Is persbureau Tass een onschendbare dienst der Sovjet-Unie? Onze jongens in Indonesië De Provide De cameradraaide op Walcheren en in de Diesbosch Antwerpen zoekt ai vier cLagen uit het bij Oslo verongelukte Neder- Bsmbardsmeni van hagelstenen BLOZENDE SCHONEN VAN WESTKAPPELLE OP DE FILM De tragische geschiedenis van prof. Krajina Onthullingen in Brits Hogerhuis Buitengewone Partijraad op 17 Dec. Brand in. kerk van H. Graf te Jeruzalem Poolse spionnage in Frankrijk Gaat prins Karei zich verloven? Isaac Allal wil piloot worden Up weg naar school door vreemde man ontvoerd Hij wordt met bloemen en lekkers Schooltas uit het water opgevist Cocaïne-smokkel van groot formaat Tsjecho-Slowaakse Bisschoppen retireren niet Mannentaal van Adenauer Benelux-Ministers zijn het eens „De dijk is dicht" binnenkort in roulatie Veel bewolking Met dit rapport is het vraagstuk van plaats en taak der Provin cie weer eens in de aandacht ge bracht. Ook hier in het Zuiden wil men dit geluid gaarne versterken. Nederlandse pater moest Tsj.-Slowakije verlaten Zal Pakenham ontslag nemen? ZESDE JAARGANG No. 1545 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandla Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. HBL.de Rechter. Hoofd redacteur* J. J. H. A Bruna Abonnements prijs by vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelllng) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen ai te geven, worden vernietigd- Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST^Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (B,j bureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axel^straat 45. Telefoon 2347) JAE SOVJET-UNIE heeft in de mees- te landen een agentschap van haar eigen, officiële persbureau Tass. In Ne derland is het gevestigd te den Haag. in het gebouw van het A.N.P. aan de Parkstraat. Het Engelse agentschap te Londen heeft in het Hogerhuis een felle aan val te verduren gehad van de zijde van Lord Vanslttart. Lord Kanselier Jowitt. stelde het onderwerp aan de orde door het Hogerhuis de vraag voor te leggen of men kon voortgaan, dit persbureau alle voorrechten te doen genieten die het tot nog toe (door de Staats-on- schendbaarheid) geschonken waren. Lord Vansittart verklaarde er zich tegen en lichtte zijn standpunt toe door de geschiedenis te onhullen van zekere Professor Krajina, thans ver bonden aan de British Columbia Uni versiteit in Canada. ONDERGRONDSE PROF. I^RAJINA, zei Vansittart, is een Tsjech, die gedurende de oorlog de geallieerden ondergronds hielp. Hij gaf de uitgeweken Tsjechische regering allerlei waardevolle inlichtingen. Hij waarschuwde voor de Duitse invallen in Scandinavië, de Lage Landen en Frankrijk, Hij deelde plannen mede, die nuttig bleven voor onszelf en voor IJsland en onthulde de Duitse plannen ten opzichte van de Balkan. Hij deelde ons mede, dat de Duitsers Rusland wil den binnentrekken. Maar de Russische kluizenaars lachten om zijn waarschu wingen, zoals zij lachten om de onze. In November 1942 liet de Tsjechi sche regering van Londen drie para chutisten neer in Tsjecho-Slowakijè. De communisten die hen hielpen, wa ren bekend met de Gestapo. Zo ge beurde het, dat twee parachutisten gevangen werden genomen en afge slacht werden. De derde moest ons val se berichten doorgeven. Het was weer prof. Krajina die alles achterhaalde en de Londense regering waarschuwde. MET DE „TABINTA". die, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 29 Nov. te Amsterdam ver wacht wordt, repatrieert o.a. de le hulp verbandplaats afdeling, onder deel van de 7 December-divisie. Deze afd. kwam 7 Mei 1946 onder de wa penen. 