Geheimzinnig graf met een „M Adenauer slaags met Schumacher Socialisten beramen aanval K,V.P. bepleit steun voor kleine bedrijven Rekenschap. net meisje )ienstbode Trein in rivier gestort Vlot en rustig verloop toch ismiddet agt deelgenoot in zijn zaak, West-Duitsland in tal van internationale organisaties Verhoogd tot f 24.000.- Moordenaar liet een vloerkleed reinigen Vuurgevecht in park van Palermo Landbouw in de Tweede Kamer De kinderbijslag voor boeren en tuinders ter tafel Ongeldige postzegels Onderscheidingen voor jubilerende redders Slager naar de Sovjet- vrijbank Een onthulling over Australië Plaatselijk mist OPGEWONDEN MENIGTE IN VERRUKKING VOOR Men drukte de hand van Romano Mussolini" ZESDE JAARGANG No. 1537 Uitgave: N.V. Uitgever» Mij. Neerlantöa Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda Relgerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr' A. J. J. M. Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt t om het erd dit nog U 't uit het adion wast deken. Veel resultaten, n van 't ge- RAD 65—OIIS 0 SINDS 1872 kenman, in het bezit vergunning voor han- in zaaigranen, poot- appelen en consumptie- lappelen desgewenst ook voor i risico zaken doen. ieven onder no. 52150-O au van dit blad. el zelfstandig kunnende ten. in gezin met 3 kin- n. Voor dag of dag en dt. Liefst boven 21 jaar- ven onder no. 52155-o bu- Dagbl. De Stem, Goes. aagd, voor dag en nacht. A. de Martelaere, West- 3, Sas van Gent. 152-0 RAAGD VAN DER STEEN ii het kamp een plan- en om te ontsnappen, .an is ons een raadsel, n'emand om de ban- snijden. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bübureaux^OOSTBURt^JJieuwstraat^g^relefoonJlSjjrER^ Voorzichtige politiek met keiharde woorden in scherven De DUITSE BONDSKANSELIER, dr. Adenauer, heeft dan gistermiddag voor het Parlement de langverbeide en bij voorbaat reeds druk bespeculeerde verklaring over de Confe rentie van Parijs afgelegd. Het voornaamste is wel dit: er komen Duitse consulaten in het buitenland, er komen ook handelsver tegenwoordigingen en Duitsland zal tot een groot aantal internationale organisaties toetreden. De ontmanteling zal nader worden bezien en in afwachting van de resultaten daarvan voorlopig worden „ver traagd". De sociaal-democraat dr. Schumacher heeft daarna kans gezien om van wat Ade nauer aan goodwill in het buitenland vooral in Frankrijk heeft opgebouwd met zorgzame hand en voorzichtige politiek weer een behoorlijke portie met keiharde woorden aan gruzelementen te gooien. Adenauer WAT DUITSLAND KRIJGT. DR. ADENAUER vertelde, nadat een spoedzitting van het Kabinet had plaats gevonden, o.a. aan het Parle ment: West-Duitsland zal als toegevoegd lid in de kring der West-Europese mogendheden worden opgenomen. De geallieerde machtigden hun Ho ge Commissarissen in Duitsland ver der besprekingen te voeren met de West-Duitse regering over het verle nen van vergunning tot het bouwen van groter en sneller varende Oceaan schepen, dan tot nu toe was toege staan. Voorts zijn de Hoge geallieerde Commissarissen, ingevolge de beslui ten van de Parijse Conferentie ge machtigd over de volgende punten met de West-Duitse regering te onder handelen en overeenstemming te be reiken: 1. Duitsland krijgt vergunning tot een groot aantal internationale or ganisaties toe te treden. 2.Er zal worden beraadslaagd over de beste manier om elke nadelige uitwerking voor Duitsland van het formeel nog voortbestaan van de staat van oorlog tussen dit land en de geallieerden op te heffen. 