„Luchtwachtdiensfop basis van Nationale Reserve Op speurtocht naar goud en een Mens politici enhoek Dansen Steeds maar geheimzinniger Vaticaan accoord met technische uitvoering Barul Islam richt bloedbad aan Ministers zonder portefeuille Twei i tje" waard! Marva en V.H.K- krijgen een Luchtmacht-zusje ALLEEN VOOR MEISJES MET TEAM-GEEST EN VERANTWOORDELIJKHEIDSBESEF „Deze fout mag niet worden herhaald'' Garry Davis wereld burger af I RADIO ANNO SANTO Twintig willekeurige schenkers zullen zender aanbieden Minister denigreert het „Wilhelmus'' WAAR BLEVEN DE VEERTIG MILLIOEN VAN PAUL Meer wind „Ik heb nooit geweten, dat ik zo'n beroemde Grootvader heb", oftewel het nut van detective-boeken Een uit een berg „oppers" w TWEEDE KAMER Plannen voor landelijke woningruilcentrale Haagse Briever Twee vliegtuigen in botsing op 8 k.m. hoogte Waar onze jongens nog patrouilleren DE NOG over te dragen patrouille- gebieden op Java zijn, nu Solo en Madiun door de Nederlandse troe pen zijn ontruimd: de volgende: Souvereiniteit in de wieg ZESDE JAARGANG No. 1539 VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 |>vember onze gezellige IVOND. Caféhouders. De N.V. Ned. Franki-Mij. te Rotterdam, vraagt voor haar werk te Geertruidenberg (Amercentrale) nette kosthui zen voor het onderbrengen van haar gespecialiseerd personeel. Liefst in de plaatsen Geertrui- denberg, Raamsdonksveer of Made. Brieven met vermelding van prijs per week aan: T. L. Breevaart, Noorddfjk 5 te Maas sluis. TE HUUR AANGEB. Voor Breda's gezin te huur te Rosmalen. 7 K.M. van 's Bosch, met uur-busverbinding Nijme* gen-den Bosch, landhuis met 8 kamers, met garage, grote voor- en achtertuin en boomgaard. - Huurprijs f 40 per maand. Ook bovenhuis in Den Haag be schikbaar, f 50 per maand, van Speijkstraat 74. Brieven: A. J. Verhoeven. Zomerlust, B 58 post Nuland. 5989 VERLOREN Een Manchester kort vestje ver loren op Zondag 13 November van Rapenburg naar Boschka- pelle. Terug te bezorgen tegen beloning bij C. Stallaert, Bosch- kapellc 98 287 GEVONDEN Lederen jas zonder mouwen ge vonden op de weg Graauw* Paal. Terug te bekomen tegen advertentiekosten bij P. A. Mangnus-Pardon. Dorpstraat D. 141. Graauw. 291 DIVERSEN Wie helpt onze instelling aa/i blikken bussen of trommels van 10 kgr. of meer? Brieven no. 289, Dagblad De Stem. Hulst. Vier- of zes-tons vrachtwagens te koop of te huur. tevens alle maten nieuwe en gebruikte I autobanden. Garage Universal. Kade 7173, Roosendaal. Te'ef. no. 501. 9578 En.hebt l) Uw Kleintje' al >pgegeven'> U kunt ervoor te* recht bil onze agenten en onze i kantoren 'P-chocolade- mber nergens ol van smaak. cwaar Uitgave: N.V Uitgevers My Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureau- Breda. Reigerstraat 16, Tel. Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad A F J. Aernoudts. C. J. v Hootegem. A E Langenhorst, Mr Dr. A. J.J M Mes. Mr H BL.de Rechter. Hoofd redacteur- J. J. H A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4 75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0 30 Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. aolrtaO Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.2 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) DAT DE OORLOG geen zaak meer is van legers, maar van ge hele volken, waarin mannen zowel als vrouwen worden ingeschakeld, is in de jongste oorlog wel genoegzaam bewezen. Van dit standpunt uitgaande heeft de Minister van Oorlog in principe zijn goedkeuring gehecht aan de oprichting van een korps „Luchtwachtdienst", waarbij zowel mannen als vrouwen zullen worden ingedeeld, en dat zal ressorteren onder het Commando Luchtverdediging bij de Luchtmacht Nederland. Dit korps zal in hoofdzaak een vrijwillig karakter dragen, doch gedurende de tijd, dat het personeel dienst doet, valt het uiteraard onder de