LEN K HOEST? SUovp Dotinctiui tormt Presbrey, de man met 't zesde zintuig dewërk JW Hoi lokkende Parijs vaak een grote desillusie Columbus Boosaardige advertenties jtostomrne Getuide Wie kent Gini? Wat een Wonderlijke Wereld WEK DE GAL IN UW LEVER OP R AD I O - PROGRAMMA 'S 8 VIERDE BLAD ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 'JIS sDEL EFOON 2209 eschenken W l slaagt Lichtvaardige meisjes en gelakte nagels Jacqueline kan slechts met kunst- en vliegwerk rondkomen Ziekte in 't gezin Wat een Roemeense bisschop „miszeide" De krant kreeg het nieuwtje en schoonpapa levenslang De „Man op de boei" aangespoeld Beeld maakt wereldreis Huismoeders bedwingen vleesprijzen Maakt vastzittend slijm los sortering gens egenheid t 1.10 f 3 f 6.80 t 7.50 f 14.75 t 2.50 f 2.75 f 4.50 f 4.— f 2.10 f 7.50 f 6.75 f 0.95 f 165 DDELBURG ORTERING. .DORP RADIO'S PICK-UPS, MO- RAMOPHOONS, .ATENREKKEN iphoonplaten koffer f 625. in koffer 1' 450. 25.— igt demonstratie. :uze lectie Kop en Schotels ittige Geschenken 2734 695 SMERIG lS! /eertjeü Die trek' rraad. - NA 6 UUR 32"4 (Van onze Parijse correspondent) JJAAR ZITTEN ZE NU. Zum Tode betrübt. Op 7 November zijn Nelly en Greet naar Parijs gelift .nadat enige huiselijke kibbelarijtjes wa ren voorafgegaan. Samen hadden ze drie honderd Nederlandse guldens en beiden beschikten over een koffertje met wat jurken en ondergoed plus een diploma steno-typen. Hun kleintje koffie kunnen ze in het Frans bestellen, doch als de garcon vraagt of het filtre of café or dinair moet zijn, zitten ze al vast. De drie honderd Nederlandse gul dens zijn op. Hun kapitaal bestaat nog uit een paar honderd francs. Wat _r nu gebeuren moet weten ze niet. p REETJE, die 25 lentes telt, doch ouder lijkt in verband met haai" donzige bovenlip, had gehoord, dat Nederlandse meisjes in Parijs gemak kelijk werk konden vinden. Tegen de wil van de ouders had ze Nelly op sleeptouw genomen, het grote avon tuur tegemoet. Helaas er kwa men geen sprookjesprinsen en de cen ten verdwenen als sneeuw voor de zon. Ze hebben gesolliciteerd, doch zonder resultaat. Ze hebben de adres sen afgelopen van Nederlandse of Nederlands georiënteerde firma's in Parijs, die ze hadden gekregen van de Nederl. Kamer van Koophandel en overal zijn ze op een lijst geschreven. Maar dat brengt geen centen op. Op een boerderij konden ze in een Neder landse familie huishoudelijke werk zaamheden verrichten tegen kost, in woning en zakreld, maar Greet- je en Nelly hebben rood gelakte na geltjes en kunnen geen spinazie ko ken of kachels poetsen. Hun avontuur loopt ten einde, Toch houden ze zich goed. Ik geef hun mijn adres, dat ze dankbaar noteren. Zo mondeling willen ze niet capituleren en gebruik maken van de „lift" naar Holland, waar ik voor kan Liefhebberij van gehuwde vrouw UVE RIJKSPOLITIE uit Goudriaan en Nieuwpoört heeft een einde gemaakt aan een merkwaardige lief hebberij die een gehuwde vrouw uit Goudriaan tot strafbare praktijken bracht. Deze vrouw zond van tijd tot tijd aan de administraties van ver schillende bladen anonieme adverten ties, waarin nu eens een verloving, dan een ondertrouw van ter goeder naam bekend staande personen uit die omgeving werd aangekondigd. Ze koos haar slachtoffers zodanig, dat ze bijv. een gehuwde man in ondertrouw deed gaan met een andere gehuwde vrouw. Zij schepte behagen in de ver wikkelingen, die er na de publicatie uit voortkwamen. 'Informaties bij de betrokken bladen brachten dan wel aan het licht, dat een onbekende de advertentie had opgegeven, doch het spoor liep meestal dood en de betaling der advertenties bleef ook achterwe ge. Thans is de zaak echter fout ge lopen voor deze dame, want toen er weer een dergelijke advertentie aan de Schoonhovense Courant ter plaat sing werd ingezonden, kwam het schriftuur in handen der politie. De ze slaagde erin de afzendster op te sporen. Zij bekende. Haar echtgenoot bleek geheel buiten de affaire te zijn ge houden. zorgen. Maar drie dagen latei- komt er een telefoontje en des avonds laat vertrekken ze met een vracht wagen. Nu zitten ze weer in Amsterdam. Zoals Greetje en Nelly zijn er te veel de laatste tijd. Hun avontuur is