„Ach en wee" in de Belgische grenszaken De boer moet weten, waar hij aan toe is Onze Jongens in Indonesië Kinderbijslag Geen verlenging van dienstplicht Nederlandse Firefly in zee gestort De prijzen zijn in 't algemeenredelijk' Verraders-processen in Warschau „Letterkundige" won f 500.- Minister Mansholt over de landbouw Per jaar l£°/o meer productie GELD TOE.... Meer wind Scapini, met Vichy- paspcort veilig in Zwitserland Wat Rokossovski meebracht Auto bij Semarang in ravijn gestort In „Holland" winkelt men goedkoop Eet Belgische chocola en Min. Lieftinch. glimlacht m Paspoort Nederiand-België niet afgeschaft ZESDE JAARGANG No. 1538 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B Lde Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30 Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102.~(Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 45. Telefoon 2347) DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 02.j per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 1\ /TINISTER MANSHOLT heeft in de Tweede Kamer, in ant- woord op de 15 sprekers van Dinsdag, zijn landbouwbe leid verdedigd. Hoe hem dit is gelukt, moge blijken uit het feit, dat de Begroting opmerkelijk weinig tijd in beslag heeft genomen: op de eindstem ming na is de zaak afgehandeld. In het bijzonder viel de nadruk op de „meer-vrijheid-politiek" en op de bestaans zekerheid van de boer. De nog in wording zijnde vestigingseisen hadden even de aan dacht (er komt een regeling) en de suiker bieten kregen een paar ministeriële woorden mee. S. L. MANSHOLT jyjinister Mansholt zei, dat de land bouw thans in staat blijkt te zijn de bevolking te voeden. Met tiet oog op de toenemende bevolking zal tel- kenjare anderhalf procent meer ge produceerd moeten worden. Tot nu toe is dat gelukt. Cultuurgrond mag niet worden opgeofferd of vermorst, en de wens naar betere voeding maakt uitbreiding der productie noodzake lijk. Productie en afzet der agrarische producten zullen efficiënter moeten geschieden. Ten deze zijn we op de goede weg, constateerde de minister Intussen zullen onderzoek, voorlich ting en onderwijs zoveel mogelijk moeten worden verbeterd. De boer NADER OVERLEG heeft ertoe geleid dat minister van den Brink in het ontwerp Ondernemingsraden ook de mogelijkheid wil vastleggen, dat ook een onderneming, waarin minder dan 25 werknemers werkzaam zijn, kan worden verplicht een ondernemings raad in te stellen. De grens van 25 moet echter regel blijven. AVTON PREISINGER, die een hoofd rol zou spelen bij de passiespelen te Oberammergau, heeft volgens Reu ter bekend lid te zijn geweest der Na zipartij. Men verwacht echter niet dat hij van de medespelenden zal uit gesloten worden. BIJ DE HERMANN GOERINGWER- KE (staalfabrieken) in Brunswijk is 'n staking op komst als protest tegen de ontmanteling. DE SCHEEPSBOUW van Duitsland is geen punt van onenigheid meer tussen de geallieerden. Overeengeko men is, dat schepen met maximaal 7200 ton en een snelheid van 12 kno pen per uur mogen worden gebouwd. DE ECHTGENOTE van Renard, de hoofdschuldige in de valse peseta-af faire, is in Barcelona door de Spaan se politie gearresteerd. DE TSJECHOSLOWAAKSE Herstel- betalingscommissie heeft aan de auto riteiten in de Britse sector asylrecht verzocht en dat gekregen. DE MARSHALL-HULP voor Indone sië gaat weer door: de ECA heeft 'n bedrag van 3714 millioen dollar als schenking toegewezen voor de aan koop van textiel en rijst. DE SALARISSEN van de politie ambtenaren zullen (m.i.v. 1 Januari 1948) worden herzien overeenkomstig de regeling voor de burgerlijke Rijks ambtenaren. PAKKETTEN uit Nederland voor jon gens in de Oost bevatten