Bij vliegtuig-ongeluk omgekomen officier-vlieger ten grave gedragen Herziening van het Goese uitbreidingsplan Dan liever de cel in Een hulpzender voor Zeeland 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 3 "hulst vlissingen goes terneuzen Deken J. Plasschaert wordt geinstalleerd Kring Middelburg van de K.V.P. bijeen „Vrolijke keuken" te Middelburg Lagere grondkosten - Nieuwe toegangswegen De opheffing van kleine Zeeuwse gemeenten Wies Moens LUCHTMACHT VERVULT DROEVE PLICHT J)E VLIEGBASIS GILZE-RIJEN ligt nog in vredige stilte, als de toe gangshekken opendraaien en het stoffelijk overschot van de le luit.- vlieger J. van Huisstee, Vrijdag j.l. met een Spitfire op het vlieg veld Twente zo tragisch om het leven gekomen, voor goed „zijn" vliegveld verlaat. Vredige stilte omhult ook de lijkauto, die de resten van dit jonge, zo veelbelovende leven naar Dongen voert, waar de plechtige uitvaart en begrafenis deze Woensdagmorgen zullen geschie den. Bijzonder grote belangstelling Niet 2 maar 3 Ministers naar Batavia Tegenbeleefdheid Bisdom den Bosch koopt landgoed „Bergen" Politierechter Middelburg AGENDA FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen In d? adverten tiekolommen worden de riikskeu- ringseisen genoemd. Electro Bioscoop. Middelburg: De gezusters Bronte. (14 jaar.) Schouwburg, Middelburg: Nahed City (18 jaar.) Grand Theater, Goes: Million- nair in nood. (alle leeftijden.) Luxor Theater, Vlissingen: Raz zia in Berlijn. (18 jaar.) Alhambra Theater, Vlissingen: Hildegard, (14 jaar.) AFSCHEID BURGEMEESTER VOGELAAR Burgemeester Vogelaar zal af scheid nemen van de gemeenten Baarland, Hoedekenskerke en Oudelande in de raadsvergaderin gen met genodigden op resp. 29, 28 en 26 November des namiddags 3 uur. terwijl de bevolking in de ge legenheid is afscheid te nemen van de burgemeester en diens echtge note te Oudelande op 26 November van 56 uur ten gemeentehuize, te Hoedekenskerke op 28 Novem ber van 67 uur in de openbare lagere school en van 1.15 8.15 uur te Kwadendamme in het Patro naatsgebouw en te Baarland op 29 November van 78 uur n.m. in het gymnastieklokaal. AUTO TEGEN EEN BOOM Woensdagmorgen omstreeks tien uur is een auto, rijdende in de richting Goes-Middelburg bij de Jacobspolder aan het slingeren ge gaan. De auto reed tegen een boom op en liep flinke schade op. De versufte bestuurder werd voor de veiligheid ter onderzoek naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd, waarna hij huiswaarts kon keren. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. maal te gaan doen! Erger voor de eige naar was. dat tenslotte het beest „gek" moest worden verklaard en moest wor den afgemaakt. Jhilippint Sehieting. Bij de schutters is het er weer aardig naar toe gegaan. Bij de 40 schutters zijn er letterlijk de stuk ken afgevlogen. Allereerst zag men de hoogvogel vallen door een prachtig schot van E. Luijks uit Sluiskil; de le zijvogel door C. Kaas uit de Zand straat, 2e door E. Matheeuwes uit Axel. De grootste verrassing was wel, dat de gouden schutter A. Lauret de meeste vogels (n.l. 5 stuks) voor zijn rekening nam. Als bijzonderheid kunnen wij we! vermelden, dat deze schutter bij zijn laatste schot een ongeluk had, dat in een geluk verging. Bij dit schot sprong zijn „pees" en dat had nog tot resul taat. dat hij 2 vogels neerhaalde. K.A.B. Avond. Vrijdag a.s. des a- vonds om 8 uur vindt it; het Klem Pa tronaat een vormingsavond van K.A.B. plaats, waarop pater Pisters zal spre ken over het onderwerp.Vrede zij U". Bovendien zullen nog verschillende huishoudelijke punten aan de orde komen. Concert. Door de Kon. Harmonie wordt Zaterdag a.s. in het Groot Pa tronaat om 7 uur 's avonds een zaal concert .gegeven met speciaal daarvoor ingestudeerde nummers. Daarna vindt het optreden plaats var. „Klaveren Vijf" uit Roozendaal met een speciaal programma. Geslaagd Onze stadgenoot de heer J. van Oefelen slaagde dezer da gen voor het examen adjunct-com mies bij de PTT. St. Jansteen Op thuisreis Met het troepen transportschip de „Johan van Olden- barnevelt" zal o.m. uit Indonesië te rugkeren Alb. Boussen. Vermoedelijk zal hij ongeveer 8 Dec. in ons dorp terug zijn. (Advertentie.) LEZING VAN MB. DB. MES OVEB DE DEVALUATIE Woensdagavond sprak mr. dr. Mes voor de