gccd afgelopen. Maar voor hoevelen loopt het slecht af? Laat al die fantasten in Nederland, die beweren dat een jong meisje hier een administratieve baan kan vinden en van Parijs en Frankrijk wellicht minder weten, dat een Ulvenhoutse kruidenier van Alaska naar de weer licht lopen. Ze weten zelf niet hoe veel onheil hun onverantwoordelijke mededeling kan veroorzakén. BETREKKINGEN de bibliotheek. Eeii getrouwde vrien din geeft haar nog al eens een „af leggertje" waarvan ze met naald en draad iets aardigs maakt en haar oudste zuster leende haar een winter mantel. Het gaat maar het is iedere maand wat anders. Nu moet ze drin gend haar schoentjes laten verzolen, maar dat moet wachten tot de volgende maand. Jacqueline kan geen wijn kopen. Ze drinkt water bij de soep. Toch verdient Jacqueline 15.000 frs per mnd. Dat is een goed salaris. Maar als ge Jacqueline op kantoor ziet zitten met haar vermaakte jurk je, haar schoentjes met hoge hakken, haar rode lipjes en dito nageltjes, haar keurig gekapte zwarte haar, lijkt het een goed gesitueerd meiske. Nee ook hier is het niet alles goud wat er blinkt. (Advertenties.) Dampoverkoudheidsbalsem: beproefde hulp bij een gevatte koude voor Vader, Moederen kind. Prijzen f.1.25,90 en 75 c. En langzaam maar zeker komt Klaasje Uit Spanje, dat goedgeefse baasje Wat zou ik zijn in m'n sas, Als hij m'n wens er feens las En een „TIP" vond, verstopt in mijn laarsje. Inz. Hr J, y.d. c., A'dam, ontv. TIP FranK Shay 49) Ik ging terug naar mijn hotel om Deedee te rapporteren dat de rest van de middag wel een zeer teleurstellend verloop gehad had. „Trek het je niet aan," zei Deedee, „ik verwachtte het al zo half. ik heb zelf ook eens een beetje na zitten den ken en ik heb enkele ideeën die ik wel eens uit wilde werken, Hoe laat is het?" „Iets over vijven." „Je kunt nog iets anders voor me doen. Je kunt voor me gaan infor- Weren hoe laat dat schip hoe heet «et ook al weer? in de haven verwacht wordt." „De Ellen V.' >Ja, zie te weten te komen wanneer «et schip binnenkomt.'' „Ik kan je nu wel onmiddellijk ver- ellen dat niemand dat met zeker heid kan zeggen. Het schip heeft een radio ontvangapparaat maar geen 'W-installatie. Ze kunnen een be- wht opvangen maar niet beant woorden. Als ze w'vten wanneer het sc«ip aankwam dan zouden ze geen a8ent op de kade posteren om het op 'o wachten." •Gelijk heb je. Denk je dat ze me toestemming zouden geven om een t'i«dje met de hond te gaan wande len? Hij zit al een paar uur te jan ken in zijn cel. Dat beest wil er na tuurlijk even uit Jij voelt je zeker te e,'g om met zo'n hond op stap te gaan, niet? 't Is een grote wolfshond, nietwaar?" Dat had ik hem verteld zodat Ik «em het niet voor de 2e maal be hoefde te zeggen. Juist op dat ogenblik werd er op de deur geklopt. "Binnen bulderde Doner. De deur „éheen'len 6n KorP°raal Heaton ver- QP een advertentie in één Neder- lands provinciaal blad, waarin 'n meisje werd gezocht als huishoudelij ke- en administratieve hulp in Frank rijk, ontving men 87 brieven, waar van 23 uit Frankrijk. Op het kan toortje van de Nederlandse paters in Parijs, rue Docteur Hulein 38, regent het met iedere post verzoeken van Ne derlandse meisjes die een baan zoeken in de Lichtstad of in Frankrijk. Van waar komt die belangstelling? Sommigen slagen. Maar de meesten «niet. En onder die enkelen, die een betrekking krijgen als huishoudeliike- of administratieve hulp, zijn er in verhouding velen, die zich financieel heel wat minder kunnen permitteren can hun zusjes in Nederland, Een prima Franse steno-typiste mag niet mopperen als ze 14.000 frs. verdient. Een goedkope kamer kost 4000 frs p. maand. En iemand, die zich met 10.000 Irs per maand moet kleden en voeden, dient nu en dan een maaltijd over te slaan en te lopen Lp v. met de metro te rijden. Intern krijgt men 3000 frs. per maand of minder. Daarvan kan men zich tenmiAte het allernoodzakelijkste aanschaffen en nu en dan een bioscoopje nemen. Als ai die charmante Hollandse avontu riersters eerst eens wat informaties namen en eens 10 maal nadachten voor in Zundert een „lift te pikken" voor Parijs, werden er in de Licht stad minder illusies vermoord, EEN