militaire tucht en de militaire wetten. (Thans kan een begin worden gemaakt met de encadrering van dit korps, dat, vooral wat het vrouwelijke deel aangaat, een nieuw element in onze huidige defensie zal betekenen. De kennismaking van het Neder landse volk met „Meisjes in uniform" zoals het VHK en de Marva, was de eerste tijd na de oorlog wellicht wat gereserveerd, doch de practijk bewees, da' de Nederlandse vrouw niet on derdoet voor haar Engelse of Ame rikaanse zuster. Ook de Nederlandse Luchtmacht koesterde na de bevrijding plannen het vrouwelijk element op verschil lende posten in te schakelen. Minis teriële goedkeuring was echter ver eist en thans is deze verkregen. Wie herinnert zich uit de dagen voor 10 Mei 1940 niet de radio-be- DE ..KATOWICE", het op 1 Maart jl. gestrande Poolse schip, blijkt achteraf smokkelwaar aan boord van de red dingsboten te hebben grhad. De „vin ders" rijn in arrest gesteld. Z.K.H. PRINS BERNHARD had lichte griep. Deze heeft zich ontwikkeld tot een bronchitis. Alle door de Prins ge maakte afspraken zijn geannuleerd. DE BENDE, die in België is gepakt voor het drukken en in omloop bren gen van valse francs, peseta's en gul dens, blijkt ook 12,000 valse Mark biljetten te hebben gemaakt. Het wordt bij elkaar zo ongeveer de groot ste valse-munt-affaire van deze eeuw. EEN CYCLOON eiste op 27 October naar eerst thans bekend word in In dia ten Noorden van Madras 800 men senlevens. IN TURKIJE werd een complot tegen het leven van president Inönu en de democr. leider Djelal Bayar ontdekt. Tai van arrestaties zijn verricht, o.a. maarschalk Chakmak. mede-oprichter van de Turkse Republiek en 77 jaar oud. BORCULO heeft aan de stad Warren in Arkansas, dat begin van dit jaar door een tornado werd getroffen, een aantal tafels, stoeeln, lampen en kas ten ten geschenke gegeven. Borculo is de eerste Europese stad, welke een Amerikaanse adopteert. DE VERKIEZINGEN in Engeland zullen waarschijnlijk de laatste week van Februari of de eerste week van Maart 1950 worden gehouden. PAUL SPAAK, wordt genoemd als toekomstig directeur van de O EES Hij zou dan moeten aftreden als voor zitter van de Europese Assemblée. DP K.a.B. staat op het standpunt, dat werknemers van 14 tm. 16 jaar 3 weken, van 17 en 18 jaar 2 weken en van 19 en 20 jaar 10 dagen vacan- tie per jaar moeten hebben. DE SCHILDERSPATROONS gaan een uitgebreide actie op touw zetten om werkspreiding te verkrijgen Het mot- .ls: „»'s winters binnen, 's zomers buiten' Lijkt ons overigens voor an- ere beroepen ook geen kwaad idee! FRAU SCHOLZ, de vroegere Nazi- van 15 millioen vrouwen, is in iubingen veroordeeld tot 19 maan den gevangenisstraf met aftrek. DE SPAANSE communiste Dolores Gomez Ibarori, die in de Spaanse bur geroorlog berucht werd onder de naam „La Passionaria" is te Praag gear resteerd. Zij wordt verdacht van Tito- ïsme. MEYER SCHWENKE, een journalist die tijdens de bezetting een grote rol speelde en daags voor zijn perszui veringsproces uit een zenuwinrichting ontvluchtte, heeft zich thans in een dergelijke inrichting in het Zuiden des lands gemeld. POSITIE TROEPENSCHEPEN: Vol»n- dam 17-11 van Suez. Sibajak verm. 30-11 van Batavia. Kota Inten 25 te Batavia. richten dat vliegtuigen van vreem de nationaliteit op verschillende plaatsen boven ons land gesigna leerd waren? De burgerij werd hier door rechtstreeks deelgenoot van de algehele spanning, wat voor de rust zeker niet bevorderlijk genoemd kon worden. Deze fout mag niet herhaald worden. DE ORGANISATIE Aver geheel ons land zal daarom thans een net van „Luchtwacht- posten" worden gespannen, waar man nen het uiterst nauwkeurig werk van „observeren", „herkennen" en het „melden" van vliegtuigen zullen doen De meldingen van deze „wacht" of uitkijkposten" worden gebundeld in de „Luchtwachtcenitra", die op ver schillende