Op de K.V.P.-Congres met record - aantal deelnemers Onze jongens in Indonesië andereoever VERHOUDING MENS-MAATSCHAPPIJ Oud SS-er zou P.R.A. helpen DE GEWONE MAN ACHTER DE SCHERMEN wordt in vijf sectoren belicht Kadervormingsinsti tuut van de K.V.P. Churchill bij book makers favoriet Hij vond valse paspoorten voor.... zichzelf VUIL Slag om een ambassade CHINESE OORLOG bereikt Parijs Zelfde temperatuur Herinneringsmedaille voor luchtbeschermers Samenwerking Frankrijk, Italië en Benelux Consistorie op 12 December Geen kardinaals benoemingen Grote opiumsmokkel ontdekt EN MAAR WEER HAMSTEREN Bijeenkomst Grote Drie Boodschap van Pandit Nehroe Ds strijd tegen de kater Visjinsky heeft influenza WIJ VERKOZEN DE VRIJHEID Gevallen in Indonesië ER is licht en donker in ons hui- zenbouwbeleid. We hebben de indruk, dat er de laatste tijd inder daad meer schot in is gekomen. We willen minister In 't Veld alle eer geven, die hem toekomt. Doch de bezwaren zijn lang niet alle ver dwenen. Vooral geldt dit de orfi- vang der woningen, waarbij de mo gelijkheid van aanwas der gezinnen boven „Hollands" gemiddelde niet steeds in het oog wordt gehouden. De Engelse verslaggever moest trou wens ook constateren, dat er naast een behoorlijke ruimte voor een woonkamer en één slaapkamer, slechts voorzien wordt in heel klei ne vertrekjes. Hij zag twee kinder bedden in een kamer, die maar 6 bij 8 voet (1.5 bij 2 meter) mat! Terwille van de weten schap Zweden centra Polen Ambachtsheerlijkheid onder de hamer ZESDE JAARGANG No- 1528 Uitgave: N.V Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag Bureau' Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr! A. J J M Mes. Mr. H B Lde Rechter Hoofd redacteur: J. J. H A Bruna Abonnements prijs by vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij met- postbestelling) 0.30 Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ZrilhiRDAG 5 NOVEMBER 19-* J Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.2a per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen nasr de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling nic' verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat ^5.jrelefoon^2347) LIET GROTE congres, dat de KVP op 12 en 13 November in Utrecht organiseert, belooft een record-deel neming. Nu reeds hebben zich 1200 deelnamen gemeld en de ervaring van de vorige congressen leert, dat er juist in de laatste week nog heel wat gegadigden zich melden. Men denkt dan ook wel het maximum le bereiken, dat men kan bergen. Het congres is georganiseerd in de trant als de vorige jaren. Op Zater dagavond zal eerst de vice-voorzitter, Prof. Gielen een korte rede houden, maar daarna volgt een politiek caba ret. Zelfs de Gewone Man zal daarbij in levende stemme (niet lijve) op treden. Er worden ook heel wat buitenland se gasten verwacht. Minister Hurder van de Oostenrijkse Vo'ksnartii komt. Verder hebben hun komst toegezegd twee afgevaardigden van de U.D.U. (West-Duitsland), M.R.P. (Frankrijk), C.V.P. (België.) De inleidingen zullen zich alle bewe gen om het thema Mens en Maat schappij. De prae-adviezen verschijnen in een vijftal brochures. PRAE-ADVIEZEN. jyjEJUFFROUW Nol te (Tweede Ka merlid) bespreekt de plaats van de vrouw in de gemeenschap en de katholieke opvattingen hierover. Zij pleit o.a. voor een uitbreiding van de leerplicht tot zestien jaar, steun aan de Mater Amabilisscholen en ar.dere vormen van opvoeding van het arbei dende meisje en het richten van het onderwijs bij het V.G.L.O en in het 7e en 8e leerjaar op een alzijdige ont wikkeling der meisjes Wat betreft de arbeid van de gehuwde vrouw is zij van oordeel dat de staat de eigen ver- antwoordelijkneid