar geen fut in zit".... de spotwoorden bleven hem door het hoofd gonzen. En Guusje liep te denken, te denken, hoe-ie 't zou aanleggen, tegen het verbod van die brute kerel in. bij hem aan huis te komen. Hij had nu eenmaal a gezegd, hij zou 't nu een maal bewijzendaar zat niets an ders op.... al moest-ie er inbreken.. Wacht es even: volgende, week was 't Sinterklaas-pakjesavond. Alle men sen hadden 't dan binnenshuis echt gezellig: alleen hij zou natuurlijk weer in z'n eentje, op z'n ongezellige kamer, 't kopje chocla met 't spe- klaas-mannetje van z'n kostjuffrouw als extra-tractatie krijgen. 't Was of z'n kostjuffrouw z'n ge dachten geraden had, want daags voor pakjes-avond zei ze, onder het tafeldekken: „U blijft morgenavond zeker weer thuis, hè? Kom dan bij ons 'n kopje chocla meedrinken, dan lachen we nog es. We sturen Jans 'n Sinterklaas- vrijer thuis!" Guusje had het ineens gevonden. Dat was 'n pracht-gelegenheid om morgenavond bij Boudewijns binnen gesmokkeld te worden, 'n Brutaal mens heeft de halve wereldals hij alvast maar 'n huiskamer had. Daarom zou-ie zich brutaalweg in 'n mand laten pakken en naar binnen laten sjouwen.'... nee, nee, niet in 'n mand: als-ie geen lucht genoeg kreeg was 't z'n dood. Hjj zou 'n masker voor dopn. 'n boerenkiel aantrekken en zo zich boven op 'n wasmand laten vastbinden. Was-ic maar eenmaal in de huiskamer, dan konden ze hem. voor zijn part dadelijk weer buiten smijten, maar, dan had-ie toch bewe zen, dat er fut in hem zat. Met de zoon van z'n kostjuffrouw ging-ie er diezelfde avond nog op uit. 't Moest lijken, of daar 'n ongeluk kige vogelverschrikker op die was mand gebonden zat met 'n karton tussen z'n stomphanden: „Voor me juffrouw Lientje.... Van Sint Nico laas." De volgende middag ging-ie niet naar kantoor. Z'n juffrouw en d'r dochter hielpen giechelend aan de toebereidselen, en de zoon met z'n vriend zouen tegen negen uur de Sinterklaas-pop naar de overkant dragen. Dat was toch nog eens durf voor 'n geheel-onthouer, die daarom, volgens 'n wijnkoper, geen fut had! Ze hielpen meneer Demmers des avonds in de. met hooi opgevulde kiclmouwen. knoopten z'n rode das „Maar, ik ben hier toch over de vloer.... is dat waar of niet?" „Schrijf op: aangelokt door de buitengewone kwaliteit der wijnenen likeuren van de Firma Boudewijns alhier heeft een inbreker, nog wel 'n geheel-onthouder, getracht, gisteren nacht zijn slag te slaan...." ..Jamaar, jamaar", stribbelde Guusje tegen. „Schrijf op: de dief werd echter op heterdaad betrapt...." Toen kwam Lientje. viel haar va der om z'n hals: „Hè, nee. Pa. nee, daar heeft-ie veel te goed karakter voor!" „Schrijf op. Dat bericht moet in de krant.... En, zet er dan. voor mijn part, jullie verlovingsadverten tie maar onder." TJET IS geen geringe geschiedkun dige mededeling, die men over iemand doet, warneer men zegt. dat hij tot een legende is geworden. Met deze opmerkelijke slotzin eindigt An ton van Duinkerken een zeer lezens waardige bijdrage in „Met de Heiligen het jaar rond" (Uitg. Paul Brand) over de H. Nicolaas. Deze slotzin is niet alleen voor de om als een ondeugend aapje in de gordijnen 'te gaan hangen, „omdat gordijnen in onze samenleving nu eenmaal de lastige eigenschap hebben, dat ze heel moeten blijven", zo klonk het vermaah. We genoten mee van de „profes sorale" uiteenzetting aan zoonlief die gymnasiast, wat de consequenties wa ren van het lidmaatschap van een hoofdstedelijke voetbalclub, vermits op de lidmaatschapskaart stonid ver meld: „Het lid is te allen tijde ver plicht deze kaart op zich te dragen", hetgeen bij diepgaande beschouwing aanleiding kan worden tot merkwaar dige verwikkelingen. En tenslotte hebben we van harte meegenoten van enkele simpele Sinterklaasrijmen, die de prof-redenaar-criticus-dichter