UIT VELEN JACQUELINE DUCOVRT woont in het 13e arrondissement op een zolderkamertje 6 hoog. Ze vindt het goed dat we haar naam publiceren. Voor dat kamertje betaalt ze 4500 frs. per maand. Er staat een ijzeren ziekenhuisledikant, dat alle kleuren van de regenboog heeft gehad. Een hele en een kapotte stoel plus een klein tafeltje met verkleurd kleedje, alsmede een wandkalender voltooien het meubilair. Een klein raampje geeft uitzicht op een Parijse binnenplaats waarop 42 gezinnen hun wasje drogen en aan maakhoutjes maken voor de kachel. Als Jacqueline het raam open zet hoort ze tegen 6 uur vaak 13 radiopos- ten tegelijk. De Rhapsody in Blue, Beethovens Zevende, Standchen van Schubert, Maitre Pierre, een Fran se reportage over een voetbalmatch en nieuwsberichten In 4 talen dringen tegelijkertijd in haar zolderkamertje. Jacqueline geeft ieder het zijne. Nu eens neuriet ze met de Franse zender mee om dan over te slaan op radio Hilversum of Brussel. Intussen luister ik naar de Nederlandse nieuwsberich ten. Ze kan aldus vertelt ze net rondkomen. In het begin van de maand heeft ze zich de luxe geper mitteerd om een paar nylons te ko pen, zodat ze nu een hele week lang moet volstaan met een ontbijt en een avondmaaltijd van soep met brood. Het 12-uurtje slaat ze over, Op haar vrije Zondag mest ze de stal uit, zoals ze de wekelijkse schoon- I maak noemt en leest ze een boek uit I QVER DE AANHOUDING van de bisschop van Alba Julia, Mgr Aaron Marton meldde men aan het Hdbl. v. Antw. de volgende bijzon derheden, Deze bisschop verklaarde tijdens een bedevaart, dat de gelovi gen zich moeten klaar maken voor alle mogelijkheden, dat het boze ech ter steeds zou verslagen worden en dat ook de moderne goddelozen en de anti-godsdienstige wereldbeschou wingen tot de ondergang gedoemd wa ren. Hij wees in zijn uiteenzetting op het voorbeeld van Napoleon. Deze uitlatingen waren voldoende om de bisschop aan te klagen en hem in de gevangenis te werpen. Bij zijn terugkeer te Alba Julia werd Mgr Marton door de communistische po litie gearresteerd. IN de tijd van Michiel Adr. de Ruy- ter stakelden de gebaarde zeelie den met een stakelpot. Dit zeer pri mitieve apparaat (het bestaat n.l. uit een pot met brandbare vloeistof en 'n kwast die er steeds moet worden in gedoopt) heeft nooit erg voldaan, (links op foto). Want zodra een golf de flambouw overspoelde was de vlam uitgedoofd. Sinds de grote Michiel zijn de schepen telkenmale gemoder niseerd met het gevolg dat de hui dige vloot in het geheel niet meer lijkt op de trots-'van de Ruyter. Daarom is het des te opmerkelijker, dat die oude trouwe stakelpot zich heeft weten te handhaven door de eeu wen heen. Waarschijnlijk komt dit, doordat nooit iemand op het idee was gekomen er verbetering in te brengen. Wij schrijven was gekomen, want de heer W. Boelhouwer uit Amsterdam heeft tezamen met de heer J. C. Hendrikse een apparaat uitgevonden dat wel spoedig een eind aan het be staan van de oude stakelpot zal ma ken (rechts op foto). Dit apparaat dat is goedgekeurd door de inspecteur -generaal van de Scheepvaart be rust op het systeem van de sigaret tenaansteker. Deze moderne stakelpot heeft een goed afgesloten benzinere servoir, waarvan de benzine door vuurstenen wordt ontstoken. De be handeling van het apparaat is zeer eenvoudig. De huls aan de kop wordt teruggeschoven en een klap met de hand op de veer aan de achterkant doet de „pot" ontbranden. JJE „STAR EN TRIBUNE", die in de stad Minneapolis verschijnt, houdt er een eigenaardige verslaggever op na in de persoon van Paul Presbrey. „Time" beschrijft hem als een kleine politie-reporter met harde oogjes. Hij is te zenuwachtig om langer dan vier of vijf uren per nacht te slapen. Dikwijls stapt hij 's nachts om 3 of 4 uur uit bed om in de stad St. Paul, waar hij zijn werkterrein heeft, naar nieuws te snuffelen. Met zijn geluk, zijn vasthoudendheid en zijn onverzadigbare nieuwsgierigheid slaat Presbrey met zijn enorme verhalen zijn collega's met stukken. ITNKELE WEKEN geleden had de 39-jarige reporter Presbrey twee vangsten achtereen. Hij was met zijn vrouw op stap geweest en gebruik te tegen middernacht nog een hartigheidje in een restaurant, toen drie gewapende bandieten binnenstap ten uit het kasregister een som ter waarde van 9000 gulden roofden. Re porter Presbrep rende naar de tele foon, toen de laatste bandiet de deur uitliep. Hij kreeg de redactie precies op tijd aa.ni de telefoon voor de laatste editie. 