PARIJS WAS GISTEREN PARIJS NIET Derde locnxonde met ingang van 1 Januari? Onze jongens in Indonesië Europese Extra woningen voor „Weekpendelaars" Toenemende crisis Frankrijk-Polen Weer boete voor getuigen van Jehova Australisch cadeau veer Middelburg eenheid 10 Geen couranten, Volle Vuilnis-emmers, smerige straten Ongeveer 3 millioen stakers hebben 24 uur lang vervoer en industriële leven ten dele ontwricht Geen ernstige incidenten Enige verbetering Merkwaardige campagne van Belgische socialisten Volgend jaar geen paspoort meer voor Benelux Pakenham door Attlee berispt Volgende week overleg1 mei regering José Janssens nog niet opgespoord Bisschop van Münster bezoekt ons land Isaac Allal uit het ziekenhuis Plan voor economische samenwerking Tass in Nederland Tragisch jachtongeluk Radio-toespraak van Prinses Wilhelmina i dat jig vertellen kan, |ijn jungle-verha- verkennersleven Istimulatoren der chier meer voor geschreven, de kastische verbeel- [wijze waarop de |eelgat kreeg, de kangoeroe zijn (vat andere dieren |n Er wordt m liens op het idee I schrijven en een (mime dieren ont- lial heel vernuftig Ivinkelende humor Iets in enkele dier- leen licht voorhe lm kinderen noopt I ingsvchaal wordt Inepper wordt aan- |e aller Tovenaars. verhalen in deze lm Han Hoekstra 1 zeer smakelijk en Iwim Bijmoer doen ■bij. lUitgave l.l, Baarni. In de zaak Is „The heart of liok in Nederlandse In. Het is een dei leen geniaal schrij- litreert zijn opmer- genheden van het J trillingen van het |eenvoudige directe iige uitweidingen f-engt hij ons men- pn uit den vreem et ook centraal ln wat er centraal strijd tussen Goed en de Duivel, hier Scobia, po- West Afrika, die, riem niet-begrijpen- leen grote bekoring wegzakt ln heilig- op. Hij grijpt naai Jhij zich verdoemd pmst meer ziet. En Heeft Gods allerlaatste ogen- 1? Dit is de moge- ater Rank in het hog open houdt te- Iroordelende vrouw. Irlijk van psycholo- nt uiterst suggestie; kunnen ons toch er in de Britse hele polerniek :s Orthodoxie" van dit zien ln de ontwik- bndergang, gelijk iets van fatalisme, rheid der verdoe- flie zich daartoe be- ïdaarom moeten we leen groot katholiek Itig voorbehoud zet- |j Contact, Amster- D. ins ook in prdeliger pakken. j ZESDE JAARGANG No. 1546 Uitgave: N.V. Uitgevers Mi). Neerlandfa Verschijnt elke werkdag Bureau' Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad- A F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur' J. J. H. A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij ruet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie i 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Voor God, Koningin en vaderland Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) pARIJS IN EEN DRUILERIGE REGEN is net zo triest als elke andere stad bij regen. En als men dan nog de kans loopt regelmatig de nek te breken over de volle vuilnisemmers, die de mannen van de ge- meenteremiging persé niet hebben willen leeg maken, dan mankeert er ge voelt het aan de gezelligheid nóg een en ander. En boven dien wat is Parijs nu zonder Métro en zonder schreeuwende couranten verkopers (en vooral zonder dito courantenverkoopsters) op de boule vards? En ge voelt het weer: dat Parijs is het normale Parijs niet meer. Dat de straten niet schoon geveegd zijn, och daar komt ge wel overheen, want dat gebeurt in Parijs wel eens meer. Zo blank-schoon als in ons land zijn de straten er toch nooit. Maar dat ge bij al die kilte en al die ongezelligheid het met de gaskachel niet goed warm kunt krijgen en ge een hele tijd moet wach ten eer uw kopje koffie klaar is, zie dat is weer iets om te kleuren van njjdigheid. de TNDERDAAD Parijs is gisteren Pa- rijs niet geweest. En dat is At schuld van de staking. De hoeveelste overigens? Vraag het de werkende Parijzenaar en ge zult bemerken, dat hij het ternauwernood zelf weet. Maar de Parijzenaar zou de Parijzenaar niet zijn, indien hij daarop geen grapjes zou maken. En de stakende Parijzenaar? Wel hij meent het doorgaans niet zo kwaad met die staking; hij weet soms nog niets eens waarom hij staakt. WAAROM