bankpapier en horloges, listig verpakt in filmrol- lejes en pakjes shag. Ze zijn door de douane in beslag genomen. DE DELEGATIE van de Ned. Vakver enigingen zijn in New York aange komen voor een studiereis, van vijf weken. HET DUITSE BEZIT in Engeland ter waarde van 10 millioen pond zal on der de Britten, die vorderingen op Duitsers van voor de oorlog hebben lopen, worden verdeeld. DE VEILIGHEIDSRAAD zal het Un- ci-rapport over Indonesië en de RTC a.s. Vrijdag in behandeling nemen. DEMONSTRATIEVE stakingen bren gen in Oostenrijk tot uitdrukking dat de arbeiders de kosten van le vensonderhoud te hoog vinden. IN DE BORINAGE hebben 25000 mijn werkers het werk voor 24 uur neer gelegd als protest tegen de mijnpo- litiek van de regering. POST VOOR opvarenden van de ..Groote Beer" moetuiterlijk 17 No vember op de bus worden gedaan voor uitreiking in de aankomsthaven op 29 November in Indonesië. moet weten, waar hij aan toe is, dat berekent de bestaanszekerneid. Thans wordt bestudeerd of de land bouw een redelijk deel van het na tionale inkomen ontvangt. De melk prijs kan naar 's ministers oordeel re delijk worden genoemd en de var- kensprijs is zo. dat er een aansporing in ligt op deze weg voort te gaan Dat er geen aandacht zou zijn besteed aan de sociale zijde van het boeren- vraagstuk ontkende spreker. Voor afzet van landbouwproducten naar Duitsland is er thans grotere vrijheid en mogelijkheid. AARDAPPELEN EN BIETEN "VTIET ALLEEN op Walcheren (zoals we vorige week bericht ten) maar ook elders kent men de opmerkelijke toestand, dat een vee transporteur huisslachtingsvar- kens vervoert, laat keuren en slachten en weer thuis bezorgt en daarnanog geld toegeeft. Op een z.g'. „overnameplaats" wordt nl. f 0.53 per kg. geslacht gewicht toeslag op die varkens ge geven. Het is duidelijk, dat de abat toirs op die plaatsen aan alle kan ten uitpuilen en dat er dag en nacht wordt gewerkt. Deze toeslag komt over het hele land de Rege ring op 35 millioen gulden te staan 't Departement deelde mee dat de toeslag inderdaad terecht wordt gegeven. Het is echter noodzakelijk, dat de huisslachter niet zelf het te slachten varken aanbiedt, maar dat dit gebeurt via een slager, een „overnemer". Op zichzelf acht men de uitkering ook aan huis slachting op het Departement niet zo merkwaardig, daar deze toeslag toch zijdelings ook ten goede komt aan de consument oftewel de huis slachter. Er is dan ook in het hui dige stelsel van toeslag geen wij ziging te verwachten. J)e minister zeide, dat het te betreu ren is, dat er niet meer aardap pelen zijn geteeld. Het leek hem nog te vroeg om al te spreken over de prijzen van akkerbouwproductie voor 1950, maar er zal z.i. geen grote wij ziging zijn. Het mogelijk maken van overneming van 300,000 ton suiker bieten die niet zijn af te zetten zou niet een maatregel zijn, maar een wij ziging van het beleid. Onderzocht wordt wat ter zake kan worden ge daan. Bepaalde productieregelingen op tuinbouwgebied zullen wellicht niet kunnen worden gemist. Voor grasdrogen worden dit jaar geen sub sidies verleend. Spreker was het er niet mee eens. das de dorsvergunningen voor tarwe zouden moeten worden afgeschaft. De droogmaking van de Braakman is een zeer moeilijke kwestie. Er wordt onderhandeld met België; de bezwaren vloeien voort uit het Schel- destatuut. Het vraagstuk van de vei lingplicht is in studie. De minister zeide te hopen, dat men spoedig kan komen tot een rege ling ten aanzien van vestiging in de tuinbouw. Uitbreiding van de glascul tuur is afhankelijk van de export. Een nieuwe pachtwet is in voor bereiding. De kwestie van vestigings eisen is bij de georganiseerde land