36 Uur later passeerde Presbrey juist het Mihpeapolis Sheridan Hotel toen een stróóm var. bijna 150 km. per uur een 16 mèter hoge schoorsteen omblies boven op het hotel, waarbij vier per- soene werden gewond. Presbrey greep onmiddelijk zijn eigen fototoestel dat hij altijd in zijn auto meevoert („Fo tografen zijn er juist nooit wanneer je ze nodig hebten hij stond kieken te maken, toen de ziekenauto's arri veerden. Later, in het hospitaal, vertelde de 20-jarige Gayle Keen woedend tot een andere reporter: „Ik lag daar temidden van het puin, toen ik een man aan zag komen en ik dacht: de hemel zij dank, daar komt tenslotte hulp. Maar inplaats daarvan richtte hij een fo to-toestel en: pangToen verdween bij". Presbrey's unieke foto besloeg de voorpagina van do „Star" en werd telegrafisch naar alle windstreken doorgezonden. De keiharde Presbrey stuurde het meisje een afdruk en een briefje: „Sor ry, maar wat het zwaarst is moet het zwaarste wegen." HIJ KWAM NET LANGS die GAYLE KEEN Zij was woedend. PAUL PRESBREY Hij zeiSorry. Paul naar een film zat te kijken, z,at hij maar steeds onrustig op z'n stoel te draaien en tenslotte vond hij het maar beter de straat op te gaan om naar nieuws te speuren. Hij liep recht tegen een warenhuisbrand op die ruim anderhalf millioen gulden schade veroorzaakt. EEN RUSTIG BIERTJE UOE ANDERE journalisten ook over j Paul Presbrey's nieuws-tot-elke- ALS EEN eenzame speurhond, prijs philosophle mogen denken, ze zijn j n soms werkdagen van 20 uren het er over eens .dat hij die op een maakt, heeft Presbrey weinig vrien- uniek-consequente manier volgt. Toen den onder zijn rustiger collega's. Presbrey in 1936 als 26-jarig groentje j Hun mopperige bewondering is ver- op de oude „Daily News" van St>PauI mer.gd met verwondering over de ri- werkte, vond de politie het lichaam sjC0 die hij neemt. Toen hij in 1934 van een vermoorde vrouw in een gt Pauj rondsnuffelde kwam hij pre- sneeuwstorm buiten de stad, Presbrey Cjes middenin een vuurgevecht terecht herkende haar als Elsie Lanage, ee« tussen politiemannen en twee boeven kennis van zijn schoonvader. Zijn ver- I qjè een melkinrichting wilden beroven, denking uitte Presbrey eerst tegenóver Een poHtie-kogel ging door het schou- de stadsredacteur, daarna tegenover de I hervul"1 van Presbrey's jas en ver- politie. De „Daily News" kreeg het hele verhaal van a tot z en Presbreys schoonvader ging levenslang Mlfflne- j sota's Sillwater-gevangenis in. Drie maal gedurende de laatste vijf jaren kwam Presbrey „toevallig met de tram langs" toen millioenenbran- den uitbraken in de uitgebreide indus triële wijk tussen Minneapolis en St. Paul. Toen Presbrey in 1945 in St.. TTandaag weer eens een paar korte verhalen. Allereerst dat over veld maarschalk Montgomery, de held van de woestijn - oorlog. Hij ging eergiste ren een kruidenierswinkel binnen in Washington, wachtte tot de andere klanten geholpen waren, stapte toen naar voren en zei tegen de winkeljuf frouw: Eén pond olie nootjes asjeblieft". Met de zak op borsthoogte on der zijn uniformjas ge klemd, wandelde hij de winkel uit. T\r W. E. P. Corbett, 'n legerarts uit Londen, heeft een goeie baan ge kregen. Hij is benoemd tot officier van gezond heid bij de Eskimo's op 't uiterste Noord-Westelijke puntje van Canada. rphe Consolidated Vultee A Aircraft Corporation, de maatschappij, die de Amerikaanse B 36 bom menwerper fabriceert, heeft een transportvlieg tuig ontworpen, dat 400 manschappen, met volle dige wapenrusting over de Oceaan kan brengen. Maar nu we dit bericht hebben neergeschreven, beginnen we eraan te twijfelen of het eigenlijk nog wel in deze rubriek thuishoort. pin iets, dat nog nooit van president Truman is gezegd, werd nu gezegd dpor de opera-zangeres Mary Garden. „Hij heeft de mooiste ogen" zei ze, „waar ik ooit in gekeken heb". Dat zei ze niet waar de