deed wijken, maar dan ook grandioos en volkomen, achter een ondoorzichtige sluier van die vreugde, welke „de eenvoudigen van harte" ten deel valt Om u onze meelevende verheugenis duidelijk te maken, drukken we hier onder dit „kinderlijke rijm van een groot man" volledig af: Als je dit pakje opendoet, Moeder, wees voorzichtig! Wat erin zit is wel goed, Maar voor schokken schichtig. Zorg, dat het niet vallen kan, Houdt het steeds standvastig Als de liefde van Uw man. Ook al is hij lastig. SINT NICOLAAS Sint Nicolaas, afgebeeld op een schilderij van Giovanni Battis- to Bentenutti, genaamd L' Or- tolano (Vaticaan) om, bonden z'n masker voor .de muts goed diep over z'n haren en 't adres bordje vastgenaaid boven de wollen handschoenen. Toen werden twee hou ten latten rechtop onder z'n armen gezet en stevig aan 't deksel vastge bonden. Ziezo: daar zat-ie. Voorzich tig werd Guusje de gang door gedra gen, de stoep op en, op 'n drafje naar de overkant. En, na gebeld te hebben bij de familie Boudewijns, schoven de jonge mannen, de zware mand met de pop de gang in, waar de dienst bode lachend, achteruit tuimelde .De kamerdeur ging open, en Guusje hoorde de zware stem van Boude wijns: „Wat is 't? 'n Mand voor de juffrouw? Prachtig! Roep Kees even, die is nog in de bijkeuken., en zet maar zolang in 't pakhuis!" Kees werd gehaald en toen werd de levende surprise weer opgetild naar het einde van de gang gedragen, de keifken door. de binnenplaats over naar het stikdonkere pakhuis achter in de tuin. Do deur werd gegrendeld en.... daar stond-ie-nou, als 'n zen ding van Van Gend en Loos, in 'n vunzig, smerig hok. Wat nou? Rond om was het stil en kil als in 'n lijken huisje. Hij voelde z'n hart tot'in z'n polsen bonzenhooipijltjes piekten in z'n nekvel, 't zweet, achter z'n mas ker, begon op z'n neusvleugels te kriebelen. Wat 'n toestand! Hoe lang zou-ie hier moeten blijven zitten? Wat was dat voor 'n geritsel? Ratten? Ja, natuurlijk: in 'n pakhuis zitten altijd ratten't Sloeg half tiengeen ander geluidalles rondom pik zwart als in 'n loden doodkist.... wat was-ie begonnen..'., tien uur, geen stap, geen stem, geen zucht, werd er gehoord. Ja. toch: stil, z'n adem in- houende piano klonk in de verte er begon iemand te zingendat was Lientje. Er werd geapplaudis seerdezelskop, dat-ie daar zat..; wie haalt er ook zo'n gekkestreek j uitde redacteur van de Provin ciale op klompen en met 'n masker voor, vastgebonden op 'n mand in 'n stikdonker pakhuis. Hij probeerde de ogen te sluiten, zichzelf hier weg te denken naar de gezellige sfeer daar, rondom Lientje't lukt niet. 't Werd zo ongezellig en koud, en toch liep 't zweet achter langs z'n oren., half elfgelukkig, dat-ie de kerk klok nog horen konIn Godsnaam: wachten maar, net zo lang tot-ie uit gepakt zou worden. Maar, als ze hem eens vergaten? Stel je voor: 'n hele Sinterklaas-nacht in zo'n rattenhol 't was om stapelgek te wordennog n kwartieren hij hing buiten kennis tussen z'n twee houten latten. Zou-ie es roepen? Maar dan was 't hele spel verraden. En. dat onbarm hartig jeuken'n riksdaalden had- ie gegeven, als-ie heel even had kun nen krabben. Er zat niet anders op. hij moest roepen: „Hei daaris 't Geluid smoorde in de zwarte stil te. Toen klonk er plots 'n stem in de tuin, dat was zeker de knecht. De weranda-deuren gingen open, stappen knersten op het grint. De grendels werden terug getrokken, 't licht van 'n electrische lantaarn viel binnen, en, voor de knipperende ogen van Guusje stond 'n politie-agent tussen Boudewijns en Kees, de knecht: „Zie je wel, ik dacht het wel", zei de wijnkoper, ,,'t is 'n inbreker. Maak hem maar los." Guusje werd los ge sneden en tussen de twee mannen in. naar de weranda gebracht, stotterend „ik benik ben „Ja ,ja, we weten wel, wie jij bent. Trek