Export*nadeel groter dan toeslag aan grensarbeiders Verkiezing Provinciale Staten vormde hoofdschotel Scholing voor het leven Geen onderscheid tussen N.S. en autobus-ondernemingen DAMEN Duitsland vormt de hoofdschotel Maatregelen van Belg. regering tegen in Nederland winkelende Belgen Eén stem verhief zich wtawng Minister van den Brink tot de Tweede Kamer 80-jarige vrouw verbrand BREDA niet als werper! .n RISICO BIJ AANNEMING VAN BELGISCHE WERKKRACHTEN VOOR REKENING VAN DE ONDERNEMERS. - DE REGERING WENSTE DERHALVE DE EXTRA- KOSTEN NIET TE DRAGEN Oostenrijk heeft een nieuw kabinet 150.000 schoolkinderen gaan „leuren" Op klacht van de middenstand Aan R. T. C. overeen komsten wordt met spoed gewerkt Frontlijn naar het Westen Wisselende bewolking Drie soldaten gesneuveld Minister Spitzen in Memorie Van Antwoord Streekbedrijven hebben bestaansrecht Kring Middelburg der K.V.P. UITEENLOPENDE MENINGEN Amerikaanse senatoren bezoeken Duitsland drukt en blanco EN EN rs 114-oQ lantaarn vcr- ccft toch ccn jhcid voor U hilips vcrlich- utr U iet kan eft te wachten. één lepel is de haam aan nen gedekt. tenbrort! VAN DER STEEN ZESDE JAARGANG NO. 1530 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr' A. J. J. M Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per tn/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 Der m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend, in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. tv ET IS DE REGERING BEKEND, dat de devaluatie van de gulden, n aanvankelijk ernstige onrust onder de Belgische grensarbeiders, die in een groot aantal industriële bedrijven in het Zuiden des lands werk zaam zijn, heeft teweeggebracht, aldus beantwoordde de Minister van Economische Zaken de in de Tweede Kamer over dit onderwerp gestel de vragen. Verschillende werkgevers hebben zich door tussenkomst van hun organisaties of zelfstandig tot ondergetekenden gewend met het verzoek aanstonds maatregelen te treffen om te voorkomen, dat de grensarbeiders op grote schaal het werk zouden neerleggen. ■pvE gehouden besprekingen tussen werkgevers- en werknemers-orga nisaties en officiële instanties hebben er toe geleid, dat, zoals reeds op 28 September is bekend gemaakt, de Re gering heeft goedgevonden, dat ten aanzien van het loon hetwelk op het tijdstip van de devaluatie was ver schuldigd, maar door omstandigheden onafhankelijk van de wil der betrok ken arbeiders, nog niet was uitbe taald, een voorziening werd getroffen. Voor de arbeiders zoud on over die dagen geen nadelen uit de gewijzig de wisselkoers voortvloeien. Vervol gens heeft de regering haar goedkeu ring gehecht aan een regeling, vol gens welke van het geldloon, na de devaluatiedatum verschuldigd, na af trek van inhoudingen wegens sociale voorzieningen, loonbelasting en an derszins, 12»/* pet. in Nederland wordt besteed, terwijl op de overige 87,5 pet welke in België in francs kan worden omgezet, aldaar een toeslag van 20 pet in Belgische francs zal worden uit betaald. Voor de uitkering van de kin derbijslagen over het derde en vierde ƒ1.600.000) kunnen worden geschat geheel of ten dele voor rekening van het Rijk te doen komen, is echter af wijzend beschikt. De Regering kan ten deze niet ver der gaan dan het treffen van maatre gelen om de bezwaren van de Belgi sche arbeiders om werk in Nederland te verrichten, te verminderen. De be drijfseconomische gevolgen, welke voor de bedrijven voortvloeien uit het feit, dat zij een beroep op de Belgische ar beiders doen, dienen voor hun risico te blijven. Conferentie te Parijs (\P DE Woensdag te