K.A.B, over de devaluatie. De opkomst was niet groot: slechts 15 leden waren aanwezig. De spreker gaf een duidelijke uit eenzetting over de devaluatie en haar gevolgen voor Nederland, Hij belicht te haai' oorzaken en consequenties ook ten opzichte van de Marshall-hulp tot 1952. wanneer deze eindigt. Een van de redenen, waarom Nederland devalueerde was het voorkomen van een crisis en werkloosheid en het be vorderen van de export. Enkele vragenstellers werden door de spreker naar genoegen beantwoord. Graauw SERENADE VOOR ZUSTER GERDIEN „Euphonia" heeft zich niet willen onttrekken aan de algemene hulde aan zuster Gerdten gebracht. Dinsdagavond rukte het korps uit en marcheerde naar „St. Joanna." In de hal stelden de musici zich op en nadat de jubilaresse, die totaal overrompeld was, met haat familie de ereplaats had gekregen tussen haar mede-zusters en de andere verpleeg sters, heeft de voorzitter van „Eupho nia", de heer Vermaire aan zijn waar dering voor de vol-ijverige religieuse lucht gegeven en liet- daarna zijn man nen „aan het woord." Weldra daverde de muziek door het hele huis, zodat ook de patiënten een welluidend opkikkertje kregen. Nadat het program was afgewerkt, kregen de muzikanten verfrissingen en heeft zuster Gerdien, voor de haar gebrachte hulde bedankt. Lewedorp Auto-ongeval. In de Sloepolder ls gisterenmorgen een auto, afkomstig uit Amsterdam, die wilde uitwijken voor een tegenligger, door de glad heid van de weg over de kop gesla gen en in een sloot terechtgekomen. De bestuurder, die nogal verwondin gen opliep, is door dokter Gelderblom geholpen en later naar een ziekenhuis vervoerd. De auto was goeddeels ver nield. Hoedekenskerke AFSCHEID BURGEMEESTER Maandag 28 Nov. a.s. zal in een bij zondere openbare raadsvergadering, welke plaats vindt in een lokaal van de Openbare Lagere school, afscheid genomen worden van de heer J. C. Vogelaar, burgemeester van Hoede kenskerke. De vergadering vangt aan om 3 u. Afscheid. Door het comité „Enige Moeders" werd officieel afscheid geno men van de oud-bewaarschoolonderwij zeres mej. Martha Daalman. Na het Lof kwam men samen in het patro naatsgebouw, waar onder het gebruik van een kopje koffie de scheidende juf frouw een mooie bloemenmand werd aangeboden, alsmede een enveloppe met inhoud. Juffrouw Martha dankte hartelijk voor de bewezen attentie. Behouden thuiskomst. Dinsdagna middag arriveerde de marinier Joos Goossens van Paal vanuit Den Helder, waar hij met de Batjan uit Indonesië was gerepatrieerd. Hij werd aan de boot te Perkpolder, behalve door zijn familieleden afgehaald door een depu tatie van het Kath. Thuisfront, be staande uit mevr. C. de Waal-Michiel- sen en kapelaan De Kerf. Een buurt- comité had thuis alles keurig versierd. De heer van Damme sprak namens dit comité een kort welkomstwoord, ter wijl binnen door kapelaan De Kerf na mens het Thuisfront een toepasselijk woord werd gesproken onder aanbie ding van een mooie bloemenvaas, als blijvende herinnering. Zondag a.s. hoopt het buurtcomité een buurtfeest te organiseren met mede werking van het muziekgezelschap van Terhole. Gouden Bruiloft. Vrijdag 2 Decem ber a.s. hoopt het echtpaar J. Boone- Daalman zijn gouden bruiloft te ge denken. MonsterprijSpiering In het café van Jos. Buys werd een monsterprijs- spiering gehouden waarbij niet min der dan 3 kalkoenen, 4 konijnen en nog 3 geldprijzen waren te winnen. De prijzen werden achtereenvolgens behaald door A. Strijdonk le en 8e prijs; P. Leeraert 2e prijs: H. Reyns, Hulst, 3e prijs; Ed. de Caluwé 4e, 6e en 7e prijs; G. van Geertruy 5e prijs; Jul. Verras 9e en Jos Buys 10e prijs. Heikant Gouden Bruiloft. Het echtpaar C.L. v.d. Biande- Mets viert op 29 Novem ber zijn gouden huwelijksfeest. Br wor den reeds voorbereidingen getroffen om deze dag voor de oudjes tot een onvergetelijke te maken. Koewacht Prijskaarting Aan de prijskaar- ting bij A. Aper namen 54 spelers deel. De uitslag was als volgt: 1 Edm. de Bock—G. Janssens; 2 Jos. BaertP. de Caluwe (Clinge)3 H. Baert—R. Martens; 4 Edm. de SchepperM. Scholter; 5 G. de SchepperB. Wouters; 6 C Roiubout A. Borght; 7 C. Buijs—-Arth. Suij. Prijspiering De uitslag van de prijspiering bij dhr. L. Seghers was als volgt: 1 C. Ceelaert; 2 J. Gijsel, 3 J. Ongenae; 4 