3. Duitsland zal worden toege staan in het buitenland consulaten te openen. Ook zal het over han delsvertegenwoordigingen in andere landen mogen beschikken. MARIUS SOREKSEN, de Deense mi nister van arbeid, is afgetreden. HET EERSTE KABINET van de R.I.S. zal waarschijnlijk door een der drie volgende personen worden gefor meerd: Hatta, Anak Agung of de Sul tan van Djokja. EEN NIEUWE MACHINE, gisteren in Lisse gedemonstreerd, kan per uur 30,000 bloembollen geteld afleveren. Dit staat gelijk met het werk van een man per dag. DE MINISTERRAAD besloot in be ginsel de garantie aan Nederlandse ambtenaren in Indonesië uit te brei den. De tekst van de uitbreiding wordt 21 November a.s. vastgesteld. ONGEVEER 1200 BAKERS hebben In de afgelopen weken een dagvaarding ontvangen, omdat'ze weigeren con tributie aan de Vakgroep te betalen. EEN 3-JARIG KIND in Engeland is binnen een uur overleden aan een snel-dodende vorm van kinderver lamming. ATOOMBOMMEN zijn nog schaars (gelukkig!). Toch zal Amerika er in 1952 naar schatting al 850 hebben te genover Rusland 100. De bestaande voorraad in, de USA is 250 exempla ren. DR VAN ROIJEN zal waarschijnlijk eind deze week in de Veiligheidsraad verschijnen, indien het Unci-rapport over Indonesië en de R.T.C. aan de orde komt. een ENORME BRAND legde in Dac ca (O.-Bengalen) binnen drie uur 900 winkels in de as. De schade wordt op 20 tot 50 millioen gulden geschat. "ERITALUX" moet het econo mische resultaat worden van bespre kingen, die deze week worden ge opend tussen de Benelux, Frankrijk en Italië. BLUMENTHAL, voormalig chef van de S.D. te Amsterdam is gisteren door het Bijzondere Gerechtshof aldaar tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was 20 jaar. DE POTLODENFABRIEK van Bruyn- zeel te Zaandam is gisteren door brand zwaar geteisterd. Voorraden hout en verpakkingsmateriaal gingen verloren. De machines konden worden gered. DE SCHONE ODETTE, betrokken in de befaamde valse muntersaffaire, is gisteren te Roermond veroordeeld tot 8 maanden met aftrek. DIT MOET TERUKOMEN T)R. ADENAUER deelde het Parle- ment verder mee dat er geen voor waarden waren verbonden aan de te Parijs genomen beslissingen. „Het is echter vanzelfsprekend" vervolgde hij „dat het maken Van vorderingen in de onderhandelingen tussen de geal lieerde Hoge Commissarissen en de West-Duitse regering zal afhangen van het standpunt dat Duitsland zal innemen ten aanzien van de wensen der drie Westelijke geallieerden met betrekking tot de volgende drie pun ten: 1. Samenwerking met de geallieer de Veiligheidsraad. 2. Het aanvaarden van het inter nationale Ruhrstatuut en volledige Duitse deelneming in het controle-or gaan voor het Ruhrgebied. 3. De dekartellisatie. De Kanselier zei, dat hij aan de Ho ge Commissarissen had meegedeeld, dat Duitsland de geallieerde Veilig heidsraad zal helpen. Hij wilde ech ter eerst nog een formele uitlegging van artikel 31 van het Ruhrstatuut. De geallieerden hebben inmiddels of ficieus reeds verklaard, dat dit arti kel bedoeld: ieder ondertekenend land heeft zich neer te leggen bij besluiten van de meerderheid (Duisland) geeft dus geen blanco-volmacht weg via dit artikel). HET DUEL, den" voor de Duitse belangen in een tegemoetkomende geestesgesteldheid, die zou kunnen worden begrepen door iedereen, wie de stabiliteit van Europa ter harte gaat". Na het debat verklaarde Adenauer, dat „in geen ander land ter wereld de voorzitter van - o e partij als de sociaaldemocratische, het hoofd van de regering, tijdens belang rijke internationale onderhandelingen zo in de rug zou hebben aangevallen als Schumacher dit heeft gedaan in zijn redevoeringen en interviews van de vorige week". Dit was precies wat ser en graaf Reventl .v (beiden voor- nationalistische extremisten als Stras- malige leden van de Nazi-partij) in de twintiger jaren hadden gedaan door democratische regeringen aan vallen, aldus