EIGENLIJK? TA, WAAROM staakt men feite' lijk? De eisen der stakers zijn: een on middellijk aan alle arbeiders uit te keren bonus van 3000 francs per maand; opheffing van de loonstop; verhoging van de werklozensteun; herclassering van overheidsperso neel met het oog op loonsverhoging; prijsherziening „opdat de burgerij behoorlijk kan leven". De regering heeft bekend gemaakt, dat zij een duurtetoeslag van 3000 frs. voor de maand November heeft toe gestaan, echter uitsluitend aan arbei ders die niet meer dan 15.000 frs. ver- Als de stadsomroeper van Borculo éénmaal met z0n fietsbel belt, nu, dan weten de bewoners het weL Dan heeft óf de winkelier een extra aanbieding óf er heeft een openbare verkoping plaats, óf er is een hondje kwijt Dat „bellen" is wel heel erg ouder wets, maar Borculo komt zo toch wel z'n weetje te weten. MGR PAOLO GIOBBE, de Pauselijke Nuntius in Nederland is voor een kort bezoek in Rome aangekomen. TE MALANG (Java) bij de ijsfa briek op Sukon is een militair door onbekenden neergeschoten. FRANS FISCHER, Belgische minister van Staat, is, na een langdurige ziek te, op 74-jarige leeftijd te Brussel overleden. VIER PERSONEN zijn- in Roemenië ter dood en 15 andere tot gevangenis straffen veroordeeld wegens „spionna- ge voor de Amerikaanse geheime aienst". TEGENOVER Nederland zal de basis koers voor de Oostenrijkse schilling worden 26.4 cent, de effectenkoers 21 cent en de reiskoers 18.6 cent. BAKKERS en hun personeel mogen op 5 Dec. en 24 Dec. en 31 Dec. des nachts langer werken, heeft de minis ter van Sociale Zaken goedgevonden. HET troepentransportschip „Zuider kruis" is gisteren uit Batavia naar Nederland vertrokken met aan boord het derde garde-regiment ..Prinses Irene", het 2e regiment veldartille rie en contingenten van de militaire politie, de marine en de mariniers. POSITIES TROEPENSCHEPEN Groote Beer 24/1 te Port Said. Joh. van Oldenbarneveldt 24/1 in Roode Zee ter hoogte van Djeddak, Tabinfa passeerde 25/11 Algiers. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond; Vooral in de ochtend hier en daar nog mist. overigens half tot zwaar bewolkt met alleen in het Noordwesten plaatselijk nog enige regen of motregen. Meest zwakke Wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Heden zon onder 16,37 uur en maan onder 23,04 uur. Zondag; Jon op 8.19 uur en onder 16.36 unr aaon op 13,58 uur. Maandag: zon op 8.20 uur en maan op 0,18 uur dienen. De regering wil ook de loon stop opheffen en wil weer overgaan tot het vooroorlogse stelsel van col lectief onderhandelen over de ar beidsvoorwaarden. Een desbetreffen de wet zou 1 Januari a.s. van kracht moeten worden, maar zij bevat een bepaling omtrent verplichte arbitra ge. En dat laatste is nu iets waarvan de vakbonden niets willen weten. Zij willen bovendien niets er van weten, dat de regering de stakers een dag loon zal inhouden. Hetgeen de regering echter er niet van zal weerhouden het toch te doen. SLAG IN HET GEZICHT. TTET merkwaardige van de hele sta- king is wel, dat zij is uitgeroe pen door de socialistische Force Ou- vrière. Hetgeen een slag in het gezicht betekent van de socialistische mi nisters, die toch de meerderheid in het kabinet vormen. Toen de communisten het stakings luchtje roken, waren zij er natuurlijk als de kippen bij om munt uit het hele geval te slaan en zij moedigden (beter gezegd dwongen) hun leden tot staking aan. De Christelijke vak bonden hebben slechts gedeeltelijk de stakingsleus aangeheven. En dat is dan de reden waarom de staking niet algemeen is geweest. De PTT-mannen, die er overigens heel erg gauw bij zijn om brieven en telegrammen te laten voor wat ze zijn. hebben gisteren tot grote verrassing van iedereen niet mee gedaan. En dat was de reden waarom er gisteren in een stuk of wat brieven bussen toch belasting-aanmaningen verschenen VERVELENDE DINGEN. ÜCHT VERVELEND is het gemis aan een courant met „hot-news" geweest, want de drukkers versche nen tegen de verwachting niet op het appèl. En heel erg vervelend is het gemis aan de Métro geweest. Nu zag men in Parijs een leger van fietsers