der ouders op dit gebied moet eerbiedigen en alleen mag ingrijpen, wanneer ernstige misstanden hiertoe aanleiding bieden. Er moet bo vendien gestreefd worden naar een dusdanige loon- en sociale politiek, dat niet talloze vrouwen in tweestrijd ge bracht worden tussen haar natuurlijk verlangen om zelf voor haar man en kinderen te zorgen en het natuurlijk verlangen naar het bereiken van wat zij het bestaansminimum achten. In normale omstandigheden, aldus meent mej Nolte, heeft de staat geen taak op het terrein van de arbeidsverdeling. Prof. Albregts komt in zijn bro chure tot de conclusie, dat bij een doel matige verzorging der welvaart de taak der onderneming onvervangbaar is en daarom als regel niet door de overheid kan worden overgenomen. Om de ac tuele moeilijkheden voor de onderne mingen te overwinnen, behoort de ruimte voor scheppende ondernemers initiatieven te worden vergroot, o.a. door weer gelegenheid te bieden tot investering. Inleider ziet in de P.B.O. een doel treffend middel om de op de particu liere onderneming gebaseerde markt- huishouding te baseren op het alge meen belang. DE GEMEENTE. DE NOBELPRIJS voor natuurkunde is toegekend aan de Japanse prof. Hi- deki Yoekawa, die voor de scheikunde aan prof. William Giaugue uit Ber keley (Californië). De Nobelprijs voor literateuur wordt dit jaar niet toege kend. IN ONSLAND zijn valse biljetten van f 10,in omloop van het oude mo del, waar geen portret op voorkomt. DE GOUDSMOKKEL die op Schiphol zijn centrum had is nu te Parijs de finitief opgerold. Alle medeplichtigen zijn in arrest. DE ECONOMISCHE maatregelen van de Britse Regering ter besparing van 280 millioen pond zijn door het Ho gerhuis met 116 tegen 29 stemmen ver worpen. VLIEGTUIGEN en benzine zullen zeer spoedig weer door Engeland en de V. S. aan Joego-Slavië worden ge leverd. In WONOSOBO is het standrecht af gekondigd. Ieder die op ongeoorloofd wapenbezit wordt betrapt, zal zonder meer worden neergeschoten. „ST. RAPHAEL" zal 28 en 29 Nov. in de Handelsbeurs te Utrecht ver gaderen. Op de agenda staan o.a. nieu we statuten en reglementen en ver kiezing van een nieuw bestuur. PROF. DR. J. BOEKE uit Utrecht, ontving gisteren het ere-doctoraat van de Universiteit van Lyon DE JOODSE ARTS, dr. Herbert Le- yn is na veel tumult door het stads bestuur van Frankfort benoemd tot directeur van de stedelijke kliniek voor vrouwen. EEN LICHTTECHNICUS in Amster dam heeft een anti-verblindingsbril °m automobilisten geconstrueerd. Oc- 'r°oi is aangevraagd, doch de bril is n°g niet in de handel. IAE burgemeester van Roermond Mr. Dr. Ge u 1 j a n s beziet de plaats van de burger in zijn verhouding tot de gemeente. Hij betoogt o.a., dat het niet wenselijk is een verantwoordings plicht in te voeren van het college van B. W aan de Raad voor zaken van zelfbestuur. Gp het gebied van de gezondheids zorg en de maatschappelijke zorg voor armen en behoeftigen dient de uitvoe rende taak zoveel mogelijk door vrije maatschappelijke organisaties te wor den verricht. Ook bepleit hij de instelling van wijk raden. GEZONDHEIDSZORG. van het werk en moet hen in staat stellen hun taak te volbrengen in een omvang als door het gemeenschapswel zijn wordt geëist. Voor het geneeskundig schooltoezicht bepleit hij een wettelijke regeling, welke aan de erkende organisaties voor gezondheidszorg, onder nader te bepa len voorwaarden, dezelfde rechten ver leent, welke thans op grond van het practisch nog vigerende schoolartsen- besluit aan de gemeentelijke over heid zijn voorbehouden. SOCIALE ZEKERHEID. JN een uitvoerige brochure bespreekt Dr. G. Ve 1 d k a m p, van de Raad van Arbeid te Breda, „de sociale zeker heid en de persoonlijke