Adenauer. „Als ik dr Schumacher en professor Carlo Schmid (de socialistische vice-voor- zitter van de bondsdag) hoor, vraag ik me soms af, wie de oorlog wel ge wonnen heeft." Voorgesteld Ministersalaris: TNE REGERING heeft de bezwaren tegen de voorgestelde verhoging der vergoedingen van de ambts- en representatiekosten voor de ministers en een dergelijke vergoeding voor de secretarissen-generaal erkend. Thans wordt voorgesteld de jaarwedde van de ministers te verhogen met f 6000 tot f 24000. Voor de secretarissen-generaal en overige hoge functionarissen zal de mogelijkheid bestaan een ambtstoelage toe te kennen waarvan de hoogte in dividueel zal worden bepaald. /POEN kwam het debat, waarin Dr. Kurt Schumacher als een ware Don Quichotte (maai- dan gevaarlij ker- een serie windmolens te lijf ging Hij keerde zich tegen het Duitse voor nemen buitenlands kapitaal in de zware industrie te brengen („Dit is een voorstel van de Vereinigte Stahl- werke en niet van mij", zei dr. Ade nauer) en hij oreerde: Hier staan de belangen van de vrijheid en niet die van de Europese zware industrie op het speL In zijn rede had Schumacher ver der verklaard, dat het eerste doel van elke Duitse regering moest zijn een einde te maken aan de geallieer de methoden om afzonderlijke cwesties aaneen te koppelen, zoals stopzetting van de ontmanteling, tegen onderteke ning van het Ruhrstatuut en toelating tot de Raad van Europa tegen erkenning van de afschei ding van het Saargebied. Hij deed een beroep op de re- ring om „waar dig stand te hou- Schumacher Minstens 100 Transvalers verdronken TV/rinstens 100 inheemsen en een blanke zijn om het leven geko men, doordat een trein van een zestien meter hoge brug in een rivier niet ver van het stadje Waterval-Boven in Oost-Transvaal is neergestort. Het ongeluk geschiedde kort na mid dernacht. De trein was op weg van Witwatersrand naar Lourenco Mar- quez in Portugees Oost-Afrika met 500 inheemsen, die juist hun contract met de Witwatersrand-mijnen haddeh beëindigd en naar huis terugkeerden. Twee vliegtuigen vervoeren de ernstig gewonden naar het nabij ge legen Belfast. Hun totale aantal zou honderd bedragen. De trein werd door twee locomotie ven getrokken, welke met het eerste rijtuig op de rivieroever terecht kwa men. De zeven andere rijtuigen vie len naar wordt gemeld in de rivier De machinist van de eerste locomo tief kwam om het leven. De meeste inheemsen keerden naar huis terug met hun tijdens het werk in de mijnen opgespaarde lonen, met geschenken en andere bagage. Drian Donald Hume, een vroegere piloot van de RAF, wordt ervan beschuldigd, een autohandelaar, Stan ley Setty, vermoord te hebben en diens lichaam, in stukken gesneden en verpakt in een gehuurd vliegtuig te hebben geladen. Het vliegtuig kwam volgens de beschuldiging in Es sex aan zonder de pakken. De vorige maand heeft men de romp van het lichaam aan de kust van Es sex gevonden. Nadat Setty vermist werd, zou Hu- me een vloerkleed hebben laten rei nigen. De politie, die zijn flat be zocht, verklaarde echter duidelijk bloedsporen te hebben ontdekt, even als op een pas-geverfde vloer. Ook zou Hume de dag voor het verdwijnen van Setty een mes in een garage heb ben laten slijpen. Nu de C.V.P, godsvrede wil: TN EEN TOESPRAAK op het con- gres van socialistische jonge wach ten heeft Max Buset, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, ver klaard, dat de BSP vastbesloten is, alles in het werk te stellen om Ko ning Leopold te verhinderen ooit op nieuw aan het bewind te komen. Bu set stelde in dit verband in het licht, dat het zgn. actie-comité der socia listen volgende week een aanvang zal maken met een anti-Leopold-campagne op grote