en dat is voor Parijs iets ongewoons. Ongewoon zijn ook de particuliere bussen en auto's met werkwillige ar beiders geweest. Want de regering had een beroep gedaan op ieders bushouder om bij te springen En dat is voortreffelijk gegaan Die bushou ders zijn ook bijgesprongen om de reizers van de internationale treinen te helpen. Want doordat het spoor wegverkeer ongeveer voor de helft gestagneerd was, dreigden de interna tionale treinen in de war te lopen. Met bussen zijn de reizigers van Pa rijs naar de grensstations gebracht. T\E MINISTER van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten voor 1950 een beperkt aantal wonin gen ter beschikking te stellen ten be hoeve van gehuwde manne'ijke werk nemers, die werkzaam zijn in bedrij ven met 10 of meer arbeiders en in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstanden tot hun woonplaats, niet dagelijks heen en weer kunnen rei zen (zgn, „weekpendel"). Deze extra woningen zullen slechts worden toe gewezen ten behoeve van werknemers wier plaats van tewerkstelling in een ,- ndcrc provincie is gelegen dan hun woonplaats. De minister heeft voorts de pro ve ciale besturen verzocht om ter be strijding van de „weekpendel" binnen de provincie uit het provinciale wo ningcontingent een redelijk aantal woningen te reserveren. Door ondernemingen en bedrijven (met uitzondering van de metselsteen- en dakpannenindustrie)die op 1 No vember 1949 10 of meer werknemers (mannen of vrouwen) in dienst had den en het komende jaar vermoede lijk zullen houden, kan een aanvraag worden ingediend. Woningaanvraagformulieren wor den verstrekt door de gewestelijke ar- beidsbureaux. J-JONDERDEN socialisten, onder wie oud-premier Spaak, zijn te Brussel in besloten vergadering bijeengekomen om te spreken over een plan de cam pagne teneinde de terugkeer van ko ning Leopold te verhinderen. 66 leden van de socialistische kamer fractie hebben besloten elk een bedrag van fr. 1.000 ter beschikking te stellen teneinde „met betrekking tot de volks raadpleging over de terugkeer van de koning de publieke opinie voor te lichten." Merkwaardige campagne toch van de socialisten Weinig bevorderlijk voor de lust in België! Een der velen, die bij een leeg station tevergeefs op de trein wachtte. Stagnatie is er ook op luchtvaart gebied geweest. Van de KLM is er slechts een toestel naar Parijs ver trokken. Dat was gisterenavond. „VOLKOMEN GESLAAGD". ■[^■AAR SCHATTING hebben onge- veer 3 millioen arbeiders in ge heel Frankrijk aan de staking deel genomen. „Volkomen geslaagd" zo als de communisten gisteren hebben uitgeroepen is de staking dus niet. En van de opzet om het gehele zaken leven te verlammen is niet veel te recht gekomen. Alle winkels waren open en de ban ken werkten normaal Door het stilleggen van het werk door 3 millioen arbeiders zijn echter een paar millioen werkwilligen niet naar hun werk kunnen gaan door ge brek aan vervoersmiddelen. Volgens de officiële gegevens was 75 pet. der grote industrieën en 40 pet der andere in het gebied van Parijs door de staking getroffen. In Oost- Frankrijk is er weinig stakingslust gedemonstreerd, in het Zuiden ech ter meer, vooral in de havens. Dat betekent dus, dat er buiten Parijs al les nogal rustig is verlopen. Over ernstige incidenten is totnutoe nog niet gerept. AN Nederlandse zijde wil men het paspoort in 't inter-Beneiuxverkeer afschaffen. Deze maatregel zou in het eerste kwartaal van 1950 haar beslag krijgen. T ORD PAKENHAM, de Britse mi- nister van Luchtvaart op wie in Engeland de afgelopen week zware critiek is uitgeoefend inzake de vlieg tuigramp met de „Nijmegen", zal niet als minister heengaan Dit in tegen stelling tot de geruchten daarom trent, die in Londen circuleerden. Pakenham is enige keren bij pre mier Attlee ontboden. Daarbij heeft Pakenham een ernstige berisping ge kregen. Arrestaties over en weer OTEEDS MEER spitst de verhouding tussen Frankrijk en Polen zich toe. Dit als gevolg van de arrestatie van de Franse consulaire ambtenaar Robineau in Warschau, die door de Poolse regering beschuldigd wordt van spionnage. En