verantwoorde lijkheid." Naast de sociale verzekeringen re kent hij onder de sociale zekerheid ook het recht op arbeid, medezeggenschap in de onderneming, een redelijk ont slagrecht en bezitsspreiding. De persoonlijke prestaties moeten volgens inleider de grondslag vormen voor de sociale verzekering, waarbij een aanvullende overheidsprestatie aan vaard kan worden. Bij de verwezenlij king van de sociale zekerheid moet re kening worden gehouden met de gren zen van het algemeen economisch mo gelijke. Een te sterke inkomensnivelle ring moet uit algemeen economisch oogpunt in dit verband ongewenst wor den genoemd. TIET BESTUUR van de KVP heeft het plan opgevat een kadervor- mings- en opleidingsinstituut op te richten in het centrum des lands. Daar zal men door weekends, cursussen en studieweken de nodige voorlichting geven over het politieke leven en de betekenis der KVP Ook hoopt men dit instituut dienstbaar te maken aan betere contacten met andere organi saties. J)r Pompen, geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Deventer, zegt in zijn brochure „Volksgezondheid en Overheid", dat de organisatie van de volksgezondheid in beginsel moet berusten op particulier initiatief, dat vrije organisaties tot dit doel in het leven roept. De overheid moet met dere organisaties geregeld overleg plegen, toezicht houden op de deugdelijkheid WINSTON CHURCHILL is favoriet bij de bookmakers als premier bij de algemene verkiezingen in het volgend jaar. Churchill is leider der oppositie. Een vooraanstaand bookmakerskan toor te Londen was bereid wedden schappen af te sluiten van 6-4 tegen Churchill. Voor Attlee waren de cij fers 5-2, voor Anthony Eden, de plaatsvervangende leider der oppo sitie 5-1, voor Bevin, de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken 7-1, voor Morrison 8-1, Sir Stafford Cripps de minister van Financiën 25-1. „G EEN PARTIJ kan met succes doelen gelijkt'idig nastreven. Po litieke verrooinsing, het verstik ken van de niet-kalholieken door het getal, zoals de Haarlemse bis schop het noemde, conservatieve anti-P.v.d.A.-politiek, weerbare eenheid tegen het communisme, het zijn te veel pijlen op één boog zelfs voor de KVP" Dit vuile slot van een vuil ar tikel staat niet in „De Waarheid" maar in „Het Vrije Volk". Het is van de hand van het P. v. d. A.- Kamerlid en oud-minister Burger. Dat hij de keuze van de nieuwe burgemeester van Den Haag niet kan waarderen, is zijn goed recht Maar dat hij die spijt slechts kan uitvieren in dergelijk antipapis tisch geraaskal, ontsiert hem, zijn partij en zijn partijblad. /COMMUNISTISCH gezinde functio- narissen van de Chinese ambassa de te Parijs zijn erin geslaagd de eer ste verdieping van het ambassadege bouw te bezetten, Toen zü zich had den geïnstalleerd begonnen zU de na tionalistische functionarissen op de beneden-verdieping uit te maken voor alles wat lelijk is, waarbij laatstge noemden zich niet onbetuigd lieten. Buiten werd „Krijgsraad" gehouden door een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, de eerste ambassade-secretaris en een po- litie-autoriteit. In de tuinen van het gebouw hadden zich andere politie mannen opgesteld, die al rokend wacht ten op de verdere ontwikkeling van de toestand. Later werd overeengekomen dat de deuren van het gebouw der Chinese ambassade te Parijs gesloten zullen blij ven. doch dat aan diplomaten van bei de Chinese politieke richtingen zal wor den toegestaan het gebouw tot tien uur 's avonds plaatselijke tijd te betreden. De nationalistische ambassade-func tionarissen verklaarden na dat tijdstip een ieder te zullen beletten het gebouw te betreden. Vijf Franse pohtie-agénten zijn in de buurt van het ambassade-gebouw op post geplaatst, om in een eventuele strijd te kunnen ingrijpen. EEN GERECHTSHOF van de Russen fnf <>Vn- Maagdenburg 21 Duitsers elk rot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld, •je worden ervan beschuldigd op 12 ™el «en Russische munitietrein in de "P™ te hebben laten vliegen in Wol- mirstedt. Daarbij verloren 71 Russen en 8 Duitsers het leven. POST Voor de „Volendam" wordt in rio tussenhavens uitgereikt, als worden Bh hW* 10 Nov' gepost tlI het adres schrijven: „Aan naar Nederlln?