president bij was, maar hij weet het natuurlijk toch. Want het stond gis- teren op de voorpagina's van alle Amerikaanse kranten. eerste televisiesta king is er nu ook. Twee en zeventig ontwer pers van costuums en dé cors voor ettelijke studio's hebben het werk neerge legd, omdat zij 500 gulden inplaats van 300 gulden per week wilden heb ben. Aom Nico tenslotte wist een paar dagen gele den niet hoe hij het had. Hij zat in een Bredase to neelzaal, waar een In disch stuk werd opge voerd. Er kwam een ba boe in voor. Oom Nico dacht, dat hij er wat vreemds aan zag. Wat ziet dat mens er toch gek uit, dacht hij. En na een paar secon den merkte hij pas hoe dat kwam. De baboe had namelijk een koffiebruin gezicht en twee mollige, maar spierwitte armen. ^<><xx>o<x>o<x><><x><>o<>o<>oo<>oo<><>oo<x><><>oo<x>oo<>o<><xxxxx><><>» wondde een rover. Een jaar later moest Presbrey op nieuw een vuurgevecht doorstaan om weer wat te vangen. Hij was juist op weg om ergens rustig een biertje te gaan drinken, (het bier was toen ook besttoen de politie Dillingers hand langer Homer van Meter toen pu blieke vijand nummer éénverschanst in een woonhuis, opjoegen. Van Meter, die de politie wilde ontvluchten, nam een schuiver vlak voor de banden van Presbrey's auto. Presbrey trapte met kracht op de rempedaal en de politie mannen raakten van Meter met 40 blauwe bonen. Na zulke ontsnappingen-op-het-nip- pertje is Presbrey een beetje bijgelovig geworden ten aanzien van zijn geluk. Hij zegt: „Soms maak ik me er bezorgd over. Maar ik kan nu eenmaal niet stil zitten als ik voel dat ik iets moet gaan doen." Bredase schreef aan Amerikaanse r)E beste briefschrijvers, aldus le- zen wij In United Nations World zijn tot dusver jonge mensen van 13 tot 19 jaar. Zij zijn niet alleen van vele dingen op de hoogte en in staat om over ernstige problemen verstan dig te praten, maar hebben ook niet de terughoudendheid van ouderen. Een mooi voorbeeld van de geest van internationaal begrip was een correspondentie tussen Skippy Carter uit Marshfield, Massachusetts, een 'n Nederlandse jongen. Toen de Neder lander herstelde van een longontste king die lang geduurd had, merkte hij zo terloops op dat het enige waar hij bang vóór was de lange gang naar school was die bijna 5 km. weg lag. Voorde oorlog waren er fietsen, maar deze waren nu niet meer te krijgen. De opmerking was gepn zelfbeklag, geen verzoek, maar éénvoudig iets wat vrienden elkaar vertellen. Skippy zat hier echter mee in. Hij schreef iets op het bord op school en hield daarna een inzameling. Na een poos je was er een nieuwe fiets op weg naar Nederland, die een Amerikaanse Luchtvaart Mij. gratis vervoerde. GINI UIT BREDA DIJNA nog treffender is het verhaal van Gini, een meisje uit Breda en Donna een Amerikaans meisje. Zij waren in 1940 begonnen om elkaar brieven te schrijven over kleine alle daagse dingen. Twee jaar later maak te de oorlog een einde aan de corres pondentie, In 1945 werd ze echter her vat. Gini's Vader werd naar een con centratiekamp gezonden wegens het luisteren naar de uitzendingen van de geallieerde radio en Gini zelf had half uitgehongerd in een dichtbij ge legen hos gewoond. Toen de Britse troepen kwan.cn trok ze een uniform aan, zong voor hen en raakte tenslot te verward in Cupido's netten. In haar brief beschreef ze haar huwe lijksplannen. De gedachte dat Gini, die erg yan mooie kleren hield, m khaki voor net altaar zou moeten staan, vervulde Donna met afgrijzen. Ze hield een in zameling en het duurde niet lang of er was geld genoeg om een trouwja pon met sluier en sleep, witte schoe nen en kousen naar Nederland te sturen. Gini bracht een verrukt ver slag uit over haar huwelijk. Daarna gaf zij haar trouwjapon aan een an- aer Nederlands meisje die deze op haar beurt weer doorgaf aan een der de, In het geheel zijn er 17 Neder landse meisjes in deze japon ge trouwd. lyjARCEL PETIT, een Franse een- denjager, die op 11 November op een boei was gaan zitten in zee ter hoogte van de Franse havenplaats Cherbourg en die ondanks vele red dingspogingen na anderhalve dag in zee verdween, is thans aangespoeld. Toen de redders eindelijk de boei had den bereikt, troffen ze er de jonge man niet meer op aan. Hij had klaar blijkelijk geen krachten meer over om de 300 meter die hem van de kust scheidden, zwemmend af te leggen. "C<EN VLIEGTUIG met een beeld van. „On-ze Lieve Vrouw van Fatima" is uit Lissabon vertrokken. Het beeld maakt een reis naar het Midden-Oos ten, India, het Verre Oosten, Austra lië en Nieuw-Zeeland. rpOEN HET VLEES ini Denemarken deze week vrij kwam, gingen de prijzen 50 procent omhoog. De Deen se huisvrouwen besloten enkele da gen vis in plaats van vlees te eten. De vleesprijzen zijn reeds gezakt. (Advertenties.