dat masker maa reens af." De buitendeuren gingen open. en daar stond de verkleumde Sinter klaaspop voor de fuivende gasten.. Meneer Demmers! Boudewijns proestte het uit: „Hebt u zich goed geamuseerd daarachter? Maar. u komt er zó niet van af. U hebt hier willen inbreken, en dat moet morgen in de krant. U kunt da delijk het verslag opmaken. Mijnheer de agent kan nu wel gahn. Ga zitten, meneer Demmers. hier is papier en potlood, ik zal dicteren." figuur Sinterklaas, zoals we die in ons land- kennen, opmerkelijk doch evenzeer voor die schrijver. Van Duinkerken is, zijn formaat van „zeer gröot man" ten spijt, blijkens zijn lé ven en zijn werken in vele verheu gende opzichten een kind gebleven Het is een gangbare theorie, dat men om waarlijk ooit een groot man te kunnen worden .kind moet blijven" Aangenomen, dat dit juist is. dan is het zeker niet gewaagd te zeggen dat van Duinkerken een levend be wijs daarvoor is; Hij is in zij.ni redevoeringen en ge schriften opvallend dikwijls opgetogen van bewondering die aan vervoering grenst. Niet minder vaak ontmoetten we hem in een aanval van rechtvaar dige toorn en schier ongebreidelde verontwaardiging. Maar zonder uit zondering is de aanwezige geestelijke of materiële Schoonheid aanleiding tot het eerste, terwijl een laffe aan val op die Schoonheid het tweedie tot gevolg heeft. In deze spontaniteit i; Anton van Duinkerken volledig een kind, onder voorwaarde dan, dat men daar onmiddellijk aan toevoegt: hij weet dieze gave meesterlijk te benut ten. Niet om dit te bewijzen echter zijn we ditmaal aan de schrijftafel gaan zitten. Integendeel, het is o.rze bedoeling de „legendarische" profes sor -van Duinkerken voor onze lezers te laten leven als doodgewoon huis vader. We hadden het voorrecht hem mee te maken in zijn gezin-, we hoor den hem aan zijni jongste zoon, Ber- nard. uitleggen, dat het niet aangaat jyjAAB dat hij per ultra-modem motorvoertuig zou komen hadden de Amsterdammertjes niet verwacht. Hieronder een krabbel van de menigte op de stoep, in afwach ting van het groots gebeuren. (Exclusief vraaggesprek) door HAN G. HOEKSTRA. UET ZAL kort na twaalf zijn ge- weest toen de heer Constant B. Kwakkernaat in de Kalverstraat te Amsterdam een paard inhaalde, dat daar liep te winkelen. Bij zijn vriend de auteur had Kwakkernaat. onder een glas wijn, de aspecten van het existentialisme besproken. Hij had volstrekt de bedoeling niet gehad het paard aan te spreken. Hij was een bescheiden man, die zich nooit opdrong. Het paard, dat een cassette tafelzilver stond te bekijken, wendde echter juist toen hij passeerde, het hoofd om en zei goedenavond. Kwakkernaat vond het niet meer dan gepast die groet te beantwoor den. Zoals dat gaat, waren ze onge merkt in gesprek geraakt. Het paard bleek het paard van Sinterklaas te zijn. Terwijl ze samen opliepen dacht Kwakkernaat ineens aan zijn relatie niet een der meer bekende tijd schriften. Hij vroeg het ros of het er bezwaar tegen had geïnterview'd te worden. 'Geen enkel, antwoordde het paard, ik sta U dit vraaggesprek met ge noegen toe. Er zijn namelijk een paar zaken waar ik mijn hart gaarne eens over lucht. Maar één ding Vóór U het publiceert wil ik de druk proef zien. Ze leggen je tegenwoor dig allerlei woorden in de mond die je nooit gezegd hebt. Kwakkernaat beloofde 't en begon teen met te vragen hoe de dienst beviel. Uitnemend, zei het paard dat Aga memnon, heette en er op stond zo genoemd te worden. „Mijn werk is lastig maar bijzonder dankbaar. Ik heb een buitengewoon goeden mees ter. Vriendelijk, goedhartig. Niets is hem te veel. Het lopen gaat hem hoe langer hoe moeilijker vallen, maar ik kan hem er nog maar niet toe krijgen, de huiskamers binnen te rij den. Hij wil eraf, de oude baas en dat geeft soms geharrewar met zijn