165 PERSONEN zijn er thans in ons land, die levenslange gevangenisstraf moeten ondergaan. Hieronder zijn 155 politieke delinquenten. TWEE Amsterdamse jongens van 15 en 17 jaar hebben zich door het in slaan van een ruit van een wapen winkel meester weten te maken van 3 pistolen. De jongens zijn gegrepen maar hebben nog niet willen vertel len waarvoor zij de wapens nodig hadden. VANDAAG staakt vrijwel geheel Frankrijk 24 uur. Dit in verband met de door de arbeiders geëiste opheffing van de loonstop. TEGEN BOEREN to Tsjecho-Slowa- kijë worden harde maatregelen geno men als zij niet de vereiste hoeveel heid graan en aardappelen leveren. Gevangenisstraf, hoge boeten en con fiscatie der boerderijen staan de boe ren in de heilstaat te wachten. 71TO HOOPT, dat de geschillen tus sen de Kath. Kerk en zijn regering spoedig zullen opgelost worden. Die hoop heeft Tito gisterenavond uitge sproken in een radio-rede, IN BELGIE zal het werk aan de we gen met behulp van 't Marshallplan zo krachtig ter hand genomen worden dat kan worden verwacht dat eind '49 niet minder dan 55.000 en eind 1950 zelfs 100.000 werklozen bij dit werk zullen 2ijn ingeschakeld. DOOR DE Nederlandsche regering is een ontwerp-garantiewet burgerlijk overheidspersoneel Indonesië aan vaard, welk wetsontwerp zo spoedig mogelijk: bij de Staten-Generaal ter behandeling zal worden ingediend. IN DE SOVJET-ZONE van Duits land zal de militaire dienstplicht in April 1950 ingevoerd worden, zo meldt ,,Der Abend", dat met Ameri kaanse vergunning verschijnt. IN WEST-DUITSLAND zijn in de oorlog ongeveer vier millioen wonin gen verwoest. HONGARIJE zal bij gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Stalin een postzegelserie uitgeven met zijn beeltenis. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Vo- lendam 23-11 op 70 mijl West-Kaap Degata. Kota Inten 24-11 te Batavia van Rotterdam. Oranje passeerde 23- 11 Malta. Tabinta passeerde 23-11 Malta. Zuiderkruis 23-11 van Sura- baja naar Batavia. OP DE DODENLIJST. I ATER vatten de communisten het plan op, om Krajina te likwideren en ze beschuldigden hem van datgene, wat ze zelf hadden gedaan: samenwer king met de Gestapo en verraad van kameraden. Maar een onder/oeklngs- commissie kwam tot conclusies, die overweldigend ten gunste van Krajina waren en hij kreeg de twee hoogste Tsjechische onderscheidingen. In September ontdekte Krajina een communistisch complot om drie Tsje chische ministers, w.o. Jan Masaryk, te vermoorden. Als door een wonder ontsnapte Krajina het land, toen hij ervaren had, dat het communisme er ger was dan het nazisme. Toen gingen de communisten tot hun gewone taktiek over en ze veroor deelden hem bij verstek tot 25 jaar gevangenisstraf. Maar „het beest van de sluipschut ters" Tass kon zelfs niet wachten tot het vonnis was geveld. Hij bracht de hem door Tass aangedane belediging voor de rechter en verloor het proces. Ook in hoger beroep en zo bleef hem slechts over een beroep te doen op het Hogerhuis. Die procesvoering en dat recht van beroep is apekool, want men kan toch niet verwachten dat een van have en goed beroofde politieke vluch teling het geld kan opbrengen voor kostbare processen. ONSCHENDBARE SPIONNEN. vermeldende dat zij een afdeling zijn van de Unie der Sovjet-Republieken. Welnu, dat is gebeurd en vanaf dit moment kan iedere communist in dit land ieder vrijelijk beledigen, wanneer hij maar zo'n document weet te be machtigen. Ik heb altijd gedacht, dat onschendbaarheid zich uitsluitend be perkte tot het diplomatieke corps. Er is niets dat de Sovjet-regering kan verhinderen, een mantel van diploma tieke onschendbaarheid te hangen om de schouders van elke spion." De rede van Vansittart had dit ef fect, dat de Lord Kanselier zeide: „Wij zullen het rapport van de commissie hierover afwachten en wellicht geeft dat aanleiding de wet op de onschend baarheid te wijzigen." Wij voegen hieraan toe, ciat het hier gaat niet over de zuiver diplomatieke onschendbaarheid, maar over een an dere soort onschendbaarheid, die in Engeland bestaat: de zgn. Staats-on- schendbaarheid, waarop het Sovjet persbureau Tass een beroep deed. Andere landen hebben en hadden die onschendbaarheid niet. Wij herinne ren