Parijs beginnen- de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frank rijk. Engeland en Amerika zullen ver schillende belangrijke kwesties wor den besproken. Zo o.a. de erkenning van de com munistische Chinese regering en de toekomst van Joego-Slavië. Maar de kwestie Duitsland zal de hoofdschotel van de besprekingen vormen. Het is waarschijnlijk, dat belangrijke beslis singen zullen worden genomen inzake West-Duitsland en de ontmanteling. Na de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal Acheson een bezoek aan Duitsland brengen. Voor zijn ver trek uit de Ver. Staten heef' Acheson een kort onderhoud gehad met de gezanten te Washington van de drie Beneluxlanden. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin is gisterenavond te Pa rijs een serie besprekingen begonnen ter voorbereiding van de conferen tie van drie Hij sprak o.a. met gene raal Sir Brian Robertson, de Britse hoge commissaris in Duitsland en Sir Kirkpatric, de Britse permanente on derminister voor Duitse aangelegen heden Bevin had gisterenavond ook een onderhoud met zijn Franse collega Ro bert Schuman. DE ENGELSE regering heeft zeven tfr S ^nr.de .^puMikeinse delegatie T; c- uitgenodigd om zes da gen in Engeland door te brengen. ^CENTRAAL BUREAU voor de tumbouwveüingen heeft in overleg VLEESLOZE DAGEN in de restau rants enz en kleine vleesporties be staan in restaurants etc. niet meer. Bü het uitbaggeren van een vijver te Velsen is een granaat, die in de mod der lag. ontploft. Een arbeider, vader van 8 kinderen, is daarbij gedood en een tweede arbeider is zwaar gewond. MAARSCHALK ROKOSSOFSKY, een der voornaamste Sovjet-Russische be- elhebbers in de tweede wereldoorlog is ter beschikking van de Poolse rege ring gesteld. Hij is tot chef van het Poolse leger benoemd. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Oran je passeerde 7-11 Finisterre. Volen- dam passeerde 6-11 Point Deguela Zuiderkruis 7-11 van Suez. kwartaal 1949 kan een soortgelijke re geling getroffen worden met dien ver stande, dat de voorwaarde, een ge deelte in Nederland te besteden, ach terwege gelaten wordt. Deze regeling is zowel door de Ne derlandse werkgevers als door de Bel gische grensarbeiders bij het bestaan de koers- en loonpeil in het algemeen aanvaard voor de periode vanaf de devaluatie tot 31 Dec. a.s. voor laatst genoemde datum zal het overleg over de na 1 Januari 1950 te volgen ge dragslijn worden hervat. De nadelen, welke de Belgische arbeiders ondervonden, doordat voor hen de koopkracht van hun loon was gedaald, zijn zo voor een groot deel ondervangen. De regering vertrouwt, dat tevens hiermede de gevaren, wel ke de Nederlandse economie in de be trokken industrieën bedreigden zijn bezworen. EEN OFFER JAE REGERING heeft de bovenbe doelde besluiten genomen ondanks 't feit, dat deze regeling 'n extra-hoe- veelheid deviezen vereist. Zij heeft daar bij overwogen, dat deze tijdelijke deviezenlast aanvaard moet worden om een groter nadeel, bestaande in belemmering van de uitvoering van belangrijke bestaande exportprogram ma's te voorkomen. NIET HET RIJK QP HET VERZOEK van de werkge- vers-organisaties om de extra- kosten, welke voor de betrokken be drijven uit deze regeling voortvloeien en welke voor iedere grensarbeider op ca. 20 pCt. van het loon (in totaal UET nieuwe Oostenrijkse kabinet bestaat uit 7 ministers der Kath. Volkspartij en 6 socialistische minis ters. Een der eerste taken van het nieuwe kabinet zal een onaangename zijn: de devaluatie van de Oostenrijk se shilling. Zij maakte met terpentijn een petroleumkachel schoon E»EN petroleumkachel