ook dat er in Po len nog 3 Fransen zijn gearresteerd wegens spionnage. Frankrijk is niet flauw met tegen maatregelen. Na het „uitkammen" van diverse Poolse organisaties en de ar restatie van ongeveer 25 Polen, zijn thans 17 Polen uit Frankrijk gewezen Zij zijn al over de grens gezet! Zij hebben volgens Parijs ..i,i recente sta kingen geïntervenieerd". Onder dege nen die over de grens zijn gezet als ongewenste vreemdelingen behoren de hoofdredacteur van de ..Gazeta Pols ka" en een lid van het Poolse voor lichtingsbureau. Ook is gemeld, dat de Poolse vice- consul te Rijssel is gearresteerd on der beschuldiging van spionnage, even als de secretaris van de Poolse mili taire missie te Parijs. Het Franse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de Franse con sul te Stettir teruggeroepen omdat hij in Poolse couranten geringschat tend over de gearresteerde Robineau heeft geschreven. A. J. Quirynen, Wemhoutse- weg A 118 te Zundert met zijn vriend P. Havermans, Roosen daal, Borgerhoutsestraat 32 ge ven elkaar de hand. Beiden lig gen in Raskanbistoen. Jo Crombeen, Nieuwland- weg te Hulst, was in Palem- bang goede maatjes met de bruine kleuters. Adri Venrooij uit Den Hout en Chiel Fikke uit Made, met een vriend in Cheribon op een plaatje. J)OOR het uitstellen van de voorge nomen regerir gsmaatregelen betref fende de huurverhoging, de verhoging van de personele- en de omzetbelas ting en de verlaging van de loon- ir.komstenbelasting richt het overleg over een eventuele derde loonronde zich thans in hoofdzaak op de gevol gen van de stijging van de kosten van levensonderhoud, welke hoofdzakelijk door de devaluatie veroorzaakt wordt. De KAB, het NVV en het CNV heb ben bij de Stichting van de Arbeid concrete compensatievoorstellen inge diend. Deze bevatten: 1. De bereidverklaring van de Nederlandse arbeidersbeweging op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen van de betalingsbalans, het nastreven van volledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie. 2. Herziening van de lonen, de kinderbijslag en de noodvoorziening ouden van dagen per I Januari a.s. De Stichting van de Arbeid besloot de voorstellen van de vakcentrales on middellijk ter kennis van de regering te brengen en haar te verzoeken be gin volgende week daarover een spoed- bespreking te doen plaats hebben. Ook een schoentje in het water. JD'OG STEEDS heeft de politie geen enkel spoor gevonden van het 9- jarig meisje José Janssens uit Bor- gerhout (gemeente Antwerpen), dat nu al 5 dagen is vermist. Wei heeft men naast de schooltas nog een schoen tje van het meisje uit het water op gehaald, maar er wordt toch niet aan genomen, dat de ontvoerder het kind verdronken heeft. Ook is er een man aangehouden, die overeenkwam met het vage sig nalement van de ontvoerder; de man is echter weer vrijgelaten moeten worden, daar hij niet de verdachte bleek. De geruchten, dat de familie Jans sens een dreigbrief zou ontvangen hebben met de eis om een losgeld te betalen, zijn onjuist. G. J. Diependaal (rechts) uit Made en Leo Haanskorf uit Langeweg hebben in Semarang een „taxi" genomen. jLTR. DR. MICHAEL KELLER, Bis schop van Münster. zal met zijn vicaris-generaal Dr. Fohlschneider 'n tiendaags bezoek aan Nederland bren gen. Hij zal verschillende personen organisaties en instellingen bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in Nederland en nut tige contacten te leggen. Mgr. Keiler zal van 2-4 December ook een bezoek brengen aan Breda, waar hij natuurlijk de hoogste ker kelijke autoriteiten van het diocees zal bezoeken. Ook staat o.m. op het program een bezoek aan het werk der cathechis- ten en aan de H. K I jQE 12-jarige Isaac Allal, de enige overlevende van de Dakota-ramp bij Oslo, is nu uit het ziekenhuis ont slagen. Isaac heeft een telefoongesprek met zijn ouders in Tunis gevoerd, waar over men elders in de courant meer kan lezen. jy/rlNISTER STIKKER de Neder- landse minister van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambas sadeur te Den Haag een plan over handigd betreffende economische sa menwerking