ons een gesprek, dat wij in Hitler- Duitsland hadden met de vertegen woordiger van de New York Times te Berlijn. Julius Berger, die ons mede deelde, meermalen een beroep te heb ben gedaan op de Amerikaanse am bassade. wanr.eer hem onaangenaam heden dreigden. Twee weken nadat wij hem (in 1934) hadden verlaten, lazen wij het bericht, dat hem door de Duit se regering gelast was, Duitsland bin nen 24 uur te verlaten. Hij vertrok terstond naar Engeland, waar hij kort daarna stierf. JTN HOE is het mogelijk, dat Tass hier eenvoudig iemands goede naam door het slijk kan halen? Toen de professor zijn actie begon, zochten de sluipschutters hun heil bij de Sov jet-ambassade. Men wendde zich tot het Kremlin en dit antwoordde: de zaak is in orde. Geef hun een papier, QP 17 DECEMBER a.s. zal te Utrecht in het Jaarbeursrestaurant een buitengewone vergadering van de Partijraad plaats vinden, welke uit sluitend gewijd zal zijn aan een be spreking van het Indonesisch vraag stuk. Prof. Romme zal in een rede de Partijraadsleden voorlichten, waar na de gedachtenwisseling een aan vang neemt. Alle kostbaarheden gered JN DE KOEPEL ran de kerk van het H. Graf te Jeruzalem is Woensdag nacht een hevige brand uitgebroken, die eerst na middernacht kon worden bedwongen, Alle kostbaarheden van het heiligdom konden in veiligheid gebracht worden. Het H Graf is onbe schadigd gebleven. De brand is per ongeluk ontstaan door het gebruik van een acetyleen brander bij reparatiewerkzaamheden aan de koepel. Volgens niet-officiële berichten uit Jeruzalem is het eeuwen oude houtwerk van de koepel voor twee-derde gedeelte vernield. pEN HONDERDTAL Parijse politie- mannen heeft bij een controle op de Poolse organisaties te Parijs een inval gedaan in het Poolse Roode Kruis en van de Poolse oud-strijders. Tien personen zijn meegenomen naar het hoofdbureau van politie voor een verhoor, doch geen van hen werd vast gehouden. Ook dit is als een reactie te beschouwen op de arrestaties van een Poolse consultatiebeambte in Wai- SCfl8.ll Later zijn 25 arrestaties verricht op grond van spionnage. Er schijnen ook documenten die in die richting wijzen, gevonden te zijn. TN BRUSSEL doet het gerucht de ronde, dat Prins-regent Karei zich zou gaan verloven met prinses Maria-Theresia van Orleans-Bragan- za, schoonzuster van de graaf van Parijs. Het paleis te Brussel heeft ge weigerd zich hierover uit te laten. Hieronder J. van Meel uit Woensdrecht tijdens een rustig ogenblikje te Makas sar. De harmonika op de achtergrond is 't welsprekendst teken van de opgewek te geest. LIET MEERENDEEL van de slacht- offers van het vliegtuigongeluk is brweken aan een schedelbreuk of aan de gevolgen van indrukking van de borstkas en niets wettigt het vermoe den, dat zij niet op slag gedood zijn i 1*1*^ geweest", zo heeft prof. Waaier ver- landse vliegtuig zijn gehaald. De begrafenis der kinderen zal ge- riOOf* MöflTötl-ÜÏVSaTr fllCÏ1 schieden in Tunis. De slachtoffers zul- IICCU llC uCll A Aflik-C-HS <L> len waarschijnlijk Zondag per vliegtuig «i vervoerd worden. iii De kleine Isaac Allal voelt zich best. overstelpt. De Knaap zal over enkele T/* AND A AG is het al vier dagen geleden, dat de 9-jarige José Janssens, een vrolijk fris meisje uit Borgerhont (gemeente Antwerpen) door een vreemde man op de fiets is meegenomen. Sindsdien heeft men van het meisje niets meer gehoord. Even heeft men gedacht, dat de man, van wie een vaag signalement is. verschaft door een groentewinke lier, die een schunnig gekleed iemand zag, het kind in het dok van Merksem verdronken had. Doch dit is totnutoe niet juist gebleken. Wel heeft men de schooltas van het meisje uit het water opgevist, maar ondanks alle 'dreggen, heeft men geen nader spoor van het meisje in het water gevonden. OP FIETS GESLEURD JJET MEISJE is een kind uit een gezin met 5 kinderen, waarvan de oudste jongen al getrouwd is. Te zamen met haar 11-jarig broertje