plaatsen in ons land wor den ingericht. De bewegingen van al le vliegtuigen, zowel van Nederland se als vreemde nationaliteit, zullen op deze centra nauwkeurig worden geregistreerd. De ervaring heeft, zowel in Enge land als elders, geleerd, dat vrouwen veel beter in staat zijn om een vaak eentonig lijkende taak met grotere accuratesse en animo langduriger te vervullen dan mannen. BARET OF CAP Dij de werving van het mannelijk en vrouwelijk personeel, dat ge schiedt op basis van de Nationale Re serve, zal zo veel mogelijk gebruik worden gemaakt van de bestaande wervingscentra. Met het recruteren van de meisjes zal de Nederlandse Luchtmacht eerstdaags een aanvang maken. Zij treden in vrijwillig dienst verband en krijgen gedurende de avonduren en vrije Zaterdagmiddagen een opleiding van bekwame instruc teurs. Wanneer zij in dienst zijn dra gen zij het blauwgrijze uniform der Luchtmacht. Of zij een baret, „cap" of iets anders op het hoofd zullen dra gen is nog een verrassing. De ver- bandaete wordt aangegaan voor ten minste twee jaar. Het ligt in de bedoeling, dat de „meldingscentra" zich plaatselijk gaan vormen. Een vaste kern van officie ren en onderofficieren heeft daaren tegen een volledige dagtaak. Het korpsbureau zal gevestigd blijven in het gebouw van de Luchtmacht te Scheveningen. Aan de verbintenis gaat een me disch en psychologisch onderzoek bij het Centraal Selectie Orgaan vooraf dat haar zal testen op moreel en in tellect en waar zü gepolst zullen wor den omtrent team-geest en verant woordelijkheidsbesef. Een Mulo-op- leiding is op zijn minst vereist. In tijden van oorlog of dreigend oorlogsgevaar zal het personeel ge heel worden ingeschakeld. Dan zal 't niet bij de Zaterdagmiddagen en de avonduren blijven en zal het ten vol le aankomen op het bewustzijn, dal men in de Nederlandse Luchtmacht een taak te vervullen heeft. De oprichting van het korps Lucht wachtdienst is geen „mosterd na de maaltijd", maar een nationale zaak zodat Nederland, waar het de Lucht macht betreft, evenals de andere lan den van de Europese Unie, niet al leen kan rekenen op de steun van de Nederlandse man, maar ook op die van de vrouw. /"""ARRY DAVIS, wereldburger No. 1 heeft zich bij de Franse Vreem delingenpolitie gemeld teneinde papie ren te krijgen. Hij zei niet langer te gen de geestelijke en lichamelijke lasten van het wereldburgerschap op te kunnen! Garry Davis, de zelfbenoemde we reldburger, die in September vier maal voor de gevangenis gepost heeft waar een principiële dienstweigeraar was opgesloten, is gisteren door een Parijse rechtbank vrijgesproken. Bij zijn protestactie was Davis tot viermaal toe door de politie gearres teerd, maar als hij de volgende dag weer werd vrijgelaten, nam hij op nieuw zijn plaats voor de gevange nis in. WIJ HEBBEN thans twee getuige nissen van hen, die in nauwe be trekking stonden met de maréchaus sees. die in 1900 de goudschat van Transvaal naar den Haag vergezel den. De weduwe van de maréchaussée Migom en een collega van de „opper" Mens. Zij zijn beiden positief in hun verklaringen. Wat nu te denken van een correspondentie in De Tfel. van gisteren onder de kop: „Geen goud naar Den Haag verzonden"? Misschien verschaft de volgende mededeling enig licht in de goudzaak: „Een van de oorzaken van het in omloop komen van de legende over de Kruger-millioenen is vermoedelijk te vinden in het feit, dai er in die jaren tweemaal een zending goud -uit Zuid-Afrika in Europa is aangekomen waarmee echter noch de Z -Afrikaanse regering, noch president Kruger iets te maken had. De eerste zending, 26 kisten goud, voor een waarde van f 10 millioen, is in Juli 1900 via Vlissingen in Ne derland aangekomen en was bestemd voor de Nederl. Bank- en Credietver- eniging voor Zuid-Afrika. Met die bank deed de Zuid-Afrikaanse rege ring geen