schoonmaken met een in terpentijn gedrenkte doek is levensgevaarlijk. Dat heeft een 80-jarige dame in Sneek onder vonden De doek vloog in brand, waar na de kleren van de oude dame vlam vatten. De ongelukkige vrouw is daar bij zo lelijk gewond geraakt, dat zij aan de gevolgen overleden is. rjUXZENDEN leerkrachten en leer- lingen gaven gehoor aan een op roep van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels. Van Delfzijl tot Sas van Gent, van Den Helder tot Vaals, uit alle hoeken van het land kwamen aanmeldingen binnen voor het „Vrij willigers - legioen - Kinderzegelactie Ruim 150.000 kinderen gaan de ko mende week van deur tot deur om bestellingen voor kinderpostzegels te noteren; straks zorgen zij ervoor dat de postzegels en prentbriefkaarten netjes worden thuisbezorgd. Ze weten waar het om gaat: 50.000 kinderen in Nederland hebben het in het leven zoveel slechter getroffen dan zijzelf. Voor die kinderen willen zij iets doen. «7LJ KENNEN ze allen, de auto's met de rode nummers, die voor namelijk in het weekeind bij karava nen tegelijk onze zuidergrens overko men. Zij bevatten bewoners van België meest uit de grensstreek (doch ook vaa verder uit België) die er wel -;n- kele kilometertjes voor over hebben, om in het goedkope Nederland (goed koper dan België althans) inkopen te doen om daarna beladen huiswaarts te keren. Meestal hebben zij zich dan tevens nog tegoed gedaan aan de Ne derlandse hoteltafels, waar 't ook al weer voordeliger is te dineren dan in het eigen land. De douaneposten aan Belgische zij de moesten voortdurend met versterkt personeel werken om al die kooplusti gen te kunnen verwerken. Doch niet alleen autobezitters zijn het, die hier komen kopen. Zo gaan er aldus lezen wi; in Het Volk (Gent) regelmatig twee autobussen per dag uit Tongeren naar Maastricht en op de marktdag zijn het er vijf. Uit de provincie Luik komt een nog grotere stroom naar Ne derland. Zaterdagnamiddag heeft men aan de grenspost te Eysden 1200 auto's in twee uur geteld, die rij-aan-rij Ne derland inreden. Allen brengen iets mee uit Nederland. Natuurlijk is er altijd een kilogram boter bij. Allen hebben de waanzin te pakken om in Nederland te kopen. Van de zijde van de Belgische mid denstand zijn protesten gerezen te gen deze grenshandel, die hen een voudig naar het failliet drijft. Is het op grond van deze protesten of om andere beweegredenen dat de rege ring thans tegenmaatregelen geno men heeft? Voortaan wordt van ie dereen, die naar Nederland gaat en iets wil meebrengen, een invoerver gunning geëist, die 10 fr. kost en slechts één dag geldig is. Deze vergunning is nodig voor om het even welke invoer. Zelfs als men één sigaar zou meebrengen, is deze in voervergunning nodig. Ingeva" men voor meer dan 200 fr. invoert, wordt een omzetbelasting geëist van 4,5 pCt. Deze maatregelen zijn niet draco nisch te noemen, maar hebben deson danks een directe weerslag gehad op het grensverkeer. Zo gauw er papieren mee gemoeid zijn en formaliteiten moeten vervuld worden, is de Belg er liever niet bij. De grensgang van win kelende Belgen is dan ook direct afge nomen. Het toeval wil dat deze beper kende maatregelen samenvallen met de beslissing van de Nederl. overheden om aan de grens nog .soepeler te zijn. Zelfs werd nu toestemming verleend om in de Nederlandse grenssteden de betaling in Belgische francs te aan vaarden. De Belgen mogen dus betalen in guldens of in francs naar eigen goeddunken. De enige voorwaarde, die de over heden stellen, is dat er gerekend wordt tegen de officiële koers en op de toonbank in plaats van er