en haar kleiner zusje ging 't kind altijd naar school. Op de morgen, dat haar broertje echter niet meeging, doch alleen haar zusje, heeft de vreemde man het kind aangegrepen, haar op de fiets gesleurd en is er vandoor ge gaan. Het jongere zusje is in tranen uitgebroken en is naar huis terugge gaan waar het meisje haar moeder van het gebeurde op de hoogte heeft gesteld. Onmiddellijk heeft deze toen de politie gewaarschuwd. Dag in dag uit, nacht in nacht uit heeft de politie alles in het werk ge steld om het ontvoerde kind terug te vinden. De wanhopige vader en de oudste jongen, daarbij geholpen door buurt bewoners, hebben begrijpelijkerwijs zelf ook alles geprobeerd. In de par ken, in de bossen en in het water hebben zij gezocht, maar alles tever geefs. Ook heeft de „helderziende" Peter Hurkos zijn krachten beproefd, maar verder dan „een lange man met een grijze pet, hetend Francois" heeft hij het nog niet kunnen brengen TWEE JAAR GELEDEN OOK A/TERKWAARDIG is wel, dat José twee jaar geleden ook is ont voerd. Het meisje is toen 2 uur weg geweest en kwam thuis terug met 10 francs en een zakje bonbons. Er is haar toen niets overkomen. Het schijnt niet onmogelijk, dat de zelfde man het kind thans weer heeft ontvoerd. Met welk doel? Daarover is uiteraard nog geen enkele zeker heid, maar het is begrijpelijk, dat de ouders in hoge mate ongerust zijn. Wel gaat nog het gerucht, dat de ouders een brief zouden hebben ont vangen waarin gezegd wordt op een bepaalde tijd en op epr. bepaalde plaats los geld te leggen., maa>- het staat nog niet '-ast of dit juist is. IAE CGCAINE-ZWENDEL, waarvan wij reeds melding hebben ge maakt, blijkt thans veel grotere vor men aan te nemen, dan oorspronke lijk werd verondersteld. Zowel in Parijs, Ger.-t en Brussel zijn er ver schillende mensen gearresteerd. Ook is er in Antwerpen, Brugge en Oos tende een grote hoeveelheid cocairo in beslag genomen. Vast is komen te staan, dat de producten vanuit Parijs, over Ryssel en Eupen naar Duitsland werden gesmokkeld. dagen naar een vacantiekolonie te Grefsrud of naar een joods tehuis to Frankrijk worden overgebracht. Toen hem gevraagd werd, wat hij wilde worden, antwoordde hij: piloot. Hij vertelde, dat hij geen broertjes of zusjes in het vliegtuig had. hoewel drie andere kinderen dezelfde ach ternaam hadden als hij. In Tunis zei Isaacs vader, een arme kleermaker: „Hij moet dadelijk terug komen of laat men mij terstond naar hem toe brengen". £J|E ROOMS-KATHOLIEKE Tsjecho- Slowaakse bisschoppen hebben 'n verklaring uitgegeven, waarin zij op nieuw het recht opeisen van controle over de benoemingen en het met op drachten belasten van priesters. Zij roepen de priesters op hen te steu nen om te voorkomen, dat „de Kerk in handen valt van leken en afval ligen". Deze bisschoppelijke verklaring werdt beschouwd als een antwoord op de regeringsdecreten, waarbij de controle over kerkelijke benoemin gen aan de staat werd gegeven. Jn een rede, die door alle leden van het Duitse parlement behalve so- cicalisten en communisten luide werd toegejuicht, heeft de Duitse bondskan selier Adenauer verklaard, 'dat Duits land door de ondertekening fan het Ruhr-protocol voor het eerst sinds de capitulatie als gelijkwaardige mogend heid is erkend. Adenauer deed een hartstochtelijk beroep op de Duitsers om te besef fen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal-socialistisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen kon her winnen. Het Ruhr-protocol voorziet in het vrijstellen van 20 Duitse fabrieken va:i ontmanteling. West-Duitsland mag koopvaardijschepen oouwen met een inhoud van ten hoogste 7200 ton, kan toetreden tot de Raad van Europa en kan consulaire ambtenaren in net buitenland aanstellen. In de Franse Nationale vergadering heeft Robert Schuman de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, na drukkelijk verklaard, dat geen der drie Westelijke geallieerden