schaal. „Wij zullen de millioenen bij elkaar weten te brengen, waarover wij die nen te beschikken om Leopold III de pas af te snijden", zo merkte hij op. Aan het slot van zijn rede verklaarde de voorzitter van de BSP nog: „Ik ben van oordeel, dat met betrekking tot ons voornemen te verhinderen dat de Koning naar België terugkeert, nog niet alles gezegd kan worden. Er zijn zaken, die voorbereid moeten worden zonder ze aan de grote klok te han gen". Venetië strijdtoneel van douane en smokkelaars tiET IS in een der parken van Pa- lermo tot een vuurgevecht geko men tussen politietroepen en een groep van vijftien bandieten, die zich :n een gebouwtje in dit park verschanst had den. De bandieten zoeken steeds meer naar schuilplaatsen in de stad, daar zij zich vanwege de politiemaatregelen blijkbaar in de bergen niet meer veilig sicfcifccn In Venetië was het dezer .dagen even min rustig. De kalmte en de schilder achtige romantiek van het kar.alen- labyrinth van Venetië werd gisteren eensklaps verstoord door een achter volging van motorboten en door mi trailleurgeweervuur. Het publiek zag aanvankelijk het tafereel aan voor een filmopname. De race was integendeel het werk van de motordienst van de douane, die een achtervolging had in gezet op er.ige boten met smokkelwaar, bestaande uit een partij verdovend» middelen. Twee van de smokkelaars zijn gearresteerd, te-wijl twee andere met enige zakken smokkelwaar in de nauwe straatjes en steegjes van het „droge" Venetië aan de politie konden ontsnappen. De gezamenlijke bemanning van de NZHRM heeft vanmorgen aan de directie van deze maatschappij ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum een glas in lood raam ten geschenke gegeven. Links van het raam W. Klijn, inspecteur; aan de andere kant van links naar rechts: schipper Pot, de heer H. Th. de Booy, directeur der NZHRM en schipper Mees Toxopeüs Evacuatie Nederlandse troepen jQL .EVACUATIE van Nederlandse troepen in de stad en het district Surakarta is Maandag beëindigd. Zij verliep zonder incidenten overeen komstig het onlangs hieromtrent ge sloten accoord, onder auspiciën van de UNCI. De evacuatie van de residen ties Madiun en Klaten in Midden-Ja va is nog in gang. Van andere zijde wordt vernomen, dat het gemengde militaire bureau in het district Bantam een overeen komst bereikte over een geleidelijke evacuatie van Nederlandse troepen uit dit gebied. Volgens de overeenkomst zal de evacuatie op 19 December beëindigd zijn. Tenslotte hebben volgens een voorlopig accoord, dat te Palembang bereikt werd de Nederlandse troepen een aanvang gemaakt met de ontrui ming van verscheidene localiteiten in het republikeinse gebied in Zuid-Su- matra. De republikeinen stemmen in met de ontruiming van hun stellingen in het gebied van Zuid-Sumatra voor de souvereiniteitsoverdracht. MIET MINDER clan vijftien sprekers kunnen worden afgeschaft en maakt hebben enteren in de zitting van hij bezwaren kenbaar tegen de off ha- de Tweede Kamer hun hart gelucht j ele voorlichting inzake de mogelijkheid over wat zij wenselijk of noodzakeHjk achten inzake onze landbouw Naar de fracties verdeeld waren het er 3 van de KVP, 2 van de PvdA. 4 van de AR 2 van de CH, 1 van de VVD, 2 van de CPN en 1 van de SG. De heer Engelbertink (KVP) besprak de varkens- en melkprijzen, waarna hij bijzondere aandacht vroeg voor van productiekostenverlaging. De heer Groen (KVP) wil de toestand van de tuinbouw liever be schreven zien als „niet ongunstig" dan als „gunstig". Er is geen overproduc tie (2.6 pet. werd doorgedraaid) en hij waarschuwt de Minister, wanneer de tuinbouw-export zal worden ver hoogd, tegen een totaal onbeheerste het probleem der bevolkingsaanwas, j