onder. AAN DE voorbereiding van de par- lementaire behandeling van de ter R. T. C. bereikte overeenkomsten wordt in den Haag met de grootste spoed gewerkt. Men is bezig aan de memorie van toelichting, waaraan door niet minder dan zeven ministe ries wordt meegewerkt. Reeds is het financiëel-economische gedeelte geheel gereed. Verwacht wordt, dat men midden volgende week zover is. dat met de samenbundeling van al deze documen ten kan worden begonnen, waarna zij, gehecht aan het wetsontwerp, de nor male weg zal bewandelen alvo rens naar schatting in de eerste week van December, voor openbare behandeling in de Tweede Kamer ge reed te zijn. Van officiële zijde koes tert men de verwachting dat men nog in de loop van December gereed zal zijn, zelfs voor Kerstmis en dus ze ker voor het tijdstip, waarop de sou vereiniteitsoverdracht zal dienen te geschieden. HERVATTING MARSHALL HULP A LS gevolg van de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie zal een onmiddellijke hervatting van de Mar shall-hulp aan Indonesië plaats vin den. Er was een bedrag van 40,000,000 dollar (f 150.000,000) gereserveerd voor hulp aan Indonesië gedurende de pe riode tot 1 Januari 1950, waarin de souvereiniteitsoverdracht aan de Ver enigde Staten van Indonesië zal plaats vinden. IDïensen, die onlangs uit Slowakije ontsnapten, delen mede, dat de USSR op grote schaal troepen-eenhe den en zwaar materiaal Hongarije bin nenvoert. Er zijn dagen, waarop een eindeloze stoet van spoor en wegtrans port voortrolt, omvattende legereen heden, auto's, kanonnen en munitie. Bovendien js het aantal 34-tons tanks, dat vervoerd wordt aanzienlijk. De ba rakken in Hongarije zijn geheel ge vuld Enkele eenheden hebben orders uitgevaardigd, dat laarzen bes-'hermd moeten worden door ze te wikkelen in oude vodden, teneinde hen te be waren voor de werkelijke actie." Het aantal In Hongarije geconcentreerde eenheden moet volgens de plaatselij ke bevolking, de behoeften voor een beperkte actie tegen Joegoslavië te boven gaan. een sprong op de kant. Prinses Tchi-Tchi ZU« bewust van het drama aer en ze komen rust g iel aangereden. geldig tot Weersverwachting, Dinsdagavond: Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustprovin ies nu en dan buien, plaatselijk met ha gel en sommige met onweer. Zwak ke tot matige wind tussen Zuid en West Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Heden: zon onder 17 uur. en maan op 17.48 uur. Woensdag: ï?neOP 7,48 nur en maan onder 12,06 uur. Zwaar gevecht met Darul Islam-bande rpWEE MAN van de Kon. Land' macht sneuvelden en een zwaar gewonde is later overleden, toen in de dessa Tembelang nabij Brebes. in Midden-Java, een patrouille in een hinderlaag viel van een Darul Islam- bende van meer dan 200 goed gewa pende lieden. Na een hevig vuurge vecht, waarbij van Nederlandse zijde tweemaal om versterking werd ge vraagd, werd de patrouille uit haar zeer benarde positie bevrijd. De ben de leed zware verliezen. tegen distributieplannen van Politbureau in Oost-Duitsland £)e regering van Sovjet-Duitsland heeft op 3 November een veror dening gepubliceerd, waardoor de ver zorging der vroegere Sovjet-Zóne met levensmiddelen en textiel opnieuw wordt geregeld. Slechts op één punt heeft het Ka binet Grotewohl ten aanzien van dit dwingend advies van het Politburo in zijn boezem ernstige tegenstand ontmoet. Het Politburo had namelijk voorgesteld, dat de verkoop van alle extra-goederen, waarop de bevoor rechte groepen der bevolking in de toekomst aanspraak zullen kunnen ma ken, uitsluitend in handen zal worden gelegd van de coöperatieve