zaken. Evenmin was het verzonden door leden dezer regering. Een tweede zending, uit 30 kisten goud bestaande, werd door de Zuid-Afrik, regering aan de Duitse firma Arndt en Cohn verkocht en werd in Ham burg in Nov. 1900 aangevoerd. Dit goud behoorde toen dus niet meer aan de Zuid-Afrikaanse regering" (Tel.) Inderdaad is de eerste goudzending uit Vlissingen via Roosendaal ver voerd. Vandaar de bewaking van Roo sendaal tot den Haag. Hadden we hier wellicht te maken met een kapitaalsvlucht uit het in 1900 door oorlog geteisterde Transvaal? Wie lost dit op? Affir'eel zal Sir* Nicolaas pas over twee weken in Nederland aankomen. Maar iedereen begrijpt dat de Sint met zijn Pieten in de luttele tijd, die hem dan nog tot zijn verjaardag rest, niet met zijn inkopen kan klaar komen. Daarom is de Sint met Piet per motor-scooter (de oude heiligman gaat met zijn tijd mee!) uaar Nederland gereden om alvast de cadeaux in te slaan. HÜ werd onmiddellijk door de Nederlandse jeugd herkend en uitbundig be groet. Ook een dienaar van Hermandad herkende de goede heilige. Plicht ging bij hem echter bovea sentiment en daarom sommeerde hij Sint Nicolaas te stoppen en zijn rijbewijs te tonen. ITET COMITÉ, dat de inzameling organiseert om aan Z. H. de Paus ter gelegenheid van het H. Jaar een radio-zender ten geschenke te geven, heeft thans uit Rome de telegrafische mededeling ontvangen, dat men er ge heel accoord gaat met de technische opzet en uitvoering van deze 100 KW- zender, die ongeveer een millioen gul den zal kosten. Tn verband daarmee mag worded verwacht dat de od- dracht tot de bouw hiervan spoedig aan de NV. Philips Telecommunicatie de NSF te Hilversum zal worden ver strekt, die de zender in het a.s. voor jaar gereed zal hebben. Om de inza meling te voltooien en het laatste res terende bedrag in te zamelen overweegt 't comité een actie die voor de schen kers zeer aantrekkelijk zal zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling een de legatie van twintig wiUekeuri«e schen kers naar Rorüi aü te vaardigen om het geschenk aan de Paus aan te bie den. Oost-Indonesische voor lichting: Tke Oost-Indonesische minister van Voorlichting heeft bij het verde digen van zijn begroting o.a. een be schouwing gewijd aan 't Indonische Volkslied „Indonesia Raya". Dit volkslied kan niet worden ver geleken met „liedjes als „Bo lede bo". „Sinom" en het „Wilhelmus" zo zeide hij. Uit protest over deze laatdunkende wijze van spreken over het Neder landse volkslied hebben verschillen de afgevaardigden na ernstig protest verklaard tegen de begroting van de ze minister, Doko, te zullen stemmen als teken, dat zij diens beleid afkeu ren. Anderen zullen alleen „de cij fers" goedkeuren. Deze twintig personen, die een gra tis reis naar Rome zullen krijgen, zul len door het lot worden gekozen uit hen. die na een nog nader vast te stellen datum aan het comité een be drag van minstens één gulden zullen overmaken. Honderden doden in het Cheribonse TVE JA VA-BODE bericht, dat in de nacht van Zondag op Maandag een afschuwelijk bloedbad werd aan gericht in de dessa Panggurangan, ten Oosten van de suikerfabriek Ardjawi- nangun in het Cheribonse. Het aantal doden is niet precies bekend, doch gezegd kan worden dat het een mas saslachting is geweest, welke komt op rekening van de Darul Islam. Evenals de acties in het gobied van Tegal en Brebes moet deze actie ge zien worden als een tuchtigingsmaat regel, omdat de tot wanhoop gebrach te bevolking zich ten einde raad had gewend tot het KNIL en de TNI om steun tegen de terroriserende Darul Islam-benden, aldus het blad. Er zijn honderden doden en in Cheribon zijn talloze gewonden. Over de toedracht van dit bloedbad zegt het blad, dat de Darul Islam-groep zich voordeed als een patrouille van het KNIL die om hulp vroeg ter bestrijding van de Darul Islam. Vrijwilligers uit de kam pong marcheerden met hen mede, doch buiten het gebied van de dessa ontpopten zij zich als leden van de Darul Islam en intussen richtte het overige deel van de bende in de van weerbare mannen ontdane kampong een ontzettend bloedbad aan. Om 8 uur Maandagavond telde men reeds 200 doden en gewonden. Tegen de in de nabijheid zwerven de Darul Islam-bende. die 500 tot 1000 man sterk zou zjjn, is een actie in gezet. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Matige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. In de och tend nog op enkele plaatsen nevel of mist. Meest zwaar bewolkt roet later op de dag enige regen. Iets hogere temperaturen. Vandaag: Zon onder 16,46 uur. Maan onder 15.36 uur. Morgen: zon op 8,06 uur. Maan op 7.00 uur. gINDS WE HET MYSTERIE van de gestolen en gesmokkelde goudstaaf ontworsteld aan de Nieuwe Waterweg, den volke hebben verteld, zijn wij bezeten van een ware goud-koorts. Dat is nog erger geworden toen we ons wat later (zie ons blad van 3 Nov. jj.) hebben bezig gehou den met de puzzle: waar is goud van „Oom" Paul Kruger gebleven? Se dertdien aten, dronken en sliepen wij bij wijze van spreken met goud. Dat kwam ook, omdat de wed. Migom uit Breda ons had verteld, dat haar overleden man verschillende tientallen jaren geleden als mare chaussee de goudschat van Kruger van Roosendaal naar den Haag had --! n». w>>duwe Migom had er ons echter ook bij verteld, dat haar man daarbij vergezeld was van een opperwachtmeester. En daar die op perwachtmeester dus in feite heel wat uren bij die berg goud van 40 millioen gld. is geweest en de verantwoordelijkheid ervoor heeft gehad, waren we natuurlijk razend nieuwsgierig ernaar welke opper dat wel geweest zou kunnen zijn. Want ge kunt immers nooit weten een kerel als een boom, wel meer dan twee meter lang, een beetje langzaam in het lopen, maar met handen als grote vangijzers, die niet loslaten wat ze vast hadden. En sterk meneer, niet te geloven! Twee ruziemakende dron- kenlappen stak hij zo-maar in de lucht en liet zó de "an de drank en de toorn rood opgelopen koppen te gen elkaar bonzen. Een pronkstuk van de marechaus see te Roosendaal, zegt de een. Maar de ander zegt: een vervelende vent, die over futiliteiten grote drukte maakte. En later blijkt dan dat die futiliteit het stronen van een paar ko nijnen betreft door een familielid van de spreker. Een lolzak, hoort men hier; een vent met een grote bek, hoort men daar. Maar een uitstekend politieman en goed speurder, reageert weer iemand anders. En vertelt dan, dat oppeT Mens een hoge onderscheiding heeft gekregen voor het opklaren van een serie grote spoorwegdiefstallen. jyiaar zoek dat nu maar eens uit. De „oppers" zijn op de eerste plaats niet dun gezaaid, ze plegen op de tweede plaats nogal eens te ver huizen en op de derde plaats vis maar eens een opper op uit de berg oppers van een stuk of wat. tientallen jai'er. her. Enfin we vonden het uit, dank zij een vriendelijke tipgever, die wij als wij dat konden met goud zouden willen belonen, Het moest een zekere Mens geweest Zijn, zei die tipgever. Dat was de hele mededeling, kort weliswaar, maar goud waard. EVEN KENNIS MAKEN 'ie was deze belangrijke mens, die Mens? De meningen over hem lo pen nogal uiteen, zoals ge in de loop van dit verhaaltje zult bemerken Maar allen zijn het hierover eens: EEN POTJE BREKEN *IJ KON trouwens een potje breken bij zijn superieuren, deze Mens. Hij kreeg eens var. een hunner een rapport toegestuurd, dat nu niet di rect uitmuntte door leesbaar schrift. Mens stuurde het schrijfsel terug, met de korte opmerking „onleesbaar" ernaast gekrabbeld. Maar de supe rieur, die blijkbaar niet gespeend was van humor, krabbelde op zijn beurt er weer onder „om te leren le zen" en stuurde het rapport zo naar Roosendaal terug