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. „Hallo, Heaton," begroette ik hem. ,,Kom je me arresteren?" ,Nee ik heb Je nog niet nodig. Ik' bespaar de Staat geld door je te laten logeren en je te laten voeden van je eigen centen. Je zou hier niet van daan kunnen al zou je 't nog zo graag willen. Ik kwam om die andere vrind eens te spreken." .O, neem me niet kwalijk, Korpo raal. Mr. Doner, ma'g ik U Korporaal Heaton voorstellen" „Je bedoelt Luitenant Doner, is 't niet," zei dë politieman. „Ik heb New York opgebeld en daar beweren zo dat U een politieluitenant is, is dat zo?" „Geloof je dan je eigen oren niet, Korporaal?" vroeg Doner. „Mijn oren zijn in orde, maar over mijn ogen maak jk me bezorgd. Ik heb duidelijk genoeg verstaan wat ze me daar in New York vertelden, maar wat ik thans wens te weten is, of U werkelijk Luitenant Doner bent." „Is je onmiddellijke superieur Ser- gant Tunney?" vroeg de detective. „Ja." „Nou, als het tonen van deze me daille dan nog niet voldoende is," hij liet de man zijn politiepenning zien, „dan kun je er hem beter bij roepen om te te identificeren. Wij hebben samen wel eens zaakjes opgeknapt." „Tunney is op 't ogenblik met va- cantie, zodat dat niet gaat." „Dan zul je me zonder meer dienen tq geloven, Korporaal." „Dat kan ik niet doen." zei hij. „Maar als U inderdaad de man is waarvoor u zich uitgeeft wat doet U dan in gezelschap van een misda diger? Ik heb uit New York verno men dat hij daar eens betrokken was bij een moordgeschiedenis." Hij wees naar mij. „O, kom, Holt is geen misdadiger. Ik heb hem eens gearresteerd als me deverdachte in een moord maar hij heeft wel zeer overtuigend zijn on schuld bewezen. Vanaf die tijd da teert trouwens onze vriendschap." De korporaal was nog maar half overtuigd. „Wat voert U dan hier op de Kaap uit? Is U van plan zich met een zaak te bemoeien welke u niets aangaat?" „Ik bemoei me niet met die zaak en dat weet je heel goed. Een van jul lie rechercheurs is hier vanmiddag geweest en ik heb hem met een kluit je in 't riet gestuurd. Ik ben hierheen gekomen om enkele artistenvrienden van mij te bezoeken, en toevallig ont moette ik Holt op de pier. Hij ging met me lunchen en onderhand ver telde hij mij van de zaak welke hij voor zijn krant versloeg. Dat is alles wta er van te vertellen valt." „Daar ben ik nog niet zo zeker van." „Maak dan als de drommel dat je wegkomt totdat je redelijker bent," bulderde Deedee, „Dacht je soms dat ik hier was om zulke politiekerels als jullie les in redelijkheid te geven. Open de deur Holt zodat hij niet opgehouden wordt". „Ho, ho, Mister. Je hebt mijn vra gen nog niet beantwoordt". „En ik ben niet van plan ze te be antwoorden ook. Nou, d'r uit ol ik smijt je d'r uit." De New Yorker was opgestaan en stapte op de agent toe, die zijn revolver wilde trekken. Voor dat hij daartoe in staat was had Deedee hem het wapen uit de holster gerukt en het het raam uit gesmeten. Vervolgens de man bij zijn koppel riem grijpend en zijn zitvlak tilde hij hem over de drempel. Met een bons kwam de man languit in de gang te recht en op hem neerziend zei de de tective: „Vanaf dit ogenblik zal ik me met de zaak bemoeien, man. en zorg dat je uit mijn buurt blijft." Hij sloot de deur en wendde zich tot mij: „Heb je ooit een Franse chanson uit de I2e eeuw gelezen dat ,La Reine Sibille' heet?" vroeg hij me opnieuw En voordat ik de gelegenheid kreeg ontkennend te antwoorden vervolgde hij: „Nee, ik denk niet dat jij zulke din gen zult lezen." Hij ging naar het venster en keek neer op het plein voor ons hotel. Dan wendde