baard die nogal eens in de stijgbeu gels blijft hangen. Hij is intussen nog zo ijdel als een jonge knul. Iedere morgen een uur lang die baard uit kamen en elk jaar een nieuw model mijter, hoor!" Dat rijden over de daken is ze ker niet ieders werk?, informeerde Kwakkernaat. Zegt U gerust uit mijn naam, dat er geen riskanter werk voor een paard bestaat dan het zogenaam de daklopen", verzekerde het paard, „Neem maar het eenvoudigste: Tel- gaan op de dakgootWat daar al niet bij kijken komt voor je het goed onder de knie hebt. Dan die 'ontel bare variaties in dakbouw, het pan nedak, het stroodak, het glazendak die elk hun eigen stijl van beklim men vergen om maar niet te spre ken van de Antenne-Ontwijkings- Manoeuvres, het schoorsteenlopen en de geruisloze afdaling". Wordt er door de hedendaagse jeugd nog wel aan U gedacht. Ik meen. als ze hèt schoentje of klomp je bij de kachel plaatsen?" Helaas was daar reeds voor de oorlog teruggang in te bespeuren Het stro was vaak beschimmeld en de jongelui hadden menigmaal de aardigheid benen knopen inplaats van suikerklontjes in het schoeisel te stoppen". Ontzettend, merkte Kwakker naat geschokt op. Niet erg praatte het paard. Wij vinden het teleurstellend, maar wij slaan ons er door. Er staat zo veel tegenover. Paard van Sinterklaas zijn bete kent een afwisselend leven. Je kómt nog eens ergens. Je ziet wat van de wereld. De baas is een beetje excen triek. Hij heeft er nou maar plezier in kinderen onder hun kin te aaien Ik vind het best. Een mens zijn lust is een mens zijn leven. „Het ergste" zei het paard, „is het inkopen doen. Praten met directeuren van waren huizen, praten over korting bij con tante betaling, praten over stevig pakpapier enfin, zet U dat maar niet in de krant. Heeft niemand iets mee te maken". „Iets over Uzelf, Uw familie", „Juist", zei Agamemnon prijzend „daar wachtte ik eigenlijk al op". Ik ben geparenteerd aan de schimmei van Napoleon Bonaparte, die U na- „om maar niet te spreken van het Schoorsteenlopen". „Wel", zei hij, „schrijft U dan maar op. Ik lees graag een goed boek. Kent U ..De klop op de deur"? De manier waarop dat probleem wordt aange pakt, vind ik maar knap. Verder vis ik graag, op de brasem. En dan iede re dag een zitbad, en af en toe naar een voetbalwedstrijd. Maar je moet oppassen. Ze maken er zó een grapje van. Wat mensen in 's hemelsnaam aan die paardenmoppen vinden. Ik kan er maar nooit om lachen. Zo, nu weet U zeker wel genoeg". Met een knikje verwijderde Aga memnon zich in de richting van de ,De klop op de deur, vind ik maar knap" tuurlijk kent van het plaatje, mijn moeder won. tweemaal de derby en mijn oom van vaders zijde werkt op het ogenblik bij het circus Strass burger. Onder mevrouw Regina Het is overigens bijna niet leuk meer om paard te zijn. Al die nieuwigheden zijn een aanfluiting voor de soort Paarden praten tegenwoordig maar met iederen kinkel dien ze te genkomen, ze voetballen en ze halen allerlei grappen uit in bars". „Het is waar", stemde Kwakker naat toe, „ik heb me daar ook me nigmaal aan geërgerd. Mag ik U tenslotte nog vragen wat Uw lief hebberijen zijn?" Ze waren juist ter hoogte van Vroom en Dreesmann gekomen én Agamennon bleef even staan om eer. wiebelende spijker uit zijn hoef vas ter aan te trappen. Vijzelstraat. Kwakkernaat kwam in hoog opgewonden toestand thuis Waar heb jij uitgehangen?, vroeg zijn vrouw. Ik, hijgde Kwakkernaat, heb het paard van Sinterklaas gesproken, het liep te winkelen in de Kalver straat en het heet Agamemnon. Moet je horen. Zijn vrouw schudde het hoofd. Het is wat moois, zei ze, een man van vijftig. Heus, probeerde Kwakkernaat nog flauwtjes. Kom, zei ze. Mórgen. Ga nou eerst slapen. t j* (Advertenties.) gorgelen regelmatig rfiet Superol „HIERMEE BEPAAL IK", zo schreef de overste