Maar Mens op zijn manier ook niet van gisteren, greep de pen en kraste onder het rapport „om te leren schrijven." En zo ging he schriftuur 1'tour naar de supe rieur. die toen maar de wijste partij koos en een keurig geschreven rap port stuurde Dit is opper Mens ten voeten uit: kordaat, kort-af vasthoudend als nij denkt gelijk te hebben. Een vuurvre ter, bij wijze van spreken. En toen er echte kerels nodig waren om de goud schat te bewaken, was hij present. Bewaken zat trouwens in zijn bloed, want toen hij met pensioen ging, be waakte hij de schouwburg „Kath. Kring" in Roosendaal, mitsgaders oe flessen edel vocht in die Kring. En weer later trok hij met zijn tweede vrouw naar Bergen op Zoom, waar nij opgetreden is als „bewaker" van oude mannekes en vrouwkes in het St. Catharina-gesticht. EN MAAR DUIKEN! J-J°c wij dat allemaal te weten -;jn gekomen? Och het was niet zo eenvoudig. W!' togen naar Roosendaal in de stille hoop de grote man in levenden lijve te aanschouwen. Maar de men sen Mens waarbij wij aanklopten ble ken niet de Mensen te zijn die wij zochten. Wij zijn in oude archieven gedoken in het Roosendaalse gemeentehuis (puike administratie daar in het dai der rozen!) hebben ons daar na onze snuffelpartij het stof van de neus geblazen en zijn naar Bergen op Zoom geijld, omdat de Roosendaalse archie ven onomstotelijk aantoonden, dat opper Mens plus vrouw, plus zoon plu' vrouw, naar het Krab begat waren ge togen. Burgemeester Hulshofstraat 5 moest het zijn. Maar daar was het niet, wel mensen maar niet onze Mens. En dus maar weer in de archieven gedo'-ö" en eesnuffeld. Maar o ramp, onze Mens was nergens anders te vin den dan op het kerkhof, mitsgaders diens vrouw. Dan de zoon maar of diens vrouw, zo dachten wij, eens gepolst. En weer een duik in de archieven. Maar weer o ramp, want ook de zoon en diens vrouw waren gaan hemelen en dus niet te spreken te krijgen. NOOIT VAN GEHOORD £)an maar een kleinzoon, zeiden .vij met een rampzalig gezicht to* de archief-mannen. Die kleinzoon was voor ons de strohalm. En die strohalm verscheen na ijverig zwoegen der ar chief-mannen. Maar bleék in. Utrecht te zitten! Geen nood: we ro ken als het ware het goud, want een kleinzoon van een groot man, die als bijna de enige Nederlander over 10 millicen aan goud heeft gestreeld, moet toch wel meer afweten wat die grote man met dat goud heeft ge daan. Maar kleinzoon Mens, ofschoon vriendelijk genoeg, bezorgde ons de befaamde koude douche: nooit van goud gehoord, van staven genoeg, maar dan van staal, want daar heb Ik in mijn dagelijks werk mee te ma ken. Ik heb nooit geweten, dat ik zo'n beroemde grootvader heb gehad Daar zaten we dan met de strohalm Utrecht. Weg goud-illusies! TYe Tweede Kamer heeft zich gis.e- ren gezet aan de Begroting van Binnenlandse Zaken. In de mid dagvergadering had minister Teulings 13 sprekers te aanhoren. Voor de KVl* voerden het woord de heren Maenen Hooy en Dassen. Er waren vervolgens 2 C.H., 4 P.v.d.A, 1 WD, 2 A,R, 1 CPN, 1 S.G. en de heer Welter, die het woord voerden. Minister Teulings, zijn eerste be groting verdedigend, zet uiteen, dat de burgerlijke overheid verplicht is tijdig een krachtige en doeltreffende voorbereidende organisatie gereed te hebben voor de burgerlijke verdedi ging. Het ligt z.i. voor de hand, dat de gemeenten daarin zullen moeten medebetalen. Provinciegewijs zullen de hoofden der beschermingsdiensten door de staf van het departement in gelicht worden in verband met de verschillende problemen, welke zich voordoen. Inzake het evacuatievraag- stuk zal binnenkort een commissie worden geïnstalleerd. De heer Beernink deelt hij mede, dat de regering plannen in studie heeft om te komen tot een landelijke wo ningruilcentrale. Hij verklaart, dat de kwestie van woeker bij onderhuur bij herziening der woonruimte