°lendam" °P thuisreis giftere^>NJRALM- Plancommissie werd Srilüeerd 'Ster v' d' Brink ge" DE ONBEWAAKTE overweg bij Gel- dermalsen eïste gisteren om half vier Eroent/n Sehellingerhout, 52-jarig Ke;ei,P-0rte" Ult Zwijndrecht als offer Zijn auto werd gegrepen en meegesleurd. Hij overleed enkele uren M het ongeval in het ziekenhuis te Het COMITé van Europese Ministers te Parijs heeft zich gisteravond uitge sproken voor zo sooedig moelijke toe- toeging van Duitsland aan de Raad ton Europa. TAE NAAM van Maatman, verscheen voor het eerst in de Nederlandse pers, toen hij in Februari 1948 te Luik door de Belgische politie werd aan gehouden. Bij die gelegenheid kwam aan het licht, dat M. in 1946 uit het kamp Rhijnauwen was losgelater op voorwaarde, dat hij de P. R. A. be hulpzaam zou zijn bij het opsporen van Weerwolf-organisaties en valse passencentrales. De man slaagde er inderdaad in om een valse passencentrale te pene treren. Hij maakte hiervan echter geen melding bij 'de PRA, doch be nutte de kans om zich zelf van valse papieren te voorzien, waarmee hij naar België uitweek. Daar liep hij rond in het uniform van RAF-officier, wat hem bij velen crediet verschafte. Hij „opereerde" o. m. te Charleroi, Antwerpen, Doornik en Panne. De grond werd hem even wel te warm onder zijn voeten. Hij nam de wijk naar Frankrijk, waar hij zijn praktijken verder voortzette, dit maal niet als zg. officier van de RAF, maar als „zoon" van de directeur van de Karei I fabrieken. Ook deze crea tie had succes: verschillende Neder landse en Franse katholieke geeste lijken, die hij daar voornamelijk als object had uitgekozen, wist hij geld afhandig te maken. Ook een kliniek in Biarritz werd opgelicht. Dat ging als volgt in zijn werk: M. liet een 18-jarig meisje uit Eind hoven, dat een kind verwachtte, op nemen in een kliniek te Biarritz, waar de jonge vrouw een eerste klas be handeling kreeg. Na de geboorte van het kind verliet de vrouw de kliniek zonder te betalen en met achterlating van de baby. De Belgische politie besloot in 1948 om M. aan Frankrijk uit te leveren, hoewel ook Nederland zijn uitlevering Weersverwachting, vanavond: geldig tot Droog weer met enige overdrij vende wolkenvelden, voorname lijk boven de Noordwestelijke helft van het land. Meest matige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 17,06 uur. Maan op 16.40 uur. Morgen: zon op 7,43 uur. Maan onder 8,30 uur Zon onder 17,04 uur. Maan op 16,56 uur. Maandag: zon op 7,45 uur. Maan onder 9.46 nur. TAE MINISTER van Binnenlandse Zaken heeft er in toegestemd, dat doir het hoofdbestuur van de NVL een herinneringsteken wordt uitge reikt aan die vrijwilligers die daarvoor op grond van hun werkzaamheden ten behoeve van de v.m. luchtbescher ming, ook buiten NVL-verband in aanmerking komen. Het herinneringsteken is een me daille, welke aan de ene zijde een vrouwenfiguur voorstelt, die bij de nadering van vliegtuigen haar armen beschermend over enige kinderen uit strekt, terwijl op de andere zijde de woorden „Luchtbescherming 1940 1945" en de Nederlandse Leeuw voor komen. De medaille zal worden gedra gen aan een tweekleurig lint waar van de ene helft