bouw ter sprake geweest, doch men is er niet uitgekomen. De minister hoopre echter spoedig met zekere re geling te komen. BUREAU OOGSTVOOR- ZIENING BLIJFT npien leden repliceerden. Nadat de minister op hun opmerkingen nog nader was ingegaan kwamen de ar tikelen aan de orde. De heer Vondeling (Arb.) pleitte nog voor opheffing van het Bureau Oogstvoorziening. De heer van der weijden (KVP) wil de er nu nog niet over beslissen oi het Bureau niet meer nodig is. De minister merkte op. dat het uit getrokken bedrag niet behoeft te wor den gebruikt. Telkens zal worden na gegaan waar het bureau nodig is. Het betrokken artikel werd zonder hoof delijke stemming gehandhaafd. Na dat nog bij een aantal andere arti kelen opmerkingen waren gemaakt wera de eindstemming over de Be groting aangehouden tot na vaststel ling der begroting van Binnenlandse Zaken, in verband met de salarissen der ministers. Tegen zes uur werd de vergadering verdaagd tot Donderdagmiddag één piEN VERLENGING van diensttijd ligt niet (in tegenstelling tot wat hardnekkige geruchten zeggen) in het voornemen De regering zou alleen be reid zijn een verlenging te bezien, indien dc wenselijkheid daarvan zou kunnen blijken in West-Europees ver band. Wat de tweede lichting 1949 betreft deze is nauwelijks onder de wapenen en zal nu natuurlijk niet voor Indo nesië worden opgeleid. Andere con clusies kon men echter hieraan niet verbinden. In de Begroting voor 1950 is inder daad voorzien in drie Indonesië-batal- jons. welke uit de eerste lichting 1950 zouden moeten komen. Uit het feit, dat uitzending naar Indonesië niet zal plaats hebben mag men echter niet de gevolgtrekking maken, dat ze ook niet zullen worden opgeroepen. Om trent de nadere bestemming van deze bataljons is nog geen beslissing ge nomen. Soldaat A. Hoefeyzers van Philippi ne, Oude Kerkstraat 12, zien we hier bij zijn trouwe kameraad, de Jeep Hij heeft er al acht maanden Indone sië ..opzitten". Grenadier J. J. de Laat, Kerkdijk 23, Hooge Zwalu- wc (links) met een paar vrienden tijdens een 10- daagse vacantie in Trettes. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Oostelijke wind, weinig verandering in temperatuur. Heden zon onder 16.47 uur, maan onder 15.21 uur. Morgen zon op 8.04 uur, maan op 5.25 uur. De „grotere vrijheid", waarover minister Mansholt sprak, hebben de boeren op de eerste vrije veemarkt in Etten gisteren naar waarde genoten... /^EORGES SCAPINI. de gewezen buitengewone ambassadeur van de Vichy-regering (belast met de afde ling Krijgsgevangenen) is in de om geving van Lausanne (Zw.) aangeko men. Hij bezit een diplomatiek pas poort en zegt zich blijvend in Zwit serland te willen vestigen. Hij vertelde, dat hij gevlucht was, omdat zijn proces met allerlei valse middelen in zijn nadeel zou zijn op touw gezet. Men zou geen moeite heb ben gespaard om getuigen a charge op te roepen verder alle moeite hebben gedaan om getuigen a déchar ge te weren. De Zwitserse politie is van mening dat Scapini het recht heeft drie maan den in Zwitserland te verblijven, om dat hij in het bezit is van geldige papieren (nog afgegeven door de Vichy-regering!). Na deze termijn zal hij een verblijfsvergunning moeten aanvragen bij de vreemdelingenpolitie Lt- Vlieger van Wijck uit Terneuzen verdronken A an de ingang van de Moray Firth, ongeveer 45 mijl tpn N.