de moge üjkheid om Duitsland opnieuw te be wapenen in overweging heeft geno men, waarmee hij de meeste Fransen een pak van het hart heeft genomen. r>UDENS ae besprekingen, gister op het ministerie van Buitenland se zaken, te den Haag, tussen de Bel gische minister van Buitenlandse za ken van Zeeland, de Luxemburgse minister van Buitenlandse zaken Bech en de Nederlandse ministers van Buitenlandse zaken, van Econo mische zaken en van Financiën, heeft men de verschillende problemen, die zich voordoen op het gebied van Europese samenwerking bestudeerd. In het bijzonder met het oog op de a.s. bijeenkomsten te Parijs, die op initiatief van de Franse regering bin nenkort daar zullen* worden gehou den, Het overleg geschiedde in een gaest van goede samenwerking, waarbij bleek, dat over de belangrij ke vraagstukken die er in dit ver band zijn, tussen de betrokken mi nisters eenstemmigheid van inzicht bestaat. Ontzettend noodweer in Pretoria DIJ EEN ontzettend noodweer, dat als besluit van dagenlange onon derbroken regen te Pretoria (Trans vaal)) heeft gewoed, heeft zich bo ven de stad een hagelbui ontlast met een bombardement van stenen, wier grootte varieerde tussen die van een vuist, een golfbal en een sinaasappel. De schade was navenant. Auto's werden van de weg geslingerd, hui zen werden verwoest, gehele wijken zijn zonder glas, aangezien de ven sters onder het elementair geweld van storm en hagtllcogels als poeder in elkaar werden geslagen. De onschul dige Aapjesrivier die ingedamd, dwars door Pretoria pruttelt, werd in een ommezien tot een kokende stroom. Telefonische verbindingen en stroom voorziening werden ernstig gestoord, 78 personen werden gewond en een gedood. Meer dan 500 auto's zijn be schadigd of vernield. De totale scha de wordt geraamd op meer dan 500.000 pond. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige regen of mot regen. Zwakke tot matige Noord oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Heden zon onder 16,38 u„ maan ""der 21,15 u. Zaterdag zon op 8,17, maan op 13,45 uur. MUZIEK IN WESTKAPELLEIn de enige bont met slingers ver sierde zaal, die het verwoeste dorp rijk is wordt er een vrolijk bal gehouden. Jonge en oude mannen, jonge en oude vrouwen in Walcherse klederdracht, zingen en zwaaien zwieren door de zaal. Het zangkoor kweelt een stuk of wat lustige liederen en de fanfare „Oefening Kweekt Kunst" doet niet zozeer aan kunst, maar blaast levensmoedig allerhande dingen. Want het is feest, groot feest om de herwinning van het Wal cherse land. En het is nog wel een apart groot feest, want de camera komt er bij te pas. TNDERDAAD de camera, want het leutig geheel is een scène uit de film: „De dijk is dicht", een nieuwe Nederlandse speelfilm, de eerste „op- bouwfilm", die in Nederland door Polygoon-Profilti wordt gemaakt. Daar waar in October 1944 de Wal cherse dijken omwille van het oor logsbelang zijn vernield, waarna „Zee- lands Tuin" door de zee werd ver zwolgen. is in de afgelopen dagen en nachten met medewerking van een groot deel van de Westkappelse be volking het slot van de film opgeno men. Met grote toewijding en zelf beheersing hebben de Westkapellers zich gericht naar de aanwijzingen van regisseur A. Koolhaas Eindeloos is ge repeteerd, gearrangeerd, herhaald, gedraaid en overgedraaid, net zolang tot iedereen in het holst van de nacht naar huis kon met de stellige over tuiging, dat het gedane werk goed was. PIEPERS WERDEN GAAR. De erfvijand van Walcheren is weer bedwongen; de dijk b|j Wcstkapelle houdt de zee in toom TPNORME stroom lampen hoeveelheden electrische zijn door de tientallen en schijnwerpers in de tot studio gepromoveerde cantine van het vroegere werkkamp verslonden. Een speciale kabel zorgde voor de toe voer. Dit werk vergde zoveel stroom dat er voor de Westkappelers bui ten de studio bijna niets overschoot. Tijdens avondopnamen zat het dorp van tweeduizend zielen dan ook