A. Goossens. Schuddebeurs Buurtfeesten - Door de Buurtschap 't JagertjeSchuddebeurs worden grote voorbereidingen getroffen om n waardige thuiskomst te bereiden voor J. Schelfhaut die sinds 26 September 1946 uit ons midden is maar nu huis waarts keert met de Johan van Ol- denbarnevelt en hoopt ongeveer 7 Dec. thuis te zijn. Jagertje—Schudde beurs dat bekend staat om zijn buurtfeesten zal ook nu weer van zich doen spreken. Als 't weer enigs zins meewerkt zullen er grote volks spelen plaatsvinden o.a. voetbalwed strijden. hardlopen, wandelen *m der gelijke en na afloop een gezellig sa menzijn. Aardenburg Schieting De handboogschutterij St. Sebastiaan alhier hield een schieting op de liggende wip in's-Lands Welva ren bij A. de Rijcke-Blondeel. Ir. totaal waren er 51 schutters die deelnamen. De Hoogvogel werd geschoten door M. de Coninck uit Maldegem België) die daarmede een grote haas in de wacht sleepte. De zijvogels werden geschoten door E. van Winsberghe uit Eede en Fr. de Pree uit Maldegem (België). Deze verdienen daarmede een grote haan. De kallen werden geschoten door O. Onghenae uit Sint Kruis die daar mede een paar konijnen in de wacht sleepte. Het meeste aantal vogels schoot M. De Waele uit Maldegem (België). 6 kg paling en 2 eenden vormden de verdere prijzen. Weer Film Nu de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" de beschikking heeft gekregen over een aantal bioscoopstoe len. - zal vanaf aanstaande Zaterdag weer iedere week op Zaterdag en Zon dagavond een filmvoorstelling worden gegeven, zoals ook voor de zomer op Zaterdagavond liet geval was. Er zal nu voor een 150 personen plaats zijn, en nu zal niet als voorheen op een ongemakkelijke stoel of bank behoeven te zitten. Velen.zullen met vreugde vernemen, dat er weer film gedraaid wordt in Aardenburg. Breskens Met Pensioen Met ingang van 1 Januari zullen alhier de Opperwacht meester Wagenaar en Wachtmeester lste kl. Koole met vervroegd pensioen gaan in verband met de inkrimping der Rijkspolitie. Beiden wa"en bij hun collega's en de bevolking goed gezien. De ontvangst te Hulst VfRIJDAG 25 November zal Hulst zich opmaken om de nieuwe deken plechtig te ontvangen, 's Middags om half 4 zal de hoogeerw. heer J. Plas schaert aan de grens der gemeente m de nabijheid van villa „Tivoli" door de burgemeester, het kerkbestuur en de genodigden ontvangen worden, terwijl langs de weg de optocht, die hem begeleiden zal en waaraan geheei Hulst zal deelnemen, staat opgesteld. Om half 4 vindt in de basiiek door de vicaris-generaal van het bisdom, mgr. dr. W. Koenraadt, de Installatie plechtigheid plaats. Bij de ingang van de kerk zullen bruidjes de nieuwe pastoor-deken opwachten en hem tot aan het hoofdaltaar begeleiden. Na de installatie gaat men naar de pastorie, alwaar de nieuwe deken zal worden toegesproken door kapelaan H. Fassaert, burgemeester B. A. Th. M. Truffino en de voorzitter van het prieo tercomité, de heer Em. Th. Lockefeer. De parochianen worden verzoent te vlaggen. Zondag 27 November tussen half 12 en één uur zal op de pastorie een re ceptie gehouden worden. Bespreking van de Staten verkiezing A .S. ZATERDAG om half drie vindt te Terneuzen in hotel „des Pays Bas" een belangrijke vergadering plaats van de kring Middelburg der K.V.P.. waarvoor in geheel Zeeland grote belangstelling bestaat. Op deze bijekomst, die onder lei ding van mr. dr. A. J. J. Mes staat, zullen 6 leden voor het dubbele bte- stuur gekozen worden, welk bestuur zal uitmaken, tioe de K.V.P. in Zee land aan de provinciale statenverkie zingen zal deelnemen. Bovendien zal dit bestuur het aantal te verwachten zetels bepalen en het aantal advise rende leden voor de Prov. Verkiezui'gs- raad aanwijzen. Ook het systeem te volgen bij de groslijststemming zal dan worden bepaald. Voor 10 Jan. 1950 dienen de afde lingen hun candidaten voor de Prov. Staten aan de statenkringbesturer, door te geven. Eveneens kunnen de afdelingen voor die dat'im candidaten v oordragen voor adviserend lid van de Prcv, Adviesraad. 