tussen de landen van de Fritalux (Frankrijk, Italië en de Be nelux) en Amerika. Het plan behelst o.m. het afschaffen van de handels belemmeringen en het vormen van een Europees monetair hulpfonds. Het plan zal op de een dezer dagen te houden conferentie van de Fritalux te Parijs worden besproken. Op de conferentie van de Benelux-ministers eergisteren in den Haag, is het reeds te berde gebracht. T\E GETUIGEN VAN JEHOVA la ten zich weer horen. Er heerste bedrijvigheid in 't zaaltje van 't Kan tongerecht Breda; mensen liepen rond en zochten een plaatsje in de ban ken, die in rijen achter elkaar ston den opgesteld. De hele omgeving droeg 't karak ter van 'n theater, dat veel toeschou wers trekt, omdat er een veelbespro ken voorstelling zal plaats hebben. Een première was het wel niet, want de getuigen van Jehova, die de hoofd rol vervulden, waren al eerder op de zelfde plaats opgetreden. De deurwaarder, die de dagvaar ding kwam opvragen, toonde over eenkomst met de man, die in de bios coop de kaartjes moet controleren. „Bent u een echter getuige of een getuige van Jehova", met deze woor den ging hij de rijen langs. Einde lijk was het ogenblik aangebroken, waarop de deuren officieel werden geopend en ,,'t spel kon beginnen". Eerst passeerden enige „gewone verdachten" de revue; daarna volgde de zaak van de dertig getuigen van Jehova. Het ging weer om hetzelfde feit: Ze hadden tegen de gemeente-veror dening in, 's Zaterdagsmiddags op verboden plaatsen met bedrukte stuk ken „gevent". „Venten" kon men het echter niet noemen zo beweerden zij,, want ze hadden niets te koop aangeboden; ze wilden alleen maar laten zien, dat er ook nog andere lectuur te krijgen was dan alleen de Kath. Illustratie, de Lach enz. Hun werk was meer „evangeliseren en 't verkondigen van Gods woord", wanneer iemand echter geld wilde geven voor de Wachttoren, werd dit wel aangenomen, maar alleen om de papier- en drukkosten te bestrijden. De Ambtenaar van 't O. M. legde er echter de nadruk op, dat het ele mentaire van venten niet is; het be halen van winst, maar het in 't open baar voorhouden van bepaalde goede ren, met de kans, dat het gekocht wordt. Hij eiste daarom een geldboe te van f 5 per overtreding. Mr. v. d. Pasch. die ook in de vo rige zaken als raadsman was opge treden noemde de Politieverordening in strijd met de Grondwet en achtte het rondlopen met de Wachttoren een godsdienstoefening. De Kantonrechter vond echter het primaire doel: het aan de man bren gen van de Wachttoren; het evange liseren en gedachten verspreiden pas secundair. Hij veroordeelde daarom iedere overtreding met een geldboe te van f 5 subs. 2 dagen. „Begrijp je nou, dat er mensen zijn, die ons huwelijk niet geslaagd vinden?" QP 18 NOVEMBER j.l. kwamen 50 Nederlandse gedemobiliseerde mi litairen uit Indonesië met de KLM Skymaster „Aalsmeer" uit Batavia 'r* Auckland (Nieuw-Zeeland aan Zij zijn van plan zich daar een nieu we toekomst op te bouwen. Reeds 1e avond na hun aankmst bleken allen een betrekking te hebben gevonden, aid' de KLM-gezagvoerder Van Mes sel. onder wiens commando deze emi gratie-machine van Batavia naar Aucklad was vertrokken. De jeugdi ge emigranten zijn thans zonder uit zondering werkzaam in het zuivelbe drijf, waar men veel werkkrachten kan gebruiken. Ter gelegenheid van deze eerste vlucht werd namens de gemeente Middelburg door gezagvoerder Van Messel een geschenk, bestaande uit een ets van het Middelburgse stad huis, aan de burgemeester van Auck land aangeboden. Op zijn beurt wil Aucklands burge meester een geschenk aan Middel burg geven en t" zal vandaag door gezagvoerder Van Messel aan 'het ge meentebestuur worden geoffreerd JNE DRANG naar aaneensluiting in West Europa blijft aanhou den. Washington bevordert die drang ook met kracht. Maar En geland treuzelt. En van de weer omstuit treuzelt Nederland ook. Men weet, dat Frankrijk nu vooral de gangmaker is van de nieuwe ontwikkeling. Minister Petsche heeft plannen voor een Fritabenelux ontworpen en bin nenkort zullen er Minis iers van Frankrijk, Italië en de Benelux- landen in