teelt. Hij dankt de Minister voor de dat naar zijn mening niet uitsluitend! toer egging, dat geen onderscheid za. via de industrialisatie mag worden op gelost: een sterke jonge agrarische be volking achtte hij gewenst. Ook vroeg hij om een kinderbijslagregeling voo. de boeren, terwijl hij steun voor de kleine boeren en tuinders, de stoot troepen in de landbouw, noodzakelijk vond. Tenslotte wil hij graag weten, hoe het in de practijk zal gaan met de toezegging van de Minister de varkens- mesterij voor een deel aan de kleine bedrijven toe te wijzen. De heer v. d. Weijden (KVP) is van oordeel, dat de lonen en de prijzen ten gevolge van de devaluatie in het on zekere zijn komen te verkeren. Hij meent, dat de export verhoogd moet worden en dat landbouwproblemen niet alleen in de laboratoria kunnen worden opgelost. Tenslotte vraagt hij of de dorsvergunningen voor tarwe worden gemaakt bij hulp aan kleine bedrijven tussen de tuinbouw en de landbouw. Te 22 uur 30 werd de zitting ven daagd naar vandaag 13 uur. jyjet ingang van 1 Januari 1950 wor den de volgende postzegels buiten gebruik gesteld. Zij worden voor de frankering derhalve ongeldig. 1. Herdenkingspostzegels 50-jarig regeringsjubileum H. M. Koningin Wilheimina. 2. Zomerpostzegels van de uitgifte 1943. 3. Weldadigheidspostzegels (kinder zegels) van de uitgifte 1948. ("PER GELEGENHEID van het 125-ja- rig bestaan van de Noord- en Z. Hollandse Reddingmaatschappij en van de Z.H. Mij. tot redding van drenke lingen deelde dr. Drees mee, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd aan beide maatschappijen het praedicaat „Koninklijke" te Verlenen. Vervolgens deed hij mededeling van een reeks on derscheidingen, o.a. aan de schippers Mees Toxopeus, D. Tot en W. de Ja ger, die tijdens vele reddingstochten honderden mensenlevens in veiligheid brachten. Er waren tal van feestredevoeringen die mede door H. K. H. Prinses Wil heimina aandachtig werden aanhoord. Een grote verrassing was het, toen na het officiële gedeelte, terwijl een kopje thee werd geserveerd, onopval lend H. M. de Koningin de Ridder zaal, waar de plechtigheid plaats vond binnenkwam. Er volgde een hartelijke begroeting tussen de koninklijke Moeder en haar dochter Daarna onderhielden zij zich afzonderlijk met vele leden van de reddingsboo. bemanningen en met tal van genodigden. Ook vele Ministers maakten hun opwachting. JJen slager in de Amerikaanse sec tor van Berlijn, die vroeger lid was geweest van de door de commu nisten geleide Socialistische Eenheids partij, kon gisterenmorgen door voor bijgangers worden gered uit handen van drie burgers, die de man in een auto met een nummerplaat van de Sovjet-sector wilden ontvoeren. De drie ontvoerders namen de vlucht. De slager vond drie mannen op hem wachten, toen hij zijn winkel binnenkwam. De mannen identificeer den zich als agenten van politie en bevolen de slager mee te gaan. Toen de slager buiten op de auto het num merbord van de Sovjet-sector zag riep hij luidkeels om hulp. Voorbij gangers wisten hem te bevrijden. De drie mannen konden in hun auto ont vluchten. TJUBERT GOUPILLON schrijft in de Javabode o.a.: „Indien de no tulen van de op het Amerikaanse Statedepartment gehouden besprekin gen goed zijn begehouden en aan de openbaarheid worden prijsgegeven, zal daaruit kunnen blijken, dat in April en Mei van het oorlogsjaar 1944 dr. Evatt daar op bezoek is geweest met in zijn actetas een geheim memo randum. waarin hij voor Australië het bezit van Nederlands-Timor, Neder lands Nieuw-Guinea en de daartussen gelegen Kei-, Aroe- en Tannimbar- eilanden opeiste. Van dit memorandum is sedert dat bezoek aan Washington niets meer vernomen omdat men daar een dergelijke, niet te qualificeren ac tiviteit jegens een tijdelijk knockout geslagen bondgenoot wel een tikje te ver vond gaan". Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en in de ochtend op vele plaatsen mist, welke hier en daar vrij hardnekkig kan zijn. Zwakke wind uit Oostelijke rich tingen. Over het algemeen iets lagere temperatuur dan gisteren. Vandaag: zon onder 16,48 uur. Maan onder 15,09 uur. Morgen: zon op 8,02 uur. Maan op 3,54 uur U<LK JAAR, van 28 October verjaringsdag van het fascistisch regiem, in 1919 tot 2 November, Allerzielendag, zorgen de geheime bewonderaars van de verscheiden Duce ervoor, dat diens naam op de een of andere wijze onder de ogen van het krantenlezend publiek komt. Dit jaar was het ter rein daartoe reeds terdege voorbereid, want sedert enkele maanden worden de procesdocumenten bijeengegaard tegen de uitvoerders van de executie or 28 April 1945, toen met Mussolini dertien kopstukken van de fascis tische partij, zonder vorm van proces, samen met een journalist, een offi cier, twee chauffeurs en Claretta Fetaeci in Dongo werden doodgeschoten. Met f TQ deze executie is ook de zaak van de „schat van Dongo" ver bonden. De voortvluchtige fascistische ministers hadden zich namelijk ter dege van de nodige financiën voor zien: goud en geldswaardige papieren, ten bedrage van verscheidene mil- liarden, Dit alles is door de partisa- nen, die Mussolini, en zijn kameraden arresteerden, in beslag genomen en deels aan de plaatselijke autoriteiten, deels aan de plaatselijke leiding van de Italiaanse communistische partij, en, naar het schijnt, deels onder el kander verdeeld. DE SCHAT VAN DONGO JJet voorlopig onderzoek naar deze schat schijnt gesloten te zijn en eerlang kan men de openbare behan deling verwachten van het proces over ,.de schat van Dongo" voor de rechtbank van Milaan. Tenslotte hadden de geheim-fascis ten - in Italië is het bij de wet ver boden fascist te zijn - dit jaar de om standigheid nog mede, dat de plaats van Mussolini's graf - door de auto riteiten geheim gehouden om moge- migen namen de stramme houding aan van weleer en schenen in ge peins verzonken. Anderen brachten heimelijk, verborgen achter de schou ders van de personen voor zich, de bekende fascistische groet. „ROMANO" OP WACHT lijke profanaties te verhinderen - weer volop de belangstelling heeft, zoals duidelijk gebleken is. De massa gist al lang naar de plaats waar Mussolini begraven ligt en nu verschenen juist de laatste weken in de Italiaanse pers berichten, vol gens welke het lijk van de Duce op het Romeins kerkhof zou rusten, onder een valse naam. Dat prikkel de de verbeelding en nieuwsgierig heid der kerkhofbezoekers en op eens zag men de grafsteen, waar onder een zekere Bruno Miserafani rust, j.l. Woensdag, zoals overigens alle graven op Allerzielendag, ge heel onder bloemen bedolven uit gezonderd de grote „M". Een hoofdletter „M" droeg de fascis tische jeugd op de zwarte hemdkra- gen, de magische ,.M" versierde de zwarte bonnetten van de fascistische leiders, de „M" was jaren het sym bool van het nationale leven van het land. En zo werkte die „M" van Mi serafani jl. Woensdag eveneens fasci nerend op de duizenden, die er pas seerden. De stapels bloemen op het graf hoopten zich op. De een wilde niet bij de ander achterblijven. Som- TJet toneel werd nog levendiger toen AJ- een geëxalteerde jongeling het no dig vond, voor deze „M" de wacht te betrekken, zoals hy dit in zyn jon gensjaren zo vaak bü fascistische plechtigheden had gedaan. Een voor bijganger vroeg hem, of hij Romano Mussolini heette. Op het ontkennend antwoord verontschuldigt hem de vrager onmiddellijk, zeggende, vol komen te begrijpen, dat de jongen