wet aan de orde zal komen. Ten aanzien van de samenvoeging van kleine gemeenten verklaart de minister, dat men een open oog be hoort te hebben voor de schaduwzij de van al te kleine gemeenschappen De kwestie der pensioenen heeft 's ministers volle aandacht. Hij hoopt op zo kort mogelijke termijn te ko men met een ontwerp, dat aan de wensen der Kamer tegemoet komt. De kinderbijslag voor gepension- neerden is een punt, dat spreker zo spoedig mogelijk hoopt te realiseren Na de rede van de minister begon men aan de behandeling van de arti kelen. Ook Staatssecretarissen JAEZER DAGEN is de indiening te verwachten bij de Tweede Ka mer van en wetsontwerp, hou dende nadere voorzieningen in verband met de invoering van de ambten van Minister zonder porte feuille en van Staatssecretaris. rpWEE B-29 Superforten zijn van- morgen boven Stockton (Califor- nië) met elkaar in botsing gekomen tengevolge van de mist. Totnogtoe zijn zeven overlevenden gevonden. Men vreest, dat verscheidene inzit tenden de dood hebben gevonden. Ge noemde toestellen hebben meestal een bemanning van elf personen aan boord Volgens een onbevestigd bericht zijn de toestellen op een hoogte van meer dan achtduizend meter met el kaar in botsing gekomen. In West-Java: Midden- en Noord- Bantam, in Midden-Java: de residen ties Banjumas, Japara-Rembang en het district Salaman, in Oost-Java: de regentschappen Tuban. Bodjonegoro en Lamongan, de districten Pagak en Turen en het nog niet overgedragen gebied van de residentie Kediri. p*n met een moe hoofd en lichtelijk doorg zakte kn<een zijn we terug- gesukkeld naar ons uitgangspunt Roosendaal, Want uit detectiveboe- ken hadden wij ons nog zo flauwtjes herinnerd, dat beroemde speurders na teleurstelling teruggaan naar „de plaats des misdrjjfs." En dat was voor ons dus Roosendaal, Want het gekke van het geval was, dat wij totnutoe nergens een bevpst'e'ng hadden gekre gen van het feit dat opper Mens met zijn vervaarlijke snor inderdaad een tijdlang „opperhoofd" van een berg goud was. Detective-boeken zijn nuttig. Niet dat we nu plotseling beroemd zullen worden, maar we zijn „op de plaats des misdrijfs" toch wijzer geworden. Hoe we achter het adres van opper wachtmeester Broeren in de Hofstraat zijn gekomen, -loet niets ter zake en het is eigenlijk ook een te lang ver haal. Maar deze forse ex-opper met zijn martiale grijze snor (vroeger had den ze speciaal in Roosendaal uitge zochte kerels met grote snorren, zei hij) kon ons zweren dat het inder daad opper Mens was geweest, die met marechaussee Migom het goud naar den Haag had gebracht in een gesloten wagon. En hij kon ons de zekerheid geven, dat er met het goud onderweg niets onprettigs was gebeurd. Dat het dus veilig en wei is afgeleverd in den Haag. Want Mens was een intieme collega van me en als er onderweg iets bijzonders was voorgevallen had hij het me zeker gezegd. Of hij ook wist aan wie het goud was afgeleverd? Neen, want Mens was geen man van veel praat: hij deed zijn plicht en daarmee basta! WE ZITTEN TE KIJKEN wilden wel, dat opper Mens wat prettiger van aard was ge weest. Want nu zitten wij met "ie stukken te kijken. En kunnen wij U en heel Nederland niet ontsluieren waar de geheime schat gebleven is. Want geen mens in heel ons land weet er blijkbaar iets meer van. Maar we peinzen en snuffelen verder O. dat een dode nu toch geen enkel woordje meer kan zeggen. Wij zou den er goud voor over hebben! Uet zal mijn lizers niet bevreem den, dat ook Ik tot de vele honderden behoorde, die het mas sale K.V.P.