4 Februari 1950 ver gadert de Prov. Verkiezingsraad, 28 Februari vindt de groslijststemming plaats op 4 Maart stelt het kringbe- stuur de uitslag der stemming vast. 14 Maart vindt dan de officiële candi- daatstelling plaats. Voor betere ontvangst der radio - distributie p.T.T.TECHNICI zijn thans bezig met de bouw van een frequentie- modulatiezender, teneinde de op het radiodistributienet aangesloten bewo ners van Schouwen-Duivelancl en Zeeuwsch-Vlaanderen van een betere ontvangst te voorzien. Het is namelijk thans zo, dat sl- leen de plaatsen op Zuid-Beveiand ten westen van het kanaal door Zuid- Beveland en de bewoners van Walche ren alsmede die van Zierikzee en Ter- neuzen, die door een directe lijnver binding met Hi'versum verbonden zijn een niet door radio Leipzig gestoorde ontvangst genieten. De overige plaatsen luisteren vla plaatselijke dis tributieontvangers en die worden, evenals de gewone radiotoestellen, wel gestoord. Bij 's Heer Hendrikskinderen zal men nu een P.M. zender nUatsen die de ongestoorde muziek, via lijn verbinding ontvangen, zal uitzenden naar Schouwen-Duiveland, Zeeuwsch- Vlaanderen en Zuid-Beveland ten oos ten van het kanaal Lukken de experimenten (voorlopig staat de zender in een auto) dan is het niet onwaarschijnlijk dat in de toekomst hier een vast gebouwtje zal verrijzen. Men wil tevens een ont vanger hier laten werken, waarmede men de abonné's dan van de program ma's drie en vier (Brussel en Enge land) kan voorzien. De stukken vlogen eraf HE LUST tot afbreken zit de men- sen zo in het bloed, dat een dei- meest populaire vermaken op de ker mis de „vrolijke keuken' is. Twintig leerlingen van de C.O.A.K. te Middelburg kregen Dinsdag verlof van hun militaire overheden om de oude keuken de nieuwe ls al klaar die op het binnenplein van de ka zerne aan de Korte Noordstraat staat te slopen. r Onder Indianengehuil stortten de bevoorrechten zich op het object cm hun verwoestings-instincten bot te vie ren. 't Was alsof men de Watergeuzen de poort van Den Briel zag rammelen zo hanteerden de jongens de zware mokers en de breekijzers en als die niet voldoende bleken om dak en mu ren omver te werpen, dan kwamen ze met grote stutbalken aandragen, waarmee ze storm liepen tegen alles wat niet wilde wijken. Tevens werd bij tijd en wijle een dik touw aan de muren of dak bevestigd en onder aan voering van hun sportleraar, die zelf Ijverig meedeed, aan het werk, trok men net zo lang, tot stuk voor stuk de muren en de gedeelten van het dak bezweken. LIET Goese gemeentebestuur wenst het reeds in 1948 herziene uit breidingsplan dërgemeente opnieuw te wijzigen. Direct behoeft de raad daarop niet te beslissen. Eerst krijgt dit lichaam de tijd om het ontwerp te bestuderen en de toelichting aan te horen welke de adj. directeur van gemeentewerken daarop zal geven. Daarna zal in een volgende raads vergadering pas een principiële be slissing moeten worden genomen op dat de in de Woningwet voorgeschre ven procedure voor de definitieve vaststelling Zou kunnen aanvangen. 'T HERZIENE PLAN AAN de toelichting op het herziene plan ontlenen we het volgende: Ter vermijding van misverstand wordt eerst opgemerkt dat dit plan geen wijziging van het „moederplan" 1942" inhoudt al zullen enkele parti ële wijzigingen of aanvullingen niet achterwege kunnen blijven en dit als gevolg van de ontwikkeling der om standigheden van de laatste jaren. Hierbij wordt er verder de nadruk op gelegd, dat de ontwikkeling dei- gemeente direct of indirect verband houdt met het voorzien in de woning behoefte, waarbij vanzelf de vraag aan de orde komt of de gronden wel ke men kan of wil bebouwen, eigen dom van de gemeente zijn. WEST EN OOST VIOOR wat het westelijk deel der gemeente betreft, wordt opge merkt, dat daar de bouw van z.g. woningwetwoningen zal kunnen plaats vinden. Daarvoor kan naar verwacht mag worden, een spoedont- eigening worden verkregen van grond terzijde van de Zuidvlietstraat, welke grond financieel „esproken een goede exploitatiebasis kan opleveren. Hierbij wordt opgemerkt, dat het zeer gewenst is, dat bij de industriegrond woningen worden gebouwd. Wat het Oostelijk deel der gemeen te aangaat lezen wij, dat binnen de bestaande grenzen van eigendom niet veel althans te weinig woningen kun nen worden gebouwd, welke uit de huidige en de te verwachten bouw- volumina kunnen worden gehono reerd. Hierbij is o.a. gedacht aan de z.g. Samenwerking aanbevolen QP DE VERGADERING van de alg. bond van gemeente-ambtenaren te Goes, heeft