Parijs bijeenkomen, om daarover nader te praten. Men kan echter verwachten, dat onder dit vijftal onze Minister Stikker de remmende invloed zal uitoefe nen. We hebben ons door onze na oorlogse economische en financi ële politiek namelijk nogal nauw gehecht aan het Sterling-blok en daar zou dus iets los gescheurd moeten worden, als we gingen meedoen aan een leuter con taal blok. Men heeft de Indruk, dat bij sommigen onzer ministers die oriëntering op het Sterling- blok me de werd beïnvloed door hun geestesverwantschap met de Labour-bewindvoerders aan de overkant. Dat ware trouwens vol komen begrijpelijk. Die Labour- bewindvoerders echter mogen dan goede socialisten zijn, het zijn ook :vwm En Engeland heeft er nooit veel voor gevoeld zich heel en al Europees te gedragen. Het denkt ook nog altijd imperiaal, hoe los de politieke band tussen de onderdelen van het Imperium ook ls geworden. Vandaar dat het nu alle drang naar éénwording op het Europese vasteland wat scep tisch bekijkt en wat remmend be jegent. Frankrijk daarentegen voelt, dat het één of verdeeld zijn een kwestie van zijn of niet-zijn is. Onder het patronaat van Ame rika, dat zijn Marshall-hulp ren dabel wil zien worden, heeft het nu de beweging ln de richting van de Fritabenelux ln gang gezet. We geloven, dat Nederland verstandig zal doen als het er van harte aan meedoet. Natuurlijk zou het prachtig zijn als Engeland ook van harte meedeed, maar nu daarop weinig kans bestaat, kun nen we de één-wording er niet door laten vertragen. WAN groot belang zal het even eens zijn, aJs voor West- Duitsland een plaats zal kunnen worden ingeruimd in het te vor men eenheidsblok. Van groot be lang ook vooral voor ons. Graag of niet, maar een heroplevend Duitsland is een der voorwaarden voor het herstel van ons econo misch leven. Aan dat opnemen van Duitsland in de Fritabenelux zal echter ook een geruststelling van Frankrijk ten opzichte van zijn veiligheid moeten voorafgaan. En nu is het zo jammer, dat het ook weer de socialisten zijn, die hier roet in het eten gooien. Op de onsympathieke rol, welke de Duitse sociaal- democraten thans spelen hebben we ai enige malen het licht geworpen. Vooral die meneei Schuhmacber maakt het erg bont. Op de meest onsympa thieke manier speculeert hij op het Duitse nationalisme en maakt stemming tegen de geallieerde bezetters. Elk woord dat hij spreekt, wakkert het wantrouwen aan ten opï.chte van de genezing vap de Duitse geest. We zouden wel eens willen weten wat zijn Nederlandse geestverwanten er van denken. IN socialistische kring durft men wel eens de stelling aan, dat er slechts een Europese eenheid ge boren kan worden, als die in het teken van het socialisme staat Merkwaardig is het echter wel. dat het de Engelse en Duitse so cialisten zijn, die thans ieder op hun wijze remmend optreden! TN VERBAND met het in ons num mer van gisteren gepubliceerde artikel over het Sovjet-persbureau Tass verzoekt men ons er op te wy- zen. dat het Nederlandse agentschap van dit bureau na de bevryding slechts zeer korte tijd in het ANP- gebouw te den Haag gevestigd was. Toen dit „noodverblijf" werd verlaten kreeg Tass definitief domicilie in het gebouw. van het Wereldagentschap Reuter. 29-JARIGE William Ruff in de Amerikaanse staat Georgia op de kalkoenenjacht, meende de kam van een kalkoen in het kreupelhout te zien legde aan en schoot. Naderbij gekomen kwam hij tot de vreselijke ontdekking dat, wat hij voor een kai- koenenkam had aangezien, de rode zakdoek van zijn tante was, en dat hij zijn tante had doodgeschoten. In vertwijfeling sloeg hij de hand aan zichzelf. rjONDAG zal Prinses Wilhelmina radio-toespraak houden, die a! titel draagt „Advent". De toespraa zal worden uitgezonden om 12.00 uu. 's middags over Hilversum I en Hil versum II. Aangezien Prinses Wilhel mina zich met deze toespraak tot de gehele Christenheid richt zal de We reldomroep de boodschap Zondag en Maandag a.s. in verschillende talen in alle windrichtingen uitzenden. De tekst zal van Maandag af in de boekhandels verkrijgbaar zijn.

de Stem | 1949 | | pagina 1