-Congres in Utrecht bij waanden. En dat ook ik onder de indruk ben gekomen van deze jaarlijkse manifestatie, die tevens een belangrijke werkbij eenkomst was. Het was een uitstekend congres, een geslaagd congres, de grootste politieke partij van Nederland vol komen waardig. Al waren er vriendelijk gezegd onvolkomen heden in het Zaterdagavond-pro gramma dat door de K.R.O. was verzorgd. Een „hoger peil" hier en daar was geen luxe geweest. Maar dit kan geen afbreuk doen aan de waardering voor deze po litieke wapenschouw als zodanig, voor de beiangriike voordrachten, de overwogen resoluties, voor de goede ik zou haast zeggen vertrouwelijke sfeer. yeel belangrijke en interessante politieke figuren uit binnen- en buitenland woonden het con gres bij. Onder hen vielen vooral op, ook al als gevolg van hun op treden, de heren Andriessen en Romme. Andriessen is een bij uit stek vertrouwenswekikende figuur. Hiervan is getuigenis afgelegd door zijn jarenlange leiding over de katholieke bouwvakarbeiders. Hiervan getuigt ook de waarde ring voor deze politicus ais voor zitter onzer Partij. Zijn eenvoud is haast spreek woordelijk, zijn bindende kracht (van zra grote betekenis voor een voorzitter en een huisvader van een groot gezin) is bijzonder groot. En zijn vasthoudendheid hij is Tukker in hart en nieren wekt geen weerstand, maar begrip en als gevolg van zijn tact vaas in stemming. Merkwaardig is hoe zijn spreek trant, ook in zijn grote redevoe ringen, dat „Saksisch" karakter heeft behouden, zonder exclama ties en superlatieven, daarente gen vol beheersing en weloverwo genheid. Andriessen is bovenal een prin cipieel man, hij weet in dit op zicht niet van transigeren, hij is volkomen bewust-onverzattelijk. Zo b.v. in zijn visie op het karakter der Katholieke Volks partij." Bij verse hiXeode jonge ren vooral heeft deze eigenschap dicht na de bevrijding weerstan den gewekt. Men vreesde een ge brek aan brede visie (men meende dat breedheid en diepte samen gaan) en verenging van isole ment. Dit is Andriessen zeker niet ont gaan, hij kent de realiteit van het politieke leven en hij is niet ei genwijs. Maar zijn principes ver andert hij niet. De voorman der K.A.B. is de laatste jaren uitgegroeid tot een belangrijke politieke figuur èn in zijn functie van volksvertegen woordiger èn als voorzitter der K.V.P. Van hem kan gezegd wor den, dat hij de earste is om zijn zwakheden te kennen en te her kennen en de laatste om zich op zijn ongetwijfeld grote capacitei ten te verheffen. J^OMME IS DE MAN die vrijwel dagolijks blootge steld is aan het onmedogende fel le licht van de schijnwerpers der publiciteit. Maar zelfs door dat licht is zijn grote bekwaamhed als politicus en staatsman niet aan getast. Hij is de man der politieke er varing: raadslid in Amsterdam nog voor hij zelf klesbevoogd was. zijn leertijd en naar hij zelf ge zsgd moet hebben, zijn mooiste tijd. Hij heeft ervaring als Sta teniid èn als minister en thans ook de ondervinding van het frac tie-voorzitterschap in de Tweede Kamer gedurende vier zware ja ren. Hij was na de oorlog de aange wezen figuur om deze katholieke fractie te leiden en werd dan ook spontaan gekozen Die keus zal dc fractie niet berouwd hebben. Zijn beleid, maar vooral zijn woord, geschreven èn gesproken, was aanleiding dat in de kring zij ner tegenstanders de bijnaam „Sphinx" in zwang kwam. Is Romme een sphinx? Hij is een man die zwaar de verantwoor delijkheid voelt, welke op hem rust, die dus een uiterste voor zichtigheid betracht, een man ook van wetenschap die zijn woorden wikt en weegt Zal in hem niet dikwijls een strijd ontstaan tussen voorzichtigheid en besluitvaardig heid? Zal de wijsheid niet te kampen krijgen met diezelfde voorzichtigheid? Ik geloof niet, dat de laatste de eerste dikwijls heeft bedrogen. (Wordt vervolgd pagina 2, kolom 1, onderaan) /^LEBOREN Raden Roro Sri Suve- reiniwati, dochter van de hee: en mevrouw Soetopo, Modjokerto, 12 November" aldus luidt een adverten tie in „Het Dagblad" van gisteren te Batavia. „Wati" is een gebruikelijk achter voegsel bij meisjesnamen.

de Stem | 1949 | | pagina 1