de heer Boekhorst, rijksin specteur gem. financiën gesproken o- ver samenvoeging of samenwerking van gemeenten. In zijn inleiding noemde spreker de gewijzigde sociaal-economische omstan digheden en de meer dan gewone be langstelling, die sommige Colleges van G.S. voor dit probleem aan de dag leg gen argumenten voor de huidige in teresse van samenvoeging van gemeen ten. Hierbij komt nog, dat de minis ters over het algemeen van mening zijn, dat de gemeenten beneden de 1000 inwoners voor opheffing in aanm«i - king komen, alsmede 'n aantal gemeen ten tot 3000 inwoners, wanneer daal de bestuurskracht te wensen overlaat. Ons land telt 117 gemeenten beneden 1000 inwoners. Spreker, die bezwaar maakte tegen opheffing van een kleine gemeen te op grond van het zielental, wees er op, dat de mening, dat kleine gemeenten finantieel zwak zouden staan, geenszins opgaat, gezien het feit, dat 7 van de 18 gemeenten 'beneden de 500 zielen geen bizondere Rijksuitke ring nodig hebben. Ze hebben welis waar met gebrek aan geschoold per soneel te kampen, doch aan dat euvel lijden de grotere gemeenten ook. Voor de Zeeuwse gemeenten achtte hij de grens van 3000 zielen voor een „een heidsgemeente" te hoog. Hij meende dat een interprovincianale commissie de gedragslijn van de opheffing zal moeten bepalen. De samenwerking tus sen de gemeenten, die niet mag worden gezien als een „uiting van armoede" noemde de spreker een reden om de kleine gemeenten te laten voortbestaan Dat opheffing besparing zou geven, achtte spreker uit de tijd. strookbouw aan de ontworpen Berg weg. Deze strookbouw vergt veel grond, welke zoals het zich laat aanzien dringend nodig is voor normale bouw. In verband met de stijgende kosten verbonden aan het bouwrijp ma ken is gezocht naar eeh verlaging en het meer intensief bebouwen. Daarvoor is de Van Dusseldorpstr inplaats van 2-banig enkelbanig ge worden en is de zeer kostbare midden plaats van beplanting vereenvoudigd door wegbeplanting aansluitende aan de voortuinen. Ditzelfde geldt ook voor de Bergweg, waar de combinatie verkeersbaanwoonstraat met een doorgaande plantsoenstrook hoe fraai overigens ook te kostbaar moet worden geacht. Voorts is op verschillende gronden, het vrij grote plantsoen terzijde van de Bergweg bij het te stichten Chr. Lyceum, meer dan gehalveerd. Teneinde de gronden 'beschikbaar als bouwterrein meer intensief te doen bebouwen is de Bergweg gepro jecteerd tussen de woningen van de heren Reijnhoudt en Van Melle. Op deze wijze ontstaat een aanmerkelij ke winst aan beschikbaar bouwter rein. Door deze verandering zal het mo gelijk zijn om 640 woningen bij te bouwen tegen 607 in het oorspronke lijke plan. Gaat men bovendien nog verdiepings- bouw toepassen aan de Bergweg dan ls dit aantal tot 700 op te voeren. Op deze wijze kunnen de grondkos ten per woning van ongeveer f 1810 worden terugebracht tot 1400, wat volgens de ontwerper van het plan hard nodig is. Wat betreft de scholenbouw blijkt het in de bedoeling te liggen de grond aan de linkerzijde van de Bergweg te bestemmen voor de bouw van 2 la gere scholen met daartussen een gym nastieklokaal terwijl als reserve een terreintje blijft voor kleuterschool. Aan de ingang van het bouwplan is noe een stuk grond beschikbaar voor de nieuwe Ambachtsschool. Het zou gewenst zijn bij deze scho len flinke ontspanningsruimte te ont werpen maar dat is financieel gespro ken, niet mogelijk, terwijl er ook ver keerstechnische bezwaren zijn. Bij 't ontworpen industrieterrein zal hier 'n uitweg moeten worden gevonden. Tenslotte wordt nog aandacht ge schonken aan het precaire vraagstuk der toegangswegen door de nieuwe bouwplannen. Volgens het bestaande plan mondt de Bergweg via de Heernisseweg uit op de Oostsingel wat meebrengt dat een aantal woningen worden geliqui deerd. Er wordt daarom de voorkeur aan gegeven de gehele Bergweg aan te leg gen, waarvan dan aan de linkerzijde van de Anjelierstraat een doorbraak gemaakt zal moeten worden naar de Oostsingel op ongeveer dezelfde wijze als in het moederplan 1942 aangege ven. s Vandaar is men binnen de kortst mogelijke tijd op de brug bij de Oude Haven terwijl de bestaande wegen al daar van een zodanige breedte zijn dat ze zonder bezwaar als hoofdver keerswegen kunnen worden aange