in een bataljonsorder: „dat elke compagniecommandant één vertegenwoordiger beneden de rang van sergeant zal zenden naar de vergadering van het St. Nico- laas-C'omité, dat bijeen zal komen op Donderdag 24 November op post 34. De afgevaardigden melden zich om 2 uur precies bij de postcomman- dant of diens plaatsvervanger". Met deze order is de pret (en de span ning) begonnen. Vanzelfsprekend zochten de commandanten een knaap uit, de geschikste, geestige en spraakzaamste man. Want St. Nicolaas ir d» rimboe, dat ïr een gevaarlijke onderneming worden. Enfin, het comité is onder voorzitterschap van een jonge luitenant bij elkaar gekomen. Het waren bekende Nederlandse knapen t.w. Jan sen, Gerritse, De Vos, De Hoed en Klaassen. Deze heren (alias soldaten) hebben na hun bijeenkomst een communi qué gepubliceerd dat samengesteld kon worden na langdurige beraad slagingen, die ais vo" luiden. De Voorzitter: 5 December is het Sinterklaas in Nederland. Wij zitten in Indonesië en wij weten niet. of de Sint de buitenposten zal bezoeken Het gaat er om te overleggen of het niet gefikst kan worden dat de Hei lige Man ons met een bezoek komt vereren. Gerritse: Per brief is de Heilige waarschijnlijk niet te bereiken. Dat moet. zoals ik (vroeger) in Neder land hoorde absoluut een fictie zijn. Jansen: Het lijkt mij pertinent uit gesloten dat de Sint bij onze jongens komt. Op de eerste plaats zal de I.V. G. (d.i. de veiligheidsdienst) de Man niet toelaten. Immers Hij zal wor den aangezien voor een subversief element. Bovendien lijkt mij de si tuatie zo dat de Heer uit Spanje er v/einig voor zal voelen in deze om standigheden een bezoek te bren gen aan wat zich zelf noemt „een ruig volkie!" Klaassen: Ik meen dat er hoogstens een bups Zwarte Pieten op ons wordt losgelaten, die niet zo akelijk te keer zullen gaan. De Vos: Ik twijfel de laatste tijd aan Sinterklaas. Ik denk er vaak over na .Hij komt uit Spanje, het is best, maar De Voorzitter: Je bent brutaal De Vos. Jij hebt niet te denken. Het feit dat ik levende Sinterklazen ge constateerd heb is voldoende om te bewijzen dat ze er zijn. Klaassen: (invallend) We begin nen een tikkeltje „slap" te praten Wij moeten bij mogelijkheden blijven. De zaken concreet stellen. Abstracte Sinterklazen bestaan er niet. We stel len de vraag, komt Sinterklaas hier, ja of neen? Is hij bereid? Zo niet, hoe kunnen we hem overhalen toch te komen? Gerritse: Klaassen, je bent een man van principes. Ik heb in Sinterklazen geen fiducie. Ik heb er soms twee op één Zondag zien wandelen.... Klaassen: Ook al zo'n „losse" zwet ser. Ik beweer het volgende cn geef vier beredeneerde punten aan, "die uitwijzen dat Sinterklaas ervan weer houden wordt om posten te bezoeken. Luister: 1. Sinterklaas rijdt op 'n paard, een grote knol, hetzij een schimmel of een zware donkere. Maar rijden doet ie. Hier zijn geen knollen en geen schimmels. Wat stelt Sinterklaas voor zonder paard? Niets! 2. Vervolgens. Veronderstel dat Sinterklaas een paard meebrengt en dat het beest de warmte kan ver dragen. De Sint moet met het dier over de daken snorren. Dat kan in Nederland. Zware balken en solide dakpannen kunnen tegen een stoot je. Maar hier. Sinterklaas, en Zwarte Piet zouden zelfmoord plegen als zij over het bamboe zouden toeren. De Heilige Man zou de inlandse rust ernstig verstoren, want vast en zeker gaat hij hier en daar door het dak heen. hetgeen de bewoners minder aangenaam moet zijn. 3. Maar neem aan dat zelfs het bamboe ir, staat is, om Sinterklaas, inclusief Zwarte Piet. in de lucht te houden. Zijn tocht is dan nog te vergeefs. Want de producten uit Spanje moeten door een schoorsteen naar beneden worden geworpen. Kijk eens rond vrienden, waar zijn hier de schoorstenen? 