vrij wel in donker. Natuurlijk waren bij zondere maatregelen genomen om de bevolking niet al te zeer te ontrieven Aangezien men in dit el van het land voornamelijk electrisch kookt, mocht de studio overdag tussen elf en een en van vier tot zeven 's avonds geen stroom gebruiken. Anders wer den de piepers niet gaar En dat zou de enthousiaste West kappelers toch te ver zijn gegaan, hoewel ze voor het tot stand komen van „hun film" alles hebben overge had. Men vond het werk zeer interessant en was er niet zuinig trots op, dat met de heer Koolhaas de vlieger Vi- ruly, die voor nieuwe instrumenten van de fanfare heeft gezorgd, de lei ding had. Viruly is immers uit het burgemeestershuis van Westkapelle geboortig. Koolhaas en Viruly zijn op het denkbeeld gekomen in een film de wedergeboorte van Westkapelle en daarmee het herstel van land en volk uit te beelden. Thans, een jaar na dien, is dit plan gerealiseerd. De film zal binnen enkele maanden in rou latie komen. KORTE INHOUD. XTEES BRUSSE speelt in deze film een jonggetrouwd man. die tij dens de „Dolle Dinsdagdagen" zijn vrouw bij een familie in Westkapelle achterlaat om naar zijn werk in Rot terdam terug te keren Na het mis lukken van de aanval op de Rijn, tracht hij met behulp van illegale vrienden de Biesbosch over te trek ken. Deze poging mislukt. Hij wordt gegrepen en naar een werkkamp ge sleept. Hij hoort daar, dat de Wal cherse dijk vernield is en na de be vrijding wordt het bange vermoeden bewaarheid, dat zijn jonge vrouw bij deze ramp om het leven is gekomen. Hij wordt door een depressie bevan gen, maar na het dichten van de dijk (najaar 1945) keert zijn levensmoed terug. 13 Nederlandse actrices en acteurs vervullen grotere en kleinere rollen in „De dijk is dicht". Jan Teulings, Cor Hermus. Henk van Buren, Piet Bron en Jules Verstraete vertolken naast Kees Brusse de mannelijke rollen. Coba Keiling, Mieke Flink, Anneke Rekker, Mya Horna, Antoi nette de Visser, Henny Alma en Kit ty Knappert zijn de actrices die de vrouwelijke rollen in handen hebben De veertiende uit deze „cast" is Kees Visser, die een belangrijke rol in de illegale arbeid rond en in de Biesbosch heeft gespeeld. Hij doet in deze film hetzelfde werk als hij tij dens de oorlog heeft verricht. WATER- EN SLIJK-BALLET. TN DE afgelopen zomer zijn de bui tenopnamen in de Biesbosch ge maakt. Men spreekt hierover nog steeds als het „water- en slijkballet". Spelers, regisseur en technische staf hebben vaak tot aan de hals in het natte element gezeten. De zwem broek was bij dit werk dan ook een favoriet kledingstuk. Andere buiten opnamen zijn in de laatste maanden in Zeeland gemaakt. Het studiowerk is voor het overgro te deel in den Haag gedaan. De Zeeuwse vereniging in de resi dentie heeft hierbij veel hulp gebo den. Alleen de laatste scènes zijn in de geïmproviseerde studio te West kapelle gemaakt. Het heeft vrij wat moeite gekost om voldoende Zeeuwse costumes met bijbehorende pronk bij een te brengen. Dat is gelukt en zo konden de Zeeuwse meisjes van West kapelle de gouden krullen en klaver blaadjes op de witte kanten mutsen vrolijk zegevierend in het helle licht der schijnwerpers laten schitteren. Met blozende, lachende gezichtjes bo ven hun mooiste kleren, spottend met de grimeur, die aan al deze fleur en vrolijkheid beroepshalve nog een ex tra veegje moest toevoegen, deden zij hun werk. TN DE randprovincies bezint men zich het meest op de taak van de provincie in het nationale ge heel. Men is er niet tevreden met de positie, welke de Provincie kreeg na de Franse overheersing. Men was toen belast met de ervaring van de Pepubliek der Verenigde Nederlanden, die als eenheid nogal rammelde. Men had ook iets te pak ken gekregen van de centralistische opvattingen, welke het revolutio naire Frankrijk predikte. En daar om zocht men vooral naar eenheid, eenheid, eenheid met de provincie indeling als een soort van ornament Die