winkels der rode vakbonden, de z.g. „Konsum- Vereine". Hiertegen heeft de minister van Handel en Voedselvoorziening van het Kabinet Grotewohl Dr. Ha- mann, die lid Is van de L.D.P., harts tochtelijk geprotesteerd. Een dergelij ke maatregel zou volgens de liberale minister een openlijke discriminatie van de particuliere handel ten opzich te van de rode verbruikers-corporaties behelzen, hetgeen hij volkomen in strijd achtte met het in de Oost-Duit se grondwet vastgelegde axioma: „Voor de wet zijn alle burgers gelijk." Eind December zal in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de vol ledige souvereiniteit over Indonesië aan de Republik Indonesia Serikat worden overgedragen TN ZIJN memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wets ontwerp Autovervoer zegt minister Spitzen o.m.: dat een zo economisch mogelijke organisatie van het autobus- vervoer slechts te verwezenlijken is door de streek als economische-geogra- fische en sociale eenheid te zien Op het gebied van de regeling van het goederenvervoer langs de weg, koestert de minister de hoop, dat met de ondernemers een samenwerking zal worden verkregen, die de overheid de mogelijkheid zal geven de daar te scheppen orde te bereiken als vrucht van een wederzijds daarop gerichte werkzaamheid. Het is zijn bedoeling, de grondsla gen daarvoor te leggen in het wetsont werp tot regeling van het goederenver voer langs de weg. Traject-vervoersondernemingen zul len afzonderlijk kunnen bestaan, het zij over trajecten, die een geheel zelf standig karakter vertonen, hetzij in gevallen waar invoeging van zulk een traject bij een streekbedrijf geen eco nomisch voordeel zouden opleveren en de exploitatie in handen van de afzon derlijke ondernemer voldoende ver zekerd is en zich volkomen aan de vervoerbehoefte aanpast. ALGEMEEN BELANG GAAT VOOR. TAE OPVATTING, dat het eindpun- tenvervoer tussen twee spoorweg knooppunten in het algemeen over de spoorweg dient te geschieden, wordt door de minister gedeeld, waarbij hij aan het woord spoorwegknooppunt 'n ruime betekenis toekent Indien naast de spoorwegverbinding om een of an dere redenen een parallelverbinding over de weg nodig is, dient ook naar het oordeel van de minister die paral- TAE OMVANG van het autopark heeft zich sedert de bevrijding als volgt ontwikkeld: Autobussen: Mei 1945 500, Aug. 1946: 1922. Aug. 1947 3485, Aug. 1948: 4617; Aug. 1949: 5200. Vrachtauto's ingericht voor personenvervoer: Mei 1945: onbe kend. Aug. 1946 ongeveer 2600; Aug. 1947: 2600; Aug. 1948: 1950; Aug. 1949: 1380 lelverbinding te zijn ingesteld op de speciale reden, die haar nodig maakt, en niet het ontrekken van vervoer aan de spoorweg tot gevolg te hebben. Ten aanzien van aanspraken op een vergunning zullen particuliere ondernemingen, overheidsonderne- mingen en dochterondernemingen der N. S. geheel op één lijn staan. Andere voorkeur dan die gegrond op het algemeen vervoersbelang moet uitgesloten zijn. Naast de streeksvervoeronderneming zal de trajectvervoeronderneming een plaats moeten behouden. Terzake van het groepsvervoer zul len de richtlijnen als beginsel moeten inhouden, dat alle ondernemers van beroepspersonenvervoer langs de weg voor een vergunning voor dit vervoer in aanmerking komen. Evenwel zal voor groepsvervoer, dat geheel of grotendeels over het traject van een autobusdienst plaats vindt of in hoofdzaak met zulk een traject pa rallel loopt en dat naar zijn aard en omvang binnen het kader van die autobusdienst past, aan de ondernemer van die dienst voorkeur moeten wor den gegeven. pij groepsvervoer van personeel van