blauw is als sym bool van trouw en de andere helft blauwgrijs, hetgeen een goede tegen- kleur vormt. Aan de afdelingsbesturen van de NVL is verzocht zich met de uitrei king van de medaille aan de daar voor in aanmerking komende perso nen te belasten. had gevraagd. De recherches van Amsterdam. Tilburg en Maastricht verdachten hem namelijk van ver schillende diefstallen en oplichting. M. werd dus op transport naar Frank rijk gesteld. Hij was de Fransen ech ter te slim af en ontsnapte uit een ziekenhuis, waarin hij tijdelijk was opgenomen. Van Frankrijk vluchtte hij naar Nederland, waar hij kort daarop werd gearresteerd. M. zelf geetf er de voorkeur aan om in Nederland terecht te staan Voor de Alkmaarse rechtbank heeft hij aangevoerd dat hij de mensen, die hij in Frankrijk heeft opgelicht, reeds schadeloos heeft- gesteld. Verder zou hij niet vrijwillig naar de Germaanse SS zijn overgegaan. Bovendien zou hij uit de Duitse krijgsdienst zijn gedeser teerd, waardoor hij volgens zijn zeg gen tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Het ministerie van Justi tie moet nu dezer dagen de vrij moei lijke beslissing nemen, of M. naar Frankrijk zal worden uitgewezen of hier zal terecht staan. WEGENS DESERTIE BERECHTE MILITAIREN /AVER 1948 bedraagt het totaal aan tal der door de Krijgsraad te Vel de wegens desertie berechte, voor In donesië bestemde militairen 684. Over het eerste, tweede en derde kwartaal van 1949 bedraagt dit totaal aantal 411. TAE FRANSE minister van Financiën, Petsche. heeft voorgesteld binnen acht dagen een bijeenkomst van Bel gische, Nederlandse, Luxemburgse Italiaanse en Franse deskundigen te houden, ter bestudering van de mo gelijkheid van economische samenwer king tussen de resp. landen. Voorts heeft de Franse minister van Financiën een conferentie van de mi nisters van Financiën van de beirok ken landen voorgesteld. Deze confe rentie zou door de deskundigen wor den voorbereid en zou over 14 dagen gehouden kunnen worden. Dit zijn allen jongens uit de Langstraat, die in Sep tember met de „Waterman" naar Indonesië (Medan) zijn vertrokken. Lonis van Tichelt, Heistraat 322 te Zun- dert bezorgde voor hij naar de Oost vertrok, jaren lang onze krant ÏTET K.N.P. verneemt officieel, dat het eerstvolgende consistorie zal worden gehouden op 12 December. In tegenstelling met de vele daarover verspreide geruchten, zullen in dit consistorie geen nieuwe kardinalen worden benoemd. Wel zullen de kar dinaal-legaten worden aangewezen, die de plechtige opening van de hei lige deuren moeten verrichten in de drie grote basilieken behalve de St. Pieter. Deze kardinaal-legaten zijn Eugenio Tissirant voor de St. Paulus buiten de muren, Clemens Micara voor de St. Jan van Lateranen en Alexander Ver- de voor de Sancta Maria Maggiore. T\E douane-recherche te Rotterdam heeft aan boord van een in de eerste petroleumhaven liggende tan ker een goede vangst gedaan. In de machinekamer werd, zorgvuldig geca moufleerd, niet minder dan 9 kilogram opium ontdekt. In verband hiermede zijn door de politie, aan wie de zaak in handen is gegeven, verscheidene rpOEN ons dagblad Donderdagoch tend bij een onzer abonné's te Princenhage in de bus plofte, nam de vrouw des huizes de krant mee naar de warme keuken om er bij een bakske leut het prettige en minder prettige nieuws te ver slinden. Maar owee. daar zag ze op pag. 4 schuin afgedrukt het bericht: Suiker met ingang van Maandag op de bon. Het bericht stond wel wat schuin en er stond nog verder wat onder, maar zonder verder te lezen riep ze haar jongste dochter en zei: ..Lutje, als de weerga naar de kruidenier, want de suiker komt op de bon. ja Maandag al!" En Lutje stoof