merkt. Deze verbinding door Oost is tevens de directe verbinding tussen de hoofd verkeersweg (Patijnweg Wilh. straat) met het noordelijk deel der gemeente. Auto geramd. Een auto van de Gemeentelijke Reinigingsdienst, die achteruit de weg bij het Canadaschip wilde inrijden, ramde bij deze gelegen heid een daar geparkeerd staande luxe auto, welke werd 'beschadigd. De situatie daar ter plaatse was echter voor de chauffeur vah de vuilnisauto wel moeilijk: de weg was in reparatie en links en rechts stond een auto ge parkeerd. Onverantwoordelijk, Een smoor dronken fietser, zekere H. uit Terneu zen. die van de Schuttershofweg de Axelsestraat wilde indraaien, was te zeer beneveld om deze manoeuvre met goed gevolg te kunnen uitvoeren. De man nam zijn draai te kort, kwam op de stenen terecht en moest door de po litie weer overeind worden geholpen. Deze laatste was bovendien zo hulp vaardig om de dronkaard zelfs een nachtverblijf aan te bieden, zij het dan op het politiebureau, en na af-j gifte van een „bon"! Een gek paard. Het paard van de groentekoopman L. kreeg plotseling rare kuren. Het rukte zich los van de kar. ging als een volleerd circuspaard op de achterpoten staan dansen en liet zich maar ciet verleiden weer nor GEVOELENS NIET MEESTER iperwijl de zon haar zachte herfst licht op de bruinende bladeren van boom en struik tovert, hoog in de strak-blauwe lucht een Harvard cirkelt en de voor het vaderland ge storven officier op weg naar zijn laatste rustplaats begeleidt, spoeden uit alle delen van het land hoge mili taire autoriteiten, collega's, vrien den en bekenden zich naar Dongen, waar om half elf een plechtige H. Mis van Requiem zal worden opge dragen voor de zielerust van piloot vlieger Huisstee. die, voor de wet reeds gehuwd, zijn gade spoedig na&r het altaar zou hebben geleid In tranen badend woont zij nu de plechtigheid bij in de parochiekerk van St, Laurentius, die bijna geheel gevuld is met gelovigen, alle innig begaan met het lot van haar, die zo abrupt alleen achterbleef èn met de wederzijdse families, uit Kampen waar de overledene geboren is en uit Dongen, waar de vlieger zich met terwoon zou gaan vestigen HET GEWEER AAN DE VOET Tn droeve stemming waren deze och tend een vuurpeleton onder lei ding van de le luit. W. v. d. Goot, en twee detachementen resp. van de L.S.K. en de Marinestrijdkrachten r.aar Dongen overgebracht, voor het brengen van de laatste eer. Indruk wekkend was de plechtigheid in de parochiekerk, waar aalmoezenier van Haaren, van de vliegbasis Gilze-Rijen een H. Mis celebreerde, met assis tentie van de kapelaans C. Goeseels en C. van Mechelen, terwijl aan de zijaltaren H. Missen werden opge dragen door de legeraalmoezeniers van het vliegveld Twente en uit Nijme gen. Het zangkoor voerde op eminen te wijze de driestemmige Mis van Perosr uit. Ter weerszijden van het altaar waren nationale dundoeken neergezet en in het priesterkoor ston den daarenboven nog de vlaggen van de Parcival en Pius XH-groepen der R. K. Verkenners te Dongen. Ter weerszijden van de lijkkist, die met de Nederlandse driekleur was be dekt, stond het vuurpeleton, het geweer bij de voet, stram en de voot. Qmstreeks half twaalf waren de kerkelijke plechtigheden ten ein de. Ontelbaren waren hun gevoelens niet meer meester, toen de baar met het stoffelijk overschot de uitgang bereikend, het zangkoor de zesde strofe van het Wilhelmus inzette, waarvan de gedragen melodie tot naar het plein vóór de kerk door drong, waar dc militaire detachemen ten en het vuurpeleton in rijen ston den opgesteld, het geheel onder com mando van kapitein J. J. Singor. Terwijl het doodsklokje begon te kleppen en boven de hoofden der tal rijke belangstellenden dezelfde Har vard in de strakblauwe, zondoor- schenen, late herfslduglu.chben bo ven Dongen en omgeving bleef cirke len, droegen onderofficieren en min deren van marine- en luchtstrijd krachten het stoffelijk overschot naar de R.K. Begraafplaats, 'n Enkele hon derden meters lange stoet formeerde zich achter de lijkbaar, waarbij of ficieren, eveneens van 't LSK en de Marine, als slippendragers fungeer den. Aan de stoet gingen acht trom melslagers vooraf en vóór deze uit liepen vier verkenners van de Parci val en Pius XII-groepen te Don gen. ENORME