hij zich tot mij en zei: „Hij zal voorlopig wel niet terug komen. Hij heeft zijn revolver opge haald en is naar het stadhuis ge gaan." „Mogelijk om een bevel tot inhech tenisneming te gaan halen." „Zonder dat zou hij mij kunnen ar resteren als hij dat wilde. Ik denk dat hij raad is gaan vragen. Inmid dels bederft die kerel mijn hele va- vantie. Probeer eens of je de Barn stable divisie aan de telefoon kunt krijgen en vraag of Tunney er is." Ik kreeg de divisie aan de telefoon en vernam dat Sergeant Tunney in derdaad met vacantie was. Daarop vroeg ik dan de bevelvoerende politie officier te spreken en overhandigde ik de hoorn aan Deedee. „Ja, U spreekt met Luitenant Dan Doner van de New Yorkse detect've afdeling. Een van Uw mensen, Hea ton. heeft het me zo juist bar lastig gemaakt in mijn hotelkamer en trachtte me met zijn revolver te drei gen. Ik heb hem de kamer uitgesme ten. Ik zou graag willen dat U hen opdracht gat George Holt en mij. met rust te laten. Geen van beiden had den we iets uit te staan niet de moord op Elk Snow. Indien ik van dienst kan zijn, laat me dat. dan ever. we ten en stuur een intel'-'gent mens om me op te komen zoeken. Ja. Eedankt, Sergeant. Wat is er? Ja, ik zal hier nog wel een paar dag-n blijven. Kom wanneer U wilt. Bedanxt hoor, tot ziens". „Dat is in orde," zei hij, zich tot mij wendend. „Je kunt nu veilig in de stad lo pen zonder bevreesd te zijn ingere kend te worden. Laten we eens naar de kade stappen en zien of er iets te doen is." (Wordt vervolgd) ZATERDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM I 301.5 m: 17,30 Voor de jeugd, 18 Nieuws, 18,15 Piano en zang 18,30 Voor de strijdkrachten, 19 Artist, staalkaart, 19,30 Bijbellezing, 19,45 Voor de Nederlanders in Duitsland, 20 Nws., 20,05 Actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20,15 Weense muziek. 20,45 Gevarieerd progr., 21,45 Socialistisch commentaar. 22 Orgel spel, 22,25 Onder de pannen, hoorspel, 22,45 Accordeonmuziek, 23 Nieuws, 23,15 Dansmuziek, 23,35-24 Gram. HILVERSUM II 416 m: 18.— Volkslie- derenkwartet, 18,15 Journalistiek week overzicht. 18,30 Gram., 19 Nieuws, 19,15 Actualiteiten. 19,25 Kath. Thuisfront. 19,30 Omroeporkest en solisten, 19,50 West- Indisch commentaar, 20 Nieuws, 20,05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20,12 Gram., 20,15 Lichtbaken, 20,40 Piano en orgel. 21 Gevarieerd programma, 21,45 Puzzle, 21,55 Amusementsmuziek, 22,30 Wij luiden de Zondag in. 23 Nieuws, 23,15 Residentie-orkest, 23,50-24 Gram. BRUSSEL 322 m (Vlaams): 17.30 Stu dentenleven, 18 Accordeonspel (vervolg), 18,15 Gram., 18,30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19,30 Gram., 19,50 Vrije politieke tribune, 20 Omroeporkest, en soliste, 21 Actualiteiten, 21.15 Gevarieerd program, 22 Nieuws, 22,15 Verzoekprogramma, 23,20 Nieuws, 23,25-24 Gram. BRUSSEL 484 m: (Frans) Ac cordeonspel, 19 en 19,40 Gram., 19,45 Nieuws, 20 Cloches de Corneville, ope rette, 21 Gevarieerd programma, 22 Nws. 22,15, 23 en 23,30-23,55 Gram. ZONDAG 27 NOVEMBER. HILVERSUM I. 301,5 m. 8,00 Vara, 12 AVRO. 17 VARA 19 IKOR 20-24 AVRO. 8 Nieuws. 8,15 Gram. 8,30 Voor het plat teland, 8,40 Gram. 9,10 Sportmededelin- gen. 9,15 Verzoekprogramma 8,45 „Gees telijk leven", causerie. 10 Trio. 10,25 Li terair overzicht. 10,50 Gram. 11,15 Caba ret 12 Toespraak door HKH Prinses Wil- helmina. 12,10 Pianoconcert 12,30 Voor de jeugd. 12,40 Ned. liedjes 13 Nieuws en mededelingen. 13,15 Mededelingen of gram. 13,20 Amusementsmuz. 13,50 „Even afrekenen, heren. 14 Gram. 14,05 Boeken halfuur 14,30 „Die Schopfung" oratorium 16,05 Filmpraat.je 16,20 Gram. 16,30 Sport- revue 17 Gram. 17,30 „De avonturen van Ome Keesje, hoorspel. 17,50 Gram. 18,05 Reportage. 18,15 Nieuws en sportuitsla gen 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 19 Kinderdienst 19.30 Bijbelvertelling. 20 Nieuws. 20.05 Strijkorkest 20,20 Hersen- gvmnastiek, 20.45 Pianorecital. 21,10 „Paul Vlaanderen en het Sullivan-mysterie' hoorspel. 21,45 Uitwisselingsprogramma Nederland-Zwitserland. 22,30 Cabaret. 