4. Bovendien, het paard moet te bikken hebben. Dat beest kan niet een.paar dagen zonder schaften. De schimmel of weet-ik-wat moet sui kerbieten en rooie peekes hebben. Hier zijn geen suikerbieten, géén peckes. Uit deze punten trek ik slechts één conclusie! Ze hebben ons in Ne derland (vroeger) bij de neus geno men. Sinterklaas bestaat niet of dat dakrijden, peekeseten en schoorsteen werpen is verzonnen. De Vos: Neem me niet kwalijk nuchtere Klaassen dat ik een enkele zin uitspreek. De Sint is een Heilig Man. Hij kan alles en naar onze wens zal hij best komen. Met of zonder Zwarte Pieten. Gerritse: Dat is tenminste con structieve taal. Ik wens een motie van vertrouwen in te dienen. Sinter klaas is hier vandaag beledigd. De Voorzitter: Gaan meer mensen op deze motie in? De Vos: Als ik even mag dénken misschien wel Dc Voorzitter: Stel de motie op! Gerritse ging aan een schaag zitten en stelde de volgende regels samen die later door de vergadering wer den goedgekeurd, (ook door Klaas sen). MOTIE VOOR DE SINT ,.T>e jongens van de buitenposten in Indonesië geloven en ver trouwen dat Gij, Sinterklaas, ten onrechte in Nederland aangezien voor een paardrijder en daker.oros- ser, door ons niet beschouwd als een subversief element: een Heilig Man zijt, die ons niet zal vergeten. Het welk doende enz. De vergadering tekende het docu ment en kwam toen tot de ontdek king, _dat het aan de Sint zelf niet gestuurd kon worden (zie boven) Daarom hebben de buitenposten maar afgewacht of de goeie man zou komen. Het werden spannende, ang stige dagen. Geen klompen, geen peekes. maar wel pisang lag er voor de tempatjes. En om hot een beetje echt te doen lijken, tekende die eer ste klasser Gerritse de Sinterklaas. Voor Alle Eeuwen. Hij hing de te kening aan de klamboe van zijn de tempatje en hij zag tot zijn grote verbazing dat het sieraad de vol gende morgen verdwenen was. (Boze tongen in het kampement zeggen dat de baboe dit gefikst heeft) Vanavond dan zal het gebeuren. Een knoerige fles Bols staat onder de veldbedden om de Zwarte Pieten als ze arriveren te misleiden. Op de een of andere linke manier is men voorts te weten gekomen dat Sinterklaas gemakshalve alle paketten bij de facteur bezorgd. Hij zal ze rondbren gen, Daarop heeft de eerste-klasser Gerritse een gedicht gemaakt. vrij naar Vondel (men zegt overgeschre ven uit Wapenbroeders) Het gansche Campement in haer Eamboe Voeghen Wanneer daer de Facteurs op trotsche G.M.C.'r Hun Strijdtcarosse. starthen voor de Sintenrcesch En onder helsch Ccbac! de Ar chipel doorplorghen Sy breghen de paecksttcn cn Het Sinterklaasfeest woi-dt ge vierd. Oók op de buitenposten! Dan bent U openhartig, frank en vrij, cn kunt U een voortreffelijk gastheer zijn die zijn vrienden graag tactvol op de goede dingen des levens wijst. I Zulk een man schenkt bij voorkeur een fijne zachte Gcncver. Hij schenkt I OUDE VLEK uit Delf» Bent U toevallig m de volgende periode 22 Dec 20 Jan) jarig Schrijf dan om een gratis OUDE VLEK- analyse aan Vlek Co. Delft. Parlementslid bokser in woordentwist JJOEWEL de gewezen bokser Bruce Pie tot lid van het parlement van Queensland (Australië) is gekozen, heeft hij geenszins de genoegens van de edele „boksccnste" verzaakt, aldus schrijft het Hbid. v. Antw. Zo heeft hij dc Minister van Land bouw Harold Collins tijdens een woordentwist in de wandelgangen van het parlement gewoon knock out ge slagen. De politie kwam te laat om de 2 tegenstanders te scheiden. Na het in cident heeft Collins zijn plaats in de egeringsbank niet hernomen. J7EN 16-jarige knaap David Hod ge raakte met zijn vingers tus sen een machine in dc fabriek waar hij werkte. Twee vingers moesten worden geamputeerd cn de jongen eiste daarvoor scbadevergoed'ng De rechter besliste: 37.720. aan hém te betalen door de werkgever!

de Stem | 1949 | | pagina 9