BELANGSTELLING ■pnorm was de belangstelling on derweg en op het kerkhof, waai de absoute verricht werd door aal moezenier van Haaren, geassisteerd door de kapelaans Goeseels en van Mechelen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, weerklonk een sal vo van het vuurpeleton en toen eni ge ogenblikken stilte in acht waren genomen, schreed de Commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen naar voren. Met enkele gevoelvolle woorden schetste deze, welk een bekwaam vlieger, nauwgezet en uitblinkend in plichtsbetrachting 't tijdelijke met 't eeuwige had verwisseld, als slachtoffer van zijn beroep. Spreker wees er verder op, hoe buitengewoon goed de overledene als officier en als ka meraad stond aangeschreven, spe ciaal bij hen, wier belangen in zijn handen waren gelegd. Moge het voor de familie een troost zijn te weten dat zijn werk zal blijven voortleven voor- el bij hen, die bij op heeft geleid voor het beroep, dat ons alle zo dierbaar is, besloot de commandant, de luite nant ter zee le klasse-vlieger, A. de Bruyn. Overste Schaap, cdt van de Leger- luchtmacht Nederland tevens spre kende namens de generaals Giebel en Baretta, bracht eveneens een laatste groet. Tot de nabestaande zich rich tende zei spr. „Er zijn geen mense lijke woorden die U kunnen troos ten; slechts het geloof in de weder opstanding des vleeses en in het eeuwige leven kunnen dit verlies verzachten. Wij hopen, dat hij ruste in vrede". TALRIJKE KRANSEN TU'ermelden wij nog, dat zich onder de talloze aanwezige militairen o.a. nog bevonden, Majoor de Zwaan, cdt. Vliegschool Gilze-Rijen, zomede Majoor de Vries, vertegenwoordiger van de Vliegbasis Twente, hoofd jachtvliegschool aldaar. Onder de aanwezige burgerlijke autoriteiten en vele notabelen werden o.m. opge merkt burgemeester Dr. Sweens, van Dongen en de gemeente-secretaris J. Vlamings. Kransen waren gezonden van het Commanda Legerluchtmacht Neder land. van de cdt.. officieren, onder officieren en manschappen van de vliegbasis Gilze-Rijen, van ds cdt. en de bemanning van het vliegveld Twente, zomede van de vlieginstruc- teurs van de vliegbasis Gilze-Rijen. UET BEZOEK, dat de ministers van Schaick en Stikker aan Indonesië gaan brengen houdt verband met het feit, dat inzake de overdracht der souvereiniteit in Batavia enkele be sluiten op zeer korte termijn moeten worden genomen. Zoals reeds werd gemeld, is de mi nister van Overzeese gebiedsdelen in verband met de a.s. behandeling van het wetsontwerp souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië in het parlement verhinderd zelf naar Batavia te gaan. Het ligt in het voornemen van deze minister, om, in aansluiting op de souvereiniteitsoverdracht in Neder land (27 Dec.) een bezoek aan Indo nesië te brengen. Ter gelegenheid van de formele overdracht der souvereiniteit zal een delegatie van de alsdan gevormde re gering van de R. I. S. hiertoe naar Ne derland komen en onmiddellijk na de overdracht wellicht nog op dezelfde dag, terugkeren naar' Indonesië, waar na aankomst de feitelijke overdracht zal geschieden. Minister van Maarse- VUIES MOENS was eens de ook hier veel-bewonderde voor trekker der jongeren, een vernieu wer der poëzie in expressionisti sche trant, een dromer van een betere samenleving van gelukkige mensen. Deze Vlaamse idealist had zich in de eerste wereldoor log reeds op ongelukkige wijze met de politiek bemoeid en in de tweede deed hij het weer. Hij heeft andermaal de Duitse praat jes geloofd, doch een verklikker of plunderaar werd hij nooit. Hij was eenvoudig een mislukte idealist De „repressie" in haar wilde tijd bedeelde hem met een doodvon nis. Doch we geloven, dat iedereen in Vlaanderen eigenlijk blij was, dat hij uitweek en nu rustig, zon der iemand te schaden, zijn brood verdiende in een drukkerij. Plot seling echter is hij weer in de be richten verschenen. .En nu meent de Nederlandse justitie hem te moeten uitwijzen. Waarom? Brus sel heeft duidielijk laten merken, dat men op die uitlevering hele maal niet gebrand is. Toch be schouwt men hem nu als gevaar lijk voor veiligheid en orde. Wel ke veiligheid? Welke orde? Er zijn wel andere lieden aan te wijzen, die zeer beslist een gevaar vormen voor vrijheid en orde. Maar zij zetelen op de banken der