met een sneltrein vaartje naar tal van kruideniers in 't Haagje en ze kwam na een uurtje terug met vijf zakken van elk een kilo. Toen vader in de middag thuis kwam moest ook hij er aan gelo ven. Hij toog direct naar de win kelier en vroeg: „Kan ik nog wat suiker krijgen, want mijn vrouw moet wecken". Hij nam meteen maar een baaltje van 25 kilo mee. Omdat hij door naar zijn werk moest en het liefst zijn baaltje niet in de winkel liet (je kunt nooit weten, straks, als iedereen het weet loopt 't storm)) ging hij even langs zijn zuster met de vraag of hij daar zijn baaltje even mocht neerzetten. Meteen gaf hij haar de raad ook maar wat in te slaan. Maar zus Nelly had de krant wel degelijk goed gelezen. Vader las met haar samen het bericht nog eens over en toen hij wegfietste nagestaard door een grinnekende Nelly, kon hij slechts mompelen: „O, o, ons moeder toch". Piet Jansen (rechts), Hans weert met ztfn neef Jacobus Kempe uit Colynsplaat (N Beveland)Twee huzaren van Boreei. Gerard Hoek te Woens- drecht (midden) op een plaatje uit Bandung. van de 35 tot de bemanning behoren de Chinezen gearresteerd. Het is al heel wat jaren geleden, dat een der gelijke grote hoeveelheid, die een waarde van f 6500 tot f 9000 vertegen woordigt, in beslag kon worden geno men. Het onderzoek naar deze grote opiumsmokkel is in volle gang. AANSLAG OP EX-PREMIER AZJIR VAN PERZIE rpE TEHERAN is op de vroegere Per- zische premier Abdoel Hoessain Azjir geschoten, De vroegere premier is ernstig gewond. Na het voorval is de staat van beleg in Teheran afge kondigd. De schoten werden op Azjir. een minister van het keizerlijke hof van de Sjah. gelost, terwijl hij een gods dienstige rouwplechtigheid bijwoonde in de Sapah Salar-Moskee. Er is wei nig hoop, dat hij in leven zal blijven. Naar gemeld wordt is de aanvaller een Mohammedaanse fanatiekeling. •pEN WOORDVOERDER van het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten midden volgende week te Pa rijs .zullen bijeenkomen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de bespre king Woensdag begint. In diplomatie ke kringen wordt verwacht, dat Duitsland het voornaamste onderwerp zal zijn. /GISTERENAVOND bood de ambas sadeur van India, dr. Mekta, in Kasteel „Oud Wassenaar" een diner aan enkele deelnemers van de R. T. C. aan. Van Nederlandse zijde zaten o.m. aan: dr. Drees, dr. van Roijen en Minister van Maarseveen. Indo nesië was vertegenwoordigd door drs Hatta, Sultan Hamid en andere auto riteiten Tijdens dit diner werd een boodschap voorgelezen van Pandit Nehroe, de premier van India. yOOR DRINKERS is het probleem van de kater wellicht spoedig op gelost dank zij de proeven, die men in Toronto (Canada) heeft genomen op witte ratten. Volgens het Britse ..Medical Jour nal" hebben geleerden ontdekt, dat een bovenmatig gebruik van alcohol en suiker door ratten tot gevolg heeft dat de dieren minder trek krijgen in voedsel dat choline bevat. Door aan alcoholische dranken choline toe te voegen, zou het evenwicht van de le ver worden hersteld. Choline komt voor in vlees. En het vlees is van de bon. yiSJINSKY ligt met influenza te bed Het is niet uitgesloten dat hij thans niet in staat zal zijn minister Acheson Maandag a.s.. zoals was afgesproken te ontmoeten. T">E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen het rapporteerd: volgend verlies in Indonesië is ge- Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 October 1949: Sergt. W. M. J. J. v d Loo uit 's- Gravenhage K N. I. L.: Geen verliezen. R. L P. T A MIGLIOKE gioia sempre all'altra riva, zegt een bekend Italiaans spreekwoord, hetgeen ver taald betekent: „De grootste vreug de is steeds op de andere oever". We