-W. van Inverness (Schotland), is Dinsdag de firefly „K 35" na een mislukte dek- landing op H.M.'s vliegkampschip „Ka- rel Doorman", in zee gestort. De eni ge inzittende, luitenant ter zee vlieger der 3e klasse M. J. van Wijck slaag de er niet in, uit het toestel, dat on middellijk in de diepte verdween, te ontkomen. De 24-jarige marine vlieger Marcus Jacob van Wijck was ongehuwd en afkomstig uit Terneuzen. Het ongeval is hoogstwaarschijnlijk te wijten aan een vliegfout van de bestuurder. Deze neeft terstond na de verkeerde landing op eigen initia tief gas bijgegeven om over het vang net heen te komen. De snelheid van het toestel was echter te gering, zo dat dit naar stuurboord afgleed en in zee stortte. De firefly „K 35" be hoorde tot het squadron no. 2, waar mee H.M.'s Karei Doorman thans vliegoefeningen houdt bij de Schotse kust. Jan Koenraads, Terheydenseweg 301, Breda, maakt het zich even gemak kelijk op een brugleuning. En soldaat A. M. v. NU nat ten van de Kade te Rucphen doet hetzelf de te Kwala bij Medan, op Suma tra. "M"U GAAT 'ook Warschau zijn ver- raders- oftewel „zuiverings processen krijgen. De minister van Wederopbouw, Spychalski. de plv. mi nister van Justitie Klisko en de ge wezen secretaris van de Arbeiders partij, Gomoelka. zijn de voorlopige voornaamste slachtoffers. De beschuldiging omvat eigenlijk tot nu toe geen enkel positief punt. Het gaat voornamelijk om wat zij „uit, kortzichtigheid" hebben nagelaten te doen of eventueel niet hebben ver hinderd. zoals het binnendringen van vreemde agenten in de Partij. De komst van Rokossovski heeft dus voor de Poolse Arbeiderspartij wel „klin kende munt" opgeleverd! De Zondag jl. door Bierut, de Pool se president uitgesproken rede, waar in hij het had over „verraders en mis leiders" duidde al in de richting van de processen, die het stadium van voorbereiding dezer dagen wel achter de rug zullen hebben. Inmiddels is Alle 78 inzittenden gewond, reeds 8 overleden ^ZONDAGMIDDAG is een vrachtauto met voetballers en supporters in de omgeving van Semarang in een ra vijn gestort, doordat de rem weigerde. Alle 78 inzittenden werden gewond, van wie circa 50 ernstig. In het zie kenhuis in Kendal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het zie kenhuis in Semarang 2. De chauffeur en de naast hem zittende knecht kon den tijdig uit de auto springen, toen zij bemerkten dat de remmen weiger den. Zij bevinden zich thans in arrest op de politiepost te Kendal. De auto kwam van Kaliwungu en reed naar Bodja. ook de vroegere minister van Voed selvoorziening Luchowicz, in arrest en met hem vele hoge functionarissen van het Departement van Defensie. Men kan een Hongaars Rajk-proces verwachten in Warschau, al is het om „tactische" redenen zeer waarschijn lijk, dat men de beklaagden geen sym pathie voor Tito doch veeleer een af keer van de Sovjets zal verwijten. Met het boek van een ander... TAE HAARLEMSE Uitgevers-Maat- schappij Boom-Ruygrok N.V. heeft in 1948 een prijsvraag uitgeschreven voor een meisjesboek. Zij ontving bij de inzendingen een manuscript van een negentienjarige Haarlemse .let terkundige" W. de Graaf, die onder de naam W. van der Laan een roman instuurde, getiteld „Wij bouwen ons een toekomst". De jury kende hem de tweede prijs ter waarde van f 500 toe. Thans is gebleken, dat deze jongeling met uitzondering van de naam der hoofdpersonen en de titel van het boek zijn manuscript van de eerste tot de laatste letter heeft over geschreven van het boek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1939 bij Meulen- hoff te Amsterdam verscheen. Het boek „Wij bouwen ons een toekomst" is inmiddels al uitgegeven en 700 exm- plaren zijn reeds in de handel. De „auteur" is thans terzake van oplichting in verzekerde bewaring ge steld. De uitgeverij Boom-Ruygrok heeft waarschuwingen gestuurd naar andere uitgeversbedrijven omdat men vermoedt, dat de knaap ook nog an dere plagiaten op zijn naam heeft staan. ■yANNACHT WERD in de buurt, van Achtmaal