volksvertegenwoordigers en mo gen hier iedere dag een ophitsen de krant met de leugenachtige naam De Waarheid laten ver schijnen. UET arresteren van buitenlan- ders in de landen achter het IJzeren Gordijn gaat weer aan de lopende band. De een na de ander wordt opgepikt en na enkele da gen vertellen de autoriteiten, dat er een vlotte bekentenis heeft plaats gehad. Het procédé wordt zo eentonig, dat men het ook niet meer gelooft, als er werkelijk eens een spion wordt gepakt. Wordt het echter als tegen-beleefdheid geen tijd, dat men de ongemeen uitge breide personeelsstaven der Russi sche ambassade in de verschillen de hoofdsteden eens nauwkeurig volgt in hun doen en laten? Er zouden dan nog wel eens merk waardige dingen aan het licht kunnen komen. Advertentie. veen heeft de bedoeling met deze de legatie naar Batavia te gaan om al daar deze feitelijke overdracht bij te wonen. Bestemd voor Jeugdwerk 'EN GERIEVE van het Jeugdwerk heeft het bisdom 's Hertogen bosch het grote landgoed „Bergen" onder Vught gekocht. Met ingang van 1 December zal de familie van Ben- ningen haar bezit overdragen. Het landgoed meet 25 I\.A. en om geeft een groot pand, dat in 1926 door architect W. Hanrath uit Hilversum werd gebouwd. Het huis telt 5 zalen, 18 kamers en 5 badkamers, en is voor zien van alle modern comfort. Alleen de garage biedt reeds plaats voor 12 auto's. QNLANGS MELDDE zich aan 't Goese politiebureau de 43-jarige koopman J.B. De mac had te diep in het glas gekeken, durfde zo niet naar huis komen en vroeg om onderdak. Dit werd geweigerd maar een der po litiemannen was bereid om B. thuis af te leveren. Samen gingen ze op pad, doch B. die zijn angst voor de thuis komst nog niet te boven was, sloeg plotseling 'n ruit bij dr. Scherphuis 'n en hij kwam toen wel in aanmerking om opgeborgen te worden. De politie rechter, hoewel begrip tonend voor 's mans omstandigheden, veroordeelde B. wegens vernieling tot f 15 boete. ONEERLIJK BROODBEZORGER De 32-jarige bakkersknecht C.M. van R. te Middelburg stond voor het feit terecht,, dat hij in 1948 en begin 1949 geld ten nadele van zijn patroon A.R. Rotte heeft verduisterd. Verdachte, die brood bezorgde aar. de klanten van R. leverde het door hem ontvangen geld niet allemaal af aan zijn baas. Wan neer R. hem controleerde gaf verdachte op, dat er verschillende klanten mei hadden betaald. In totaal heeft verd R. op deze wijze zich een bedrag van ruim 190.- toegeeigend. De officier eiste 1 maand gev. straf De politierechter achtte een voorwaar delijke straf op zijn plaats en de uit spraak luidt 1 maand gev. straf voor waardelijk met 2 jaar proeftijd. KLAP ZAKEN M.L. een 33-jarige timmerman te Kloet inge mishandelde daar op 19 Sep tember 1949 F. van Hoeve. Verdachte, die het gezanik van van H. beu was begon hem te stompen en te slaan, en zelf bekende hij deze mishandeling le I hebben gepleegd. „Ik heb hem eens behoorlijk afgedroogd" verklaarde verd. tegenover de Politie. Eigen rechtertje spelen is echter strafbaar en conform de eis werd hij dan ook veroordeeld tot 15,- bs. 10 dg. hechtenis. A.J.T., huisvrouw van A.P., 40 jaar, wonende te Goes en de 32-jarige P.M.P. huisvrouw van J.S. te Goes stonden eveneens terecht voor mishandeling. T. had op 22 September j.l. verdachte P. met een stok bewerkt en P. had op haar beurt T. met een stenen bord op haar hoofd geslagen. Beiden werden bloedend verwond aan het hoofd eb moesten zioh onder behandeling van een dokter stellen. EN NU DE BAK IN Op 12 September 1949 werd door d landbouwer O. Roegiest te Philipp aangifte gedaan van vermissing va naar schatting 15 a22 stuks jute za, ken uit zijn wagenhuis, welke in d nacht van 11 op 12 September ware gestolen. De dader, die bleek te de 42-jarige fabrieksarbeider R.P. i Assenede (Bi bekende deze diefstal i tevens kwam aan het licht, dat R. geveer 15 jute zakken bij de landb wer O. van de Veire te Philippine h. gestolen. R. die reeds versehilleni veroordelingen achter de rug hee werd thans veroordeeld tot 2 maanc gev. straf, zulks conform de eis. FJOMBtJRG. Vrijdag: 25 November. Vergadering van de Oorlogsgraven dichting in restaurant de Di,"Vin on ^.30 uur. Vrijdag November 'ergadering van de Oorlogsgraven stichting in hotel de Burg om 19.30 uur

de Stem | 1949 | | pagina 2