moesten onmiddellijk aan dit spreekwoord denken, toen we de Daily Express van Donderdag op sloegen en daarin lazen, wat een reporter, naar de Nederlandse oever overgestoken, te vertellen had over de woningbouwpolitiek in ons land. De Daiiy Express is een erg con servatief blad. Het heeft vreselijk de mier aan de Labour-regering. De minister, die in Engeland voor de huizenbouw zorgt, Bevan, is speciaal zijn mikpunt. En van de weerom stuit steekt de man van het conser vatieve blad onze socialistische mi nister van Wederopbouw nu vrese lijk in de hoogte. Dat is pas je man! Weet u wat hij allemaal gedaan heeft? Hij heeft de staf van zijn ministerie teruggebracht van 3000 tot 1200. Tezelfdertijd bracht hij de woningproductie op 40.000 per jaar, wat hij binnenkort hoopt op te voe ren tot 55.000. Hij heeft de bouw kosten van een woning verlaagd met 10 procent zonder de lonen te ver lagen. Hij woont met zijn ambtena ren in barakken, om aan de men sen meer huizen te geven. Hij heeft de Hollanders juist kunnen vertel len, dat ze van 1 Januari af zonder ambtelijke inmengin weer hun eigen huizen mogen bouwen Kortom, hij is een wondermens, waartegenover die ongelukkige mi nister Bevin maar een sukkel is. yyE hebben het verhaal van die Engelse journalist niet zonder een glimlach kunnen lezen. En wel vanwege de wijsheid, besloten in 't hierboven geciteerde Italiaanse spreekwoord. We herinneren ons zo goed, dat in zeker conservatief weekblad ten onzent door de architect Ingwersen klacht op klacht is aangeheven over 't sukkelig woningbouwbeleid in ons land. Het leek nergens naar. Het was je reinste ambtenarenty- rannie. Het particulier initiatief werd stelselmatig verstikt. In Eind hoven, waar Philips-mensi n in hun vrije tijd zelf een huis optrokken, kon men pas zien, hoe het moest... Zo is het oordeel van de geestver wanten van de Daily Express, die op de Hollandse oever wonen. We moeten dus wel oppassen met de loftuitingen, aangeheven door de man, die de Noordzeesloot overstak. Gelijk we eveneens willen oppas sen met de sombere veroordelingen door Jngwersen c.s. Ja ja, de Italiaan, die dat mooie spreekwoord uitvond, wist het wel. En zeggen wij ook niet: Wat men ver haalt, is lekker? (pHE BRITISH medical Journal meldt dat een zekere C. H. Howard, oud 35 jaar. wiens vader met malaria in 'n ziekenhuis ligt zich terwille van de wetenschap in drie dagen 770 maal door muskieten heeft laten bijten. Daarna heeft hij een stukje van zijn lever laten wegnemen. Howard toonde na de operatie geen sporen Van malaria. De jeuk was echter bij tijden onverdragelijk, zo zeide hij. jF DIENSTBODE van de Zweedse gezant te Warschau is door de Pool se politie vrijgelaten, nadat zij vorige week werd aangehouden op beschuldi ging van collaboratie met de Nazi's tij dens de oorlog. De Zweedse gezant heeft inmiddels bij herhaling geprotesteerd tegen de aanhouding van Zweedse zeelieden in Polen. Grootste verkoping op Flakkee sinds 12 jaar QP DE VRIJDAGEN 11 en 25 No. vember wordt op Flakkee de grootste openbare verkoping ge houden, die dit eiland sinds 1937 gekend heeft. Aan bod komen alle eigendommen van de Ambachtsheerlijkheid Stad a.h. Haringvliet, alles bij elkaar vor mend ruim 81 h.a. weiland, gorzen en dijken, 72 h.a. rieland en slikken die alle bij de heerlijkheid in ex ploitatie zijn, voorts een erfpachters, woning, alsmede visrechten, erf pachten en recognities. De veilingen worden gehouden door n-taris mr Hempenius te Middemarnis. De heerlijkheid Stad a.h. Haringvliet dateert uit 1359. De laat.-'e ambach' vrouwe was Catharim Joh-nna V- ria Bousholte. erhtg. ,an Lt gen Huizer, overleden 20 October 1947.

de Stem | 1949 | | pagina 1