bedrijven komen de belangen van on dernemers van die bedrijven aan de orde. QNDER VOORZITTERSCHAP Mr. Dr. A. Mes kwamen af gevaardigden der verschillende afdelingen van de K.V.P. in de Kring Middelburg, zoals reeds in het kort gemeld, in Goes bijeen om een zeer omvangrijke agenda af te werken. Aan de partijraad zal een voorstel van Philippine, houdende een pro test tegen verhoging va.n de pacht prijs voor ooftbouwbedrijven, ter on derzoek en afdoening worden door gegeven. Verschillende voorstellen, verband houdende met de kinderbijslag zullen in handen van 't kamerlid de Bruyn worden gesteld. Men verklaarde zich accoord om op vorstel van Hansweert te bevor deren, dat papierrompslomp bij amb telijke aangelegenheden zoveel moge lijk vermeden wordt en dat beslis singen zullen genomen worden door verantwoordelijke instanties, waar be roep mogelijk is. Een voorstel van Hulst om de leer tijd op ambachtsscholen te verlen gen zal in handen van dr. J. Gielen gesteld worden. De Statenkring Hulst had zich uit gesproken tegen tewerkstelling van DUW-arbeiders op Walcheren, omdat de omgeving waarin ze te werk ge steld worden volgens bekomen in lichtingen schadelijk werkt op het geloofs- en zieleleven. Bovendien ver klaarde men zich hier voorstander van tewerkstelling in Z. Vlaanderen. Besloten werd feitenmateriaal te ver zamelen en zich dan in verbinding te stellen met de gew. arbeidsbureaux. VERKIEZINGEN STATEN. PROV. \7"oor deze materie bleek, gezien de massale opkomst der afgevaar digden zeer grote belangstelling te bestaan Er waren verschillende meningen. Zo wilde bijvoorbeeld Z. Vlaande ren met een eigen lijst uitkomen en dan de Statenkring Hulst gecombi neerd met die van Sluis. De heer Groffen Jr. betoogde, dat men niet naar de delen van de Kring en niet naar de delen van de bevolking moest kijken, maar het algemeen be lang in het oog diende te houden. De heer Korvelyn brak een lans voor het principe „de juiste man op de juiste plaats" en vond dat de maatschappelijke stromingen primair, de regionale secondair dienen te zijn Ook wees hij op het gevaar van gesplitste lijsten. De heer Funk is voor een gecombineerde lijst want volgt men het voorstel van Hulst, dan steekt misschien elders het dissiden tisme de kop op. De heer Hertoghs bteoogde, dat Z. Vlaanderen een iso lement wil, de combinatie Hulst- Sluis is kunstmatig, omdat tussen Oost en West een groot verschil bestaat. Waarom geen combinatie met de kringen op de eilanden vroeg hij zich af. Namens Z. Vlaanderen werd het woord gevoerd door de heren Fran cken, Plasschaert, v. Mierlo. Adriaan- sens en Mechelink. Zij betoogden, dat Z. Vlaanderen het algemeen belang zeer zeker in het oog houdt maar in de Staten die vertegenwoordiging wil hebben, waarop het recht heeft. Bij de laatste verkiezingeh is Z. Vlaan deren er niet te best afgekomen en dat heeft bij de kiezers geen al te beste indruk gemaakt. Daarbij komt nog, dat men wanneer men het aantal leden in de K.V.P. bekijkt, Hulst recht op 4 en Sluis op 2 zetels heeft. Z. Beveland op 3 zetels. Wanneer men het aantal op de K.V.P. uitge brachte stemmen in ogenschouw neemt dan moet Z. Vlaanderen ook beter vertegenwoordigd zijn. In Vlaanderen groeit het zelfbe wustzijn, Oost en West groeien naar elkaar toe en men wil dat in de Staten tot uitdrukking zien komen. Ook het dissidentisme zal men door uit te komen met 'n Z. Vlaamse lijst zeer kunnen beperken. O. Z. Vlaanderen wil niet domineren, maar een billijk aandeel in het provin ciaal bestuur hebben, temeer daar het over goede krachten beschikt. Mr. dr. Mes bleek de mening toe