23 Nieuws 23,15—24 Gram. HILVERSUM II. 416 m. 8 KRO. 9,30 NC RV, 10 IKOR 11,30 NCRV 12-15 KRO 17 NCRV 19,45-24 KRO. 8 Nieuws 8,15 Gram. 8,25 Hoogmis 9 Nieuws en Waterstanden, 9,45 Gram. 10 Oud-katholieke Hoogmis, 11.30 Gram. 12 Toespraak HKH Prinses Wilhelmina. 12,15 Apologie 12.35 Gram. 12.40 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer. 13 Nieuws, mededelin gen en katholiek nieuws. 13,20 Lunchcon cert, 13,45 „Uit het boek der boeken". 14 Klein koor. 14,30 Concertgebouworkest. 15,30 „Katholiek overleg" 15,55 Fluit en piano. 16,15 Reportage. 16,30 Vespers 17 Geref. kerkdienst. 18,30 Orgelconcert 19 Kamerkoor 19,15 „Kent gij uw bijbel", causerie. 19,30 Nieuws 19,45 Actualitei ten 19,52 Boekbespreking. 20,05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20,12 Gevarieerd programma. 22,45 Avondge bed en liturgische kalender. 23 Nieuws. 23,15—24 Gram. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m.: 12 zang. 12,15 Lichte muziek 13 Nieuws 13,15 Gram. 13,30 Voor de soldaten 14 en 15,30 Gram. 16 Reportage. 16,45 Gram. 17 Sym- phonie-orlfest 18,35 Godsdienstig halfuur. 19 Nieuws 19,30 Gevarieerd programma. 21,30 Actualiteiten 21,45 Gram. 22 Nieuws 22,15 Verzoekprogramma (gr. pl.) 23 Nieuws. 23,0524 Gram. 484 m.: 12,08 Omroeporkest 13 Nieuws 13,10 Verzoekprogramma (gr. pl.) 14,30 15 15,45 en 16,45 Gram. 19 Godsdienstig halfuur, 19.45 Nieuws, 20 Omroeporkest, 21 „Fra diavolo. opera. 22 Nieuws 21,15 Vervolg opera. 23 en 23,30—23,55 Gram. MAANDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 meter 7 Nieuws, 7,15 Gramofoonmuziek, 7,30 Sluiting, 8,30 Nieuws, 8,43 Gramofoonmuziek, 9 Weer berichten, 9.03 Gramofoonmuziek, 10 „Voor de oude dag", causerie, 10,05 Mor genwijding, 10.20 Gramofoonmuziek, 10.30 Voor de vrouw, 10,45 Voor de zieken, 11,20 Alt en piano, 11.40 Voordracht, 12 „Accordeonorkest", 12.30 Mededelingen, 12,33 Voor het platteland. 12,38 Gramo foonmuziek, 12,55 kalender, 13 Nieuws, 13,15 Dansmuziek, 13.45 Kamerorkest, 14,15 Populair wetenschappelijke causerie, 14,30 Gramofoonmuziek, 14,45 „De triomf van het recht", hoorspel. 16 Voor de jeugd. 16,30 Sluiting, 17,30 Gramofoonmuziek. 17,45 Regeringsuitzending, 18 Nieuws, 18,15 Vara-varia, 18,20 Gramofoonmuziek, 18,30 Voor de Nederlandse strijdkrach ten, 19 Cabaret, 19,25 Pianoduo, 19.45 Re geringsuitzending, 20 Nieuws, 20,05 Cau serie over de RTC, 20,20 Sextet, 20,50 Gramofoonmuziek, 21 Radio Philharmo- nisch orkest en solist, 22 Openbare ver gadering, gewijd aan de resultaten van de RTC, 23 Nieuws, 23,15 Orgelspel, 23,55 tot 24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 415 meter 7 Nieuws, 7,10 Sportuitslagen, 7,15 Een woord voor de dag, 7,30 Sluiting, 8,30 Nieuws, 8,40 Gewijde muziek, 9 Weerberichten, 9,03 Gramofoonmuziek, 9,15 Voor de zieken, 9,30 Waterstanden, 9,35 Familiecompetitie, 10,10 Gramofoonmuziek, 10,30 Morgen dienst, 11 Gramofoonmuziek, 11,20 Voor dracht, 11,40 Cello en piano, 12,10 Orgel spel, 12,30 Mededelingen, 12,33 Koor, or gel en bariton, 13 Nieuws, 13,15 Prome nade-orkest en soliste, 14 Schoolradio, 14,35 Gramofoonmuziek, 14,45 Voor de kinderen, 15 Gramofoonmuziek, 15,15 Strijkkwartet, 15,45 Bijbellezing. 16,30 Sluiting, 17,30 Orgelspel, 18 Volksmelo dieën, 18,20 Sport. 18,30 Voor de kinde ren, 18,45 Boekbespreking, 19 Nieuws, 19,15 Engelse les, 19,30 Gramofoonmu ziek, 19,40 Radiokrant, 20 Nieuws, 20,05 Strijkorkest, 20.45 „En de dood verloor", hoorspel, 21,45 Sopraan en piano. 22,05 Internationaal Evangelisch commentaar, 22,15 Verzoekprogramma (gr. pl.) 22,45 Avondoverdenking, 23 Nieuws, 23,15 tot 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 meter (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek. 12.30 Weerberichten, 12.32 Voor de landbouw, 12,40 Gramofoonmu ziek. 13 Nieuws, 13,15 Gramofoonmuziek, 14—15 Voor de vrouw, 17 Gramofoonmu ziek, 17,05 Nieuws. 17,15 Orkest Eloward. 18,30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19,30 Gramofoonmuziek. 19.50 Radiofeulleton, 20 Symphonieorkest en soliste, 21 Actu aliteiten, 21,15 Gramofoonmuziek, 22,15— 23 Nieuws. BRUSSEL, 484 meter (Frans): 12,05 Om roeporkest, 13,15 Gramofoonmuziek. 17,10 Idem, 18,30 Omroeporkest, 19.40 Gramo foonmuziek, 21,15 Kamermuziek, 22,15 tot 22,o5 Gramofoonmuziek.

de Stem | 1949 | | pagina 13