een grote partij textiel afgeslagen. Gedurende de maand October werd voor circa anderhalf millioen gulden boter naar België uitgevoerd. De laatste tijd wordt per week naar schatting 300 ton chocolade uit Bel gië in ons land ingevoerd. Vandaag keerde per bus de Fransman uit Breda terug, die een poos geleden zijn auto en een grote partij handschoenen achter moest laten. Hij had nu slechts één paar handschoenen bij zich en dat droeg hij aan zijn handen Fonkelnieuwe, in Rotterdam gemaakte luxe auto's gaan met tientallen tegelijk naar België en uit Frankrijk rijden andere motorvoertuigen ons land binnen! Aan deze zijde van de grens wonen garagehouders, die op drukke dagen zoals met Wapenstilstandsdag 16000 liter benzine aan onze Zuiderburen hebben weggepompt en er zijn slagers in een bepaalde Nederlandse gemeen te, die per week vijf runderen uitsnijden aan voor het leeuwendeel „zuinige" huismoeders van de „overkant". TAit en nog andere dingen vertelt men je aan de grens te Wern- hout, waar het de ganse dag een va- et-vient blijft, zelfs nu het tourisme zijn winterslaap is ingegaan. Nog niet lang, zeggen de charman te hostesses of zo u wilt, informatrices van het ANWB-kantoortje, in de scha duw van het douane-grenskantoor, die ons vriendelijk tot binnentreden in viteren en in wier gezelschap, plus de populaire Wegenwachtman op de route BredaGrens, wij het druk ke gedoe een poos gadeslaan. Zij heb ben heel wat te vertellen, de hulp vaardige meisjes, die bij het naderen van een buitenlandse auto naar bui ten wippen om haar diensten namens de Toeristenbond aan te bieden. Maar laten we deze patente jonge gast vrouwen even alleen, om eerst wat meer over zuiver materiële dingen te vertellen. Qesmokkeld wordt er niet veel meer, sinds de Belgen in ons land voor bestaat tussen de neringdoenden en winkeliers van die dagen en nu. Al leen. de rollen zijn thans omgekeerd en waar vroeger aan Nederlandse zij de ach en wee geroepen werd, hoort men dit nu zo mogelijk nog impone- render aan Belgische zijde. En zo ziet men, dat er ook op dit gebied een soort perpetuum mobile bestaat. Ook de douane gedraagt zich dienovereen komstig. Aan onze kant ditmaal een hoffelijke medewerking de guldens en franken stromen van de overkant in de laden der hupse en hoofse va derlandse winkeliers. Bij de Belgi sche grensbewakers echter het te gendeel van medewerking. Nauwlet tend wordt daar de invoer gecontro leerd en wie bijvoorbeeld een paar oude schoenen in zijn auto heeft lig gen, mag de nieuwe die hij draagt achterlaten BENZINE EN BOTER \yij zullen nu maar niet in bijzon- derheden treden, of het zou moe ten zijn over die automobilisten, die in België juist iets te weinig benzine in hun tank deden om de Nederlandse bodem te bereiken en dan in „nie mandsland" doorde Wegenwacht een handje geholpen worden. Of over die Belgische huismoeders, die vooral de twee laatste dagen van de week de grens overschrijden om fijne spul len in te komen slaan, spullen van al lerlei aard, tot keukengerief toe! Stappen we liever over op een an der punt, dat, betreffende de boter- export over de weg, via Wernhout We hebben weliswaar geleerd om in millioenen te denken, maar een be drag van anderhalf millioen gulden alleen aan boter, in vrachtauto's over de grens „geschoven" spreekt toch wel even extra aan! BELGISCHE CHOCOLADE lyrisschien is het de lezer opgevallen, dat de laatste tijd de etalages zeer veel chocolade van Belgische makelij bevatten. Daar is bijzondere reden voor. De Nederlandse fabrieken heb- een bedrag van honderd gulden mo gen kopen en onbelemmerd mee over de grens mogen nemen. Een uitzonde ring is er slechts voor de