in tegenwoordigheid van een zo grote menigte geen verklaring kan afleggen van zyn bijna compromitterende af komst. Maar het fluisteren van de naam Romano was voldoende, om de suggestie by de menigte ten top te voeren. Iedereen wilde de in houding staande jongèn zwijgend de hand drukken. De vermeende Romano aanvaardt fatalistisch de mystieke rol, die hem door de menigte is toe bedeeld. Duizenden hebben Woens dagavond het kerkhof van Rome ver laten in de stellige overtuiging „de nagedachtenis geëerd te hebben van de man, die meer verdiende, dan in cognito in een graf te liggen." I De grote desillusie voor de geheim-fascisten: Mussolini's échte graf was leeg.... Bij de aankomst van de geallieerde troepen in Milaan, die de in Dongo geëxecuteerde fascistische leiders daar op het Loreto-plein opgehangen vonden aan een benzinepomp, heeft 't militair commando de ter aarde be stelling verzorgd van het lijk van Mussolini op het kerkhof van Milaan. Na het militair bestuur der stad ver nam men aldra dat het stoffelijk over schot van de Duce ontvoerd was. La ter werd het ontvoerde lijk door de politie-autoriteiten opgespoord en in beslag genomen en in het geheim be graven. RA, RA, WAAR DAN TJet hoofd van de Milanese politie, dr. Agnesia heeft, na de gebeur tenissen van jl. Woensdag op het Romeins kerkhof verklaard, van het lijk van Mussolini in een dubbele zinken kist, vervat in een derde, no tenhouten kist, begraven ligt op een gewijde plaats, waarheen dr. Agne sia het persoonlijk op 25 Augustus 1946 begeleid heeft. Bij deze -tweede uitvaart zijn ook priesters tegenwoor dig geweest. De plaats, waar men 't stoffelijk overschot gelegd heeft, is slechts aan hem bekend en aan enige regeringspersonen, daar de po litiecommissaris een rapport over deze zaak aan het Ministerie van Binnen landse Zaken heeft gezonden. Dr. Ag nesia heeft formeel verzekerd, dat 't lijk van de Duce zich niet op het Ro meinse kerkhof Verona bevindt. Na deze verklaringen hellen velen over naar de mening, dat Mussolini begra ven ligt op het kerkhof van het Karthuizer-klooster in Pavia. In het Romeins dagblad „II Tempo" van 5 November verzoekt Edda Ciano, de dochter van Mussolini, in een open brief aan de regering in het be zit te worden gesteld van het lijk van haar vader. Maar de familie heeft reeds tot driemaal toe een der gelijk verzoek gedaan en tot nu toe werd steeds met een weigering ge antwoord. WE HEBBER er reeds met 'n en kel woord op gewezen, dat Prof. Romme op het Partijcongres der K.V.P. een zeer opmerkelijke rede heeft gehouden. Een rede, die pakte door haar waarachtige open hartigheid. Hij was als 't ware ont hullend voor de mens Romme. In de hitte van het politieke gevecht wordt niet zelden vergeten, dat ook de politicus zijn angsten en twijfels kent, dat hij zijn overtui gingen moet opbouwen door veel wikken en wegen, door telkens weer met anderen en zichzelf in beraad te gaan. Naar buiten treedt hij op met grote zekerheid en be sliste meningen. Vraag echter niet wat daaraan is voorafgegaan Vraag ook niet, hoe dikwijls hem daarna nog de twijfel kan beslui pen, of zijn beslissing wel juist is geweest. Vooral klemt dit bij zulk een geweldig vraagstuk als het In donesische. Besluiten, welke thans vallen, zullen hun invloed doen gelden ook voor komende geslach ten. Het moet wel eens huivering wekkend zijn daaraan te denken. Voor de K.V.P.