gedaan, dat dient te worden uitgegaan van het standpunt of men voor deze materie de organisatie of de kiezers moet laten beslissen. Hij gaf dan in het kort de mogelijkheden aan. De vergadering zelf nam geen be slissing. maar het bestuur in dubbele getale en daarom wou hij graag de meningen horen. Op verzoek van de heer van Mierlo werd de vergadering dan 10 minuten geschorst om onder ling even van gedachten te kunnen wisselen. PEILINGSONDERZOEK Ma de hervatting deed de heer Meyer het voorstel om te komen met een lijst, waarop als lijsttrekkers de zittende G. S. leden zullen fun geren en daarnaast voor Hulst, Sluis er: Goes enkele zetels zullen gega randeerd worden, terwijl de overblij vende zetels, vrije zetels zullen worden, waardoor ook andere krin gen een kans krijgen. Z. Vlaanderen verklaarde unaniem een gecombi neerde Z. VI. lijst te willen hebben met 4 zetels voor Hulst en 2 voor Sluis, bij uitvallen van een der leden ver vanging door een lid uit de eigen kring en bovendien vaststelling van een volgorde bij de bezetting van de plaatsen. De verschillende meningen werden aan een peilingsonderzoek onderwor pen, opdat het bestuur enigszins ge oriënteerd zou zijn. Uitdrukkelijk bracht de voorzitter naar voren, dat over samenvoeging van bepaalde kringen het bestuur straks beslist. De heer Raas hield een pleidooi voor verdeling der zetels t.a.v. de in de partij bestaande groeperingen. Onsympathiek was de opmerking van de heer W. Groffen Jr., die zeide, dat de K.V.P.-fractie quantitatief be hoorlijk vertegenwoordigd was. maar qualitatief zeker niet tot de beste in de Staten gerekend kon worden. Blijkens de mededeling vnn de voorzitter bleek, dat de 2de Dinsdag in Maart de officiële candidaatstel- Ungen moeten plaats vinden, zodat er nog veel voorbereidend werk zal moeten verricht worden. 26 November is er Terneuzen een kringvergadeing, waarop het dubbele bestuur zal gekozen worden, dat over de samenvoeging der kringen zal be slissen. DE RONDVRAAG T»ij de rondvraag kwam de contribu- tie-inning ter sprake. Dhr. Schets verdedigde de Vrije Veren, de heer van Mierlo zeide, dat op de ka- derdagen verschillende leden van Prov. Staten ontbroken hadden, zodat de op de Statenkring Hulst gemaakte opmerking onjuist geweest was, ter wijl voorstellen van de heren Ivens en Mechelinck over tarieven van de PZEM en het brengen van de Kanaal zone in de derde loonklasse schrif telijk zullen worden ingediend, ten einde daarop advies te kunnen uit brengen. Burgemeester den Boer uit Sas van Gent was wegens sterfgeval in zijn familie verhinderd aanwezig te zijn. (Van onze onderwijs- mede werker.) ij ET ZAL iedere geïnteresseerde bekend zijn, dat er heel wat deining is ontstaan rond het wij- zigingsontwerp L.O.-wet 1920. Zo wel voorstanders als tegenstanders hebben via pers en Kamer hun opinies bekendheid gegeven en dit, vooral in de vakpers, op soms we! hevige wijze. Nochtans wil het ons voorkomen, dat door de wijzigin gen, bij Memorie van Antwoord aangebracht, aan meerdere bezwa ren merkelijk is tegemoet geko men. Naar onze mening terecht ont houdt de Minister zich hardnekkig van ieder voornemen, om het voort gezet Lager Onderwijs met dwang door te voeren. Toch zeker na deze Memorie dunkt ons niemand meer te kunnen volhouden, dat een lang zame of acute dood van het V.G. L.O. in het voornemen ligt. Wij schreven het reeds bij het eerste ontwerp: naar onze mening krijgt het V.G.L.O. een kans, en werkelijk een reële kans. Wij zouden het nog sterker durven zeggen: de Minister neemt het V.G.L.O. in bescher ming tegen een aantal al te en