zogenaam de monopolie-artikelen, als boter vlees e.d., waarvan de vrije uitvoer op maximum 1 kilogram is bepaald Dat er desondanks enorme hoeveel heden van dit Nederlandse, in het buitenland gelukkig nog steeds hoog aangeslagen voedsel van „bodem" verwisselt, is alleen reeds te conclu deren uit de omstandigheid, dat er in een niet ver van de grens gelegen gemeente slagers gevonden worden die minstens vier maal zoveel als nor maal rundvlees „aan de vrouw bren gen", de vrouw van de andere kant van de „meet" wel te verstaan. Die vrouw heeft dezelfde allures als haar sexegenote op Nederlandse bodem, in de jaren, dat wij twintig francs voor een gulden kregen uitbetaald.Wat dit betreft is er dus geen nieuws on der de zon. Evenimin als er verschil GRENSPOST WERNHOUT. ...'aten wjj deze patente jonge gastvrouwen even alleen... ben de laatste tijd tekort aan grond stof. Gedeeltelijk wordt daarin van Belgische zijde voorzien en gedeel telijk importeren wij ook het afge werkte product: de chocoladereep! Via Wernhout en ook via de ten Zui den van Maastricht gelegen grenspost wordt een en ander in grote kwan- tums ons land ingevoerd. Deze im port levert echter tegelijkertijd een zoet winstje op voor de Staat: van wege de accijnzen op de suiker. Zo'n slordige tien mille per week, volgens ruwe schatting. Dat pikken we dan tegelijk maar mee! ALLE NATIONALITEI TEN 4 a, en dan zijn er nog zo honderd en een andere dingen, die men aan de grens ziet en waarover men spreekt. Doch laten wij nu liever de informatrices van de ANWB nog even aan het woord over het voorbije reis- seizoen. Nog maar sinds korte tijd is het stil geworden. De trek duurde ditmaal tot vrijwel einde October. Hoe dat anders wisselt met de vreemdelingen. In 1948 voerden de Zwitsers de boventoon verrukt over het vlakke land, dat je zover kunt blijven zien en ook de Amerikanen leverden een beduidend aandeel „waar kun je mensen met wijde broe ken en klompen zien?" en „ligt" Am sterdam verder van de grens dan Rot terdam?" Dit jaar zag je Denen en Zweden het meest, maar die snorden heel hord door ons lieve vaderland, naar elders. Daarnaast passeerden ook opvallend veel Italianen en Portuge zen ons Informatiebureau. Dat zat niet altijd even goed met die lui. Paspoor ten verlopen, visa idem. En dan weer maar terug naar Antwerpen, voor een bezoek aan hun consul. Volgend jaar worden meer Zwitsers en Amerikanen verwacht (de devaluatie, begrijpt u) Tot April blijft het nu rustig, maar dan begint het alweer, vanwege de bollenvelden. Wel fijn anders, als je die mensen weer terug krijgt en ze dan alleen maar enthousiast en be wonderend over ons land hoort spre ken. En ze komen allemaal nog eens terug! Dit en nog andere dingen hoor je aan de grens. Het blijft toch maar een ongemeen interessant stukje grond daar in Wernhout! JTR IS een tijd geweest, dat er moest worden gevochten vooi de idee van de kindertoeslag. Die idee is gemeengoed geworden. Het, smalende „fokpremie" is uit de discussie verdwenen. De uitwer king der idee is echter nog niet wat ze zijn moet. Stap voor stap xs er zeker verbetering bereikt, vooral onder aandrang van de Katholieke afgevaardigden. Niet temin moest de heer Andriessen op het jongste partijcongres weer zijn ontevredenheid uitspreken over het treuzelen van de Minis ter van Sociale Zaken om beslist noodzakelijke correcties door te voeren. Erger nog is, dat de bre de groep van kleine zelfstandigen geheel verstoken is gebleven van deze sociale weldaad. Een loon trekkende met kinderen krijgt om Je drie maanden zijn postwissel thuis, waardoor hij noodzakelijke voorzieningen kan bekostigen. Een winkelier, een ambachtsman, een