-fractie is de be slissing nu feitelijk gevallen. Die beslis.sing viel in Februari van dit jaar.' Er is toen het valt uit de woorden van Prof. Romme op te maken gepolst en gezocht naar een mogelijkheid, om met een nieuwe regeringsploeg de „devia ties" in de koers te ontkomen. De politieke constellatie was echter zó, dat er geen alternatief viel te be speuren. Mocht men toen toch het Kabinet omverwerpen zonder uit zicht op een oplossing, met de ze kerheid van kwade gevolgen op in ternationaal terrein erbij? De beslissing was niet gemakke lijk, maar men heeft gekozen: Ge reserveerdheid, maar geen breuk. Prof. Romme treedt nu uit de fractie naar voren en zegt: Als ge iemand veroordelen wilt, doe het dan alleen mij. Want voor de be slissing van toen en vroeger ben ik zeer in het bizonder verant woordelijk. Hier kwam een persoonlijk ac cent in de rede, dat niet naliet diepe indruk te maken. Het is uit de woorden van Prof. Romme op te maken, dat hij ook volstrekt niet gerust is over de toekomst van In donesië. 'n Mogelijkheid van bloe dige burgeroorlog na de souverei niteitsoverdracht is voor hem niet uitgesloten. De vraag, of het zede lijk verantwoord is deze souverei- niteit thans toch over te dragen, heeft hjj zich in volle ernst ge steld. Het is voor de mens Romme met een groot verantwoordelijk heidsgevoel een kwellende vraag geweest. Hij heeft voor het congres zijn gewetensvragen opengelegd en hij heeft er begrip voor gevraagd, meer niet. Het doet goed, in de po litieke arena ook eens dergelijke tonen te beluisteren. De politiek maakt vaak zo hard en onaandoen lijk. Ze houdt altijd de dreiging in zich 'n spel te worden, dat buiten de eigenlijke mens omgaat. Hier ech ter hebben we weer ervaren, hoe de katholieke fractieleider, die zich geheel ingroef in de Indonesische kwestie, die ze in al haar fases mee heeft helpen modelleren, hierin een stuk van zijn leven heeft gestoken en nu een resultaat ziet, dat hem met grote zorg vervult. Had de ka tholieke fractie in enigerlei fase van het conflict anders moeten op treden? Nog steeds is Prof Romme er van overtuigd, dat ze het beste heeft gedaan om er het beste van te maken. 2JODRA de beslissing in de beide Kamers is gevallen, zal het hoogste partij-orgaan allereerst als rechter optreden. Bij die beslissing in de Kamers verwachten we met stelligheid, dat de katholieke frac ties zullen voorstemmen. Er is nu geen weg meer terug. Het zou o.i. onverantwoordelijk zijn thans weer alles omver te gooien. De zekerheid van een bloedige krijg in Indonesië staat daarachter, waarin vele van onze jongens zouden sneuvelen. De zekerheid ook van een internatio nale inmenging, welke fnuikend zou zijn voor het binnenlands her stel. De zekerheid ook van een cha os in de binnenlandse politiek, waaruit nimmer een krachtig be wind zou kunnen oprijzen. Echter is er reden, om de lange afgelegde weg van Lingadja- ti tot R.T.C. nog eens na te gaan en te zien, of de K.V.P.-fractie in derdaad haar taak goed heeft vol bracht, alle omstandigheden in aan merking genomen. Dat de werke lijkheid niet in allen dele strookt met onze wensen, niet strookt ook met ons program, dat staat wel vast. We hadden de souvereiniteits overdracht onder beter omstandig heden gewild, de Unie hechter wil len zien gesmeed. We hadden het echter niet alleen voor het zeggen. Nederland had het ook niet alleen voor het zeggen. De spanning tus sen wens en mogelijkheid was on ontkoombaar. Zijn er niettemin toch fouten begaan? Begrijpelijke, ver gefelijke, onvergefelijke? We hopen op een echt levendig? discussie, niet op een louter bejubelen van een welsprekende Professor Romme. Dat zal de fractieleider ook zelf niet willen. De Partijraad moge zich als een echt partij parlement doen ken nen. Dan weet ook het nageslacht, dat de grootste partij met de groot ste verantwoordelijkheid in dit his torische tijdsgewricht met ernst re kenschap heeft gevraagd en reken schap heeft verkregen over ver-rei kende beslissingen.

de Stem | 1949 | | pagina 1