opvatting is gelukkig in dit tijdsgewricht verzwakt. Men heeft de gewesten en het gewestelijk le ven weer als iets natuurlijks en iets levends leren beschouwen. Deze ontwikkeling in de gedachten is ook wel eens gepaard gegaan met enige romantische overspanning, maar dat was geen argument tegen de gedachte op zich. Versterking van de provinciale nuanceringen kan het Nederlandse beeld aan schoonheid en rijkdom doen winnen. De voortgang op de goede weg is intussen nog lang niet bevredi gend. In Den Haag doet men soms nog erg rare dingen. Het eigen pro vinciale leven wordt nog gekort wiekt door bestaande wetten, wordt vooral ook gekortwiekt door on zelfstandigheid en krapte inzake de financiën. Een commissie uit de Provinciale Staten van Groningen heeft dit nog eens duidelijk beredeneerd in een door haar uitgebracht rapport. Een lager orgaan staat dichter bij de burgers, zegt het rapport terecht, het is beter op de hoogte van plaat selijke toestanden. Daarom is het zo onzinnig, dat men nu nog taken wil ontnemen aan de provincies, welke ze totnutoe goed hebben ver vuld, bijvoorbeeld de provinciale keuringsdiensten. De huidige methode van voorzie ning in de financiën der provincie, merkt het rapport verder op, voor een groot deel bestaande in de ver deling van rijkswege van een be paald bedrag, afhankelijk van de opbrengst van verschillende rijksbe lastingen, volgens drie verdelings maatstaven, maakt de gewesten on geveer tot onderdelen van 't staats apparaat. Aangezien de provincies slechts een zeer beperkt eigen be lastinggebied hebben, kunnen zij niet zelfstandig de inkomsten ver werven, die zij naar eigen inzicht nodig hebben om de kosten der provinciale huishouding te dekken. Het gevolg is gebrek aan armslag, waardoor de gewestelijke besturen niet die nieuwe taken kunnen aan vatten, welke zij menen te moeten vervullen. Het rapport der commissie geeft een aantal gebieden aan, waar het Provinciaal Bestuur meer zeggen schap moest hebben. O.a. bepleit de commissie: het laten vervallen van de Kon. goedkeuring van besluiten, die de geldmiddelen der provincie aan gaan, alsmede van provinciale ver ordeningen met uitzondering van de belastingverordeningen en de re glementen van waterschappen, veenpolders; mogelijkheid van uitbreiding van het aantal Statenzittingen; instelling van provinciale dien sten voor de volkshuisvesting; instelling van een zorgvuldig on derzoek naar de gevallen, waarin de provincie domeinen doelmatiger zou kunnen beheren dan de Rijks dienst der domeinen. De Provincie heeft nog lang niet de armslag, welke zij behoeft. Den Haag bevoogdt haar nog te veel. Er is nog een hele weg af te leggen, aleer men kan zeggen, dat de ge zonde decentralisatie is voltooid. T»IJ ZIJN FAMILIE in Alkmaar ar- riveerde Pater M. Punt, provin ciaal overste van de paters Calasan tijnen in Tsjecho-Slowakije. Hij is door de Tsjechische regering het lano uitgewezen. Hij vertelde slechts drie dagen tijd te hebben gehad om orde op zijn zaken te stellen. Een verzoek tot verlenging van zijn verblijfsver gunning werd afgewezen. In een onderhoud, dat een verslag gever van de Maasbode met pater Punt heeft gehad, deelde de pater mee, dat Mgr. Beran hem gezegd heeft: „Als er verteld wordt, dat ik een overeenkomst met de regering van Tsjecho-Slowakije heb getekend, ge loof het dan niet; liever laat ik mij het hoofd afhakken". TN LONDEN wordt gezegd, dat pre mier Attlee aan minister Paken ham zal vragen uiteen te zetten waar om hij het oneens is met het rapport over het ongeluk met de „Nijmegen" te Prestwick. (De minister wil de schuld van het ongeluk op de piloot leggen, hetgeen volgens het onder zoek onjuist is). Men gelooft, dat de mogelijkheid dat lord Pakenham ontslag zal vra gen. niet geheel kan worden ver waarloosd. In parlementaire kringen is men van mening, dat lord Paken- hams optreden premier Attlee veel zorg geeft.

de Stem | 1949 | | pagina 1