handelaar, die vaak niet meer, ja zelfs minder veidient, ontvangt niets. En dit alleen zegt de Re gering omdat het toch zo moei lijk te regelen is. Nu heeft het Staatkundig Centrum al eens een rapport laten uitbrengen, waarin een practisch doorvoerbare rege ling is uitgestippeld. Nee. zegt de Regering, laten de bedrijfstakken nu maar eens zelf aan zo iets be ginnen, dan kost het ons geen geld. Toch gaf ook genoemd Rap port duidelijk een wijze van finan ciering aan. Er is aan het betrok ken Departement blijkbaar geen geestdrift en geen hart voor deze aangelegenheid. Toch is ze niet minder urgent dan bijvoorbeeld de Noodvoorziening voor Ouden van Dagen. Men ga maar eens vragen bij een kleine schoenmaker een kleine groentenhandelaar, een kleine winkelier, die een gezin van enige grootte heeft. Het is veelal lopen langs de rand van de ar moe. De kindertoeslag zou h/m van veel knellende zorgen verlos sen. Jn de betrokken kringen heeft men ook best ook voor de fi- nantiële moeilijkheden. Men vraagt niet eens gelijkstelling met de locntrekkenden. die kindertoeslag krijgen vanaf het eerste kind en voor wie geen maximumgrens geldt. De Ned. R.K. Middenstands bond besloot te strijden voor het volgende, dat als een mini mum kan gelden: Geef aan ,.de zelfstandigen," die minder dan 4000 gulden per jaar verdienen, vanaf het derde kind hun toe slag In deze eis is toch zeker rekening gehouden met de grote financiële moeilijkheden waarme de we te kampen hebben. Doch dit minimum is dan ook noodzakelijk. Even noodzakelijk als andere uit gaven, welk mien ondanks de nood der tijden onder geen beding van de begroting wil schrappen. De Ned. R.K. Middenstandsbond heelt bij dit,, zijn voorstel onmiddellijk de steun gekregen van de Christe lijke Middenstandsbond. Helaas echter niet van de Koninklijke Ned. Middenstandsbond. Welke re denen achter die terughoudendheid steken, weten we niet. Men kan er slechts naar gissen. Doch jammer is het zeker. Een eenheidsfront van alle bonden, waarin de kleine zelfstandigen ook hun organisatie vinden, had nog meer indruk ge maakt. Intussen weet men, dat de K.V.P.- fractie paraat is. Bii de Begro ting van Sociale Zaken zal de gro te slag geleverd worden. In de eerste schermutselingen heeft Minister Drees al laten doorsche meren, dat over een regeling per bedrijfstak met de mogelijkheid van dwingend Regeringsvcor- schrift te praten valt. Het be zwaar is natuurlijk, dat zo'n rege ling niet op stel en sprong kan ge schieden, terwijl de nood dringt. Vandaar dat Prof. Romme ook reeds de mogelijkheid van een voorlopige noodvoorziening in de discussie heeft binnen gevoerd. Met dat al daagt er tóch enig licht aan de kim. De kleine zelfstandigen wachten met spanning, of de zon zal door breken. Om „redenen van orde" ^ENATOR ALLARD vroeg aan de Belgische Minister van Buiten landse Zaken, waarom het paspoort tussen België en Nederland niet is af geschaft, terwijl dit met Frankrijk bijvoorbeeld intussen wel is gebeurd. De Minister antwoordde, dat men sinds Augustus 1945 al aan het on derhandelen is over de vereenvoudi ging der formaliteiten in 't personen verkeer. Dit heeft eerst geleid tot het afschaffen van het visum, later tot de verlenging van de geldigheid van een paspoort. Niettegenstaande de stappen die de ambassade van België te 's-Graven- hage belast werd te doen bij de Ne derlandse overheden zijn deze van mening, om redenen van inwendige orde, de verplichting van het paspoort niet te kunnen afschaffen en aldus terug te keren tot het vooroorlogse stelsel, onder hetwelk enkel de iden titeitskaart vereist was, zoals reeds met Frankrijk geschiedt.

de Stem | 1949 | | pagina 1