thousiaste voorstanders. Wie onbe vooroordeeld de situatie waar neemt, zal moeten erkennen, dat het publiek in het geheel genomen geenszins rijp is voor dit soort onderwijs. Een snelle, verplichte doorvoering van het V.G.L.O. zou ongetwijfeld voeren tot een deba cle. Want evenmin als het publiek, is het onderwijs gereed voor een massale invoering. Men moge on- zentwege bezwaren als tekort aan geschoolde leerkrachten en aan bouwvolume met bijbehorend kapi taal nog nonchalant terzijde schui ven, maar vast staat, dat het B.G.L.O. zijn eigen vorm nog niet gevonden heeft. Incidentieel mogen lofwaardige resultaten bereikt worden, de grote lijn en de aparte stijl zijn nog niet bereikt. Hoe wil men dan de ouders winnen voor dit onderwijs? Geen enkel diploma, geen enkel uitzicht op een be paalde werkkring met een bepaald loon kan de leerlingen van het V.G.L.O. in uitzicht worden ge steld. En dat bij ons volk. gewend aan waardering in diploma's en klinkende munt. Wanneer het V.G.L.O. niet eerst de tijd neemt, om rustig en wel sprekend in de practijk te bewij zen, dat het aan de Nederlandse jeugd grote waarden te bieden heeft, zal ieder voorbarig forceren en iedere schooldwang de ouders slechts kopschuw maken en het einde van alle idealen bespoedigen. Intussen wordt hiermee de door voering van de achtjarige leer plicht een lastige kwestie. Noodge dwongen zal wel op vele kleine plaatsen het zevende en achtste leerjaar aan de lagere school ver bonden blijven. Hoe weinig ideaal deze toestand met haar vrijwel ho peloze poging tot eigensoortig voortgezet onderwijs ook zal zijn, toch kan uit dit kwaad mogelijk het goed voortkomen, dat de ouders eerder oog zullen hebben voor het werk van de zelfstandige V.G.L.O.-school. £EN enkel punt tenslotte willen wij uit deze stukken lichten, namelijk het voorstel tot invoering van een voorbereidende klasse aan de Ambachtsschool. Men zal op een ferm geluid van enige zijden kun nen rekenen! En naar wij menen: niet zonder reden. Zoals te ver wachten was, prijkt bij deze pas sage in de Memorie het toverwoord „industrialisatie". Ook in deze ma terie heeft de economie een beslis sende rol gespeeld. Dat niettemin de Minister het precaire van de situatie zeer wel aanvoelde, blijkt uit het uitdrukkelijk vermelde „rijp beraad", aan deze conclusie voorafgegaan. Wij twijfelen noch aan de gedegenheid van 's Minis ter's rijp beraad, noch aan de be langrijkheid van industrialisatie, maar wie zal niet glimlachen bij deze passage: „Deze oplossing (voorbereidende klas aan Am bachtsschool), is in het belang van de leerlingen, omdat het leerplan, ontworpen door de commissie-Fa- ber, waarborgt, dat zij uitsluitend algemeen vormend onderwijs zul len ontvangen, dat bij hun leeftijd past en waarin o.a. bijzondere aandacht aan doelmatige handen arbeid is geschonken. Enig speci fiek vakonderwijs wordt in dit jaar niet gegeven." (Vervolg op pag. 2) ZEVEN AMERIKAANSE senatoren, die op het ogenblik een studiereis maken door Europa, vertoeven thans ln Berlijn. Grote waardering toonden de heren voor het tempo en de in tensiteit, waarmede het herstel ln het Westelijk deel van Duitsland ter hand was genomen; naar zij verklaarden ook de overtuiging te hebben gewon- ?eiu Duitsland vóór alles behoef- t6 had aan een aanvulling en vernieu wing van zijn technische outillage en in de eerste plaats aan de levering van moderne zware machines. Met het oog hierop verklaarden de sena toren, dat zij vo: een verhoging van de Duitse Marshall-hulp zouden stem men, die volgens hun oordeel dringend noodzakelijk was.

de Stem | 1949 | | pagina 1